Αποστολέας Θέμα: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?  (Αναγνώστηκε 12660 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα παίδες..
Έχω δει πως βοηθάτε όλους τους αρχάριους κ θέλω κ γω να ρωτήσω κατι...
Σκέφτομαι να αγοράσω μία Epiphone Les Paul ( cherry sunburst φυσικά! !  ;) ) αλλά, απ'ότι έχω ακούσει κ διαβάσει στο forum οι αρχικοί της μαγνήτες δεν αξίζουν και πολλά.
Ξέρετε καποιους καλούς που να μπορώ να βάλω πάνω για ήχο rock σε στυλ slash, gilmour ή και να πλησιάζει petrucci?

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #1 στις: 11/01/08, 02:44 »
Για slash ήχο ο καλύτερος τρόπος είναι να βάλεις τους μαγνήτες του slash... Seymour Duncan Alnico II

Για πετρούτσι δεν ξέρω, αλλά για gilmour θέλεις μονούς...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #2 στις: 11/01/08, 03:25 »
Για slash ήχο ο καλύτερος τρόπος είναι να βάλεις τους μαγνήτες του slash... Seymour Duncan Alnico II

Για πετρούτσι δεν ξέρω, αλλά για gilmour θέλεις μονούς...

Εννοείς Alnico Pro και όχι Alinco II.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #3 στις: 11/01/08, 08:30 »
Για τους τρείς καλλιτέχνες που ανέφερες φίλε μου θέλεις τρία διαφορετικά σετ μαγνητών!  ;)

Σου δίνω μερικές ιδέες:

Slash -> Seymour Duncan Alnico II Pro/ Pearly Gates/ JB (b) + '59 (n)

Gilmour -> Εδώ όπως είπε κι ο Gabriel6th μάλλον θες μονούς, το οποίο μεν γίνεται (να βάλεις δηλαδή από ένα μονό σε κάθε humbucker θέση), αλλά δεν θα σου το πρότεινα σε Les Paul κιθάρα. Μπορείς να πάρεις δύο medium output μαγνήτες όμως, και να τους split-άρεις για τέτοιο ήχο - Μ'ένα push/pull ποτενσιόμετρο θα'σαι μια χαρά. Οι παραπάνω μαγνήτες θα έκαναν μια χαρά πιστεύω γι'αυτή τη δουλειά. Επίσης, έχεις την επιλογή να βάλεις ένα διπλό στη bridge θέση, κι έναν μονό στη neck, όπου θα σου πρότεινα τους εξής:

Seymour Duncan: Parallel Axis Stack, Vintage Rails, Vintage Staggered
DiMarzio: Area 58, Area 61, HS3, Virtual Vintage 54, Virtual Vintage Blues

Petrucci -> Για τέτοιο ήχο θα σου πρότεινα DiMarzio, μια και είναι δοκιμασμένοι, και είναι πολύ κοντά στον ήχο του Petrucci. Φυσικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις ακριβώς αυτούς που φοράει πλέον: D-Sonic (b) και Air Norton (n), ή στη θέση του D-Sonic τους: ToneZone, Super Distortion κλπ.

Έχε υπόψη πως με τους τελευταίους μαγνήτες θα πλησιάζεις περισσότερο "high tech", τρόπον τινά, ήχο, ενώ με τους δύο πρώτους πιο vintage τόνους.

Τώρα εκτός από DiMarzio και Seymour Duncan, υπάρχουν κι άλλοι καλοί, λιγότερο γνωστοί μαγνήτες έξω, όπως οι rockfield, GFS, Haussel κλπ, αλλά μη έχοντας ακούσει πολλά απ'αυτούς δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, εκτός των rockfield, όπου τους άκουσα σε doublecut Gibson, και πραγματικά ήταν απίστευτοι!

Παρεμπιπτόντως, μόλις θυμήθηκα και τους original Gibson μαγνήτες, αλλά πιστεύω πως είναι υπερβολικά ακριβοί για τις δυνατότητές τους.  ;)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #4 στις: 11/01/08, 09:47 »
Παιδιά κατ'αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις... :D
Τωρα...οι προτάσεις αυτές είναι σε κάποια φυσιολογική τιμή για μαγνήτες?
Παίρνω την  Epiphone λόγω μικρής οικονομικής δυνατότητας...θέλω να βάλω ένα σετ μαγνητών που να μην ξεφεύγουν από κάποιο όριο..
Επίσης....οι βασικοί μαγνήτες της Epiphone αξίζοιυν τίποτα ή πάνε για αλλαγή στο διπλανό κατάστημα απ'όπου θα αγοράσω την κιθάρα?
Ξέρετε κάποιο σετ σε σχετικά καλή τιμή που θα μου αναβαθμίσουν τον ήχο και θα κινούνται σε rock ήχο?
Ας μην είναι απαραίτητα στους ίδιους μαγνήτες των Slash & Gilmour...
Ευχαριστώ!
  ;D  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #5 στις: 11/01/08, 10:06 »
Κοίταξες τους GFS; Μπορείς να βρεις πολύ φτηνούς και καλούς μαγνήτες αν ψάξεις την ιστοσελίδα του GuitarFetish... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #6 στις: 11/01/08, 10:18 »
EMG  ;)

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #7 στις: 11/01/08, 11:19 »
Παιδιά κατ'αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις... :D
Τωρα...οι προτάσεις αυτές είναι σε κάποια φυσιολογική τιμή για μαγνήτες?
Παίρνω την  Epiphone λόγω μικρής οικονομικής δυνατότητας...θέλω να βάλω ένα σετ μαγνητών που να μην ξεφεύγουν από κάποιο όριο..
Επίσης....οι βασικοί μαγνήτες της Epiphone αξίζοιυν τίποτα ή πάνε για αλλαγή στο διπλανό κατάστημα απ'όπου θα αγοράσω την κιθάρα?
Ξέρετε κάποιο σετ σε σχετικά καλή τιμή που θα μου αναβαθμίσουν τον ήχο και θα κινούνται σε rock ήχο?
Ας μην είναι απαραίτητα στους ίδιους μαγνήτες των Slash & Gilmour...
Ευχαριστώ!
  ;D  ;D  ;D

Φίλε μου, πάρε την κιθάρα, με το καλό, παίξε ένα διάστημα, κι αν δεις ότι οι μαγνήτες δεν ικανοποιούν ΕΣΕΝΑ, άλλαξέ τους.
Πολλά από τα σετ που σου πρότειναν παραπάνω κοστίζουν (μαζί με την τοποθέτηση) όσο η μισή σου κιθάρα.
Αν είναι να το κάνεις με το που την πάρεις, πήγαινε καλύτερα σε άλλη κιθάρα από την αρχή.
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #8 στις: 11/01/08, 12:24 »
συμφωνω με τον απο πανω...δεν νομιζω οτι εχει νοημα να αλλαξεις μαγνητες στη κιθαρα αμα δεν την παιξεις για ενα σημαντικο διαστημα...τσαμπα τα λεφτα θα ειναι.και αφου μας λες οτι εισαι αρχαριος πιστεψε με δεν θα καταλαβεις διαφορα.... ;)
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #9 στις: 11/01/08, 12:52 »
Μία από τα ίδια.. Ετοιμάζεσαι να ρίξεις σχεδόν δύο κατοστάρικα ακόμα σε καινούργια κιθάρα. Πάρε εξ'αρχής τότε μία καλύτερη. Και δές αν εσένα σου κάνουνε πρώτα οι μαγνήτες. Μετά το ψάχνεις πάλι...

Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #10 στις: 11/01/08, 12:53 »
Συμφωνω κι εγω αφου οπως και να εχει με λιγα λεφτα παραπανω (οσο θα κανει η κιθαρα μαζι με τους μαγνητες) μπορεις να παρεις αντιγραφα γκιμπσον πολυ πιο ποιοτικα απο την επιφον (και με καλυτερους μαγνητες πανω) αν κανεις ενα seach θα βρεις προτασεις!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #11 στις: 11/01/08, 13:24 »
χμμ.. ??? έχετε δίκιο παιδιά
είχα επηρρέαστει από τα όσα λέγονται κ δεν σκέφτηκα πως ίσως ο ήχος τοιυς να μου κάνει προς το παρόν..
αν την πάρω ή την παίξω σε κάποιο μαγαζί θα σας πω εντυπώσεις!!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #12 στις: 11/01/08, 13:39 »
αλλά....Frail....τι εννοείς "αντίγραφα Gibson"?
τα φτιάχνει η Gibson κ έχουν την ίδια σχεδόν ποιότητα ή είναι σαν απομιμήσεις?

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #13 στις: 11/01/08, 15:01 »
Φανταζομαι πως στα λεφτα που συζηταμε θα εννοει καποιο απ τα φτηνα της TOKAI.
+10000000000 θα ελεγα γι αυτα τα οργανα, αλλα θα δυσκολευτεις να τα βρεις για να τα δοκιμασεις...
Μονη σου ελπιδα αν εισαι Αθηνα νομιζω ειναι ο Τριμης στην Τρικουπη, αλλα ειχα ρωτησει πριν κανα μηνα και μου πε, ξεμεινε απο ΤΟΚΑΙ.

Αν ειναι οντως ετσι, μετα πας E-Bay, οχι ο,τι καλυτερο για αρχαριο που ψαχνει την 1η του κιθαρα :(

Παντως απ τη στιγμη που εχεις κολλησει με ΛεσΠολακι, τοτε νομιζω η Epiphone Standard ειναι ΟΚ...

Παντως, αν θες την γνωμη μου, εφοσον τωρα ξεκινας οπως λες, καλυτερα να αφησεις την Λεσπολ για αργοτερα.
Στο λεω αφενος διοτι η κιθαρα εχει καποιες εργονομικες δυσκολιες που μπορουν να ξενερωσουν καποιον που μολις ξεκινα (μυτερο σωμα, βαρος, "περιεργο" μπρατσο), αφετερου δεν ειμαι σιγουρος οτι ψαχνεις τελικα αυτο ακριβως.

Οχι τιποτα αλλο, αλλα δεν πειστηκα απο αυτα που λες, οτι αυτο που θες ειναι ακριβως λεσπολ.
Μου λες Πετρουτσι, Γκιλμορ και Σλας.Τα τρια ακρα του κιθαριστικου ηχου σχεδον.
Ειναι σαν να λες:
"Παιδες θελω ενα αμαξι, για να πηγαινω τα παιδια σχολειο, να κουβαλαω ντοματες και να τρεχω σε αγωνες, τι να παρω?" ;D ;D ;D

Σκεψου το, αν αποφασισεις να κοιταξεις κατι αλλο, εδω ειμαστε και τα συζηταμε. ;)

Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #14 στις: 11/01/08, 16:20 »
Οντως τισ Τοκαι κυριως εννοοω αν και φιλε Mech κανεις λαθος καθως υπαρχει αντιπροσωπος ΤΟΚΑΙ στην Αθηνα -ο Μεταλλιδης - απο τον οποιο περιμενω την LC185 που εχω παραγγειλει ηδη...
τα φτηνα made in Japan μοντελα της Τοκαι ερχονται σε τετοιες τιμες που σε ενδιαφερουν με πολυ καλη ποιοτητα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #15 στις: 11/01/08, 17:15 »
Στάλθηκε από: MechMech:
Μου λες Πετρουτσι, Γκιλμορ και Σλας.Τα τρια ακρα του κιθαριστικου ηχου σχεδον.
Ειναι σαν να λες:
"Παιδες θελω ενα αμαξι, για να πηγαινω τα παιδια σχολειο, να κουβαλαω ντοματες και να τρεχω σε αγωνες, τι να παρω?"   

χαχαχα...με αποστόμωσες τώρα MechMech... :P
Βασικά έχω κολλήσει με την LesPaul πολυ καιρό κ θα θελα να την έχω..
Ηλεκτρική παίζω κοντά ένα χρόνο τώρα αλλά αρχάριος θεωρούμαι...
μία διευκρίνιση.: οι ΤΟΚΑΙ είναι θυγατρική της Gibson κ φτιάχνει χαμηλότερης ποιότητας Gibson κιθάρες??

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #16 στις: 11/01/08, 17:29 »
μία διευκρίνιση.: οι ΤΟΚΑΙ είναι θυγατρική της Gibson κ φτιάχνει χαμηλότερης ποιότητας Gibson κιθάρες??

Πολύ θα'θελε η gibson να έχει τέτοια θυγατρική, αλλά όχι  ;D ;D
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #17 στις: 11/01/08, 20:20 »
Οι διαφορές στούς ήχους τών Petrucci είναι όχι μόνο στά όργανα, αλλά και στο υπόλοιπο εξοπλισμό τους.. Δηλαδή έχουμε τρίγωνα τύπου Fender-Gibson-Ibanez/EBMM, vintage καθαρό - βρώμικο lead rock - high tech metal ήχο, alder - mahogany - basswood, bretanila - americanila - progressivila... Απο όπου κι άν το δείς διαφορετικά είναι.

Οι LP θεωρούνται "jack-of-all-trades" δηλαδή μπορούνε να καλύψουνε πολλά πράγματα ηχητικά, αλλά μήν πιάνουμε τα άκρα.
Αγορά από ebay τή συστήνω, αρκεί να ξέρεις να ψάξεις ποιός τη πουλάει, κλπ.

Μήν ξεχνάς τα εξής. Τουλάχιστον ο μισός ήχος θα βγεί από τα δάκτυλά σου.. Τα υπόλοιπα απλά θα βοηθήσουνε για να ικανοποιηθεί το αυτί σου. Βρές κάτι πού να ταιριάζει στο ΄χερι σου, τό σώμα σου.. Ενισχυτές μαγνήτες πετάλια, αυτα είναι πράγματα πού τα βρίσκεις έπειτα, εκτός κι άν έχεις 3-4 κιθάρες, δέν θες να δώσεις πολλά λεφτά, και ξέρεις εξάρχής ότι τόν τάδε ήχο τόν πιάνεις πχ με LP και 81/85, η με RG και PAF's..

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #18 στις: 12/01/08, 02:09 »
Παίδες σας ευχαρίστώ όλους για τις απαντήσεις σας...
Θα πάω από βδομάδα να δοκιμάσω ό,τι βρω σε Epiphone, Tokai..ακόμα και Gibson αν με αφησουν :P
και θα σας πω εντυπώσεις σε επόμενο post!!!  ;D  ;D  ;D
Πάντως χαίρομαι που υπάρχουν εναλλακτικές αν δν μου αρέσουν οι αρχικοί μαγνήτες...
Πιο πολύ με καίει να έχω Les Paul προς το παρόν αλλά να παράγει κ έναν ήχο της προκοπής βρε αδερφέ!
Για όποιους έχουν παίξει με Les Paul...αληθεύει ότι το σκάφος της είναι λίγο άβολο λόγω του παλιομοδίτικου σχεδίου της?

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #19 στις: 12/01/08, 02:13 »
Για όποιους έχουν παίξει με Les Paul...αληθεύει ότι το σκάφος της είναι λίγο άβολο λόγω του παλιομοδίτικου σχεδίου της?

Απλά επειδή το σώμα δεν έχει κάποιο arch εκεί που ακουμπάει ο δεξιός βραχίονας θέλει λίγη συνήθεια στην αρχή, αλλά δεν είναι κάτι τραγικό, μια χαρά θα σε βολέψει άμα το συνηθίσεις πιστεύω.

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #20 στις: 12/01/08, 15:54 »
Οι διαφορές στούς ήχους τών Petrucci είναι όχι μόνο στά όργανα, αλλά και στο υπόλοιπο εξοπλισμό τους.. Δηλαδή έχουμε τρίγωνα τύπου Fender-Gibson-Ibanez/EBMM, vintage καθαρό - βρώμικο lead rock - high tech metal ήχο, alder - mahogany - basswood, bretanila - americanila - progressivila... Απο όπου κι άν το δείς διαφορετικά είναι.

Μήν ξεχνάς τα εξής. Τουλάχιστον ο μισός ήχος θα βγεί από τα δάκτυλά σου.. Τα υπόλοιπα απλά θα βοηθήσουνε για να ικανοποιηθεί το αυτί σου. Βρές κάτι πού να ταιριάζει στο ΄χερι σου, τό σώμα σου.. Ενισχυτές μαγνήτες πετάλια, αυτα είναι πράγματα πού τα βρίσκεις έπειτα, εκτός κι άν έχεις 3-4 κιθάρες, δέν θες να δώσεις πολλά λεφτά, και ξέρεις εξάρχής ότι τόν τάδε ήχο τόν πιάνεις πχ με LP και 81/85, η με RG και PAF's..

+1000

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #21 στις: 12/01/08, 22:49 »
Βασικά μπορείς να βρεις τεράστια ποικιλία από μαγνήτες σε στυλ PΑF που θα καλύπτουν ολους τους ροκ και χαρντ ροκ ηχους άνετα. Οι κιθαρίστες που ανέφερες όλοι έχουν τελείως διαφορετικό συνδυασμό κιθάρας-μαγνητών-ενισχυτή. Αν θες να έχεις 1 μόνο κιθάρα και να παίζεις λίγο απο όλα καλύτερα να κοιτάξεις αλλού. Π.χ. προς Ibanez μερια...

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #22 στις: 13/01/08, 16:46 »
Βασικά μπορείς να βρεις τεράστια ποικιλία από μαγνήτες σε στυλ PΑF που θα καλύπτουν ολους τους ροκ και χαρντ ροκ ηχους άνετα. Οι κιθαρίστες που ανέφερες όλοι έχουν τελείως διαφορετικό συνδυασμό κιθάρας-μαγνητών-ενισχυτή. Αν θες να έχεις 1 μόνο κιθάρα και να παίζεις λίγο απο όλα καλύτερα να κοιτάξεις αλλού. Π.χ. προς Ibanez μερια...


Ωπα ρε κατσε, για να παιζει Γκιλμορ και Σλας, η Ibanez μερια ειναι η πρωτη του επιλογη...?
Δεν νομιζω... Η μονη κιθαρα τους που εχω ακουσει να αποδιδει vintage ηχο ειναι η Satriani, και αυτη ακομα στα καθαρα ητανε για κλαματα. Χωρια που δεν ειναι στο badget του παιδιου.
Οταν θελουμε να συνδυασουμε αλλα αντ αλλων ειδη με ενα οργανο, νομιζω η καλυτερη επιλογη ειναι καποιο HSS στρατοειδες (στρατοκαστερ με διπλο bridge). Στην περιπτωση του φιλου καποια μεξικανα...

Εγω θα επιμεινω στο βιολι μου παντως, και αφου ειπες οτι θες κατι λεσπολοειδες, θα σου προτεινω να δεις κατι που μοιαζει με λες πολ, και επιπλεον εχει μια ιδεα πιο μοντερνο τονο, ωστε να πας και προς Petrucci μερια.
Θα με θυμηθεις:
http://www.zozef.gr/site.php?&file=product-view.xml&cat0id=&cat1id=13&cat2id=51&id=932#

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #23 στις: 13/01/08, 17:19 »
Παιδιά κατ'αρχάς σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις σκέψεις και τις συμβουλές σας....
Θέλω όμως να διευκρινίσω πως μόνο για το συγκεκριμένο μοντέλο ψήνομαι...
Ακόμα πηγαίνω ωδείο όποτε θα περάσει αρκετός καιρός πριν πάρω κάποιο πραγματικά καλό όργανο...
Θα'θελα μόνο να έχω κανα δυό εναλλακτικές για μαγνήτες για την Les Paul σε περίπτωση που δεν μου αρέσουν αυτοί που θα έχει ήδη πάνω...
Εννοείται πως εκτιμώ τις προτάσεις σας (!!!), απλά δεν είναι της παρούσης...
 :D ;) ;D

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #24 στις: 13/01/08, 18:54 »

Ακόμα πηγαίνω ωδείο όποτε θα περάσει αρκετός καιρός πριν πάρω κάποιο πραγματικά καλό όργανο...


Γιατί?
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μαγνήτες για Epiphone...

Ξεκίνησε από exiledarchangel Τα καλύτερα...

7 Απαντήσεις
4491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/03, 22:05
από exiledarchangel
19 Απαντήσεις
8471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/05, 15:34
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
14 Απαντήσεις
15418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/08, 01:12
από BloodBath
5 Απαντήσεις
5995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
13 Απαντήσεις
6865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/08, 14:33
από Crossroad
7 Απαντήσεις
4018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/10, 14:06
από Giannis1995
5 Απαντήσεις
3314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/10, 16:39
από woodaki
6 Απαντήσεις
3179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/10, 12:35
από birbillis
4 Απαντήσεις
3151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/11, 11:27
από Johnie Darko
1 Απαντήσεις
9061 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/15, 23:08
από alkimel