Αποστολέας Θέμα: eurobasket 2007  (Αναγνώστηκε 43250 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
eurobasket 2007
« στις: 09/09/07, 22:29 »
http://www.eurobasket2007.org/en/default.asp
Πείτε τη γνώμη σας για την Εθνική.

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #1 στις: 09/09/07, 22:40 »
η χειροτερη.πεπαλαιωμένες αντιληψεις απο τον Γιαννακη (εμμονη στον κουλο Παπαδοπουλο - σημερα βεβαια επαιξε καλα - δεν βαζει τον φορμαρισμενο παπαδοπουλο) , παικτες βεντετες που εχουν εξασφαλισμενα συμβολαια και ως εκ τουτου δεν καιγονται για διακριση , ευκολα αναγνωρισιμο παιχνιδι απο τους αντιπαλους , ηττοπαθεια και δεν συμαζευεται! :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #2 στις: 09/09/07, 22:45 »
Η ομάδα σήμερα στο 2ο ημίχρονο έδειξε για πρώτη φορά το γνωστό της πρόσωπο.

Γενικότερα, κινήθηκε σε μέτρια επίπεδα, πολλοί παίκτες περνούν περίοδο deforme, ενώ o Φώτσης λείπει κ στα rebound κ στο μακρινό σουτ.

Τώρα ότι να πούμε για τεχνικά θέματα (πχ. εγώ πιστεύω πως το σύστημα με τις αλλαγές στην άμυνα, κ η εμμονή του "ακουμπήματος" της μπάλας στον Παπαδόπουλο μας κάνουν πολύ προβλέψιμο), το αποτέλεσμα μετράει, κ στα ματς που οι αντίπαλοι διέθεταν περισσότερο ταλέντο ή ήταν πιο εύστοχοι, η εθνική δεν απείλησε ποτέ.

Αν μπορέσουμε κ περάσουμε τον προημιτελικό, κ βελτιώσουμε άρδην τα ποσοστά μας στα τρίποντα, κ παίξουμε αρκετά κλικ πιο γρήγορα, τότε ΙΣΩΣ έχουμε ελπίδες.

Δείτε τώρα το Ρωσσία-Ισπανία διαφήμιση του μπάσκετ!!!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #3 στις: 09/09/07, 22:51 »
@Δαμιανος
Πολυ απολυτος εισαι..Αυτη ειναι η ομαδα που πηρε ενα χρυσο και ενα αργυρο δεν νομιζω οτι ειναι τοσο απλα τα πραγματα.Για να πω την αληθεια και εγω ειμαι απογοητευμενος γενικα αλλα σημερα φανηκε να ξελασπωνει.Διμαντιδης και Παπ(επιτελους να κλεισουν μερικα στοματα δηλαδη) πηραν το παιχνιδι πανω τους(μισο ο καθενας) και τελικα με λιγη τυχη τα καταφεραμε.
Απο την αλλη προπονητης δεν ειμαι να προτινω στρατιγικη κλπ απλα πιστευω πως αν ειχαμε τον Σκορτσιανιτη(περισσοερο σαν φοβητρο βεβαια...) και τον Φωτση τα πραγματα θα ηταν αρκετα καλυτερα..
Απογοητευση αποτελει ο Παπαλουκας με παρα πολλα λαθη και σταθερα σε χαμηλα επιπεδα ο Χατζηβρεττας...Και γω παντως δεν τρεφω και πολλες ελπιδες..
Να δουμε πως θα παει το Ρωσια ισπανια..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #4 στις: 09/09/07, 22:54 »
η χειροτερη.πεπαλαιωμένες αντιληψεις απο τον Γιαννακη (εμμονη στον κουλο Παπαδοπουλο - σημερα βεβαια επαιξε καλα - δεν βαζει τον φορμαρισμενο παπαδοπουλο (εννοείς Μπουρούση)

+1. Ο Μπουρούσης είναι αρκετά ποιοτικός παίκτης κ μπορεί στο 1vs1 να κοντράρει τους αντίπαλους ψηλούς!

παικτες βεντετες που εχουν εξασφαλισμενα συμβολαια και ως εκ τουτου δεν καιγονται για διακριση , ευκολα αναγνωρισιμο παιχνιδι απο τους αντιπαλους , ηττοπαθεια και δεν συμαζευεται! :( :( :(

Διαφωνώ! Το λάθος είναι του Γιαννάκη που δεν διαχειρίστηκε σωστά το υλικό του...
Οι αλλαγές που έκανε στη διάρκεια των παιχνιδιών ήταν απαράδεκτες.
Επίσης, λείπει ο καθαρόαιμος 100% shooting guard!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #5 στις: 09/09/07, 22:58 »
Ο Μπουρούσης αποτελεί αξιοπερίεργο της φύσης. Σπάνια έχω πετύχει ψηλό που να παίζει τόσο φοβισμένα κάτω από το καλάθι. Και στα παιχνίδια του Ολυμπιακού το ίδιο τρομαγμένο πρόσωπο παρουσίαζε...ξύπνησε και κατάλαβε πως το μπόι δεν το έχει για να απλώνει σώβρακα σκύβοντας, μονάχα όταν έφαγε τη γροθιά του στο παιχνίδι με τον Άρη.

Υπάρχει έλλειψη με την απουσία του σουβλακοφάγου, ενώ κι η περιφεριακή μας δύναμη δεν έχει τη λάμψη του παρελθόντος.

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #6 στις: 09/09/07, 23:05 »
Με την Ρωσία δεν είμαστε εμείς? Μπας και πάρουμε τη δεύτερη θέση.

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #7 στις: 09/09/07, 23:27 »
Καλα ο Χατζηβρεττας δεν επρεπε να υπαρχει καν τι να λεμε!!Υποτιθεται ειναι ο σουτερ και κανει τα απιστευτα μηδενικα στα ποσοστα!!
Οι Ζησης Παπαλουκας απτην αλλη πολυ πεσμενοι αλλα και ο Σπανουλης γενικα δεν κανει και τπτ φοβερο.Τρελο ντεφορμαρισμα
Με θεση που μας εξασφαλιζει ολυμπιαδα καλα θαμαστε στο τελος....
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #8 στις: 10/09/07, 01:19 »
Ας μη τρέχουμε να υποβαθμίσουμε μια ομάδα που μας έφερε μεγάλες διακρίσεις.
Βλέπω καμιά φορά αντιλήψεις κερκίδας της γειτονιάς και δεν είναι σωστό και δείχνει έλλειψη σεβασμού σε αυτά τα παιδιά που μας "αναγκάσαν" να πανηγυρίζουμε στους δρόμους μέχρι τις 5 το πρωί.

Πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν είναι ρομπότ, είναι και αυτοί άνθρωποι που κάποτε δεν μπορούν να αποδόσουν τα αναμενόμενα ή αυτά που μπορούν να προσφέρουν.
Ας ευχηθούμε από δω και μπρος στο τουρνουά η εθνική μας να δείξει τον καλό της εαυτό παρά να μιλάμε με τόση απαισιοδοξία.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #9 στις: 10/09/07, 01:45 »
Ας μη τρέχουμε να υποβαθμίσουμε μια ομάδα που μας έφερε μεγάλες διακρίσεις.
Βλέπω καμιά φορά αντιλήψεις κερκίδας της γειτονιάς και δεν είναι σωστό και δείχνει έλλειψη σεβασμού σε αυτά τα παιδιά που μας "αναγκάσαν" να πανηγυρίζουμε στους δρόμους μέχρι τις 5 το πρωί.

Πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν είναι ρομπότ, είναι και αυτοί άνθρωποι που κάποτε δεν μπορούν να αποδόσουν τα αναμενόμενα ή αυτά που μπορούν να προσφέρουν.
Ας ευχηθούμε από δω και μπρος στο τουρνουά η εθνική μας να δείξει τον καλό της εαυτό παρά να μιλάμε με τόση απαισιοδοξία.


Πες τα ρε ψηλέ!! Διαβάζω τόση ώρα και πέσανε όλοι με τα μούτρα στο θάψιμο! Αν θυμάστε καλά αυτή η ομάδά ανέβηκε στην κορυφή της Ευρώπης και μετά από 2 χρόνια έφτασε στο δεύτερο σκαλοπάτι του κόσμου. Δηλαδή στο mundobasket δε μας γνωρίζανε οι αντιπάλοι; Δεν ήμασταν προβλέψιμοι;; Και τότε φαβορί ήμασταν και τότε την κοιλιά την κάναμε στο παιχνίδι του τελικού. Αν θυμάστε, έτσι παίξαμε και τότε με την Ισπανία. Μουδιασμένα και χωρίς ταλέντο. Αυτή εθνική έχει ταλέντο. Εγώ αυτό που παρατηρώ είναι πρόβλημα ποσοστών. Δυστυχώς τα παιδιά δυσκολεύονται να ευτοχίσουν στα δεδομένα, εύκολα σουτ και από εκεί ξεκινάει όλο το κακό. Γιατί όταν χάνεις τα θεωρητικά εύκολα σουτ τότε ξεκινάει να σε καταλαμβάνει το άγχος. Καλά είναι να τα βλέπουμε από την τηλεόραση, ακόμα και από την κερκίδα αλλά μέσα στον αγώνα τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Όσοι έχουν αγωνιστεί σε οποιδήποτε άθλημα το ξέρουν καλά αυτό. Έξω από το χωρό πολλά τραγούδια ξέρουμε όλοι..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #10 στις: 10/09/07, 01:59 »
Πες τα ρε ψηλέ!! Διαβάζω τόση ώρα και πέσανε όλοι με τα μούτρα στο θάψιμο! Αν θυμάστε καλά αυτή η ομάδά ανέβηκε στην κορυφή της Ευρώπης και μετά από 2 χρόνια έφτασε στο δεύτερο σκαλοπάτι του κόσμου. Δηλαδή στο mundobasket δε μας γνωρίζανε οι αντιπάλοι; Δεν ήμασταν προβλέψιμοι;; Και τότε φαβορί ήμασταν και τότε την κοιλιά την κάναμε στο παιχνίδι του τελικού. Αν θυμάστε, έτσι παίξαμε και τότε με την Ισπανία. Μουδιασμένα και χωρίς ταλέντο. Αυτή εθνική έχει ταλέντο. Εγώ αυτό που παρατηρώ είναι πρόβλημα ποσοστών. Δυστυχώς τα παιδιά δυσκολεύονται να ευτοχίσουν στα δεδομένα, εύκολα σουτ και από εκεί ξεκινάει όλο το κακό. Γιατί όταν χάνεις τα θεωρητικά εύκολα σουτ τότε ξεκινάει να σε καταλαμβάνει το άγχος. Καλά είναι να τα βλέπουμε από την τηλεόραση, ακόμα και από την κερκίδα αλλά μέσα στον αγώνα τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Όσοι έχουν αγωνιστεί σε οποιδήποτε άθλημα το ξέρουν καλά αυτό. Έξω από το χωρό πολλά τραγούδια ξέρουμε όλοι..

Μα δεν είναι προβλέψιμο το "ακούμπημα" της μπάλας στη ρακέτα;
Σήμερα, οι Κροάτες αποφάσισαν να παίξουν χωρίς βοήθειες τον Παπαδόπουλο, κ έκανε τη ζημιά στο 1ο ημίχρονο.
Σ' όλα τα προηγούμενα match έπαιζαν με βοήθειες κ δεν μπορούσε να μοιράσει το παιχνίδι.

Τα τρίποντα είναι ούτως ή άλλως ρουλέττα. Μπορεί να σε αναδείξουν κ να σε καταστρέψουν.

Δεν αμφισβητεί κανένας ότι αυτή η ομάδα έχει ταλέντο. Απλά ίσως πρέπει να παίξουμε λίγο πιο ελεύθερα, πιο επιθετικά, κ να αφήσουμε την τόσο σκληρή άμυνα που μας κερδίζει τα παιχνίδια.

Η Ισπανία συνδυάζει πιεστική άμυνα ψηλά, κ τρέχει στον αιφνιδιασμό με κάθε ευκαιρία!
Εμείς βγαίνουμε 3 εναντίον 2 πχ. κ γυρνάμε για να κάνουμε control επίθεση. Γιατί;
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #11 στις: 10/09/07, 03:22 »
Πες τα ρε ψηλέ!! Διαβάζω τόση ώρα και πέσανε όλοι με τα μούτρα στο θάψιμο!...

Αν είναι την οποιαδήποτε κριτική και γνωμοδότηση να την βαφτίζουμε θάψιμο, καλώς. Δεν είδα όμως κανένας να απαξιώνει την ομάδα, ούτε φυσικά να υποστηρίζει πως φείδεται ταλέντου...αντιθέτως, επειδή ακριβώς όλοι γνωρίζουν την αξία και τα κατορθώματά της, έχουν υψηλότατες απαιτήσεις από την πρωταθλήτρια Ευρώπης και τη δευτεραθλήτρια κόσμου. Η ομάδα έχει παρουσιάσει μέτριο πρόσωπο στην πλειονότητα των αγώνων που έχει δώσει ως τώρα...να προσποιηθούμε πως "πετάμε" και να ξεκινήσουμε τους διθυράμβους, όταν η πραγματικότητα -προς το παρόν πάντα, διότι ουδείς δηλώνει Τειρεσίας- δεν είναι τέτοια;

Φυσικά και τα παιδιά δεν είναι ρομπότ, ούτε έχει κανείς την αξίωση να μετατραπούν σε τέτοια...ούτε οι παίχτες της Ισπανίας φυσικά είναι ρομπότ, αλλά εδώ και 2-3 χρόνια παίζουν ένα σπουδαίο μπάσκετ που στέκεται πάντα ψηλά σε επιδόσεις, σε αποτελεσματικότητα και σε θέαμα. Προσωπικά τους βγάζω το καπέλο, γιατί έχουν δημιουργήσει ένα εξαιρετικό σύνολο που όσες φορές το συναντήσαμε φύγαμε με σκυμμένο το κεφάλι.

Ούτε είναι ύβρις να υποστηρίξεις πχ πως ο Μπουρούσης μόνο φόβητρο -περιέργως- δεν είναι, σε σχέση με τον Big Sofo ή πως έχουν παρουσιάσει και πιο ελκυστικό πρόσωπο. Πως ακριβώς άλλωστε να ασκηθεί και κριτική, αν δεν αποδώσεις όσα θεωρείς δέοντα με βάση όσα παρουσιάζει κι η ομάδα; Λες και πρόκειται άλλωστε να επηρεαστεί η απόδοσή της από τα δική μας, καφενειακού επιπέδου, συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #12 στις: 10/09/07, 09:52 »
Είχα αρχίσει να πιστεύω πως μόνο εγώ παρακολουθούσα το eurobasket..... ;D
Δυστυχώς μας λείπουν πολλά σε σχέση με πέρσι...σπιρτάδα,ενθουσιασμός,ευστοχία.
Το ταλέντο προφανώς δεν χάθηκε απλά τα παιδιά δεν είναι και στα καλύτερά τους.Μπορούν όμως και το απέδειξαν χτες όταν γύρισαν το παιχνίδι.
Σίγουρα η κακή αρχή θα ξεχαστεί με ένα πολύ καλό τέλος.....
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #13 στις: 10/09/07, 10:00 »
schizm ο Big Sofo είναι καθαρό 5άρι, αντίθετα ο Μπουρούσης παρά τα 2,15 είναι 4άρι, ίσως αυτός να είναι ένας λόγος που είναι έξω απ'τα νερά του κάτω από το καλάθι.

Ο Σχορτσιανίτης νομίζω με τα καμώματά του και την αστείρευτη όρεξή του για πάσα βρώσιμη τροφή, έθεσε εαυτόν εκτός εθνικής και οποιοσδήποτε τον κατηγορήσει, μόνο δίκαιο θα έχει καθώς η εθνική χρειάζεται έναν καλό Σχορτσιανίτη.

Παπαδόπουλος=κουλός, Ζήσης=μηδενικά ποσοστά, Σπανούλης=δεν κανει τπτ φοβερό, Γιαννάκης=λάθος διαχείριση.

Αυτοί οι κουλοί, με τα μηδενικά ποσοστά, ο Σπανούλης που δεν κάνει τπτ το φοβερό και η λάθος διαχείριση του Γιαννάκη μας απέφεραν ένα χρυσό Ευρωπαικό και ένα αργυρό παγκόσμιο κερδίζοντας την Dream Team.

Μην είμαστε τόσο απόλυτοι ρε παιδιά.


Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #14 στις: 10/09/07, 10:13 »
Εμένα αυτό που δεν μου αρέσει και το βλέπω πολύ συχνά στο παιχνίδι της Εθνικής σε αυτό το Ευρωμπάσκετ είναι η απίστευτη τάση όλων των περιφερειακών μας να κάνουν διείσδυση, να φτάνουν δίπλα στο καλάθι και να φοβούνται να σουτάρουν. Πασάρουν έξω σε κάποιον άλλο που σουτάρει τρίποντο. Εντάξει σουτάρει ελεύθερος αλλά αφού βλέπεις ότι σε τρία παιχνίδια δεν σου βγήκαν τα τρίποντα και στο ένα παραλίγο να σε χαντακώσουν κιόλας (Σερβία). Καλύτερα να τολμήσουν να σουτάρουν μπροστά στον ψηλό και να δοκιμάσουν να κερδίσουν κανένα φάουλ παρά αυτή η πάσα έξω συνέχεια.

Anyway πιστεύω πως στο τέλος θα ανεβεί η απόδοσή τους και τελικά θα καταφέρουν κάτι καλό.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #15 στις: 10/09/07, 11:53 »
Παπαδόπουλος=κουλός, Ζήσης=μηδενικά ποσοστά, Σπανούλης=δεν κανει τπτ φοβερό, Γιαννάκης=λάθος διαχείριση.

Φίλε schism εμένα το παραπάνω μου φαίνεται θάψιμο και όχι κριτηκή. Δεν αρνούμε την κριτηκή αλλά προς θεού να προσέχουμε και τη γλώσσα που χρησιμοποιούμε.. Και εγώ να καταπιώ τα μηδενικά ποσοστά, τη λάθος διαχείρηση και το τίποτα το φοβερό αλλά κουλός;; Ποιος είσαι εσύ αγαπητέ, ή ο κάθε εσύ, που θα αποκαλέσεις έναν Ευρωπαϊκό πρωταθλητή κουλό;! Ας είμαστε λίγο προσεκτικοί στην επιλογή των λέξεων.

King Lui, το θέμα των διεισδύσεων έχει και ένα πολύ βαρύ ψυχολογικό παράγωντα. Όταν μπαίνεις στη ρακέτα και χάνεις το φως σου, αυτό έχει αυτόματα επίπτωση στην ψυχολογία του παίχτη. Όχι ότι δε θα κοιμηθεί το βράδυ αλλά μέχρι να νιώσει σίγουρος για την επόμενη διείσδυση θέλει τον χρόνο του. Από την άλλη από τα 3 παιχνίδια που έχω δει, οι αντιπάλοι παίξανε τόσο καλή ζώνη, και ειδικά οι Iσπανοί, ώστε η διείσδυση σαν επιλογή δεν ήταν και η καλύτερη. Εμένα αυτό που μου λείπει φέτος από την εθνική, πέρα από την ευστοχία, είναι η έμπνευση. Δεν ξέρω αν δεν υπάρχει ή αν οι αντίπαλες ομάδες παίζουν τόσο καλά ώστε να καθηλώνουν το παιχνίδι μας αλλά εμπνεύσεις όπως τα προηγούμενα χρόνια που πραγματικά κρύβαμε την μπάλα φέτος σπανίζουν. Ας πούμε ο Παπαλουκάς ακόμα δεν έχει παίξει για μένα.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #16 στις: 10/09/07, 12:49 »
pa.. δεν τα είπε ο schizm όλα αυτά. Είναι κουβέντες διαφόρων χρηστών που απάντησα εδώ, τα οποία παρέθεσα για να δείξω ότι είμαστε λιγο υπερβολικοί καμιά φορά.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #17 στις: 10/09/07, 12:54 »
King Lui, το θέμα των διεισδύσεων έχει και ένα πολύ βαρύ ψυχολογικό παράγωντα. Όταν μπαίνεις στη ρακέτα και χάνεις το φως σου, αυτό έχει αυτόματα επίπτωση στην ψυχολογία του παίχτη. Όχι ότι δε θα κοιμηθεί το βράδυ αλλά μέχρι να νιώσει σίγουρος για την επόμενη διείσδυση θέλει τον χρόνο του. Από την άλλη από τα 3 παιχνίδια που έχω δει, οι αντιπάλοι παίξανε τόσο καλή ζώνη, και ειδικά οι Iσπανοί, ώστε η διείσδυση σαν επιλογή δεν ήταν και η καλύτερη. Εμένα αυτό που μου λείπει φέτος από την εθνική, πέρα από την ευστοχία, είναι η έμπνευση. Δεν ξέρω αν δεν υπάρχει ή αν οι αντίπαλες ομάδες παίζουν τόσο καλά ώστε να καθηλώνουν το παιχνίδι μας αλλά εμπνεύσεις όπως τα προηγούμενα χρόνια που πραγματικά κρύβαμε την μπάλα φέτος σπανίζουν. Ας πούμε ο Παπαλουκάς ακόμα δεν έχει παίξει για μένα.

Όσον αφορά τη ζώνη έχεις δίκιο. Απλά είδα πολλές φορές τους δικούς μας να φτάνουν μια ανάσα από το καλάθι (και χωρίς κανένα ψηλό φόβητρο μπροστά τους) και παρόλ' αυτά να φοβούνται να σουτάρουν και να πετάν τη μπάλα έξω. Δε λέω αν σου βγαίνουν τα σουτ κάντο, αν βλέπεις όμως ότι έχεις 3/24 τρίποντα (αν θυμάμαι καλά με τη Ρωσία τόσο ήταν), δοκίμασε κάτι άλλο...
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #18 στις: 10/09/07, 13:18 »
pa.. δεν τα είπε ο schizm όλα αυτά. Είναι κουβέντες διαφόρων χρηστών που απάντησα εδώ, τα οποία παρέθεσα για να δείξω ότι είμαστε λιγο υπερβολικοί καμιά φορά.

Δεν είπα ότι τα είπε ο schism. Άλλωστε όταν εγώ μίλησα για θάψιμο, δεν ανέφερα ονομαστικά αυτός, αυτός και αυτός. Απλά σχολίασα το γενικό φαινόμενο.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #19 στις: 10/09/07, 14:29 »
pa.. δεν τα είπε ο schizm όλα αυτά. Είναι κουβέντες διαφόρων χρηστών που απάντησα εδώ, τα οποία παρέθεσα για να δείξω ότι είμαστε λιγο υπερβολικοί καμιά φορά.


Προφανως οταν λεμε ολα αυτα για τον ζηση και τον σπανουλη εννοουμε στο συγκεκριμενο τουρνουα οχι γενικα(εκτος βεβαια απτον παπαδοπουλο που ειναι οντως κουλος ;D ;D)
Αλλωστε ο Σπανουλης εχει ενα χρονο να παιξει μπασκετ,καθοταν και ετριβε παγκους με αυτους που εμπλεξε,οποτε ειναι λογικο να ειναι καπως ντεφορμε...Οχι να μας πουλαει και ο καθε Σκουντης οτι γυρισε και βελτιωμενος!!Το παλικαρι θελει αγωνες για να σταθει στα παλια του περσινα επιπεδα

Συνεχιζω να πιστευω οτι δεν παιρνουμε χρυσο με τπτ.Ας βγω ψευτης....
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #20 στις: 14/09/07, 01:51 »
Προφανως οταν λεμε ολα αυτα για τον ζηση και τον σπανουλη εννοουμε στο συγκεκριμενο τουρνουα οχι γενικα(εκτος βεβαια απτον παπαδοπουλο που ειναι οντως κουλος ;D ;D)
Αλλωστε ο Σπανουλης εχει ενα χρονο να παιξει μπασκετ,καθοταν και ετριβε παγκους με αυτους που εμπλεξε,οποτε ειναι λογικο να ειναι καπως ντεφορμε...Οχι να μας πουλαει και ο καθε Σκουντης οτι γυρισε και βελτιωμενος!!Το παλικαρι θελει αγωνες για να σταθει στα παλια του περσινα επιπεδα

Συνεχιζω να πιστευω οτι δεν παιρνουμε χρυσο με τπτ.Ας βγω ψευτης....
Ο Σπανούλης όμως έβαλε το buzzer beater... Πρίν δε τα κανε αυτά  ;)
Κακά τα ψέματα υπάρχουν παίκτες και παίχτες. Άλλο Διαμαντίδης, άλλο Ζήσης, υπάρχει διαφορά κλάσης. Προσωπικά, σε αυτό το eurobasket αντιπάθησα (μπασκετικά) τους εξής παίχτες : Χατζηβρέττας, Ζήσης, Τσαρτσαρής, Κακιούζης. Πιστεύω οτι δεν προσφέρουν τίποτα, και καλό είναι ν'απομακρυνθούν από την ομάδα. Αντίθετα, όλοι οι υπόλοιποι πιάσανε μια σχετικά καλή απόδοση, βάλανε έστω κι ένα λιθαράκι (με το τρόπο τους) στο να ανεβάσουν την Εθνική λίγο παραπάνω.
1. Ισπανία
2. Λιθουανία
3. Ρωσία
4. Ελλάδα

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #21 στις: 14/09/07, 10:27 »
Εγω,ως χοντρος, οφειλω να συμφωνησω με τον σχιζμ...Λειπει ο σουβλακοφαγος(τον ειχα δει σε κατι παιχνιδια με τον βαζελο και οσο επαιζε,γιατι μετα απο 3 πανω κατω στο γηπεδο τα εφτυνε, ηταν καλος και τρομος κατω απο το καλαθι)..Και ο Φωτσης βεβαιως βεβαιως...

Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος pan-The_gunslinger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • Gallagher's Dreamer
    • Προφίλ
    • blues lovers
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #22 στις: 14/09/07, 13:36 »
Μετά τη Σλοβενία(αν την περάσουμε) στο δρόμο της Εθνικής θα βρεθεί η Ισπανία που έριξε 28 πόντους στην Γερμανία του Νοβίτσκι. Η Ισπανία δυστυχώς είναι το απόλυτο φαβορί καθώς παίζει στην έδρα της και αποδίδει τρομερό μπάσκετ με τρελούς αυτοματισμούς.
Εγώ έχω να πω ότι αν ανεβάσουν ακόμα μια ταχύτητα θα δούμε μεγάλα πράγματα απ' αυτή την ομάδα που δεν είναι δυνατόν να ξέχασε το μπάσκετ που ήξερε.

A.Ο.Ξ - RORY - ΘΑΝΑΤΟΣ +ΤΕΛΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #23 στις: 14/09/07, 14:11 »
Μετά τη Σλοβενία(αν την περάσουμε) στο δρόμο της Εθνικής θα βρεθεί η Ισπανία που έριξε 28 πόντους στην Γερμανία του Νοβίτσκι. Η Ισπανία δυστυχώς είναι το απόλυτο φαβορί καθώς παίζει στην έδρα της και αποδίδει τρομερό μπάσκετ με τρελούς αυτοματισμούς.
Εγώ έχω να πω ότι αν ανεβάσουν ακόμα μια ταχύτητα θα δούμε μεγάλα πράγματα απ' αυτή την ομάδα που δεν είναι δυνατόν να ξέχασε το μπάσκετ που ήξερε.

Συγνωμη κιολας αλλα δεν ειναι και τπτ σπουδαιο.οι Σλοβενοι τους ριξαν 30+
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #24 στις: 14/09/07, 14:15 »
Μετά τη Σλοβενία(αν την περάσουμε) στο δρόμο της Εθνικής θα βρεθεί η Ισπανία που έριξε 28 πόντους στην Γερμανία του Νοβίτσκι. Η Ισπανία δυστυχώς είναι το απόλυτο φαβορί καθώς παίζει στην έδρα της και αποδίδει τρομερό μπάσκετ με τρελούς αυτοματισμούς.
Εγώ έχω να πω ότι αν ανεβάσουν ακόμα μια ταχύτητα θα δούμε μεγάλα πράγματα απ' αυτή την ομάδα που δεν είναι δυνατόν να ξέχασε το μπάσκετ που ήξερε.

Το θεμα ειναι οτι η Γερμανια εχει ΜΟΝΟ το Νοβιτσκι
The road to hell is full of good intentions...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
39 Απαντήσεις
14638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/07, 08:00
από Ο Νέος Κιθαρωδός
10 Απαντήσεις
4782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/07, 23:34
από ilianthos-Kanlis
121 Απαντήσεις
43351 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/07, 05:40
από Marios Demigod
4 Απαντήσεις
2297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/07, 23:50
από tasosssssssssss
6 Απαντήσεις
3075 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/07, 01:11
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
1991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/07, 15:19
από Anaximandros
AΡΗΣ 2007-08

Ξεκίνησε από bono u2 Αθλητισμός

20 Απαντήσεις
6907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/08, 03:11
από Moonchild_
3 Απαντήσεις
2957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/07, 02:23
από Spell@lchemist!
7 Απαντήσεις
3291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/09, 08:53
από nobody
1 Απαντήσεις
15708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/12, 15:25
από Metal_Throne