Αποστολέας Θέμα: 1ος Διαγωνισμός Τραγουδιού Κιθάρα - Αποτελέσματα  (Αναγνώστηκε 79269 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1703
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος παραλληλισμός με το εισαγωγογικό του kithara.gr ,αλλά απόψεις είναι αυτές ,τι να κάνουμε ......................

Αποσυνδεδεμένος nteil

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Ακόμα δεν μου απάντησε κανείς για τις ισοβαθμίες....  :-[

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3378
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ακόμα δεν μου απάντησε κανείς για τις ισοβαθμίες....  :-[

Δεν φαινόταν ότι ήταν ερώτηση που περιμένει απάντηση... Μάλλον σαν ρητορικό ερώτημα έδειχνε... :D

Παίρνει πολύ μεγάλη συζήτηση για το τι θα μπορούσαμε να κάνουμε στις περιπτώσεις ισοβαθμίας και οι πιθανότητες είναι πάρα πολλές. Άλλοι θα μπορούσαν να ρίξουν κλήρο, άλλοι να κάνουν δεύτερο γύρο, πέναλτι κλπ κλπ. Οι δυνατότητες είναι ατελείωτες.

Στην περίπτωσή μας, δεν βρίσκω ότι το επιχείρημα "οι βαθμοί πιο κοντά στον μέσο όρο" έχει περισσότερο βάρος. Κατά τη γνώμη μου πάντα, ένα δεκάρι έχει μεγαλύτερο βάρος (και το βάζει κάποιος πολύ πιο δύσκολα) παρά ένα μέσο βαθμό. Για παράδειγμα, θα προτιμούσα με τα χίλια ένα τραγούδι όπου οι μισοί κριτές έβαλαν 10 και οι άλλοι μισοί 0, παρά ένα που του έβαλαν όλοι 5. ;) ;)
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος koufari

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους.
 
Ντρέπομαι που το λέω, αλλά μόλις σήμερα ανακάλυψα όλη αυτή την κουβέντα γύρω από τα τραγούδια που έλαβαν μέρος στο διαγωνισμό του kithara.gr.
 
Είμαι ένας από τους συμμετέχοντες και δεν έχω καμμιά διάθεση να αμφισβητήσω τη διαδικασία αλλά ούτε και τις απόψεις των φίλων που την έκριναν. Απλώς στέλνω αυτό το μήνυμα σαν προσωπκό "κλείσιμο" αυτής της συμμετοχής.
 
Το τραγούδι που έστειλα δεν σκέφτηκα ποτέ ότι θα διεκδικήσει δάφνες. Αντίθετα θα με εξέπληττε αν το έκανε. Είναι όμως ένα μικρό πολύτιμο κομμάτι της μουσικής μου ζωής. Γράφτηκε πριν από 26 (!) χρόνια, και η ηχογράφησή του είναι από το γκρούπ που είχαμε το 1990, σε ένα διαμορφωμένο από εμάς στούντιο με ελάχιστα μέσα και πολύ μεράκι. Κάποιο από τα παιδιά δεν υπάρχει πια και οι υπόλοιποι βρεθήκαμε μπλεγμένοι σε ζωές που ίσως να μην τις περιμέναμε ποτέ.
 
Σκεφτείτε ότι το έκανα .wav για τις ανάγκες του διαγωνισμού από μια απλή audio κασσέτα που έχει μείνει σαν ντοκουμέντο εκείνης της προσπάθειας. Όλα αυτά, κάνουν αυτή τη συμμετοχή απλώς πολύτιμη και μοναδική για μένα.
 
Οι βαθμολογίες δε νομίζω ότι μπορούν να αξιολογήσουν τις ιστορίες που κρύβονται πίσω από μια δημιουργία. Κανείς όμως δεν μπορεί και να αμφισβητήσει τον έπαινο που αξίζουν οι αρτιότερες τεχνικά προσπάθειες. Άλλωστε όλοι οι διαγωνισμοί πρέπει να έχουν και κάποια αντικειμενικά κριτήρια.
 
Συγχαρητήρια σε όλους λοιπόν για μερικούς πολύ απλούς λόγους:
Στους νικητές γιατί ήταν οι καλύτεροι.
Στους ηττημένους (αν υπάρχουν τέτοιοι) γιατί η αξία τους προσδιορίζει το μέγεθος της νίκης των πρώτων.
Στο kithara.gr με την ελπίδα να δούμε παρόμοιες πρωτοβουλίες στο μέλλον (με ίσως πιο σαφείς προδιαγραφές και ίσως περισσότερες κατηγορίες νικητών π.χ. σύνθεσης, ενορχήστρωσης, παραγωγής, ερμηνείας ...)
 
Και μια ερώτηση: Νομίζω πως είχε αναφερθεί η πιθανότητα ενός live για να ακούσουν όλοι οι φίλοι τα κομμάτια και ίσως η κυκλοφορία ενός cd που θα τα περιείχε. Θα γίνει κάτι από αυτά;
 
Με μουσκούς χαιρετισμούς. Καλή συνέχεια σε όλους μας.
Εσύ με βάφτισες. Εσύ και θα με ξαναζωντανέψεις.

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Κάθε συμμετέχοντας στον διαγωνισμό, είναι λογικό να πιστεύει πως η δική του συμμετοχή είναι η καλύτερη. Αν δε συνέβαινε κάτι τέτοιο δε θα υπήρχε άλλωστε λόγος να συμμετέχει στη διαδικασία του διαγωνισμού. Η προσωπική σχέση του κάθε διαγωνιζομένου με τη συμμετοχή του, άλλωστε, δε μας αφήνει να έχουμε αντικειμενική κρίση στο σύνολο των συμμετοχών. Κι εδώ αρχίζει η δουλειά της κριτικής επιτροπής της οποίας την αντικειμενικότητα ζητούμε. Οφείλουμε ένα ευχαριστώ σ' αυτούς που άκουσαν και έκριναν τις δημιουργίες μας κι ένα ακόμα μεγαλύτερο στους διοργανωτές αυτού του μουσικού στίβου στον οποίο λάβαμε μέρος. Όλα τα υπόλοιπα περισσεύουν και γι αυτό τις όποιες ενστάσεις και αντιρρήσεις σχετικά με τα αποτελέσματα τις κρατώ για τον εαυτό μου ακριβώς γιατί η όποια αντικειμενικότητά μου ως συμμετέχων ελέγχεται και αμφισβητείται (ή τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε) πρωτίστως από εμένα τον ίδιο!
Χαίρετε και πάντα τέτοια!
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος ZaranisPetros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Οργανοποιείο Πέτρου Ζαράνη
Βιντεάκι του τραγουδιού μου "Φιλί του Ουρανού", Live από το πάρτυ του kithara στις 4/7/2010

 
Ζαράνης Πέτρος
Μουσικός  Οργανοποιός http://www.p-zaranis.gr

Αποσυνδεδεμένος diwattos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1058
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Free connections, find your partner without obligations
« Απάντηση #32 στις: Σήμερα στις 03:03 »
Discover new possibilities, forbidden desires
True Females

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
17391 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/03, 11:14
από dshakes
9 Απαντήσεις
13046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/06, 22:05
από freemind
62 Απαντήσεις
36775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/09, 20:21
από lampros.
17 Απαντήσεις
12097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/09, 18:54
από nead
77 Απαντήσεις
60009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/10, 20:50
από Ο Νέος Κιθαρωδός
0 Απαντήσεις
2895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/09, 10:02
από Ο Νέος Κιθαρωδός
10 Απαντήσεις
61703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 21:15
από Ο Νέος Κιθαρωδός
1 Απαντήσεις
4081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/11, 00:27
από master of puppets
0 Απαντήσεις
3136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/12, 13:15
από MusicHeaven.gr
0 Απαντήσεις
4569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/14, 15:09
από Yiannis Papadopoulos