Σελίδες:
  • #26 από Johnie Darko στις 02 Jan 2008
  • Μπρος στα καλλη τι ναι ο πονος;  ;)
    Παντως σιγα, και το κεφαλι μαζι με καμπινα που λεει ο φιλος, το ιδιο (ή περισσοτερο) βαρος θα εχουν και θα πρεπει να τα μεταφερει και ξεχωριστα ενω αν παρει εναν Mark IV εχει ολο το πακετο μαζι και τελειωνει...
  • #27 από Jezus στις 03 Jan 2008
  • To αντιθετο θα ελεγα! Καλυτερα ξεχωριστα ενα κεφαλι 22 κιλα και μια καμπινα 15-30, παρα μια κεφαλη και μια καμπινα μαζι, καμια 35αρια+ κιλα! Το κομπο πρεπει να το κουβαλκησεις μονος σου, και με αυτο τον ογκο και βαρος δεν ειναι ευκολο πραγμα! Μιλαω εκ πειρας!
  • #28 από Johnie Darko στις 03 Jan 2008
  • Koιτα κι εγω ειμαι υπερ της λυσης κεφαλι καμπινα, αλλα μιας και ειπε οτι ειναι και σε διαμερισμα... ισως να ειναι καλη λυση ο combo...
    Παντως εγω απο ολα αυτα θα προτιμουσα ενα rackακι με τελικο, προενισχυση και ενα εφφεδακι και εισαι κομπλε... Και να θες να παιξεις live παιρνεις μονο το rackακι σε ενα flight case και το συνδεεις στην καμπινα που εχει το μαγαζι... Εξαλλου αν αρχισουμε να σκεφτομαστε ιδιατερα το θεμα βαρους κτλ, τοτε καλυτερα παιρνεις ενα podx3 και τελειωνεις... Ναι δεν θα χεις τον αυθεντικο ηχο, αλλα θα εχεις πολυ καλους ηχους, εφφεδακια, portability, direct outs κτλ κτλ... Ειναι ολα θεμα του τι εχει πρωτεραιοτητα για σενα... Αν εισαι κολλημενος με τον ηχο σου τοτε θα κουβαλας, αν μπορεις να εκμεταλλευτεις πληρως ενα podx3 ομως και παλι μπορεις να εχεις πολυ καλο ηχο και να μην κουβαλας σχεδον τπτ...
    Εγω παντως εχω εναν Vetta 2x12 combo και τον εχω συνδεδεμενο και πανω σε μια 4x12 καμπινα και τωρα χτιζω και το rackακι μου με 50/50 και studio preamp...
  • #29 από Nexis στις 03 Jan 2008
  • Koιτα κι εγω ειμαι υπερ της λυσης κεφαλι καμπινα, αλλα μιας και ειπε οτι ειναι και σε διαμερισμα... ισως να ειναι καλη λυση ο combo...
    Παντως εγω απο ολα αυτα θα προτιμουσα ενα rackακι με τελικο, προενισχυση και ενα εφφεδακι και εισαι κομπλε... Και να θες να παιξεις live παιρνεις μονο το rackακι σε ενα flight case και το συνδεεις στην καμπινα που εχει το μαγαζι... Εξαλλου αν αρχισουμε να σκεφτομαστε ιδιατερα το θεμα βαρους κτλ, τοτε καλυτερα παιρνεις ενα podx3 και τελειωνεις... Ναι δεν θα χεις τον αυθεντικο ηχο, αλλα θα εχεις πολυ καλους ηχους, εφφεδακια, portability, direct outs κτλ κτλ... Ειναι ολα θεμα του τι εχει πρωτεραιοτητα για σενα... Αν εισαι κολλημενος με τον ηχο σου τοτε θα κουβαλας, αν μπορεις να εκμεταλλευτεις πληρως ενα podx3 ομως και παλι μπορεις να εχεις πολυ καλο ηχο και να μην κουβαλας σχεδον τπτ...
    Εγω παντως εχω εναν Vetta 2x12 combo και τον εχω συνδεδεμενο και πανω σε μια 4x12 καμπινα και τωρα χτιζω και το rackακι μου με 50/50 και studio preamp...

    50/50 ενοείς τελικό? Αν ναι ποιόν θα πάρεις?
  • #30 από JOHNAN στις 03 Jan 2008
  • Φίλε Nexis,

    νομίζω πως ο Johnie Darko αναφέρεται στον 50/50 της Mesa/Boogie.  Αν δεν κάνω λάθος, είναι το παλιό μοντέλο της Mesa/Boogie, τελικός, 2 x 50 W.  Τώρα έχει αντικατασταθεί από τον 2:Fifty, θεωρείται όμως καλύτερος από αυτόν (αν κάνω λάθος Johnie Darko διόρθωσέ με).

    Το θέμα με ενδιαφέρει και εμένα πολύ, γιατί στείνω και εγώ το δικό μου rack και αυτόν τον καιρό ψάχνομαι με τον τελικό.  Τώρα έχω ένα Rocktron Velocity 100 που αγόρασα πριν από μερικούς μήνες, αλλά τρώγομαι για κάτι καλύτερο.

    Επειδή με την αγορά μεταχειρισμένων δεν τα πάω καλά σκέφτομαι τον 2:Fifty, οπως επείσης και τον 2/50/2 της VHT.  Πρόσφατα είδα στο internet και τον VHT 2/56/2 Black Beauty, μια ειδική έκδοση του 2/50/2 που κατασκευάζεται για τον Γαλλικό αντιπρόσωπο της VHT και φοράει λάμπες 6L6 (όπως οι Mesa/Boogie) αντί για τις EL34.  Ακόμα δεν έχω ακούσει κανέναν από αυτούς, προς το παρών είμαι στο στάδιο του...σαλιάσματος στο internet!! Καμοιά γνώμη παίζει;
  • #31 από Jizzzm στις 03 Jan 2008
  • μια ερώτηση, τι είναι το rack?
  • #32 από Marillion στις 03 Jan 2008
  • Μια μεταλικη κατασκευη που εχει ολα τα εφε κλπ τοποθετημενα το ενα πανω στο αλλο. Τα μηχανηματα αυτα εχουν τις διαστασεις rack για να βιδωνονται σωστα πανω. Λεγοντας "φτειαχνω το δικο μου rack " εννοουμε το συνολο των εφε , επεξεργαστων κλπ που μαζευουμε σιγα- σιγα μεχρι να φτειαξουμε τον δικο μας "πυργο"!!!
  • #33 από Johnie Darko στις 03 Jan 2008
  • Φίλε Nexis,

    νομίζω πως ο Johnie Darko αναφέρεται στον 50/50 της Mesa/Boogie.  Αν δεν κάνω λάθος, είναι το παλιό μοντέλο της Mesa/Boogie, τελικός, 2 x 50 W.  Τώρα έχει αντικατασταθεί από τον 2:Fifty, θεωρείται όμως καλύτερος από αυτόν (αν κάνω λάθος Johnie Darko διόρθωσέ με).
     

    Μια χαρα τα ειπες...
  • #34 από Jizzzm στις 04 Jan 2008
  • ααα, δλδ κατι σαν το triaxis της mesa?
  • #35 από Johnie Darko στις 04 Jan 2008
  • λοιπον, το rack στην πραγματικοτητα ειναι η κατασκευη πανω στην οποια τοποθετουμε τις διαφορες συσκευες μας (προενισχυτες κτλ).
    Παρολα αυτα οταν λεμε rack εννουμε το ολο συστημα το οποιο συνηθως απαρτιζεται απο:
    Προενισχυτες, τελικους ενισχυτες, μοναδες εφφε, κουρδιστηρι, μοναδες eq κτλ συνδεδεμενα μεταξυ τους.
    Ενα rack μπορει να ειναι πολυ απλο πχ ενας προενισχυτης με ενσωματωμενα εφφεδακια τυπου podxt pro και ενας τελικος ενισχυτης πανω στον οποιο συνδεεται ο προενισχυτης, αλλα μπορει να ειναι και κατι εξαιρετικα πολυπλοκο με πολλους προενισχυτες και τελικους, πολλες διαφορετικες μοναδες εφφε και λοιπες συσκευες διαχειρισης ηχου, ολα συνδεδεμενα μεταξυ τους και ελεγχομενα μεσω midi πεταλιερας.
    Ο καθε κιθαριστας χτιζει το rack του αναλογα με τις αναγκες του... Ενα συνηθισμενο rack θα εχει συνηθως 1-2 προενισχυτες, εναν τελικο, μια μοναδα εφφε και αυτο ειναι ολο... Απο την αλλη, ο Gilmour εχει 2-3 "ψυγεια" γεματα με μοναδες προενισχυσης, εφφε και τελικους/κεφαλες...
    Ολα αυτα συνδεονται μεταξυ τους αφου τοποθετηθουν πανω στο rack (αναλογου μεγεθους με το ποσες συσκευες εχει ο καθενας) και κατοπιν το ολο συστημα μπορει να μεταφερθει και να συνδεθει σε καταλληλες καμπινες ηχειων.
    Τα πλεονεκτηματα ενος rack συστηματος ειναι:
    Μπορει κανεις να συνδυασει ακριβως αυτα που χρειαζεται για τον ηχο που θελει (πχ προενισχυτη Mesa Boogie με τελικο Marshall και εφφε TC Electronics), χωρις να χρειαζεται να κανει "παραχωρησεις" οπως πχ αν αγοραζε μια σκετη κεφαλη.
    Οι περισσοτερες rack συσκευες ειναι midi ελεγχομενες και προγραμματιζομενες με user μνημες, ετσι καποιος μπορει να εχει "σωσει" ακριβως τα presets που χρειαζεται και να τα ανακαλει ανα οποιαδηποτε στιγμη θελησει με το πατημα ενος κουμπιου.
    Η μεταφορα ειναι ευκολη σε σχεση με ενα rig που αποτελειται απο κεφαλες, πεταλια, ηχεια κτλ, αφου ουσιαστικα μπορει καποιος με ενα μικρο case να μεταφερει το rack του οπου θελει και να χρησιμοποιει τα εκει ηχεια, εχοντας ομως παντα τον δικο του ηχο και οχι να εξαρταται απο το τι ενισχυτη θα βρει εκει που θα παιξει κτλ.
    Μειονεκτηματα:
    Πολυ πιο ακριβη λυση.
    Θελει πολυ περισσοτερο ψαξιμο και να εχει καποιος ψιλοκαταληξει στο τι ηχους θελει για να μπορει να παρει τα καταλληλα πραγματα
    Θελει καποιες γνωσεις συνδεσμολογιας μηχανηματων και τις περισσοτερες φορες και midi programming (οχι τιποτα τρελα πραγματα, αλλα δεν ειναι και plug 'n' play).
    Επισης συνηθως επειδη ενα rack σου δινει πολλες δυνατοτητες δημιουργιας ηχων, μπορει να σπαταλας πολυ χρονο φτιαχνοντας ηχους παρα να παιζεις... Πραγμα που συνηθως με πιο απλο rig (πχ κεφαλη ηχειο) δεν συμβαινει σε τετοιο βαθμο.
  • #36 από Jezus στις 04 Jan 2008
  • Kαλα και με ρακ μπορει να κουβαλας καμπινα, και αν εχεις κεφαλη οχι, εξαρταται τι εχει εκει που πας να παιξεις, ακι η καμπινα παιζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρολο.
    Επισης το ρακ θελει προσοχη να τα συνδιασεις ολα σωστα ωστε να εχεις τον επιθυμητο ηχο χωρις ανεπιθυμητα παοτελεσματα (θορυβους, αδυνατο ηχο κτλ).

    Απο την αλλα υπαρχουν και αλλες λυσεις, π.χ. εχω εδω εναν combo Elmwood, ο οποιος αφαιρωντας 2 βιδες βγαινει ο ενισχυτης απο το κομπο και μπαινει σε ρακ! Τι πιο ωραιο! Αλλα και αυτο να μην κανεις, ως προσεγμενη κατασκευη εχει πολυ μεγαλο ηχο για το μεγεθος του (και πολυ χαμηλο βαρος παραδοξως). Οποτε αν ψαξεις ολο κατι θα βρεις που να τα συνδιαζει ολα.
  • #37 από Johnie Darko στις 04 Jan 2008
  • Και φυσικα υπαρχουν και rack mounted κεφαλες για τους... αμετανοητους!
  • #38 από Iced Jacob στις 04 Jan 2008
  • Kαλα και με ρακ μπορει να κουβαλας καμπινα, και αν εχεις κεφαλη οχι, εξαρταται τι εχει εκει που πας να παιξεις, ακι η καμπινα παιζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρολο.
    Επισης το ρακ θελει προσοχη να τα συνδιασεις ολα σωστα ωστε να εχεις τον επιθυμητο ηχο χωρις ανεπιθυμητα παοτελεσματα (θορυβους, αδυνατο ηχο κτλ).

    Απο την αλλα υπαρχουν και αλλες λυσεις, π.χ. εχω εδω εναν combo Elmwood, ο οποιος αφαιρωντας 2 βιδες βγαινει ο ενισχυτης απο το κομπο και μπαινει σε ρακ! Τι πιο ωραιο! Αλλα και αυτο να μην κανεις, ως προσεγμενη κατασκευη εχει πολυ μεγαλο ηχο για το μεγεθος του (και πολυ χαμηλο βαρος παραδοξως). Οποτε αν ψαξεις ολο κατι θα βρεις που να τα συνδιαζει ολα.

    Τελικος και προ μαζι η μονο η προενισχυση?
  • #39 από Jezus στις 07 Jan 2008
  • Ειναι πληρης ενισχυτης (προ και τελικος δηλαδη), αλλα αν θες χρησιμοποιεις μονο το ενα η μονο το αλλο (απο effects send/return). Και αν τον βγαλεις μεσα απο κομπο ειναι πολυ ελαφρυς, θα τον κυκλοφορησουν και ως σκετο ρακ μηχανημα σε λιγο καιρο νομιζω...
  • #40 από panka στις 08 Jan 2008
  • βεβαια στα rack einai και τα καλλωδια και οι μικτες και τα εφε,rack case και και και και και...
    πολλαααααα λεφτα μετα και μαλλον για το τιποτα...ενας amp kai 2-3 πεταλακια και εισαι οκ νομιζω γενικα.αλλωστε πολλυς κοσμος που επαιζε με rack πλεων δεν χρησιμοποιει κατι τετοιο(βλεπε και τις εταιριες που σταματανε τα περισσοτερα προιοντα σε rack)
    πολλα φραγκα για το τιποτα με τοσες καλλωδιωσεις controllers κλπ...
  • #41 από tasouil στις 09 Jan 2008
  • βεβαια στα rack einai και τα καλλωδια και οι μικτες και τα εφε,rack case και και και και και...
    πολλαααααα λεφτα μετα και μαλλον για το τιποτα...ενας amp kai 2-3 πεταλακια και εισαι οκ νομιζω γενικα.αλλωστε πολυς κοσμος που επαιζε με rack πλεον δεν χρησιμοποιει κατι τετοιο(βλεπε και τις εταιριες που σταματανε τα περισσοτερα προιοντα σε rack)
    πολλα φραγκα για το τιποτα με τοσες καλλωδιωσεις controllers κλπ...

    τα λεφτα για εναν καλο ενισχυτη κ 2-3 καλα πεταλακια οπως λες ερχεσαι στα ιδια λεφτα με το να στησεις ενα αξιοπρεπεστατο ρακ
    εγω ειμαι οπαδος του ρακ κ θα παραμεινω για καιρο ακομα  ;)
  • #42 από Jezus στις 09 Jan 2008
  • Νομιζω οτι σε τιμες καινουργιων μηχανηματων, το να παρεις εναν ενισχυτη μπουγκι π.χ. ερχεται πιο φθηνα απο το να στησεις τον ιδιο σε ρακ κομματια.
Σελίδες: