Αποστολέας Θέμα: ΛΑΜΠΑΤΟΣ MESA BOOGIE  (Αναγνώστηκε 16705 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erotomania

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
ΛΑΜΠΑΤΟΣ MESA BOOGIE
« στις: 29/12/07, 13:51 »
Χρονια πολλα σε ολους!

Μπαινω κατευθειαν στο ψητο...θελω να αγορασω ενα λαμπατο mesa boogie για το σπιτι προς το παρον. Σκεφτομουνα τον F50, αλλα απο οτι ειδα εχει βγει ενα νεο μοντελο το express 5:50 στο οποιο είτε επιλέγεις 1 power tube να λειτουργεί σε Class-A παράγοντας 5 watt ή 2 power tubes να λειτουργούν σε Class-A/B παράγοντας 50 watt. Ποια ειναι η γνωμη σας? Επισης θα χρειαστει να αγορασω αργοτερα και καποιο rack προενισχυσης οπως rocktron πχ? Θελω να διαθεσω μεχρι 2 χιλιαρικα.



 

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ MESA BOOGIE
« Απάντηση #1 στις: 29/12/07, 15:17 »
Καταρχάς απο όσο ξέρω ο F50 και ο express υπάρχουν και σε έκδοση κεφαλή καμπίνα αλλά και combo. Εσύ για τι ενδιαφέρεσαι?
Όσο για την προενίσχυση ο ενισχυτής έχει και προενίσχυση μέσα οπότε γιατί να αγοράσεις και άλλη προενίσχυση? Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος?
Ένας φίλος μου έχει έναν MESA BOOGIE combo άν θυμάμαι καλά είναι ο F50 και σκέφτεται να τον δώσει. Σε ενδιαφέρει να του μιλήσω? Τον συγκεκριμένο ενισχυτή καθότι τον έχω ακούσει μου άρεσε τρομερά ο ήχος του στα βρώμικα αλλά και στα καθαρά μου άρεσε πάρα πολύ.

Αποσυνδεδεμένος erotomania

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ MESA BOOGIE
« Απάντηση #2 στις: 29/12/07, 17:58 »
Ευχαριστώ για την απαντηση. Βασικα δε ξερω τι ειναι καλυτερο: Combo ή κεφαλή + ηχείο? Για παραδειγμα η κεφαλη με ηχειο ειναι στα ιδια λεφτα με τον F50 K express? Ποσο καιρο τον εχει ο φιλος σου και σε τι τιμη τον πουλαει?

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ MESA BOOGIE
« Απάντηση #3 στις: 29/12/07, 19:06 »
Τώρα μόλις πήρα τον φίλο μου και μου είπε οτι τελικά μάλον θα τον κρατήσει. Αν αλλάξει γνώμη και μου πει κάτι άλλο θα σου πω.
Τώρα τι είναι καλύτερο απο τα δύο..

combo
Όλα σε ένα και καθάρισες.
Ο προενισχυτής τελικός και καμπίνα ταιριάζουν σίγουρα μεταξύ τους καθότι είναι δοκιμασμένα απο τον κατασκευαστή.
Πιο οικονομικό

Κεφαλή καμπίνα
Πιο ευέλικτο. Μπορείς να δοκιμάσεις διαφορετικές κεφαλές με διαφορετικές καμπίνες.
Πιο ακριβό.

και υπάρχει και η δυνατότητα Προενισχυτής+τελικός+καμπίνα.
Το πιό ακριβό
Το πιό ευέλικτο
Χρειάζεται πάαααααρα πολύ ψάξιμο για να ταιριάξεις προενισχυτή+τελικό+καμπίνα. Ένα απο αυτά να μην τα πάει καλά θα είναι χάλια ο ήχος.

Γενικά σε όσα περισσότερα κομμάτια είναι το σύστημά σου τόσο πιο ακριβό είναι αλλά και με περισσότερες δυνατότητες επιλογής. Γενικά για την τιμή ισχύει combo<κεφαλή καμπίνα<προενισχυτής,τελικός,καμπίνα.

Επίσης ένα άλλο θέμα είναι το εξής. Ένας combo λαμπάτος με αρκετά βάτ είναι αρκετά βαρύς και αν χρειάζεται να τον μετακινείς συχνά πρέπει να είσαι λίγο αντοχής. Εγώ είμαι αδύνατος και είχα έναν Ashdown Peacemaker 60W (τον πούλησα) και το κουβάλημα ήταν απίστευτη ταλαιπωρία για μένα(μία φορά δοκίμασα και μετά το έκοψα και κουβάλαγα έναν Peavey Trantzistor). Σε περισσότερα κομμάτια μοιράζεται το βάρος αλλά μετά έχεις ένα κάρο πράγματα να κουβαλάς.
Και μία ερώτηση..Επειδή εσύ λες στο αρχικό μήνυμά σου για το σπίτι μόνο.. Ξέρεις οτι οι λαμπάτοι ενισχυτές δεν αποδίδουν σωστά σε χαμηλή ένταση? Εκεί που μένεις μπορείς να παίξεις δυνατά?
« Τελευταία τροποποίηση: 29/12/07, 19:10 από Nexis »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ MESA BOOGIE
« Απάντηση #4 στις: 29/12/07, 19:24 »
Γιατι θελεις να παρεις τετοιο ενισχυτη για τον σπιτι? Και επισης, γιατι συγκεκριμενα μεσα μπουφκι (μου φανηκε οτι διαλεγεις δυο μεσα επειδη ειναι μεσα, χωρις να τους εχεις ακουσει? μεσα να'ναι κι'οτι να'ναι?)
Αμα μας πεις τι μουσικη παιζεις και για τι χρηση τον θες τοτε θα μπορουμε πραγματικα να βοηθησουμε.
Συνηθως η λυση κεφαλη-καμπινα ειναι προτιμοτερη απο την κομπο, αλλα πιο ακριβη, και εξαρτατε και για τι χρηση τον θες τον ενισχυτη.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος panka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ MESA BOOGIE
« Απάντηση #5 στις: 30/12/07, 12:37 »
kai ta rack ειναι μια τελειειειειειειειως διαφορετικη ιστορια....(μην το σκευτεσαι και πολυ με 2000,στο μελλον θα σου παει πολλα πολλα πιο πολλα.2000 ειναι καλα να ξεκινησεις με μεταχειρισμενα πρω και ενισχυση/μετα καμπινα εφε μηκτες καλλωδια.....πιασε το αυγο και κουρευτο μοικανα...)

Αποσυνδεδεμένος panka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ MESA BOOGIE
« Απάντηση #6 στις: 30/12/07, 12:39 »
α.με 2000 μπορεις να βρεις ενα καλο κεφαλι στα 50 watt και μια 2*12 καμπινα μια χαρα.α!και τι κιθαρα εχεις??

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ MESA BOOGIE
« Απάντηση #7 στις: 30/12/07, 13:26 »
Προχθες ενας φιλος μου πηρε τον 5:50 combo, 1x12". Εχω μια γνωμη λοιπον να σου δωσω:
Δεν ξερω αν τον εχεις ακουσει απο κοντα αλλα αν τον εχεις ακουσει απ youtube κ αλλα τετοια δεν εχει καμια σχεση!ειναι 1000 φορες καλυτερος! Τον εχω ακουσει λοιπον γυρω στη 1 ωρα με μια strat με μονους μαγνητες. Παρα παρα πολυ γεματος ενισχυτης σε καθε συχνοτητα, οχι τοσο hi gain οσο πχ. ενας engl. αλλα σε καμια περιπτωση vintage ηχος εννοειται. Πολυ ευελικτος, πολυ καλα καθαρα, 4 modes συνολικα, 2 eq. και 2 contour, 1 για καθε καναλι. Ο διακοπτης για τα 5w. εχει νοημα, μειωνει πρωτα ομως τον ογκο και μετα την ενταση. Κοινως ειναι αποτελεσματικο για σπιτι, αλλα δεν ειναι δυνατον να εχει τον ιδιο ογκο βεβαια. Επισης για μια ηχογραφηση τα 5watt παλι εχουν ενδιαφερον, καθως αλλαζει το eq. απο τα 50 στα 5: μειωνονται καπως τα μεσαια, αρα πιθανον εχεις εναν λιγο διαφορετικο ηχο να επιλεξεις.
Κατασκευαστικο μειονεκτημα που βρισκω: το footswitch που σου δινει δεν εχει τη δυνατοτητα επιλογης και των 4 modes του ενισχυτη. Πρεπει να επιλεξεις μια απ τις 2 στο πρωτο καναλι, 1 απ τις 2 στο δευτερο και να αλλαζεις μεταξυ αυτων. Ομως αυτο ισως λυνεται βαζοντας 2 διπλα footswitch (δεν το δοκιμασε ο φιλος μου ακομα).

Τωρα, αν αξιζει για τα λεφτα του, αν ταιριαζει στο ειδος που θελεις κλπ. ειναι υποκειμενικα, κ δεν εχω ουτε εμπειρια να δωσω συμβουλη. Εγω τον ακουσα απο blues μεχρι hard rock, δυστυχως οχι με διπλους για να δω ποσο πιο "hi gain" μπορει να γινει (αλλα σιγουρα θα γεμιζει πιο πολυ ακομα), και ηταν πολυ ομορφο κ γλυκο το ηχοχρωμα του.
Επισης αλλη εμπειρια απο boogie δεν εχω!Εχω απο αλλους combo 50w που εψαχνα προσφατα για εμενα
(engl screamer (αυτον εχω), laney, vox, marshall, randall)
Αρα, γραφω σχολια γιατι νομιζω οτι δεν ειναι ενας ενισχυτης που απλα σ αρεσει η δεν σ αρεσει, αλλα ειναι κατι που θα σου δωσει σιγουρα καποια πραγματα σ αυτα τα ειδη μουσικης, κ το θεμα ειναι αν σε καλυπτει.

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ MESA BOOGIE
« Απάντηση #8 στις: 30/12/07, 13:35 »
Α! Κουβαλιεται με οχι τρομερη προσπαθεια (25-27kg περιπου), και προφανως αλλη προενισχυση δεν εχει νοημα. Πια παιζεις με overdrive/ boost πεταλακια αν θες πιο πολλα γκαζια ή αλλο τονο για lead κλπ..
Θα ελεγα, τελος, οτι το τραγουδι-ονομα σου πχ. το προσεγγιζεις με τον 5:50 αλλα ο petrucci χρησιμοποιει τους boogie που περα απο ακριβοτεροι ειναι καθαρα hi gain ενισχυτες. (Αυτο για συγκριση απλα) (Αν κανω λαθος με διορθωνετε ε;;!!).. Αυτα!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ MESA BOOGIE
« Απάντηση #9 στις: 30/12/07, 13:43 »
Ο Petrucci χρησιμοποιει Boogie αλλα οχι τον 5:50... Παλια και ακομα και σημερα χρησιμοποιουσε τον Mark IIC+ και studio preamp μαζι με τελικους και καμπινες και πλεον χρησιμοποει (για λογους ευκολιας κυριως στα live) το triaxis μαζι με 2:90 τελικους και καμπινες ηχειων...
Οι boogie γενικα δεν ειναι "ιδιατερα" high gain ενισχυτες (εκτος ισως απο τους rectifier που δεν μου αρεσουν και τοσο σε σχεση με τους Mark).
Σαφως και μπορουν να παιξουν Metal (το master of puppets και το images and words με mark IIC+ και studio preamp ηχογραφηθηκαν) αλλα αν ψαχνεις για κατι σε πιο nu metal φαση καλυτερα να κοιταξεις ειτε για rectifier ειτε για κατι αλλο... Πχ Engl, Framus Cobra κτλ
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος panka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ MESA BOOGIE
« Απάντηση #10 στις: 30/12/07, 14:19 »
Ο Petrucci χρησιμοποιει Boogie αλλα οχι τον 5:50... Παλια και ακομα και σημερα χρησιμοποιουσε τον Mark IIC+ και studio preamp μαζι με τελικους και καμπινες και πλεον χρησιμοποει (για λογους ευκολιας κυριως στα live) το triaxis μαζι με 2:90 τελικους και καμπινες ηχειων...
Οι boogie γενικα δεν ειναι "ιδιατερα" high gain ενισχυτες (εκτος ισως απο τους rectifier που δεν μου αρεσουν και τοσο σε σχεση με τους Mark).
Σαφως και μπορουν να παιξουν Metal (το master of puppets και το images and words με mark IIC+ και studio preamp ηχογραφηθηκαν) αλλα αν ψαχνεις για κατι σε πιο nu metal φαση καλυτερα να κοιταξεις ειτε για rectifier ειτε για κατι αλλο... Πχ Engl, Framus Cobra κτλ

diezel,vht,bogner,soldano,elmwood,diamond,custom audio amplifiers,και πααααρα πολλα αλλα.ηχο πιο συγκεκριμενα???

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ MESA BOOGIE
« Απάντηση #11 στις: 30/12/07, 14:51 »
Ενταξει, Soldano δεν θα τους ελεγα και ιδανικους για nu metal... Και οι diezel θα ελεγα οι herbert κανουν για αυτη την δουλεια περισσοτερο...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος panka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ MESA BOOGIE
« Απάντηση #12 στις: 30/12/07, 14:54 »
Ενταξει, Soldano δεν θα τους ελεγα και ιδανικους για nu metal... Και οι diezel θα ελεγα οι herbert κανουν για αυτη την δουλεια περισσοτερο...

οπως ομως και bogner και vht.ας μας πει και το παλλικαρι τι ηχο/παιξιμο θελει ακριβως και μετα βλεπουμε

και bad cat k cornford k masotti klpklpklpklp.(μιλοντας για high gain genika)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ MESA BOOGIE
« Απάντηση #13 στις: 30/12/07, 15:41 »
Παντως μιας και το φερε η κουβεντα, η ολη ιστορια με high gain ειναι και λιγο υπερεκτιμημενη τελικα...
Εννοω οτι αν ψαξεις τον ηχο σου και κυριως το παιξιμο σου, τοτε θα δεις οτι δεν χρειαζεσαι τονους παραμορφωσης για να βγαλεις καλο ηχο Heavy, Hard κτλ... Εγω τωρα τελευταια το χω καταλαβει καλα αυτο... Αφου προσπαθησα μετα απο τοσα χρονια να ..."ξανανακαλυψω τον τροχο", διαπιστωσα πως με το μισο gain απο οσο χρησιμοποιουσα πριν και με καλυτερες ρυθμισεις γενικοτερα στο eq και κυριως με μεγαλυτερη προσοχη στο παιξιμο, εχω πολυ καλυτερο ηχο απο οτι παλιοτερα... τωρα μπορω πραγματικα να βγαλω τον ηχο που θελω, και εχω και περισσοτερο ογκο παροτι χρησιμοποιω την μιση (τουλαχιστον) παραμορφωση και ελαχιστα εφφε (ή καθολου).
Με λιγα λογια αυτο που θελω να πω, ειναι οτι δεν χρειαζεται καποιος που παιζει metal να εχει εναν ενισχυτη με 4 stages gain κτλ για να πετυχει βαρυ ηχο... Καταρχην πρεπει να μαθει να χρησιμοποιει σωστα τα μηχανηματα του, να μην βασιζει τον ηχο που θελει να φτιαξει σε "προτεινομενες ρυθμισεις" απο περιοδικα, φιλους κτλ (πχ κλασσικη περιπτωση οσοι κανουν sweep τα μεσαια για να πετυχουν ηχο τυπου Metallica, γιατι ετσι εχουν δει να κανουν γενικα οι αλλοι, ή το χουν διαβασει σε περιοδικα κτλ ενω η πραγματικοτητα ειναι εντελως διαφορετικη) και κυριως να δουλεψει την τεχνικη του...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος panka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ MESA BOOGIE
« Απάντηση #14 στις: 30/12/07, 16:03 »
Παντως μιας και το φερε η κουβεντα, η ολη ιστορια με high gain ειναι και λιγο υπερεκτιμημενη τελικα...
Εννοω οτι αν ψαξεις τον ηχο σου και κυριως το παιξιμο σου, τοτε θα δεις οτι δεν χρειαζεσαι τονους παραμορφωσης για να βγαλεις καλο ηχο Heavy, Hard κτλ... Εγω τωρα τελευταια το χω καταλαβει καλα αυτο... Αφου προσπαθησα μετα απο τοσα χρονια να ..."ξανανακαλυψω τον τροχο", διαπιστωσα πως με το μισο gain απο οσο χρησιμοποιουσα πριν και με καλυτερες ρυθμισεις γενικοτερα στο eq και κυριως με μεγαλυτερη προσοχη στο παιξιμο, εχω πολυ καλυτερο ηχο απο οτι παλιοτερα... τωρα μπορω πραγματικα να βγαλω τον ηχο που θελω, και εχω και περισσοτερο ογκο παροτι χρησιμοποιω την μιση (τουλαχιστον) παραμορφωση και ελαχιστα εφφε (ή καθολου).
Με λιγα λογια αυτο που θελω να πω, ειναι οτι δεν χρειαζεται καποιος που παιζει metal να εχει εναν ενισχυτη με 4 stages gain κτλ για να πετυχει βαρυ ηχο... Καταρχην πρεπει να μαθει να χρησιμοποιει σωστα τα μηχανηματα του, να μην βασιζει τον ηχο που θελει να φτιαξει σε "προτεινομενες ρυθμισεις" απο περιοδικα, φιλους κτλ (πχ κλασσικη περιπτωση οσοι κανουν sweep τα μεσαια για να πετυχουν ηχο τυπου Metallica, γιατι ετσι εχουν δει να κανουν γενικα οι αλλοι, ή το χουν διαβασει σε περιοδικα κτλ ενω η πραγματικοτητα ειναι εντελως διαφορετικη) και κυριως να δουλεψει την τεχνικη του...

+8000000000
πριν λιγα χρονια επαιζα με το gain οχι κατω απο το 9 πλεων το 5 μου ειναι πολυ...

το τσιτες γκαζια παιξιμο ειναι για shreding kai αλλα γενικα παιξιματα,και το πως ειναι στημενη μια μπαντα.πχ σε ενα live με μια κιθαρα on stage και nu metal γενικα ηχο το γκαζι μπορει να φτασει σε ακρεες καταστασεις,αλλα με 2 κιθαρες μια απο αυτες να ειναι πολυ γκαζομενη τα πραγματα βαβουριαζουν πολυ πχ.και αλλα και αλλα...
« Τελευταία τροποποίηση: 30/12/07, 16:06 από panka »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ MESA BOOGIE
« Απάντηση #15 στις: 30/12/07, 16:04 »
Aκριβως  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος erotomania

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ MESA BOOGIE
« Απάντηση #16 στις: 30/12/07, 18:06 »
Παιδια, σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας. Με εχετε σχεδον συγκινισει...

Νexis, ησουν σαφης για τις διαφορες μεταξυ combo / κεφαλή+ηχείο / προενιχυση+τελικος+ηχειο. Πιο σαφης δε γινεται...Δυστυχως στη πολυκατοικια που μενω δεν εχω καλη ηχομονωση, οποτε δε μπορω να παιζω πολυ δυνατα.

Zezus, καταρχην μου αρεσει πολυ ο ηχος του Petrucci και εχοντας ακουσει τη κεφαλη Dual Rectifier με τη κιθαρα μου, μου αρεσε παρα πολυ ο ηχος! Μουσικα μου αρεσει πολυ το prog metal (THEATER,FATES WARNING,QUEENSRYCHE,SYMPHONY-X,SIEGES EVEN,SHADOW GALLERY,TOOL,RUSH κλπ.) αλλα η τεχνικη μου σαν κιθαριστας ειναι σε πολυ κατωτερο επιπεδο. Επισης παιζω και αλλα ειδη οπως hard rock,blues, mainstream rock, alternative rock αλλα σε πολυ μικροτερο βαθμο.

Απο εξοπλισμο εχω τον LINE 6 FLEXTONE III 150 wat (1x12) και μια Ibanez Custom. H κιθαρα ειναι παραπανω απο καλη, αλλα το ο Line 6....Σκεφτομουν μηπως κρατουσα τον Line 6 σαν ηχειο και να κοιταγα για Boogie σε κεφαλή. Για παραδειγμα η Dual Recrifier κεφαλή μου αρεσε πολυ, ομως πρεπει να ειναι 100 wat (δηλαδη για σπιτι απαγορευτικο..). Ομως σε κεφαλη 50 wat Boogie, δε ξερω τι υπαρχει. Εχετε καμια ιδεα?

Zezus, Nexis k Panka, ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον και περιμενω τα πολυτιμα σχολια σας.

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ! THEATER RULES!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ MESA BOOGIE
« Απάντηση #17 στις: 30/12/07, 23:01 »
Εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις και τον νεο Spider valve που ειναι full λαμπα και εχει και μερικα modelling των γνωστων ενισχυτων της (νομιζω καμια 20αρια δε θυμαμαι). Εγω που τον επαιξα μου αρεσε πολυ και ειναι σε πολυ καλη τιμη. Τωρα αν δε σου αρεσει αυτη η λυση και μπορεις να δωσεις αρκετα γκαφρα, με βαση αυτα που ζητας θα σου ελεγα να πας για εναν combo Mesa Boogie MarkIV ή αν μπορεσεις να βρεις καναν DC5...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος erotomania

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ MESA BOOGIE
« Απάντηση #18 στις: 30/12/07, 23:14 »
Νυ metal δεν πάιζω, αλλά ο Dual Rectifier μου άρεσε πολύ. Ο BOOGIE ΜARK IV γύρω σε ποιά τιμή κυμαίνεται? Γύρω στα 3.000? Επίσης σε πιο μαγαζί θα μορούσα να δοκιμάσω όλους αυτούς τους Boogie?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ MESA BOOGIE
« Απάντηση #19 στις: 30/12/07, 23:40 »
Εδω στην Ελλαδα δεν ξερω που μπορεις να δοκιμασεις, απο εξω οι τιμες εκει κυμαινονται...
Ο Mark IV ειναι καλυτερος απο τον rectifier για αυτα που θες πιστευω...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ MESA BOOGIE
« Απάντηση #20 στις: 31/12/07, 15:23 »

Εννοω οτι αν ψαξεις τον ηχο σου και κυριως το παιξιμο σου, τοτε θα δεις οτι δεν χρειαζεσαι τονους παραμορφωσης για να βγαλεις καλο ηχο Heavy, Hard κτλ...


Ναι, ειδικα για βαρυ ρυθμικο οσο λιγοτερο γκειν τοσο το καλυτερο, το να εχεις ομως ενα εξτρα καναλι με απειρο γκειν ειναι καλο γιατι σου δινει απιστευτο σαστειν στα σολο και γενικοτερα, και ειναι οτι πρεπει για shreding ktl

Eorotmania, νομιζω πως οντως ο Μαρκ ειναι καλυτερος για αυτο που θες, αλλα ειναι ΠΑΡΑ πολυ βαρυς αν χρειαστει να τον μετακινησεις, και επισης 50βατ ειναι ακομα παρα πολλα για πολυκατοικια με κακη ηχομονωση. Και για προγκ γενικοτερα οι Ρεκτιφαιερ δεν ειναι οτι καλυτερο... θα ελεγα να ψαξεις κατι με 30βατ η πιο κατω.
Μεσα μπουγκι φερνει ο Στολλας, τα κεντρικα του ειναι εξω απο την Πατρα, αλλα δεν ξερω αν και ποσα μοντελα εχουν σε στοκ, ουτε αν θα σε αφησουν να τα δοκιμασεις.
Μπορεις να παρεις ομως ενα τηλ και να ρωτησεις αν εχει καποιος συνεργατης τους στοκ κοντα εκει που μενεις.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ MESA BOOGIE
« Απάντηση #21 στις: 01/01/08, 14:35 »
Επισης αν εισαι διατεθιμενος να ξοδεψεις αρκετα, κοιτα και για κατι μεταχειρσμενο απο Ebay οπως Triaxis με τελικο Boogie 2:90 (ή 2:20)
Θα εχεις μεγαλη ευελιξια ηχων... Αν κι εγω αυτο που κανω τωρα ειναι ενα rack που εχει τελικο 50:50, πρπενισχυτη Studio Preamp (Mark IIC+ σαν να λεμε) και θα παω μαλλον και για εναν rectifier προενισχυτη, ωστε να εχω και Mark ηχο και Rectifier... Το triaxis βγαζει μεν (σχετικα καλα) και τους 2 ηχους αλλα οχι τοσο καλα οσο αυτοι οι 2 ξεχωριστοι προενισχυτες, και δεν εχει το γραφικο eq του Μark ουτε ακριβως τον ηχο ενος rectifier...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος erotomania

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ MESA BOOGIE
« Απάντηση #22 στις: 01/01/08, 22:13 »
Καλά όλα αυτά αλλά ανεβαίνουμε πολύ σε χρήματα...Σκεφτόμουν κάτι σε κεφαλή Single Rectifier 50W και ηχείο Mesa Rectifier 70W. Πως βλέπεις αυτόν το συνδυασμό?Αυτό το "πακέτο" πηγαίνει γύρω στα 3 χιλιάρικα...Θα κατέβω Αθήνα κάποια μέρα να το δοκιμάσω κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ MESA BOOGIE
« Απάντηση #23 στις: 01/01/08, 23:39 »
Εγω παντως με 900 περιπου εφτιαξα απο εξω το rig με 50:50 & studio preamp μεταχειρισμενα και με αλλα 500 περιπου παιρνεις και 2 καμπινες 1x12 ή 2 2x12 με λιγα παραπανω και εισαι κομπλε... Με πολυ λιγοτερα απο 3000... Πιστευω ολα μαζι γυρω στα 2000 θα σου πανε... Απλα θελει λιγο υπομονη να βρεις μεταχειρισμενα και απο εξω φυσικα...
Αν επιμενεις για κατι απο εδω, εγω θα αξακολουθουσα να σου προτεινω εναν Mark IV combo ή καναν DC-5 combo αντι για rectifier με βαση παντα αυτα που μου λες οτι σου αρεσουν σαν ηχος...
Απο κει και περα ειναι καθαρα υποκειμενικο το γουστο, οποτε καλυτερα ακου και τους 2 και δες τι σε βολευει... Απλα να ξερεις οτι οι Mark θελουν σχετικα πιο πολυ δουλεμα για να βγαλεις καλους ηχους μιας και εχουν πολλες επιλογες με pull switches, graphic eq κτλ και τα controls συνηθως αλληλοεπιρρεαζουν το 1 το αλλο... Με λιγα λογια πριν αρχισεις να γυρνας απλα κουμπια σε εναν mark καλυτερα να εχεις δει καποια πραγματα στο manual ή να ειναι διπλα καποιος που ξερει για να σου πει 5 πραγματα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ MESA BOOGIE
« Απάντηση #24 στις: 02/01/08, 14:37 »
O Mark ο κομπο δεν κουβαλιεται με τιποτα ομως! Πολυ βαρος... Ειδικα εκεινοι οι σπεσιαλ που φαινοντε τα ξυλα της καμπινας, ασηκωτοι!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
17392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 15:14
από get down
15 Απαντήσεις
8433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:50
από treloagori
13 Απαντήσεις
6777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/08, 11:36
από Nexis
7 Απαντήσεις
4675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/08, 09:14
από JOHNAN
10 Απαντήσεις
4933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 16:00
από parlats
24 Απαντήσεις
9841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/08, 11:09
από Johnie Darko
58 Απαντήσεις
19194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/09, 13:23
από faser
8 Απαντήσεις
4160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/10, 16:27
από faser
17 Απαντήσεις
6050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/12, 13:35
από myster maze
16 Απαντήσεις
13466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/16, 22:19
από tech21man