Αποστολέας Θέμα: Ampeg SVT VR vs Ampeg SVT CL  (Αναγνώστηκε 12489 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Ampeg SVT VR vs Ampeg SVT CL
« στις: 13/06/16, 12:18 »
Θα χρειαστώ την βοήθεια σας... διαφορές, εντυπώσεις ; 

Δεν θα ρωτήσω ποιος είναι καλύτερος καθώς είναι καθαρά υποκειμενικό ωστόσο απο ότι βλέπω και οι δυο είναι στα 300w, 2-4 ohm, ζυγίζουν κοντά στα 37 :o κιλά, ο vr βγάζει δυο κανάλια αλλά απο την άλλη στον cl αναφέρονται πιο συχνά οι λάμπες (για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω καθώς στην τελική και οι δυο είναι λαμπάτοι  :eee ).

Επίσης και οι δυο ειναι manufactured στην Κορέα (απίστευτο για κεφάλια αξίας 2.000€  >:( ) ... ενώ ο Heritage CL (δλδ ο Αμερικάνικος είναι κάπου στα 2.500€  :-X ).

Anyways σε αναμονή του feedback σας...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/06/16, 12:20 από Archangel »
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ampeg SVT VR vs Ampeg SVT CL
« Απάντηση #1 στις: 13/06/16, 14:55 »
Θειο,μολις γυρισα απο στουντιο οπου εκανα το δοκιμαστικο της fearful με μικροφωνο και ο τυπος εχει εναν svt εκει.Φυσικα και τον δοκιμασα.Δεν ξερω ποιος svt αλλα λεει τον εχει αρκετα χρονια.Καλος,αλλα για τα δικα μου τα γουστα εχει αρκετα πριματο ηχο.Τον επαιξα με μια 4χ10 ampeg και ηθελα να βαλω την 15/6 αλλα παιζει στα 8Ω εμενα και με speakon καλοδιο και δεν δοκιμασα.Ειχε 9band eq ο ampeg και εφερα λιγο τον ηχο αλλα χρειαστικε να επεμβω με το eq του μπασου,πραγμα που δεν μου αρεσει,ειδικα οταν μηλαμε για τοσο χρημα για κεφαλι,δεν θελω να δουλευω ετσι.Anyway,καλυτερος απο galien krueger ως προς τον ογκο,αλλα μην φανω υπερβολικος,το eden wtdi τον ξεφτιλιζει αν παιζεις και με τα 2 και κανεις συγκριτικο.
Βρες να ακουσεις(τρανζιστορατος ηταν αυτος μου ειπε) και οτι αποφασισεις.Εγω προσωπικα δεν θα τον αγοραζα.Γνωμη μου..βρες κατι αυτης της δεκαετιας ;)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ampeg SVT VR vs Ampeg SVT CL
« Απάντηση #2 στις: 13/06/16, 15:31 »
Δεν έχω εμπειρία από τους συγκεκριμένους αλλά πρώτον πάρα πολύ ακριβοί, και δεύτερον σε τόσο χαμηλές συχνότητες ακούς κάτι από την λάμπα?.. δεν ξέρω, νομίζω υπάρχουν απίθανες κεφαλές σε τρανζίστορ στα μισά λεφτά..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ampeg SVT VR vs Ampeg SVT CL
« Απάντηση #3 στις: 13/06/16, 15:52 »
Εχω μηλησει με ατομα (2-3)που εχουν peavey λαμπα 300watt και τελικα δεν τον δουλευουν..Ζοριζοντε απο νωρις,και αν θες distortion η overdrive στο μπασο τοτε θες crossover και να παραμορφωνεις απο τα 200Hz και πανω για να μην ειναι λασπη.Θειο,για μενα ουτε καν υβριδικος..Solid state καργα οταν ειναι για μπασο.Στις κιθαρες..αλλουνου παπα ευαγγελιο..

Ομως αν επιμενεις,τοτε οποσδιποτε HPF πριν τον ενισχυητη,η δοκιμασε τον laney nexus
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ampeg SVT VR vs Ampeg SVT CL
« Απάντηση #4 στις: 13/06/16, 16:40 »
Ναι διότι για να βγάλει 300w λάμπα έχει 6 τελικές 6550 - τα κτήνη, με τους ανάλογους  κτηνώδεις μετασχηματιστές, γι'αυτό σου σπάει την μέση στα 40 κιλά.

Αυτός είναι καταπληκτικός, μου το έχει πει φίλος μου και έχει λάμπες προενίσχυση, κάτω από τα μισά λεφτά, συν ότι έχει μεγαλύτερη ευελιξία σε ρυθμιστικά, που τελικά ειδικά όταν μετακινείσαι σε διάφορες καμπίνες την χρειάζεσαι:
http://www.thomann.de/gr/ampeg_svt7_pro_bass_head.htm?ref=search_rslt_ampeg+bass_242519_0

Σκέτοι τρανζίστορ υπάρχουν επίσης απίθανοι στο 1/3 των χρημάτων που αναφέρθηκαν όπως οι μεγαλύτεροι Gallien Krueger, πχ:
http://www.thomann.de/gr/gallien_krueger_gt400rb3.htm
http://www.thomann.de/gr/gallien_krueger_mb800.htm

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ampeg SVT VR vs Ampeg SVT CL
« Απάντηση #5 στις: 13/06/16, 17:44 »
Η αληθεια ειναι πως οι galien εχουν μεγαλυτερη φημη απο οτι θα επρεπε.Φυγε νακα και δοκιμασε markbas Ο ΗΧΟΣ.
βεβαια υπαρχουν πολλα αστερια σημερα..
trace elliot,peavey minimega(κορηφη),eden,αυτα τα taurus εχουν ωραια features..
Αλλα να σου πω..τελικος ΡΑ και μια καλη προενισχυση και ολα κομπλε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ampeg SVT VR vs Ampeg SVT CL
« Απάντηση #6 στις: 13/06/16, 18:54 »
Θειο,αυτον επαιξα σημερα
http://www.musiciansfriend.com/amplifiers-effects/ampeg-svt450h-450w-classic-series-head
Να σου πω,αφου παιζεις με φουζ,και ο GK που λεει ο αδριανος,θα σε βολεψει
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Ampeg SVT VR vs Ampeg SVT CL
« Απάντηση #7 στις: 22/06/16, 15:07 »
παιδια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
on the fly...
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ampeg SVT VR vs Ampeg SVT CL
« Απάντηση #8 στις: 22/06/16, 18:31 »
Θειο,αν αγωρασεις τιποτα,θελουμε review..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Ampeg SVT VR vs Ampeg SVT CL
« Απάντηση #9 στις: 27/06/16, 14:01 »
 …back (from the dead) again!!
 
Παιδιά πρώτα απ`όλα σας ευχαριστώ για τις προτάσεις.  Είναι γεγονός πως οι λάμπες καθιστούν αρκετά υψηλό το κόστος μιας κεφαλής και ειλικρινά, δεν πίστευα πως οι συγκεκριμένες τιμές αφορούσαν προϊόντα κατασκευασμένα στην Κίνα ή την Κορέα.  Κατανοώ επίσης πως οι λάμπες βγάζουν ένα πιο ζεστό, οργανικό ήχο, τον οποίο ένας μουσικός μπορεί να χρησιμοποιήσει αλλάζοντας τις δυναμικές του τρόπου με τον οποίο παίζει το όργανο του.  Αυτά βέβαια στην κιθάρα, καθώς στο μπάσο δεν γνωρίζω (αλλά μάλλον από τα λεγόμενα σας η διαφοροποίηση είναι πολύ πιο μικρή).
 
Τον GK MB-800 τον είχα δοκιμάσει νομίζω στο studio Terra (ή Πέτρα) και δεν μπορώ να πω πως με κέρδισε.  Για την ακρίβεια ένας από τους αγαπημένους μου μπασίστες (o Duff από τους GnR) χρησιμοποιεί GK αλλά υπήρχε μεγάλη απόσταση (οκ μεγάλη κουβέντα όχι για το forum).
 
Σχετικά με τον πρώτο Ampeg του Ανδριανού θα το ψάξω.  Να πω την αμαρτία μου έχω παίξει με τους Portaflex 500 (και μάλλον 800) και μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις, με σχεδόν όλα τα  μπάσα που έχω, απλά ήθελα να αλλάξω league και να δοκιμάσω τα μεγάλα παιδιά ;)
 
By the way ανιψιέ πως σου φάνηκε ο Ampeg που δοκίμασες;
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ampeg SVT VR vs Ampeg SVT CL
« Απάντηση #10 στις: 27/06/16, 20:53 »
Θειο,καποτε ονειρευομουν και εγω εναν ampeg.Τον svt II pro.Αλλα μετα προσανατολιστικα αλλου.
Κοιτα.Εγω δεν θα τον αγοραζα αυτον που επαιξα.Να συμιωθει οτι εγω εχω και διαφορετικο ηχο απο τον δικο σου.Για τα σφικτα,που βαρανε χαστουκια μπασα με βαθος,δεν μου κανει.Πολλοι ομως τον πενευουν(αλλα απο την αλλοι οι ιδιοι πολλοι πενευουν και τον GK που ανεφερες)
Μολις κοτσαρα το μπασο,ηταν ο ιδιοκτητης του στουντιο μαζι και σκαλιζαμε το eq,αφου στα γρηγορα δεν βγαλαμε κατι ετσι που να μου αρεσει,αλλαξαμε στο γραφικο eq,και τον βλεπω να ανεβαζει τερμα το 40,λιγο πιο κατω το 80 και λιγο πιο κατω το 120 (νομιζω),και ολα τα αλλα ηταν λιγο πιο κατω,στο φλατ.Εκει αρχισα να ξενερωνω..με αυτες τις ρυθμησεις,αν τον τστιτωσεις,δεν μενει headroom ουτε για ζητω..χωρια που για να το φερω εκει που ηθελα ακριβως,ρυθμησα και το eq του μπασου.Δεν θελω να σε ξενερωσω,ουτε να εχεις την αμφιβολια αν δεν τον παρεις επειδη εμενα δεν μου κανει,πως αν δεν με ακουγες και τον επαιρνες θα γουσταρες τρελα.
Για μενα,περνα μια απο νακα και ακου καναν markbass,αν τους ειχε πριν 2 χρονια σιγουρα θα ειχα παρει.Αλλα κηνιθικα αλλιως και οταν ακουσα markbass απο κοντα ηδη ειχα παρει αλλη πορεια και καταλαβα πως αν αγοραζα στα τυφλα δεν θα εχανα.
Δεν ξερω γιατι εχεις σκοπο να μπεις στην κατιγορια "λουμπαγκο-δυσκοκοιλη" και εχω μια περιεργια..
Επησεις,να αναφερω οτι μπορει σαν ενισχυτης να μου κανει και να τον χαλουσε η καμπινα του.Ηταν μια 4χ10 ampeg της σειρας,οχι αυτη με τις κοφτες γωνιες,η αλλη.Αλλα οπως και να εχει μια 4χ10 ποτε δεν ειναι καλη.Μεγαλος μυθος αυτες οι καμπινες.Να συμιωσω και οτι μολις ειχα παιξει με τον δικο μου εξοπλησμο,σε εναν χορο γεματο ηχομονοτικα,που η υποθεση σεικωνε αρκετο bass boost.
Αν θες να πας σε πιο feather-weight κατηγορια,υπαρχουν πολλες επιλογες,καθος υπαρχουν και επιλογες di/pedal/rack preamp με τελικο ΡΑ που εκει βρισκομαι εγω τωρα και μπορω να πω πως υπαρχουν επιλογες παρα πολλες και καλες.

YΓ.τι καμπινα θα δουλευεις?
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Ampeg SVT VR vs Ampeg SVT CL
« Απάντηση #11 στις: 29/06/16, 10:07 »
 Αντέχω στα βάρη και στα δύσκολα (για πόσο ακόμα βέβαια)…
 
Κάποια φεγγάρια κουβαλούσα μπάσο, πετάλια, ένα μίνι κεφάλι και δυο καμπίνες δεκάρες της ashdown (perfect ten).
 
Βασικά είμαι fan του 8Χ10… αν δεν παίξει κάτι τέτοιο μάλλον 4Χ10 και 1Χ15 …. ή αν βρω καμιά καστομιά τύπου 4Χ12  ::) … γενικότερα έχω δει πως τα 12άρια μου αρέσουν περισσότερο, τα 15άρια σκέτα δεν τα μπορώ, δύο δεκάρια απλά δεν αρκούν ενώ συνήθως 2 δεκάρια μαζί με ένα 15άρι έχουν την τάση να τονίζουν είτε τα 10 ή μόνο το 15άρι  :-\
 
…βέβαια μετά θα θέλω νέο σπίτι χωρίς γείτονες…  ;D
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ampeg SVT VR vs Ampeg SVT CL
« Απάντηση #12 στις: 29/06/16, 10:17 »
Ανοιγεις μεγαλο θεμα θειο..Στο περιφιμο talkbass ολοι ρωτανε για 4χ10+1χ15, αποδεικνιετε πως 1χ15+6" αρκει και στο τελος ρωτανε με ποια 15αρα να ζευγαρωσουν την 4χ10 τους.
Ξερω Ολανδο μπασιστα που εχει 2 καμπινες 12+6 για θρας ροκ (fearum κατι λεγετε η μπαντα) και λεει μια ηταν αρκετη,αλλα θελει να αγκιξει τις 8χ10.
Αν θες να το συζητησουμε ανοιξε αλλο θεμα η παρε σπορια και παρε με τηλ  ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ampeg SVT VR vs Ampeg SVT CL
« Απάντηση #13 στις: 15/06/17, 23:30 »

Βασικά είμαι fan του 8Χ10… αν δεν παίξει κάτι τέτοιο μάλλον 4Χ10 και 1Χ15 …. ή αν βρω καμιά καστομιά τύπου 4Χ12  ::) … γενικότερα έχω δει πως τα 12άρια μου αρέσουν περισσότερο, τα 15άρια σκέτα δεν τα μπορώ, δύο δεκάρια απλά δεν αρκούν ενώ συνήθως 2 δεκάρια μαζί με ένα 15άρι έχουν την τάση να τονίζουν είτε τα 10 ή μόνο το 15άρι  :-\


Θειο,οι προσευχες σου εισακουστικαν (και οι εταιριες βαζουν μυαλο να βγαζουν πιο αποδοτικες καμπινες)
http://www.edenamps.com/p1510x.html
https://peavey.com/products/index.cfm/item/659/118800
http://www.taurus-amp.pl/bass/cabinets/tr-series-neo-speakers/tr-1510.html

συνδιαασμοι μεγαφωνων για ολα σου τα γουστα..και μια αρχαια ampeg
http://www.ampeg.com/images/archive/products/PR-1832HE.jpg
The μπασό is the law


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ampeg SVT VR vs Ampeg SVT CL
« Απάντηση #15 στις: 07/07/17, 17:18 »
Θειο,μετα που θα παω σπιτι.Γιατι το dumbphone δεν εχει καλο ηχο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ampeg SVT VR vs Ampeg SVT CL
« Απάντηση #16 στις: 07/07/17, 21:58 »
Θειο,εμενα αυτος ο ενισχυτης δεν μου ακουγετε καθολου καλος για τα γουστα μου.
Εσενα ομως πρεπει να σε βολευει καλα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ampeg SVT VR vs Ampeg SVT CL
« Απάντηση #17 στις: 12/07/17, 23:47 »
Λεπον θειο.
Αφου το θεμα οδευει προς τους ενισχυτες,εδω εκανα ενα review για την καμπινα μου,αλλα ακου ολο το rig τι ηχο βγαζει(λεπτομεριες γραφει το thread)
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=89967.0

Τωρα,για ενισχυτες,περνουμε δεδομενο οτι εχουμε μια καλη καμπινα (πχ Hathor 1855)


Και μετα παμε να βρουμε εναν καλο ενισχυτη.
Πολυ ενδιαφερον μου φαινοντε οι εξης

Little Mark 800

eden WT800





aguilar DB751

demeter bass 400


thunderfunk TFB800-B2


masoundworks
Sonic Farm MAS Tantra 1200 Watt Amp/Studio Pre/DI

peavey minimega


jule amps monique 700



Τωρα σιγουρα μολις κλεισω το λαπτοπ θα μου ερθουν κι αλλοι στο μυαλο,αλλα δεν πειραζει.
Ψαξε να τσεκαρεις βιντια στο ιντερνετ για τα παραπανω μηχανακια να γουσταρεις :bass :bass :bass :bass :bass :bass :bass

The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ampeg SVT VR vs Ampeg SVT CL
« Απάντηση #18 στις: 12/07/17, 23:50 »
euphonic audio (eaamps) iamp pro 1200

The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
10832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/19, 11:29
από Archangel