Σελίδες:
  • #76 από sweet_V στις 23 Sep 2004
  • Σωστά...αλλά και πάλι,μπορεί κάποιον να μην τον βολεύει...απο πολλές απόψεις ή και να μην τον συμφαίρει... ;) :o ??? :P :P :P :P ;) :)

    όσο για τα ορθογραφικά,έτσι το βλέπω. :)
  • #77 από beniamin στις 08 Jan 2005
  • Έ­»µΔµ ½± Γ±Β ³Α¬ΐΓΏ µ»»Ή½ΉΊ±?
    ΏΊ ΔΜΔµ!!!
    Ί±Δ±»±²±―½µΔµ Δ―ΐΏΔ±?
    metafrasi:
    thelete na sas grapso ellinika?
    ok tote!!!
    katalabainete tipota?


    re paidia...emena den grafei se web selides giati?
    zitao edo kai kairo mia lisi alla tipota!
  • #78 από boxer στις 28 Jan 2005
  • Το κλασσικο προβλημα ολων των Forum.
    Δεν τιθεται θεμα κουλτουρας , παιδειας , η ιστοριας. Το προβλημα ειναι η κουραση αυτων που διαβαζουν.
    Μια παρατηρηση για οσους γραφουν greeklish.

    Δεν χρειαζονται τονοι.
    Ειναι χιλιες φορες καλυτερο ενα ανορθογραφο κειμενο απο ενα greklish.
    Κανεις δεν παρεξηγει καποια ορθογραφικα λαθη. Συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες απο ταχυτητα.
    Η εναλλαγη ειναι απλουστατη.

    CTRL + SHIFT

    Εγω τα παταω με το ενα δαχτυλο σε χρονο dt.

    Αν δεν μπορειτε γραφτε ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

     :-*
    [/color]
  • #79 από Βραζίλης στις 28 Jan 2005
  • Όχι κεφαλαία! ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙΣ!! (και είναι κουραστικά)
  • #80 από Johnie Darko στις 31 Jan 2005
  • Εγω , απλα δεν καθομαι καν να διαβασω οσα μηνυματα ειναι σε greeklish, μονο και μονο γιατι ειναι πολυ κουραστικο... Και ειναι κριμα πραγματικα, γιατι ετσι , πολλες φορες δεν διαβαζω γνωμες και αποψεις που μπορει να ειναι χρησιμες ή/και ενδιαφερουσες... Καλυτερα ενα ανορθογραφο κειμενο, χωρις τονους, αλλα που στην τελικη θα το διαβαζω/διαβαζουν ολοι , παρα ενα κειμενο που πολλοι ποτε δεν θα διαβασουν....
    Απλα η γνωμη μου...
  • #81 από anastasioujim στις 01 Feb 2005
  • Ανορθόγραφα όμως...... Να μην βγάζουν μάτι....
    Μπορεί να υπάρχουν άτομα που το (και) το γράφουν (κε)
  • #82 από Johnie Darko στις 01 Feb 2005
  • Η ανορθογραφια σε τετοιο σημειο κανει μπαμ ακομα και στα Greeklish... Εξαλλου ειπαμε, ουδεις αλανθαστος και καλο ειναι να μαθαινουμε γραφοντας ...
  • #83 από Σωτήρης στις 01 Feb 2005
  • Ανορθόγραφα όμως...... Να μην βγάζουν μάτι....
    Μπορεί να υπάρχουν άτομα που το (και) το γράφουν (κε)
    κατω τα χερια απο τους ανορθογραφους! :P
  • #84 από anastasioujim στις 02 Feb 2005
  • Ε αυτο δεν θα ήταν απλή ανορθογραφία, αυτο θα ήταν έγκλημα.... το (κε) με (ε)  :P ;D ;D ;D ;D
  • #85 από nicktzimas στις 06 Mar 2005
  • Παράθεση
    Έ­»µΔµ ½± Γ±Β ³Α¬ΐΓΏ µ»»Ή½ΉΊ±?
    ΏΊ ΔΜΔµ!!!
    Ί±Δ±»±²±―½µΔµ Δ―ΐΏΔ±?
    metafrasi:
    thelete na sas grapso ellinika?
    ok tote!!!
    katalabainete tipota?


    re paidia...emena den grafei se web selides giati?
    zitao edo kai kairo mia lisi alla tipota!


    exo akribws to idio problhma!boitheia!!!!!!!!!!!!!!!
  • #86 από iAnos... στις 06 Mar 2005
  • Παράθεση
    Έ­»µΔµ ½± Γ±Β ³Α¬ΐΓΏ µ»»Ή½ΉΊ±?
    ΏΊ ΔΜΔµ!!!
    Ί±Δ±»±²±―½µΔµ Δ―ΐΏΔ±?
    metafrasi:
    thelete na sas grapso ellinika?
    ok tote!!!
    katalabainete tipota?


    re paidia...emena den grafei se web selides giati?
    zitao edo kai kairo mia lisi alla tipota!

    exo akribws to idio problhma!boitheia!!!!!!!!!!!!!!!
    Είχα κι εγώ παλιά το ίδιο πρόβλημα με το Internet Explorer. Για να το λύσω, απλά σταμάτησα να χρησιμοποιώ το Internet Explorer..!  ;) Δοκίμασε το Mozilla Firefox, με μένα δουλεύει μια χαρά
  • #87 από nicktzimas στις 06 Mar 2005
  • iAnos>twra teleytaia arxise na moy to kanei ayto den to ekane toso kairo.de diorthwnetai?afoy den eimai o monos me internet explorer kai alloi exoyn alla grafei ellhnika...
  • #88 από Sound of Rock στις 06 Mar 2005
  • iAnos>twra teleytaia arxise na moy to kanei ayto den to ekane toso kairo.de diorthwnetai?afoy den eimai o monos me internet explorer kai alloi exoyn alla grafei ellhnika...
    Το encoding το έχεις κοιτάξει;;
  • #89 από Σιδηρόπουλος στις 06 Mar 2005
  • κανε δεξι κλικ> encoding> GREEK

    ή view> encoding> greek
  • #90 από iAnos... στις 07 Mar 2005
  • iAnos>twra teleytaia arxise na moy to kanei ayto den to ekane toso kairo.de diorthwnetai?afoy den eimai o monos me internet explorer kai alloi exoyn alla grafei ellhnika...

    Κι εμένα το Internet Explorer στην αρχή δούλευε κανονικά και μετά άρχισε να μου κάνει αυτό το πρόβλημα. Δεν ξέρω γιατί, δεν το έψαξα, αλλά σου συστήνω το Mozilla Firefox. Πάντως δεν φταίει το encoding
  • #91 από logist στις 11 Mar 2005
  • παιδια γεια σας.Συγχαρητηρια για το σιτε σασ!
    Επειδι μολισ γυρισα απο μεσολογγι μηπως μπορει καποιοσ να μου στειλει απο κιτρινα ποδηλατα το ""ταξιδευω το εγω μου'' ? Οποιοσ μπορει να αφιερωσει λιγα λεπτα ασ μου το στειλει στη διευθυνση: steliospapazoglou@yahoo.gr
    Ευχαριστω παρα πολυ.το ψαχνω περιπου ενα μηνα τωρα.
  • #92 από Βραζίλης στις 13 Mar 2005
  • logist, μάλλον "ταξιδεύει το μυαλό σου"... και γράφεις σε άσχετο θέμα.
  • #93 από Dionysos στις 24 Mar 2005
  • Δε θέλω να φανώ ξεκάρφωτος ή να το χαλάσω, αλλά ακόμα με αυτό το θέμα ασχολείστε; ;) :P
  • #94 από violistis στις 22 May 2005
  • Παλιο το θεμα αλλα παντα επικαιρο. Και παντως για την ωρα αλυτο...
    Προβλεπω δυο πιθανοτητες εξελιξης:
    1) Να καταληξουμε ολοι μετα απο χρονια να γραφουμε greeklish, (οπως καθιερωθηκε το μονοτονοκο και παει να καθιερωθει το ατονικο).
    2) Να διασωθει η ελληνικη γραφη με ολη τη πολυπλοκοτητα της και τη σαφηνιστικη της δυνατοτητα κι αυτο (ενδεχομενως παλι) χαρις στις απεριοριστες δυνατοτητες των PC.
  • #95 από HaPagan στις 03 Jun 2005
  • Παιδιά, όντως είναι αρκετά ενοχλητικό να βλέπεις σε μια σελίδα μαζεμένα μηνύματα γραμμένα σε greeklish αλλά δυστυχώς πολλές φορές δεν γίνεται αλλιώς. Πολλοί είναι φοιτητές στο εξωτερικό που συνήθως δεν έχουν εγκαταστημένες ελληνικές γραμματοσειρές οπότε ...

    Πάντως, έχω να σας προτείνω άλλο ένα πρόγραμμα για την μετατροπή αυτή. Μπορείτε να το βρείτε εδώ.
  • #96 από askntns στις 28 Jun 2005
  • Παράθεση
    δυστυχώς πολλές φορές δεν γίνεται αλλιώς.
    Πολλοί είναι φοιτητές στο εξωτερικό που συνήθως δεν έχουν εγκαταστημένες ελληνικές γραμματοσειρές οπότε ...


    Δείτε και αυτό:
    Σε αφήνει να γράφεις Ελληνικότατα, άσχετα αν ο Η/Υ έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο εγκατεστημένο ή όχι.

    Δουλεύει με ΙΕ καί Mozilla / Firefox / Netscape - Windows, Linux ή Mac.

    Θα το βρείτε εδώ: greeklish.net/edit
    ή από την αρχική του σελίδα, greeklish.net

  • #97 από rousa στις 09 Sep 2005
  • αμα δεν ξερουμε ορθογραφεια???
    τι γίνεται τοτε???   :-[
  • #98 από sourwtiri στις 09 Sep 2005
  • ενας λογος παραπανω! καλυτερα ενα ανορθογραφο κειμενο στα ελληνικα παρα ενα ανορθογραφο στα greeklish! ασε που θα δεις και βελτιωση αν γραφεις τακτικα
  • #99 από Urharoula στις 03 Oct 2005
  • οχι οχι.
    Καλύτερα greeklish.Xίλιες φορές.
    Τα ορθογραφικά λάθη,είναι πιο κουραστικα απο τα greeklish.
    Ειδικά αυτο το "ε" και το "αι",χαμός.
    Αλλάζει το νόημα ρε παιδιά,σοβαρευτείτε και μάθετε τη γλώσσα σας επιτέλους.Δεν είναι και τόσο δύσκολο.
    Ουφ!
  • #100 από Βραζίλης στις 03 Oct 2005
  • diladi ine kalitera na grafoume kapos etsi; oxi, den to dexome. ta griklis *den* mporoun na theorounte i lisi gia aftous pou bariounte na grapsoun sosta elinika. As mathoun na grafoun elinika 'i as xrisimopiisoun orthografo!
Σελίδες: