Αποστολέας Θέμα: Krank Revolution JR, Randall RG50TC!!  (Αναγνώστηκε 6351 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Krank Revolution JR, Randall RG50TC!!
« στις: 26/04/08, 12:55 »
Έχει κανείς άποψη για αυτόν τον ενισχυτή?
Θέλω έναν ενισχυτή για hi-gain καταστάσεις και απ όσο ξέρω τα μηχανήματα της krank είναι πολύ καλά για αυτή τη δουλειά!! :)

Εδώ και το link από thomann: http://www.thomann.de/gr/krank_revolution_jr_mini_stack.htm
Επίσης αν ξέρει κανείς πόσα watt είναι (20 ή 120? ::)) γιατί το link με μπέρδεψε λιγάκι.. :P

« Τελευταία τροποποίηση: 28/04/08, 17:34 από gers »

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Krank Revolution JR!!
« Απάντηση #1 στις: 26/04/08, 13:01 »
Νομιζω 20 βατ ενισχυτης και 120 το μεγαφωνο αλλα ας επιβεβαιωσει και καποιος αλλος

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Krank Revolution JR!!
« Απάντηση #2 στις: 26/04/08, 13:08 »
ετσι ειναι, 20 watt ο ενισυχτης και μεγάφωνο 12'' eminence 120 watt...
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Krank Revolution JR!!
« Απάντηση #3 στις: 26/04/08, 14:13 »
Ναι, τώρα που το λέτε και το ξαναβλέπω έχετε ένα δίκαιο.. :P Αν κάποιος έχει παίξει με τον εν λόγω ενισχυτή και μου έκανε ένα σύντομο review, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!!

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Krank Revolution JR!!
« Απάντηση #4 στις: 26/04/08, 15:43 »
Eπιτελους (φιλε gers) καποιος που εκτιμα τα καλα πραματα, και ας μην ειναι τοσο γνωστα... Καιρο ειχα στο ματι τον εν λογω ενισχυτη αλλα να σας πω την αληθεια, ντρεπομουν να ανοιξω θρεντ...  :-\

Επειδη προφανως ο ενισχυτης εχει και δελεαστικη τιμη, και αν κρινουμε απο τα κρανκ γενικα παιζει να ξεσκιζει απο ηχο, θελω και εγω αποψεις απο αυτους που ειχαν την τιμη να παιξουν. ;D


Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Krank Revolution JR!!
« Απάντηση #5 στις: 26/04/08, 16:25 »
Ενταξυ δεν ειναι και κελεπουρι, ακριβουτσικος ειναι, και στα 20 βατ ειναι καπου ενδιαμεση κατασταση... πολλα για σπιτι και λιγα για βαρβατη συναυλια. Σορυ αλλα μου φαινεται σαν παιχνιδι για το σπιτι απο την εμφανιση του, δεν θα τον εβγαζα εξω, και ειναι πολυ ακριβος για να τον παρεις για παιχνιδι.
Παντως και δυο Κρανκ που ειχα ακουσει δεν με ενθουσιασαν καθολου, και  μονο για λαμπατοι δεν ακουγοντουσαν, καθολου χαρακτηρας λαμπας... πιστευω θα υπαρχει καποια λυση παρομοια σε λιγοτερα χρηματα? Ρανταλ π.χ.?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Metalhead765

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Krank Revolution JR!!
« Απάντηση #6 στις: 26/04/08, 18:44 »
Ωπ!!!!!!!! να το το παιδι!!!!!!!!μαζι δεν τα λεγαμε χθες?ε?. Παντος εγω σου ειπα εχει και τα μειονεκτηματα του .Π.χ  δεν εχει footswitch . για live δεν πολυβολευει δλδ.Εγω παντως που ειχα ακουσει την μεγαλη version που ειναι πανομοιοτυπος με ειχε εντυπωσιασει αρκετα τοτε !!!τοτε ομως τωρα πειρα ENGL!παντως για high gain καταστασεις θα βγεις ικανοποιημενος νομιζω




Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Krank Revolution JR!!
« Απάντηση #7 στις: 26/04/08, 18:57 »
δεν εχει footswitch . για live δεν πολυβολευει δλδ.

