Σελίδες:
  • #1 από Minotaur στις 30 Nov 2007
  • Λέω και 'γω να μεταναστεύω σιγά-σιγά σε λάμπα και επειδή δεν έχω σκοπό να πάω
    σε πάνω από 15 Watt έχω καταλήξει μάλλον σε έναν από τους 2 .
    Αλλά δεν έχω καταλάβει και πολύ τι παίζεται μεταξύ τους.Η τιμή τους έχει πολύ μικρή
    διαφορά από ότι είδα όμως ο pro junior έχει 10αρι ηχείο ενώ ο blues 12αρί;Συν το ότι έχει και
    κάποια εφέ ο δεύτερος...Υπάρχουν τίποτα διαφορές υπέρ του pro junior που να δικαιολογούν
    την περίπου ίση τιμή τους;
  • #2 από makispoll στις 30 Nov 2007
  • O Pro junior ειναι αρκετά απλός ενισχυτής με μοναδικα controls: tone και volume και χωρις reverb. O blues junior εχει reverb εχει EQ controls middle, bass, tremble και ενα 12αρι ηχειο που θα σου δωσει περισσοτερο όγκο...... Εχω παιξει με τον pro junior και μου αφησε καλες εντυπώσεις, λιτός και καθαρός..... Για τον blues junior δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.......
  • #3 από jkstigma στις 01 Dec 2007
  • ton bluez δεν τον εχω χρησιμοποιησει
    Τον Pro junior πάρα πολύ. Είναι πολύ καλός ενισχυτής, αναπαράγει πολύ καλά την κιθαρα σου και τα χερια σου, μετα το 60% εχει και το γνωστο φυsικό του dist. Τα καθαρά του είναι τόσο ωραία που δεν του λείπει το reverb.
    Ξέρανε τι φτιάχνανε οι τύποι.. ;)
  • #4 από giannis70 στις 24 Dec 2007
  • τελικα πηρες καποιον απο τους 2? Γιατι ενδιαφερομαι και εγω για κατι τετοιο...αν ναι γραψε κανενα σχολιο...
  • #5 από Minotaur στις 24 Dec 2007
  • Οχι ακόμα...Σκέφτομαι να τον πάρω από US αλλά υποθέτω ότι θα πρέπει να χρησιμοποιώ μετασχηματιστή,
    όμως οι τιμές είναι εξωφρενικά χαμηλότερες.
    Δύσκολο πάντως να βρεθεί κάποιος που να έχει ακούσει και τους 2 και να έχει σχηματίσει σωστή άποψη.
  • #6 από giannis70 στις 24 Dec 2007
  • Μην ψαρωνεις με τιμες αμερικης...αφου θα πληρωσεις τελωνειο εδω...θα σου ερθει σχεδον οσο απο thomman...Αγορασα απο e-bay μαγνητες για strat 120 δολλαρια και πληρωσα τελωνειο 60 ευρω περιπου αν θυμαμε καλα...παντωσ σε τιμες πανω απο 40-50 ευρω δεν γλυτωνεις το τελωνειο!!
  • #7 από Minotaur στις 26 Dec 2007
  • Δεν ψαρώνω, αγοράζω συνέχεια από εκεί φίλε μου.Εχώ φέρει πολύ ακριβότερα από τον ενισχυτή και δεν έχω
    πληρώσει μια.Ευχαριστώ πάντως για τη συμβουλή σου.Παίζει ρόλο και ποιός είναι ο μεταφορέας να ξέρεις.
  • #8 από FatBatz στις 27 Dec 2007
  • Ομολογω οτι δεν τους εχω ακουσει. Προσεξα ομως οτι αυτα που παιζει ο Αποστολακης στο σαιτ του Jam εδω http://www.jampedals.com/jampedals.htm ειναι με προ-τζουνιορ, και ο τονος ειναι πολυ καλος - εν δυναμει. Το three-band eq που εχει ο blues ειναι πρακτικο, αλλα προσωπικα νομιζω οτι τα generic reverb κυκλωματα στους ενισχυτες αυτης τη κατηγοριας 'ρουφανε' τονο. Ιδανικα, πρεπει να τους ακουσεις διπλα-διπλα, αλλα κατι μου λεει οτι ο pro ειναι πιο πολυ ο 'λευκος καμβας', αν ψαχνεις για κατι τετοιο. :)
  • #9 από jkstigma στις 27 Dec 2007
  • ...
    Δύσκολο πάντως να βρεθεί κάποιος που να έχει ακούσει και τους 2 και να έχει σχηματίσει σωστή άποψη.

    καλημέρα φίλος!!!

    Ο μονος τρόπος ειναι να τους ακουσεις εσυ κ τους δύο γιατι μπορει να διαφέρει πολύ απο την αποψή σου η γνώμη απο τον καθένα μας .
    Βέβαια...ειναι λίγο δυσεύρετοι :)
  • #10 από giannis70 στις 28 Dec 2007
  • Γινε πιο σαφης αν θες με το θεμα αγορας απο αμερικη? πως τα καταφερνεις και δεν πληρωνεις τελωνειο? ειλικρινα θα με ενδιεφεραι κατι τετοιο ...και πιστευω πολλους εδω μεσα....
  • #11 από m@ster k@frer στις 28 Dec 2007
  • Γινε πιο σαφης αν θες με το θεμα αγορας απο αμερικη? πως τα καταφερνεις και δεν πληρωνεις τελωνειο? ειλικρινα θα με ενδιεφεραι κατι τετοιο ...και πιστευω πολλους εδω μεσα....

    Οντως....
     Για εξηγα ρε μαν...
  • #12 από giannis70 στις 01 Jan 2008
  • θα το πεις το μυστικο φιλε?
  • #13 από Minotaur στις 01 Jan 2008
  • Δεν έχω κάποιο μυστικό ρε παιδιά ;D . Απλώς από όσες φορές έχω παραγγείλει εκτός EU δεν
    έχω πληρώσει ποτέ εκτός από 1-2 φορές.Μόνο από αμερική τα τελευταία 2 χρόνια γύρω στις 12-15
    παραγγελίες σε διάφορα πράγματα έως και αντ/κα για το αυτοκίνητο μου και η μοναδική που πλήρωσα
    ήταν όταν έκανα το λάθος να ζητήσω οικονομική αποστολή.Εκεί τους δίνεις όλο το χρόνο να εκτελωνίσουν
    το πακέτο και δεν τους πιέζει ο χρόνος που πολλές φορές αναγκάζονται να διώχνουν πράγματα μιας και
    προφανώς δεν προλαβαίνουν.Μου έχει τύχει να φέρω αντ/κο αξίας 150$ και να πληρώσω και άλλες φορές
    για πολλαπλάσιας αξίας πράγματα να μου 'ρθουν ατελώς.

    Εγώ είμαι πάντως της άποψης και ειδικά όταν μιλάμε για Αμερική με την αναλογία $-€ που ισχύει τώρα
    ότι καλύτερα να ρισκάρεις και το πολύ-πολύ να πληρώσεις και περίπου θα σου έρθει το ίδιο.
    Και για να μην φεύγουμε εντελώς από το θέμα, έχετε τσεκάρει πόσο πάει ο ενισχυτής για τον οποίο μιλάμε
    στα αμερικάνικα online stores ή και ebay?Από 230€ ξεκινάει(!) τη στιγμή που ο thomann τον έχει 466€...
    Βάλε και τα μεταφορικά από αμερική από 80-120€ με USPS priority για παραγγελία από US πάλι στο κέρδος είσαι αρκεί να μην στα χαλάσουν στο τελωνείο.Αλλά και πάλι δε νομίζω να πάς στο σύνολο πάνω από το ποσό του thomann.
    Κιθάρα και διάφορα άλλα μπιχλιμπίδια έφερα πριν 3 μήνες αξίας πάνω από 1250$ σαν δώρο και δεν έδωσα ούτε € τελωνείο
    με κόστος αποστολής 125$.Πέμπτη έφυγε,Δευτέρα πρωί την είχα στα χέρια μου!
    Ζητάς να σου στείλουν με μειωμένη τιμή ή ακόμα και σαν δώρο αν μπορούν το προιόν.Και πάντα με USPS priority mail που είναι αρκετά γρήγορη και σχετικά φτηνή.
  • #14 από profsokin στις 03 Jan 2008
  • Και εγώ τους σκέφτομαι αυτούς, καθώς και laney vc 15.. Ο λανει έχει βρώμικο κανάλι και μπορείς να τον μπουστάρεις.. Αυτοί οι φέντερ μπορούν να βρωμίσουν καθόλου; Εδώ και 2 ώρες ακούω samples στου youtube και δεν έχω ακούσει παρά μονο κρυστάλινα καθαρά..
  • #15 από Gabriel6th στις 03 Jan 2008
  • Με πετάλια τα πάντα βρωμίζουν... Και κατά τη γνώμη μου για να φτιάξεις καλό βρώμικο κανάλι χωρίς να δώσεις μια περιουσία ο καλύτερος τρόπος είναι να ξεκινήσεις με έναν καλό μικρό λαμπάτο με πολύ headroom.
  • #16 από Απόλλων στις 03 Jan 2008
  • Με πετάλια τα πάντα βρωμίζουν... Και κατά τη γνώμη μου για να φτιάξεις καλό βρώμικο κανάλι χωρίς να δώσεις μια περιουσία ο καλύτερος τρόπος είναι να ξεκινήσεις με έναν καλό μικρό λαμπάτο με πολύ headroom.

    Όπως για παράδειγμα...;
  • #17 από Gabriel6th στις 03 Jan 2008
  • Με πετάλια τα πάντα βρωμίζουν... Και κατά τη γνώμη μου για να φτιάξεις καλό βρώμικο κανάλι χωρίς να δώσεις μια περιουσία ο καλύτερος τρόπος είναι να ξεκινήσεις με έναν καλό μικρό λαμπάτο με πολύ headroom.

    Όπως για παράδειγμα...;

    Νομίζω ότι και οι δύο fender είναι καλά παραδείγματα μιας και κρατάνε τα καθαρά τους μέχρι ψηλές εντάσεις και με flat ΕQ δεν παραμορφώνουν ιδιαίτερα...
  • #18 από Απόλλων στις 03 Jan 2008
  • Με πετάλια τα πάντα βρωμίζουν... Και κατά τη γνώμη μου για να φτιάξεις καλό βρώμικο κανάλι χωρίς να δώσεις μια περιουσία ο καλύτερος τρόπος είναι να ξεκινήσεις με έναν καλό μικρό λαμπάτο με πολύ headroom.

    Όπως για παράδειγμα...;

    Νομίζω ότι και οι δύο fender είναι καλά παραδείγματα μιας και κρατάνε τα καθαρά τους μέχρι ψηλές εντάσεις και με flat ΕQ δεν παραμορφώνουν ιδιαίτερα...

    ΟΚ, ευχαριστώ για την απάντηση. Σκέφτηκα ότι μπορεί να εννοούσες κάποιον άλλο ενισχυτή από τους δύο για τους οποίους έγινε η συζήτηση. Αν πάντως έχεις κάτι άλλο υπόψη σου, θα με ενδιέφερε να ακούσω τη γνώμη σου.

    Παρεμπιπτόντως θα ήθελα να πώ ότι αυτά που αναφέρει ο Minotaur σχετικά με αγορές από Αμερική μάλλον είναι σωστά, τόσο από πλευράς τιμών όσο και εκτελωνισμού. Το αρνητικό που διαβλέπω εγώ είναι η πιθανότητα, έστω και μικρή, αυτό που παρήγγειλε κάποιος να φτάσει με κάποιο πρόβλημα (λάθος αντικείμενο, βλάβη, σπάσιμο κατά τη μεταφορά κλπ). Σε αυτή την περίπτωση η επιστροφή στον πωλητή θα είναι δύσκολη και τα έξοδα ίσως να βαρύνουν τον αγοραστή. Σίγουρα δεν θα έχεις την εγγύηση ενός μαγαζιού όπως το Thomann που σού δίνει δικαίωμα επιστροφής μέσα σε 30 μέρες και κανονίζει την επιστροφή του αντικειμένου σε περίπτωση που για κάποιο λόγο δεν θέλεις να το κρατήσεις. Προσωπικά αν και έχω αγοράσει αρκετές φορές μικροπράγματα (μαγνήτες, κλειδιά, κλπ) από Αμερική και Ασία, έχω αντισταθεί κατ' επανάληψιν στον πειρασμό να παραγγείλω κιθάρα από Αμερική. Παρά τις τιμές που ορισμένες φορές είναι πραγματικά εξευτελιστικές, η πιθανότητα κάποιου προβλήματος και όλα όσα αυτό συνεπάγεται με αποτρέπουν από κάτι τέτοιο.
  • #19 από jkstigma στις 03 Jan 2008
  • Με πετάλια τα πάντα βρωμίζουν... Και κατά τη γνώμη μου για να φτιάξεις καλό βρώμικο κανάλι χωρίς να δώσεις μια περιουσία ο καλύτερος τρόπος είναι να ξεκινήσεις με έναν καλό μικρό λαμπάτο με πολύ headroom.

    Όπως για παράδειγμα...;

    παραδειγμα εχθες έπαιξα με εναν VHT combo 30w...αρρώστεια λεμεεε
    Αλλα...ακριβούλης
  • #20 από Minotaur στις 03 Jan 2008
  • Παρεμπιπτόντως θα ήθελα να πώ ότι αυτά που αναφέρει ο Minotaur σχετικά με αγορές από Αμερική μάλλον είναι σωστά, τόσο από πλευράς τιμών όσο και εκτελωνισμού. Το αρνητικό που διαβλέπω εγώ είναι η πιθανότητα, έστω και μικρή, αυτό που παρήγγειλε κάποιος να φτάσει με κάποιο πρόβλημα (λάθος αντικείμενο, βλάβη, σπάσιμο κατά τη μεταφορά κλπ). Σε αυτή την περίπτωση η επιστροφή στον πωλητή θα είναι δύσκολη και τα έξοδα ίσως να βαρύνουν τον αγοραστή. Σίγουρα δεν θα έχεις την εγγύηση ενός μαγαζιού όπως το Thomann που σού δίνει δικαίωμα επιστροφής μέσα σε 30 μέρες και κανονίζει την επιστροφή του αντικειμένου σε περίπτωση που για κάποιο λόγο δεν θέλεις να το κρατήσεις. Προσωπικά αν και έχω αγοράσει αρκετές φορές μικροπράγματα (μαγνήτες, κλειδιά, κλπ) από Αμερική και Ασία, έχω αντισταθεί κατ' επανάληψιν στον πειρασμό να παραγγείλω κιθάρα από Αμερική. Παρά τις τιμές που ορισμένες φορές είναι πραγματικά εξευτελιστικές, η πιθανότητα κάποιου προβλήματος και όλα όσα αυτό συνεπάγεται με αποτρέπουν από κάτι τέτοιο.

    Κατανοητή, η ένσταση σου.Στην τελική το όλο θέμα έχει να κάνει με τη διάθεση του καθένα να παίρνει ρίσκα
    ή όχι.
    Θα φέρω και ένα χτυπητό παράδειγμα πάνω σε αυτό.Πριν μερικούς μήνες το αυτοκίνητο μου έμεινε από συμπλέκτη.
    Μετά από ψάξιμο είδα ότι οι τιμή του στην αντιπροσωπεία ήταν 1100+ € περίπου, στο ebay Γερμανίας γύρω στα 900 συν τα μεταφορικά και σε αμερικάνικο κατάστημα πάλι του ebay έβγαινε γύρω στα 370€ (!), ακριβώς το ίδιο πράγμα, συμπλέκτης κατασκευής Sachs που είναι και o original για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.Για να μην τα πολυλογώ, επικοινώνησα με τον πωλητή και μου είπε ότι και άλλοι από Ευρώπη έχουν παραγγείλει και κάποιοι παραπονέθηκαν για προβλήματα στην τοποθέτηση του συγκεκριμένου συμπλέκτη.Μου έκανε εντύπωση αυτό και μετά από ερώτησεις σε fora που αφορούν το συγκεκριμένο μοντέλο είδα ότι δεν υπάρχουν διαφορές στις US και EU εκδόσεις όσον αφορά το συμπλέκτη.
    Που θέλω να καταλήξω...Τελικά πήρα το ρίσκο, τον παράγγειλα,o συμπλέκτης πέρασε σαν κύριος ;D από το τελωνείο χωρίς να τον έχουν δηλώσει ως δώρο και πήγε και έκατσε στο αυτοκίνητο μια χαρούλα χωρίς προβλήματα.Με αποτέλεσμα να πάει σύνολο 415 € και πάνω από 500 ευρώ κέρδος στην τσέπη μου.Ε, συγγνώμη αλλά όταν μιλάμε για τέτοια ποσά κάθε άλλο παρά αμελητέα είναι.

    Νομίζω ότι αν το ψάξεις το πράγμα πριν κινηθείς όσον αφορά και από που αγοράζεις αξίζει και το ρίσκο και ο χρόνος που θα καταναλώσεις.Και αν κάποιος φοβάται,ασφαλίζει και το δέμα αν αυτό είναι διαθέσιμο από τον πωλητή,τουλάχιστον με ένα επιπλέον μικρό έξοδο να έχει το κεφάλι του ήσυχο.Και πάντα υπολογίζοντας από πριν και τη στραβή που μπορεί να κάτσει στο τελωνείο.
  • #21 από Απόλλων στις 03 Jan 2008
  • Καμία αντίρρηση σε όλα αυτά. Και φυσικά αν μιλάμε για διαφορά μερικών εκατοντάδων Ευρώ στην τιμή για αγορά από Αμερική, συμφωνώ ότι αξίζει το ρίσκο. Απλά όταν βλέπω μια κιθάρα που εδώ έχει 500 λίρες και στην Αμερική μπορώ να τη βρω με 250, σκέφτομαι ότι η διαφορά μετά από μεταφορικά, ασφάλιση και το πιθανό επιπλέον κόστος του τελωνείου μάλλον ελαχιστοποιεί το οικονομικό όφελος. Και σε μια τέτοια περίπτωση η πιθανότητα να πάει κάτι στραβά σημαίνει ότι το εγχείρημα δεν αξίζει τον κόπο.
  • #22 από PanouleXxX στις 10 Jan 2008
Σελίδες: