Σελίδες:
  • #26 από Nada στις 19 May 2004
  • William, εννόησα αυτό που σου είπε ο Βασίλης...
    Με συγχωρείς, μάλλον δεν εκφράστηκα καλά... :-\
    Κι όπως βλέπω: Τέλος καλό, όλα καλά :D
  • #27 από Jo. στις 19 May 2004
  • William, εννόησα αυτό που σου είπε ο Βασίλης...
    Με συγχωρείς, μάλλον δεν εκφράστηκα καλά... :-\
    Κι όπως βλέπω: Τέλος καλό, όλα καλά :D
    Ola kala doxa ton Theo,alloste den ypirxe kanena provlima,apla diafora apopseon :)
  • #28 από Βραζίλης στις 19 May 2004
  • Bas> Den katalavaino ayto pou les prepon,allo synithes kai allo prepon.


    Εννοώ οτι η ελληνική γλώσσα φτιάχτηκε με ελληνικό αλφάβητο και αυτό πρέπει να χρησιμοποιούμε. Το αν χρησιμοποιούμε λατινικό αλφάβητο ή κινέζικο ή ιερογλυφικά (που θα μπορούσαμε), είναι λύση ανάγκης ή συνήθειας, αλλά δεν παύει να είναι μια μορφή κακοποίησης της γλώσσας.
    Αφού λοιπόν στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχει ανάγκη, αρκεί να συνηθίσεις αλλιώς, για να ξεκουράσεις επίσης τα μάτια των αναγνωστών σου (ιδίως όταν γράφεις μεγάλα μηνύματα). Μπορείς κάλλιστα να χρησιμοποιείς τον Greeklish converter, που θα σου δείχνει και την ορθογραφία.


    Πάρτε 2 αρθράκια που βρήκα τώρα στα γρήγορα:
    http://www.netschoolbook.gr/grlialios.html
    http://www.neolaia.de/2opseis/DaneiaeeU/Oay_io_7/greeklish/greeklish.html
    και ένα στα greeklish (αν καταφέρετε να το διαβάσετε όλο :P):
    http://greekweb.archetype.de/Work-In-Prog-Sum.html
  • #29 από Jo. στις 19 May 2004
  • Θα συμφωνήσω μαζί σου στο θέμα σεβασμού τις γλώσσας και τις αποφύγεις παραποίησης tis.Se αυτό νιώθω ένοχος,αλλα δεν θα βάλω και σε αυτό φραγμό,είδη έχω αρκετούς που μου βαραίνουν την ζωή,οποτε εκεί θα συνεχίσω με "ασέβεια"

    Παρόλα αυτά ήθελα να σε ρωτήσω κάτι,θεωρείς ότι η γλώσσα δεν παραποιείτε?θεωρείς ότι μένει σταθερή?Αν κρίνουμε από την Ιστορία βλέπουμε ότι έχει παραποιηθεί αρκετά και πλέον έχει γίνει πιο "απλή" ας το πούμε έτσι,αυτό έγινε είτε για καλο είτε για κακό σκοπό δεν το ξερό.Όμως εκείνο που με αποσχολεί είναι ποσο καλά ξέρουμε την γλώσσα αυτή και πως την χρησιμοποιούμε,poses λέξεις χρησιμοποιούμε από τις "δισεκατομυριες" αν δεν κάνω λάθος που υπάρχουν, στην ζωή μας?
    Πέρα από αυτό τι ξέρουμε για την γλώσσα αυτή,για την ριζα τον λέξεων?ποσο εύστοχα δηλαδή μιλάμε?Το κάθε γράμμα σημαίνει κάτι και ο κάθε συνδυασμός με άλλο ένα κάτι διαφορετικό φαντάσου λοιπόν τι σημαίνει μια λέξη ,ποσο μάλλον μια πρόταση,μήπως θα έπρεπε να ξέρουμε περισσότερα αν πραγματικά θέλουμε να θεωρηθούμε εκφραστές τις?Και τέλος ποσο έχει παραποιηθεί η γλώσσα στις μέρες μας?τι εκφράσεις καινούργιες έχουν βγει ,που ο Θεός ξέρει τι σημαίνουν και πως βγήκαν,όμως παρόλη την παραποίηση τις χρησιμοποιούμε και αυτές

    Μήπως τελικά τα Greekenglish έρχονται σε δεύτερη η και σε τρίτη moira?
  • #30 από Βραζίλης στις 19 May 2004
  • Το οτι η γλώσσα παραποιείται και με άλλους τρόπους δεν σημαίνει οτι μπορούμε να αγνοήσουμε κάποιους που θεωρούμε ήσσονος σημασίας, μερικές φορές ανάλογα με το τι συμφέρει. Μου θύμισες τους καπνιστές που λένε "εδώ τόσο καυσαέριο αναπνέουμε, το τσιγάρο θα μας πειράξει;"  ;D
  • #31 από Απόλλων στις 19 May 2004
  • Aλλη μια συζήτηση που φαίνεται να έχει ξεφύγει. Εν πάση περίπτώση, εγώ συμφωνώ απόλυτα με τη χρήση Ελληνικών χαρακτήρων όταν γράφουμε στην Ελληνική γλώσσα. Από την άλλη πλευρά όμως το θεωρώ μάλλον ειρωνικό να το αναγάγουμε σε ζήτημα σεβασμού της Ελληνικής γλώσσας και κατ' επέκταση της Ελληνικής κουλτούρας, του πολιτισμού κλπ. Εμφανώς για τους περισσοτερους είναι θέμα αναγκαιότητας (αδυναμία χρήσης Ελληνικών χαρακτήρων) η ευκολίας, όπως ο William Wallace. Ειδικά από τη στιγμή που πολλά μηνύματα μέσα σε αυτό το forum είναι γραμμένα σε μια γλώσσα που μονο αμυδρές ομοιότητες έχει με σωστά Ελληνικά.
  • #32 από Απόλλων στις 19 May 2004
  • Μέχρι να στείλω το προηγούμενο μήνυμα (ή μάλλον μέχρι να το μετατρέψω από Greeklish σε Ελληνικά ::) ), έστειλε ο Βασίλης το δικό του μήνυμα, το οποιο θα μπορούσε πολύ άνετα να θεωρηθει απάντηση και στη δική μου θέση.

    Δεν διαφωνώ κατ' αρχήν ως προς αυτά που λέει ο Βασίλης. Εκτός όμως του ότι είναι μάλλον περίεργο (αν όχι υποκριτικό) να ασχολούμαστε με θέματα ελάσσονος σημασίας και να αγνοούμε τα πιο ουσιαστικά, μήπως θα πρέπει να θυμίσω στους φίλους του kithara.gr τι συνέβη όταν κάποιος Αντώνης(μετέπειτα αποχωρήσας) έθιξε το ζήτημα της ορθογραφίας ορισμένων μηνυμάτων...;
  • #33 από Vagabond στις 19 May 2004
  • Αν και όντως η συζήτηση ξέφυγε, νομίζω ότι είναι καλό να υπάρχει η προτροπή για χρήση ελληνικών χαρακτήρων, αλλά να μην γινόμαστε υπερβολικοί... αν κάποιος διευκολύνεται για οποιονδήποτε λόγο να χρησιμοποιεί greeklish, δεν το θεωρώ τόσο τραγικό πια... το να είμαστε συνεχώς πάνω από κάποιον που δεν χρησιμοποιεί ελληνικούς χαρακτήρες και να του κάνουμε παρατήρηση/υπόδειξη νομίζω ότι έιναι ενοχλητικό και για τους υπόλοιπους που παρακολουθούν ένα θέμα. Αν υποθέσουμε ότι όντως κάποιος σταματάει να χρησιμοποιεί greeklish και αρχίζει να γράφει σε άσχημα ελληνικά, πάλι δεν θα του την πούνε κάποιοι για την ορθογραφία του...? (Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ να βλέπω greeklish παρά πολύ άσχημα ελληνικά, αλλά και πάλι θεωρώ ότι ο βασικός μας στόχος εδώ είναι η επικοινωνία, οπότε δεν θα σταθώ σε αυτό...) Νομίζω ότι υπάρχουν πολύ σημαντικότερα ζητήματα για να είμαστε αυστηροί αν θέλουμε, παρά ο τρόπος που ο καθένας γράφει... όπως πχ το τί γράφει. ::)
    Προσωπική άποψη πάντα.
  • #34 από Βραζίλης στις 19 May 2004
  • Ξαναλέω οτι το ένα πρόβλημα δεν αναιρεί το άλλο... και δεν παραβλέπω και τα άλλα προβλήματα σχετικά με τον τρόπο γραφής εδώ στο φόρουμ. Απλά εδώ το θέμα μας είναι τα greeklish, τα άλλα είναι άλλη συζήτηση.

    Και δεν διακρίνω πια τόοοοση εμμονή που όπως λέτε μπορεί να φτάνει στα όρια της υπερβολής, της υποκρισίας, του υπερεθνικισμού και δεν ξέρω τι άλλο.... Προσπαθώ να βρω τα αίτια που κάποιος θέλει να γράφει σε greeklish, και αν έχει πρόβλημα με τα ελληνικά θα προσπαθήσω να τον βοηθήσω.

    Όπως γράφετε σε ένα αγγλόφωνο site και βάζετε τον καλύτερο σας εαυτό για να γράψετε σωστά αγγλικά και να σας καταλάβουν, έτσι  κι εδώ γράψτε σωστά ελληνικά (αρχικά με ελληνικό αλφάβητο, τα υπόλοιπα αφορούν άλλη συζήτηση). Προσωπικά, όταν γράφω σε βραζιλιάνους, προσπαθώ να γράφω σωστά, και με όλους τους τόνους, κλπ. Είμαι τόσο παράξενος;

    Υπάρχουν φόρουμ που δεν δέχονται καθόλου μηνύματα σε greeklish και όλοι το δέχτηκαν και πορεύονται μια χαρά. Υπάρχουν άλλα που γράφουν σχεδόν αποκλειστικά με greeklish (προσωπικά αδυνατώ να τα παρακολουθήσω πολύ ώρα). Εδώ προσπαθούμε να το συζητήσουμε και δεν το έχουμε επιβάλλει με τους όρους χρήσης. Όμως θα παρακαλέσω να παραμείνετε όσο το δυνατόν κοντύτερα στο θέμα, που είναι πρώτα τεχνικό και μετά όλα τ'άλλα (μαθησιακό, κοινωνιολογικό, πολιτισμικό). Άλλωστε η πρώτη λέξη στο πρώτο μήνυμα του θέματος είναι "παρακαλούμε", όχι "επιβάλλουμε".
  • #35 από Vagabond στις 20 May 2004
  • Βασίλη, την προσωπική μου άποψη είπα. Το τόνισα άλλωστε. Το τί θα κάνετε με το forum είναι δικό σας θέμα και, προσωπικά, δεν θα έχω πρόβλημα ό,τι και να αποφασίσετε στο θέμα των greeklish. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν διατηρώ την προσωπική μου άποψη. Τα περί υποκρισίας και υπερεθνικισμού είναι είτε δική σου... εικαστική παρέμβαση είτε λεγόμενα κάποιου άλλου που δεν πρόσεξα - εγώ θα παραμείνω σε όσα είπα περί υπερβολής και μόνο.
  • #36 από Jo. στις 20 May 2004
  • Apo oti exo katalavei apo ayta pou lete meta apo to teleyteo mou minima eite ta grafo ellinika eite greekenglish den diavazontai ola,eipa arxika oti symfono me ton Vasili,kai to tonisa idieteros nomizo,omos den egine simio anagnorisis kai prosoxis.An to xanakoitaxete tha deite oti eimai kai ego antithetos stin apopsi oti aporipto to kako afou yparxei kati xeirotero
  • #37 από Απόλλων στις 20 May 2004
  • Na dieykrinisw ki egw me th seira mou oti h diafwnia mou entopizotan sthn anagwgh tou zhthmatos twn Greeklish se thema politismou kai koultouras, pragma to opoio af' enos apotelei yperbolh, af' eterou den eixe sxesh me to pneyma ths arxikhs paraklhshs twn admin. Peran aytou, katanow plhrws thn anagkh gia eyryterh xrhsh Ellhnikwn xarakthrwn... akoma kai an kati tetoio den antikatoptrizetai sto paron mhnyma... ::)
  • #38 από Jo. στις 20 May 2004
  • Na dieykrinisw ki egw me th seira mou oti h diafwnia mou entopizotan sthn anagwgh tou zhthmatos twn Greeklish se thema politismou kai koultouras, pragma to opoio af' enos apotelei yperbolh, af' eterou den eixe sxesh me to pneyma ths arxikhs paraklhshs twn admin. Peran aytou, katanow plhrws thn anagkh gia eyryterh xrhsh Ellhnikwn xarakthrwn... akoma kai an kati tetoio den antikatoptrizetai sto paron mhnyma... ::)
    Apollona me to paron minima sou me apogoiteyses ,den exo xanadei na grafeis me greekenglish,i apogoiteysis mou diafenete sto exofreniko mou vlema kai sta etoivgalta  :omatia mou,kathos kai mpirmpilota 8).Pleon den se theoro filo mou,kai adiaforo gia to pion sou.Kathe peretero synomilia mazi sou theoreite xasimo xronou kai i apofygi tis odos gia tin eleytheria
    Ayta eixa na po,ola ta parapano itan kathara kaloproereto xioumor,xoris na thelo na prosvalo kanena,kai to leo ilikrina :).A eithela na po oti apo ayto exereite o Apollonas giati eithela pragmatika na ton prosvalo ;D :P ;D :P...... ::)
  • #39 από Απόλλων στις 20 May 2004
  • Etsi e...; ::) >:(

    Eisai tyxeros pou to Sourwthri mas episkeptetai poly spania ton teleytaio kairo. Katse na ton enhmerwsw gia thn oiktrh kai eponeidisth symperifora sou kai tha deis ti exeis na patheis. Oso gia mena, sto ekshs tha grafw ola mou ta mhnymata me Greeklish, mono kai mono gia na sou th spasw... ;D ;D ;D
  • #40 από Βραζίλης στις 20 May 2004
  • Αφού λοιπόν κατανοείτε τα προβλήματα που δημιουργούνται (στους αναγνώστες κυρίως) με τη χρησιμοποίηση των greeklish, κάντε μια προσπάθεια για να γράφετε με ελληνικό αλφάβητο. Δεν είναι πια τόοοσος κόπος, και σίγουρα όχι τόσος όσος ο συνολικός κόπος όλων των αναγνωστών που ξοδεύουν παραπάνω χρόνο αποκρυπτογραφώντας τα μηνύματά σας.
  • #41 από pinelopi στις 20 May 2004
  • William Wallace, εμένα προσωπικά με κάλυψε η απάντησή σου.
    Σίγουρα πάντως μόνο γράφοντας ελληνικά μπορείς να διορθώσεις την ορθογραφία σου .  :) ( αν φυσικά αυτό είναι κάτι που σ' ενδιαφέρει ;D)

    Και πράγματι, όπως είπε και η Vagabond, βασικός σκοπός του φόρουμ είναι η επικοινωνία. Ας αποφύγουμε τις υπερβολές εκατέρωθεν.... :)
  • #42 από Jo. στις 21 May 2004
  • William Wallace, εμένα προσωπικά με κάλυψε η απάντησή σου.
    Σίγουρα πάντως μόνο γράφοντας ελληνικά μπορείς να διορθώσεις την ορθογραφία σου .  :) ( αν φυσικά αυτό είναι κάτι που σ' ενδιαφέρει ;D)
    Χερωμε που εποιταιλους καλειψαι καπειων ει απαντοισει μου
    Κειτα,δαιν αιχο τωσω μαιγαλω πρωβλοιμα ,απλα μαιροικαις φωραις χαιχναω πος γραφωνται ει λαιχοις αλα γεννεικα υμε ωκ
    An katalavaite ti egrapsa kernao kafe :P
  • #43 από Γιάννης [nOiz] στις 21 May 2004
  • Γιατί να μη γράφουμε στη γλώσσα μας? Εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ περισσότερο να γράφω και να διαβάζω Ελληνικά παρά greeklish. :)
  • #44 από Καρχαρίας στις 21 May 2004
  • An katalavaite ti egrapsa kernao kafe :P

    Φισυκά κε κατάλαυα! Το είδοιο πρώβλημα αίχουμαι, μώνω που εγό κάνο καλίταιρα γράματα!!  8) 8)

    Να κανονοίσουμε γεια το καφαιδάκοι! ;) ;D ;D ;D
  • #45 από Σιδηρόπουλος στις 21 May 2004
  • καιρασται μωυ κε μαιννα
  • #46 από Γιάννης [nOiz] στις 21 May 2004
  • Η αλήθεια είναι ότι και εγώ κατάλαβα,οπότε πάμε και οι τρεις για το καφεδάκι! ( θα υπερχρεωθείς!!!  ;) )
  • #47 από old_lion στις 26 May 2004
  • Σήμερα πρώτη μου επίσκεψη στο όμορφο site σας,
    ήρθα σταλμένος από to google, εγγράφομαι αμέσως
    και μετά πέφτω επάνω στην πιο πονεμένη ιστορία
    αυτού του τόπου τα τελευταία 20 χρόνια, δηλαδή
    τα Ελληνικά. Ο administrator έκανε μια πολύ σωστή
    παρατήρηση, αν και σε όποια άλλη δυτική χώρα μα
    και πολλές ανατολικές τέτοια παρατήρηση θα ήταν
    από περιττή έως παράξενη. Για όλους αυτούς τους
    λαούς θεωρείται αυτονόητο να γράφουν στη γλώσσα
    τους και φυσικό να την κατέχουν. Τα πολλά ταξίδια
    μου και όλα τα χρόνια που έζησα σε ξένους τόπους
    μού επιτρέπουν να το γνωρίζω καλά αυτό. Σίγουρα
    πολλοί εδώ θα σκεφτούν ότι σε ένα "στέκι" μουσικής
    δε χωράνε τέτοια θέματα , και θα κάνουν λάθος.
    Γιατί κι η μουσική θέλει τη σωστή της γλώσσα.
    Δεν ακούς μουσική πετώντας πέτρες σε μια λαμαρίνα!
    Και το πιο ταπεινό τραγουδάκι έχει μέσα του σωστά
    βαλμένες τις νότες εκεί που πρέπει κι όπως πρέπει.
    Δεν είναι απαραίτητο να γνωρίζεις νότες για να φτιάξεις μια όμορφη σύνθεση σ' οποιοδήποτε όργανο,
    ωστόσο όμως είναι απαραίτητο να έχεις αυτό που λέμε "μουσικό αυτί" , δηλαδή την αίσθηση τη σωστή.
    Κι επειδή η μουσική είναι κι αυτή μια γλώσσα όλοι οι
    φίλοι της που περνούν από εδώ καλό είναι να μην ξεχνούν πως και στην άλλη γλώσσα, τη μητρική τους, οφείλουν την ανάλογη προσοχή.  Τα "greeklish"
    κι αν ήταν κάποτε αναγκαστικό κακό στo κομπιούτερ
    εδώ και χρόνια δεν είναι πια. Συγχωρούνται όσοι έχουν ειδικούς λόγους να γράφουν έτσι. Οι φίλοι Κυπραίοι οι οποίοι όπως διαπίστωσα είναι πολλοί ,
    συγχωρούνται κι αυτοί εν μέρει. Έζησα τα τελευταία πέντε χρόνια στο μεγάλο και πανέμορφο αυτό νησί και ξέρω τι συμβαίνει. Εργαζόμενος στα κομπιούτερ
    δε σταματούσα να περνάω τα Ελληνικά στα μηχανήματα που υπήρχαν εκεί. Ελάχιστα τα είχαν
    προεγκαταστημένα. Τέλος υπάρχουν και κάποιοι άλλοι
    λεπτοί κι ευαίσθητοι λόγοι για τους φίλους Κυπραίους, που δεν είναι σκόπιμο να συζητηθούν εδώ. Ας γνωρίζουν μόνο πως εγώ προσωπικά αλλά και άλλοι
    πολλοί φαντάζομαι θα χαιρόμαστε να βλέπαμε εδώ πότε-πότε γραμμένα τα όμορφα Κυπραίικα, τα οποία
    είναι μια άλλη γλώσσα κι όχι απλώς μια διάλεκτος.
    Κι όσοι Ελλαδίτες δεν τα γνωρίζουν τόσο καλά όσο εγώ , "εν και πειράζει" , με λίγη φαντασία θα τα καταλάβουν. Έτσι κι αλλιώς η μουσική μια φαντασία
    κι ένα ταξίδι δεν είναι ? Ζητώ συγνώμη για το μεγάλο
    αυτό κείμενό μου αλλά και το θέμα δεν είναι μικρό.
    Σας ευχαριστώ κι ας δεχτείτε την φιλία μου όλοι  :)
  • #48 από leetgamer στις 12 Jun 2004
  • se periptosi pou den to katalavete
    exoume kiprious sto forum ( like me :D )
    so u better leave ppl speak the way they want
    greekenglish ownz greek anw
    lol
    u should visit a cypriot forum and take a look www.cygaming.net
    let ppl talk the way they want
    u cant force them

    -1337gamer
  • #49 από Candlemass στις 18 Jun 2004
  • na rwthsw kati teleiws filika??

    se mousiko site den eimaste?
    antistoixws me th logikh "no greeklish", den 8a eprepe na yparxei h "no tablatures"? na dinontai ta tragoudia me tis partitoures tous (dhladh me notes se pentagrammo) kai oxi me tamplatoures h diaforetikh shmeiologia gia tis sygxordies?? 3erw kala oti oi perissoteroi 8ewroun ta greeklish ws "mpakalika" ellhnika, akribws epeidh den ka8etai kapoios na grapsei swsta ellhnika. me thn idia logikh, oi tamplatoures einai oi mpakalikes partitoures, epeidh den ka8etai kapoios na grapsei swsta th mousikh. giati omws xrhsimopoiountai mono (h kata koron) oi tamplatoures??? yparxoun polloi logoi (p.x. logoi prostasias pneymatikwn dikaiwmatwn) alla o kyrioteros einai oti polloi (gia na mhn pw oi perissoteroi) den 3eroun na diabazoun "swsth" mousikh. ara, xreiasthke na epinoh8ei ena allo systhma gia na mporei na katanoh8ei kalytera to mousiko keimeno. den sygkrinw thn xrhsimothta twn tamplatourwn me th xrhsimothta twn greeklish, kammia sxesh, an kai h logikh sysxetish pou ekana isxyei. opws epinoh8hke to systhma twn tamplatourwn, etsi epinoh8hke kai to systhma twn greeklish gia thn kalyterh symbatothta (arxika) stis epikoinwnies twn ypologistwn.

    gia na milhsw se proswpiko epipedo, gnwrizw poly kala thn ellhnikh glwssa, malista mou elegan oti eimai kai or8ografos (akoma kai h "greeklish or8ografia" mou einai apsogh), alla poly spania 8a grapsw se ellhnika. den to kanw apo antidrash, apo synh8eia, h taxythta (grafw to idio grhgora kai ellhnika kai greeklish), alla epeidh mou fainetai pio computer-related. osoi asxolountai arketa xronia me tous H/Y 8a katalaboun ti ennow. blepame greeklish kai ais8anomastan ypertath hdonh pou briskame kai kapoion allo ellhna na ta xrhsimopoiei (p.x. palia ston undernet server tou IRC).
    gia na synopsisw, gia mena internet => greeklish

    kai pisteyw oti o ka8enas mporei na krinei kai na prosarmostei se opoia me8odo 8elei. 8a mou fainotan poly anousia kai astoxh h prospa8eia epibolhs ths mias, ek twn dyo, me8odou (an kai den exei ginei kati tetoio) kai 8a mou ekane poly kakh entypwsh.
  • #50 από Jo. στις 19 Jun 2004
  • Για όλους αυτούς τους
    λαούς θεωρείται αυτονόητο να γράφουν στη γλώσσα
    τους

    Kai pou xereis esy poia einai i glossa tou kathenos,epeidi ayti mas mathane otan gennithikame? Giati vazete re paidia ola ta pragmata sta kaloupia? As milisei o kathenas opos thelei arkei na synenooumaste,opos kai sti mousiki alloste opos aneferes kai apo oti eida tin evales kai aytin se kaloupi, diladi to na petas petres se lamarina den einai mousiki? ego sou leo oti yparxoun tetoia atoma pou paizoun mousiki poli kaliteri apo mena kai sena kai apo kalous kitharistes malista.

    Συγχωρούνται όσοι έχουν ειδικούς λόγους να γράφουν έτσι.

    kai oi ypolipoi?katadikazonte se thanato? ;D ;D :P
Σελίδες: