Αποστολέας Θέμα: Λαμπατοι ενισχυτες 5watt??? ΑΠΟΦΑΣΗ  (Αναγνώστηκε 21721 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος drinnn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εχεις κανεις Λαμπατο ενισχυτη στα 5 watt???
κυκλοφορουν αρκετοι iibanez, fender, H&B, k.a.
για πειτε ττη γνωμη σας, για χρηση στο σπιτι βεβαια, δεν ζηταμε γκαζια αλλα απο ποιοτητα ηχου τι γινεται, γιατι με τα λιγα που γνωριζω δεν μου ακουγεται καλο, θελω να πω τοσο μικρο δεν θα εχει και καλο ηχο!!!
αξιζουν τα απο 100 εως 200€ παραπανω η καλυτερα ενα 15αρι solid stste(tranzistor)?????
« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/07, 23:53 από drinnn »

Αποσυνδεδεμένος Kostas_ P.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες 5watt???
« Απάντηση #1 στις: 29/11/07, 09:43 »
εχεις κανεις Λαμπατο ενισχυτη στα 5 watt???
κυκλοφορουν αρκετοι iibanez, fender, H&B, k.a.
για πειτε ττη γνωμη σας, για χρηση στο σπιτι βεβαια, δεν ζηταμε γκαζια αλλα απο ποιοτητα ηχου τι γινεται, γιατι με τα λιγα που γνωριζω δεν μου ακουγεται καλο, θελω να πω τοσο μικρο δεν θα εχει και καλο ηχο!!!
αξιζουν τα απο 100 εως 200€ η καλυτερα ενα 15αρι solid stste(tranzistor)?????


Αξιζει αν ο καθαρος ηχος σε ενδιαφερει, δεν εχουν drive, θα παραμορφωσουν λιγο αν τους βαλεις στο τερμα αλλα αυτο σε σπιτι δε γινεται εκτος και δεν εχεις γειτονες σε ακτινα 500 μετρων. Για solid state δε μπορω να εκφερω γνωμη, εχω να παιξω πανω απο δεκαετια. Κοιτα τα links για μια πρωτη γευση:
http://www.thomann.de/gr/epiphone_valve_junior_head.htm
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga5h.htm
http://www.thomann.de/gr/epiphone_valve_junior_1x12_cabinet.htm
Valve Junior Mod - Hand Wired, P2P, Single Ended - by andydokken

Eχω τον Epiphone Valve Junior και τον παιζω με κλειστη καμπινα 1x12. Οταν μπορω να παιξω δυνατα τον βαζω στην μεση, πιο πανω δε γινεται στο σπιτι. Δε θα κοιταγα καθολου τους combo εκτος και εχεις 2-3 ενισχυτες ακομα και σε ενδιαφερει ενας μικρος σε μεγεθος ενισχυτης να τον κουβαλας. Τα 8αρια μεγαφωνα τους δεν ειναι καταλληλα για να αναδειξουν το ηχοχρωμα των ενισχυτων, χρειαζεται ενα 12αρι μεγαφωνο οποτε κοιτα τις εναλλακτικες σε καμπινες 1x12.
Gibson SG Special '92, Squier 51 '06, Warmoth Strat '07.

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες 5watt???
« Απάντηση #2 στις: 29/11/07, 10:13 »
και ήθελα να το πω αυτό σε ένα άλλο thread!
αν κάποιος θέλει να βγάλει κάτι καλό χρησιμοποιώντας αυτούς τους 5αριδες ενισχυτές καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσει 12αρι μεγάφωνο
- δηλαδή καλύτερα να πάρει κεφαλή και όχι combo!!
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες 5watt???
« Απάντηση #3 στις: 29/11/07, 10:19 »
Ως υπερήφανος κάτοχος ενός μικρού λαμπάτου, αλλά όχι της κατηγορίας τιμής που αναφέρεις, μπορώ να πω οτι είμαι υπερευχαριστημένος και από τον ήχο του και από την ένταση του. Βέβαια ο Harlequin μου φοράει ένα 12" ηχείο, όποτε η ένταση του είναι διαφορετική από έναν GA5 ή έναν Valvebee.

