Αποστολέας Θέμα: Ελληνικά και όχι greeklish!  (Αναγνώστηκε 129711 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1279
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #175 στις: 01/06/06, 12:32 »
Εχμ...νομίζω πως στο τέλος μονάχα τη συνωμοσία των απανταχού Σιωνιστών δε θα επικαλεστούμε για ένα τόσο αστείο ζήτημα, που δεν έχει σχέση ούτε με επίδειξη δύναμης, ούτε με εξουσίες.

Πριν 2-3 μήνες σε ένα γνωστό τεχνολογικό forum (Insomnia) αποφάσισαν να ανοίξουν και πάλι την ενότητα "Μπλα Μπλα", που, όπως γίνεται κατανοητό, αφορούσε τη χαλαρή συζήτηση, όλα τα θέματα που δεν ήταν τεχνικής/τεχνολογικής φύσεως. Ο πρώτος όρος που έθεσαν ήταν πως σε αυτήν την ενότητα θα επιτρέπεται μονάχα η χρήση της ελληνικής γλώσσας...κομμένα τα greeklish μαχαίρι. Διαγράφονταν (και συνεχίζονται να διαγράφονται όποτε χρειάζεται) post ολόκληρα ακόμα κι αν ο χρήστης τους είχε απλώς ξεχάσει τον όρο και δεν την είχε δει επαναστάτης Ποπολάρος.

Φυσικά κι εκεί υπήρξαν κάποιες γκρίνιες από λίγους είναι η αλήθεια χρήστες που ένοιωθαν να καταπιέζεται το "δικαίωμά" (?) τους να γράφουν όπως επιθυμούν, ανοίχτηκαν 1-2 thread, εξανέστησαν διάφοροι που είδαν τα post τους να διαγράφονται, αλλά γενικώς τα πράγματα κύλησαν αναίμακτα. Αντιγράφω μερικούς από τους συμπληρωματικούς όρους, για να γίνει αντιληπτό πόσο φασίστες είναι γενικώς όσοι είναι ιδιοκτήτες ιστοσελίδων:

1. Στην παρούσα ενότητα επιτρέπονται μόνο μηνύματα γραμμένα στην ελληνική γλώσσα και με ελληνικούς χαρακτήρες. Ως εκ τούτου, οποιοδήποτε μήνυμα δεν τηρεί τον κανόνα αυτό, πχ με την γραφή ελληνικών με αγγλικούς χαρακτήρες ("greeklish"), θα διαγράφεται όπως θα διαγράφονται και όλα τα μηνύματα που αναφέρονται σε αυτό (είτε με παράθεση του διαγραμμένου μηνύματος είτε όχι).

7. Οποιοδήποτε μήνυμα παραβιάζει τους παρόντες κανόνες ή δεν ταιριάζει, κατά την κρίση των moderators, με το ύφος και το περιεχόμενο του forum, θα κλειδώνεται ή θα διαγράφεται κατά περίπτωση. Ο δε συγγραφέας του θα υπόκειται, κατά την κρίση των moderators, σε προσωρινή ή μόνιμη διακοπή της εισόδου του στο site και στο forum (ban).

9. Σε περίπτωση αμφιβολίας ή δυσερμηνείας των κανόνων, τα μέλη θα πρέπει να απευθύνονται αποκλειστικά με προσωπικό μήνυμα (pm) στον administrator ή σε κάποιον moderator."


Να προσθέσω επίσης άλλον έναν όρο που φαντάζομαι θα ξενίσει τη συντριπτική πλειοψηφία, αλλά κατοχυρώνει τον ιδιοκτήτη από τον να τον τρέχουν αύριο μεθαύριο στα δικαστήρια για όσα επιτρέπει να υφίστανται στην ιστοσελίδα του, για να γίνει αντιληπτό πως προς τα παρόν μάλλον πρέπει να λέμε κι ευχαριστώ για εκείνα που μπορούμε να διατυπώσουμε εδώ μέσα:

Απαγορεύονται λοιπόν:

α. οποιοδήποτε μήνυμα σχετικά με παράνομο λογισμικό ή μεθόδους εξουδετέρωσης της προστασίας λογισμικούν (Crack, Serial, Key Generator) καθώς και σύνδεσμους (links) για ιστοσελίδες με τέτοιο περιεχόμενο. Στην απαγόρευση αυτή περιλαμβάνονται και σύνδεσμοι (links) για αρχεία .torrent τα οποία αναφέρονται σε εμπορικά προγράμματα ή σε παράνομα αντίγραφα έργων που προστατεύονται από την νομοθεσία περί πνευματικής ιδιοκτησίας καθώς και σύνδεσμοι για ιστοσελίδες που διευκολύνουν μέσω αρχείων torrent την μεταφόρτωση τέτοιων παράνομων αντιγράφων (torrent trackers).

β. αθλητικά και πολιτικά θέματα.

Παιδική χαρά το παρόν forum, μπροστά στο γκούλαγκ που εκπροσωπεί το Insomnia. :P

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #176 στις: 01/06/06, 12:52 »
το χειρότερο δεν νομίζω πως δικαιολογεί το κακό οπότε κατα τη γνώμη μου ειναι λίγο ακυρη η αναφορά σου σε κάποιο άλλο site
Call me Jo

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1279
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #177 στις: 01/06/06, 13:03 »
Δεν έχεις μάλλον καταλάβει πως δε μπορούμε να μιλάμε με όρους χειρότερο/καλύτερο...ένα forum είναι όλο κι όλο, στο οποίο δεν υποχρεούσαι ούτε εσύ, ούτε εγώ να μπαίνουμε και να συνυπάρχουμε αν δε μας αρέσει. Γνωρίζοντας τις πεποιθήσεις, τους όρους και τους κανόνες του παιχνιδιού, το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε, αν δεν συμφωνούμε μαζί τους, είναι να επιλέξουμε ένα άλλο ιστότοπο που μας ταιριάζει καλύτερα ή ακόμα και να τον δημιουργήσουμε οι ίδιοι.

Είναι πλέον σαφές με βάση όσα έχουν λεχθεί, πως οι προθέσεις κι οι προτιμήσεις των ιδιοκτητών-εξουσιαστών είναι η μη χρήση greeklish. Δηλαδή πόσα post πρέπει να γίνουν για να καταγραφεί η ανέξοδη επαναστατικότητά μας κι η κατάχρηση ουσιωδών εννοιών κι αξιών που μέσα στα πλαίσια ενός forum, χάνουν τη βαρύτητά τους κι ευτελίζονται; Έχουμε τόση ελευθερία εδώ μέσα, όση έχεις πηγαίνοντας στην τουαλέτα ενός αγνώστου που απ' έξω έχει αναρτημένο πινακάκι με τα θεμελιώδη "do" και "don't" χρήσεως...ας σηκώσουμε λοιπόν παντιέρα για να αλλάξει το πινακάκι της τουαλέτας του ο άλλος, αντί να πάμε να κάνουμε την ανάγκη μας αλλού.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #178 στις: 01/06/06, 21:10 »
Δεν θα συνεχίσω γιατι δεν θέλω να χρισημοποιήσω πιο ασχιμη γλώσσα απλα να τελιώσω λέγοντας πως ειναι θλιβερό να βλέπω κατι τέτοιο 5μισι χρόνια μετά

Ναι, είναι θλιβερό... Έπρεπε να το είχαμε κάνει εξ αρχής! ;D

Παιδια ηρεμίστε, σε μουσικό site βρισκόμαστε, και η μουσική δεν μπένει σε καλούπια

Η μουσική όχι. Τα φόρουμ ναι!
(και δεν θα κάνουμε πάλι την ίδια συζήτηση: γιατί αυτό και γιατί εκείνο. Διάβασε το θέμα από την αρχή)

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #179 στις: 02/06/06, 11:52 »
το έχω διαβάσει απο την αρχή Βασίλη και έχω ξαναπαντήσει, απλά βλέπω πως πέρνει άλλη μορφή αυτή τη φορά.

Τέλος πάντων... δερ ιζ νο ριζον του κοντινιου
Call me Jo

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 510
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #180 στις: 04/08/06, 15:48 »
Παντως εγω ξερω οτι σε ενα θεμα πηγα να γραψω "Κωνσταντινου και Ελενης" με κεφαλαια και εκανα 200 ωρες...

Εχω διαβασει πολλα ποστ που πηγαν καποιοι να γραψουν ενα ονομα τραγουδιου η μπαντας, και δεν το δεχοταν το σαιτ...


Εγω προτεινω, να βαλουμε και ενα προγραμματακι που να βλεπει και αν εχουμε αφησει παραγραφους, σημεια στιξης, τονους κλπ...
Και για το κερασακι στην τουρτα, ενα ακομη προγραμματακι με Τεχνητη Νοημοσύνη που να διαβάζει το μήνυμα, να βλέπει αν έχει σχέση με τα προηγούμενα και αν στεκει με αυτα που εχουν γραφτει στο τοπικ, και αναλογως να δεχεται η οχι το μηνυμα...
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #181 στις: 04/08/06, 16:13 »
Παντως εγω ξερω οτι σε ενα θεμα πηγα να γραψω "Κωνσταντινου και Ελενης" με κεφαλαια και εκανα 200 ωρες...

Εχω διαβασει πολλα ποστ που πηγαν καποιοι να γραψουν ενα ονομα τραγουδιου η μπαντας, και δεν το δεχοταν το σαιτ...


Εγω προτεινω, να βαλουμε και ενα προγραμματακι που να βλεπει και αν εχουμε αφησει παραγραφους, σημεια στιξης, τονους κλπ...
Και για το κερασακι στην τουρτα, ενα ακομη προγραμματακι με Τεχνητη Νοημοσύνη που να διαβάζει το μήνυμα, να βλέπει αν έχει σχέση με τα προηγούμενα και αν στεκει με αυτα που εχουν γραφτει στο τοπικ, και αναλογως να δεχεται η οχι το μηνυμα...

Αρη μην τα βλέπεις τόσο παρωπιδικά τα πράγματα. Από τη στιγμή που εξηγήθηκαν οι λόγοι και είναι οι κανόνες πρέπει να τους δεχτούμε. Μη ξεχνάτε πάντα ότι φιλοξενούμαστε στο σάιτ αυτό δεν είναι το σπίτι μας να κάνουμε ότι γουστάρουμε!  ;)

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #182 στις: 15/11/07, 18:03 »

Διαβάζοντας τις απαντήσεις διαπιστώνω ότι μερικοί έχετε μεγάλη πλάκα τελικά...  ;D ;D ;D

Ξέρετε ποιοι είστε...  8)

Παιδιά, τα πράγματα είναι πολύ απλά. Πάτε στο σπίτι κάποιου και σας λέει: "ξέρεις εδώ, βγάζουμε τα παπούτσια πριν μπούμε, και τα αφήνουμε στην είσοδο". Τι θα κάνετε? Θα μπείτε με το ζόρι με τις αρβύλες μέσα? Θα φύγετε και δεν θα ξαναπατήσετε? Θα φύγετε, αφού τον βρίσετε? Θα συμμορφωθείτε?

Αν απαντήσετε στο παραπάνω, θα σας λυθούν όλες οι απορίες για τους κανόνες στα fora, στα οποία είμαστε ΟΛΟΙ φιλοξενούμενοι και ΔΕΝ μας ανήκουν.

Υ.Γ. Αν θέλετε να δείτε πως λειτουργεί ένα ΑΨΟΓΟ από κάθε άποψη μουσικό φορουμ, επισκεφτείτε το tdpri.com . Το τι κανόνες και moderating έχει δεν περιγράφεται (καλά, μπροστά του kithara είναι καφετέρια...). Κι'όμως ΣΠΑΝΙΑ χρειάζονται παρεμβάσεις και οι ποιότητα των μελών είναι εντυπωσιακή.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος κωνσταντινος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/oplivo
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #183 στις: 15/07/08, 02:13 »
οκ εγω που ειμαι νεος θα προσπαθησω να γραφω ελληνικα,αν και σας τονιζω σε ολα τα αλλα φορουμ που ειμαι μελος γραφο παντοτε με λατινικους χαρακτηρες ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #184 στις: 18/07/08, 13:10 »
οκ εγω που ειμαι νεος θα προσπαθησω να γραφω ελληνικα,αν και σας τονιζω σε ολα τα αλλα φορουμ που ειμαι μελος γραφο παντοτε με λατινικους χαρακτηρες ευχαριστω

Και μεις σου τονίζουμε ότι σ'αυτό το φόρουμ γράφουμε μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες, ευχαριστούμε.

Αποσυνδεδεμένος Valantis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #185 στις: 19/07/08, 01:47 »
οκ εγω που ειμαι νεος θα προσπαθησω να γραφω ελληνικα,αν και σας τονιζω σε ολα τα αλλα φορουμ που ειμαι μελος γραφο παντοτε με λατινικους χαρακτηρες ευχαριστω

υπαρχει διαφορα απο φορουμ σε φορουμ..   :D
Ο μάγκας ειναι έξω στην ζωή και οχι μεσα σε ενα φόρουμ...

Αποσυνδεδεμένος Στόκας

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Re:Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #186 στις: 14/06/18, 18:45 »
Ego ena pragma den katalavaino,giati prepei na grafoume ellinika?einai sti voulisi tou kathenos mas na grafei opos thelei,oso anafora gia to an to keimeno ginete pio evanagnosto kai pio proselkisimo,an theleis na to kaneis kanto,valtou kai emoticons kai oti theleis.Alla an se endiaferei apla na grapseis kati giati na to grafeis sta Ellinika.
Erotima einai kai provlimatismos ,eyxomai na min katanoithei os arnitiki kai epithetiki praxi


Γιατί εγώ τουλάχιστον αν δω κείμενο στα greklish μεγαλύτερο απο 4-5 σειρές δεν μπαίνω στον κόπο να το διαβάσω



+1, είναι σαν να διαβάζεις έκθεση. Και αν δεν έχεις πληκτρολόγιο greek δες εδώ: http://www.greeklish-to-greek.gr/  ;D
~Θα' ναι σε κάτι ξεχασμένα καλοκαίρια...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
6330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/06, 19:50
από Sinanio
3 Απαντήσεις
3253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 09:57
από delfinaki
22 Απαντήσεις
8455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/07, 16:46
από TassosK
9 Απαντήσεις
5949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/09, 11:37
από Johnie Darko
5 Απαντήσεις
4147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/11, 16:18
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
29846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/15, 16:08
από adr1anos
6 Απαντήσεις
9839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/16, 10:19
από elrich
2 Απαντήσεις
9615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/21, 13:01
από mad_nassos
0 Απαντήσεις
4550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/20, 04:26
από rosil
0 Απαντήσεις
240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/24, 03:19
από podogej