Αποστολέας Θέμα: Ελληνικά και όχι greeklish!  (Αναγνώστηκε 129716 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ελληνικά και όχι greeklish!
« στις: 30/01/04, 10:37 »
Παρακαλούμε τα μέλη που γράφουν με greeklish να αρχίσουν να γράφουν με ελληνικούς χαρακτήρες! (και ΟΧΙ ΟΛΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ)

- Αν βαριόσαστε να αλλάζετε γλώσσα ή/και έχετε συνηθίσει να γράφετε με greeklish, καιρός να συνηθίσετε αλλιώς και να ξεκουράσετε τα μάτια των αναγνωστών των μηνυμάτων σας. Μη ξεχνάτε οτι ένα καλογραμμένο κείμενο τραβάει πιο πολύ το μάτι, διαβάζεται πιο ευχάριστα και έτσι εκφράζετε τις απόψεις σας πιο αποδοτικά.

- Όταν κάποιος συνφορουμίτης μας κάνει Αναζήτηση στο φόρουμ, (πρέπει να) την κάνει με ελληνικούς χαρακτήρες, και όχι με τους διάφορους τρόπους που μπορεί να γράφεται η λέξη-κλειδί στα greeklish. Π.χ. θα γράψει "κιθαρωδός" και όχι ki8arwdos, kitharwdos, ki8arodos, kitharodos κλπ.
Δηλαδή, μηνύματα σε greeklish ΔΕΝ θα εμφανιστούν στα αποτελέσματα της αναζήτησης.

- Δείτε όλοι ανεξαιρέτως το αρθράκι για Σωστό γράψιμο σε ελληνικά.

- Αν δεν έχετε εγκατεστημένο το ελληνικό πληκτρολόγιο στα Windows, εγκαταστήστε το πατώντας:
Start-> Settings-> Control Panel-> Keyboard-> Language-> Add-> Greek-> OK

- Αν δεν έχετε τη δυνατότητα να εγκαταστήσετε το ελληνικό πληκτρολόγιο, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το κουμπί "a->α" που θα βρείτε στην μπάρα κουμπιών διαμόρφωσης κειμένου, της φόρμας αποστολής μηνύματος (αλλά όχι στη Γρήγορη Απάντηση). (Προσωρινά απενεργοποιημένο)

Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε έναν Greeklish converter:
online:
http://services.innoetics.com/greeklish/
http://tools.wcl.ece.upatras.gr/degreeklish/

ή σε πρόγραμμα:
http://www.code.gr/repchars/
http://www32.brinkster.com/spitoselida/greeklish/

- Αν έχετε άλλο λειτουργικό σύστημα (πχ. Linux) και δεν έχετε καταφέρει να εγκαταστήσετε ελληνικά, ούτε μετά από προσεκτική ανάγνωση των αρχείων βοηθείας, τότε πείτε το και ίσως κάποιο μέλος μπορέσει να σας βοηθήσει.

Bοήθεια για ελληνικά fonts σε λειτουργικά συστήματα, θα βρείτε εδώ: http://www.hri.org/fonts/

- Αν χρησιμοποιείτε Mozilla Firefox μπορείτε να εγκαταστήσετε το toolbar του Greek textbox: https://addons.mozilla.org/firefox/1193/

Προσθήκη, 22-01-2006: Από σήμερα ενεργοποιήθηκε έλεγχος κατά την αποστολή δημοσίων μηνυμάτων σε θέματα στο φόρουμ, για την ύπαρξη: greeklish, ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ,  μηνυμάτων του στυλ: +1, :) :) , ....!!! κλπ. Τέτοια μηνύματα ΔΕΝ θα γίνονται δεκτά. Δείτε σχετικό μήνυμα στο παρόν θέμα εδώ
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/11, 07:58 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1241
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Re:Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #1 στις: 03/02/04, 14:19 »
sumfonw apoluta...alla...egw p.x. grafw apo thn douleia, h opoia brisketai sthn boreio europh..kai edw , den mporw na grapsw sta ellhnika...dokimasa na allaxw thn glwssa sto susthma, alla den ginetai...

V.
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3378
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #2 στις: 03/02/04, 17:51 »
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Re:Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #3 στις: 19/02/04, 00:25 »
λοιπόν... εγώ πολλές φορές μπαίνω στο φόρουμ από το σχολείο.. μπορώ να πω ότι τις περισσότερες φορές μπαίνω από το σχολείο... μένω στο εξωτερικό και πάω σε αγγλόφωνο σχολείο... σε κανένα από τα pc δεν έχουν install τα ελληνικά...  :-\ και όχι μόνο αυτό αλλά και δεν αφήνουν κανένα να κάνει install ή add νέα γλώσσα... τί κάνουμε σε τέτοια περίπτωση?? (ζητώ συγνώμη για τυχόν ορθογραφικά ή γραμματικα λάθη που έκανα ή θα κάνω στο μέλλον αλλά εδώ και τέσσερα χρόνια δεν έχω γράψει ελληνικά! :-X :-\
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #4 στις: 19/02/04, 00:37 »
Είναι αυτονόητο πως σε κάποιες τέτοιες περιπτώσεις όλοι θα δείξουμε ανοχή και κατανόηση...

Ωστόσο δεν είναι δυνατό ως Έλληνες να έχουμε την δυνατότητα να γράψουμε Ελληνικά και επειδή βαριόμαστε ή επειδή δεν μας βολεύει να γράφουμε στα greeklish....

Λίγη υπερηφάνεια για την γλώσσα μας!!!!!!!!!!!!!!
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #5 στις: 19/02/04, 09:12 »
tasoulis, μπορείς να δοκιμάσεις το Greeklish converter www.gl.idx.gr που είναι online και δεν χρειάζεται εγκατάσταση. Αν τελικά δεν σε βολέψει, πιθανότατα λόγω της αντιστοιχίας χαρακτήρων που δεν είναι παραμετροποιήσιμη, πες το μου και θα σκεφτώ κάτι άλλο (πχ. να φτιάξω δικό μου online πρόγραμμα  ;))

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #6 στις: 26/02/04, 11:10 »
Είναι και το άλλο όμως, άντε και αλλάξουμε και γράφουμε με ελλήνικος. Τα ορθογραφικά ποιος θα τα διωρθώνει? Και μη μου πείτε για τον word, δεν βολεύει πάντα.
Άσε το κράξημο που τρώμε, το ξέρω εκ' πείρας....
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Το "All Greek to me" είναι ένα ενδιαφέρον, πρωτότυπο και εύχρηστο πρόγραμμα που επιτρέπει τη μετατροπή κειμενων από Greeklish σε Ελληνικά. Στην παρακάτω διεύθυνση μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες για το σύστημα αυτό:

http://www.ilsp.gr/greeklish

Και σε αυτή τη σελίδα μπορείτε να βρείτε έναν on-line μετατροπέα φράσεων από Greeklish σε Ελληνικά:

http://www.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

Από όσο είχα την ευκαιρία να διαπιστώσω, λειτουργεί πολύ ικανοποιητικά. Όλο το post αυτό "μεταφράστηκε" από Greeklish σε Ελληνικά με τη βοήθεια αυτού του μετατροπέα και χωρίς να χρειαστεί καμια απολύτως διόρθωση.

Αν δεν σας αρέσει να χρησιμοποιείτε Greeklish, μπορείτε στο εξής να μετατρέψετε εύκολα ένα μήνυμα, τουλάχιστον μικρού μεγέθους, σε Ελληνικά με αυτό τον τρόπο και μετά με "Copy 'n' paste" να το μεταφέρετε στις συζητήσεις της Κιθάρας. Δοκιμάστε το και θα πειστείτε.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #8 στις: 27/04/04, 16:48 »
Πράγματι, πολύ καλό! Από κάτω υπάρχει μια "μηχανή αναγνώρισης" των λέξεων που αναγνωρίζει το τι θέλεις να πεις με όποιον τρόπο και να το πεις στα greeklish και ας μην ξέρεις ορθογραφία! Για παράδειγμα, μεταφράζει σε "μια ωραία πεταλούδα" όλα τα παρακάτω:
mia wraia petaloyda
mia oraia petalouda
mia orea petaluda
 ;)

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
Re:Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #9 στις: 27/04/04, 17:13 »
μου έχει σπάσει τα νεύρα το "παλιομηχανακι" αυτό,ότι και να κάνω τα αναγνωρίζει και τα μεταφράζει όλα και δει ορθογραφικως σωστά..αν είναι δυνατόν.άτιμη τεχνολογία τι μας κανεις..επίσης το παρόν post είναι σε greeklish αλλαγμένο από το εν λόγω πρόγραμμα..
 ??? ??? ??? ??? ??? >:( >:( >:( >:(
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Αποσυνδεδεμένος FENDERAS

  • shadowmaster
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρες υπαρχουν πολλες... fender μια...
    • Προφίλ
    • FENDERAS SITE
Re:Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #10 στις: 01/05/04, 17:37 »
re bill egw den mporw na graphw sto pc ellinika sto xw pei...
Iced earth

What exactly is the meaning of this
Just pawns in your twisted game
Severe pain for the lie I'm livin'
For a love I never could betray

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Re:Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #11 στις: 15/05/04, 08:09 »
Ego ena pragma den katalavaino,giati prepei na grafoume ellinika?einai sti voulisi tou kathenos mas na grafei opos thelei,oso anafora gia to an to keimeno ginete pio evanagnosto kai pio proselkisimo,an theleis na to kaneis kanto,valtou kai emoticons kai oti theleis.Alla an se endiaferei apla na grapseis kati giati na to grafeis sta Ellinika.
Erotima einai kai provlimatismos ,eyxomai na min katanoithei os arnitiki kai epithetiki praxi
Call me Jo

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #12 στις: 15/05/04, 11:22 »
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω...γιατί να μην γράφουμε στα αραβικά να την σπάσουμε και στους υπερατλαντικούς φίλους μας...
Τι λέτε?? Ξεκινάμε?
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1579
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #13 στις: 15/05/04, 15:13 »
Ego ena pragma den katalavaino,giati prepei na grafoume ellinika?einai sti voulisi tou kathenos mas na grafei opos thelei,oso anafora gia to an to keimeno ginete pio evanagnosto kai pio proselkisimo,an theleis na to kaneis kanto,valtou kai emoticons kai oti theleis.Alla an se endiaferei apla na grapseis kati giati na to grafeis sta Ellinika.
Erotima einai kai provlimatismos ,eyxomai na min katanoithei os arnitiki kai epithetiki praxi

Γιατί εγώ τουλάχιστον αν δω κείμενο στα greklish μεγαλύτερο απο 4-5 σειρές δεν μπαίνω στον κόπο να το διαβάσω
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Re:Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #14 στις: 15/05/04, 17:53 »
Sevasto ayto Spyro,den se anagazo na diavaseis to keimeno mou,opoios tin exei tin orexi to kanei,alloste to arnitiko tou na min diavazei kapoios ayta pou grafei kapoios allos einai "arnitiko" gia ayton pou ta grafei.Apo tin stigmi loipon pou emena den mou dimiourgei provlima den vlepo ton logo na to allaxo
Parpen> isos an eimastan pio anoixtomialoi stous allous laous kai oxi toso epifovoi stin exalipsi ton paradoseon mas tha eimastan poly kaluteroi anthropoi kai pio politismenoi
Call me Jo

Αποσυνδεδεμένος Nada

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #15 στις: 16/05/04, 00:49 »
Δεν νομίζω ότι η επιμονή για ελληνικούς χαρακτήρες (όταν μιλάμε για ελληνική γλώσσα) είναι κάτι στενόμυαλο.  ???
Αντίθετα, θα ήταν πολύ στενόμυαλο να γράφουμε μια άλλη γλώσσα με  ελληνικούς χαρακτήρες (πχ. σ σρε τρε μερντίκ, νο?)
(για αυτούς που δεν κατάλαβαν: ήταν γαλλικά ;))
Αν δεν εκτιμάτε το δικό σας λαό, και τη δική σας γλώσσα, ούτε τους άλλους δεν θα εκτιμάτε.

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Re:Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #16 στις: 16/05/04, 08:52 »
Ego ena pragma den katalavaino,giati prepei na grafoume ellinika?einai sti voulisi tou kathenos mas na grafei opos thelei,oso anafora gia to an to keimeno ginete pio evanagnosto kai pio proselkisimo,an theleis na to kaneis kanto,valtou kai emoticons kai oti theleis.Alla an se endiaferei apla na grapseis kati giati na to grafeis sta Ellinika.
Erotima einai kai provlimatismos ,eyxomai na min katanoithei os arnitiki kai epithetiki praxi

Σίγουρα είναι στη διάθεση του καθένα να διαβάσει ή να μη διαβάσει μια απάντηση αν είναι κουραστική.
Κανείς δεν μπορεί να υποχρεώσει κάποιον ούτε να γράφει με ελληνικούς χαρακτήρες ούτε και να διαβάσει κάποια απάντηση.

Ποιός είναι όμως ο λόγος που κάποιος δεν θέλει να χρησιμοποιεί την γλώσσα του; Αυτή πραγματικά είναι μια τεράστια απορία που έχω..... ???
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Re:Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #17 στις: 18/05/04, 06:45 »
Δεν νομίζω ότι η επιμονή για ελληνικούς χαρακτήρες (όταν μιλάμε για ελληνική γλώσσα) είναι κάτι στενόμυαλο.  ???
Αντίθετα, θα ήταν πολύ στενόμυαλο να γράφουμε μια άλλη γλώσσα με  ελληνικούς χαρακτήρες (πχ. σ σρε τρε μερντίκ, νο?)
(για αυτούς που δεν κατάλαβαν: ήταν γαλλικά ;))
Αν δεν εκτιμάτε το δικό σας λαό, και τη δική σας γλώσσα, ούτε τους άλλους δεν θα εκτιμάτε.
Ayto pou eipa pigene ston Parpen kai oxi sto thema.Kai eithela na se rotiso ti enoeis oti den tha ektimamai tous allous an den ektimame ton lao mas i tin glossa mas?Den exei na kanei me ton lao exei na kanei me ton anthropo i ektimisi,ayto einai ratsismos na sympathoume pio poli tous ellines apo tous xenous,alloste stin ousia ti akrivos sympathoume?gia na sympathiseis kapoion prepei na ton xereis,kai oxi na ton krineis apo tin "tampela" tou
Call me Jo

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Re:Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #18 στις: 18/05/04, 06:53 »

Σίγουρα είναι στη διάθεση του καθένα να διαβάσει ή να μη διαβάσει μια απάντηση αν είναι κουραστική.
Κανείς δεν μπορεί να υποχρεώσει κάποιον ούτε να γράφει με ελληνικούς χαρακτήρες ούτε και να διαβάσει κάποια απάντηση.

Ποιός είναι όμως ο λόγος που κάποιος δεν θέλει να χρησιμοποιεί την γλώσσα του; Αυτή πραγματικά είναι μια τεράστια απορία που έχω..... ???
Παράθεση
Kata tin diki mou apopsi i glossa xrisimopoieite gia na synainoithoun oi anthropoi ,epeidi edo eimaste Ellines ara milame ellinika pou einai gia tous perissoterous pio eykoli glossa giati einai i mitriki ,an erthei omos kapoios Agglos gia paradeigma den tha tou milisoume sta agglika gia na mporoume na synainohthoume?
Call me Jo

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #19 στις: 18/05/04, 08:29 »
Wil, Νομίζω οτι έχασες το νόημα περι Greeklish αλλά και περί αυτών που είπε η Nada.

Για το πρώτο, προτιμούμε το ελληνικό αλφάβητο επειδή είναι το πρέπον για να γράψουμε ελληνικά και είναι ευανάγνωστο γιατί αυτό ξέρουμε να διαβάζουμε από μικρά παιδιά. Τα Greeklish χρησιμοποιούνται αναγκαστικά μόνο όταν δεν υπάρχει δυνατότητα γραφής με ελληνικό αλφάβητο, είτε λόγω λειτουργικού συστήματος είτε λόγω μέσου επικοινωνίας. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, έχεις Windows (φαντάζομαι) που υποστηρίζει ελληνικά και γράφεις σε φόρουμ που είναι πλήρως εξελληνισμένο. Πάνε πια οι εποχές όπου γράφαμε μόνο greeklish στο unix, στο telnet, στο IRC... Ας πάμε μπροστά.

Για το δεύτερο, η Nada εννοεί οτι πρέπει να εκτιμούμε τη γλώσσα μας και τον πολιτισμό μας. Αν δεν τον εκτιμήσουμε εμείς, μάλλον δεν θα τον εκτιμήσει κανείς άλλος (εκτός ίσως από μεμονωμένα παραδείγματα όπως η Nada από την πρώην Γιουγκοσλαβία). Και επίσης αν εμείς οι ίδιοι δεν ενδιαφερόμαστε για τη δικιά μας κουλτούρα, γιατί να ενδιαφερθούμε για μια ξένη; (εκτός αν μας πιάσει ακατάσχετη ξενομανία).

Στους έλληνες λοιπόν ας μιλάμε ελληνικά, στους άγγλους αγγλικά και στους κινέζους κινέζικα, χρησιμοποιώντας το ανάλογο αλφάβητο. Όπως οι έλληνες προτιμούν το ελληνικό αλφάβητο, έτσι και οι άγγλοι προτιμούν το αγγλικό, δε νομίζω να τους άρεσε να λέμε: "χαλόου, χάου ντου γιου ντου? - φάϊν, θένκ γιου"

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Re:Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #20 στις: 18/05/04, 09:19 »

Bas> Den katalavaino ayto pou les prepon,allo synithes kai allo prepon.
       An ontos enoei ayto i Nada tote zito sygnomi pou to katalava diaforetika,omos kai etsi opos les na exei,pali me vriskeis arnitiko,se kamia periptosi den amfisvitisa oute ton politismo oute kai tin exereti Elliniki glossa i opoia pragmati xexorizei oso anafora tin pikilia ton lexeon kai fraseon kai tin akrivis erminia ton pragmaton pou dinete meso ton lexeon,alla..giati na emeinoume sto oti einai diki mas glossa kai giayto einai pou tin kanei xexoristi? giati na min paroume oti kalo exei na mas dosei kai na xefygoume apo tixon filellinikes taseis.Oso anafora tora ton politismo,kapote o Ellinikos politismos itan ontos apo tous pio lamprous mazi me allous metrimenous,omos tora pia exei poli liga pragmata na mas dosei,kai pleon as xekolisoume apo tin frasi "emeis dosame ta fota ston kosmo".Ta dosame nai an kai oxi pantou ,to thema einai to tora,mi niothoume perifanoi gia to parelthon an den mporoume na vasistoume sto paron.I kathe xora kai o kathe politismos tora pia exei na dosei kati,giati epeidi eimaste Ellines na thavmazoume ton diko mas kai na paramerizoume kati kalitero pou mporei na mas dosei kapoios allos?O palios fovos gia xenomania pleon exei ginei tropos zois kai den dexomaste ypodeixeis apo xenous.Pos einai loipon dynaton na exelixthoume me tetoies apolites idees?
   kai telos ,oso anafora gia tous Agglous exeis dikio,oxi mono den tous aresei na tous les τσεαρς με'ι'τ alla theloun tin aggliki lexi na tis peis kai me sosti profora,toulaxiston se ayto eimaste mprosta apo tous Agglous.An mas pei kapoios ,Ατήνα den tha tou poume ti les re vlaxo?Αθηνα legete.Omos ayto den simenei oti epeidi to kanei o Agglos kai o kathe Agglos tha prepei na niothoume kalitera emeis
Παράθεση
« Τελευταία τροποποίηση: 18/05/04, 09:20 από William Wallace »
Call me Jo

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Re:Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #21 στις: 18/05/04, 19:07 »
Kata tin diki mou apopsi i glossa xrisimopoieite gia na synainoithoun oi anthropoi ,epeidi edo eimaste Ellines ara milame ellinika pou einai gia tous perissoterous pio eykoli glossa giati einai i mitriki ,an erthei omos kapoios Agglos gia paradeigma den tha tou milisoume sta agglika gia na mporoume na synainohthoume?

Η γλώσσα πράγματι χρησιμοποιείται για την επικοινωνία των ανθρώπων και δεν είναι απλά αυτή η δική σου άποψη. Πράγματι επίσης είμαστε έλληνες και χρησιμοποιούμε την ελληνική γλώσσα (δεν βρίσκω κάτι επιλήψιμο σ' αυτό).

Δεν βρήκα απάντηση όμως στην ερώτησή μου..... Γιατί κάποιος έλληνας μέσα σ' ένα ελληνικό φόρουμ επιμένει να μην χρησιμοποιεί τη μητρική του γλώσσα (τουλάχιστον αναφορικά με το αλφάβητο) και προτιμά ένα ξενόφερτο αλφάβητο το οποίο πέραν του ότι είναι κουραστικό για τον αναγνώστη είναι και έξω απο τα όσα έχει μάθει;

Η ερώτησή μου δεν έχει καμία σχέση ούτε με ψευτοπατριωτισμούς ούτε και με καμιά ξενοφοβία. Εκφράζεται απλά σαν μια απορία και ειλικρινά περιμένω με ενδιαφέρον την απάντηση.
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος kanellop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #22 στις: 18/05/04, 20:40 »
......
Γιατί κάποιος έλληνας μέσα σ' ένα ελληνικό φόρουμ επιμένει να μην χρησιμοποιεί τη μητρική του γλώσσα (τουλάχιστον αναφορικά με το αλφάβητο) και προτιμά ένα ξενόφερτο αλφάβητο το οποίο πέραν του ότι είναι κουραστικό για τον αναγνώστη είναι και έξω απο τα όσα έχει μάθει;
......

Κυρίως γιατί μπορεί να γράφει πολύ πιο γρήγορα σε αυτό το αλφάβητο (ιδίως αν δουλεύει πολλά χρόνια με PC). Τουλάχιστον, αυτός ήταν ο λόγος που για χρόνια δεν έγραφα με ελληνικούς χαρακτήρες.
Στα ελληνικά γράφω τους τελευταίους μήνες, καθώς πρόσεξα ότι είχα αρχίσει να ξεχνάω την ορθογραφία.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #23 στις: 18/05/04, 21:20 »
......
Γιατί κάποιος έλληνας μέσα σ' ένα ελληνικό φόρουμ επιμένει να μην χρησιμοποιεί τη μητρική του γλώσσα (τουλάχιστον αναφορικά με το αλφάβητο) και προτιμά ένα ξενόφερτο αλφάβητο το οποίο πέραν του ότι είναι κουραστικό για τον αναγνώστη είναι και έξω απο τα όσα έχει μάθει;
......

Κυρίως γιατί μπορεί να γράφει πολύ πιο γρήγορα σε αυτό το αλφάβητο (ιδίως αν δουλεύει πολλά χρόνια με PC). Τουλάχιστον, αυτός ήταν ο λόγος που για χρόνια δεν έγραφα με ελληνικούς χαρακτήρες.

Στα ελληνικά γράφω τους τελευταίους μήνες, καθώς πρόσεξα ότι είχα αρχίσει να ξεχνάω την ορθογραφία.

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες.....και ακριβώς , όπως έχω ξαναπεί , για να μην ζοριστεί ο γράφων , πρέπει να ζορίζονται οι αναγνώστες...
Άρα ασέβεια από τον μεν στους δε...

Προσωπικά μου είναι εντελώς κουραστικό να διαβάσω περισσότερες από 3 σειρές greeklish. Όποιος θέλει να επιμένει να βρίσκει έναν πραγματικά καλό λόγο να γράφει Ελληνικά με Λατινικούς χαρακτήρες ( περαν της ανωτέρας βίας ) ας αναφέρει έναν ουσιαστικό λόγο να συμβαίνει αυτό.
Τα περι ξενοφοβίας κλπ είναι πέραν κάθε ουσίας. Δεν απαντούν στο θέμα και εν τέλη εφόσον σχεδόν όλοι συμφωνούν ότι είναι κουραστικό να διαβάζεις greeklish δεν αντιλαμβάνομαι γιατί κάποιος πρέπει να κουράζει τους άλλους εφόσον μπορεί να το αποφύγει....



...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Re:Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #24 στις: 18/05/04, 21:57 »
Kata tin diki mou apopsi i glossa xrisimopoieite gia na synainoithoun oi anthropoi ,epeidi edo eimaste Ellines ara milame ellinika pou einai gia tous perissoterous pio eykoli glossa giati einai i mitriki ,an erthei omos kapoios Agglos gia paradeigma den tha tou milisoume sta agglika gia na mporoume na synainohthoume?

Δεν βρήκα απάντηση όμως στην ερώτησή μου..... Γιατί κάποιος έλληνας μέσα σ' ένα ελληνικό φόρουμ επιμένει να μην χρησιμοποιεί τη μητρική του γλώσσα (τουλάχιστον αναφορικά με το αλφάβητο) και προτιμά ένα ξενόφερτο αλφάβητο το οποίο πέραν του ότι είναι κουραστικό για τον αναγνώστη είναι και έξω απο τα όσα έχει μάθει;

Η ερώτησή μου δεν έχει καμία σχέση ούτε με ψευτοπατριωτισμούς ούτε και με καμιά ξενοφοβία. Εκφράζεται απλά σαν μια απορία και ειλικρινά περιμένω με ενδιαφέρον την απάντηση.

Όπως βλέπω έχεις δίκιο δεν αναφέρθηκα καθόλου στην ερώτηση σου,ας προσπαθήσω τώρα λοιπόν.Είναι πολύ απλά πράγματα ,όπως για παράδειγμα η συνήθεια(ξεκίνησα να ασχολούμαι με το PC όταν ήμουν Αγγλία,και εκεί όπως καταλαβαίνεις έμαθα όλα να τα γράφω με λατινικούς χαρακτήρες γιατί στα PC του πανεπιστημιου δεν υπήρχαν ελληνικά,με το καιρό όμως πήρα δικό μου PC όμως είδα ότι η διαφορα στην ταχύτητα ήταν μεγάλη μια και είχα συνηθίσει τα λατινικά) άσε που μέχρι να βρείς το σωστό γράμμα στο πληκτρολόγιο καθώς αγγλικό έχεις ξεχάσει τι ήθελες να γράψεις.Τέλος πάντων αυτό τότε ,τώρα πια λοιπόν έγινε συνήθεια και καταλαβαίνεις ότι η διαφορα στην ταχύτητα μεγάλωσε δραματικά,άλλο είναι ότι είμαι πολύ ανορθόγραφος και ταυτόχρονα εγωιστής,ο συνδυασμός λοιπόν αυτόν τον δυο και με την συνοδεία δουλεμάτων με οδήγησε στε αυτήν την οδό.και θα σου πω μια αλήθεια μου τώρα,εύχομαι να μην την ακούσουν οι άλλοι και με πάρουν με τις ντομάτες
Θα ήθελα ειλικρινά να μπορώ να γράφω άνετα όπως γράφω greekenglish ,και το προσπαθώ όμως μου είναι δύσκολο.
Όλη αυτή η συζήτηση δεν έγινε λοιπόν επειδή δεν θέλω να γράφω με ελληνικούς "χαρακτριρες" απλά επειδή είμαι κάθετα αντίθετος με τους λόγους που αναφέρατε


Υ.Γ -Και προσπαθώντας να σας το αποδείξω αυτό......Greekenglish Converter
Call me Jo

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
6330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/06, 19:50
από Sinanio
3 Απαντήσεις
3253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 09:57
από delfinaki
22 Απαντήσεις
8456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/07, 16:46
από TassosK
9 Απαντήσεις
5949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/09, 11:37
από Johnie Darko
5 Απαντήσεις
4147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/11, 16:18
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
29846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/15, 16:08
από adr1anos
6 Απαντήσεις
9839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/16, 10:19
από elrich
2 Απαντήσεις
9616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/21, 13:01
από mad_nassos
0 Απαντήσεις
4550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/20, 04:26
από rosil
0 Απαντήσεις
240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/24, 03:19
από podogej