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος drinnn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες 5watt???
« Απάντηση #4 στις: 29/11/07, 11:09 »
οι epiphonevalve junior head και harley benton ga5h ειναι σχεδον το ιδιο με το δευτερο να ειναι φτηνοτερο και εχει και tone control αλλα αυτο δεν μας ενδιαφερει πολυ για αυτο εχουμε τα πεταλια ;)
τωρα μου γεννηθηκαν και αλλες ερωτησεις!!!
οκ αποφασισαμε κεφαλη λαμπατη στα 5 watt...
-ποσα watt πρεπει να ειναι η καμπινα??? καλα μαλλον θα παιξει οτι και να του φωρτοσουμε αλλα το σωστο πιο ειναι!!!
-μπορω να τον χρησημοποιησω με το 10'' που εχει επανω ο Marshall MG30DFX (combo) που ηδη εχω?

Αποσυνδεδεμένος SGACE

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες 5watt???
« Απάντηση #5 στις: 29/11/07, 11:25 »
Μολις απεκτησα τον Epiphone valve junior 5w και ειμαι υπερβολικα ικανοποιημενος.
- Φιλε Drinn, μπορεις να χρησιμοποιησεις το ηχειο απο το Marshall απλα προσεξε το καλωδιο στην συνδεση, μην μπλεξεις το θετικο με το αρνητικο και καψεις τον ενισχυτη.
- Εγω χρησιμοποιω το ηχειο 12' του ENGL combo και εναλλακτικα το ηχειο 8' ενος παλιου Fender squier στον οποιο εχω αφαιρεσει τα παντα και εχω αφησει μονο το ηχειο.
- θελω να πεταξω το 8' και να βαλω ενα απο τα εξης, Celestion super 8, Jensen P8R, Jensen C8R..Οποιος ξερει ας ενημερωσει πιο ειναι καλυτερο..
« Τελευταία τροποποίηση: 29/11/07, 11:29 από SGACE »

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες 5watt???
« Απάντηση #6 στις: 29/11/07, 11:36 »
οι epiphonevalve junior head και harley benton ga5h ειναι σχεδον το ιδιο με το δευτερο να ειναι φτηνοτερο και εχει και tone control αλλα αυτο δεν μας ενδιαφερει πολυ για αυτο εχουμε τα πεταλια ;)
τωρα μου γεννηθηκαν και αλλες ερωτησεις!!!
οκ αποφασισαμε κεφαλη λαμπατη στα 5 watt...
-ποσα watt πρεπει να ειναι η καμπινα??? καλα μαλλον θα παιξει οτι και να του φωρτοσουμε αλλα το σωστο πιο ειναι!!!
-μπορω να τον χρησημοποιησω με το 10'' που εχει επανω ο Marshall MG30DFX (combo) που ηδη εχω?



Δες και το θέμα που άνοιξε ο heatseeker σχετικά με modded ανάλογα μοντέλα. Είναι λίγο ακριβότερα, αλλά κάποιες φορές αξίζει ο κόπος.  ;)

Όσο για τα βατ, οι καμπίνες δεν έχουν βατ, τα μεγάφωνα έχουν!  ;D ;D :P

Εκεί λοιπόν δες αν θέλεις γρηγορο break up του μεγαφώνου, ή ένα μεγάφωνο που να διατηρείται καθαρό περισσότερο. Η καμπίνα που πουλάει η Επιφον για τον Valve μια χαρά μου φαίνεται πάντως.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Kostas_ P.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες 5watt???
« Απάντηση #7 στις: 29/11/07, 12:23 »
Το μεγαφωνο παιζει σημαντικο ρολο στον τελικο ηχο.
Οσο μεγαλυτερο ειναι τοσο πιο πολυ ογκο δινει. Το 12αρι εχει καθιερωθει ως το ιδανικο για ηλεκτρικη κιθαρα. Τα 10ρια συνηθως χανουν λιγο σε ογκο και ειναι πιο πριματα (πολυ γενικες αυτες οι παρατηρησεις) ενω τα 15ρια και 18ρια εχουν πολυ ογκο αλλα χανουν πριμα και χρησιμοποιουνται απο μπασιστες ή κιθαριστες που θελουν ηχο τυπου Kyuss... Κατω απο 10αρι δε το συζητω σοβαρα, ειναι απλα να κανεις τη δουλεια σου οχι να πετυχεις ηχο αξιωσεων.

Το καθε μεγαφωνο παραγεται με συγκεκριμενες προδιαγραφες απο την εταιρεια και αναφερει ποσα Watt αντεχει. Μεγαφωνα με 15-30 θα παιξουν με ενισχυτη 5 Watt αλλα θα αρχισουν να παραμορφωνουν οταν το volume αρχιζει να ανεβαινει. Αν θελεις να εχεις τον καθαροτερο ηχο που γινεται, διαλεξε μεγαφωνο ανω των 100 Watt. Τα πολλα Watt δε σημαινουν περισσοτερα χρηματα, υπαρχουν μεγαφωνα απο 50 εως 400 ευρω.

Τελος ο ηχος του μεγαφωνου επιρρεαζεται απο τα υλικα και τον τυπο της καμπινας, οπως και απο το πως θα τοποθετηθει μεσα σε αυτη. Υπαρχουν κλειστες και ανοιχτες καμπινες που διαφερουν ηχητικα.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/11/07, 12:25 από Kostas_ P. »
Gibson SG Special '92, Squier 51 '06, Warmoth Strat '07.

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1052
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες 5watt???
« Απάντηση #8 στις: 29/11/07, 13:48 »
Ως υπερήφανος κάτοχος ενός μικρού λαμπάτου, αλλά όχι της κατηγορίας τιμής που αναφέρεις, μπορώ να πω οτι είμαι υπερευχαριστημένος και από τον ήχο του και από την ένταση του. Βέβαια ο Harlequin μου φοράει ένα 12" ηχείο, όποτε η ένταση του είναι διαφορετική από έναν GA5 ή έναν Valvebee.


Πολύ ακριβώς όμως ρε γ**ώτο, και αυτός και ο tiny terror...

Τον Orange ποιός τον έχει Αθήνα..?
« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/07, 13:11 από Raz »

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες 5watt???
« Απάντηση #9 στις: 30/11/07, 15:59 »
Εγώ θέλω μικρό  λαμπάτο για το σπίτι αλλά κοιτούσα σε  λανευ vc15.. Δε θέλω ένταση, πιστεύετε ότι είναι καλύτερα να πάρω έναν τέτοιο μικρό; Αυτό ακριβώς που έψαχνα είναι ένας ενισχυτής με λίγα watt και μεγάλο ηχείο για όγκο.. Αν πάρω καμιά τέτοια μικρή κεφαλή μέχρι πόσες ίντσες ηχείο μπορώ να βάλω; Μπορώ ας πούμε να φτιάξω stackάκι στο σπίτι μου; (αυτό θα ήταν ονειρεμένο..) Και να πάρω ξέρω γω κανένα tubescreamer για παραμόρφωση;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες 5watt???
« Απάντηση #10 στις: 30/11/07, 16:07 »
Ως υπερήφανος κάτοχος ενός μικρού λαμπάτου, αλλά όχι της κατηγορίας τιμής που αναφέρεις, μπορώ να πω οτι είμαι υπερευχαριστημένος και από τον ήχο του και από την ένταση του. Βέβαια ο Harlequin μου φοράει ένα 12" ηχείο, όποτε η ένταση του είναι διαφορετική από έναν GA5 ή έναν Valvebee.


Πολύ ακριβώς όμως ρε γ**ώτο, και αυτός και ο tiny terror...

Τον Orange ποιός τον έχει Αθήνα..?

Εμ, bootique ενισχυτής είναι... Πληρώνεις το χειροποίητο μέχρι και του μετασχηματιστή...

Orange έχει ο Λογοθέτης.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες 5watt???
« Απάντηση #11 στις: 30/11/07, 17:26 »
Peavey Royal 8 Valveking είναι η δική μου επιλογή.

Παίρνει 10 στη σχέση απόδοσης/τιμής (155 ευρώ), ενώ διαθέτει κ tone κ gain (εκτός από master), πράγμα που τον καθιστά κλάσεις ανώτερο από τον tiny terror, τον valve junior, τον GA5 που αρπάζουν σε υψηλές εντάσεις.
O συγκεκριμένος παραμένει καθαρός, ακόμα κ σε full ένταση.

Έχει 2 εισόδους (hi & low), είσοδο για phones.

Μειονέκτημα του, το 8άρι ηχείο, που κόβει από το headroom, κ παράλληλα η αδυναμία συνδεσιμότητας με καμπίνα.

Συνοπτικά, για τα χρήματα του, τον συστήνω ανεπιφύλακτα.
Προτείνεται ιδιαίτερα για σπίτι σε εντάσεις 3-4, είναι φιλικός με τα πετάλια, ενώ είναι ιδανικός για rock/hard rock/heavy metal ήχο!

Α ξέχασα να πω, είναι κλάσης Α!  ::)

Κ ένα link με clips.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες 5watt???
« Απάντηση #12 στις: 30/11/07, 17:32 »


Εμ, bootique ενισχυτής είναι... Πληρώνεις το χειροποίητο μέχρι και του μετασχηματιστή...

Orange έχει ο Λογοθέτης.

Το μπουτίκ από πότε είναι συνώνυμο του ακριβό? Λογικά από τότε που το ανέχεστε σαν συνώνυμο του ακριβού...


Και οι ceriatone μπουτίκ είναι και ένας ένας στα μέτρα σου, θεωρούνται οι καλύτεροι κλώνοι JTM 45 και Marshall 1974 και δεν ανεβαίνουν πάνω από χιλιάρικο...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες 5watt???
« Απάντηση #13 στις: 30/11/07, 17:59 »
Και οι ceriatone μπουτίκ είναι και ένας ένας στα μέτρα σου, θεωρούνται οι καλύτεροι κλώνοι JTM 45

Φθηνοι και αξιοπρεπέστατοι ναι, οπως και τα kits του ted weber...για το "οι καλυτεροι κλωνοι JTM45 και Marshall 1974" να μου επιτρεψεις να αμφιβάλλω, τουλάχιστον όσο υπαρχουν κατι τυποι σαν τον Germino, τον Metropoulos κλπ κλπ κλπ... ;)
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες 5watt???
« Απάντηση #14 στις: 30/11/07, 19:16 »
Και οι ceriatone μπουτίκ είναι και ένας ένας στα μέτρα σου, θεωρούνται οι καλύτεροι κλώνοι JTM 45

Φθηνοι και αξιοπρεπέστατοι ναι, οπως και τα kits του ted weber...για το "οι καλυτεροι κλωνοι JTM45 και Marshall 1974" να μου επιτρεψεις να αμφιβάλλω, τουλάχιστον όσο υπαρχουν κατι τυποι σαν τον Germino, τον Metropoulos κλπ κλπ κλπ... ;)

Δεν είχα σκοπό να υπερβάλω αλλά βγήκε περίεργα, έχει δίκιο. Εννοούσα ότι παρόλο που τους φτιάχνει ένας άνθρωπος για κάθε πελάτη δίνοντας σου την δυνατότητα να επιλέξεις πυκνωτές και άλλα, είναι στο ίδιο επίπεδο με τους original.

Είναι point to point, με καλά υλικά και χωρίς εξτραβαγκάνζες, όπως ακριβώς και ο JTM και 1974 όταν πρωτοπαρουσιάστηκαν. Στην πορεία οι ενισχυτές αυτοί γίνανε μύθοι και άρχισαν οι αναπαραγωγές τους με κορυφαία ποιότητα κατασκευής όπως αυτοί που αναφέρεις. Matchless, Metropoulos κλπ ουσιαστικά δίνουν τις δικές τους one of a kind εκδοχές αυτής της κατασκευής. Η ceriatone και τόσοι άλλοι απλά πουλάνε το ίδιο κύκλωμα με καλές λάμπες, μετασχηματιστή. Οι υπόλοιποι το πάνε παραπέρα φτιάχνοντας το ίδιο κύκλωμα με ότι καλύτερο κυκλοφορεί από πλευράς υλικών.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες 5watt???
« Απάντηση #15 στις: 30/11/07, 20:30 »
Δεν είχα σκοπό να υπερβάλω αλλά βγήκε περίεργα, έχει δίκιο. Εννοούσα ότι παρόλο που τους φτιάχνει ένας άνθρωπος για κάθε πελάτη δίνοντας σου την δυνατότητα να επιλέξεις πυκνωτές και άλλα, είναι στο ίδιο επίπεδο με τους original.

Είναι point to point, με καλά υλικά και χωρίς εξτραβαγκάνζες, όπως ακριβώς και ο JTM και 1974 όταν πρωτοπαρουσιάστηκαν. Στην πορεία οι ενισχυτές αυτοί γίνανε μύθοι και άρχισαν οι αναπαραγωγές τους με κορυφαία ποιότητα κατασκευής όπως αυτοί που αναφέρεις. Matchless, Metropoulos κλπ ουσιαστικά δίνουν τις δικές τους one of a kind εκδοχές αυτής της κατασκευής. Η ceriatone και τόσοι άλλοι απλά πουλάνε το ίδιο κύκλωμα με καλές λάμπες, μετασχηματιστή. Οι υπόλοιποι το πάνε παραπέρα φτιάχνοντας το ίδιο κύκλωμα με ότι καλύτερο κυκλοφορεί από πλευράς υλικών.

Κατα πρωτον να ζητησω συγνωμη για το off-topic απο το παιδί που ανοιξε το θεμα...φιλτατε Gabriel αν θελεις να το συζητησουμε πολυ ευχαριστως το κανουμε με ενα νεο θρεντ δεν θελω να κανω καταχρηση του χωρου...θα μου επιτρεψεις να διαφωνήσω με τα περισσοτερα αν οχι ολα τα ανωθι απο την μικρη μου και αμελητέα εμπειρία... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/07, 13:40 από modeerf »
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος makispoll

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες 5watt???
« Απάντηση #16 στις: 30/11/07, 22:49 »
Ως υπερήφανος κάτοχος ενός μικρού λαμπάτου, αλλά όχι της κατηγορίας τιμής που αναφέρεις, μπορώ να πω οτι είμαι υπερευχαριστημένος και από τον ήχο του και από την ένταση του. Βέβαια ο Harlequin μου φοράει ένα 12" ηχείο, όποτε η ένταση του είναι διαφορετική από έναν GA5 ή έναν Valvebee.



Εκτος συναγωνισμού ο Harlequin.... Πως να τον συγκρίνεις με εναν epiphne ή Harley Benton??? Θελω κι εγω να χτυπήσω εναν τετοιο.... Αληθεια από που τον πήρες?Αποστολή από Αγγλία?
« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/07, 22:51 από makispoll »

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1052
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες 5watt???
« Απάντηση #17 στις: 30/11/07, 22:55 »
Πόσο μπορώ να τον πετύχω μεταχειρισμένο ας είναι και 5ο χέρι???
Εκτος συναγωνισμού ο Harlequin.... Πως να τον συγκρίνεις με εναν epiphne ή Harley Benton??? Θελω κι εγω να χτυπήσω εναν τετοιο.... Αληθεια από που τον πήρες?Αποστολή από Αγγλία?

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες 5watt???
« Απάντηση #18 στις: 01/12/07, 01:13 »
Μπορεί να ηχογραφήσει κανείς sample του Epiphone junior Head? Βασικά ενδιαφέρομαι να τον δω σε βρώμικες καταστάσεις, όχι απαραίτητα μέταλ, αλλά με κάποιο overdrive τύπου tubescreamer ή mxr zakk wylde, γιατί στο youtube όλο καθαρά samples έχει..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες 5watt???
« Απάντηση #19 στις: 01/12/07, 03:15 »
Μπορεί να ηχογραφήσει κανείς sample του Epiphone junior Head? Βασικά ενδιαφέρομαι να τον δω σε βρώμικες καταστάσεις, όχι απαραίτητα μέταλ, αλλά με κάποιο overdrive τύπου tubescreamer ή mxr zakk wylde, γιατί στο youtube όλο καθαρά samples έχει..

Κάποια στιγμή ο modeerf πουλούσε ένα valve junior (που τελικά δεν κατάφερα ν'αγοράσω εγώ) και είχε ανεβάσει κάποια samples. Δεν ξέρω αν τα έχει ακόμα για να μας τα δώσει.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες 5watt???
« Απάντηση #20 στις: 01/12/07, 10:53 »
Κάποια στιγμή ο modeerf πουλούσε ένα valve junior (που τελικά δεν κατάφερα ν'αγοράσω εγώ) και είχε ανεβάσει κάποια samples. Δεν ξέρω αν τα έχει ακόμα για να μας τα δώσει.


Τα κλιπάκια ειναι εδω...δεν ξερω αν ειναι αντιπροσωπευτικα γιατι δεν χρησιμοποιω εφε, χρησιμοποιουσα το μεγαφωνο ενος TSL601 και τελος τα κλιπς ειναι με low output μονοπηνιακους μαγνητες... ;)

Οποτε ο συντεκνος SGACE ο οποίος τον αγορασε, ας ετοιμασει κανενα πολεμικό και μαχιμο κλιπακι... ;)
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες 5watt???
« Απάντηση #21 στις: 01/12/07, 13:31 »
Ναι εννοούσα κάτι πιο overdriven από αυτό.. Εγώ σκέφτομαι αν πάρω αυτό τελικά, να πάρω κεφαλή, καμπίνα, tubescreamer ή zakk wylde mxr και ίσως κανένα boss ds-1 (δεν παίζω metal γενικά, αλλά μερικές φορές θέλω να πειραματιστώ..)
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες 5watt???
« Απάντηση #22 στις: 01/12/07, 13:39 »
Αν εχεις κιθαρα με διπλους (που ουτως ή άλλως θα είναι πανω απο 6Κ απο τους 57/62 των κλιπς  θελεις δεν θελεις θα ειναι πιο παραμορφωμενος (και με περισσοτερο ογκο), το "προβλημα" ειναι οτι θα πρεπει να τον βαλεις πανω απο το 50% του volume του που σημαινει μεγαλη ενταση (εκτος αν βρεις κανενα μεγαφωνο οπως του Harley Benton GA5 που φαινεται οτι εχει χαμηλη ευαισθησία)...οταν ειχε ερθει ο φιλος SGACE να τον δοκιμασει ειχε φερει και ενα marshall drive master μαζι με την SG του...ακομα και σε χαμηλες εντασεις ο ενισχυτής με το πεταλι ακουγοταν υπεροχα (ο αδερφός The common cunning linguist ήταν μπροστα οποτε μπορει να σχολιασει)... ;)

Mr SGACE???Ακόοοοοοομα να φτιαξεις κλιπακιααααα??? :)
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/07, 13:42 από modeerf »
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες 5watt???
« Απάντηση #23 στις: 01/12/07, 14:13 »
Πω ρε συ, αυτό με την ένταση είναι όντως πρόβλημα.. Εγώ γενικά παίζω με παραμόρφωση, όχι σκληρή, αλλά overdriven και σε χαμηλές εντάσεις.. Μ'αυτόν θα πρέπει να τα σπάω όλα για να παίξω overdriven; Δηλαδή να πω αντίο στα νυχτερινά jamαρισματάκια;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες 5watt???
« Απάντηση #24 στις: 01/12/07, 14:20 »
Πω ρε συ, αυτό με την ένταση είναι όντως πρόβλημα.. Εγώ γενικά παίζω με παραμόρφωση, όχι σκληρή, αλλά overdriven και σε χαμηλές εντάσεις.. Μ'αυτόν θα πρέπει να τα σπάω όλα για να παίξω overdriven; Δηλαδή να πω αντίο στα νυχτερινά jamαρισματάκια;

Αν παιζεις με πεταλια όχι απαραίτητα...απλα καλο θα ηταν να τον ακουγες με τα αφτιά σου, την κιθαρα σου και τα overdriveτήρια σου για να εισαι σιγουρος οτι σου κανει...ουτως η άλλως φαινεται οτι δεν ειναι μονο ο ηχος υποκειμενικος αλλα και η ενταση αυτή καθαυτή, οποτε better safe than sorry... ;)
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/08, 19:59
από GiorgosVolos
12 Απαντήσεις
6349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/09, 10:59
από AtticanSky
12 Απαντήσεις
11575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 12:59
από Jezus
23 Απαντήσεις
6342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/10, 08:54
από vagtanplan
4 Απαντήσεις
3504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 16:32
από master of puppets
5 Απαντήσεις
3451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/12, 01:57
από -ΣΦΑΧΤΗΣ-
2 Απαντήσεις
10019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 16:40
από hot_sauce (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
1486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/20, 23:37
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/20, 11:01
από ivikos
0 Απαντήσεις
1278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/22, 21:58
από Kosthrash