Σελίδες:
  • #51 από Βραζίλης στις 21 Jun 2004
  • se periptosi pou den to katalavete
    exoume kiprious sto forum ( like me :D )
    so u better leave ppl speak the way they want
    greekenglish ownz greek anw

    Όλοι οι κύπριοι μιλάνε ελληνικά. Αλλά δεν μιλούν όλοι αγγλικά εδώ μέσα.

    opws epinoh8hke to systhma twn tamplatourwn, etsi epinoh8hke kai to systhma twn greeklish gia thn kalyterh symbatothta (arxika) stis epikoinwnies twn ypologistwn.

    Ατυχής σύγκριση. Η ταβλατούρα επινοήθηκε για αυτούς που δεν ξέρουν να διαβάζουν νότες (όπως κι εγώ :-[). Αντιθέτως, όλοι διαβάζουν ελληνικούς χαρακτήρες (και με δυσκολία greeklish). Τα greeklish χρησιμοποιήθηκαν από ανάγκη, τα παλιά χρόνια, εκεί που δεν υπήρχαν ελληνικοί χαρακτήρες. Τώρα έχουμε λειτουργικά συστήματα με υποστήριξη ελληνικών και ένα φόρουμ (αυτό εδώ) πλήρως εξελληνισμένο.

    Kai pou xereis esy poia einai i glossa tou kathenos,epeidi ayti mas mathane otan gennithikame? Giati vazete re paidia ola ta pragmata sta kaloupia? As milisei o kathenas opos thelei arkei na synenooumaste,

    Entao, esta bom, vou falar portugues para ver se voce entende... hehe cara, nao tem jeito, temos que usar o grego e nao qualquer lingua, esta certo? obrigado! ;)
  • #52 από Jo. στις 21 Jun 2004
  • Kai pou xereis esy poia einai i glossa tou kathenos,epeidi ayti mas mathane otan gennithikame? Giati vazete re paidia ola ta pragmata sta kaloupia? As milisei o kathenas opos thelei arkei na synenooumaste,

    Entao, esta bom, vou falar portugues para ver se voce entende... hehe cara, nao tem jeito, temos que usar o grego e nao qualquer lingua, esta certo? obrigado! ;)

    thoreis oti ayto pou eipes tora einai ayto pou enoousa pio pano?
  • #53 από Kική στις 21 Jun 2004
  • θΈΛΕΙς ΝΑ ΜΟΥ ΚΆΝΕΙς ΤΗ ΖΩΉ ΔΎΣΚΟΛΗ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕται! Αφού δεν με πάει... δεν το βλέπεισ? ;D  ;D  ;D  :P
  • #54 από Candlemass στις 21 Jun 2004
  • @ basilhs : mou fainetai den diabases arketa prosektika (toulaxiston oso pisteyw 8a eprepe) ayta pou egrapsa.

    ...den sygkrinw thn xrhsimothta twn tamplatourwn me th xrhsimothta twn greeklish, kammia sxesh, an kai h logikh sysxetish pou ekana isxyei...

    Ayto pou eipa einai oti enw diamartyreste gia ta mpakalika ellhnika, legontas oti "η ελληνική γλώσσα φτιάχτηκε με ελληνικό αλφάβητο και αυτό πρέπει να χρησιμοποιούμε", "είναι λύση ανάγκης ή συνήθειας, αλλά δεν παύει να είναι μια μορφή κακοποίησης της γλώσσας" (tyxaia ta diale3a ta legomena tou Basilh, den anaferomai s'ayton proswpika), den sas enoxlei h mpakalika grammenh mousikh, oute akousa kanenan na leei "h mousikh ftiaxthke me to mousiko alfabhto (tis notes) kai ayto prepei na xrhsimopoioume" h "einai mia lysh anagkhs h synh8eias, alla den payei na einai mia morfh kakopoihshs ths mousikhs"...
    EGW LEW KALA KANOYME kai xrhsimopoioume tis tablatoures, afou aytes mas boleyoun, m'aytes kanoume kalytera ayto pou 8eloume. Opws kala kanoume (osoi to kanoume) kai xrhsimopoioume ta greeklish. einai kai ayta enas tropos ekdhlwshs ths diaforetikothtas ths proswpikothtas tou ka8enos.
    kai egw paliotera eixa perasei mia periodo pou otan eblepa kapoion na paizei me tablatoures kai na mhn 3erei na diabazei notes, elega oti den 3erei mousikh, apla exei ma8ei mhxanika 2-3 sugxordies kai 5-6 solos kai ta paizei xwris na 3erei ti einai ayto pou paizei. omws argotera ana8ewrhsa kai dexthka oti o ka8enas mporei na ekfrazetai kai na paizei me opoion tropo 8elei kai ton boleyei. ayto den shmainei oti oi tablatoures antika8istoun th swsth grafh kai anagnwsh ths mousikhs, apla o ka8enas iuo8etei ton tropo pou mporei na apodwsei kalytera.
  • #55 από Pontifikas στις 21 Jun 2004
  • Emena na me sygxwrisoun oi Admins an ton teleftaio kairo grafw greeklish alla den mporw na kanw alliws.H kainouria ekdwsh toy Xserver exei bug sthn yposthrixh allaghs keyboard.Fysika den einai logiko na allazw se Windblows h na gyrisw sthn palia ekdwsh toy Xserver(40 lepta compile :-\) gia na grafw ena post.
    Mexri na ftoiaxtei(syntoma fantazomai) anagkazomai na grafw greeklish. :-\
    Sorry xana.

    Oso gia to thema genikotera, egw tha symfwnisw me thn apopsh pou leei oti den einai thema "Ethnikhs Yperyfaneias" alla afto pou lene oi Aggloi "readability".
    Proswpika diabazv elaxista posts se Greeklish(pote ta dika mou :P ).Den goustarw na vgazw ta matia mou.
    Kallitera na grafete Ellhnika kai aw kanete xilia lathi.Emena proswpika den me enoxloun.
  • #56 από Βραζίλης στις 22 Jun 2004
  • thoreis oti ayto pou eipes tora einai ayto pou enoousa pio pano?

    ε, περίπου  ;D Θέλω να δείξω οτι μερικοί (αν όχι όλοι) δυσκολεύονται με τον τρόπο που γράφουν μερικοί άλλοι.

    EGW LEW KALA KANOYME kai xrhsimopoioume tis tablatoures, afou aytes mas boleyoun, m'aytes kanoume kalytera ayto pou 8eloume. Opws kala kanoume (osoi to kanoume) kai xrhsimopoioume ta greeklish. einai kai ayta enas tropos ekdhlwshs ths diaforetikothtas ths proswpikothtas tou ka8enos.

    Το οτι τα greeklish δεν είναι πια λύση ανάγκης αλλά έχουν γίνει τρόπος έκφρασης, δεν το φανταζόμουν...
    |30r0 & g0 |\|@  Ε|<FR@$T0  0P0$  8E|_0?

    Στο ότι είναι πιο δυσανάγνωστα από τα ελληνικά νομίζω οτι συμφωνούμε όλοι, και αν και κάποιοι είναι συνηθισμένοι στο να διαβάζουν greeklish με την ίδια ταχύτητα με τα ελληνικά, υπάρχει η πλειοψηφία που δυσκολεύεται από λίγο έως πολύ.

    Όσον αφορά τη σύγκριση με τις ταβλατούρες, εμμένω στην άποψή μου την οποία δεν νομίζω οτι χρειάζεται να αναλύσω άλλο στο παρόν θέμα γιατί η συζήτηση θα ξεφύγει.
  • #57 από raspid στις 13 Jul 2004
  • thoreis oti ayto pou eipes tora einai ayto pou enoousa pio pano?

    ε, περίπου  ;D Θέλω να δείξω οτι μερικοί (αν όχι όλοι) δυσκολεύονται με τον τρόπο που γράφουν μερικοί άλλοι.

    EGW LEW KALA KANOYME kai xrhsimopoioume tis tablatoures, afou aytes mas boleyoun, m'aytes kanoume kalytera ayto pou 8eloume. Opws kala kanoume (osoi to kanoume) kai xrhsimopoioume ta greeklish. einai kai ayta enas tropos ekdhlwshs ths diaforetikothtas ths proswpikothtas tou ka8enos.

    Το οτι τα greeklish δεν είναι πια λύση ανάγκης αλλά έχουν γίνει τρόπος έκφρασης, δεν το φανταζόμουν...
    |30r0 & g0 |\|@  Ε|<FR@$T0  0P0$  8E|_0?

    Στο ότι είναι πιο δυσανάγνωστα από τα ελληνικά νομίζω οτι συμφωνούμε όλοι, και αν και κάποιοι είναι συνηθισμένοι στο να διαβάζουν greeklish με την ίδια ταχύτητα με τα ελληνικά, υπάρχει η πλειοψηφία που δυσκολεύεται από λίγο έως πολύ.

    Όσον αφορά τη σύγκριση με τις ταβλατούρες, εμμένω στην άποψή μου την οποία δεν νομίζω οτι χρειάζεται να αναλύσω άλλο στο παρόν θέμα γιατί η συζήτηση θα ξεφύγει.

    amamfisvitita pleon padou xrisimopoioude kai einai tropos ekfrasis
  • #58 από Βραζίλης στις 13 Jul 2004
  • amamfisvitita pleon padou xrisimopoioude kai einai tropos ekfrasis

    Παντού; πλέον;... Αντί να πάμε μπροστά πάμε πίσω; Αλίμονο στους μηχανικούς πληροφορικής που ταλαιπωρούνταν και ταλαιπωρούνται για να καταφέρουμε τελικά να έχουμε ελληνικά στους υπολογιστές, στους εκτυπωτές, στο ίντερνετ, στο κινητό, στη TV, στο PDA, κλπ.

    Τρόπος έκφρασης; Τι εκφράζεις δηλαδή με τα μηνύματά σου σε greeklish; Αντίδραση στο κατεστημένο; (που προσπαθεί να δημιουργηθεί με την επέκταση υποστήριξης και χρήσης ελληνικών χαρακτήρων στον κόσμο της τεχνολογίας). Κάτι άλλο; Διευκρίνησε.

    Όταν δακτυλογράφεις ένα έγγραφο, ή το βιογραφικό σου, ή όταν γράφεις με το χέρι έκθεση ή ένα σημείωμα στη μητέρα σου, χρησιμοποιείς greeklish; Αν όχι, γιατί;

    Συγνώμη που τα άκουσες εσύ μαζεμένα αυτά που είναι βασικά για όλους... έχω κουραστεί...  :(
  • #59 από old_lion στις 13 Jul 2004
  • ...Τρόπος έκφρασης;....

    Ίσως τη μη-έκφραση του σταυρού όπου βάζει ένας αμόρφωτος αντί για την υπογραφή του.
  • #60 από Sts_Ikaros στις 15 Jul 2004
  • Δις ποστ ιζ βερυ φάνυ εντ βερυ στιουπιντ ατ δε σέημ τάημ. Σαμ αρ τράηνγκ του εξπλεην δε σιμπλεστ θινγκ (εντ σελφ εβιντεντ ατ δε σέημ τάημ), εντ σαμ αδερς αρ ρηφιουζντ του αντερστεντ...
       Άη εμ αμονγκ δόουζ χου μπηλήβ δατ έβερυμπόντυ χαζ δε ράητ του ράητ χάουέβερ χη γουόντς. Άη όλσο νόου δατ νόουμπάντυ ιζ γκόηνγκ του αντερστεντ γουατ άη εμ ράητηνγκ, εντ δατ νόουμπάντυ γουλ τράη του ρηντ μάη μέσητζ, μπατ άη έμ στιουπιντ ενάφ το γκόου ον εντ ον εντ ον.

       Φορ δόουζ χου ντιντ νοτ αντερσταντ άη εμ εν Άηρης γκάη χου ληβς ιν Γκρης. Ιτ ιζ νοτ σοου ήζη φορ μη το πρες σιφτ εντ Αλτ ατ δε σέημ τάημ, σόου άη εμ ράητινγκ ιν ήνγκγκρηκ. Άη χόουπ γιου αντερστεντ.

    Ρηγκαρντς...
  • #61 από Σιδηρόπουλος στις 16 Jul 2004
  • εςτιες αικαρους. οφκορς αι αντερστουντ γουοτ γιου ροουτ ορ αι γουλντ χαβ νοτ ριπλαηντ. αι χαντ νου προμπλεμ ριντινγκ γιορ ποστ μπατ ιτ αμιουσντ μι εν οφολ λοτ
  • #62 από Witchking στις 17 Jul 2004
  • Το 3ο εκπληκτικό που διαβάζω το τελευταίο διάστημα. Τα Greeklish είναι ένδειξη της διαφορετικότητας και της προσωπικότητας του καθενός!!!!

    Ε..φυσικά...όταν λείπει η ουσία την διαφορετικότητα καλείται να την επιδείξει το περίβλημα..

    Άντε Έλληνες και εις κατώτερα.......

  • #63 από raspid στις 17 Jul 2004
  • edaxei....anerw... exete dikio ta ellinika prepei na xrisimopoioude...
    alla ama egw arxisw na grafw ellinika.. den thapadan sto thema alla sta orthografika mou lathi.....
  • #64 από Witchking στις 17 Jul 2004
  • edaxei....anerw... exete dikio ta ellinika prepei na xrisimopoioude...
    alla ama egw arxisw na grafw ellinika.. den thapadan sto thema alla sta orthografika mou lathi.....

    Να πιέσεις τον εαυτό σου να την διορθώσεις!!!!
    Εγώ ξέρεις πόσα ορθογραφικά λάθη έκανα όταν ξεκίνησα να γράφω εδώ??
    Φυσικά και ακόμη κάνω σε μικρότερο βαθμό βέβαια...Έχω ανοιχτο και από δίπλα το word  και προσπαθώ.
    Γράφουμε που γράφουμε...ας κάνουμε και κάτι χρήσιμο για τον εαυτό μας.... ;)
  • #65 από Καρχαρίας στις 17 Jul 2004
  • edaxei....anerw... exete dikio ta ellinika prepei na xrisimopoioude...
    alla ama egw arxisw na grafw ellinika.. den thapadan sto thema alla sta orthografika mou lathi.....
    Και εγώ τον πρώτο καιρό έγραφα με greeklish. Ο σημαντικότερος λόγος ήταν τα ορθογραφικά λάθη. Ξεκινώντας να γράφω με Ελληνικά (και με την βοήθεια του Word πάντα) βελτιώθηκα αρκετά στην ορθογραφία. Πάντως αυτό με βοήθησε και στην δουλειά μου;)
  • #66 από Candlemass στις 20 Jul 2004
  • Άντε Έλληνες και εις κατώτερα.......

    prospa8oume na se ftasoume file parpen opws "katebainoume" alla panta 8eteis kainourgio rekor!

    Το 3ο εκπληκτικό που διαβάζω το τελευταίο διάστημα. Τα Greeklish είναι ένδειξη της διαφορετικότητας και της προσωπικότητας του καθενός!!!!

    Ε..φυσικά...όταν λείπει η ουσία την διαφορετικότητα καλείται να την επιδείξει το περίβλημα..

    epeidh profanws anaferesai se mena, mporeis ANETA na krathseis tous xarakthrismous sou gia ton eayto sou. se poio "sobaro" forum akousthke na kanei xarakthrismous enas moderator (pou ypoti8etai oti diathrei ena "epipedo"), 3ekinwntas isws etsi kai mia kontra. giati gia to yfos aytou tou post den eimai ypey8y8os egw, alla esy pou arxises na kaneis xarakthrismous xwris na mproreis na krineis. oute gia ta epomena pou pi8anws n' akolou8hsoun.
    egw e3efrasa th gnwmh mou gia to 8ema pou syzhteitai, den xarakthrisa kanena.
  • #67 από Witchking στις 20 Jul 2004
  • epeidh profanws anaferesai se mena, mporeis ANETA na krathseis tous xarakthrismous sou gia ton eayto sou. se poio "sobaro" forum akousthke na kanei xarakthrismous enas moderator (pou ypoti8etai oti diathrei ena "epipedo"), 3ekinwntas isws etsi kai mia kontra. giati gia to yfos aytou tou post den eimai ypey8y8os egw, alla esy pou arxises na kaneis xarakthrismous xwris na mproreis na krineis. oute gia ta epomena pou pi8anws n' akolou8hsoun.
    egw e3efrasa th gnwmh mou gia to 8ema pou syzhteitai, den xarakthrisa kanena.

    Το ανθρώπινο είδος κατάφερε να κυριαρχήσει στον πλανήτη εξαιτίας της νοημοσύνης του , βασικότερο συστατικό της οποία αποτελεί η κρίση....Κανένας δεν μπορεί να θέσει περιορισμούς σε κανέναν για το πότε και για τι θα την εκφέρει.....
    Εαν δεν σου αρέσουν οι κρίσεις των άλλων στα γραφώμενά σου τότε μπορείς να σιωπάς , ειδάλλως μάλλον θα πρέπει να συμβιβαστεις με την ιδέα...

    Και με την ευκαιρία της αναφοράς σου σε ρεκόρ , σημειώνεις ακόμη ένα. Αυτό του ότι ένας mod στερείται του δικαιώματος να είναι ο εαυτός του.Φυσικά κρίνεται και αυτός όπως όλοι....

    Εαν τώρα ο υποφαινόμενος είναι υπεύθυνος για την υπαινισσόμενη από μέρους σου έλλειψη σοβαρότητας του forum αυτού τότε θα χαιρόταν  ιδιαίτερα μιας και με την απαλλαγή του θα προσέφερε την μεγαλύτερη υπηρεσία που θα μπορούσε.

    Για οποιαδήποτε συνέχεια....μπορείς να στείλεις προσωπικό μήνυμα ή και δημόσιο φυσικά όμως όχι σε αυτό το θέμα.
  • #68 από Candlemass στις 20 Jul 2004
  • oi ampelofilosofies kai oi zourarismoi sou exoun poly gelio!

    akoma na ma8eis oti allo "krinw" kai allo "xarakthrizw" e??
    kai egw krinw oti eisai a...spasths kai karagkiozakos (epeidh diafwneis me thn apopsh mou - panta symfwna me th logikh sou), alla den bghka na se xarakthrisw etsi (mexri twra - afou 8es na pai3oume etsi, me xarakthrismous).
    eixa diabasei se alla threads oti polla energa melh apoxwrhsan e3aitias ths symperiforas kapoiwn allwn. twra arxizw na katalabainw poioi einai aytoi oi alloi...

    kai fysika, den perimenw na epibiwsei ayto to mynhma... 8a diagrafei epeidh periexei "xarakthrismous"...
  • #69 από Βραζίλης στις 20 Jul 2004
  • Γράφω πρώτα σχετικά με το θέμα μας:

    Αφού τελικά το πρόβλημα των περισσότερων που χρησιμοποιούν greeklish είναι η ορθογραφία, νομίζω οτι τα μάτια μας μπορούν να ανεχτούν και να διαβάσουν ευκολότερα ένα ανορθόγραφο ελληνικό κείμενο από ένα σε greeklish (pou epipleon mpori ki afto na ine anorthografo). Σιγά-σιγά, η ορθογραφία των μελών αυτών θα βελτιώνεται. Νομίζω οτί πολλοί από εμάς έχουμε δει την πρόοδο που έχουν κάνει κάποια τέτοια μέλη.

