Αποστολέας Θέμα: 1ος Διαγωνισμός Τραγουδιού Κιθάρα - Αποτελέσματα  (Αναγνώστηκε 79272 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3378
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ζητάμε συγγνώμη και την κατανόησή σας για την καθυστέρηση στην συγκέντρωση και ανακοίνωση των αποτελεσμάτων. Τα μέλη της επιτροπής μας χρειάστηκαν περισσότερο χρόνο για να ακούσουν τα τραγούδια και να μας στείλουν την απάντησή τους. Ένα μέλος χρειάστηκε να ξαναστείλει τη βαθμολογία του λόγω παρεξηγήσεως και επίσης χρειάστηκε να αποφασίσουμε τι θα κάνουμε στις περιπτώσεις ισοψηφίας. Περισσότερες λεπτομέρειες παρακάτω...

Κατ' αρχήν να σας ανακοινώσουμε τα τρία πρώτα τραγούδια:

1η θέση: Γιώργος Λεούσης - Για τα παιδιά
2η θέση: Πέτρος Ζαράνης - Φιλί του ουρανού
3η θέση: pimami (Δημοσθένης Μιχαλακόπουλος) - Επέστρεφε


Τα θερμά μας συγχαρητήρια εκ μέρους της ομάδας διαχειριστών και συντονιστών :D

Ήταν γενική η εκτίμηση όλων όσων άκουσαν τις συμμετοχές, ότι το επίπεδο ήταν γενικά πολύ ψηλό και το έργο της επιτροπής καθόλου εύκολο. Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους τους συμμετέχοντες και ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας στο διαγωνισμό μας.

Υπενθυμίζουμε ότι μπορείτε να ακούσετε όλα τα τραγούδια από αυτή τη σελίδα:

http://music.kithara.gr/1diagkithara2009
« Τελευταία τροποποίηση: 14/04/10, 20:52 από Ο Νέος Κιθαρωδός »
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3378
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Και οι απαραίτητες λεπτομέρειες:

Τα έξι μέλη της επιτροπής μας βαθμολόγησαν όλα τα τραγούδια με βαθμούς από το 1 ως το 10 (άριστα), οπότε το μάξιμουμ που μπορούσε να συγκεντρώσει κάποιος ήταν 60 βαθμοί. Επειδή είχαμε αρκετές ισοβαθμίες, για να καθορίσουμε τις πρώτες 3 θέσεις, χρησιμοποιήσαμε το σύστημα που εφαρμόζεται και στην Eurovision, δηλ. σε περίπτωση ισοβαθμίας υπερτερεί το τραγούδι με τα περισσότερα δεκάρια, αν και αυτά είναι ίσα, αυτό με τα περισσότερα εννιάρια, κλπ.

Αυτή είναι και η συνολική λίστα των τραγουδιών και βαθμών. Όπως βλέπετε, ειδικά στην πρώτη 20άδα, οι θέσεις παιζόνταν "στον πόντο" και αυτό δείχνει ότι τα τραγούδια ήταν πολύ καλά και δύσκολο να ξεχωρίσει κάποιο. Και γι αυτό αν τυχόν δυσαρεστηθήκατε από το αποτέλεσμα, ξανασκεφτείτε το 8) 8)

Θέση   Τίτλος            Βαθμοί
1   41-Για τα παιδιά         47
1   16-Φιλί του ουρανού      47
2   25-Επέστρεφε         46
2   22-Στου Γιουσουρούμ την αγορά   46
2   13-Ο Θεός ξέρει το φίλτρο   46
3   31-Φονικό            45
3   24-Η βόλτα            45
3   39-Αλανιάρα         45
3   36-Τίμων ο μισάνθρωπος   45
4   14-Πέρα από την άκρη της πόλης   43
4   27-Ζεϊμπέκικος χορός      43
4   17-Εσύ            43
5   9-Καινούργια μέρα      42
5   4-Λευκός Θάνατος      42
6   3-Στων ματιών την άκρη η βροχή   41
7   12-Φθινόπωρο         40
7   18-Δεν τρέχει τίποτα      40
7   6-Άγγελε του         40
7   28-Θυμός κι ευγνωμοσύνη   40
7   35-Γιορτή            40
7   38-Περιμένοντας την επιστροφή   40
8   23-Μη μ’αφήσεις         39
8   34-Ονειρεύομαι λάθος      39
9   20-Τι κι αν του λείπαν τα φτερά   38
9   37-Το εισιτήριο         38
10   2-Κοίτα ψηλά         37
10   7-Είμαι εδώ            37
10   19-Μόνος            37
10   15-Πάρτυ για δύο         37
11   11-Κι έκλεψα για σένα το βραδάκι   36
11   8-Λόγος φτωχός         36
11   40-Άσχημος            36
12   29-Της ζωής το μυστικό      35
12   26-Να’ ξερα            35
12   32-Κρυφά απ’το μυαλό κάνω όνειρα   35
12   10-Κυριακή            35
12   33-Ελπίδα            35
13   21-Δε θυμήθηκες         34
14   1-Ρωτάω για την αγάπη      33
15   30-Νεφέλωμα λύπης      32
16   5-Θα ταξιδέψω και θα ζώ   31
16   42-Είσαι η μάγισσά μου      31

Ακόμα μια φορά συγχαρητήρια στους νικητές και σε όλους τους συμμετέχοντες. :)

Οι 3 νικητές παρακαλούνται να μου στείλουν την ταχυδρομική τους διεύθυνση με ΠΜ.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Vasilis P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Get a life
Συγχαρητήρια!! ;) Φοβερό κομμάτι το "Για τα παιδιά" και μοναδικη η ερμηνεία του Γιώργου Λεούση! Το επίπεδο ήταν πολύ ψηλό. Μπράβο στην Κριτική Επιτροπή στο "κιθάρα" και στην Οργανωτική αλλά πιο πολύ σε όλους τους συμμετέχοντες ανεξαιρέτως που κατεθεσαν την ψυχή τους κι έβαλαν ένα λιθαράκι στον πολιτισμό της χώρας μας...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1915
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Τελικά οι βαθμολογητές ήταν 8 όπως είχε γραφτεί στο αρχικό μήνυμα;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1703
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Οι βαθμολογητές ήταν 6
1ος Διαγωνισμός Τραγουδιού Κιθάρα
Τα δύο μέλη της επιτροπής απο την μεριά του kithara.gr ,δηλαδή ο Arg0 και εγώ είχαμε μόνο οργανωτική δουλειά στην επιτροπή ,συντονισμό των άλλων μελών ,αποστολή των τραγουδιών και συγκέντρωση των βαθμολογιών .
Ενα μεγάλο μπράβο σε όσους συμμετείχαν (άσχετα αποτελέσματος ) και βέβαια πολλά μπράβο  στους νικητές .
Το επίπεδο των τραγουδιών και απο δική μας άποψη ,αλλά και των βαθμολογητών είναι πολύ υψηλό και ευχόμαστε να μπορέσουμε να διοργανώσουμε και άλλους τέτοιους διαγωνισμούς .

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
συγχαρητήρια σε όλους του συμμετέχοντες και φυσικά στους διοργανωτές και συντελεστές του διαγωνισμού που έδωσαν βήμα στα μέλη του kithara.gr και στις δημιουργίες τους!
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος ZaranisPetros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Οργανοποιείο Πέτρου Ζαράνη
Χαίρομαι που άρεσε το "Φιλί του Ουρανού". Συγχαρητήρια σε όλους, στον νικητή ιδιαίτερα, και στούς διοργανωτές!
Για αυτούς που με ρωτάνε, μπορούν να κατεβάσουν δωρεάν τα τραγούδια του δίσκου μου από εδώ http://www.p-zaranis.gr
« Τελευταία τροποποίηση: 19/04/10, 14:37 από ZaranisPetros »
Ζαράνης Πέτρος
Μουσικός  Οργανοποιός http://www.p-zaranis.gr

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Συγχαρητήρια στους νικητές, στην οργανωτική επιτροπή και για όσους ασχολήθηκαν για να γίνει αυτός ο διαγωνισμός.

Συγχαρητήρια όμως αξίζετε όλοι εσείς που στείλατε τα τραγούδια σας και που δυσκολέψατε την κριτική επιτροπή με το υψηλό επίπεδό σας. :)

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 922
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συγχαρητηρια και στους νικητες,και σε ολους τους συμμετεχοντες.και συντελεστες!Μακαρι να γινεται καθε χρονο!!! ;)
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1241
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
τα τραγουδια στην πλειοψηφια τους κινουνται σε πολυ επαγγελματικα επιπεδα, και ειλικρινα, με αφησαν με το στομα ανοιχτο...τελικα, υπαρχουν ταλενταρες εκει εξω, και ηταν τιμη μου να τα ακουσω....συγχαρητηρια στους νικητες, αν και ειμαιστε ΟΛΟΙ νικητες, που εχουμε την ευκαιρεια να ακουμε και να απολαυσουμε αυτες τις μουσικες, και αυτα τα τραγουδια...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος ivikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
    • Προφίλ
Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους για την τιμητική θέση που έδωσαν στο τραγούδι που καταθέσαμε μαζί με τον συνθέτη και ερμηνευτή Μ.Φύτρο(Στου γιουσουρούμ την αγορά)

Επίσης να δώσω συγχαρητήρια στο site, για την πρωτοβουλία του αυτή, καθώς και στους ανθρώπους που δούλεψαν γι’ αυτό, και εύχομαι να συνεχίσουν αυτό το πανέμορφο έργο,
δίνοντας την ευκαιρία σε αξιόλογους δημιουργούς και ερμηνευτές να δηλώσουν την παρουσία τους
που για μένα είναι καταλυτική, και δηλώνει πως πίσω από την βιτρίνα, υπάρχει ένας απέραντος
πλούτος ανεξάρτητα αν για λόγους που όλοι γνωρίζουμε παραμένει ανεκμετάλλευτος

 Επίσης συγχαρητήρια στους συμμετέχοντες, αλλά  και στα μέλη της κριτικής επιτροπής για την προσπάθεια που κατέβαλαν.

Και του χρόνου παιδιά!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1915
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Εγώ έξω από το ευχάριστο κλίμα που έχει δημιουργηθεί, έχω να κάνω την εξής παρατήρηση. Η τόσο σφιχτή βαθμολογία, δεν δείχνει ότι τα τραγούδια ήταν κοντά σε ποιότητα, αλλά το ότι για κάποιον λόγο η επιτροπή αποφάσισε να μην κακοκαρδίσει τους υποψηφίους. Έτσι το τελευταίο τραγούδι είχε μέσο όρο λίγο πάνω από 5, πράγμα που σημαίνει ότι απόφαση της επιτροπής ήταν να ξεκινήσει με χειρότερο βαθμό το 5 και όχι το 0 . Αυτό είναι κατανοητό από τη μιά, από την άλλη όμως θίγει τη σοβαρότητα του διαγωνισμού.
Και για να προλάβω όσους θα μπορούσαν να πουν ότι γκρινιάζω για τη θέση που πήρε το κομμάτι μου, έχω να πω ότι δικαίωμα της επιτροπής είναι να κρίνει όπως έκρινε, αλλά θα ήθελα πραγματικά αν πιστεύουν ότι το τραγούδι μου αξίζει για 1 ή 2 να μου το πουν και όχι να με "νταντεύουν". Στο κάτω κάτω μεγάλο παιδί είμαι , θα το αντέξω.
Τέλος να πω ότι τις χειρότερες θέσεις ως επί το πλείστον τις πήραν τραγούδια που είχαν συνοδεία μόνο ενός οργάνου. Η full ενορχήστρωση μέτρησε , καθώς και η ποιότητα ηχογράφησης, πράγμα το οποίο καλό θα ήταν να το γνωρίζαμε από την αρχή.

Αυτά από μένα, ο διαγωνισμός είναι ιστορία, ελπίζω αν ξαναγίνει ένα τέτοιο εγχείρημα στο μέλλον, η πείρα που θα έχει αποκτηθεί από αυτόν, να αποδειχθεί πολύ χρήσιμη για να αποφευχθούν τυχόν λάθη και παραλείψεις. Και φυσικά να έχουμε μιά πιο αντικειμενική βαθμολογία, γιατί αλλοιώς μάλλον δουλευόμαστε μεταξύ μας...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
@MACMISIAS
Πριν καταφερθείς εναντίον της κριτικής επιτροπής, η οποία όπως όλοι ξέρουμε αποτελείται από καταξιωμένους καλλιτέχνες, θα'πρεπε να σκεφτείς τα παρακάτω:
- Υπάρχει πραγματικά κάποιο τραγούδι που αξίζει για βαθμό 0; 1; 2; Ιδίως από την στιγμή που σε έναν διαγωνισμό εννοείται ότι οι συμμετέχοντες θα στείλουν ότι καλύτερο μπορούν και όχι κάτι εντελώς άθλιο.
π.χ. στις εξετάσεις στο σχολείο, δεν είναι υποχρεωτικό να βαθμολογηθούν κάποιοι κάτω από τη βάση, είναι πιθανόν να την έχουν περάσει όλοι.
- Φυσικά υπάρχουν, στον πλανήτη γενικά, κάποια τραγούδια που με πολύ λιτή ενορχήστρωση αρέσουν σε πολύ κόσμο. Αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των τραγουδιών που βρίσκονται στην μεγαλύτερη δημοτικότητα, έχουν καλή και "γεμάτη" ενορχήστρωση, και καλή ποιότητα ηχογράφησης. Δεν λέει κανείς ότι κάθε τραγούδι "πρέπει" να έχει αυτά τα χαρακτηριστικά, απλά το γούστο των περισσοτέρων ανθρώπων τείνει προς αυτά.

Αν θέλεις να συνεχιστεί η συζήτηση, μάλλον θα πρέπει να ανοιχτεί νέο θέμα περί κριτικής κριτικών κλπ.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1915
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Δεν θέλω να συνεχιστεί η συζήτηση γιατί αυτά που ανέφερα παραπάνω είναι τόσο ξεκάθαρα που δεν χρειάζεται να επεκταθώ. Από εκεί και πέρα, ΝΑΙ υπάρχουν τραγούδια σε αυτό το διαγωνισμό που άξιζε να βαθμολογηθούν με 0,1,2 (πιθανότατα ένα από αυτά να είναι ΚΑΙ το δικό μου), στο σχολείο το να μην βαθμολογηθεί κανένας κάτω από τη βάση είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας και τέλος αν μιά επιτροπή καταξιωμένων καλλιτεχνών κρίνει με τα ίδια κριτήρια που κρίνει ο πολύς κόσμος-δημοτικότητα, τότε δεν βλέπω τι διαφορετικό έχουμε να περιμένουμε από μιά τέτοια επιτροπή. Μπορούσαμε να βάλουμε το κόσμο του κιθάρα να ψηφίσει (με δικαίωμα 1 ψήφου για να αποφύγουμε τα παρατράγουδα) και εκεί θα τελείωνε όμορφα και ξεκάθαρα η διαδικασία.
Έχω το θάρρος της γνώμης μου είμαι απόλυτα ειλικρινής και το σκέφτηκα πολύ καλά "πριν καταφερθώ εναντίον μιάς επιτροπής καταξιωμένων καλλιτεχνών",  χωρίς καμμία δόση πικρίας.
Δεν είναι κακό να μαθαίνει κανείς από τα λάθη του, ούτε λίγη δημόσια αυτοκριτική. Αυτό ισχύει και για μένα , ισχύει και για εσάς. Έτσι αν ξανακάνετε έναν τέτοιο διαγωνισμό , θα τον κάνετε καλύτερο.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/04/10, 22:21 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1703
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Επειδή νομίζω ότι ίσως να μην έχει γίνει αντιληπτό τι σημαίνει βαθμολογία ,σε ποιούς απευθύνεται και πόσο σκληρή πρέπει να είναι ,εχω να προσθέσω τα εξής .
1.Βαθμολογία με βαθμό 1,2,3 π.χ σημαίνει για κάποιον που έχει κάποιες γνώσεις στοιχειώδους μουσικής ,ότι το τραγούδι είναι πολύ κακό ,με πολύ κακή μουσική τόσο απο παρουσίαση (παίξιμο ) ,αλλά και απο μουσική (δεν εκπληρώνει βασικούς μουσικούς κανόνες )και ανάλογα με το πόσοο στοιχείο υπάρχει θα έχει και τον αντίστοιχο βαθμό .Προσωπική μου άποψη ,αλλά και των μελών της επιτροπής είναι ότι τέτοια τραγούδια δεν υπήρχαν ,άρα τέτοια βαθμολογία θα ήταν άδικο να υπάρχει .
2.Η μέση στάθμη βαθμολογίας (δήλαδήτο 5 ),είναι λοιπόν λογικό να εκφράζει την άποψη ενός τραγουδιού που κρίνεται σαν μέτριο σε κάποιον τομέα η και όλους .Απο εκεί και πέρα αρχίζουν οι διαβαθμίσεις μέχρι και το άριστα .
Δεν μπορώ λοιπόν να καταλάβω γιατί σου έχει δημιουργηθεί αυτή η άποψη .
Αν εσυ έχεις την άποψη ότι κάποια τραγούδια άξιζαν βαθμολογία 0 (που σημαίνει οτι το τραγούδι είναι εντελώς απαράδεκτο και απο μουσική και απο ερμηνεία και από στίχο ),δηλαδή παίζεται απο κάποιον που γρατζουνάει την κιθάρα απαράδεκτα και κάποιος φάλτσος προσπαθεί να τραγουδήσει άσχετους στιχους ,νομίζω ότι πρέπει να ξαναακούσεις ξανά με προσοχή τα τραγούδια και μάλλον θα αλλάξεις γνώμη .
Ολα τα μέλη της επιτροπής έκριναν με αυστηρά καλλιτεχνικά κριτήρια ,κανείς δεν ηξερε την βαθμολογία του άλλου (αλλωστε δεν έχουν σχεδόν καμία σχέση οι περισσότεροι μεταξύ τους ) πολύ περισσότερο βέβαια δεν γνώριζε ούτε γνωρίζει ο ένας τι βαθμολόγησε ο άλλος.
Αυτό δίνει   αξιοπιστία  , σοβαρότητα και προπαντώς αξιοκρατικό αποτέλεσμα .
Ολα τα μέλη της οργανωτικής επιτροπής απο την δική μας την πλευρά έκανε την καταγραφή για να βγεί προστιθέμενο το τελικό αποτέλεσμα και μόνο .
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο κενό μετά απο όλες αυτές τις διευκρινήσεις και βέβαια μετά απο μια τόσο ξεκάθαρη διαδικασία ,δεν θεωρώ εγώ προσωπικά κάποιο λόγο να κάνουμε κάποια αυτοκριτική για κάποια λάθη που δεν έγιναν .Αν σε κάτι άλλο βλεπει κανείς καποιες αδυναμίες ευχαρίστως να τις συζητήσουμε εδώ η σε άλλο θέμα .
 

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1915
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Το 1 και το 2 είναι η άποψή σου περί βαθμολόγησης και ως τέτοια δεν μπορώ παρά να τη δεχθώ. Η δική μου άποψη περί βαθμολόγησης είναι η εξής. Θέτω τα εξής ερωτήματα. 1) Πως κρίνω τη μελωδία του τραγουδιού; 2) Πως κρίνω το στίχο του τραγουδιού; 3) Πως κρίνω το πάντρεμα αυτών των δύο; (δηλαδή την μελοποίηση), 4) Πόσο με άγγιξε με τη προσωπική έννοια του όρου; (πρωτοτυπία,θέμα,εκφραστική και καλλιτεχνική δυνατότητα εκ μέρους του δημιουργού)
Όλα αυτά τα βασικά και χοντρικά ζητήματα σε μιά βαθμολογία από 0 έως 10 το καθένα ξεχωριστά ισοδυναμεί με 0 έως 2,5.

Τώρα σε αυτά μπορώ να προσθέσω και άλλα ζητήματα, παρ'όλο που θα έπρεπε να ενημερώσω πρώτα τους διαγωνιζόμενους ότι έχω και αυτά τα κριτήρια,  όπως : α) Πως κρίνω την ενορχήστρωση του συγκεκριμένου κομματιού; β) Πως κρίνω την εκτελεστική δυνατότητα των μουσικών που συμμετέχουν σε αυτό το κομμάτι; , γ) Πως κρίνω τις φωνητικές ικανότητες του τραγουδιστή που τραγουδάει το κομμάτι, δ) Πως κρίνω την ερμηνεία του; ε) Πως κρίνω την παραγωγή της ηχογράφησης του κομματιού; στ) Ποιά πιστεύω ότι είναι η εμπορική απήχηση αυτού του κομματιού; (θεματολογία, διάρκεια, δυνατότητα να παιχτεί στο ραδιόφωνο, ποια ώρα κλπ.).

Μαζεύω λοιπόν μάνι-μάνι 10 κριτήρια τα οποία αξίζουν το καθένα από 0-1 αν τα θεωρήσω ισοδύναμα, ή ανάλογα με τη βαρύτητα που πιστεύω πως έχει το καθένα δίνω σε άλλα περισσότερους και σε άλλα λιγότερους βαθμούς-ποσοστό. Ακούω όλα τα κομμάτια από την αρχή μέχρι το τέλος, κάνω τη σούμα μου και βγάζω το αποτέλεσμα.

Αυτός όμως είναι ο δικός μου τρόπος αντίληψης περί βαθμολογίας. Και σύμφωνα με αυτόν είναι σχεδόν αδύνατο στατιστικά 42 τραγούδια να έχουν το πρώτο από το τελευταίο μόλις 16 βαθμούς διαφορά, ειδικά από 6 κριτές. Ο μόνος τρόπος είναι να έχει γίνει μιά βασική συννενόηση για το τρόπο με τον οποίο θα βαθμολογήσουν οι βαθμολογητές, ούτως ώστε να προκύψει ένα τέτοιο αποτέλεσμα.

Θα μου πει κάποιος "πω ρε μεγάλε πως το σκέφτηκες όλο αυτό να ουμ' " Έλα ντε , απορώ κι εγώ...Αλλά έχω και εγώ μιά ερώτηση προς τα μέλη της επιτροπής. Πόσο το σκεφτήκατε όλο αυτό; 10 λεπτά; 20 ;

Πιστεύω ότι ο διαγωνισμός αδικήθηκε από μιά νοοτροπία που λέει "να τα έχουμε καλά με όλους". Είναι σημείο των καιρών βέβαια αυτό, είναι τέτοια η εποχή μας και τέτοιες αντιλήψεις είναι κυρίαρχες, αλλά τέλος πάντων, με τη τέχνη λέμε ότι ασχολούμαστε, λίγη ειλικρίνεια παραπάνω δεν βλάπτει. Ας αφήσουμε τις τσιριμόνιες για τους πολιτικούς καλύτερα. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι ήταν μιά ωραία ιδέα και ότι λάθη γίνονται ( ανθρώπινο) και την επόμενη φορά θα γίνουνε λιγότερα.

Υ.Γ Πάντως αν το 5 ισοδυναμεί με την έκφραση της άποψης ενός τραγουδιού που κρίνεται ως μέτριο, με τα συγκεκριμένα αποτελέσματα είχαμε 10 τραγούδια που κυμάνθηκαν κατά μέσο όρο από 5.16 έως 5.83,  18 τραγούδια από 6 έως 6.83 και 14 τραγούδια από 7 έως 7.83 . Οπότε το επίπεδο μάλλον θα  πρέπει να θεωρηθεί απλά μέτριο έως καλό και όχι "υψηλό" όπως με χαρά ανακοινώθηκε.


« Τελευταία τροποποίηση: 19/04/10, 01:23 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
MACMISIAS,
Δεν ξέρω για ποιον λόγο επιμένεις να επιτίθεσαι προς τους οργανωτές και τους κριτικούς του διαγωνισμού με θεωρίες συνομωσίας για τις οποίες δηλώνεις απόλυτα πεπεισμένος ότι ισχύουν, με μόνο στοιχείο την προσωπική σου αντίληψη περί κριτικής. Παρακαλώ να ανακαλέσεις γιατί οι εκφράσεις σου περνάνε στο πεδίο της προσβολής και της συκοφαντίας.

Δεν πρόκειται το kithara.gr ως οργανωτής να ζητήσει συγγνώμη για τις βαθμολογίες, και βέβαια ούτε ο κάθε κριτής ξεχωριστά, γιατί δεν υπάρχει κάτι μεμπτό. Οι βαθμολογίες θα ήταν παρόμοιες ακόμη κι αν ήταν αναλυτικές, κάθε τραγούδι υπερτερεί κάπου και υστερεί κάπου αλλού, κ.ο.κ., το σύνολο όμως θα ήταν το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1915
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Ο θυμός σου με κάλυψε... Λοιπόν για να εναρμονιστώ και εγώ με το κλίμα που θέλετε σώνει και καλά να δώσετε και αφού τελείωσα τη μάχη μου με τους ανεμόμυλους ανασκευάζω (κοινώς κωλοτούμπα) και έχω να δηλώσω τα εξής:

Είμαι κατάπτυστος που έχω άποψη για το όλο ζήτημα . Επίσης είμαι κατάπτυστος που ασχολούμε με το όλο ζήτημα. Θα μπορούσα πάρα πολύ ωραία να μοιράζω συγχαρητήρια δεξιά και αριστερά και να αφήνω και ένα δάκρυ να κυλά από τα μάτια μου , γεμάτος συγκίνηση, αλλά δεν το έκανα. Φτύστε με.

Και τέλος προσβολή και συκοφαντία θα ήταν να έλεγα ότι ο διαγωνισμός ήταν στημμένος , ή κάποιος τα πήρε. Εγώ μάλλιασε η γλώσσα μου (μάλλον τα δάχτυλά μου ) να γράφω μόνο για το τρόπο βαθμολόγησης , ο οπόίος θεώρησα ότι αφαίρεσε κύρος από το όλο εγχείρημα. Αν και αυτό το θεωρείτε συκοφαντία (όχι προσβολή γιατί στο κάτω και η δική σου η στάση απέναντί μου είναι προσβλητική), ας μου κάνετε μήνυση.

Δεν ξέρω τώρα ποιά είναι η επόμενη κίνηση...Κάποιο ban ίσως;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Παραθέτω τα λόγια σου, για να τα ξαναδιαβάσεις, μήπως τελικά διακρίνεις αυτό που είπα:

Αυτός όμως είναι ο δικός μου τρόπος αντίληψης περί βαθμολογίας. Και σύμφωνα με αυτόν είναι σχεδόν αδύνατο στατιστικά 42 τραγούδια να έχουν το πρώτο από το τελευταίο μόλις 16 βαθμούς διαφορά, ειδικά από 6 κριτές. Ο μόνος τρόπος είναι να έχει γίνει μιά βασική συννενόηση για το τρόπο με τον οποίο θα βαθμολογήσουν οι βαθμολογητές, ούτως ώστε να προκύψει ένα τέτοιο αποτέλεσμα.

...
Αλλά έχω και εγώ μιά ερώτηση προς τα μέλη της επιτροπής. Πόσο το σκεφτήκατε όλο αυτό; 10 λεπτά; 20 ;

....
Πιστεύω ότι ο διαγωνισμός αδικήθηκε από μιά νοοτροπία που λέει "να τα έχουμε καλά με όλους". Είναι σημείο των καιρών βέβαια αυτό, είναι τέτοια η εποχή μας και τέτοιες αντιλήψεις είναι κυρίαρχες, αλλά τέλος πάντων, με τη τέχνη λέμε ότι ασχολούμαστε, λίγη ειλικρίνεια παραπάνω δεν βλάπτει. Ας αφήσουμε τις τσιριμόνιες για τους πολιτικούς καλύτερα.

Δηλαδή, θεωρείς πολύ ύποπτη τη βαθμολόγηση και κατηγορείς οργανωτές και κριτικούς για συνενόηση μεταξύ τους, για βαθμολόγηση "ελαφρά τη καρδία" χωρίς ιδιαίτερη σκέψη, για το ότι είναι ανειλικρινείς, για το ότι εφευρίσκουν τεχνάσματα. Και κατόπιν κατηγορείς εμένα ότι είμαι προσβλητικός...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1915
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Δεν θα δώσω άλλη συνέχεια στο θέμα. Όποιος διάβασε αυτά που γράψαμε , θα μας κρίνει ανάλογα. Δεν θα ισχυριστώ ότι αγαπάω αυτό το forum περισσότερο από εσένα, γιατί θα ήταν εντελώς άδικο αυτό γνωρίζοντας το πόσο χρόνο και το πόση ενέργεια δίνεις σε αυτό παράλληλα με τη δουλειά σου και φυσικά χωρίς κανένα υλικό ή προσωπικό κέρδος. Επέτρεψέ μου όμως στο βαθμό που και εγώ το αγαπώ μετά από αυτά τα 3-4 χρόνια που είμαι καθημερινός επισκέπτης αυτής της σελίδας, να έχω την άποψή μου για το ποιές διαδικασίες και ενέργειες "μεγαλώνουν" αυτό το forum και ποιές το "μικραίνουν" ή στη καλύτερη το αφήνουν στάσιμο.
Η φιλοδοξία ενός τέτοιου διαγωνισμού θα έπρεπε να είναι πολύ μεγαλύτερη. Για μένα θα έπρεπε να υπάρχουν δύο ερωτήσεις. Η πρώτη. Είναι ένας διαγωνισμός από τον οποίο ζητάμε επαγγελματικά στάνταρ; Αν ναι τότε έπρεπε να δηλωθούν όλες εκείνες οι προυποθέσεις μιάς επαγγελματικής συμμετοχής. Η δεύτερη . Είναι ένας ερασιτεχνικός διαγωνισμός; Αν ναι τότε αφήνουμε ελεύθερο το κόσμο να εκφραστεί και κρίνουμε απλά με το μου αρέσει ή δεν μου αρέσει.  Το άριστα "10" ενός "επαγγελματικού" διαγωνισμού, έχει σαφώς άλλη βαρύτητα από το "αριστα "10" ενός ερασιτεχνικού. Όμως η βαθμολόγηση είτε στη μιά περίπτωση είτε στην άλλη, έπρεπε να τηρηθεί έτσι όπως δηλώθηκε από την αρχή. 0-10 . Αυτό και μόνο αυτό καταγγέλω.
Τώρα λοιπόν έχω την αίσθηση, ότι ναι μεν ήταν ένας ερασιτεχνικός διαγωνισμός, όμως μετρήσαν και επαγγελματικά στάνταρ. Μπερδεύτηκε το πράγμα. Βαθμολογήσαν με επιείκια για να μην στεναχωρήσουν τους ερασιτέχνες, αλλά τελικά μέσω της βαθμολογίας τους τους είπαν μέτριους ακόμα και για ερασιτεχνικό επίπεδο... Αυτό λοιπόν είναι κατ'εμέ και το πρόβλημα με τη βαθμολογία. Καμμιά θεωρία συνωμοσίας και τίποτε περισσότερο από κρίσεις πάνω στο αποτέλεσμα της ψηφοφορίας.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος nteil

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Καλημέρα παιδιά και συγχαρητήρια σε όλους, ιδίως για την προσπάθεια, παρά για το αποτέλεσμα. Τέτοιες ώρες ας αποφύγουμε συναισθηματικούς διαξιφισμούς. Εν γένει καλή δουλειά, αλλά μπορούμε και καλύτερα. Θα ήθελα απλά να σταθώ στο στερούμενο κάθε λογικής κριτήριο ισοβαθμίας (δεν αναφέρομαι καν στο θεσμό eurovision γιατί προσβάλλει την ποιότητα του site! ΈΛΕΟΣ). Περισσότερα δεκάρια σημαίνει μεγαλύτερη διακύμανση στη βαθμολογία (με απλά λόγια και περισσότερους μικρούς βαθμούς). Το αντίθετο, σημαίνει πυκνότερη συγκέντρωση γύρω από μεγαλύτερο μέσο όρο (στατιστική πρώτων ετών). Με άλλα λόγια, καλύτερο, κατά γενική ομολογία μέσου όρου διαιούχων ψήφου, τραγούδι. Όλα τα αποτελέσματα ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ πρέπει να θεωρούνται καθρέπτης των αποτελεσμάτων που μας ανακοίνωσε το site, το οποίο θα ήμουν ευτυχής να μου αντιπαραθέσει οποιοδήποτε ΣΟΒΑΡΟ αντεπιχείρημα. Συγχαρητήρια και πάλι σε όλους παιδιά :).
Πριν με προλάβουν οι λοιποί θετικών επιστημών εννοείται με απαλλαγή των ακραίων τιμών! ;)

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1703
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Νομίζω ότι έχουμε χάσει την ένοια του όρου ερασιτεχνισμός και ποια είναι η διαφορά με τον επαγγελματισμό .
Δεν νομίζω ότι δηλώσαμε ότι κάνουμε διαγωνισμό τραγουδιού  ,απευθυνόμενοι σε επαγγελματίες συνθέτες .Κάναμε έναν διαγωνισμό για τα μέλη μας (σε έναν χώρο κιθαρωδών ,όπως λέει και ο τίτλος του χώρου ).Ισως θα πρέπει να μάθουμε ότι ερασιτέχνης δεν σημαίνει κάποιον που κανει κάτι πρόχειρα και χύμα ,αλλά με αγάπη για την τέχνη ,(εραστης +τέχνη )και δίνει τον καλλίτερό του εαυτό για το καλλίτερο αποτέλεσμα .Με αυτήν την ιδέα κινούμαστε σε αυτο τον χώρο χρόνια τώρα και γι αυτό προσπαθούμε ,όσο μπορεί ο καθένας να ανεβάσουμε το επίπεδο .Δεν νομίζω ότι κάθε φορά πρέπει να δίνουμε εξηγήσεις για τα αυτονόητα ,εκτός αν κάποιοι δεν μπορούν να τα καταλάβουν .Δεν είδα όμως κανείς απο όσους έλαβαν η είθελαν να λάβουν μέρος να έβαλε τέτοια ερωτήματα πριν την έναρξη του διαγωνισμού .
Τέλος δεν νομίζω ότι βοηθάει να λέμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια για τα μέλη της επιτροπής .

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1915
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Χαίρομαι πραγματικά να ακούω τις απόψεις του Θοδωρή γιατί ακόμα και αν δεν συμφωνώ πάντα μαζί του, αναγνωρίζω ότι τις εκφράζει με επιχειρήματα και ψυχραιμία.
Ο ερασιτέχνης σίγουρα δεν ορίζεται σαν κάποιος ο οποίος κάνει πρόχειρη δουλειά, αλλά σαν κάποιος που αφιλοκερδώς κάνει αυτό που αγαπάει. Εννίοτε βάζει και από τη τσέπη του για αυτό. Όμως η χωρητικότητα της κάθε τσέπης είναι διαφορετική, οπότε και το τελικό αποτέλεσμα ποικίλλει. Υπάρχει ερασιτέχνης που έχει τη δυνατότητα να διαθέτει ένα ολοκληρωμένο υπερσύγχρονο home studio και υπάρχει και εκείνος ο οποίος μπορεί απλά να πληρώσει 30 ευρώ σε ένα στούντιο-μαγαζί για να ηχογραφήσει με μία κιθάρα και 3-4 προσπάθειες το τραγούδι του. Φυσικά υπάρχουν και οι πιο μεσαίες καταστάσεις.
Αυτό που αισθάνθηκα εγώ είναι ότι όσο πιο κοντά στη πρώτη κατηγορία βρισκόταν κάποιο τραγούδι, τόσο περισσότερες πιθανότητες είχε. Αν ανάμεσα στους διαγωνιζόμενους υπήρχε δηλαδή ο αντίστοιχος Νικόλας Άσιμος που με μιά κιθάρα και μιά εξωτερική εγγραφή σε ένα κασετοφωνάκι θα έστελνε ένα κάκιστο ηχητικά ,αλλά γεμάτο όμορφα νοήματα τραγούδι, έτσι όπως εξελίχθηκε το πράγμα μάλλον θα ήταν από τους τελευταίους.
Αν λοιπόν λέμε ότι είναι αυτονόητο ότι αν προκύψει ποτέ κάποιος Νικόλας Άσιμος μέσα από αυτό το forum , εμείς θα τον κατηγορήσουμε ως πρόχειρο και χύμα και δεν θα τον πάρουμε χαμπάρι, γιατί δεν θα "γυαλίζει", τότε όντως κάπου έχουμε χάσει  το νόημα του ερασιτεχνισμού.

Υ.Γ Προς Θεού δεν είμαι εγώ αυτός...
« Τελευταία τροποποίηση: 19/04/10, 21:59 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1703
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Δεν θέλω να μπώ στην διαδικασία να κάνουμε διάλογο συνέχεια ,άλλωστε ίσως είναι ένα θέμα διαφορετικό απο αυτό που εχει εδώ ο τίτλος ,αλλά ο Ασιμος ,μπορεί να ηχογραφούσε με ενα κασσετοφωνάκι και με ελάχιστες τεχνικές δυνατότητες ,αλλά ο στίχος ήταν καταπληκτικός ,η φωνή σωστότατη και εκφραστικότατη και το αποτέλεσμα απο καλλιτεχνική άποψη πολύ καλό (γι αυτό και ακούγεται ακόμα και μετά τις μετέπειτα ηχογραφήσεις των τραγουδιών του σε στούντιο ) χωρίς να χάνουν τίποτα απο την ομορφιά τους .Ακόμα το ίδιο ισχύει και με τα τελευταία τραγούδια του Λοϊζου που ηταν με μια κιθάρα και μία μελόντικα .Μην κάνουμε το λάθος λοιπόν να μπερδεύουμε αυτά τα θέματα .Ας μην επεκταθούμε όμως περισσότερο εδω ,διότι είναι ένα διαφορετικό θέμα συζήτησης ,που σε κάποια άλλη θέση μπορούμε να το συζητήσουμε και θα χαρώ να ανταλλάξουμε απόψεις .

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1915
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Φίλε Θοδωρή άνοιξα ήδη ένα άλλο θέμα που μπορούμε εκεί να συνεχίσουμε τη κουβέντα. Πάντως έτσι για να τελειώσω και εγώ από εδώ, έχω να πω το εξής , που μου το έστειλε σε π.μ ένας φίλος που παρακολούθησε τη κουβέντα μας και που δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί του. ΄Ισως κιόλας εδώ να συνοψίζονται όλα και άδικα να έγραψα τόσα και τόσα...(κάποιοι άνθρωποι ρε πού**η μου είναι πραγματικά έξυπνοι και θα ήθελα μιά μέρα να τους μοιάσω λίγο...)

"...προχώρησαν στην σκοτεινή αμμουδιά. Μέσα στη νύχτα και μέσα από τον ήχο των κυμάτων ακούστηκε μια παρέα που τραγουδούσε μέσα σε ένα υπερεξοπλισμένο studio!!
Ο Μάρκος της έπιασε δειλά το χέρι. "Άκου", της είπε, "κάποιοι θα κυκλοφορήσουν καινούριο cd!"... :)

Καληνύχτα...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
17391 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/03, 11:14
από dshakes
9 Απαντήσεις
13046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/06, 22:05
από freemind
62 Απαντήσεις
36775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/09, 20:21
από lampros.
17 Απαντήσεις
12097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/09, 18:54
από nead
77 Απαντήσεις
60010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/10, 20:50
από Ο Νέος Κιθαρωδός
0 Απαντήσεις
2895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/09, 10:02
από Ο Νέος Κιθαρωδός
10 Απαντήσεις
61704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 21:15
από Ο Νέος Κιθαρωδός
1 Απαντήσεις
4081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/11, 00:27
από master of puppets
0 Απαντήσεις
3136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/12, 13:15
από MusicHeaven.gr
0 Απαντήσεις
4569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/14, 15:09
από Yiannis Papadopoulos