Α, γι αυτό μου είπες πως δε βολεύει για live? Εγώ νόμιζα επειδή έχει μόνο (μόνο?) 20w.. :P


Jesus ήμουν σίγουρος πως θα απαντούσες στο θέμα μου!! 8) Αν και ψιλοαπογοητεύτηκα από την απάντηση, με κάλυψες πλήρως!! :)
Randall λες καλύτερα ε? Αυτός εδώ τι λέει? Αν και απ ό,τι έχω διαβάσει είναι καλός για hi-gain καταστάσεις (+), απ τη φωτογραφία μου φαίνεται κάπως μεγάλος σε μέγεθος (-)...


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Krank Revolution JR!!
« Απάντηση #8 στις: 26/04/08, 19:13 »
Ο RG50 ειναι κορυφη!!! Τον εχει ο κολλητος μου, εχει γ***σει ολη τη γειτονια!!! Και πολυ καλα καθαρα κατ' εμε, οχι μονο γκαζια...αν εχεις μια καλη προενισχυση με αυτον τον ενισχυτη θα μεινεις μια ζωη!!!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Krank Revolution JR!!
« Απάντηση #9 στις: 26/04/08, 19:20 »
Βασικά δε σκοπεύω να χρησιμοποιήσω άλλη προενίσχυση απ αυτή του ενισχυτή, τουλάχιστον όχι τώρα..

εχει γ***σει ολη τη γειτονια!!!
Τώρα αυτό το λες για καλό? :P


Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Krank Revolution JR!!
« Απάντηση #10 στις: 27/04/08, 05:50 »
Θα κοίταζα και τον tiny terror στη θέση σου...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Krank Revolution JR!!
« Απάντηση #11 στις: 27/04/08, 16:16 »
Jesus ήμουν σίγουρος πως θα απαντούσες στο θέμα μου!! 8) Αν και ψιλοαπογοητεύτηκα από την απάντηση, με κάλυψες πλήρως!! :)
Randall λες καλύτερα ε? Αυτός εδώ τι λέει? Αν και απ ό,τι έχω διαβάσει είναι καλός για hi-gain καταστάσεις (+), απ τη φωτογραφία μου φαίνεται κάπως μεγάλος σε μέγεθος (-)...


Σορυ δεν ηθελα να σε απογοητευσω, ολα αποψεις ειναι, το καλυτερο που εχεις να κανεις (επειδη ειναι αρκετα και τα χρηματα), ειναι να τον δεις/ακουσεις απο κοντα και να καταλαβεις αν σου κανει ή οχι (αν και σε περιβαλλον προβας αλλαζουν τα δεδομενα).
Οπως ειπα δεν τον εχω ακουσει τον συγκεκριμενο, τα μεγαλυτερα αδερφακια του μονο, και δεν με ειχαν ξετρελανει. Και ο ηχος οπως ειπα δεν ειχε αυτο που συνηθιζουμε να αποκαλουμε "λαμπτος ηχος".
Τωρα αν εσυ θες κατι πραγματικα μικρο σε μεγεθος αλλαζει το θεμα. Ρανταλ οσοι εχω ακουσει καλοι ειναι. Βγες μια βολτα και δοκιμασε αν εχεις την ευχερια  :)
Ειναι 1χ12 φουλ λαμπα, οποτε βαρυς θα ειναι σιγουρα, πολυ μεγαλυτερος απο εναν τυπικο 1χ12 κομπο δεν νομιζω οτι ειναι.
Με λιγα λογια παρε οτι ικανοποιει τα αυτια και την καρδια σου   :D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Krank Revolution JR!!
« Απάντηση #12 στις: 27/04/08, 17:20 »
Θα κοίταζα και τον tiny terror στη θέση σου...
Τον είχα σκεφτεί κι αυτόν αλλά νομίζω πως το ότι δεν έχει 3-band eq (αλλά tone αντί αυτού) θα με περιορίσει λιγάκι.. Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να με ικανοποιήσει για μέταλ (φυσικά εδώ πρέπει να τον ακούσω για να καταλάβω).. Τα watt του μια χαρά μου φαίνονται πάντως!!

Σορυ δεν ηθελα να σε απογοητευσω, ολα αποψεις ειναι, το καλυτερο που εχεις να κανεις (επειδη ειναι αρκετα και τα χρηματα), ειναι να τον δεις/ακουσεις απο κοντα και να καταλαβεις αν σου κανει ή οχι (αν και σε περιβαλλον προβας αλλαζουν τα δεδομενα).
Οπως ειπα δεν τον εχω ακουσει τον συγκεκριμενο, τα μεγαλυτερα αδερφακια του μονο, και δεν με ειχαν ξετρελανει. Και ο ηχος οπως ειπα δεν ειχε αυτο που συνηθιζουμε να αποκαλουμε "λαμπτος ηχος".
Τωρα αν εσυ θες κατι πραγματικα μικρο σε μεγεθος αλλαζει το θεμα. Ρανταλ οσοι εχω ακουσει καλοι ειναι. Βγες μια βολτα και δοκιμασε αν εχεις την ευχερια  :)
Ειναι 1χ12 φουλ λαμπα, οποτε βαρυς θα ειναι σιγουρα, πολυ μεγαλυτερος απο εναν τυπικο 1χ12 κομπο δεν νομιζω οτι ειναι.
Με λιγα λογια παρε οτι ικανοποιει τα αυτια και την καρδια σου   :D
 
χαχα, δε με απογοήτευσες (ίσα ίσα χάρηκα που απάντησες) απλά είχα μια προαίσθηση πως θα άκουγα κάτι θετικό για τον ενισχυτή!!

Κάποιες ερωτήσεις για τον randall (μάλλον θα πρέπει να αλλάξω και τον τίτλο του θέματος :P):
-σε χαμηλές εντάσεις αποδίδει καλά? Ξέρω πως οι λαμπάτοι είναι φτιαγένοι για δυνατές εντάσεις αλλά ο thunder που είχα ακούσει ήταν αρκετά καλός και χαμηλά..
-ξέρει κανείς διαστάσεις και βάρος μιας και το site της randall δεν αναφέρει τπτ?
-ξέρει κανείς πού φτιάχνεται?
-ξέρει κανείς πού μπορώ να τον ακούσω για να μη σας τα πρήζω κι όλας με τις ερωτήσεις μου? :P

Αυτά!! :)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/04/08, 19:13 από gers »

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Krank Revolution JR!!
« Απάντηση #13 στις: 27/04/08, 19:44 »
Κάποιες ερωτήσεις για τον randall (μάλλον θα πρέπει να αλλάξω και τον τίτλο του θέματος :P):
-σε χαμηλές εντάσεις αποδίδει καλά? Ξέρω πως οι λαμπάτοι είναι φτιαγένοι για δυνατές εντάσεις αλλά ο thunder που είχα ακούσει ήταν αρκετά καλός και χαμηλά..
-ξέρει κανείς διαστάσεις και βάρος μιας και το site της randall δεν αναφέρει τπτ?
-ξέρει κανείς πού φτιάχνεται?
-ξέρει κανείς πού μπορώ να τον ακούσω για να μη σας τα πρήζω κι όλας με τις ερωτήσεις μου? :P

Αυτά!! :)




Kαι επισης επειδη και εγω ψηνομαι για ενισχυτη, και εχω στο ματι και τον rg50, αλλα και αυτον εδω: http://www.thomann.de/gr/randall_rh150g3.htm, θα ηθελα γνωμες και αποψεις για αυτους τους δυο.

Jezus τα φωτα σου!  :D

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Krank Revolution JR!!
« Απάντηση #14 στις: 27/04/08, 22:47 »
Γιατί όταν λείπω ξετσουτσουνεύει ο gers κ ανοίγει θέματα που με ενδιαφέρουν....?

ο Krank είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δυνατός... δεν έχω παίξει εγώ, ούτε τον έχω ακούσει , αλλά μου το έχει πει φίλος που είχε παίξει ..Από ότι μου είπε δηλαδή, για το σπίτι δεν....
Τον tony terror,τον έχω παίξει και εγώ και σου λέω ότι από μόνος του μου έβγαλε αρκετό gain για iron maiden (σε γενναία ένταση όμως) και πιστεύω με ένα overdrive γίνεται η δουλειά..
O Randall υβριδικός είναι? (λεει στον thomann μόνο 2 power tubes) Έχω ακούσει κ γώ τα καλύτερα όσον αφορά τους βαρείς και ασήκωτους ήχους του, αλλά εμένα που κοιτάω κ άλλους ήχους(απο SRV  μέχρι ACDC) θα με περιόριζε κάπως νομίζω...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Krank Revolution JR!!
« Απάντηση #15 στις: 27/04/08, 23:48 »
Γιατί όταν λείπω ξετσουτσουνεύει ο gers κ ανοίγει θέματα που με ενδιαφέρουν....?
Για να μη βλέπεις μουχαχαχαχα.. :P Θες να παίξεις και srv τρομάρα σου!! ;D

Btw ο rg50 είναι full λάμπα!! Υβριδικός είναι αυτός που παρέθεσε ο hoba..

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Krank Revolution JR, Randall RG50TC!!
« Απάντηση #16 στις: 28/04/08, 17:49 »
Πάντως στο harmony-central, ο randall δεν έχει αποσπάσει και τις καλύτερες κριτικές... :(

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Krank Revolution JR, Randall RG50TC!!
« Απάντηση #17 στις: 29/04/08, 00:54 »
Σορυ παιδια, πανταλ εχω ακουσει παμπολους (εκτος του οτι εχει εντορσμεντ ενας φιλος, ειχαν/εχουν και γνωστοι), αλλα με τους συγκεκριμενους δεν ξερω τι παιζει, αν εχουν το κλασικο ρανταλ ηχο που πανω/κατς εχω ακουσει στους περισοτερους. (p.x. Warhead, X2 & V2 εχουν πολυ κοντινο ηχο, και MTS καποια μοντουλ ειχα παρομοιο ηχο).
Ελλαδα τους φερνει ο Διαμαντοπουλος αν δεν κανω λαθος, οποτε περαστε μια βολτα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Krank Revolution JR!!
« Απάντηση #18 στις: 30/04/08, 22:43 »
Kαι επισης επειδη και εγω ψηνομαι για ενισχυτη, και εχω στο ματι και τον rg50, αλλα και αυτον εδω: http://www.thomann.de/gr/randall_rh150g3.htm, θα ηθελα γνωμες και αποψεις για αυτους τους δυο.

Jezus τα φωτα σου!  :D


Εσυ αυτο που θες δεν ειναι ενας βαρβατοενισχυτης, αλλα ενας καλος καθαρος ενισχυτης για να παιζεις με το pocket pod.
Πιστεψε με, ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ο ενισχυτης με τα ηχεια. Και το ποντ που ουτως η αλλως βγαζει βαρβατιλα, θα παρει αλλον αερα!

Αμα δεν εχεις αγορασει τιποτα μετα τις εξετασεις, κανονιζουμε να ακουσεις το ποντακι στον λανευ....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
randall rx15

Ξεκίνησε από panos83 Ενισχυτές

1 Απαντήσεις
2808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 11:35
από KaBi
FENDER VS RANDALL

Ξεκίνησε από mick77 Ενισχυτές

15 Απαντήσεις
6587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 19:49
από mick77
2 Απαντήσεις
2492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/08, 18:00
από Vicarious
Krank στην Αθήνα?

Ξεκίνησε από gers « 1 2 » Ενισχυτές

25 Απαντήσεις
9380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/08, 15:41
από ονομα_χρηστη
6 Απαντήσεις
3903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/08, 12:59
από music massacre
25 Απαντήσεις
9818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/11, 13:12
από adr1anos
Krank distortion pedal

Ξεκίνησε από Nicos_metal Εφέ

1 Απαντήσεις
1957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/09, 13:50
από giannaros
22 Απαντήσεις
4954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/11, 23:14
από downfall
2 Απαντήσεις
2175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/12, 15:45
από Ibanezos
5 Απαντήσεις
3380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/14, 22:38
από Γιάννης Σ.