    Σχετικά με το νέο flame-war:

    Άντε πάλι μια από τα ίδια... ρε, συνέλθετε!

    Κι εγώ αναρωτήθηκα το πως τα greeklish είναι "τρόπος έκφρασης" (κάτι που τελικά ανακλήθηκε από τον γράφοντα) αλλά δεν χαρακτήρισα κανέναν κάπως. Βέβαια, κάποιος θα μπορούσε να ερμηνεύσει με τον δικό του τρόπο τα λόγια μου και να "αρπαχτεί" πλάθοντας (άλλη) μια καινούργια θεωρία για μένα, για το φόρουμ, για το σύμπαν.

    Θα πω κάτι (πάλι) για όλα τα "θερμόαιμα" μέλη: Δεν χρειάζεται να κάνετε κατά μέτωπον επίθεση όταν δέχεστε μια κριτική (η οποία κριτική οφείλει να είναι καλόπιστη). Αν σας πείραξε κάτι, μπορείτε να το πείτε με ήρεμο τρόπο... ή τουλάχιστον μην ταξιδεύει το μυαλό σας σε υποθέσεις για το νόημα των λέξεων ή το ποιόν του συνομιλητή σας ή να κάνετε τρελούς συνδιασμούς με άλλα γεγονότα.

    Δεν μπορείτε να αυθαδιάζετε και μετά να κατηγορείτε τους συντονιστές/διαχειριστές για κατάχρηση εξουσίας και δικτατορία (όλα τα έχουμε ακούσει εδώ μέσα). Φυσικά οι διαχειριστές/συντονιστές διατηρούν το δικαίωμα να επεμβαίνουν σε συζητήσεις όπου τα μέλη παρεκτρέπονται, και σε αυτό έχετε συμφωνήσει με την εγγραφή σας. Δυστυχώς ή ευτυχώς, αυτό το φόρουμ δεν είναι ένας τόπος όπου μπορείτε να κάνετε τη μικρή σας επανάσταση. Από τη στιγμή που δεν θέλετε ή δεν μπορείτε να διαχειριστείτε αυτό το site και που θέλουμε να κρατήσουμε ένα πολιτισμένο επίπεδο το οποίο αποζητά η συντριπτική πλειοψηφία των μελών, το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να προτείνετε λύσεις και αλλαγές οι οποίες θα μελετηθούν από τους διαχειριστές. Αν θέλετε μόνο να αλαλάζετε, λυπούμαστε αλλά δεν θα πάρουμε!

    Άκουσα για "πολλά" μέλη που έφυγαν λόγω συμπεριφοράς "άλλων". Τα μέλη αυτά είναι ελάχιστα και κάθε ένα έφυγε για τον δικό του προσωπικό λόγο (και μερικά μετά επέστρεψαν). Αυτοί οι "άλλοι" μπορούν να είναι μέλη, συντονιστές ή διαχειριστές και αν έχετε πρόβλημα μαζί τους, λύστε το σε προσωπικό επίπεδο ή/και μιλήστε με κάποιον συντονιστή ή διαχειριστή. Αν πρόκειται να αφήσετε δημόσιο μήνυμα, να είναι ήπιο, αλλιώς οι συντονιστές/διαχειριστές θα κατακρίνουν πρώτα εσάς (ή/και θα σβήσουν το μήνυμα) και μετά τυχόν άλλον. Πολλά είπα πάλι, για πράγματα που έχουμε συζητήσει πάμπολλες φορές. :(
  • #70 από Witchking στις 20 Jul 2004
  • oi ampelofilosofies kai oi zourarismoi sou exoun poly gelio!

    akoma na ma8eis oti allo "krinw" kai allo "xarakthrizw" e??
    kai egw krinw oti eisai a...spasths kai karagkiozakos (epeidh diafwneis me thn apopsh mou - panta symfwna me th logikh sou), alla den bghka na se xarakthrisw etsi (mexri twra - afou 8es na pai3oume etsi, me xarakthrismous).
    eixa diabasei se alla threads oti polla energa melh apoxwrhsan e3aitias ths symperiforas kapoiwn allwn. twra arxizw na katalabainw poioi einai aytoi oi alloi...

    kai fysika, den perimenw na epibiwsei ayto to mynhma... 8a diagrafei epeidh periexei "xarakthrismous"...

    Δυστυχώς ένας mod διαφυλάσσοντας το θέμα , είναι υποχρεωμένος να μην δίνει συνέχεια σε τέτοιου είδους και αισθητικής προσωπικές επιθέσεις.

    Υ/Γ και μιας και έχεις γενέθλια σήμερα , να σε χαίρονται οι γνωστοί και οι φίλοι σου....
  • #71 από ax στις 26 Aug 2004
  • Υπαρχουν και μεγαλυτεροι που δυσκολευονται να διαβαζουν τα γρικλις.Λυπηθητε μας και μη μας ταλαιπωρηται.
  • #72 από Rokaki στις 17 Sep 2004
  • Ρε μαγκες εγω ειμαι της αποψης να γραφουμε ελληνικα γιατι πολλοι, οπως ενα παλικαρι εδω διπλα, βαριουνται να διαβαζουν greeklish!!! Και τελος οπως και να το κανουμε ειναι πιο ανετο, για μενα τουλαχιστον, να μιλαμε ελληνικα!!!
  • #73 από Σωτήρης στις 17 Sep 2004
  • Ρε μαγκες εγω ειμαι της αποψης να γραφουμε ελληνικα γιατι πολλοι, οπως ενα παλικαρι εδω διπλα, βαριουνται να διαβαζουν greeklish!!! Και τελος οπως και να το κανουμε ειναι πιο ανετο, για μενα τουλαχιστον, να μιλαμε ελληνικα!!!

    Oκ ρε φιλε αφου το λες εσυ θα το κανουμε! ;)
    Μη κουραζουμε και το παλικαρι εκει διπλα! ;D
  • #74 από sweet_V στις 23 Sep 2004
  • Ρε μαγκες εγω ειμαι της αποψης να γραφουμε ελληνικα γιατι πολλοι, οπως ενα παλικαρι εδω διπλα, βαριουνται να διαβαζουν greeklish!!! Και τελος οπως και να το κανουμε ειναι πιο ανετο, για μενα τουλαχιστον, να μιλαμε ελληνικα!!!

    Συμφωνώ...αλλά άμα κάποιος δε μπορεί να γράφει ελληνικά θα του κόψουμε το κεφάλι??... :PΚαι γω πρέπει να πω πως κάνω παααααααάρα πολλά ορθογραφικά λαθη.. :-\
  • #75 από kiseichukan στις 23 Sep 2004
  • Συμφωνώ...αλλά άμα κάποιος δε μπορεί να γράφει ελληνικά θα του κόψουμε το κεφάλι??... :P

    Πλέον οι περιπτώσεις των ατόμων που τεχνικώς αδυνατούν να γράψουν ελληνικά είναι ελάχιστες.

    Παράθεση
    Και γω πρέπει να πω πως κάνω παααααααάρα πολλά ορθογραφικά λαθη.. :-\

    Δες το λοιπόν ως μια πολύ καλή ευκαιρία να βελτιώσεις την ορθογραφική σου ικανότητα.
Σελίδες: