Σελίδες:
  • #1 από Creep στις 10 Dec 2007
  • Πως προστατεύετε τον ενισχυτή σας από το ρεύμα (υπέρταση, βραχυκύκλωμα κ.τ.λ.);
    Πήρα έναν λαμπάτο πριν μια βδομάδα (τα κατάφερα επιτέλους)
    και ήθελα να ρωτήσω εσείς τι χρησιμοποιείτε για να προστατεύσετε
    τον ενισχυτή σας πολύμπριζο ασφαλείας ή ups;
  • #2 από Τρελος στις 10 Dec 2007
  • Πολυμπριζο ασφαλειας... Και φυσικα παντα τον βγαζουμε απο το ρευμα οταν δεν παιζουμε ή δεν θα παιξουμε για καιρο...
  • #3 από Jezus στις 11 Dec 2007
  • Τα UPS ειναι πολυ καλη λυση, αλλα θες κατι αρκετα καλο και μεγαλο ωστε να παιζει σωστα με το ρευμα που τραβαει ο ενας λαμπατος, οποτε θες αρκετα χρηματα... ενα πολυμπριζο ασφαλειας ειναι καλη και φθηνη λυση, και βαζεις και αλλα μηχανηματα πανω.
    Θεαματικες διαφορες εχω ακουσει και με φιλτρα ρευματος (τα οποια ειχαν και προστασιες πανω), αλλα αυτα που εχω ακουσει ηταν πολυ (μα πολυ...) ακριβα...
  • #4 από MechMech στις 11 Dec 2007
  • Χαιρομαι που δημιουργηθηκε το θεμα, διοτι εχω κι εγω μια καπως ειδικη απορια:

    Συμβαινει συχνα, βασικα παντα, οταν εχω ανοιχτο τον ενισχυτη και κανω καποια αλλη ενεργεια η οποια δεσμευει ρευμα, πχ να ανοιξω καποιο διακοπτη καποιας ηλεκτρικης συσκευης, το φως κλπ. ακουω το γνωστο "κριτσανισμα" απ τον ενισχυτη που δηλωνει λογικα οτι αυτη η αποτομη διακυμανση στο δικτυο του σπιτιου εφτασε μεχρι τον ενισχυτη. Λογικα αυτο δεν μπορει να ναι καλο για τον ενισχυτακο μου, ετσι....?

    Τι υποτιθεται το προκαλει αυτο? Κακη γειωση των καλωδιωσεων του σπιτιου?
    Εν πασει περιπτωσει τι κανω για να προστατεψω το μηχανημα απο φθορα? Αρκει ενα πολυπριζο ασφαλειας, και γυρω στα ποσα ευρω κανουν αυτα?
    (το βασικο μου μηχανημα αυτον τον καιρο ειναι hybrid combo, transistor βασικα, με λαμπα στην προενισχυση, αν παιζει κανα ρολο)
  • #5 από JohnRageOn στις 11 Dec 2007
  • Το καλύτερο θα ήταν να πάρεις τουλάχιστον ένα Furman PL8 ώστε να κόβει τις υψηλές τάσεις.
    Άμα θές τώρα και power regulation τότε θα πρέπει να τα σκάσεις, αλλα κατ εμέ αξίζει.
    Ολοι κάνουμε την 'μακακια' και τα σκαμε σε χιλια δυο ακριβα εφε και ενισχυτες και τα έχουμε ξευράκωτα
  • #6 από makispoll στις 11 Dec 2007
  • Εκτος αυτων που αναφερετεα, οι περισσοτεροι ενισχυτες εχουν ασφάλεια και προστατευουν το κυκλωμα.... Δεν σας εχει καει ποτε η ασφάλεια του ενισχυτη?
  • #7 από MechMech στις 11 Dec 2007
  • Τι Furman pl8 ρε παιδες???
    Εχω 300ευ ενισχυτη και θα δωσω 150 για προστασια απο ταση...?

    Καμια λογικου κοστους προταση δεν υπαρχει?

    Δεν εχω κανα φοβερο εξοπλισμο, ζηταω κατι απλο και φθηνο, ωστε να προστατευσει στοιχειωδως το μηχανημα.
    Ενα πολυπριζο δεν κανει για το προβλημα που αναφερω?

    ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΕΝΑ ΚΑΤ ΑΡΧΑΣ Η ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ? (ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕ-ΚΛΕΙΣΕ ΦΩΣ)
  • #8 από Creep στις 11 Dec 2007
  • Mechmech συμβαίνει πολύ συχνά αυτό που λες.
    Για τους transistor από ότι ξέρω δεν είναι  τόσο ευαίσθητοι.
    ένα πολυμπριζο ασφαλείας δεν είναι ακριβό κάπου στα 15euro.
    Υπάρχει σε rack τη δουλεία που κάνει το ups;
    Καλό είναι να δώσουμε κάτι παραπάνω για να ασφαλίσουμε το ενισχυτή μας
    ειδικά για ένα ακριβό μηχάνημα. Δεν είναι ότι θα γίνει τίποτα και μετά δεν φτιάχνετε ο ενισχυτής
    αλλά η ταλαιπωρία να τρέχετε για επισκευή και μετά η αναμονή μέχρι να φτιαχτεί.
    Και το άλλο είναι ότι δεν ξέρεις πότε θα σου τύχει.
  • #9 από Βραζίλης στις 11 Dec 2007
  • Συμβαινει συχνα, βασικα παντα, οταν εχω ανοιχτο τον ενισχυτη και κανω καποια αλλη ενεργεια η οποια δεσμευει ρευμα, πχ να ανοιξω καποιο διακοπτη καποιας ηλεκτρικης συσκευης, το φως κλπ. ακουω το γνωστο "κριτσανισμα" απ τον ενισχυτη που δηλωνει λογικα οτι αυτη η αποτομη διακυμανση στο δικτυο του σπιτιου εφτασε μεχρι τον ενισχυτη.

    Συνηθισμένο φαινόμενο. Παραμόρφωση της κυματομορφής της τάσης δικτύου λόγω απότομης αλλαγής του φόρτου. Μπορεί να είναι στιγμιαία υπέρταση ή/και στιγμιαία υπόταση. Το φαινόμενο είναι ακόμα πιο έντονο όταν ο διακόπτης είναι κακής ποιότητας και δημιουργούνται έντονοι σπινθηρισμοί κατά το κλείσιμο και άνοιγμα του.

    Πιστεύω ότι με ένα πολύμπριζο με προστασία από υπερτάσεις θα είσαι ΟΚ. Μπορεί το "κλατς" να συνεχίσεις να το ακούς, αλλά τουλάχιστον θα έχουν κοπεί οι υπερτάσεις.
  • #10 από MechMech στις 11 Dec 2007
  • Συμβαινει συχνα, βασικα παντα, οταν εχω ανοιχτο τον ενισχυτη και κανω καποια αλλη ενεργεια η οποια δεσμευει ρευμα, πχ να ανοιξω καποιο διακοπτη καποιας ηλεκτρικης συσκευης, το φως κλπ. ακουω το γνωστο "κριτσανισμα" απ τον ενισχυτη που δηλωνει λογικα οτι αυτη η αποτομη διακυμανση στο δικτυο του σπιτιου εφτασε μεχρι τον ενισχυτη.

    Συνηθισμένο φαινόμενο. Παραμόρφωση της κυματομορφής της τάσης δικτύου λόγω απότομης αλλαγής του φόρτου. Μπορεί να είναι στιγμιαία υπέρταση ή/και στιγμιαία υπόταση. Το φαινόμενο είναι ακόμα πιο έντονο όταν ο διακόπτης είναι κακής ποιότητας και δημιουργούνται έντονοι σπινθηρισμοί κατά το κλείσιμο και άνοιγμα του.

    Πιστεύω ότι με ένα πολύμπριζο με προστασία από υπερτάσεις θα είσαι ΟΚ. Μπορεί το "κλατς" να συνεχίσεις να το ακούς, αλλά τουλάχιστον θα έχουν κοπεί οι υπερτάσεις.

    Λογικα ετσι ειναι, διοτι αυτο που "ακουω" ειναι οντως σπινθηρισμοι. Επιπλεον μενω σε φοιτητικη εστια, οποτε καταλαβαινεις την απιστευτη ποιοτητα των διακοπτων.
    Ευχαριστω για τις απαντησεις. Που βρισκω ενα τετοιο πολυπριζο (οχι πανω απο 15-αντε 20ευ ει δυνατον)

  • #11 από Kostas Laiho στις 07 Jan 2008
  • Παιδια εγώ έχω έναν 30αρη τρανζίστορ και όταν ανοίξω ή κλείσω το φως απο κάποιο δωμάτιο ακούω ένα πολύ δυνατό μπαμ!!Υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα στον ενισχυτη?
  • #12 από m@ster k@frer στις 07 Jan 2008
  • Εκτος αυτων που αναφερετεα, οι περισσοτεροι ενισχυτες εχουν ασφάλεια και προστατευουν το κυκλωμα.... Δεν σας εχει καει ποτε η ασφάλεια του ενισχυτη?
    Ακριβως αυτο... Υπαρχει και η ασφαλεια...
    Εγω εχω εναν τρανζιστορ 30W και εχει ασφαλεια...
    Κια απ'οτι ξερω οι περισσοτεροι εχουν...
    Αρα δεν ειναι αναγκαιος τοσος φοβος...
  • #13 από GreekDudeCovers στις 07 Jan 2008
  • Όμως όταν το μηχάνημά σου κάνει 3000€, ε το ξανασκέφτεσαι το ρίσκο πάντως, λογικό είναι.
  • #14 από Βραζίλης στις 07 Jan 2008
  • Α! και κάτι βασικότατο: Το φις του ενισχυτή θα μπαίνει πάντα σε πρίζα με γείωση!

  • #15 από faser στις 07 Jan 2008
  • Τι Furman pl8 ρε παιδες???
    Εχω 300ευ ενισχυτη και θα δωσω 150 για προστασια απο ταση...?

    Καμια λογικου κοστους προταση δεν υπαρχει?

    Δεν εχω κανα φοβερο εξοπλισμο, ζηταω κατι απλο και φθηνο, ωστε να προστατευσει στοιχειωδως το μηχανημα.
    Ενα πολυπριζο δεν κανει για το προβλημα που αναφερω?

    ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΕΝΑ ΚΑΤ ΑΡΧΑΣ Η ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ? (ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕ-ΚΛΕΙΣΕ ΦΩΣ)
    Πάντως ένα power conditioner αξίζει τα χρήματα του, διότι γενικά είναι μηχανήματα που δεν ανανεώνεται η τεχνολογία τους και ούτε βγαίνουν νέα με καινούργιες δυνατότητες (όπως ένα PC που μετά από 2-3 χρόνια -- πολλά λέω?? -- είναι redundant).. Άλλωστε ποτέ δεν ξέρεις αν στο μέλλον θα αγοράσεις κάποιον καλό ενισχυτή (και τότε θα ακούς τα κριτσ-κρατς που αναφέρεις και θα τρέμεις :D).. Όσο για την πηγή αυτών των ήχων, αν και ο Βραζίλης τα εξήγησε πολύ όμορφα, απ'ότι γνωρίζω έχει να κάνει και με την κοινή γείωση που μοιράζονται οι πρίζες τοίχων και οι φωτοδιακόπτες..
  • #16 από m@ster k@frer στις 08 Jan 2008
  • Όμως όταν το μηχάνημά σου κάνει 3000€, ε το ξανασκέφτεσαι το ρίσκο πάντως, λογικό είναι.
    Εγω απλως ανεφερα οτι ηδη ο ενισχυτης ειναι προστατευμενος...
    Δεν διαφωνω οτι ο καθενας μπορει να θελει να παρει και αλλα μετρα προστασιας...
    Ομως ο ενισχυτης δεν ειναι απολυτα εκτεθειμενος αν δεν χρησιμοποιεις πολυμπριζο ασφαλειας....

    Φιλικα παντα. :)
  • #17 από Βραζίλης στις 08 Jan 2008
  • Η γυάλινη ασφάλεια που (θα έπρεπε να) υπάρχει σε όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές, συνήθως δεν τις προστατεύει από τις στιγμιαίες υπερτάσεις (peak) που δημιουργούνται από τους λόγους που αναφέρθηκαν, γιατί το νήμα της δεν προλαβαίνει να λιώσει.
  • #18 από Johnie Darko στις 08 Jan 2008
  • Α! και κάτι βασικότατο: Το φις του ενισχυτή θα μπαίνει πάντα σε πρίζα με γείωση!



    Εν μερη σωστο... Αν εχεις ρακ ομως με πολλα μηχανηματα που τροφοδοτουνται απο την ιδια πηγη, μονο ενα απο αυτα πρεπει να ειναι γειωμενο γιατι αλλιως δημιουργουνται λουπες γειωσης με αποτελεσμα ανεπιθυμητο θορυβο/βομβο στα ηχεια... Για αυτο υπαρχουν συνηθως και διακοπτες για ground/lift σε τετοια μηχανηματα... Φυσικα σε "απλους" ενισχυτες, παντα τους γειωνουμε κανονικα...
  • #19 από dimitris2008 στις 08 Jan 2008
  • Τι Furman pl8 ρε παιδες???
    Εχω 300ευ ενισχυτη και θα δωσω 150 για προστασια απο ταση...?

    Καμια λογικου κοστους προταση δεν υπαρχει?

    Δεν εχω κανα φοβερο εξοπλισμο, ζηταω κατι απλο και φθηνο, ωστε να προστατευσει στοιχειωδως το μηχανημα.
    Ενα πολυπριζο δεν κανει για το προβλημα που αναφερω?

    ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΕΝΑ ΚΑΤ ΑΡΧΑΣ Η ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ? (ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕ-ΚΛΕΙΣΕ ΦΩΣ)



    καταρχην καλημερα σε ολο το foroum
    φιλε συμβαινει και σε μενα ειδικα οταν ανοιγει η γιαγια μου το μιξερ ακουγεται εντονα στον ενισχυτη
  • #20 από GuitarSymbol στις 08 Jan 2008
  • Α! και κάτι βασικότατο: Το φις του ενισχυτή θα μπαίνει πάντα σε πρίζα με γείωση!



    Εν μερη σωστο... Αν εχεις ρακ ομως με πολλα μηχανηματα που τροφοδοτουνται απο την ιδια πηγη, μονο ενα απο αυτα πρεπει να ειναι γειωμενο γιατι αλλιως δημιουργουνται λουπες γειωσης με αποτελεσμα ανεπιθυμητο θορυβο/βομβο στα ηχεια... Για αυτο υπαρχουν συνηθως και διακοπτες για ground/lift σε τετοια μηχανηματα... Φυσικα σε "απλους" ενισχυτες, παντα τους γειωνουμε κανονικα...

    Και πως τους γειωνουμε κανονικα? Δεν εχω ιδεα!
  • #21 από Jezus στις 08 Jan 2008
  • Λοιπον, ημουν στο home-studio με τα παιδια απο τη μπαντα, ο ντραμερ εχει παρει εναν μεταχειρισμενο ηλεκτρονικο εγκεφαλο Αλεσις που εχει βαλει τα τριγκερ απο τις μποτες... ελα ομως που εβγαζε κατι περιεργους θορυβους... Καποια στιγμη αναβω ενα αεροθερμο στο αλλο δωματιο (control room) και ως δια μαγειας ο θορυβος εξαφανιζεται απο τα μονιτορ (το Αλεσις ειναι στο αλλο δωματιο...)
    Οποτε ειναι μπλεξιμο με τις γειωσεις και οχι μονο στις ελληνικες εγκαταστασεις...
    Το καλυτερο ειναι φιλτρο ρευματος, ειχα δοκιμασει ενα ενος φιλου που ειχε στο hi-end ηχοσυστημα του... μιλαμε για απιστευτη διαφορα στην καθαροτητα και συμπεριφορα των μηχανηματων! Το συγκεκριμενο φιλτρο ειχε κατι πανω απο 3000 ευρω...
    Τα κρατς-κρουτς ειναι στιγμιαια, μπορει να κανουν ζημια στον ενισχυτη (μακροχρονια μπορει να δημιουργησουν προωρη γηρανση του τρανζιστορ και θορυβο), αλλα εκει που μπορει να κανουν ευκολα ζημια ειναι στα μεγαφωνα.
    Σε γενικες γραμμες ενα παουερ-κοντισιονερ ειναι πολυ καλη ιδεα αν δεν εχεις καλη εγκατασταση (εγω εχω καλη, αλλα κατι φορες οι ενισχυτες περνουν θορυβο απο τις λαμπες φθοριου)
  • #22 από Jezus στις 08 Jan 2008

  • Και πως τους γειωνουμε κανονικα? Δεν εχω ιδεα!

    Αρκει η μπριζα σου να ειναι κανονικη σουκο οπως το βυσμα στο καλωδιο του ανισχυτη σου
    Βεβαια δεν εχουν ολα τα σπιτια καλη γειωση (ειναι περιεργη φυλη οι ηλεκτρολογοι, εχω πετυχει απο τους καλυτερους μεχρι τους χειροτερους...)
  • #23 από Kostas Laiho στις 16 Jan 2008
  • Αγόρασα ένα πολύμπριζο ασφαλείας αλλα αυτο το μπαμ που κάνει όταν ανοίγω κλείνω φωτα και λοιπά το ακούω.Δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω?
  • #24 από jkstigma στις 16 Jan 2008
  • επίσης πολλά σπίτια κάποιας ηλικίας δεν έχουν παντού γείωση.
    Πχ..τα περισσοτερα δωματια με ξυλινο πάτωμα..δεν....

    Σε παλιες πολυκατοικιες αυτο βέβαια

    Εγώ λέω να βολευτω με ένα APC πολύμπριζο
  • #25 από Jezus στις 17 Jan 2008
  • Αγόρασα ένα πολύμπριζο ασφαλείας αλλα αυτο το μπαμ που κάνει όταν ανοίγω κλείνω φωτα και λοιπά το ακούω.Δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω?

    Το "πολυμπριζο" ασφαλειας προστατεύει μονο από τις (όχι και τόσο στιγμιαίες) "υπαρτασεις". Το "κρατς"-kroyts είναι παράσιτα από τους διακόπτες, μονο με φίλτρο ρεύματος θα το γλυτώσεις (πανάκριβη λύση), η αλλάζοντας διακόπτες/ηλεκτρική εγκατάσταση/σπίτι   :D
Σελίδες: