Σελίδες:
  • #1 από Freedom (modeerf) στις 08 Dec 2007
  • Χαιρετώ σας...ειχα υποσχεθει οτι θα εκανα ενα θρεντάκι για τον πλεξι οποτε...

    Εδω εχουμε εναν κλωνο Marshall Plexi Super Lead του '69...ειναι ενα Metropoulos 100W Plexi Kit, με Sozo Mustards, κλωνους μετασχηματιστες ισχύος και εξόδου Heyboer με τα specs της εποχης (Metroamp Dagnall Clone ΟΤ και Metroamp 1203-80-MS PT), push-pull VolI για επιλογή 2 τιμών bright cap (silver mica 250p και 4700pf Sozo Mustard αν θυμαμαι καλα που δινουν τιμες είτε 250p είτε περιπου 5000pf που ειναι και η κανονικη τιμη των SL του '69), "βαρελακια" πυκνωτες F+T (αντι για τους CE που δινει ο Μετροπουλος στο κιτ του) και ίσως το καλυτερο master volume που εχω ακουσει, το Larry/Mark type PPIMV, μια παραλλαγή των χρηστων σου forum του Μετρόπουλου, Larry και Mark...οταν το Master Volume ειναι στο τερμα ουσιαστικα ειναι σαν να μην υπαρχει στο κυκλωμα... ;)

    Οταν ακουω και βλεπω τον ενισχυτή θυμαμαι την στιγμή που παρεδιδα στον Χρηστάρα τον Electrictabs μια σακουλα με parts με την ελπίδα επιτέλους να φτιάξω τον ενισχυτή ΜΟΥ, αυτον που ειχα ήδη παρει μια γευση το '94 με εναν Marshall 1959SLP που ειχα επι 6 μηνες και που τόσα χρονια μετα δεν μπορουσα να βρω αντικαταστατη σε μικρότερα Watts κλπ κλπ κλπ...θα ηθελα να ευχαριστήσω δημοσιώς τον Electrictabs που ουσιαστικά εκανε το ονειρο μου πραγματικότητα, για την τρελλή δουλεια του, την υπομονή του, την ώρα του και πανω απο ολα το ΠΑΘΟΣ του για αυτό που κανει... ;)

    Επισης credits στον μαρσαλοπλεξοψυχάκια Γιώργη Μετρόπουλο και στους Larry και Mark για την παντετα τους...αν δεν ηξερα οτι δουλευει τοσο καλα αυτο το Master Volume το πιθανότερο είναι να μην αγοραζα καν το κιτ (για οσους δεν εχουν ακουσει 100άρη πλεξι καλο θα ειναι να το κανουν μια φορα στην ζωή τους...τουλαχιστον για να αναθεωρήσουν την εννοια "ΔΥΝΑΤΑ").

    Τα σωθικά του (καθε φορα που το βλεπω παθαινω ιλιγγο...):



  • #2 από Freedom (modeerf) στις 08 Dec 2007
  • Το Master Volume (στην πισω μερια του ενισχυτή, βρηκε σπιτι στην 2η εξοδο για καμπίνα):


    Push-pull VolI pot για 2 τιμες bright cap (οι διαφορες στον ηχο ειναι μεχρι την τιμή 7-8 του VolI):


    Απο έξω:


    Το μεσα απο τα έξω (V1=Mullard 12AX7, V2=Tungsram 12AX7, V3=Mullard 12AX7, V4-V7=JJ E34L):


    Η επιλογή της τιμης του Bright Cap:


    Variac (προς τιμή της ΔΕΗ) και το μισητό Hotplate (το οποίο και σπανια χρησιμοποιώ):


    Στο μυαλο μου μπορω να συγκρίνω τον ηχο του με τον ήχο του 1959RI που ειχα (οι οποιες ηχογραφησεις εχω απο τοτε ειναι με απλο κασσετοφωνακι οποτε)...ο ενισχυτής ειναι απιστευτα πιο γλυκός (ναι, ακομα και με την μεγαλη τιμη bright cap και σε χαμηλή ενταση οταν ο 1959 απλά δεν παιζόταν, με στρατ τουλαχιστον), ειναι σε ακραιο βαθμο touch sensitive, ακομα δεν εχω χρησιμοποιήσει το volume της κιθαρας μου γιατι δεν το εχω χρειαστει...οι δυναμικες του ειναι απίστευτες, όλα ειναι στο δεξί χερι, πλαθεις τον ηχο σου real time οπως τον θελεις...επισης ειναι τοσο γλυκος που ειναι σαν να εχει built in chorus, απλα απίστευτο... :)

    Το Variac ειναι ευγενική προσφορά του Electrictabs (καλα, θα σε κανονισω καλα εσενα!!!) γιατι η ΔΕΗ εδω δινει απο 220V εως και 250V+...ο ενισχυτής ειναι καλωδιομένος για 240V και η ρυθμιση του bias εχει γινει για αυτή την ταση...

    Δινω μερικα δοκιμαστικά κλιπακια (στα οποια μπορειτε καλλιστα να αγνοήσετε το παιξιμο για το δικο σας καλο), τονιζω οτι ΔΕΝ ειναι ΚΑΝ "ρεαλιστικα", πρεπει να καθησω να ασχοληθω λιγο με την ηχογραφηση μεσω του isolation box γιατι αυτο που ακουγεται στα κλιπς δεν δειχνει αυτο που πραγματικά ειναι ο ενισχυτής...απλα για να παρετε μια ιδεα...
  • #3 από Freedom (modeerf) στις 08 Dec 2007
  • Εχουμε λοιπον τον ενισχυτή με 250p bright cap (παντα το bright channel), όλα τα EQ και το presence στο 5, το master volume στο 5, το VolI (που τωρα παιζει τον ρολο του pre-amp) στο 5, η μεταλλαγμένη '57 RI με CS69 μαγνητες, ενα Eminence Tonker στο isolation box, και μικροφωνα SM57 και ενα E906 (εγινε μιξη 50%-50%), κανενα εφε πριν ή μετα την ηχογραφηση...δυστυχώς την συγκεκριμενη στιγμή δεν ειχα variac και η ταση ηταν 232V ενω ειχαμε biasάρει για 240V αλλα no worries...

    Theme0 (ολοι οι μαγνήτες):
    http://www.soundclick.com/bands/default.cfm?bandID=551499&content=songinfo&songID=5977244

    Theme1 (ενα κλιπακι ανα θεση επιλογέα μαγνητών):
    http://www.soundclick.com/bands/default.cfm?bandID=551499&content=songinfo&songID=5977249
    http://www.soundclick.com/bands/default.cfm?bandID=551499&content=songinfo&songID=5977255
    http://www.soundclick.com/bands/default.cfm?bandID=551499&content=songinfo&songID=5977259
    http://www.soundclick.com/bands/default.cfm?bandID=551499&content=songinfo&songID=5977262
    http://www.soundclick.com/bands/default.cfm?bandID=551499&content=songinfo&songID=5977266

    Theme2 (ενα κλιπακι ανα θεση επιλογέα μαγνητών):
    http://www.soundclick.com/bands/default.cfm?bandID=551499&content=songinfo&songID=5977269
    http://www.soundclick.com/bands/default.cfm?bandID=551499&content=songinfo&songID=5977273
    http://www.soundclick.com/bands/default.cfm?bandID=551499&content=songinfo&songID=5977279
    http://www.soundclick.com/bands/default.cfm?bandID=551499&content=songinfo&songID=5977281
    http://www.soundclick.com/bands/default.cfm?bandID=551499&content=songinfo&songID=5977285

    Καποια στιγμή θα ακολουθησουν και αλλα κλιπακια, με το master volume σε διαφορες θεσεις και όχι μονο αρκει ο γερμανος να μην μας ξαναστείλει σάπιο ποτ για το μαστερ βολιουμ (@#$@$%#$@$%#@!!!!)...ουτως ή άλλως τις επομενες μερες θα καθησω να βρω την καλυτερη θεση του SM57 ή να παιξω λιγο με EQ γιατι παραξενα παιχνιδια παιζει το isolation box κλπ κλπ ουτως ώστε αυτο που ακουγεται στα κλιπς να ειναι πιο ρεαλιστικο (και να φυγουν και οποιες παρενεργειες λογω isolation box)... :)
  • #4 από Heatseeker στις 08 Dec 2007
  • Γκαντ ντάμιτ, τί βλέπουμε και ακούμε απογευματιάτικα.....

    Εύγε!
  • #5 από Jezus στις 08 Dec 2007
  • Πολυ πολυ σωστος, συγχρητηρια που ασχοληθηκες μεχρι να βρεις/φτιαξεις τον ενισχυτη που πραγματικα ηθελες!  :)
    Το βαριακ ομως νομιζω δεν κανει και σταθεροποιηση τασης, ετσι δεν ειναι?  ???
    Ωραια και τα κλιπς  :)
  • #6 από Freedom (modeerf) στις 08 Dec 2007
  • Ευχαριστω αδερφε... ;)

    Το βαριακ ομως νομιζω δεν κανει και σταθεροποιηση τασης, ετσι δεν ειναι?  ???

    Εχεις απολυτο δικιο...το καλυτερο θα ηταν ενας σταθεροποιητης (τουλαχιστον 1000VA και 4Α) που να βγαζει 240V στην εξοδο, κατι που αφενος δυστυχως δεν υπαρχει στην αγορα (η πλειοψηφία εχει εξοδο στα 220V και 230V για 240 θελει παραγγελια), αφετερου η ανοδος ή καθοδος της τασης δεν ειναι ας πουμε 20V σε 5 λεπτα...απλα ειναι με τις ωρες του...μπορει να ξεκινησει το πρωϊ στα 220V (οπως σημερα) το μεσημερι να παιζει στα 230-235V και το βραδυ στα 245V...υπαρχουν 2 συσκευές στο δωματιο απο τις οποιες μπορω να δω πολυ ευκολα την ταση, μια σε ενα πολυμπριζο και αλλη μια στην εξοδο του variac οποτε αρκει πριν ανοιξω τον ενισχυτή να ριξω μια ματια στις τασεις και να ρυθμισω το variac...αντε και ανα μιση ωρα να ριχνω αλλη μια ματια... ;)
  • #7 από parlats στις 08 Dec 2007
  • Ωραίος ο παίκτης, συγχαρητήρια για τον ενισχυτή.

    Πολλοί μπορούν να διαφωνήσουν αλλά τελικά ο κατάλληλος ενισχυτής για κάποιον είναι αυτός που ικανοποιεί τον κάτοχό του  ;)

    Περιμένουμε κλιπάκια με distortion  ;D
  • #8 από Freedom (modeerf) στις 08 Dec 2007
  • Ωραίος ο παίκτης, συγχαρητήρια για τον ενισχυτή.

    Να εισαι καλα μαν... ;)

    Πολλοί μπορούν να διαφωνήσουν αλλά τελικά ο κατάλληλος ενισχυτής για κάποιον είναι αυτός που ικανοποιεί τον κάτοχό του  ;)

    Δεν νομιζω να διαφωνησει ποτε κανενας με αυτο εκτος και αν ειναι απολυτος...δεν υπαρχει "καλυτερος" ενισχυτής...υπαρχει ο ενισχυτής που "κουβαλαει" τον ηχο ΣΟΥ ή εναν ή περισσοτερους ηχους που σου αρεσουν αναλογα με το τι τραβαει η ψιχουλα σου...fender, marshall, Gorilla, Line6, τρανζιστορ, λαμπατοι, ψηφιακοι, δεν εχουν καμια σημασια αν εσυ γουσταρεις τον ηχο... ;)

    Περιμένουμε κλιπάκια με distortion  ;D

    Distortion??? I don't know this word...οταν με το καλο βρω λυση στις ηχητικες ιδιορυθμιες του isolation θα ανεβασω κλιπακια με το φυσικη του παραμορφωση...μετα θα φωναξω τον Βασιλη να ερθει με καμια κιθαρα με διπλους και τοτε θα φαει η μυγα σιδερο... ;)

    Stay tuned... :)
  • #9 από Jezus στις 08 Dec 2007
  • Μπορεις παντα να βαλεις στα8εροποιητη πριν το βαριακ, να δινει στο βαριακ μονιμα 220, και με το βαριακ να ανεβαζεις 240 και να δινεις στον ενισχυτη  :)
    Ειναι και ομορφος ο ενισχυτης, την καμπινα εσεις την φτιαξατε, η ηταν ετοιμη?
  • #10 από Freedom (modeerf) στις 08 Dec 2007
  • Μπορεις παντα να βαλεις στα8εροποιητη πριν το βαριακ, να δινει στο βαριακ μονιμα 220, και με το βαριακ να ανεβαζεις 240 και να δινεις στον ενισχυτη  :)

    Και παλι δικιο εχεις...το εχω σκεφτει και αυτο (τωρα που εχω το variac να παω κατευθειαν σε 230άρη σταθεροποιητη) και μαλλον τωρα ετσι θα γινει... ;)

    Ειναι και ομορφος ο ενισχυτης, την καμπινα εσεις την φτιαξατε, η ηταν ετοιμη?

    Η καμπινα ειναι μια bogner 1x12" με ενα Tonker...ειναι για παιξιμο σε εντασεις δωματιου (ηχογραφησεις στο isolation box, με αλλο ενα Tonker εκει περα μεσα)  ;)
  • #11 από Freedom (modeerf) στις 08 Dec 2007
  • Γκαντ ντάμιτ, τί βλέπουμε και ακούμε απογευματιάτικα.....

    Εύγε!

     ;)
  • #12 από Jezus στις 08 Dec 2007
  • Σορυ, ενοοουσα το housing του ενισχυτη, το κουτι του, μονος το εφτιαξες η το πηρες ετοιμο?
  • #13 από Freedom (modeerf) στις 08 Dec 2007
  • Σορυ, ενοοουσα το housing του ενισχυτη, το κουτι του, μονος το εφτιαξες η το πηρες ετοιμο?

    Μετρόπουλος...μεσα στο κιτ και αυτο... ;)
  • #14 από Gabriel6th στις 09 Dec 2007
  • χαχαχα. Και γώ μίλαγα για ceriatone πριν μια βδομάδα...

    Με γειά! καλόπαιχτος.

    Στο πεζό κομμάτι τώρα, για το κίτ χωρίς συναρμολόγιση, για πόσα ευρώα μιλάμε? Και τί διαδικασία?
  • #15 από V.P. στις 09 Dec 2007
  • χαχαχα. Και γώ μίλαγα για ceriatone πριν μια βδομάδα...

    Με γειά! καλόπαιχτος.

    Στο πεζό κομμάτι τώρα, για το κίτ χωρίς συναρμολόγιση, για πόσα ευρώα μιλάμε? Και τί διαδικασία?
    ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...ΜΕ ΓΕΙΑ!!...ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΑς ΑΦΗΣΕς!!ΑΛΛΑ!!!! για πες τα παρασκηνια της διαδικασιας γιατι εκει εχει ενδιαφερον το πραγμα(λεφτα, χρονος, συναρμολογηση , τι γνωσεις πρεπει να εχει καποιος για να επιλεξει και μονο τα κομματια)....γιατι ΝΑΙ βρηκες ΤΟΝ ηχο σου αλλα μετα απο πολυ βαβουρα??:)
  • #16 από Freedom (modeerf) στις 09 Dec 2007
  • χαχαχα. Και γώ μίλαγα για ceriatone πριν μια βδομάδα...

    Με γειά! καλόπαιχτος.


    Ευχαριστω αδερφε... ;)

    Και να συνεχίσεις να μιλας για ceriatone, είναι τίμια κιτάκια, εχουν πολυ καλη φήμη στο διαδικτυο οπως και ο Νικ και σου δινει και την εξτρα επιλογη να στα μονταρει ο ίδιος... ;)

    Στο πεζό κομμάτι τώρα, για το κίτ χωρίς συναρμολόγιση, για πόσα ευρώα μιλάμε? Και τί διαδικασία?


    Το κιτ του Μετρόπουλου με τα υλικά που ανεφερα πιο πανω (με CE βαρελακια αντί για F+T και με 3 JJ ECC83 αντι για τις NOS λαμπες που εβαλα) στοιχησαν 1135 ευρώ με μεταφορικα (USPS EMS), τελωνεια κλπ κλπ...δεν υπαρχει καποια ιδιαιτερη διαδικασια...μπαινεις εδω, πας στο online store κανεις την παραγγελια σου και παπαλα...οτι απορίες για τα "διαδικαστικά" εχεις στελνεις mail στον Γιωργη και σου εξηγει τα παντα ειναι προθυμος να βοηθήσει και να λυσει οποιαδήποτε απορία... ;)
  • #17 από Freedom (modeerf) στις 09 Dec 2007
  • ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...ΜΕ ΓΕΙΑ!!...ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΑς ΑΦΗΣΕς!!ΑΛΛΑ!!!! για πες τα παρασκηνια της διαδικασιας γιατι εκει εχει ενδιαφερον το πραγμα(λεφτα, χρονος, συναρμολογηση , τι γνωσεις πρεπει να εχει καποιος για να επιλεξει και μονο τα κομματια)....γιατι ΝΑΙ βρηκες ΤΟΝ ηχο σου αλλα μετα απο πολυ βαβουρα??:)


    Ευχαριστω... ;)

    Το ποσο στοιχίζει το ανεφερα, το σιγουρο ειναι οτι στοιχησε λιγοτερο απο εναν καινουριο Marshall Handwired Plexi στον οποίον ουτως ή άλλως θα επρεπε παλι να ασχοληθω με καποια upgrades (πολυ πιθανο ΜΣ εξοδου και ισως και άλλα components)...εκτος απο αυτο πηγα σε Μετροπουλο γιατι ειναι τοσο ψυχακιας με τους πραγματικους κλωνους που δεν στηριζεται απλα σε ενα σχεδιο ανα μοντελο που τον βολευει...εχουν περασει και καταγραφεί απο τα χερακια του τα σπεκς αρκετώωωωωωων original vintage plexi και τα specs του στηριζονται σε αυτούς, οχι απλα σε καποιο σχεδιο της μαρσαλ που ουτως ή άλλως εκεινη την εποχή δεν υπηρχε consistency (μια ματια στο http://www.amparchives.com/album/index.html θα σε πεισει για αυτο)... ;)

    O χρονος συναρμολογησης ειναι πολυ σχετικο θεμα, εχει να κανει τοσο με την γνωση, την εμπειρία και την άνεση του ηλεκτρονικού όσο και με το πόσο ελευθερος ειναι ο ανθρωπος την συγκεκριμένη στιγμή... ;)

    Τι γνωσεις πρεπει να εχει καποιος για να επιλεξει και μονο τα κομματια? Ενταξει οταν μιλαμε για kit μιλαμε για πολυ συγκεκριμένα πραγματα, δεν ειναι αναγκη να ανακαλυψεις ξανα τον τροχό...αποφασισα να παω για F+T και όχι να βαλω τους CE μονο και μονο για θεμα μακροπροθεσμης αξιοπιστίας (οχι οτι εχει καταγραφτει καποιο προβλημα με τους CE)...θα παθαιναν τιποτα οι άλλοι? Οχι...απλα ηθελα να εχω το κεφαλι μου ησυχο...ειχα την επιλογη στο κιτ για Sozo ή Mallory πυκνωτες...διαβασα εμπειρίες απο ατομα που φτιαχνουν στην χειροτερη 5 κιτάκια τον χρόνο και που εχουν τουλαχιστον εναν original vintage marshall, ακουσα κλιπς, πήρα γνωμες και αποφασισα να παω για Sozo...για μετασχηματιστες ειχα την επιλογή μεταξυ Heyboer (era corrected κλωνους) και Mercury Magnetics...παλι διαβασμα θρεντς απο εμπειρα ατομα, παλι κλιπς κοκ...θεωρησα οτι οι Heyboer θα μου δωσουν αυτο που ηθελα και οτι η MM θα μου εδινε μια πιο hifi εκδοση των Heyboer (κατι που δεν ηθελα)...δυστυχως αυτα ειναι trial and error δεν μπορει κανεις να σου πει με σιγουρια τι θα σου αρεσει εσενα στο τελος ειναι πολλες οι παράμετροι...το πιο επωδυνο απο ολα ηταν το να κατασταλλαξω στα σπεκς του κυκλώματος το οποίο εμενα προσωπικά μου πηρε αρκετους μηνες...το ολο project ξεκινησε με την προοπτικη να φτιαχτει ενας Super Bass με specs του '69...κλιπς (λιγα στο διαδικτυο), διαβασμα, συζητήσεις επι συζητήσεων σε φορουμς, προσωπικα μηνυματα κλπ κλπ κλπ...στα μεσα του μονταρισματος τελικα ημουν σιγουρος οτι ο Super Lead ηταν για μενα (ευτυχως Super Lead και Super Bass εχουν πολυ λιγες διαφορες split cathode ο ενας, shared cathode ο άλλος, μερικα compontents παραπανω το Super Lead για το bright καναλι καποιες αντιστασεις και πυκνωτες με διαφορετικες τιμες απο οτι του Super Bass)...o Electrictabs (o οποίος ειχε ΗΔΗ διατυπωσει τις αμφιβολιες του για το αν ο Super Bass θα μου κανει, απο την πρωτη μερα) εδειξε κατανόηση οταν του ειπα να εγκαταλείψουμε το σχεδιο Super Bass και να παμε σε Super Lead...η τελευταια αποφαση ηταν αν και τί τιμή bright cap θα εμπαινε...ο Χρηστος τον εφερε χωρις bright cap ουτως ωστε να τον ακουσω...μετα δοκιμασαμε αρκετες τιμες (250 εως και 5000pf) με ειδε αναποφασιστο και εκεινος προτεινε το push-pull pot για 2 τιμες...αυτο ειναι μαγκα μου, δεν ειναι καποιος απλα να στον μονταρει και να στον στησει καλα, ειναι και να σου δινει λυσεις και να σου κανει την ζωή πιο ευκολη... ;)

    Rainbowe, ολα τα ανωθι μπορουν να ακουγοντα "δραματικα" ή κουραστικά ή οτιδηποτε αλλο, αλλα για την περιπτωση μου μιλαμε για τον ενισχυτή της ζωής σου, τον ενισχυτή που απο το 1994 έως και τωρα δεν μπορουσα να τον αντικαταστησω με οτιδήποτε άλλο, οχι τουλαχιστον με καποιο ενισχυτή που εχω ακουσει...επρεπε να αφιερωσω χρονο γιατι ειχα μια μονο ευκαιρια να το "πετυχω" ακριβώς για να μην χαλασω ασκοπα τα χρηματά μου και τον χρόνο μου...εχω την τυχη να ξερω ακριβώς τι θελω εδω και πολλα χρονια και την ατυχία να θελω εξαιρετικα πολυ συγκεκριμενα πραγματα... ;)

    Οποτε το πραγματικο ερωτημα ειναι γιατι καποιος να μπει σε αυτή την διαδικασια...μια απάντηση, η δικια μου, είναι γιατι δεν μπορει να βρει καποιον έτοιμο χωρις να τον τρελλανει στα μοντς και στα upgrades (εξτρα χρηματα και χρονος)...οποτε το φτιαχνεις απο την αρχή οπως ακριβως το θελεις και τελειωνει η υπόθεση... ;)

    ΥΓ: οχι δεν εχω καμια σχεση με ηλεκτρονικά κυκλωματα κλπ κλπ  ;)
  • #18 από The common cunning linguist στις 09 Dec 2007

  • Να δώσω και δημόσια τα συγχαρητήριά μου στον αδελφό Νικόλα για τις επιλογές, το κουράγιο και την υπομονή του, καθώς και γιατί είναι από τους λίγους που κάθονται να ασχοληθούν για να μοιραστούν με άλλους τις μουσικές και gear εμπειρίες τους.  ;)

    Και βέβαια ένα μεγάλο μπράβο στον Χρήστο για την απίθανη κατασκευή!!  :) :)


    Distortion??? I don't know this word...οταν με το καλο βρω λυση στις ηχητικες ιδιορυθμιες του isolation θα ανεβασω κλιπακια με το φυσικη του παραμορφωση...μετα θα φωναξω τον Βασιλη να ερθει με καμια κιθαρα με διπλους και τοτε θα φαει η μυγα σιδερο... ;)

    Αν δεν έχεις παραγγείλει... καλά το κατάλαβες... ΒΑΦΛΕΣ!!! δεν έρχομαι ούτε εγώ ούτε οι κιθάρες μου!!  :P :P ;D ;D ;D ;D ;D
  • #19 από Freedom (modeerf) στις 09 Dec 2007
  • Αν δεν έχεις παραγγείλει... καλά το κατάλαβες... ΒΑΦΛΕΣ!!! δεν έρχομαι ούτε εγώ ούτε οι κιθάρες μου!!  :P :P ;D ;D ;D ;D ;D

    Χαχαχαχαχχχαχαχχαχχαχχαχα...να σαι καλα Μπιλάρα...κατσε να "φτιάξω" πρωτα το iso και μετά ετοιμαζω μειγμα για βαφλες... ;)
  • #20 από V.P. στις 10 Dec 2007
  • κατατοπιστικοτατος ;)

  • #21 από Freedom (modeerf) στις 06 Jan 2008
  • Τα χερια μου ειναι ξύλα απο το κρυο δεν μπορουν να λυγίσουν, καλοριφερ δεν εχουν αναψει, εχω ριξει μια κουβερτα απο πανω μου και ανυπομονώ να ηχογραφησω μερικά πετάλια με τον πλεξι να δω αν οι θεσεις των μικροφώνων στο isolation box (μετα απο πειραματα 10 ημερων) ειναι οκ...

    Οι λογοι που ποστάρω αυτα τα 2 φαιδρα κλιπακια ειναι πρώτον για να μοιραστώ την χαρά μου με εσας, ενας απο τους ηχους που λαχταρουσα πανω απο μια 15ατια ειναι στα κουλά μου (ανεξαρτήτως κρύου ή οχι)  χερια πλεον και δευτερον για να τα αφιερώσω σε εναν φιλο που ζει στην Αμερική που μου εκανε την χαρη χωρις κανενα ανταλλαγμα να παραγγείλει το Gypsy fuzz (περιμένοντας 3+ μηνες να του το στειλει ο KR) και να μου το στείλει Ελλάδα...

    ΓΑΒΡΙΗΛ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!    :)

    http://soundclick.com/share?songid=6142632
    http://soundclick.com/share?songid=6142638

    Strat (CS69)--->Area51 Wah--->Gypsy Fuzz--->Mega Vibe--->Plexi--->Isolation box (Tonker, SM57, E906)

    Master Volume στο 5, pre στο 8, bright cap δεν θυμαμαι γιατι οπως επαιζα αλλαζα την τιμη (ειπαμε δοκιμαστικα ειναι τα κλιπς), EQ ολα στο 5 εκτος απο Middle και Treble που ειναι απο 6-8 (και αυτα τα αλλαζα καθως επαιζα, το πρωτο που ειναι πιο μουντο με τον neck πρεπει να ειναι middle και treble στο 6, στο δευτερο και τα δύο στο 8...εχμ...μαλλον...)...

    Δεν υπαρχει reverb ουτε κανενα αλλο εφε πλην απο αυτα που ανεφερα πριν ή μετα την ηχογραφηση...

    Οι "εξωγήινοι" που ακουγονται ειναι απο το Area51 επειδή ηταν πολυ κοντα στον ενισχυτή (και εγω μαζι, τι να κανω ρε παιδια, ειναι ζεστα κοντα στον plexi, 4 λαμπες εξοδου εχει, ΚΡΥΩΝΩ ΛΕΜΕΕΕ!!!!), δεν οφειλονται στην κακή συνεργασία wah και fuzz (το εχω δει το εργο πολλες φορες αλλα δεν ειναι αυτο το case εδω περα)...α επίσης ισα που ακουω το backing track, δεν ειχα καν το μυαλο μου σε αυτο, προσπαθουσα να ακουσω τον ηχο...οποτε απλα καντε και εσείς το ιδιο (χέστε το παιξιμο)...

    Παω να καψω κανενα guitar player να ζεσταθω... :(

  • #22 από The common cunning linguist στις 07 Jan 2008

  • Είσαι αρχηγός mate. Λήξις.  8) ;D ;D
  • #23 από Johnie Darko στις 17 Jan 2008
  • Eπειδη ενδιαφερομαι για να παραγγειλω ενα κιτ 68 super lead, εχω εναν φιλο που ειναι επαγγελματιας ηλεκτρονικος/ηλεκτρολογος εδω και πολλα χρονια (τωρα ειναι σε μια εταιρεια που φτιαχνει πινακες για εργοστασια). Πιστευετε οτι θα μπορεσει να συναορμολογησει το κιτ χωρις προβληματα; Θα μου πειτε γιατι δεν ρωτας τον ιδιο;
    Θα το κανω, αλλα μιας και ηδη καποιος το εχει κανει, αν μπορουσε να μου πει την γνωμη του.
    Απλα απο οσο ξερω ο φιλος μου δεν εχει ασχοληθει με λαμπατα μηχανηματα... Αλλα κατα τα αλλα κανει δικες του custom κατασκευες και φυσικα οτι αλλο χρειαστει να επισκευασει...
  • #24 από Freedom (modeerf) στις 17 Jan 2008
  • Θα πω απλα την γνωμη μου οποτε παρτο απλα σαν μια γνωμη και τιποτα παραπανω...

    Μπορει να το κανει...ειδικα αν παρει κιτ που να συνοδευεται με αναλυτικες και σωστες οδηγιες...το πόσο "σωστα" θα το κανει (ναι, γιατι αν βαριεται να τυλιξει "σωστα" τα νηματα ουτως ωστε να μην εχεις εξτρα θορυβο και τα κανει απλα κοκορέτσι τότε και εχει ο θεος) και το σε ποσο καιρό θα το ολοκληρωσει (αν εχει χρονο, ορεξη κλπ κλπ) ειναι ζητημα εμπειρίας και οχι μονο...

  • #25 από Johnie Darko στις 17 Jan 2008
  • Βασικα ο φιλος που λεω ειναι ο κολλητος μου απο τοτε που ημασταν παιδακια, οποτε δεν παιζει θεμα για το αν θα "προσεξει" στο τι κανει... Και γενικα οτιδηποτε εχουμε κανει μαζι, το εχει κανει με πολυ προσοχη και μερακι, ειναι πολυ καθαρος (κολλησεις, υλικα, εχει πολυ καλα εργαλεια κτλ).
    Απλα το μονο που με "ανησυχει" ειναι οτι δεν εχει ασχοληθει απο οσο ξερω με λαμπατους ενισχυτες...
    Υπαρχουν καποια συγκεκριμενα πραγματα που πρεπει να προσεξει, να του πω να ψαξει κτλ;
Σελίδες: