Σελίδες:
  • #26 από Freedom (modeerf) στις 17 Jan 2008
  • Οπως ειπα, παρε την γνωμη μου απλα σαν μια γνωμη τιποτα παραπανω...δεν νομιζω να εχει σχεση το ποσα χρονια ειναι φιλος...εχει σχεση το ποσο ξενερωνει οταν καταλαβαινει οτι δεν ειναι μικρο προτζεκτάκι που θα το τελειωσει σε 2 μερες ή σε 2 Σ/Κ, ειναι ποσο χρονο εχει (δουλεια, παιδια, προσωπική ζωή κλπ κλπ) και αλλα πολλα που δεν εχει νοημα να τα αναφερω ουτως ή αλλως...κανε οτι καταλαβαινεις, ειναι καθαρα δικο σου θεμα... ;)

    Υπαρχουν καποια συγκεκριμενα πραγματα που πρεπει να προσεξει, να του πω να ψαξει κτλ;

    Προφανως υπαρχουν αρκετα συγκεκριμενα πραγματα που θα πρεπει να προσεξει τα περισσοτερα απο τα οποια θα εμπεριεχονται στις οδηγίες του κιτ αν δινονται μαζι και αν ειναι σωστες...και το τελευταίο το λεω γιατι αν και στο 100W Plexi kit του Μετροπουλου περιλαμβάνεται ακομα και cd με σχεδιαγραμματα και οδηγό βήμα-βήμα, την εποχη που το πηρα εγω τουλαχιστον ηταν τελειως out of date (δεν ξερω αν τον εχει ξαναγραψει)...πριν παραδοθει το κιτ ημουν καθε μερα στο φορουμ, διαβαζοντας τον οδηγό βημα βημα και επιβεβαιώνοντας οτι οντως ειναι σωστό ή διορθώνοντας το pdf με τις οδηγιες οπου χρειαζοταν για να μην χασουμε χρόνο...αλλα οτι και να γινει παντα υπαρχουν εξειδικευμενα φορουμς με καλη υποστηριξη σε οτι και αν προκυψει...το θεμα ειναι οτι σε αυτή την περιπτωση και αυτο χρόνο θα σου κοστίσει...
  • #27 από pureanalog στις 17 Jan 2008
  • Πραγματι ψυχακιας ο μετροπουλος. Εχει ρεπλικες με τη χρονιά. Απο οτι ξέρω δίνει ιδιαίτερη βασή στους μετασχηματιστές που χρησιμοποιύνται. Εσύ τους μετασχηματιστές από που τους πήρες? Τον ήχο ποιων μετασχηματιστών προσεγγίζουν?

    Αν επιτρέπεται τα έξοδα εκτελωνισμού και οι φόροι εισαγωγής πόσο βγήκαν στο σύνολο? Και πόσο έκανε το κιτ χωρίς τον εκτελωνισμό?

    Τέλος θα μπορούσες σε παρακαλώ να δώσεις κανα κλιπ με το Master Volume σε εντάσεις δωματίου με ήχο marshall crunchy??? Γίνεται αυτό.

    Και αν μπορείς να δώσεις κανα λινκ με πληροφορίες για το mod αυτό. Από πίσω το έχεις το ποτενσιόμετρο του Master Volume?
  • #28 από Freedom (modeerf) στις 17 Jan 2008
  • Ok, να τα παρουμε ένα ενα... ;)

    Απο οτι ξέρω δίνει ιδιαίτερη βασή στους μετασχηματιστές που χρησιμοποιύνται. Εσύ τους μετασχηματιστές από που τους πήρες? Τον ήχο ποιων μετασχηματιστών προσεγγίζουν?


    Για τα plexi 100W kits εχεις επιλογη Μ/Σ ισχύoς και εξόδου ξεχωριστα είτε κλωνους των Dagnal της εποχης απο την Heyboer (οπου δεις Metroamp) ειτε τους αντιστοιχους της Mercury Magnetics...και οι 2 Μ/Σ του πλεξι μου οπως εγραψα στο πρωτο ποστ ειναι κλωνοι απο την Heyboer...

    Για τα barebones kits 67/68 δινει τους αναλογους κλωνους Μ/Σ (και era correct σασί με το "σωστο" layout των Μ/Σ κλπ κλπ) παλι απο τις ιδιες εταιριες... ;)

    Αν επιτρέπεται τα έξοδα εκτελωνισμού και οι φόροι εισαγωγής πόσο βγήκαν στο σύνολο? Και πόσο έκανε το κιτ χωρίς τον εκτελωνισμό?


    http://store.metroamp.com/product_info.php?cPath=44&products_id=59

    Το κιτ με τις λαμπες, Sozo, μωβ τολεξ και Heyboer Μ/Σες, συν μεταφορικά, συν εκτελωνισμο βγηκαν 1135 ευρω...

    Αλλά αν καποιος ειναι ενα βήμα πριν παραγγειλει καλυτερα να μου κανει ενα pm να του πω μερικα πραγματα που ισως τον βοηθήσουν... ;)

    Τέλος θα μπορούσες σε παρακαλώ να δώσεις κανα κλιπ με το Master Volume σε εντάσεις δωματίου με ήχο marshall crunchy??? Γίνεται αυτό.


    Κατα πρωτον να διευκρινήσω οτι κατα την γνωμη μου και με το Master Volume συνεχιζει να ειναι ενας πολυ δυνατος ενισχυτής για δωματιο οπότε μην ξεγελαστει κανενας...και μην ξεγελαστει κανενας και νομιζει οτι με ενα hotplate θα την βγαλει λαδι (αν του αρεσουν τα attenuators) και θα τον "δαμασει" άνετα ουτε αυτον ουτε τις επανεκδόσεις της μαρσαλ και το εχω γραψει πολλες φορες νομιζω εδω μεσα...ηξερα ποσο δυνατοι ειναι απο τον RI που ειχα το 93-94 και για αυτο εφτιαξα το isolation box πολυυυυυ πριν παρω το κιτ...

    Τωρα, αν θελεις να βαλω το master volume 4-5 χιλιοστά ανοιχτο και το pre στο τερμα πολυ ευχαριστώς, αρκει να λαβεις υποψιν α)δεν θα παρεις ουτε το 1/10 του ηχου του με τοοοοοσο χαμηλα το master volume β)οτι δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα να κουνησω ουτε χιλιοστό τα SM57 και Ε906 μικροφωνα που ειναι στο isolation (ειδα και επαθα να βρω θεσεις που να με ικανοποιουν) οπότε η ηχογράφηση θα γινει με ενα αρχαιο φθηνό Shure Prologue L10 μπροστα απο την καμπινα, γ)οτι διαθέτω κιθαρες μονο με low output μονους οπότε δεν ξερω ποσο "ζουμερά" θα βγουν τα κλιπς (περιμενω καποια στιγμή τον φιλο SGACE να ερθει με την SG του και να κανουμε κανα κλιπακι με διπλους) δ)η καμπίνα μπορει να φοραει ακριβως το ιδιο μεγαφωνο με το isolation box αλλά ειναι παντελώς αδουλευτο και αστρωτο...

    Αν δεν εχεις καποιο προβλημα με τα παραπανω πολυ ευχαριστως να κανω ενα κλιπακι με την πρωτη ευκαιρια ή αν παλι ψηνεσαι ελα ο ίδιος με την κιθαρα σου και το ακους απο κοντα... ;)

    Και αν μπορείς να δώσεις κανα λινκ με πληροφορίες για το mod αυτό. Από πίσω το έχεις το ποτενσιόμετρο του Master Volume?


    Οπως φαινεται και στις φωτογραφιες ναι το MV ειναι στο πισω μερος σε μια απο τις 2 θεσεις των εξοδων για καμπινα (οχι, το να παιξω με αυτον τον ενισχυτή σε 2 καμπινες ταυτοχρονα δεν νομιζω να γινει ποτε οποτε ηταν η καλυτερη λυση για να μην καθομαστε να τρυπαμε σασί και πισω προσοψη)...

    Το mod ειναι αυτό: http://www.putfile.com/pic.php?img=4801382 

    Το αν θα χρησιμοποιήσεις log ή linear ποτ ειναι δικια σου επιλογή, κατα την γνωμη μου καλυτερα log (αλλιως θα τρομάζεις να το κουνησεις 2 χιλιοστα)... ;)

    Κόστος ένα ποτ, 2 αντιστάσεις (ενταξει και λίγο shielded καλωδιο)...4 ευρω και πολλα λεω... ;)
  • #29 από pureanalog στις 18 Jan 2008
  • Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δυστυχώς δεν ειμαι απο Αθηνα για να μπορέσω να τον ακούσω από κοντά. Θα περιμένω λοιπόν να έρθει ο φίλος σου με την SG για να ακούσω κλιπάκια με διπλούς μια και καλή. (οχι οτι δε με ενδιαφερουν και με μονους)

    Όταν λεω εντάσεις δωματίου δεν εννοώ ψίθυρο. Εννοώ ένταση τηλεόρασης που παίζει αρκετά δυνατά και πάνω. Ένα attenuator σε συνδυασμό με ένα Master Volume πως θα το έβλεπες?

  • #30 από Freedom (modeerf) στις 18 Jan 2008
  • Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δυστυχώς δεν ειμαι απο Αθηνα για να μπορέσω να τον ακούσω από κοντά. Θα περιμένω λοιπόν να έρθει ο φίλος σου με την SG για να ακούσω κλιπάκια με διπλούς μια και καλή. (οχι οτι δε με ενδιαφερουν και με μονους)

    Τίποτα, να εισαι καλα...stay tuned... ;)

    Όταν λεω εντάσεις δωματίου δεν εννοώ ψίθυρο. Εννοώ ένταση τηλεόρασης που παίζει αρκετά δυνατά και πάνω. Ένα attenuator σε συνδυασμό με ένα Master Volume πως θα το έβλεπες?

    Ξέεεεεεεεεεεεεεεεεερω τι εννοεις ως εντασεις δωματιου μην ανησυχείς...αλλα αν θυμαμαι καλα εχεις εναν RI 1959 SLP (τον ιδιο ειχα το 93-94) οποτε και εσυ ήδη ξερεις (είτε εχοντας τον ήδη "ανοιξει", είτε προσπαθώντας) τι θα πει δυνατος ενισχυτής... ;)

    Τον συνδιασμο master+attenuator υπαρχουν πολλοι που τον προτιμουν ειδικά τα παιδια που κανουν live σε μικρομεσαια κλαμπακια...ριχνουν με την μια -8db και μετα σεταρουν μαστερ και πρέ για να κανονισουν την ενταση (και τον ηχο φυσικα)...αν σου αρεσουν τα attenuators και εισαι ευχαριστημενος με το τελικο ήχο , go for it...με μονο attenuator δεν υπαρχει περιπτωση να δαμάσεις τον πλεξι ουτε με -16db, όχι για εντασεις δωματίου...και αν μπορεις σημαινει είτε οτι το volume ειναι χαμηλα, είτε αν εχεις hotplate οτι είσαι ήδη στα -16db και εχεις κλεισει και το fine tuner και εχεις attenuation που τείνει στο άπειρο πλεον (και εναν ήχο, τι να σου πω...μάμησε τα) ... ;)

    Αν δεν εχεις attenuator, βρες ενα και δοκιμασε το στον ενισχυτή σου...επισης πες στον φιλο σου να σου παρει το ποτ και τις αντιστασεις να σου κανει το μοντακι, αυτο οντως θα του παρει μερικα λεπτα (αν το αποφασισεις πες μου να σου δωσω λινκ φορουμ με θεμα 40+ σελιδες) δεν ειναι πυρηνικη φυσική και αν δεν το γουσταρεις απλα το αφαιρεις και ολα γινονται οπως πριν...ειναι σημαντικό να ακουσεις μονος σου, live, και να αποφασισεις τι σου κανει και τι οχι... ;)

    ΥΓ: ειχα hotplate, το πουλησα...εμενα προσωπικα δεν μου αρεσε αλλα αυτο δεν πρεπει να σου λεει απολυτως τίποτα, να εμπιστευεσαι τα δικα σου αφτιά... ;)
  • #31 από pureanalog στις 18 Jan 2008

  • Επειδή σε βρήκα γνώστη, πως θα περιέγραφες την διαφορά μεταξύ JTM45 και Superlead? Επίσης πόσο πιο σιγά παίζει ο JTM με ολα στο 10 σε σχέση με τον Superlead? (σε db αν ξες).

    Και επίσης ποια καμπίνα μου προτείνεις να πάρω για τον ενισχυτή.

    1. Καταρχάς 4x12 ή 2x12? Θα είναι κυρίως για παιξιμο σε σπίτι στουντιο. Δεν έχω προβλημα χώρου οπότε είμαι ανοιχτός και στις δύο προτάσεις.

    2. Έπειτα τι συνιστάται για πλεξι. straight η angled.

    3. Και τέλος οποια λύση μου προτείνεις μου την προτείνεις να την αγοράσω σε Marshall η να παω για custom κατασκευή και απο που?


  • #32 από Freedom (modeerf) στις 18 Jan 2008
  • Επειδή σε βρήκα γνώστη, πως θα περιέγραφες την διαφορά μεταξύ JTM45 και Superlead? Επίσης πόσο πιο σιγά παίζει ο JTM με ολα στο 10 σε σχέση με τον Superlead? (σε db αν ξες).

    Γνωστης δεν ειμαι, σε βεβαιω... ;)

    Ηχητικά? 2 διαφορετικά πραγματα...βρες εναν JTM45 reissue και ακουσε τον...θα την ακουσεις την διαφορα...το πόσο πιο σιγα παιζει δεν εχει νοημα ναι φυσικα και ο 100άρης ειναι πιο δυνατος οπως και ο 50άρης plexi...αλλά και ο JTM45 ειναι ενας δυνατος ενισχυτής μην ξεγελιέσαι (ναι οχι οσο ο γομαρο100αρης, τον εναν αν τον ανοιξεις ξεκουφαινεσαι, τον αλλον αν τον ανοιξεις σου ματωνουν τα αφτια)...και μην νομιζεις οτι ο 50άρης plexi με τον 100άρη ειναι σημαντικα πιο "ησυχος"...καμια σχεση...θεωρητικά ενα κλικ του hotplate πιο ησυχος ειναι...

    Και επίσης ποια καμπίνα μου προτείνεις να πάρω για τον ενισχυτή.

    Δεν εχω να προτεινω καμια καμπίνα...στην θεση σου θα ξεκινουσα το πλανο πρωτα για το αν θα βαλεις MV, αν θα παρεις attenuetor και μετα θα σκεφτομουν για καμπινα...γιατι αν δεν παρεις/βαλεις τιποτα απο τα 2, ενας σεβαστος αριθμος καμπινων βγαινει εξω απο την λιστα λογω ανεπαρκους wattage...απο εκει και περα ειναι προσωπικό το θεμα, οτι σου αρεσει εσενα (ναι, για αλλη μια φορα οσο σπαστικο και αν ακουγεται, πηγαινε με τον ενισχυτή σου και δοκιμασε, ακουσε και κρινε μονος σου)...προσωπικα τουλαχιστον αυτο θα εκανα... ;)

    1. Καταρχάς 4x12 ή 2x12? Θα είναι κυρίως για παιξιμο σε σπίτι στουντιο. Δεν έχω προβλημα χώρου οπότε είμαι ανοιχτός και στις δύο προτάσεις.

    Οτι εγραψα πιο πανω...το τι θα παρεις (πλην του mojo, και του τι γουσταρεις εσυ καλυτερα) εξαρταται κατα μεγαλο ποσοστο απο το πως θα δαμασεις την ενταση και τα προσωπικα σου γουστα...προσεξε αναλογα με το τι σεναριο θα ακολουθησεις και το συνολικο wattage της καμπινας... ;)

    2. Έπειτα τι συνιστάται για πλεξι. straight η angled.

    Οτι θελεις...υπαρχουν θεωριες και για τις 2 περιπτωσεις σε φορουμς κλπ κλπ...δεν ξερω, προσωπικα δεν θα ασχολιομουν ιδιαιτερα, αν βρεις την ευκαιρια να ακουσεις 2 καμπινες ιδιας εταιριας, ιδιο μοντελο Α/Β τεστ σλαντ και ανγκλντ τσεκαρε τες και πες μου και μενα... ;)

    3. Και τέλος οποια λύση μου προτείνεις μου την προτείνεις να την αγοράσω σε Marshall η να παω για custom κατασκευή και απο που?

    (EDIT: δεν νομιζω να πηγαινα ποτε για custom καμπινα, οχι οσο υπαρχουν 500 μοντελα στην αγορα...για να πηγαινα σε καστομ λυση θα επρεπε να ειχα δοκιμασει σημαντικο αριθμό καμπινων της αγορας και να μην εβρισκα αυτο που ηθελα ή να μην αξιζε να "διορθώσω" μια ετοιματζίδικη , οπως ακριβως εκανα και με τον πλεξι...)

    Το μονο που προτεινω σε οτι εχει σχεση με τον ηχο, ενισχυτες, κιθαρες, εφε, καμπινες κλπ κλπ ειναι να αποφασισεις μονος σου ακουγοντας τα...εσυ ξερεις τι θελεις, τι σου αρεσει και τι οχι,τι ηχους κυνηγας μπλα μπλα μπλα...φαινεσαι διαθετημενος να το ψαξεις το πραγμα και καλα κανεις, καντο με τον "σωστο" τροπο, try before you buy...αλλιως απο "στανταρακια" εχει πήξει το ιντερνετ... ;)

  • #33 από pureanalog στις 19 Jan 2008
  • thanks
Σελίδες: