Αποστολέας Θέμα: Vox Tonelab ST + Blackheart Handsome Devil  (Αναγνώστηκε 4016 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex_LesPaul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • R.I.P Kurt Cobain
    • Προφίλ
Vox Tonelab ST + Blackheart Handsome Devil
« στις: 26/01/10, 22:44 »
Σημερα ηρθε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ο Blackheart Handsome Devil...


Ειμαι Απιστευτα ικανοποιημενος απο τον ηχο του...

Οποτε ειπα να συνδεσω και το Tonelab ST να χρησιμοποιησω και τα εφφε...

Ο ηχος ομως ηταν Χαλια οταν το κανα αυτο...Αυτο συνεβη λογω του οτι δεν εχω ρυθμισει σωστα ουτε την Tonelab ST ουτε τον ενισχυτη...

-Μπορει να μου πεις καποιος πως να τα ρυθμισω σωστα??

-Παιζω Nirvana,Hendrix,GnR,Buckethead,Και αλλα τετοιου ειδους...
Epiphone Les Paul
Marshall MG15CDR
Slash FTW
R.I.P Kurt Cobain

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Vox Tonelab ST + Blackheart Handsome Devil
« Απάντηση #1 στις: 26/01/10, 23:00 »
Τι εννοεις χαλια?
Γινε λιγο πιο συγκεκριμενος για να λαβεις καλυτερες απαντησεις...
Φυσικα την πεταλιερα την εχεις βαλει μπροστα απο τον ενισχυτη (αφου φυσικα ο Devil δεν εχει fx loop...) οποτε δε νομιζω να υπαρχει τετοιο προβλημα συνδεσης.
Επειτα αν θες να ακουσεις τα drive της Tonelab καλο ειναι να κρατησεις τον ενισχυτη καθαρο.
Γενικα ψαξ'το λιγο ειναι αρκετα δυσκολο να εχεις προβληματα απο πεταλιερα σε μονοκαναλο ενισχυτη... ;)


Αποσυνδεδεμένος Alex_LesPaul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • R.I.P Kurt Cobain
    • Προφίλ
Απ: Vox Tonelab ST + Blackheart Handsome Devil
« Απάντηση #2 στις: 26/01/10, 23:19 »
εννοω οτι αρχικα ακουγοταν λες και ηταν μεσα απο σπηλια...μετα κατι πειραξα αλλα ακουγοταν υπερβολικο gain...


Να κλεινω τα amp models οταν ειναι συνδεμενο με ενισχυτη??

Να κλεινω τα Cabinets οταν ειναι συνδεμενο με ενισχυτη?
Epiphone Les Paul
Marshall MG15CDR
Slash FTW
R.I.P Kurt Cobain

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Vox Tonelab ST + Blackheart Handsome Devil
« Απάντηση #3 στις: 26/01/10, 23:37 »
Ε Ν Ν Ο Ε Ι Τ Α Ι


Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Vox Tonelab ST + Blackheart Handsome Devil
« Απάντηση #4 στις: 27/01/10, 10:01 »
  Βασικα φιλος παιζει το εξης πραγμα επειδη ειχα παρομοιες αποριες πριν μερικα χρονια. Ο ενισχυτης οπως αναφερθηκε δεν εχει fx loop αυτο σημαινει οτι δεν μπορεις να συνδεσεις την πεταλιερα παραλληλα και να "παρεις" μονο τα εφε της. Συνεπως βαζεις τον ενισχυτη σε καθαρο καναλι και συνδεεις την πεταλιερα κανονικα οπως ξερεις. Το κακο της υποθεσης ειναι οτι με αυτο τον τροπο παρακαμπτεις την προενισχυση του ενισχυτη αρα εν μερει παει χαμενος (το drive του δλδ) και λειτουργει σαν τελικος μονο και ουσιαστικα εκμεταλευεσαι την πεταλιερα που λειτουργει σαν προενισχυση και εφεδιερα μαζι.

  Γι αυτο σε τετοιες περιπτωσεις προτιμαται η χρηση pedaltrains που δεν αλοιωνουν την προενισχυση του ενισχυτη σου οπως η πεταλιερα. Για να φτιαξει ο ηχος τωρα αφου μιλαμε για πεταλιερα πρεπει να αλλαξεις την επιλογη του "output select" (δεν γνωριζω λεπτομερειες για την συγκεκριμενη πεταλιερα αλλα μιλαω με βαση τις γενικες ρυθμισεις της δικιας μου. Δες το manual της.) και στη συνεχεια να βγαλεις οποιαδηποτε εξομοιωση καμπινας εχει η πεταλιερα. Ισως και προενισχυσης σε περιπτωση που θελεις να χρησιμοποιεις το drive του ενισχυτη σου.

  Ελπιζω να σε φωτισα λιγακι.  8)
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Vox Tonelab ST + Blackheart Handsome Devil
« Απάντηση #5 στις: 27/01/10, 10:43 »
Βασικα φιλος παιζει το εξης πραγμα επειδη ειχα παρομοιες αποριες πριν μερικα χρονια. Ο ενισχυτης οπως αναφερθηκε δεν εχει fx loop αυτο σημαινει οτι δεν μπορεις να συνδεσεις την πεταλιερα παραλληλα και να "παρεις" μονο τα εφε της. Συνεπως βαζεις τον ενισχυτη σε καθαρο καναλι και συνδεεις την πεταλιερα κανονικα οπως ξερεις. Το κακο της υποθεσης ειναι οτι με αυτο τον τροπο παρακαμπτεις την προενισχυση του ενισχυτη αρα εν μερει παει χαμενος (το drive του δλδ) και λειτουργει σαν τελικος μονο και ουσιαστικα εκμεταλευεσαι την πεταλιερα που λειτουργει σαν προενισχυση και εφεδιερα μαζι.

Γι αυτο σε τετοιες περιπτωσεις προτιμαται η χρηση pedaltrains που δεν αλοιωνουν την προενισχυση του ενισχυτη σου οπως η πεταλιερα. Για να φτιαξει ο ηχος τωρα αφου μιλαμε για πεταλιερα πρεπει να αλλαξεις την επιλογη του "output select" (δεν γνωριζω λεπτομερειες για την συγκεκριμενη πεταλιερα αλλα μιλαω με βαση τις γενικες ρυθμισεις της δικιας μου. Δες το manual της.) και στη συνεχεια να βγαλεις οποιαδηποτε εξομοιωση καμπινας εχει η πεταλιερα. Ισως και προενισχυσης σε περιπτωση που θελεις να χρησιμοποιεις το drive του ενισχυτη σου.

Ελπιζω να σε φωτισα λιγακι.  8)

Φίλε steltrucci, μάλλον ανάποδα τα λες, εκτός αν εγώ δεν έχω καταλάβει τι εννοείς. Βάζοντας την πεταλιέρα στο input του ενισχυτή δεν παρακάμπτεις πραγματικά την προενίσχυση (όπως δεν την παρακάμπτεις όταν συνδέεις την κιθάρα σου κατευθείαν στο input). Αντίθετα με αυτή τη διάταξη βάζεις την προενίσχυση της πεταλιέρας πάνω σε αυτή του ενισχυτή, οπότε ίσως να την αναιρείς κατά κάποιο τρόπο ή για να το πούμε πιο σωστά την αλλοιώνεις με την προσομοίωση της πεταλιέρας. Πολλές φορές αυτός είναι ο λόγος που το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι καλό. Πάντως η προενίσχυση του ενισχυτή δεν παρακάμπτεται. Γι αυτό και, όπως σωστά λες πιο κάτω, μπορεί ακόμα να χρησιμοποιηθεί η προενίσχυση του ενισχυτή και να πάρουμε την ηχητική του συνεισφορά αναλοίωτη αν δεν χρησιμοποιήσουμε τις προσομοιώσεις της πεταλιέρας. Την προενίσχυση την παρακάμπτεις αν βάλεις την πεταλιέρα στο FX loop, αφού τότε την παρεμβάλεις ανάμεσα στον προενισχυτή και τον τελικό του ενισχυτή.

Όσο για τα εφφέ, μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις είτε βάλεις την πεταλιέρα μπροστά από τον ενισχυτή, είτε στο FX loop. Απλά κάποια εφφέ (delay, reverb, chorus) θα ταίριαζαν καλύτερα στο FX loop. Aυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το compressor ή το wah της πεταλιέρας όταν την έχεις μπροστά από τον ενισχυτή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Vox Tonelab ST + Blackheart Handsome Devil
« Απάντηση #6 στις: 27/01/10, 13:26 »
Βασικα φιλος παιζει το εξης πραγμα επειδη ειχα παρομοιες αποριες πριν μερικα χρονια. Ο ενισχυτης οπως αναφερθηκε δεν εχει fx loop αυτο σημαινει οτι δεν μπορεις να συνδεσεις την πεταλιερα παραλληλα και να "παρεις" μονο τα εφε της. Συνεπως βαζεις τον ενισχυτη σε καθαρο καναλι και συνδεεις την πεταλιερα κανονικα οπως ξερεις. Το κακο της υποθεσης ειναι οτι με αυτο τον τροπο παρακαμπτεις την προενισχυση του ενισχυτη αρα εν μερει παει χαμενος (το drive του δλδ) και λειτουργει σαν τελικος μονο και ουσιαστικα εκμεταλευεσαι την πεταλιερα που λειτουργει σαν προενισχυση και εφεδιερα μαζι.

Γι αυτο σε τετοιες περιπτωσεις προτιμαται η χρηση pedaltrains που δεν αλοιωνουν την προενισχυση του ενισχυτη σου οπως η πεταλιερα. Για να φτιαξει ο ηχος τωρα αφου μιλαμε για πεταλιερα πρεπει να αλλαξεις την επιλογη του "output select" (δεν γνωριζω λεπτομερειες για την συγκεκριμενη πεταλιερα αλλα μιλαω με βαση τις γενικες ρυθμισεις της δικιας μου. Δες το manual της.) και στη συνεχεια να βγαλεις οποιαδηποτε εξομοιωση καμπινας εχει η πεταλιερα. Ισως και προενισχυσης σε περιπτωση που θελεις να χρησιμοποιεις το drive του ενισχυτη σου.

Ελπιζω να σε φωτισα λιγακι.  8)

Φίλε steltrucci, μάλλον ανάποδα τα λες, εκτός αν εγώ δεν έχω καταλάβει τι εννοείς. Βάζοντας την πεταλιέρα στο input του ενισχυτή δεν παρακάμπτεις πραγματικά την προενίσχυση (όπως δεν την παρακάμπτεις όταν συνδέεις την κιθάρα σου κατευθείαν στο input). Αντίθετα με αυτή τη διάταξη βάζεις την προενίσχυση της πεταλιέρας πάνω σε αυτή του ενισχυτή, οπότε ίσως να την αναιρείς κατά κάποιο τρόπο ή για να το πούμε πιο σωστά την αλλοιώνεις με την προσομοίωση της πεταλιέρας. Πολλές φορές αυτός είναι ο λόγος που το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι καλό. Πάντως η προενίσχυση του ενισχυτή δεν παρακάμπτεται. Γι αυτό και, όπως σωστά λες πιο κάτω, μπορεί ακόμα να χρησιμοποιηθεί η προενίσχυση του ενισχυτή και να πάρουμε την ηχητική του συνεισφορά αναλοίωτη αν δεν χρησιμοποιήσουμε τις προσομοιώσεις της πεταλιέρας. Την προενίσχυση την παρακάμπτεις αν βάλεις την πεταλιέρα στο FX loop, αφού τότε την παρεμβάλεις ανάμεσα στον προενισχυτή και τον τελικό του ενισχυτή.

Όσο για τα εφφέ, μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις είτε βάλεις την πεταλιέρα μπροστά από τον ενισχυτή, είτε στο FX loop. Απλά κάποια εφφέ (delay, reverb, chorus) θα ταίριαζαν καλύτερα στο FX loop. Aυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το compressor ή το wah της πεταλιέρας όταν την έχεις μπροστά από τον ενισχυτή.

   Aκριβως τα παραπανω ηθελα να πω.. Σορυ για την λαθος διατυπωση. Αυτο ηθελα να εννοειθει, οπως πιο σωστα ειπες "βάζεις την προενίσχυση της πεταλιέρας πάνω σε αυτή του ενισχυτή, οπότε ίσως να την αναιρείς κατά κάποιο τρόπο ή για να το πούμε πιο σωστά την αλλοιώνεις με την προσομοίωση της πεταλιέρας".
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Vox Tonelab ST + Blackheart Handsome Devil
« Απάντηση #7 στις: 27/01/10, 14:36 »
Παντως ουτε προβλημα με delay και λοιπα εφε δε νομιζω να εχει με την ελλειψη fx loop.
Αλλωστε fx loop σε μονοκαναλο ενισχυτη ειναι λιγο οξυμωρο.
Γιατι πολυ απλα αν κρατησεις ''καθαρο'' το devil (ok δε βρωμιζει και υπερβολικα) τα drive θα τα παιρνεις απο την πεταλιερα και εξ ορισμου τα delay βρισκονται μετα στην αλυσιδα της Tonelab.

Τι εγινε τα αντιμετωπισες τα προβληματα?


Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vox Tonelab ST + Blackheart Handsome Devil
« Απάντηση #8 στις: 28/01/10, 09:01 »
Πολυ σωστα τα λετε αλλα θελω να διευκρινησω οτι τη προενισχυση τη παρακαμπτεις ΜΟΝΟ οταν συνδεεις τη πεταλιερα στο return.
Αν η tonelab συνδεθει TNLB INSERT -> DEVIL RETURN
                              TNLB OUTPUT -> DEVIL SEND     Με 2 καλωδια δλδ τοτε η προενισχυση δεν παρακαμπτεται, και η tonelab παιρνει το ρολο της εφεδιερας, μπαινει δλδ μεταξυ προενισχυσης του ενισχυτη και τελικου.

Αυτη η συνδεσμολογια προτεινεται για οσους θελουν να κανουν χρηση μονο τα εφε (module,delay,reverb) της μιας και οι προσομοιωσεις των ενισχυτων της ετσι κ αλλιως θα ακουγονται χαλια.
Το μειονεκτημα σε αυτη τη μοντα ειναι οτι η tonelab θα βγαζει ενα φυσημα το οποιο ομως ειναι στανταρ κ δεν επηρρεαζεται απο την ενταση του ενισχυτου.

Βεβαια ολα αυτα θελουν πολλες δοκιμες γιατι ενισχυτης με ενισχυτη διαφερουν οπως επισης και η <<ποιοτητα>> του εκαστοτε fx loop.

Bεβαια απ οσο λετε ο ενισχυτης του φιλου δεν εχει fx loop οποτε απλα κουβεντα κανουμε..
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/08, 12:33
από Neikos
2 Απαντήσεις
2483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 12:52
από Arg0
3 Απαντήσεις
2574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 02:03
από Jezus
Blackheart

Ξεκίνησε από Mean « 1 2 ... 5 6 » Ενισχυτές

139 Απαντήσεις
39521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/11, 13:23
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
1399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 22:31
από malkavian
4 Απαντήσεις
2879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/09, 10:32
από tech21man
20 Απαντήσεις
8986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/10, 17:43
από themos
0 Απαντήσεις
1858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/12, 23:50
από Panagiotis_Kirtselis
11 Απαντήσεις
4073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 18:26
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
7 Απαντήσεις
5103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/14, 00:04
από zeoy