Σελίδες:
  • #1 από GuitarSymbol στις 11 Dec 2007
  • Ποια ειναι η αποψη σας για τους συγκεκριμενους ενισχυτες? Σκεφτομουν να φερω καμια κεφαλη απο Αγγλια..
  • #2 από ScullShot στις 11 Dec 2007
  • Απλά τα σπάνε  ;D εγώ άμα είχα λεφτά θα έπερνα έναν τώρα!
  • #3 από yancim στις 03 Jan 2008
  • εξαιρετικοί ενισχυτές...Eχω τον carrera τον οποίο και εγώ τον έφερα απο Αγγλία
  • #4 από Arg0 στις 03 Jan 2008
  • Ως κάτοχος ενός Cornford Harlequin μπορώ να πω και για τον εκπληκτικό ήχο του και για την ποιότητα κατασκευής αλλά και έχοντας γνωρίσει ανθρώπους της εταιρείας για την πολύ καλή εξυπηρέτηση πελατών που έχουν.

    Τώρα για τις κεφαλές δεν μπορώ να σχολιάσω καθότι πήγα συγκεκριμένα για τον Harlequin, αυτόν και μόνο άκουσα και αυτόν πήρα.
  • #5 από panka στις 05 Jan 2008
  • αν εχεις τα λεφτα μην το σκεφτεσαι.αλλα να ξερεις οτι εινα;ι λιγο αρκετα υπερεκτιμημενοι...
  • #6 από Spell@lchemist! στις 05 Jan 2008
  • εγω ξερεις τι λεω??
    GG :)
    και οχι τζιτζι μονο
    αλλα Guthrie Govan επισης!:)
  • #7 από The common cunning linguist στις 06 Jan 2008
  • εγω ξερεις τι λεω??
    GG :)
    και οχι τζιτζι μονο
    αλλα Guthrie Govan επισης!:)


    Ξέρω ότι είναι τελείως off topic, αλλά δεν μπορούσα να συγκρατηθώ:



    Και με Τέλε... τι να πω, ο άνθρωπος είναι ο θεός μου.  8)
  • #8 από ScullShot στις 06 Jan 2008
  • Άστα να πάνε τα σπάει  :o κάθε φορά που τον βλέπω με πιάνει απελπισία  :P εκέινα τα tapping στο τέλος τα είδατε?  :o
  • #9 από Απόλλων στις 06 Jan 2008
  • Άστα να πάνε τα σπάει :o κάθε φορά που τον βλέπω με πιάνει απελπισία :P εκέινα τα tapping στο τέλος τα είδατε? :o

    Δε λες τίποτα. Ρε παιδιά, γιατί τα δίνετε αυτά τα link; Για να απελπιζόμαστε ακόμα περισσότερο εμείς οι επιεικώς μέτριοι χορδοβασανιστές; :(

    Πάω να φτιάξω κανένα μουσακά ή τίποτα brownies που τα καταφέρνω καλύτερα... :'(
  • #10 από The common cunning linguist στις 06 Jan 2008
  • Δε λες τίποτα. Ρε παιδιά, γιατί τα δίνετε αυτά τα link; Για να απελπιζόμαστε ακόμα περισσότερο εμείς οι επιεικώς μέτριοι χορδοβασανιστές; :(

    Πάω να φτιάξω κανένα μουσακά ή τίποτα brownies που τα καταφέρνω καλύτερα... :'(


    Μμμμμ... brownies!!!!  :P ;D ;D

    Μην στεναχωριέσαι φίλε Απόλλων, ο Τζιτζής είναι Άλιεν, δεν είναι κανονικός άνθρωπος.  :P :P :D

    Πάντως όπως λένε άτομα που τον γνώρισαν είναι φοβερό παιδί και πολύ ταπεινόφρων.
  • #11 από Απόλλων στις 06 Jan 2008
  • Μην στεναχωριέσαι φίλε Απόλλων, ο Τζιτζής είναι Άλιεν, δεν είναι κανονικός άνθρωπος. :P :P :D

    Καλά τότε, να μην απογοητεύομαι και τόσο. Γιατί έρχονται στιγμές που βλέπω κάτι τέτοια και κυριεύομαι από τη διάθεση να πουλήσω τις κιθάρες και τους ενισχυτές μου και να αφοσιωθώ στο σταυρόλεξο. 

    Αν περάσεις καμιά φορά από τα μέρη μου, έλα να σε κεράσω και brownies... ;)
  • #12 από faser στις 06 Jan 2008
  • Βρε παιδιά.. Τι ήταν αυτό το πράγμα.. Και νόμιζα ότι τις ήξερα καλά τις πεντατονικές.. Τι ηλεκτρικός οδοστρωτήρας ήταν αυτός.. Ο άνθρωπος έχει τόσες ιδέες στα licks όσο ο Oppenheimer στην ατομική ενέργεια.. Και έλεγα να δω το βιντεάκι, και έπειτα να την έπεφτα γιατί αύριο έχουμε νωρίς δουλειά, αλλά τώρα πως θα κοιμηθώ;; Άτιμε TCCL!!! Τι μας έκανες πάλι!! >:( :D ;D
  • #13 από The common cunning linguist στις 07 Jan 2008

  • @Απολλων: ok για τα brownies!  8)

    Για τον Γκάθρι: το πιο εντυπωσιακό να παρατηρήσει κανείς είναι το δεξί του χέρι, ειδικά στο πρώτο lick, πως αλλάζει το σημείο που χτυπάει τη χορδή, τη γωνία και τις δυναμικές (για να μην πούμε για το hybrid picking σε ένα σημείο, που με έστειλε...).

    Θέλω να πω, καλοί και άγιοι οι Cornford, αλλά θέλουν και χέρια οι άτιμοι...

    Και για να γυρίσουμε επιτέλους στους ενισχυτές και να ηρεμήσουμε, νομίζω ότι το πιο "χρήσιμο" μοντέλο που βγάζει η εταιρεία αυτή τη στιγμή είναι ο Carrera Combo. Υπεραρκετός για στούντιο και πρόβες, βγάζει άνετα live (μικροφωνιασμένος) και δίνει τη δυνατότητα να πειραματιστεί κανείς με τις λυχνίες για να βρει τον ήχο του.

    Τους κατοστάρηδες μπορεί να τους ξεχάσει κανείς, εκτός αν έχει δικό του στούντιο και καλές ωτασπίδες, ώστε να μπορεί να τους ανοίγει και να απολαμβάνει. Και στα τυπικά ελληνικά live μάλλον θα αποβούν προβληματικοί ή θα πάνε χαμένοι (δεν μπορείς να τους ανοίξεις αρκετά ώστε να κάνει τη διαφορά ο ήχος, κατά τη γνώμη μου).

  • #14 από Απόλλων στις 07 Jan 2008
  • Για τον Γκάθρι: το πιο εντυπωσιακό να παρατηρήσει κανείς είναι το δεξί του χέρι, ειδικά στο πρώτο lick, πως αλλάζει το σημείο που χτυπάει τη χορδή, τη γωνία και τις δυναμικές (για να μην πούμε για το hybrid picking σε ένα σημείο, που με έστειλε...).

    Ναι, αυτό το παρατήρησα κι εγώ. Όσο για το hybrid picking, εννοείς πως παίζει με την πένα, αλλά ταυτόχρονα χρησιμοποιεί τα άλλα τρία δάχτυλα για να κάνει και κανένα arpeggio, σωστά; Κι αυτό πολύ εντυπωσιακό, ειδικά η άνεση με την οποία το πραγματοποιεί π.χ. στο Blitzkrieg. Γενικά φαίνεται πολύ οικονομικός κιθαρίστας... δεν ξέρω πώς να το περιγράψω ακριβώς, αλλά η κίνηση χεριών, σώματος και κιθάρας περιορίζεται στο ελάχιστο δυνατό για αυτό που παίζει. Και παρ' όλα αυτά βγάζει φοβερό συναίσθημα και ένταση. Πραγματικά απίστευτος...
  • #15 από Jezus στις 07 Jan 2008
  • Σε αυτο το βιντεο μοιαζει με τον Νταιμ  :)
    Πολυ πριμαριστος ο ηχος ομως, μου θυμιζει λιγο εναν Τελεγκαν που εχω εδω οταν τον βαζω σε μια καμπινα που δεν την εχω κλεισει ακομα πισω (ειναι σε πειραματικο σταδιο ακομα)


    Και στο κλασικο Κορνφορντ χρωμα οπως ειδατε  :D

  • #16 από The common cunning linguist στις 08 Jan 2008
  • Σε αυτο το βιντεο μοιαζει με τον Νταιμ  :)

    Ελπίζω να εννοείς εμφανισιακά μόνο!  ;D

    Ένα ωραίο από τα σχόλια στο youtube. Λέει ένας:

    "Guthrie looks like Jesus! And he plays like Him too!"  :P ;D ;D

    Και του απαντάει ένας άλλος:

    "Sorry mate, Guthrie plays much better than Jesus!!"  ;D ;D ;D

    Μην το πάρεις προσωπικά, δεν εννοούσε εσένα, μάλλον τον Άλλον εννοούσε!  :P

    Παράθεση
    Πολυ πριμαριστος ο ηχος ομως, μου θυμιζει λιγο εναν Τελεγκαν που εχω εδω οταν τον βαζω σε μια καμπινα που δεν την εχω κλεισει ακομα πισω (ειναι σε πειραματικο σταδιο ακομα)

    Αν εννοείς εδώ τον ήχο από την Τέλε, έτσι ακριβώς είναι, ανεξαρτήτως ενισχυτή, και γι'αυτό μας αρέσει.  ;D

    Ωραία η καμπίνα!  ;)
  • #17 από Jezus στις 08 Jan 2008
  • Ναι εμφανισιακα μονο ενοουσα, και 1000% παιζει καλυτερα απο εμενα  ;D
    Παντως ο Τελεγκαν στη συγκεκριμενη καμπινα βγαζει και με τη Τζο-Περυ παρομοιο ηχο  :D
    θελω καποια στιγμη να φτιαξω μια τελε, αλλα η παραξενια μου ειναι οτι την θελω βαρυτονη και με συγκεκριμενα κατασκευαστικα και κοσμητικα χαρακτηριστικα  :)
    θενξ!
  • #18 από The common cunning linguist στις 08 Jan 2008
  • θελω καποια στιγμη να φτιαξω μια τελε, αλλα η παραξενια μου ειναι οτι την θελω βαρυτονη και με συγκεκριμενα κατασκευαστικα και κοσμητικα χαρακτηριστικα  :)
    θενξ!

    To να γίνει βαρίτονη δεν είναι τίποτα. Μόνο neck αλλάζεις. Από κει και πέρα για να μπορεί να αποκαλείται "Τέλε" θα πρέπει να έχει κάποια χαρακτηριστικά οπωσδήποτε, κατά τη γνώμη μου, μονό μαγνήτη στη γέφυρα, η τελευταία "τύπου Τέλε" (να "αγκαλιάζει" το μαγνήτη), string through και μερικά ακόμα.
  • #19 από ScullShot στις 08 Jan 2008

  • Μην στεναχωριέσαι φίλε Απόλλων, ο Τζιτζής είναι Άλιεν, δεν είναι κανονικός άνθρωπος.  :P :P :D

    Πάντως όπως λένε άτομα που τον γνώρισαν είναι φοβερό παιδί και πολύ ταπεινόφρων.

    Όντως ισχύει! είναι τόσο ταπεινόφρων που αν τον πεις μερικά καλά λόγια κοκκινίζει απο την ντροπή του μου το χει πει φιλος που σπουδαζει αγγλία και πήγε και τον είδε και μιλήσαν. Αυτα να τα βλέπουν μερικοι μερικοι  :P Γενικά ο Govan είναι ένας all around κιθαρίστας έχει τα πάντα σε ένα πολύ καλό επίπεδο (όλες τις τεχνικές phrasing κ.α)  :o
Σελίδες: