Αποστολέας Θέμα: Μονώσεις για να μην τρίζουν οι (χειροποίητες) καμπίνες σας  (Αναγνώστηκε 10859 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Οι καιροί δυσκόλεψαν.. ειδικά για πρίγκηπες - μουσικούς.
Πλέον μία καμπίνα χειροποίητη φτιαγμένη από εμάς με φροντίδα φαίνεται καλύτερη και σαφώς είναι οικονομικότερη λύση από την αγορά.

Επειδή υπήρχε ενδιαφέρον από αρκετούς φίλους σε άλλο post ( συγκεκριμένα αυτό ) για μονώσεις ώστε να μην τρίζουν οι καμπίνες μας, είτε είναι χειροποίητες από εμάς είτε είναι έτοιμες, μεταφέρω εδώ κάποιες πληροφορίες και προσθέτω ακόμα περισσότερες με φωτογραφίες ώστε να επεκταθούμε στο θέμα όσο τραβάει η ψυχή σας.

Έλεγα λοιπόν ότι:
Κάθε καμπίνα από ξύλο (και γενικότερα κάθε κλειστός χώρος που δημιουργείται από ένα υλικό), ανεξάρτητα από το πόσο καλά φτιαγμένος/κολλημένος/μονταρισμένος είναι, έχει μία ιδιοσυχνότητα, δηλαδή μία συχνότητα όπου συντονίζεται και παράγει δονήσεις.

Η ιδιοσυχνότητα ποτέ δεν μπορεί να αναιρεθεί σε κανένα αντικείμενο καθώς είναι αρχή της φυσικής. Όμως, με την χρήση περαιτέρω υλικών, η ιδιοσυχνήτητα αυτή μπορεί να "σπάσει" ή/και να κατανεμηθεί σε περισσότερες συχνότητες, με λιγότερο έντονες δονήσεις. Αυτός είναι ο λόγος που τα μεγάφωνα hifi έχουν εσωτερικά μόνωση και άλλα ακουστικά και ηχοαπορροφητικά υλικά.

Τι σημαίνουν όλα αυτά? -Ότι είναι καλό να βάλουμε περισσότερα υλικά μέσα στην καμπίνα ώστε να "χαλάσουμε" την ιδιοσυχνότητα της και να "σπάσει" η δόνηση.

Τι μπορούμε να βάλουμε? -Εάν η καμπίνα σου είναι κλειστή (δηλαδή χωρίς τρύπα για μπάσα) καλό είναι να βάλουμε ακουστικό υαλοβάμβακα για να απορροφά την ήχο εσωτερικά. Άκόμα και ανοιχτή να είναι, μπορούμε να βάλουμε λίγο ακουστικό υαλοβάμβακα κολλημένο στα τοιχώματα.
Εδώ φαίνεται ο υαλοβάμβακας, καρφωμένος με συρραπτικά στα τοιχώματα. Προσοχή: Δεν είναι κοινός θερμομονωτικός μονωτικός υαλοβάμβακας.



Η ποσότητα καθορίζεται από τημ μορφολογία του μεγαφώνου. Εάν είναι με bass reflex (με τρύπα για τα μπάσα) όπως δηλαδή στην ανωτέρω εικόνα, τότε ο υαλοβάμβακας πρέπει να μπεί πάνω στα τοιχώματα. Το ίδιο ισχύει, εάν η καμπίνα είναι μικτού τύπου, δηλαδή μπορεί να είναι κλειστή αλλά ανοίγει και νατά ένα μέρος της, αφαιρώντας κάποια μέρη από την πλάτη.

Ένα δεύτερο υλικό που μπορούμε να βάλουμε είναι φύλλα καουτσουκ στην εσωτερική πλευρά των ξύλων. Αυτά τα φύλλα είναι βαριά, μαύρα φύλλα καουτσούκ, αυτοκόλλητα, τα οποία συνήθως τα πουλάνε μεγάλα καταστήματα εργαλείων, (όπως η leroy merlin στο αεροδρόμιο) και προορίζονται για να σταματάνε τις δονήσεις σε οικοιακές συσκευές όπως πλυντήρια. Εϊναι ιδανικά για μεγάφωνα, καθώς με την μάζα τους και την απορροφητικότητα τους σπάνε τις δονήσεις.
Φαίνονται καλύτερα στην επόμενη φωτο. Το πάχος τους είναι περίπου μισό εκατοστό (5mm) δηλαδή είναι αρκετά παχιά.



Εάν δεν βρίσκουμε φύλλα καουτσουκ, μπορούμε ιδανικά να χρησιμοποιήσουμε μονωτικό καουτσούκ για ταράτσες. Εϊναι ότι πρέπει, διότι είναι παχύ, βαρύ, απορροφητικό και σπάει τελείως τον ήχο και τις δονήσεις. Κολλάει εύκολα, είτε με θέρμανση με ένα καμινέτο (καλύτετο γιατί γίνεται σώμα με το ξύλο και προσθέτει την μάζα του στο τοίχωμα) είτε με συρραπτικό σε αρκετά σημεία.

Μία ακόμα λύση που επίσης έχει μεγάλη επιτυχία είναι το υγρό καουτσούκ, πάλι από τέτοιου τύπου καταστήματα, ή χρωματοπωλεία. Αυτό είναι καουτσούκ σε υγρή μορφή, κάτι σαν μέλι, το οποίο "βάφεται" εσωτερικά στο μεγάφωνο, και όταν στεγνώσει έχει φτιάξει μία επιφάνεια λαστιχένια που απορροφά τους ήχους και αναιρεί τις δονήσεις. Φαίνεται καλά στην επόμενη φωτο:



Αυτό που φαίνεται μαύρο και γυαλίζει είναι το υγρό καουτσούκ.

Γενικότερα, ότι και να βάλουμε μέσα στην καμπίνα που απορροφά τον ήχο, ακόμα και φύλλα φελλού που είναι και φθηνά, θα βοηθήσει να φύγει η δόνηση.

Στην διάθεση σας..

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος stepilonas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
το συγκεκριμένο μπορεί να ισχύει και για το ηχείο της κιθάρας; (κλασική). Γιατί έχω ένα τρίξιμο σε συγκεκριμένα πατήματα, δλδ αν βάλω υαλοβάμβακα η καουτσούκ εσωτερικά θα το διορθώσει; (την έχω πάει για επισκευή αλλά τζίφος) ευχαριστώ εκ των προτέρων. :hmm :hmm
ο κόσμος καταστρέφετε απο την αδιαφορία αλλά εμένα τι με νοιάζει .....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
το συγκεκριμένο μπορεί να ισχύει και για το ηχείο της κιθάρας; (κλασική). Γιατί έχω ένα τρίξιμο σε συγκεκριμένα πατήματα, δλδ αν βάλω υαλοβάμβακα η καουτσούκ εσωτερικά θα το διορθώσει; (την έχω πάει για επισκευή αλλά τζίφος) ευχαριστώ εκ των προτέρων. :hmm :hmm

Όχι, σε καμμία περίπτωση για το εσωτερικό της κλασσικής κιθάρας.
Η καμπίνα είναι φτιαγμένη να απορροφά τον ήχο άπό το πίσω μέρος του ηχείου, ενώ το ηχείο στην κλασσική κιθάρα είναι σχεδιασμένο να ενισχύει τον ήχο από τις χορδές.
Μάλιστα η ιδιοσυχνότητα της κλασσικής κιθάρας είναι επιλεγμένη με προσοχή, καθώς και το σχήμα της είναι ειδικό και όλα αυτά έχουν μία ιδιαίτερη ισορροπία που δεν πρέπει να πειραχτεί σε καμμία περίπτωση.
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος stepilonas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχεις καμία υποψία τι μπορεί να είναι; Παρεμπιπτόντως όταν είναι κρύα δεν τρίζει απ οτι μου είπε ο ειδικός ειναι θέμα συχνότητας αλλά δεν μπορεί να το βρει ρε γμτ.
ο κόσμος καταστρέφετε απο την αδιαφορία αλλά εμένα τι με νοιάζει .....

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@ Andr1anos

Σσσ'ωραίος!!
Πάω να ψωνίσω πράματα ;D
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ένα σχόλιο για το ricofon και άλλα ηχοαπορροφητικά προϊόντα που αναφέρθηκαν:
Στο εσωτερικό της καμπίνας δεν επιθυμούμε το ίδιο αποτέλεσμα που θέλουμε για ένα ηχομονωμένο χώρο. Αυτά τα υλικά είναι κατάλληλα για ηχοαπορρόφηση, σαφώς.
Όμως εδώ προσπαθούμε να σπάσουμε τις μονομερείς ιδιοσυχνότητες μιάς κατασκευής από ξύλο, όπως η καμπίνα.

Συνεπώς, κατάλληλα προϊόντα είναι:
1. Για πάνω στο ξύλο (εσωτερικά) σε πρώτο στρώμα, κάποια επιφάνεια με διαφορετική πυκνότητα από του ξύλου, συνήθως μεγαλύτερη και διαφορετική ιδιοσυχνότητα, όπως καουτσούκ, πίσσα, φελλός.
2. Για πάνω από το προηγούμενο στρώμα, σε δεύτερο στρώμα κάποιο ηχοαπορροφητικό υλικό για να σπάει τα στάσιμα κύματα μέσα στην καμπίνα (και σαφώς να απορροφάει τον ήχο), όπως ακουστικός υαλοβάμβακας, πετροβάμβακας και κάποια άλλα εξειδικευμένα υλικά με μεγάλο όγκο και χαμηλή πυκνότητα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
φίλε μου μιας και βλέπω οτι εχεις μια άλφα εμπειρία παραπάνω...

βδομάδες τώρα το κουβεντιάζουμε να φτιάξουμε δύο χειροποίητες καμπίνες.

μια για να ηχομονώνει και να ηχογραφούμε εσωτερικά της καμπίνας με μικρόφωνο μπροστά στο μεγάφωνο
και άλλη μια κανονική, απλή και όμορφη καμπινούλα=)

λέω να χρησιμοποιήσω Κόντρα πλακέ θαλάσσης πάχους 15mm.

μπορείς να μου δώσεις κάποια hits?
τι θα πρέπει να προσέξω; γιατί φαντάζομαι οτι θέλει και μία άλφα λεπτομέρεια και κατασκευή.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/08, 16:01
από mitsocaster
10 Απαντήσεις
4717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/09, 18:43
από Jezus
21 Απαντήσεις
10559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/11, 19:49
από chrisko97
16 Απαντήσεις
12418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/09, 14:56
από felecaster
1 Απαντήσεις
3301 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/10, 11:38
από m@ster k@frer
11 Απαντήσεις
3863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/10, 20:00
από hot_sauce (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
4385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/11, 12:07
από Ibanezακιας
5 Απαντήσεις
2867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/11, 21:24
από metalmike
8 Απαντήσεις
6322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/11, 19:03
από Johnie Darko
8 Απαντήσεις
5147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/12, 12:27
από fanhs