Αποστολέας Θέμα: Γνωμες για Randall RG50TC  (Αναγνώστηκε 9769 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LITTLE-john

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γνωμες για Randall RG50TC
« στις: 19/11/08, 02:37 »
Για πειτε ρε παιδια, εχω σταμπαρει εδω κ καιρο το συγκεκριμενο ενισχυτη http://www.thomann.de/gr/randall_rg50_tc.htm κ θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις οσων τον εχουν δοκιμασει ή ακουσει... μου φαινεται κ αποτι διαβαζω σε διαφορα sites οτι προκειται για πολυ καλη επιλογη στα 500 ευρω μπατζετ περιπου, προοριζεται για κα8αρα heavy k thrash metal καταστασεις απο μερους μου... ;)

Αν μπορει να εξηγησει κ καποιος τι ακριβως παιζει με τις λαμπες του γιατι ειμαι ψιλοασχετος με λαμπατους ενισχυτες, σε τι θα επηρεασουν τον ηχο γενικοτερα, κ αν ξερει κανεις κανενα αντιπροσωπο της Randall στην Αθηνα.

Μπορειτε ανετα να αντιπροτεινετε καποιον αλλο ενισχυτη μεχρι 550 ευρω, κ επισης σκεφτομουν αν εβρισκα εναν Engl Screamer μεταχειρισμενο σε αυτα τα χρηματα, ποιον θα προτεινατε απο τους 2...

Thnx!

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για Randall RG50TC
« Απάντηση #1 στις: 19/11/08, 08:31 »
ο randall ειναι υβριδικος,δηλαδη εχει μια λαμπα στην προενισχυση και τρανζιστορατο τελικο.παιζει μια χαρα μεταλοκαταστασεις,θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος.να εχεις υπ'οψιν οτι ειναι made in china,οποτε να περιμενεις προβληματακια.τους randall τους φερνει ο διαμαντοπουλος στην σολωνος και μπορεις να τον ακουσεις.παντως engl screamer με αυτα τα χρηματα δεν θα βρεις.sorry...
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος takissam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για Randall RG50TC
« Απάντηση #2 στις: 19/11/08, 09:26 »
ο randall ειναι υβριδικος,δηλαδη εχει μια λαμπα στην προενισχυση και τρανζιστορατο τελικο.παιζει μια χαρα μεταλοκαταστασεις,θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος.να εχεις υπ'οψιν οτι ειναι made in china,οποτε να περιμενεις προβληματακια.τους randall τους φερνει ο διαμαντοπουλος στην σολωνος και μπορεις να τον ακουσεις.παντως engl screamer με αυτα τα χρηματα δεν θα βρεις.sorry...
Βασικα ο συγκεκριμενος δεν ειναι υβριδικος. Ειναι full λαμπα με 2 EL34 power tubes και 4 12AX7EHS. Δυστυχως δεν εχω προσωπικη αποψη για το συγκεκριμενω ενισχυτη. Μονο μια φορα ειχα ακουση την αντιστοιχη εκδοση σε καφαλα αλλα δεν μπορω να πω οτι καταλαβα και πολλα...

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για Randall RG50TC
« Απάντηση #3 στις: 19/11/08, 09:44 »
ναι λαθος δικο μου.sorry.full tube ειναι
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για Randall RG50TC
« Απάντηση #4 στις: 23/11/08, 20:43 »
ναι λαθος δικο μου.sorry.full tube ειναι
χμμ
οι κεφαλές v2 και t2 όμως που είναι στα 1200 ευρώ πιστεύω έχουν ανώτερο distortion τουλάχιστον..ακόμα και που είναι υβρίδια

άσχετο:ρε duncan με τα επανελημένα πόστς σου για τον screamer μ έχεις ψήσει να τον δοκιμάσω!
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος LITTLE-john

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για Randall RG50TC
« Απάντηση #5 στις: 24/11/08, 00:01 »
Παράθεση
οι κεφαλές v2 και t2 όμως που είναι στα 1200 ευρώ

Λογικο δεν ειναι να εχουν καλυτερη παραμορφωση αυτες οι 2 κεφαλες? τους χωριζει κ μια διαφορα 700 ευρω! ;)
Εχει δοκιμασει κανεις σε χαμηλη ενταση τον ενισχυτη για να πει πως αποδιδει εκει? γιατι προοριζεται για δωματιο αρχικα...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για Randall RG50TC
« Απάντηση #6 στις: 24/11/08, 22:39 »
Παράθεση
οι κεφαλές v2 και t2 όμως που είναι στα 1200 ευρώ

Λογικο δεν ειναι να εχουν καλυτερη παραμορφωση αυτες οι 2 κεφαλες? τους χωριζει κ μια διαφορα 700 ευρω! ;)
Εχει δοκιμασει κανεις σε χαμηλη ενταση τον ενισχυτη για να πει πως αποδιδει εκει? γιατι προοριζεται για δωματιο αρχικα...
προφανώς!
απλά το λέω για να αποδείξω οτι λάμπα δεν σημαίνει πάντα τέλειος ήχος,κλτερος απο τρανζιστοράτο
οι τρανζιστοράτοι(έστω υβρίδια...το ίδιο είναι) αν και ακριβοί randall t2,v2 είναι ζωντανή απόδειξη
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος LITTLE-john

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για Randall RG50TC
« Απάντηση #7 στις: 24/11/08, 22:53 »
Σκεφτομαι για λαμπατο γιατι δεν ξερω αν η ποιοτητα ηχου των αντιστοιχων τρανζιστορατων της Randall ειναι αναλογη του λαμπατου, αν κ εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τους RG75 κ RG100, ειδικα σε μεταλοκαταστασεις...
Απλα αν εχω το λαμπατο, δεν θα μπορω αλλαζοντας λαμπες να διαφοροποιησω κ το ηχοχρωμα του ενισχυτη σε περιπτωση που δεν θελω να περιοριστω στο metal, αλλα να εχω εναν πιο ισορροπημενο ενισχυτη? Για παραδειγμα, με ενδιαφερει κ να εχω εναν αξιοπρεπη ηχο στα blues, με καταλληλες ρυθμισεις θα αποδιδει εκει ο Randall με τις συγκεκριμενες λαμπες ή θα χρειαστει αλλαγη αργοτερα??

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Γνωμες για Randall RG50TC
« Απάντηση #8 στις: 24/11/08, 23:12 »
Σκεφτομαι για λαμπατο γιατι δεν ξερω αν η ποιοτητα ηχου των αντιστοιχων τρανζιστορατων της Randall ειναι αναλογη του λαμπατου, αν κ εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τους RG75 κ RG100, ειδικα σε μεταλοκαταστασεις...
Απλα αν εχω το λαμπατο, δεν θα μπορω αλλαζοντας λαμπες να διαφοροποιησω κ το ηχοχρωμα του ενισχυτη σε περιπτωση που δεν θελω να περιοριστω στο metal, αλλα να εχω εναν πιο ισορροπημενο ενισχυτη? Για παραδειγμα, με ενδιαφερει κ να εχω εναν αξιοπρεπη ηχο στα blues, με καταλληλες ρυθμισεις θα αποδιδει εκει ο Randall με τις συγκεκριμενες λαμπες ή θα χρειαστει αλλαγη αργοτερα??

Υποτίθεται ότι ανάλογα με την εταιρία που κατασκευάζει τις λάμπες μπορείς να πάρεις και διαφορετικούς ήχους αλλά απ' ότι έχω διαβάσει η διαφορά είναι σχεδόν μηδαμινή (ειδικά για εμάς τους ερασιτέχνες μουσικούς που δεν ακούμε ενισχυτές τις μισές ώρες της ημέρας).. Γενικά διαφορά στις λάμπες μπορείς να βρεις αν αγοράσεις κάποιον τελικό όπου να μπορεί να οδηγήσει και EL34 και 6L6.. Δες
εδώ
ένα ενδιαφέρον video για τις ηχητικές διαφορές μεταξύ των 2 αυτών λυχνιών..

Τώρα αν θέλεις να παίξεις bluez δεν θα συμβιβαστείς με τίποτα λιγότερο από ένα λαμπάτο.. Όπως και να το κάνουμε, μπορεί τους λαμπάτους να τους αγαπάμε για το διαυγές gain τους, αλλά η πραγματική δύναμη τους είναι το "σκάσιμο" τους στα καθαρά.. Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το κάνεις bend σε ένα λαμπάτο με λίγο overdrive (είτε φυσικό --> master volume στο 10, είτε τεχνητό --> κάποιο tubescreamer) και μετά λίγο muting σε μια νότα πριν αρχίσει το γρήγορο κατέβασμα μιας πεντατονικής!! Πραγματικά ηδονικό.. Αν το ρεπερτόριο σου αποτελείται κατά 20% καθαρό και 80% βρώμικο παίξιμο, σαφώς και δεν αξίζει η αγορά λαμπάτου (δυστυχώς είναι πανάκριβοι).. Αν όμως σου αρέσει το καθαρό κανάλι, μια επίσκεψη σε ένα κατάστημα θα σε πείσει για το τι μπορεί να κάνει ένας full tube ενισχυτής.. Προσωπικά όταν άκουσα για πρώτη φορά λαμπάτο σε ένα φιλικό σπίτι, άκουσα πρώτο το βρώμικο κανάλι.. Δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση.. Όταν έβαλα όμως το καθαρό έπαθα πολιτισμικό σοκ!!!! Μου φαινότανε σαν να άκουγα κάποιον να αναπνέει μέσα στη καμπίνα.. Τόση ζωντάνια ο ήχος..
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/08, 23:14 από faser »

Αποσυνδεδεμένος LITTLE-john

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για Randall RG50TC
« Απάντηση #9 στις: 25/11/08, 01:02 »
Σκεφτομαι για λαμπατο γιατι δεν ξερω αν η ποιοτητα ηχου των αντιστοιχων τρανζιστορατων της Randall ειναι αναλογη του λαμπατου, αν κ εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τους RG75 κ RG100, ειδικα σε μεταλοκαταστασεις...
Απλα αν εχω το λαμπατο, δεν θα μπορω αλλαζοντας λαμπες να διαφοροποιησω κ το ηχοχρωμα του ενισχυτη σε περιπτωση που δεν θελω να περιοριστω στο metal, αλλα να εχω εναν πιο ισορροπημενο ενισχυτη? Για παραδειγμα, με ενδιαφερει κ να εχω εναν αξιοπρεπη ηχο στα blues, με καταλληλες ρυθμισεις θα αποδιδει εκει ο Randall με τις συγκεκριμενες λαμπες ή θα χρειαστει αλλαγη αργοτερα??

Υποτίθεται ότι ανάλογα με την εταιρία που κατασκευάζει τις λάμπες μπορείς να πάρεις και διαφορετικούς ήχους αλλά απ' ότι έχω διαβάσει η διαφορά είναι σχεδόν μηδαμινή (ειδικά για εμάς τους ερασιτέχνες μουσικούς που δεν ακούμε ενισχυτές τις μισές ώρες της ημέρας).. Γενικά διαφορά στις λάμπες μπορείς να βρεις αν αγοράσεις κάποιον τελικό όπου να μπορεί να οδηγήσει και EL34 και 6L6.. Δες εδώ ένα ενδιαφέρον video για τις ηχητικές διαφορές μεταξύ των 2 αυτών λυχνιών..

Τώρα αν θέλεις να παίξεις bluez δεν θα συμβιβαστείς με τίποτα λιγότερο από ένα λαμπάτο.. Όπως και να το κάνουμε, μπορεί τους λαμπάτους να τους αγαπάμε για το διαυγές gain τους, αλλά η πραγματική δύναμη τους είναι το "σκάσιμο" τους στα καθαρά.. Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το κάνεις bend σε ένα λαμπάτο με λίγο overdrive (είτε φυσικό --> master volume στο 10, είτε τεχνητό --> κάποιο tubescreamer) και μετά λίγο muting σε μια νότα πριν αρχίσει το γρήγορο κατέβασμα μιας πεντατονικής!! Πραγματικά ηδονικό.. Αν το ρεπερτόριο σου αποτελείται κατά 20% καθαρό και 80% βρώμικο παίξιμο, σαφώς και δεν αξίζει η αγορά λαμπάτου (δυστυχώς είναι πανάκριβοι).. Αν όμως σου αρέσει το καθαρό κανάλι, μια επίσκεψη σε ένα κατάστημα θα σε πείσει για το τι μπορεί να κάνει ένας full tube ενισχυτής.. Προσωπικά όταν άκουσα για πρώτη φορά λαμπάτο σε ένα φιλικό σπίτι, άκουσα πρώτο το βρώμικο κανάλι.. Δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση.. Όταν έβαλα όμως το καθαρό έπαθα πολιτισμικό σοκ!!!! Μου φαινότανε σαν να άκουγα κάποιον να αναπνέει μέσα στη καμπίνα.. Τόση ζωντάνια ο ήχος..


Ευχαριστω για την κατατοπιστικη απαντηση σου φιλε faser, ειδικα για το βιντεακι που παρεθεσες, συγκεκριμενα οι 6L6 μου εκαναν ιδιαιτερη εντυπωση καθως ειχαν αρκετο ογκο αλλα για μενα και "καθαροτερο" distortion (αν μπορει κανεις να το πει αυτο)...γενικα μου φανηκε ιδιαιτερα πολυμορφικος κ με μεγαλυτερη ποικιλια ο ηχος τους σε σχεση με τις EL34, χωρις να εννοω οτι αυτες δεν μου αρεσαν... ;)

Οσον αφορα στις προτιμησεις μου μεταξυ καθαρου κ βρωμικου καναλιου, θα ελεγα οτι αυτη τη στιγμη βρισκομαι στο 60/40 υπερ του βρωμικου ;D αλλα απο samples κ reviews του εν λογω ενισχυτη μου δινει την εντυπωση οτι το distortion του ειναι αυτο που ψαχνω, δλδ μπορει να βγαλει εναν ηχο παραπλησιο των Metallica ή των Slayer (δεν αναφερομαι σε ταυτοσημο ηχο, αλλα σε στυλ κ ειδος παραμορφωσης) αλλα απο την αλλη οσο βελτιωνομαι τεχνικα κ μαθαινω κλιμακες κλπ, τοσο κατι με σπρωχνει να ασχοληθω περισσοτερο με bluesιστικο παιξιμο κ γενικα πιο "solo" κομματια...

Πιστευω οτι δεν αξιζει να ξαναπαω σε transistor (ασχετα που εχω ενα πολυ μετριο ακομα κ για αρχαριο Μarshall MG15  ::)), γιατι θελω να εχω μεγαλυτερη ευελιξια στον ηχο μου κ νομιζω οτι αυτο μπορει να το προσφερει ενας λαμπατος ενισχυτης, που λογικα και θα μου δωσει το distortion που ψαχνω και θα εχει τον ιδιαιτερο χαρακτηρα ενος λαμπατου, οπως προανεφερες...

Θα ηθελα να ακουσω και καποιες αλλες προτασεις μεχρι 500 ευρω, αν πιστευετε οτι υπαρχει κατι που θα με καλυψει καλυτερα ή που ειναι ποιοτικα καλυτερο σε αυτα τα χρηματα... κ sorry αν κουραζω με τις ερωτησεις... :)

//Να αναφερω οτι η κι8αρα μου ειναι μια Epiphone Les Paul Standard με EMG 81/85, αν εχει καποια σχεση με το πως πι8ανον να ανταποκριθει σε λαμπατο ή μη ενισχυτη...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Γνωμες για Randall RG50TC
« Απάντηση #10 στις: 25/11/08, 09:44 »
Προσωπικά, αλλά και για πολλούς, η διαφορά μεταξύ 6L6 και EL34 είναι ότι οι πρώτες φέρνουν στο νου αμερικάνικο ήχο (Metallica, Theater) ενώ οι δεύτερες στο Βρετανικό (Deep Purple, Maiden).. Δυστυχώς στα χρήματα που διαθέτεις δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι σε 6L6 (οι οποίες σου άρεσαν περισσότερο), αλλά υπάρχει αυτός ο Laney ο οποίος φοράει EL84 (το μικρό αδερφάκι των EL34) τον οποίο τον έχω ακούσει αρκετές φορές (τον είχε ένας φίλος) και έχει πολύ καλά καθαρά και ΟΚ distortion.. Δεν ξέρω στην αγορά των μεταχειρισμένων αν θα βρεις κάτι σε 6L6, αλλά πιστεύω ότι αξίζει να ψάξεις αν αρέσκεσαι στην αγορά ενός used ενισχυτή..

Προσωπική μου γνώμη είναι να περιμένεις λίγο για να μαζέψεις κάποια επιπλέον χρήματα και να κοιτάξεις για από εδώ μεριά.. Τα πρώτα αποτελέσματα (δηλαδή οι Bugera) προσωπικά μου είναι άγνωστοι, αλλά η τιμή τους φαίνεται ιδιαίτερα ελκυστική.. Αν κάποιος έχει κάποια γνώμη και αν υπάρχει αντιπρόσωπος στην Ελλάδα που να τους φέρνει για να τους ακούσεις ίσως να παρουσίαζε ενδιαφέρον η περίπτωση τους.. Μετά αν θέλεις να αγοράσεις κάποιον ενισχυτή όπου να υπάρχει η δυνατότητα να φορτώσεις EL34 και 6L6 οι τιμές ανεβαίνουν.. Οι λαμπάτοι δυστυχώς είναι ακριβό σπορ.. :(

Αποσυνδεδεμένος music massacre

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για Randall RG50TC
« Απάντηση #11 στις: 29/11/08, 17:05 »
Στην περίπτωση του Randall RG50TC,αν θα θέλαμε να αλλάξουμε τις λάμπες (προενίσχυση και τελική),υπάρχει κάποιος συμβατός συνδυασμός έτσι ώστε να πετύχουμε ένα πολύ καλό retube??? Αν ναι,στην ενδεδειγμένη πρόταση,θα υπάρχει κάποια διαφορά στον ήχο???

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Γνωμες για Randall RG50TC
« Απάντηση #12 στις: 05/12/08, 18:14 »
Δυστυχώς στα χρήματα που διαθέτεις δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι σε 6L6 (οι οποίες σου άρεσαν περισσότερο),


Απλά να συνεισφέρω ότι οι 6V6 είναι τονικά αρκετά αντίστοιχες των 6L6 που άρεσαν στον φίλο, οπότε παίζουν αξιόλογες επιλογές σε πολύ καλά λεφτά, όπως ο εξαιρετικός:
FENDER SUPER CHAMP XD: http://www.thomann.de/gr/fender_super_champ_xd.htm στα 290€.

μεχρι 550 ευρω, κ επισης σκεφτομουν αν εβρισκα εναν Engl Screamer μεταχειρισμενο σε αυτα τα χρηματα, ποιον θα προτεινατε απο τους 2...

Το βλέπω πολύ δύσκολο.. Βέβαια με 550€ υπάρχουν αρκετές καλές επιλογές για λαμπάτους, χωρίς 6L6 όμως.

Δες εδώ ένα ενδιαφέρον video για τις ηχητικές διαφορές μεταξύ των 2 αυτών λυχνιών..


Φίλε faser, μπράβο, ίσως το καλύτερο και χρησιμότερο video σύγκρισης μεταξύ 6L6 και EL34 που έχω ακούσει.. ευχαριστούμε!
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/08, 00:43 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Disfunctional

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για Randall RG50TC
« Απάντηση #13 στις: 06/12/08, 11:37 »
φίλε μου απο καθαρή τύχη δοκίμασα ενα randall(ακόμα) γιατι κ γω στο ψάξιμο είμαι κ εχω την εντύπωση πως είναι αυτός που λές. Δεν τρελάθηκα είναι αρκετά ξερός κ (λείπei (αν μιλαμε για το ίδιο) contour)που θα τον έκανε πιστεύω πιο ευέλικτο .Βέβαια αν τον θες για thrash αξίζει να ριξεις μια ματιά. αλλα πάντα μην ξεχνάς οτι ολες οι γνώμες είναι υποκειμενικές.βεβαια δεν είδα μγάλη διαφορά απο τoν rg 75w g2 randall χωρίς να μπορώ να πω οτι ειμαι στην κατηγορία των ανθρώπων που "ακούνε" μάλλον σε αυτή των "κουφών" ανήκω.

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για Randall RG50TC
« Απάντηση #14 στις: 17/12/08, 23:26 »
εγω εχω δει ενα παλικαρι στο youtube και διασκευαζει machine head με τον εν λογω ενισχυτη και ο ηχος ειναι ισαξιος με αυτο του δισκου...

Αποσυνδεδεμένος Nicos_metal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
  • Metal is my religion \m/
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για Randall RG50TC
« Απάντηση #15 στις: 18/12/08, 00:41 »
Μαλλον για αυτο θα λεει ο φιλος zebric
.εμενα προσωπικα απο κριτικες και οταν τον ακουσα μου αρεσε παρα πολυ σε σχεση με τον  μαρσαλ που εχω και για το ειδος που παιζw (thrash metal,heavy metal) αλλα ''no money no honey'' ;D  ;D ;D :'( :'(
take a Look to the sky just before you die is the last time you will

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για Randall RG50TC
« Απάντηση #16 στις: 18/12/08, 01:08 »
Γεια σας και απο μένα!
Τχαίνει να είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου ενισχυτή και να τον πουλάω. Θα σας δώσω λοιπόν αντικειμενικά και περιληπτικά τη δική μου άποψη...
Καθαρό κανάλι: Πολύ καλύτερο σε σύγκριση με Marshall ενισχυτές ίδιου βεληνεκούς και αρκετα επιθετικό θα έλεγα ειδικά όταν ενεργοποιείται η επιλογή clean boost...Ιδανικό για riff του στυλ welcome home (sanitarium) και πλήρως ακατάλληλο για καθαρά τύπου ΒΒ King ή Eric Johnson. Φοβερή ανταπόκριση στις δυναμικές του παιξίματός σας..
Βρώμικο κανάλι: Στην πρώτη ρύθμιση (crunch) είναι οκ σε rock n roll riff στυλ AC/DC αλλα προφανώς δεν είναι αυτος ο λόγος της ύπαρξής του...Στη lead ρύθμιση πραγματικά σου παίρνει τα αυτιά (με την καλή εννοια). Δύναμη, sustain, όγκος και πολυ μοντέρνος ήχος... Το παιδί που μίλησε για machine head πιο πάνω έχει απόλυτο δίκιο...Δεν ξέρω για ποιο λόγο αλλά το μηχάνημα αυτό ίσως το ευχαριστηθεί πιο πολύ ένας ρυθμάς...Αυτά από μένα ελπίζω να βοήθησα...


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Γνωμες για Randall RG50TC
« Απάντηση #17 στις: 18/12/08, 09:52 »
είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου ενισχυτή και να τον πουλάω.

Είδα την αγγελία σου και μάλιστα ενδιαφέρθηκα για ένα φίλο μου, αλλά όταν έψαξα λίγο τα reviews στο Harmony απογοητεύτηκα.
Ο RG50TC παίρνει μόνο 6,7 (16 responses) σε sound quality.
Μάλιστα κάποιοι αναφέρουν ότι πλάι πλάι με έναν RG100G2, ο G2 είναι ανώτερος και ας είναι τρανζιστοράτος.
Ξέρω ότι πολλές φορές γράφονται βλακείες και άλλες φορές γίνεται προσπάθεια να διαβληθούν κάποιοα προϊόντα αλλ γενικά τα reviews στο Harmony δίνουν ένα στίγμα.
Εσύ είχες την δυνατότητα να ακούσεις τον G2 ή έναλλακτικά τον G3 και να συγκρίνεις ηχοχρώματα?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για Randall RG50TC
« Απάντηση #18 στις: 18/12/08, 10:21 »
είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου ενισχυτή και να τον πουλάω.

Είδα την αγγελία σου και μάλιστα ενδιαφέρθηκα για ένα φίλο μου, αλλά όταν έψαξα λίγο τα reviews στο Harmony απογοητεύτηκα.
Ο RG50TC παίρνει μόνο 6,7 (16 responses) σε sound quality.
Μάλιστα κάποιοι αναφέρουν ότι πλάι πλάι με έναν RG100G2, ο G2 είναι ανώτερος και ας είναι τρανζιστοράτος.
Ξέρω ότι πολλές φορές γράφονται βλακείες και άλλες φορές γίνεται προσπάθεια να διαβληθούν κάποιοα προϊόντα αλλ γενικά τα reviews στο Harmony δίνουν ένα στίγμα.
Εσύ είχες την δυνατότητα να ακούσεις τον G2 ή έναλλακτικά τον G3 και να συγκρίνεις ηχοχρώματα?

Καλημέρα φίλε Αδριανέ. Όταν έχω την ευκαιρία θα ακούσω όσα βιντεάκια γίνεται για τον G2 επειδή μου είναι σχετικά άγνωστος...
Και θα σε ενημερώσω. Πάντως το ξανατονίζω για κάθε ενδιαφερόμενο πως είναι ένας πολύ value for money ενισχυτής, με βασικό του μειονέκτημα οτι μάλλον δεν είναι all around και ίσως απογοητεύσει πολλούς φαν του vintage marshall ήχου...Μη διστάσετε όμως (και αυτό ισχύει και για σένα προφανώς Αδριανέ) να μου ζητήσετε test drive  ;).
Ευχαριστώ.


Αποσυνδεδεμένος Revus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για Randall RG50TC
« Απάντηση #19 στις: 03/10/11, 19:04 »
Να ζωντανέψω το θέμα με μια ερώτηση για τον εν λόγω ενισχυτή. Τον έχω εδώ και ενάμιση περίπου χρόνο, γενικά είναι πολύ προσεγμένος κλπ. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν έχει καθόλου την αναμενόμενη ένταση για 50w full tube ενισχυτή. Δίπλα σε 40w λαμπάτο φίλου τρώει εύκολα σκόνη σε ένταση. Έχει κανείς εμπειρία ή σχετική γνώση για τον ενισχυτή αυτό ως προς την έντασή του; Αν όχι, υπάρχει κάποια ιδέα/πρόταση ως προς το τι μπορεί να φταίει;


Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για Randall RG50TC
« Απάντηση #20 στις: 03/10/11, 22:22 »
Να ζωντανέψω το θέμα με μια ερώτηση για τον εν λόγω ενισχυτή. Τον έχω εδώ και ενάμιση περίπου χρόνο, γενικά είναι πολύ προσεγμένος κλπ. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν έχει καθόλου την αναμενόμενη ένταση για 50w full tube ενισχυτή. Δίπλα σε 40w λαμπάτο φίλου τρώει εύκολα σκόνη σε ένταση. Έχει κανείς εμπειρία ή σχετική γνώση για τον ενισχυτή αυτό ως προς την έντασή του; Αν όχι, υπάρχει κάποια ιδέα/πρόταση ως προς το τι μπορεί να φταίει;


Υποψιαζομαι ενσωματωμενο μεγαφωνο με χαμηλη (σχετικα) ευαισθησια. Με μια αναβαθμιση με ενα μεγαφωνο υψηλης ευαισθησιας (πχ ενα Celestion V30) θα αποδωσει πολυ δυνατοτερα. Δες και αυτη την συζητηση:

Εντάσεις Ενισχυτών: Σχέσεις Watt, dB, SPL και Έντασης
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Γνωμες για Randall RG50TC
« Απάντηση #21 στις: 03/10/11, 22:54 »
Επισης μπορει καποια λαμπα στην προενισχυση να θελει αλλαγη, ή μπορει να ειναι απλα θεμα συχνοτητων, πως ρυθμιζετε δηλαδη το equalizer. Π.χ. ενας φιλος ειχε παρει εναν Mesa Dual rectifier solo head. Toν βαζουμε διπλα σε εναν Randall Warhead (300 βατ τρανζιστορ) ενος αλλου φιλου, και ο Μεσα εβγαινε  πιο μπροστα λογο και μονο των συχνοτητων που τονιζε σε σχεση με τον ρανταλ. Αλλη φορα τον ειχαμε βαλει διπλα στον μπογκνερ μου (αν θυμαμαι καλα, παμε πολλα χρονια), και ο μπογκνερ εβγαινε πιο μπροστα απο τον Μεσα, οποτε παιζει και αυτο ρολο.
Οπως φυσικα και το μεγαφωνο που ειπε ο Kosthrash, αν εχεις τον κομπο π.χ. μπορει να εχει αναισθητο μεγαφωνο, αν και η ρανταλ συνηθως βαζει celestion τα οποια ναι μεν ειναι σε καλα επιπεδα ευαισθησιας,  αλλα τονιζουν κυριως μπασα-πριμα, οποτε ενας αλλος με πολλα μεσαια θα ακουγετε πιο μπροστα. Αν βαλεις βιντα30, να ξερεις οτι αν τον παιζεις τερμα με ενα μονο τετοιο, δεν θα αντεξει πολυ καιρο.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Revus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για Randall RG50TC
« Απάντηση #22 στις: 04/10/11, 11:11 »
Kosthrash, τη συζήτηση την κοίταξα χθες ύστερα από παρότρυνση φίλου συμφουρουμίτη και ήταν πραγματικά διαφωτιστική. Με λίγο ψάξιμο είδα ότι το 12άρι Celestion Seventy 80 έχει 98 dB sensitivity. Επίσης είναι πολύ πιθανό αυτό που είπες κ εσύ Jezus, γιατί πρίμα βγάζει πολλά όπως και μπάσα (το distortion του ενισχυτή για μεταλλοκαταστάσεις είναι ιδανικό και ανοίγει τρύπες στους τοίχους), αλλά ίσως παίζοντας classic rock και blues (κυρίως) τον τελευταιο καιρό να μην ευνοεί ιδιαίτερα τον ήχο. Όπως και να'χει ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Γνωμες για Randall RG50TC
« Απάντηση #23 στις: 04/10/11, 11:41 »
Η πτώση έντασης, δεδομένου ότι δεν υπάρχει άλλη βλάβη, είναι κλασσικό χαρακτηριστικό γήρανσης των λυχνιών, και ειδικότερα του τελικού σταδίου, αν και πολλές φορές βλέπουμε και προενισχύτριες να πέφτουν και να συμπαρασύρουν το λοιπό signal path.
Εάν το distortion είναι ικανοποιητικό, μάλλον είναι τελικές, εάν έχει πέσει και το ποσοστό του distortion, πιθανότατα να φταίει κάποια προενισχύτρια.
Εάν ο ενισχυτής είναι παλιός και δεν έχει γίνει αλλαγή λυχνιών για πολύ καιρό, πιστεύω μία δοκιμή με ένα καινούργιο σετ, έστω και δανεικό, προέχει οποιασδήποτε αλλαγής μεγαφώνου.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Revus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για Randall RG50TC
« Απάντηση #24 στις: 04/10/11, 12:25 »
Ο ενισχυτής αγοράστηκε καινούριος και δεν είναι ούτε 2 ετών. Οι λάμπες τι χρόνο ζωής έχουν κατά μέσο όρο? Σημειωτέον ότι η χρήση που του έχω κάνει είναι σχετικά μετριοπαθής, ούτε ατελείωτες ώρες παιξίματος ούτε τρομερό ζόρισμα (2-3 live και 5-6 πρόβες σε λίγο πιο δυνατές εντάσεις απ'ότι στο σπίτι).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
randall rx15

Ξεκίνησε από panos83 Ενισχυτές

1 Απαντήσεις
2789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 11:35
από KaBi
18 Απαντήσεις
6314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/08, 22:43
από Baroness
12 Απαντήσεις
5528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/08, 21:18
από Jezus
RANDALL RH50T

Ξεκίνησε από dunkan Ενισχυτές

4 Απαντήσεις
3098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/08, 07:23
από dunkan
6 Απαντήσεις
3880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/08, 12:59
από music massacre
Randall RG75

Ξεκίνησε από apressas « 1 2 3 » Ενισχυτές

59 Απαντήσεις
15678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/09, 00:58
από zebric
8 Απαντήσεις
3450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/09, 21:01
από LITTLE-john
Randall 667

Ξεκίνησε από Jezus Ενισχυτές

13 Απαντήσεις
4917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/14, 19:14
από GeorgeMam
6 Απαντήσεις
4296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/15, 14:49
από metalman
2 Απαντήσεις
6518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/16, 16:34
από dio21