Αποστολέας Θέμα: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ  (Αναγνώστηκε 30892 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Γεια Χαρα

Ψάχνομαι εδω και καιρό για έναν ενισχυτή combo και τελικά πήρα την απόφαση να ξοδέψω κάτι παραπάνω για λάμπα. Ιδιαίτερα σχετικός δεν είμαι στο θέμα, παιζω από blues μέχρι hard rock αλλά παραδόξως δε γουστάρω ιδιαίτερα το στυλ και τον ήχο μιας strat...προς το παρόν παίζω με μια Ιbanez SA. Εντάξει, τρελά λεφτά δεν υπάρχουν αλλά η ρημάδα η λάμπα αξίζει...περιμένω προτάσεις και γνώμες παίδες!!  :)

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #1 στις: 17/11/09, 09:19 »
Fender Superchamp XD
http://www.thomann.de/gr/fender_super_champ_xd.htm

Χαμαιλέων με λαμπάτο τελικό. Δεν θα βρεις καλύτερο και πιο versatile με αυτά τα λεφτά.
(..ψάξτο youtube. Βρίθει από βιντεάκια με τον συγκεκριμένο)
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #2 στις: 17/11/09, 11:10 »
Καλή πρόταση ο Fender Champ, αλλά πες μας και πόσα λεφτά διαθέτεις για να ξέρουμε τι άλλο μπορούμε να σου προτείνουμε.

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος giorgiom

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #3 στις: 17/11/09, 12:31 »
Καλησπέρα και από μένα,

Δες και τη σειρά Valvotronix της εταιρείας Vox, ( http://www.voxamps.com/us/valvetronix/ )
καθώς και ένα πολύ καλό συγκριτικό του Απόλλωνα με ενισχυτές ( έχει μέσα έναν Vox )

'Eχω παραγγείλει τον VT15 και τον περιμένω αυτή τη βδομάδα με το καλό από το εξωτερικό.
Την επόμενη αν δεν βιάζεσαι μπορώ να σου πω εντυπώσεις ( αν και αρχάριος )
Επίσης όπως είπαν και οι προηγούμενοι φίλοι, δες και στο youtube διάφορα demo αυτών των λαμπάτων για να
δεις τα εφέ που έχουν και πως ακούγονται.
για παράδειγμα ...
( vox vt15 review )

( Fender Super Champ XD review )

και βέβαια το πόσα χρήματα διαθέτεις θα καθορίσει τις επιλογές σου....
( μπορούν οι φίλοι συνφορουμίτες και γω να σου προτείνουμε ξένα αξιόπιστα e-shops για να αγοράσεις σχετικά πιο φθηνα τον ενισχυτή )
στη διάθεσή σου.
καλό ψάξιμο ...




Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #4 στις: 17/11/09, 12:53 »
Μια διευκρίνηση μόνο, κανένας από τους ενισχυτές που αναφέρθηκαν δεν είναι αμιγώς λαμπάτος, απλά έχουν λαμπάτη προενίσχυση.. Αυτό δεν είναι κακό φυσικά, ειδικά η σειρά της vox είναι αξιοπρεπέστατη (φοβερός ήχος γι αυτά τα λεφτά)! Τον fender δεν τον έχω ακούσει για να εκφέρω άποψη..

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #5 στις: 17/11/09, 13:13 »
Επίσης αν μπορείς διευκρίνισε αν θέλεις να παίρνεις το gain που μάλλον χρειάζεσαι για πιο hard rock παιξίματα από τον ενισχυτή ή προτίθεσαι να αγοράσεις και κάποιο πετάλι.
Στη δεύτερη περίπτωση θα πρότεινα κάποιον Blackheart (5 ή 15 Watt, ανάλογα με τις ανάγκες σου σε ένταση και τα χρήματα που θέλεις να διαθέσεις):

http://www.thomann.de/gr/blackheart_little_giant_bh5112.htm
http://www.thomann.de/gr/blackheart_handsome_devil_combo_bh15112.htm

Υ.Γ. Ωραίο nickname  ;D
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #6 στις: 17/11/09, 13:20 »
Μια διευκρίνηση μόνο, κανένας από τους ενισχυτές που αναφέρθηκαν δεν είναι αμιγώς λαμπάτος, απλά έχουν λαμπάτη προενίσχυση...

Θα σε διορθώσω γιατί ο Superchamp είναι full λάμπα...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #7 στις: 17/11/09, 15:55 »
για το nickname thanks themo, πάντα είχα τρέλα με το blackmore... :D

παιδιά πολύ ωραίες προτάσεις βλέπω, στο sample απο το site μου αρεσε πολύ ο blackheart, αλλά αναρωτιέμαι το εξής:
ψάχνοντας στο thomann πέτυχα το εξης: http://www.thomann.de/gb/peavey_valve_king_112_b_stock.htm
νομίζω είναι καλή τιμη (και κάπου εκεί μπορώ να διαθέσω σε χρήματα) απλώς ανεβαίνουμε πολύ σε ένταση. Δεδομένου ότι ένας λαμπάτος δουλεύει καλύτερα με ψηλά το volume θα ήταν καλή επιλογή τα 50w? (ναι μεν μένω σε μονοκατοικία αλλά ξέρω γω???)
και πάλι ευχσριστώ όλους για τις απαντήσεις!!

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #8 στις: 17/11/09, 15:58 »
επίσης φιλε θέμο για αυτό που ρωτας σχετικα με εφφε γενικότερα είμαι της άποψης stay simple και ούτε έχω τρελές απαιτησεις από ήχους...οπότε κάποιο boost gain παραπάνω στον ίδιο τον ενισχυτη καλοδεχούμενο!  ;)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #9 στις: 17/11/09, 16:05 »
παιζω από blues μέχρι hard rock αλλά παραδόξως δε γουστάρω ιδιαίτερα το στυλ και τον ήχο μιας strat...

για το nickname thanks themo, πάντα είχα τρέλα με το blackmore... :D

..μας μπερδεύεις πολύ!!... ???..... ;D ;D
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #10 στις: 17/11/09, 16:11 »
επίσης φιλε θέμο για αυτό που ρωτας σχετικα με εφφε γενικότερα είμαι της άποψης stay simple και ούτε έχω τρελές απαιτησεις από ήχους...οπότε κάποιο boost gain παραπάνω στον ίδιο τον ενισχυτη καλοδεχούμενο!  ;)


Αυτο που ηθελε να σου πει ο Θεμος ειναι αν σε ενδιαφερει να εχει ο ενισχυτης δικο του ''βρωμικο'' καναλι.
Γιατι αν παιρνεις τα βρωμικα σου απο ενα πεταλι τοτε μπορεις να κοιταξεις και ενισχυτες μονοκαναλους του στυλ που σου προτεινε (Blackheart)...
Αλλιως πρεπει να παρεις εναν με δυο καναλια, ή έναν ενισχυτη με ενα, αλλα με επιλογη και gain και volume. Να ξερεις ομως πως στη δευτερη επιλογη δε θα χεις και υπερβολικο gain (αν και για deep purple φαση θα σε βγαζει)
Δεν ξερω αν θα σε ενδιεφερε το καινουριο πονημα του κυριου Mike Soldano υπο την επωνυμια Jet City.
Απο οτι ακουω, γιατι δεν εχω δοκιμασει, εχει καλα καθαρα αλλα και ικανοποιητικοτατο gain.

http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_20h.htm


Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #11 στις: 17/11/09, 16:18 »
..μας μπερδεύεις πολύ!!... Huh..... Grin Grin

φιλε έχεις δικιο! απλά σκέψου ότι οι περισσότεροι "μεγάλοι" οι πιο παλιοί τουλάχιστον fender χρησιμοποιούσαν...και επίσης ο blackmore αρχικά έπαιζε με σκαφάτη gibson!

Αυτο που ηθελε να σου πει ο Θεμος ειναι αν σε ενδιαφερει να εχει ο ενισχυτης δικο του ''βρωμικο'' καναλι.

σωστή η διευκρίνιση, νομίζω ότι τα δυο κανάλια θα μου είναι απαραίτητα
όσο για τον jetcity το έχω τσεκάρει αλλά δε θα θελα να πάω σε κεφαλη και ηχείο χωριστά...η γνώμη σου για τον peavy που αναφερω παραπάνω?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #12 στις: 17/11/09, 16:28 »
Με το συγκεκριμενο δεν εχω παιξει. Υπαρχουν βεβαια πολλα ατομα απο εδω μεσα που θα σε βοηθησουν μιας και αυτο το μοντελο ειναι απο τα top sellers της Peavey. Ακομα καλυτερα μπορεις να παρεις την κιθαρα σου και να το ακουσεις σε ενα μαγαζι μιας και ερχεται Ελλαδα (τον ειχα δει με σιγουρια Διαμαντοπουλο αλλα δεν ξερω αν υπαρχει ακομα.) Αν δε σε προβληματιζουν τοσο τα 100 watt του τοτε πηγαινε ακουσε τον.
Παντως με οτι Peavey εχω παιξει μου εχει αφησει θετικες εως πολυ θετικες εντυπωσεις. ;)


Αποσυνδεδεμένος dr.K-Miller

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
  • Forensics never lie, people do.
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/OldSkoolForensics
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #13 στις: 17/11/09, 19:05 »

όσο για τον jetcity το έχω τσεκάρει αλλά δε θα θελα να πάω σε κεφαλη και ηχείο χωριστά...η γνώμη σου για τον peavy που αναφερω παραπάνω?


Hello, ο JetCity βγαίνει & σε κόμπο, και μάλιστα στην combo έκδοση έχει full tube reverb:

“combo” of our JCA20H and JCA12S, with
tube-driven reverb included

http://www.jetcityamplification.com/amplifiers/jca2112rc/

http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_112rc.htm
http://dcpleen-ryu.blogspot.com/

"To every differentiable symmetry generated by local actions, there corresponds a conserved current."

[O κλασικός τύπος που μόλις μπαίνει σε ένα φόρουμ απαντά στα νεκρά θέματα που έχουν ξεχαστεί εδώ και 6 μήνες...]

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #14 στις: 17/11/09, 19:38 »
Ωραίος ο Jet City, βέβαια κι αυτός μονοκάναλος και η τιμή αρκετά τσιμπημένη (στα 500 Ευρώ βρίσκεις πολύ ενδιαφέροντα πράγματα μεταχειρισμένα). Πάντως το να προσθέσεις ένα πετάλι booster/overdrive μάλλον θα το κάνεις αργά ή γρήγορα, αν πάρεις μονοκάναλο ενισχυτή και σκοπεύεις να τον χρησιμοποιήσεις και σε συνθήκες πρόβας ή live. Όταν τίθεται θέμα εξοικονόμησης χρημάτων και χαμηλής έντασης είμαι υπέρ αυτής της λύσης
(μονοκάναλος,combo, 5-15 Watt + πετάλι).

Νομίζω ότι 50 Watt (του Peavey) είναι πάρα πολλά για σπίτι, αλλά εξαρτάται πως ορίζει κανείς το "room level"  ;D.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #15 στις: 17/11/09, 23:13 »
Δεν είμαι σίγουρος τι budget έχεις και τί θέλεις να παίξεις οπότε:

Για simple blues ήχους, που με ένα overdrive γίνονται classic rock και πολύ καλά καθαρά προτείνω τον Fender Blues Junior.
Για πιο british ήχους με fuzzy χροιές, Vox AC-15. Αν τα μεσαία δεν είναι το αγαπημένο σου και το EQ σου έχει σχήμα χαμόγελου, Laney LC-15, ή VC-15 αν θές κάτι πιο Vintage.

Αν είσαι λίγο πιο μεταλάς και σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις πετάλια, πεταλιέρες κλπ, τα 50Watt του Valveking είναι πειρασμός σε συνδυασμό με την τιμή του. Ένστασή μου η μέτρια ποιότητα των λυχνιών του αλλά και του ηχείου. Έχω παίξει με Valveking με αλλαγμένες λάμπες και ηχείο και ήταν πραγματικά άλλος ενισχυτής.

Αν τέλος θέλεις classic Rock ήχους τύπου Led Zep, ACDC κλπ νομίζω ότι ενας μεταχειρισμένος Marshall DSL 401 είναι ότι πρέπει.

Και αφού ειπα τα κλισέ μου όλα, εγώ άν είχα κάποια χρήματα και ήθελα να πάρω ένα ποιοτικό combo (όχι ότι δε θέλω... ;D) που να παιζει λίγο απόλα, θα έπαιρνα ή τον Egnater Rebel, ή τον Koch Studiotone.

Λύσεις υπάρχουν πολλές. Πέρα από τον ήχο, που κατα τη γνώμη μου μπορείς να τον φέρεις στα μέτρα σου, σκέψου και τι features ψάχνεις. Πχ, πόσα κανάλια, αν είναι foot-switchable, τι EQ έχει, Reverb, FX-LOOP (πολύ σημαντικό για μένα). κλπ...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #16 στις: 18/11/09, 00:57 »
Eπισης μπορεις να δεις κατι απο αυτα-

Kustom Defender
http://www.thomann.de/gr/kustom_defender.htm

Crate V33
http://www.dv247.com/guitars/crate-v33-212-guitar-amplifier-combo--53854

Crate V50
http://www.dv247.com/guitars/crate-v50-112-guitar-amp-combo--53855

Peavey Classic 30
http://www.dv247.com/guitars/peavey-classic-30-guitar-amp-and-free-2-button-footswitch--66063

Laney vc15
http://www.dv247.com/guitars/laney-vc15-110-guitar-amp-combo--31308

Bugera V22
http://www.bugera-amps.com/EN/products/V22.aspx

Bugera V55
http://www.bugera-amps.com/EN/products/V55.aspx

Καθως υπαρχουν πολλα ακομα, με συμβιβασμους και μη, καθως και πιο ακριβα μηχανηματα μεταχειρισμενα.
Ψαξε λιγο αυτα και οτι σου προτειναν τα παιδια, αν κατασταλαξεις ακριβως στους ηχους, διευκολυνσεις, χρηση κτλ για τα οποια θελεις τον ενισχυτη (π.χ. θα ειναι μονο για σπιτι? θα χρησιμοποιεις εφε? στο μελλον?), τοτε σιγουρα θα βρεις κατι που να σε ικανοποιει μεσα σε ολα αυτα  ;)
Καλες αγορες!  :)



Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #17 στις: 18/11/09, 02:28 »
Νομίζω ότι οι προτάσεις του Gabriel και του Jezus καλύπτουν ένα αρκετά μεγάλο φάσμα, μέσα στο οποίο σίγουρα μπορείς να βρεις κάτι που σού ταιριάζει. Εγώ θα έβαζα στη λίστα δύο ακόμη ενισχυτές:

Peavey Windsor Studio
Πολύ ενδιαφέρων ενισχυτής 15 Watt, μονοκάναλος με boost, ο οποίος διαθέτει 12άρι ηχείο, spring reverb, master volume, FX loop και "Power Sponge" attenuator. To πιο σημαντικό χαρακτηριστικό του είναι ότι επιτρέπει τη χρήση διαφόρων τύπων λάμπας, επιτρέποντας έτσι στο χρήστη να διαμορφώσει το ηχόχρωμα που επιθυμεί από μια μεγάλη ποικιλία δυνατών επιλογών.

Βlackstar HT-5
Ένας σχετικά καινούργιος ενισχυτής ο οποίος έχει αποσπάσει πολύ καλές κριτικές και προσφέρει αξιόλογα χαρακτηριστικά όπως το ISF (Infinite Shape Feature) που αλλάζει τη χροιά του ήχου ανάμεσα σε Βρετανικό και Αμερικάνικο χαρακτήρα με αρκετούς επιπλέον ενδιάμεσους συνδυασμούς και το speaker emulated output που προσομοιώνει τον ήχο καμπίνας 1x12 ή 4x12. Έχει ισχύ 5W, ηχείο δέκα ιντσών και διαθέτει και αυτός FX loop.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος drinnn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #18 στις: 18/11/09, 10:00 »
Οι προτάσεις όλων είναι καταπληκτικές, μιας και με όλους τους λαμπατους (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) μπορείς να βγάλεις πολύ ωραίο ήχο για blues και Rock.
Αλλά ο τίτλος του θέματος είναι «ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ»
Και από προσωπική εμπειρία θα πω ότι στο σπίτι 5 WATT λαμπατος είναι ΥΠΕΡ αρκετός, είναι γνωστό και έχει χιλιοσυζητηθει και εδώ μέσα ότι για να βγάλεις καλό καθαρό καταρχήν ήχο θα πρέπει να ανοίξεις τον ενισχυτή σου μέχρι το σημείο που θα αρχίσει “σπάει”  (παραμορφώνει) και από εκεί και μετά είναι θέμα γούστου και φυσικά ανάλογα τον ενισχυτή, εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ το overdrive της λαμπάς.
Ένας λαμπατος με 2 τελικές (p.x. fender blues junior, vox ac15) αν κανείς ότι πας το volume στη μέση όσο υπομονετικούς γείτονες και να έχεις θα έχεις πρόβλημα!!!
Δική μου άποψη για το ΣΠΙΤΙ 5  WATT ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ  δεν θα μπορείς να το χαρείς το μηχάνημα.
Τα τελευταία χρόνια υπάρχει πληθώρα ενισχυτών στα 5 watt  και σε καλές τιμές.
Ίσως θα πρέπει να σκεφτείς και την εκδοχή του να μην πάρεις combo.

Αποσυνδεδεμένος Apatilos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #19 στις: 18/11/09, 10:30 »
Τότε μήπως μπορούμε να βάλουμε στη συζήτηση και τον Laney cub 8;

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #20 στις: 18/11/09, 11:06 »
Ο δικός μου μικρότερος λαμπάτος  είναι ο Mesa Boogie DC3.
Και ο μεγαλύτερος είναι BV 300.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #21 στις: 18/11/09, 12:31 »
Τότε μήπως μπορούμε να βάλουμε στη συζήτηση και τον Laney cub 8;

Νομίζω ότι αν είναι να βάλουμε κάποιον από τους Cub καλύτερα τον 10 παρά τον 8. Οι 2" μεγαλύτερο ηχείο παίζουν αρκετό ρόλο.

Επίσης θα συμφωνήσω με τον drinnn ότι 5, άντε 15, Watt είναι μια χαρά για σπίτι. Κι επειδή έχω αρκετή εμπειρία με το Peavey Classic 30, μπορεί να είναι κουκλί ενισχυτής και ηχοχρωματικά μία από τις καλύτερες επιλογές για rock-blues αλλά είναι ο μπαγάσας too loud για πολυκατοικία.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #22 στις: 18/11/09, 14:42 »
για να βγάλεις καλό καθαρό καταρχήν ήχο θα πρέπει να ανοίξεις τον ενισχυτή σου μέχρι το σημείο που θα αρχίσει “σπάει”  (παραμορφώνει) και από εκεί και μετά είναι θέμα γούστου

1ον)Ποιος ειπε οτι για να παρεις καλα καθαρα πρεπει ο ενισχυτης να αρχισει να παραμορφωνει? Ισα ισα που τοτε τα καθαρα σου πανε περιπατο.
2ον)Μια χαρα παιζει στο σπιτι και ενας Peavey Classic 30. Δε λεω ειναι δυνατος για διαμερισμα αλλα δεν ειναι μονοδρομος τα 5 watt. Ας μη μυθοποιουμε την κατασταση με τα watt. Αυτο ισχυε παλια με τους ενισχυτες που ΔΕΝ ειχαν master volume.
3ον) Ουτε με σχεδον ολους τους λαμπατους μπορεις να βγαλεις τελειο blues- rock ηχο. Υπαρχουν παμπολλες εξαιρεσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 18/11/09, 14:46 από G.K. (the Greek) »


Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #23 στις: 18/11/09, 15:01 »
Από τους Blackheart Handsome Devil, Laney LC-15, Fender Blues Junior (όλοι 15 Watt) που έχω προσωπική εμπειρία, μπορώ να πω ότι αποτελούν ιδανική λύση από το σπίτι μέχρι πρόβα και (μικρά) live. Γενικά τέτοιου τύπου ενισχυτές που διαθέτουν ξεχωριστά knobs για gain και master volume, μπορούν να παράγουν και "βρώμικο" ήχο σε χαμηλές εντάσεις.

Άρα αυτό δεν ισχύει πάντα:

Ένας λαμπατος με 2 τελικές (p.x. fender blues junior, vox ac15) αν κανείς ότι πας το volume στη μέση όσο υπομονετικούς γείτονες και να έχεις θα έχεις πρόβλημα!!!

Αντιθέτως, μηχανήματα 5 Watt που διαθέτουν μόνο ένα volume (όπως ο Blackheart Little Giant), θέλουν "τσίτωμα" για να παράγουν παραμόρφωση. Και τότε μπορεί όντως να έχει κανείς πρόβλημα με τους γείτονες, παρότι μιλάμε "μόνο" για 5 Watt.  ;D

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να σκεφτόμαστε ότι σήμερα παίζουμε μόνο στο σπίτι, αλλά ανά πάσα στιγμή μπορεί να "κάτσει" ένα live ή απλά να θέλουμε να τζαμάρουμε με φίλους...άρα τα 15-20 Watt είναι η χρυσή τομή.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #24 στις: 18/11/09, 15:16 »
Ακριβως Θεμο εκει θελω να καταληξω. Γυρω στα 20 watt ειναι η χρηση τομη.
Με επιλογη gain, volume και ουτε τσιτωμα ουτε τιποτα.


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
146 Απαντήσεις
64929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/08, 21:10
από Jezus
25 Απαντήσεις
22426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 16:47
από dunkan
27 Απαντήσεις
12586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/07, 14:57
από hammer
9 Απαντήσεις
7499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/14, 15:40
από talfarlow
30 Απαντήσεις
11501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/11, 19:28
από Jezus
8 Απαντήσεις
5045 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 02:58
από cyclo
24 Απαντήσεις
9855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/08, 11:09
από Johnie Darko
21 Απαντήσεις
8915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/08, 12:31
από GiorgosVolos
34 Απαντήσεις
12171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/10, 23:25
από sakis1000
8 Απαντήσεις
4051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/11, 01:37
από sakourtele