Σελίδες:
  • #1 από Nexis στις 15 Dec 2007
  • Ποιες οι διαφορές τους? Ξέρω οτι ο dual είναι 100 w και ο single 50 w. Υπάρχει κάποιο μαγαζί στην Αθήνα να τους έχει και τους δύο να πάει κανείς να τους δοκιμάσει?
  • #2 από treloagori στις 15 Dec 2007
  • αν ψαξεις στο φορουμ υπηρχε και παλιοτερα ενα παρομοιο τοπικ για να μην πω ιδιο που ειχα γραψει αναλυτικα τα παντα...για ριξε μια ματια...
  • #3 από Nexis στις 15 Dec 2007
  • Προφανως θα εχει σβηστει γιατι ενω ειδα ολα τα μηνυματα σου δεν βρηκα κατι αντιστοιχο. Φυσικα πριν ανοιξω το thread ειχα κανει και ενα ψαξιμο πρωτα..
  • #4 από treloagori στις 16 Dec 2007
  • καλα τοτε θα τα ξαναγραψω πολυ συντομα μιας και ειχα τον dual και το εχω ψαξει

    λοιπον

    single  50w

    dual   100w

    triple   150


    single,dual,triple εχουν ενα καθαρο καναλι που αποτελειται απο 2 επιλογες...καθαρο καθαρο και αλλο ενα λιγο βρωμικο ισα ισα μπλουζιαρικο δηλαδη...

    single dual triple ενα βρωμικο καναλι που αποτελειται απο 3 επιλογες...vintage,modern,raw...

    μεχρι εδω ολοι ειναι ιδιοι...

    λοιπον ο dual και ο triple εχουν αλλο ενα βρωμικο καναλι οπως το παραπανω με παλι τις ιδιες 3 προεπιλογες ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΗΧΟ ΣΤΟ ΠΟΤΕΝΣΙΟΜΕΤΡΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ PRESENCE....

    το συγκεκριμενο ποτενσιομετρο εφοσον δεν αρεσει στον πελατη που αγορασε τον ενισχυτη μπορουν δωρεαν να του το αντικαταστησουν με ενα οπως το αλλο βρωμικο καναλι...δηλαδη να εχει 2 φορες το ιδιο βρωμικο καναλι με τις ιδιες προεπιλογες...τι νοημα εχει αυτο??να φτιαξεις οσο πιο πολλους ηχουν μπορεις με τα ιδια υλικα....

    αρα εν κατακλειδι...o single εχει ενα καθαρο(με 2 προεπιλογες) και ενα βρωμικο (με 3 προεπιλογες)

    ενω οι αλλοι 2 εχουν ενα καθαρο και 2 βρωμικα..αυτο ειναι ...εχουν ενα παραπανω βρωμικο καναλι που στην ουσια ειναι 99% ιδιο με το πρωτο...

    αρα και ο dual και ο triple ειναι στην ουσια ενας single με ενα ακομα βρωμικο καναλι σαν αυτο που ηδη εχει...δηλαδη μ$%@#%@@...δηλαδη δεν αξιζει για μενα να τα σκασεις για dual...τωρα που τον πουλησα οταν θα τον ξαναπαρω θα παρω single οπωσδηποτε...


    αν θες κατι αλλο πες μου...





  • #5 από Gabriel6th στις 16 Dec 2007
  • Δεν έχουν και κάποιες διαφορές ως προς την ανόρθωση με τον single να έχει διόδους πυριτίου και τους άλλου recto διόδους ή κάτι τέτοιο? Θυμάμαι κάπου το διάβαζα. O jesus σίγουρα ξέρει περισσότερα.
  • #6 από PlusYeaR στις 16 Dec 2007
  • Ο single απ οσο ξερω δεν εχει καμια rectifier λαμπα στην τελικη του ενισχυση με οτι συνεπαγεται αυτο...
  • #7 από treloagori στις 16 Dec 2007
  • παντως αν ενδιαφερεσαι να αγορασεις εναν dual θα σου ελεγα πολυ απλα να μην το κανεις...ειναι πολυ καλοι ενισχυτες αλλα η χαοδης χρηματικη διαφορα με αλλες εταιριες δεν αντικατοπτριζεται στον ηχο....θα σου ελεγα πως με τα 2600 που εχει στον θωμα η κεφαλη φτιαχνεις πολυ καλο ηχο παιρνοντας ενισχυτη κιθαρα πεταλια εκουαλαιζερ ολα με την μια...

    ας πουμε ενας valveking ειναι πολυ καλος ενισχυτης και ενας marshall dsl ειναι τρομερα ευελικτος και με φοβερα σκασιματα στα καθαρα που ο μπουγκι δεν προκειται να σου δωσει ,επισης ενας engl θα σου εκανε πολυ καλη δουλεια...μετα χτυπας και 2-3 αναλογικα πεταλακια και ενα εκουαλαιζερ και εχεις και λεφτα που θα σου περισσεψουν να χτυπησεις και ενα κιθαρονι η οτι αλλο θες,...

    πιστεψε με ειναι λιγο μονοδιαστατοι οι rectifier ειναι απολυτως επαγγελματικα μηχανηματα που σε ενα δωματιο η σε ενα μικρο μαγαζακι δεν εχουν καποιο ιδιαοτερο νοημα...

    στην θεση σου θα χτυπαγα η εναν dsl marshall για να εχω και πολυ βρωμα και vintage ηχο...η αλλιως εναν peavey valveking και εναν peavey classic και μετα ειχες τελειωσει...και μοντερνο και vintage ηχο...παλι πιο φθηνα θα σουρθει...

  • #8 από PlusYeaR στις 16 Dec 2007
  • πιστεψε με ειναι λιγο μονοδιαστατοι οι rectifier ειναι απολυτως επαγγελματικα μηχανηματα που σε ενα δωματιο η σε ενα μικρο μαγαζακι δεν εχουν καποιο ιδιαοτερο νοημα...
    Οσοι πανε για rectifier πιστευω πως το γνωριζουν αυτο  ;)
    100W λαμπα παραειναι πολλα για δωματιο  ;D
  • #9 από Nexis στις 16 Dec 2007
  • Απο χθές έχω διαβάσει διάφορα. Και έχω κάποιες απορίες.
    O dual έχει έναν διακόπτη Bold/Spongy. Τι κάνει?
    Επίσης πόση διαφορά έχει στον ήχο ο dual όταν επιλέγεις Tube ,Silicon Diodes
  • #10 από Jezus στις 16 Dec 2007
  • Ναι, το εχουμε ξανα-αναλυσει σε ενα αλλο θεμα...  :)
    Λοιπον, υπαρχει και ο ντουαλ-σολο που εχει 3 καναλια.
    Βασικα εκτος απο τα βατ, βασικη διαφορα του σινγκλ ειναι οτι δεν εχει ανορθωση με λαμπες, αλλα μονο με γεφυρα διοδων.
    Οταν επιλεγεις ανορθωση διοδων ο ηχος ειναι πιο "κοφτερος", δηλαδη εχει πιο καθαρα πριμα και πιο σφιχτα μπασα (εγω τον προτιμω ετσι, ενας αλλος φιλος π.χ. οχι, για ιδιο στυλ μουσικης)
    Οταν επιλεγεις να ανορθωσεις το ρευμα με τις λαμπες, το αποτελεσμα ειναι να τον τροφοδοτεις με ελαφρα πιο "κυμματιστο" ρευμα (επισης εχει διαφορα στην καθαροτητα του ρευματος και στην αλλαγη χρονου αποκρισης οταν το κυκλωμα χρειαζεται να τραβηξει ξαφνικα πολυ ρευμα... τεσπα), κατι που επηρεαζει και τον ηχο που δινει ο ενισχυτης. Ο ηχος γινεται πιο smooth ας πουμε, λιγο πιο απαλα τα πριμα και λιγο πιο χαλαρα τα μπασα. Σε καποιους ενισχυτες (οχι τους ρεκτο) μαλλιστα η τροφοδοσια με λαμπες χρησιμοποιειτε και για να αποδιδεται εναν εφε τρεμολο.

    Γενικα συμφονω με τους προλαλησαντες οτι στην Ευρωπη τουλαχιστον οι μπουγκι ζητανε πολλα για αυτα που δινουν, και ειναι καπως μονοδιαστατοι, υπαρχουν αλλοι με λιγοτερα που κανουν την ιδια δουλεια (ισως και καλυτερα). Τωρα, αν θες να αγορασεις καποιον, θα ελεγα οτι τα βατ του τριπλ ειναι παρα πολλα, και αν δεν χρειαζεσαι την ανορθωση με λαμπα και το εξτρα χεντρουμ του ντουαλ, ακου και τον σινγκλ. Γενικα σε τοσα χρηματα να ακουσεις πριν αγορασεις να εισαι σιγουρος οτι το μηχανημα σε καλυπτει, να ακουσεις και τον ανταγωνισμο...
  • #11 από Nexis στις 17 Dec 2007
  • Εχω δοκιμασει : Engl (σχεδον ολους), Randal(εναν με modules), VHT(pitbul αν θυμαμαι καλα), Diezel(Einstein), Marshal, Peavey και μερικους αλους. Οι Engl μου αφησαν πολυ καλη εντυπωση αν δεν ακουγα Mesa Boogie θα επαιρνα Engl. Οταν ακουσα Mesa Boogie ηταν σαν να ειχε παρει καποιος τον ηχο που ειχα στο μυαλο μου και να τον εκανε ενισχυτη. Και ενω πριν να ακουσω ειχα αποφασισει οτι μαλον δεν θα αγοραζα Mesa Boogie λογω οτι τους πληρωνεις πολυ ακριβα κλπ κλπ, μολις ακουσα.... Ο ενισχυτης που δοκιμασα ειναι ο Single Rectifier. Καθοτι τα λεφτα ειναι ενα σημαντικο θεμα αναρωτιωμουνα κατα ποσον τα παραπανω χρηματα που εχει ο Dual αξιζουν τον κοπο..
    Επισης αν εχετε καποια προταση για καποιον ενισχυτη καλοδεχουμενη..
  • #12 από Nexis στις 17 Dec 2007
  • Ξέρει κανείς τί κάνει ο διακόπτης Bold/Spongy?
  • #13 από newGuitarMan στις 17 Dec 2007
  • Ξέρει κανείς τί κάνει ο διακόπτης Bold/Spongy?
    Δεν είμαι κ πολύ σίγουρος αλλά πρέπει να εχει να κάνει με το presence, δηλαδη στο spongy λογικά θα είναι σαν να αυξάνεις το presence.
  • #14 από Jezus στις 17 Dec 2007
  • Oxi, αν δεν κανω λαθος δεν το εχει ο σινγκλ, αλλα μονο οι αλλοι που εχουν ανορθωση ρευματος με λαμπα. Αυτο που κανει ειναι να ριχνει λιγο την ταση εξοδου του κυκλωματος ανορθωσης με λαμπα, με αποτελεσμα λιγοτερη ενταση και ενα μικρο εφε σαν το τρεμολο που περιεγραψα παραπανω.
    Δηλαδη στο μπολντ δινει φουλ ρευμα, εχεις φουλ ενταση ηχου/βατ και πιο "καθαρο" ηχο, στο σπονγκυ εχεις πιο χανηλη ενταση ηχου και λιγο πιο θολο ηχο... αν θυμαμαι καλα παντα.
    Επισης, για τον ηχο που ψαχνεις, ο Εινσταιν την Ντιζελ δεν μου πολυαρεσε, αντιθετα με Χερμπερτ και νΗ4. Ειδικα τον δευτερο, σκεψου οτι πολυ επαγγελματιες πουλησαν πολλους μπουγκι γα να τον αγορασουν. Βεβαια αν εσυ βρηκες τον ηχο που ειχες στο μυαλο σου σε εναν μπουγκι, τοτε δεν το συζηταμε, πας για τον μπουγκι!
  • #15 από newGuitarMan στις 18 Dec 2007
  • Α, άκυρο τότε για το Bold/Spongy. Απλά η αλλαγή στον ήχο είχα ακούσει πως μοιάζει με τη λειτουργία του presence :P
  • #16 από treloagori στις 18 Dec 2007
  • bold/spongy...λειτουργικα δεν ξερω να σου πω αλλα ακουστικα με βαη το manual του boogie το ενα για πιο μοντερνο και το αλλο πιο βιντατζ ηχο...ειναι πολυ απλο..μπες στο σαιτ της boogie και κατεβασε το manual εκει θα σου λυθουν ολες οι αποριες..
Σελίδες: