Αποστολέας Θέμα: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''  (Αναγνώστηκε 92352 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #300 στις: 18/06/08, 12:18 »
Όμως στην πραγματική περίπτωση ,ενός παιδιού που ορφανεύει από τον ένα γονιό,ποιός λέει ,ότι πρέπει να το δίνουνε σε δύο θετούς γονείς και να το παίρνουν από τον έναν φυσικό γονιό;Έτσι λοιπόν και ένα εγκαταλλελειμένο ή ορφανό παιδί,τι είναι καλύτερο ,να μεγαλώσει στο ορφανοτροφείο ή να το μεγαλώσουν δύο ,έστω και gay θετοί γονείς;Εγώ πιστεύω το δεύτερο.Και δεν πιστεύω ότι θα επηρρεαστεί "αρνητικά" το εν λόγω παιδί και θα "προκύψει" gay ,γιατί δεν πιστεύω ότι η ομοφυλοφιλία είναι επίκτητη.Ή το έχεις από την αρχή,ή όχι...Ας χαλαρώσουμε λοιπόν και ας δεχτούμε ,ότι ο κόσμος αλλάζει και αυτό που χρειαζόμαστε ,είναι κατανόηση,αλλά προς όλους...Και προς τις απόψεις των gay ,αλλά και της Εκκλησίας.Ίσα δικαιώματα ως προς το κράτος,αλλά και κατανόηση των κανόνων μιας Εκκλησίας που κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να είναι μέλος της .Τι να κάνουμε ρε παιδιά...έτσι είναι  :)

Ακριβος το ιδιο σκεπτικο το ειχα θεσει κ εγω καποιες σελιδες πριν...ξερεις ομως τι αλλο σκεφτομαι.στην ελλαδα που η υιοθεσια ειναι τοσο δυσκολη για ενα ζευγαρι το να αρχισει η υιοθεσια και απο gay παραπαει...το ξερω πως κανω διαχωρισμο αυτη τη στιγμη εγω θα ηθελα πιο πολλες υιοθεσιες σε ετερο ζευγαρια...αλλα κ εκει χωραει συζητηση κατα ποσο το ζευγαρι θα ειναι "υγειες"...αστα να πανε...οταν παρω πτυχιο εγω θα σωσω τον κοσμο
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #301 στις: 18/06/08, 12:30 »
Πάντος πληροφοριακά ο Θεός έπλασε τον Αδαμ και την Eυα για να διαιωνίσουνε το είδος, δεν έφτιαξε τον Αδαμ και τον Μάκη....... :)

Έχεις καμία αποκλειστική φωτογράφηση από το γεγονός ή απλώς βασίζεσαι στις ομολογίες θρησκευτικών ταγών;

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #302 στις: 18/06/08, 12:31 »
Ομολογώ ότι δεν έχω σκεφθεί πολύ καλά το θέμα και η άποψη μου δεν έχει αποκρυσταλλοποιηθεί ακόμη και έτσι απέφευγα να ποστάρω, αν και μου αρέσει να συμμετέχω σε τέτοιες συζητήσεις.. Απλά το post της Scurlet Fairy μου φάνηκε αρκετά σωστό, γιατί πρέπει 2 ομοφυλόφιλοι να έχουν το δικαίωμα να παντρεύονται (με όποιο είδος γάμου επιθυμούν) αν πιστεύουν ότι αυτό σημαίνει κάτι γι' αυτούς, αλλά από την άλλη δεν νομίζω ότι η κοινωνία (όχι μόνο η ελληνική αλλά και η παγκόσμια) είναι έτοιμη να δεχθεί ένα παιδάκι το οποίο θα έχει 2 γονείς του ίδιου φύλου.. Φανταστείτε τι θα γίνεται στα σχολεία τους από τους συμμαθητές τους.. Πιστεύω ότι τα παιδάκια αυτά είναι καταδικασμένα να κυκλοφορούν φοβισμένα υπό το φόβο της κοροϊδίας.. Επομένως, νομίζω ότι μέχρι να ωριμάσει η κοινωνία, ας κάνουν κράτει οι ομοφυλόφιλοι και ας μην υιοθετήσουν κάποιο παιδί.. Μπορεί να το θέλουν, αλλά μερικές φορές πρέπει να σκεφτόμαστε και τους άλλους (στη προκειμένη περίπτωση τα ίδια τα παιδάκια) παρά μόνο τους εαυτούς μας.. Όσον αφορά το αν η κοινωνία θα αλλάξει με μια τέτοια κίνηση, δυστυχώς αυτό είναι ένα γεγονός, αλλά πλέον ζούμε στον 21ο αιώνα και δεν μπορούμε τους μειοψηφούντες να τους κρατάμε συνέχεια μέσα στο κλουβί σαν εκθέματα..

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #303 στις: 18/06/08, 12:53 »
Όμως στην πραγματική περίπτωση ,ενός παιδιού που ορφανεύει από τον ένα γονιό,ποιός λέει ,ότι πρέπει να το δίνουνε σε δύο θετούς γονείς και να το παίρνουν από τον έναν φυσικό γονιό;Έτσι λοιπόν και ένα εγκαταλλελειμένο ή ορφανό παιδί,τι είναι καλύτερο ,να μεγαλώσει στο ορφανοτροφείο ή να το μεγαλώσουν δύο ,έστω και gay θετοί γονείς;Εγώ πιστεύω το δεύτερο.Και δεν πιστεύω ότι θα επηρρεαστεί "αρνητικά" το εν λόγω παιδί και θα "προκύψει" gay ,γιατί δεν πιστεύω ότι η ομοφυλοφιλία είναι επίκτητη.Ή το έχεις από την αρχή,ή όχι...Ας χαλαρώσουμε λοιπόν και ας δεχτούμε ,ότι ο κόσμος αλλάζει και αυτό που χρειαζόμαστε ,είναι κατανόηση,αλλά προς όλους...Και προς τις απόψεις των gay ,αλλά και της Εκκλησίας.Ίσα δικαιώματα ως προς το κράτος,αλλά και κατανόηση των κανόνων μιας Εκκλησίας που κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να είναι μέλος της .Τι να κάνουμε ρε παιδιά...έτσι είναι  :)
Ακριβος το ιδιο σκεπτικο το ειχα θεσει κ εγω καποιες σελιδες πριν...ξερεις ομως τι αλλο σκεφτομαι.στην ελλαδα που η υιοθεσια ειναι τοσο δυσκολη για ενα ζευγαρι το να αρχισει η υιοθεσια και απο gay παραπαει...το ξερω πως κανω διαχωρισμο αυτη τη στιγμη εγω θα ηθελα πιο πολλες υιοθεσιες σε ετερο ζευγαρια...αλλα κ εκει χωραει συζητηση κατα ποσο το ζευγαρι θα ειναι "υγειες"...αστα να πανε...οταν παρω πτυχιο εγω θα σωσω τον κοσμο
Θα περιμένουμε μέχρι τότε λοιπόν  ;D
Οι νόμοι περί υιοθεσίας στην Ελλάδα καθιστούν πολύ δύσκολο και για ένα ετερόφυλο ζευγάρι να υιοθετήσει.Γι αυτό "ανθούν" και οι παράνομες υιοθεσίες.Και εγώ δεν πιστεύω ότι η Ελληνική κοινωνία είναι έτοιμη και θα συμφωνήσω απόλυτα και με τον faser για τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσει ένα τέτοιο παιδί.Ζυγίζοντας τις καταστάσεις όμως θεωρώ την ορφάνια χειρότερη... :(
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #304 στις: 18/06/08, 13:34 »
Πάντος πληροφοριακά ο Θεός έπλασε τον Αδαμ και την Eυα για να διαιωνίσουνε το είδος, δεν έφτιαξε τον Αδαμ και τον Μάκη....... :)

Έχεις καμία αποκλειστική φωτογράφηση από το γεγονός ή απλώς βασίζεσαι στις ομολογίες θρησκευτικών ταγών;

Mα εγώ τους είχα πάρει συνέντευξη για μεγάλο περιοδικό μόδας.

Πάντως αν θές σκέψου το αλλιώς, αν ο μπαμπάς σου δεν είχε την μαμά σου αλλά τον θείο σου, σίγουρα δεν θα ζούσες τώρα..... σκέψου τι θα ήσουν, μιά χούφτα σπ..... σε έναν πισινό...... όπως κι εγώ και όλοι μας.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/06/08, 13:42 από studio54 »

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #305 στις: 18/06/08, 13:47 »
Το πιθανότερο είναι πως -διά της δαρβινικής θεώρησης- θα είχαμε καταλήξει ερμαφρόδιτα. Η φύση θα είχε βρει τον τρόπο της για την αναπαραγωγή μας ή ίσως να είχε κάνει μια χάρη στον εαυτό της και να μας είχε στείλει στο διάτανο να ησυχάσει.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: 'Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #306 στις: 18/06/08, 14:32 »
Πάντος πληροφοριακά ο Θεός έπλασε τον Αδαμ και την Eυα για να διαιωνίσουνε το είδος, δεν έφτιαξε τον Αδαμ και τον Μάκη.......

 :)
Παντως πληροφοριακα, ο Θεος δεν ειναι και πολυ εγκυρη πηγη για καποιους....
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #307 στις: 18/06/08, 14:36 »
Πάντος πληροφοριακά ο Θεός έπλασε τον Αδαμ και την Eυα για να διαιωνίσουνε το είδος, δεν έφτιαξε τον Αδαμ και τον Μάκη.......

 :)
Παντως πληροφοριακα, ο Θεος δεν ειναι και πολυ εγκυρη πηγη για καποιους....

nice nice....
ακρη παντως δεν θα βγει οποτε ο καθενας πρεπει να κανει αυτο που εχει πει ο μεγας Βουτσας...συνφωνω μαζι σου αλλα διαφωνω με αυτα που λες. ;D
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #308 στις: 18/06/08, 14:46 »
Πάντος πληροφοριακά ο Θεός έπλασε τον Αδαμ και την Eυα για να διαιωνίσουνε το είδος, δεν έφτιαξε τον Αδαμ και τον Μάκη.......

 :)
Παντως πληροφοριακα, ο Θεος δεν ειναι και πολυ εγκυρη πηγη για καποιους....


στη λεξη θεος βαλε κατι που σε εκφραζει... η φυση... η συμπαντικη τυχη.... ο σιβα.... κατι τελος παντων δε χρειαζεται καθε φορα να ξεκιναμε μια συζητηση απο το μηδεν μονο και μονο γιατι καποια εχουν διαφορετικες αποψεις...
οπως εγω και καθε εγω σεβομαι την αποψη σου θα πρεπει να σεβαστεις κι εσυ τα πιστευω του αλλου....
ο zeromancer προφανως και θελει να θειξει το γεγονος οτι αποστολη του ανθρωπου... και καθε ειδους γενικοτερα ειναι η διαιωνηση αυτου.... οποτε θετει ταυτοχρονα την σχεση μεταξυ του ιδιου φυλου παρα την φυση....
που το καινουριο??που το διαφορετικο απο οτι λεμε τοσο καιρο...?? τωρα αν και αυτο αμφισβητηται... παρακαλω ο διαλογος μεταξυ σας....

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #309 στις: 18/06/08, 15:10 »
δεν ειναι μονο η διαιωνηση αλλα κ η ποιοτητα αυτης...απλα δινω μια διασταση της φυσικοτητας της σχεσης μεσα στην κοινωνια...δες το σας συστημα το ζευγαρι επιρεαζει την κοινωνια κ η κοινωνια το ζευγαρι...μακαρι να ηταν ολα τοσο απλα οπως πολλες φορες τα παρουσιαζουμε του στυλ "κανε αυτο που θες αλλα μην ενοχλεις τον αλλον"πολλες φορες ομως δεν ειναι
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #310 στις: 18/06/08, 16:37 »
Καλημέρα. Ας μιλησω και εγώ λίγο σοβαρά.  :P
Ισως να δεχτώ ότι το ομοφυλοφιλικό σεξ δεν είναι "φυσιολογικό", με την εννοία ότι ο ανθρωπος όπως και τα ζώα κάνουν ότι κάνουν με απότερο σκοπό την αναπαραγωγή, και αναπαραγωγή δεν μπορεί να υπάρξει με δύο άντρες. Όχι όμως τις βλακείες για τ ον αδάμ και την εύα  ::). Αλλά, φυσικά και οι ομοφυλόφιλοι δεν εχουν ως σκοπό την αναπαραγωγή, αλλά την σαρκική ευχαρίστησή τους, και αυτό δεν είναι κακό. Κανονικά με βάση την εκκλησία είναι αμαρτία που πάω και εγώ με το αγόρι μου χωρίς να έχουμε σκοπό να κάνουμε παιδάκι ή να παντρευτούμε και θα πρέπει να λιθοβοληθούμε. Οπότε ας αφήσουμε τους παπάδες να πιστεύουν ότι θέλουν

Σε νομικά πλαίσια τώρα, γιατί να μην μπορεί να θεωρείται παντρεμένος ένας άντρας με εναν άλλον άντρα? και το λέω από καθαρά πρακτική άποψη. ένα παντρεμένο ζευγάρι έχει καποια πλεονεκτήματα σε θέματα εφορίας, αυτοκινήτων, κοινών εξόδων, δανείων, τραπεζικών λογαριασμών κλπ
Όσο για την υιοθεσία ξαναλέω ότι διαφωνώ, και ότι πιστεύω ότι δεν είναι σε θέση δύο ομοφυλόφιλοι άντρες να μεγαλώσουν σωστά ένα παιδάκι.
αυτά
Σωστά scurlet...... αφου το θέτεις έτσι......  αν η νομιμοποίηση της σαρκικής ευχαρίστησης είναι το ζητούμενο τότε το θέμα δεν θα έπρεπε να μας απασχολεί καν, ακόμα αφού δεν είναι παράνομο με την ίδια λογική να μη στεναχωρηθείς αν το αγόρι σου πάει με άλλη (η με άλλον βέβαια) αρκεί να μην τίθεται θέμα νομικής ατασθαλίας.
 Πρακτικές απόψεις (μιας και για πρακτικά ζητήματα μίλησες) είναι χρήσημες μόνο κατά περίσταση και θα πρέπε να εξετάζονται μόνο κατα αυτή. Τώρα σε ζητήματα δανείων να μου επιτρέπεις να σου πω πως δεν είναι έτσι τα πράγματα καθώς οι Τράπεζες δεν ενδιαφέρονται για εγγυητές δεσμευμένους νόμιμα η μη, αλλά απλά για καλοπληρωτές και κατάληλους εγγυητές  η συνδικαιούχους σε δάνεια, τώρα σε λογαρισμούς μπορείς να βάλεις όποιον θέλεις,  και βέβαια στην  εφορία αρκεί να μη χρωστάς.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #311 στις: 18/06/08, 20:32 »
Σχετικά με το τι είναι φυσικό ή όχι, ίσως θα ενδιέφερε ότι τα ποσοστά ομοφυλοφιλίας στους ανθρώπους δεν είναι τόσο μεγαλύτερα απ'ότι στα σκυλάκια, κουνελάκια και λοιπά ζωάκια..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #312 στις: 18/06/08, 21:56 »
ναι αλλα αυτα συνεχισζουν την αναπαραγωγη... και δε νομιζω πως μπορουμε να συγκριθουμε.... αλλο οταν ενα ον κινηται απο το ενστικτο του και αλλο απο την νοηση....

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #313 στις: 18/06/08, 23:38 »
ακόμα αφού δεν είναι παράνομο με την ίδια λογική να μη στεναχωρηθείς αν το αγόρι σου πάει με άλλη (η με άλλον βέβαια) αρκεί να μην τίθεται θέμα νομικής ατασθαλίας.


που κολλάει αυτό? Το ζήτημα είναι αν θα στεναχωρηθείς εσύ ή ο παπάς που υπάρχουν ομοφυλόφιλοι? Δεν σε επιασα.  :-\


Τώρα σε ζητήματα δανείων να μου επιτρέπεις να σου πω πως δεν είναι έτσι τα πράγματα καθώς οι Τράπεζες δεν ενδιαφέρονται για εγγυητές δεσμευμένους νόμιμα η μη, αλλά απλά για καλοπληρωτές και κατάληλους εγγυητές  η συνδικαιούχους σε δάνεια, τώρα σε λογαρισμούς μπορείς να βάλεις όποιον θέλεις,  και βέβαια στην  εφορία αρκεί να μη χρωστάς.

Ε χμ ναι...επειδη το ξερω απο αρκετα προσωπική εμπειρία (όχι δεν ειμαι εγω παντρεμενη) ξερω ότι ο γαμος σου λύνει τα χέρια σε πολλά "πρακτικά" ζητήματα.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #314 στις: 19/06/08, 23:46 »
ακόμα αφού δεν είναι παράνομο με την ίδια λογική να μη στεναχωρηθείς αν το αγόρι σου πάει με άλλη (η με άλλον βέβαια) αρκεί να μην τίθεται θέμα νομικής ατασθαλίας.


που κολλάει αυτό? Το ζήτημα είναι αν θα στεναχωρηθείς εσύ ή ο παπάς που υπάρχουν ομοφυλόφιλοι? Δεν σε επιασα.  :-\


Τώρα σε ζητήματα δανείων να μου επιτρέπεις να σου πω πως δεν είναι έτσι τα πράγματα καθώς οι Τράπεζες δεν ενδιαφέρονται για εγγυητές δεσμευμένους νόμιμα η μη, αλλά απλά για καλοπληρωτές και κατάληλους εγγυητές  η συνδικαιούχους σε δάνεια, τώρα σε λογαρισμούς μπορείς να βάλεις όποιον θέλεις,  και βέβαια στην  εφορία αρκεί να μη χρωστάς.

Ε χμ ναι...επειδη το ξερω απο αρκετα προσωπική εμπειρία (όχι δεν ειμαι εγω παντρεμενη) ξερω ότι ο γαμος σου λύνει τα χέρια σε πολλά "πρακτικά" ζητήματα.
κολλάει στο οτι έθεσες ζήτημα συνδιασμού νομικής και ηθικής φύσεως.
Η εμπειρία σου θα γίνει κατανοητή αν την καταθέσεις. Πιστεψε νε δεν υπάρχει τίποτα που να  διευκολύνει περισσότερο του έγγαμους αμπο τους άγαμους (γυναίκες η άντρες)

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #315 στις: 20/06/08, 00:41 »
Έχει δίκιο η Φέρυ. Σαφώς και διευκολύνονται τα έγγαμα από τα άγαμα ζευγάρια. Σε κληρονομικά θέματα, στις κοινές φορολογικές δηλώσεις και εισοδήματα, στην μεταβίβαση σύνταξης κ.α. Αυτήν την διευθέτηση νομίζω ότι ζητούν οι φιλομόφυλοι και όχι τον γάμο με παπά και με κουμπάρο, αν και από διαστροφές έχουμε πήξει.

Η γνώμη μου πάντως είναι ότι οι φιλομόφυλοι άνδρες θα έπρεπε να μπορούν να παντρευτούν. Για τις φιλομόφυλες γυναίκες το θεωρώ αδιανόητο. Αν είναι ποτέ δυνατόν να παντρεύονται γυναίκες μεταξύ τους. Αυτές θα έπρεπε να μπορούν να νυμφεύονται!


Θα ήθελα να κάνω μια πρόταση για ένα παρόμοιο και ακανθώδες θέμα της κοινωνίας μας το οποίο θα καταδείξει και την υποκρισία που μας έχει κυριεύσει. Να επιτραπεί η διγ**ία και η πολυγ**ία.
Είναι γνωστόν τοις πάσοι ότι το κέρατο πάει σύννεφο. Γιατί λοιπόν να μην μπορούν οι δεύτεροι ή τρίτοι παράνομοι σύζυγοι, γυναίκες ή και άντρες, να έχουν ίσα δικαιώματα με τους νόμιμους? Με το ισχύον νομικό καθεστώς αν αποβιώσει ο σύζυγος, η σύζυγος παίρνει τα πάντα ενώ η ερωμένη μένει στον άσσο. Αδικία δεν είναι αυτό?

Βέβαια δημιουργούνται μπλεξίματα λόγω της ισότητας των δύο φύλων. Πχ η πρώτη γυναίκα μου θα μπορούσε να διπλοπαντρευτεί με τον δεύτερο σύζυγο της τρίτης μου συζύγου ο οποίος είναι γυιός της δεύτερης συζύγου μου με τον τρίτο σύζυγο της πρώτης μου.
Οπότε δημιουργείται το εξής ηθικονομικό πρόβλημα: Αυτός θα είναι γιός μου ή συγγαμπρός μου? Διότι αν είναι γυιός μου τότε η γυναίκα μου είναι και κόρη μου και τα παιδιά της είναι συγχρόνως παιδιά μου και εγγόνια μου.

Τι θα γίνει ρε παιδιά? Υπάρχει κάποιος νομικός να με διαφωτίσει? Σοβαρά μιλάω!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #316 στις: 20/06/08, 10:53 »



Τι θα γίνει ρε παιδιά? Υπάρχει κάποιος νομικός να με διαφωτίσει? Σοβαρά μιλάω!
[/quote]
milas sovara??
an milas sovara tote digamia kai polygamia einai profanws pera apo ton nomo

[/quote]Εμένα δεν μου φαίνετε και τόσο ασόβαρη η απορία...Μέσα στο γενικότερο αλαλούμ που υφίσταται γιατί να μην συζητηθεί και η πολυγ**ία...Όσο για τον νόμο ΚΑΙ ο γάμος των ομόφυλων ,ΑΥΤΗ τη στιγμή είναι πέρα από τον νόμο.Και στις δύο περιπτώσεις ,συγκατάθεση ενηλίκων δεν χρειάζετε;Για ελευθερία και ανθρώπινα δικαιώματα δεν συζητάμε εδώ και τόσο καιρό;Γιατί δηλαδή να μην ισχύει η πολυγ**ία;Άσε που όσο πιο χαλαρή είναι η κοινωνία στην ομοφυλοφιλία,τόσο περισσότεροι θα εκδηλώνονται και τόσο λιγότεροι άντρες για να παντρευτούν γυναίκες θα υπάρχουν...Οπότε μπορεί να γίνει και επιβεβλημένη... :)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος harris68

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #317 στις: 20/06/08, 11:27 »
Το θέμα φυσιολογικό ή μη φυσιολογικό νομίζω ότι είναι θέμα ορισμού και πως το εκλαμβάνει καθένας. Αν δηλαδή θεωρήρουμε ότι η σεξουαλική συνεύρεση στα είδη της φύσης γίνεται αποκλειστικά για την αναπαραγωγή και ότι η ευχαρίστηση που νοιώθουμε είναι ένα τέχνασμα της φύσης ώστε να αναπαραγόμαστε τότε ναι η ομοφυλοφιλία δεν είναι κάτι φυσιολογικό. Από την άλλη όμως όταν βάζεις προφυλακτικό δεν ακυρώνεις την αναπαραγωγική διαδικασία; Αυτό (πάντα με βάση τη παραπάνω θεώρηση) γιατί είναι φυσιολογικό;
Δεν νομίζω όμως ότι στον άνθρωπο και τα ζώα ισχύει το ίδιο όσον αφορά τη συνουσία, τα ζώα ζευγαρώνουν συγκεκριμένες εποχές και αποκλειστικά από ενστικτώδη βιολογική παρόρμηση, στον άνθρωπο τα πράγματα είναι πολύ πιό σύνθετα. Όλα αυτά βέβαια λαμβάνοντας υπόψη πως ομοφυφύλοφιλία υπάρχει και στα υπόλοιπα ζώα.
Γράφοντας όλα αυτά θέλω να καταλήξω στο ότι ας κάνει ο καθένας ότι θέλει και οι υπόλοιποι ας το σεβόμαστε και να μην το χλευάζουμε ούτε να το παίζουμε ιεροεξεταστές. Σαφώς και η πολιτεία πρέπει να δώσει τα ίδια δικαιώματα στους ομοφυλόφιλους όπως και στους ετερόφυλους. Όσο δε για ορισμένους ιερείς που κραυγάζουν στα κανάλια δεν τους πέφτει λόγος γιατί το συγκεκριμένο θέμα δεν αφορά το τσαρδί τους, κανείς δεν ζήτησε θρησκευτικό γάμο.
Το θέμα της υιοθεσίας είναι πολύ δύσκολο θέμα ακόμη και για ειδικούς επιστήμονες το σίγουρο είναι ότι η κοινωνία είναι πολύ ανώριμη για κάτι τέτοιο οπότε για το παιδί θα είναι αφόρητη κατάσταση.
now there's a look in your eyes...like black holes in the sky... shine on you crazy diamond!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #318 στις: 20/06/08, 11:37 »
Το πρόβλημα όμως επίσης είναι ότι και οι "ορισμένοι παπάδες" θεωρούνε ότι ένα τόσο μεγάλο πνευματικό γεγονός όπως ο γάμος δεν αφορά το "τσαρδί" του κράτους και των "συμφωνογράφων".Και τελικά με εκφράσεις τύπου τσαρδί δεν προάγεται η κατανόηση...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #319 στις: 20/06/08, 14:27 »



Τι θα γίνει ρε παιδιά? Υπάρχει κάποιος νομικός να με διαφωτίσει? Σοβαρά μιλάω!
milas sovara??
an milas sovara tote digamia kai polygamia einai profanws pera apo ton nomo

[/quote]

Εμένα δεν μου φαίνετε και τόσο ασόβαρη η απορία...Μέσα στο γενικότερο αλαλούμ που υφίσταται γιατί να μην συζητηθεί και η πολυγ**ία...Όσο για τον νόμο ΚΑΙ ο γάμος των ομόφυλων ,ΑΥΤΗ τη στιγμή είναι πέρα από τον νόμο.Και στις δύο περιπτώσεις ,συγκατάθεση ενηλίκων δεν χρειάζετε;Για ελευθερία και ανθρώπινα δικαιώματα δεν συζητάμε εδώ και τόσο καιρό;Γιατί δηλαδή να μην ισχύει η πολυγ**ία;
[/quote]

Χαίρομαι πολύ που η πρότασή μου βρίσκει υποστηρικτές. Καιρός είναι Μάκη να αναφέρουμε και τα επιχειρήματα στήριξής της. Συνεχίζω:
1) Η πολυγ**ία είναι κυρίαρχη στην φύση. Όλα τα ζώα είναι πολυγ**ικά εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων οι οποίες τονίζουν τον κανόνα. (πχ τρυγόνια).
2) Η πολυγ**ία είναι ουσιαστικά κανόνας και στην εποχή μας. Ο ένας κερατώνει τον άλλον εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων που πάλι τονίζουν τον κανόνα. Εξ ου και το τραγούδι: "Τίνος είναι βρε γυναίκα τα παιδιά?" Γιατί να είμαστε υποκριτές?
3) Η εφαρμογή της πολυγ**ίας θα λύσει απευθείας προβλήματα σαν αυτό που συζητείται ως εξής: Δύο φιλομόφυλα ζευγάρια αρσενικά και θηλυκά θα γαμεύονται μεταξύ τους και οι τέσσερεις και θα κοιμούνται με όποιον γουστάρει ο καθένας.
4) Τα προβλήματα που ανακύπτουν θα μας τα λύσουν οι νομικοί. Γιατί τους έχουμε?


Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #320 στις: 20/06/08, 14:35 »
χαχαχα ωραίος ο παππούς τα έσπασε!!!!
Παππού, πόσα χρόνια θα περάσουνε ακόμη, για να μπει μία τάξη ?
Φαίνεται, σαν όλα αυτά τα χρόνια, όλοι να καθόντουσαν και να τα ξύνανε.
Τώρα οκ, υπάρχουν και μερικές εξαιρέσεις, που τονίζουν το κανόνα!  ;D
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #321 στις: 20/06/08, 15:55 »
Έχει δίκιο η Φέρυ. Σαφώς και διευκολύνονται τα έγγ**α από τα άγ**α ζευγάρια. Σε κληρονομικά θέματα, στις κοινές φορολογικές δηλώσεις και εισοδήματα, στην μεταβίβαση σύνταξης κ.α. Αυτήν την διευθέτηση νομίζω ότι ζητούν οι φιλομόφυλοι και όχι τον γάμο με παπά και με κουμπάρο, αν και από διαστροφές έχουμε πήξει.

Η γνώμη μου πάντως είναι ότι οι φιλομόφυλοι άνδρες θα έπρεπε να μπορούν να παντρευτούν. Για τις φιλομόφυλες γυναίκες το θεωρώ αδιανόητο. Αν είναι ποτέ δυνατόν να παντρεύονται γυναίκες μεταξύ τους. Αυτές θα έπρεπε να μπορούν να νυμφεύονται!


Θα ήθελα να κάνω μια πρόταση για ένα παρόμοιο και ακανθώδες θέμα της κοινωνίας μας το οποίο θα καταδείξει και την υποκρισία που μας έχει κυριεύσει. Να επιτραπεί η διγ**ία και η πολυγ**ία.
Είναι γνωστόν τοις πάσοι ότι το κέρατο πάει σύννεφο. Γιατί λοιπόν να μην μπορούν οι δεύτεροι ή τρίτοι παράνομοι σύζυγοι, γυναίκες ή και άντρες, να έχουν ίσα δικαιώματα με τους νόμιμους? Με το ισχύον νομικό καθεστώς αν αποβιώσει ο σύζυγος, η σύζυγος παίρνει τα πάντα ενώ η ερωμένη μένει στον άσσο. Αδικία δεν είναι αυτό?

Βέβαια δημιουργούνται μπλεξίματα λόγω της ισότητας των δύο φύλων. Πχ η πρώτη γυναίκα μου θα μπορούσε να διπλοπαντρευτεί με τον δεύτερο σύζυγο της τρίτης μου συζύγου ο οποίος είναι γυιός της δεύτερης συζύγου μου με τον τρίτο σύζυγο της πρώτης μου.
Οπότε δημιουργείται το εξής ηθικονομικό πρόβλημα: Αυτός θα είναι γιός μου ή συγγαμπρός μου? Διότι αν είναι γυιός μου τότε η γυναίκα μου είναι και κόρη μου και τα παιδιά της είναι συγχρόνως παιδιά μου και εγγόνια μου.

Τι θα γίνει ρε παιδιά? Υπάρχει κάποιος νομικός να με διαφωτίσει? Σοβαρά μιλάω!

επιμένω δεν υπάρχει διαφορά σε κανένα ζήτημα....στα φορολογικά και σε τράπεζες, δάνεια κλπ κλπ Τώρα σε ζητήματα συνταξιοδότησης νομίζω πως το παρατραβάμε το σκοινί.......και εξηγούμε πως ο νομοθέτης έδωσε το δικαίωμα στη χήρα γυναίκα, της σύνταξης του συγχωρεμένου απλά για να μεγαλώσει τα παιδιά και και να μπορέσει να συντηρηθεί στα γεράματα καθόσον ειδικά τα παλιότερα χρόνια οι γυναίκες δεν δουλεύαν αλλά μεγάλωναν  10 παιδιά.
Επόμενως τι μπορεί να τι θέλουν τη σύνταξη οι gay ?
Τώρα παπού συμφωνώ με την νομιμοποίηση της πολυγ**ίας , τη διγ**ίας και του πολυσχεσικού σύμπλεγματος (με κορίτσια απο όλες τις φυλές και χρώματα) Ακόμα δεν θα διαφωνούσα με την απελευθέρωση των ζευγαριών (πλήρης αποποινικοποίηση) απο τα παράνομα τραβολογήματα, να αποχαρακτιρησθεί  η σεξουαλική παρενόχληση που κάλλιστα θα μπορούσε να ονομασθεί εκδήλωση διαθεσιμότητας ή πρόσκληση σε διασκέδαση, και επίσης ή θώπευση (χούφτωμα) να χαρακτηρισθεί σαν πρόσκληση για περιστασιακό σεξ η και μονιμότερο με έναν η περισσότερους συντρόφους (ανάλογα τα κέφια).
Επιτέλους ας απελευθερώσουμε το μυαλό μας και ας βάλουμε το σύνθημα στη ζωη μας   Γ.......  Χ....... και επιστροφή στη φύση.....
Κάηκε η ακόμα ??????     

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #322 στις: 20/06/08, 19:54 »
Ελεος ρε παιδια με το τρολλαρισμα!
Απο το γαμο των ομοφυλοφιλων που ειναι το θεμα σε λιγο θα διαβασουμε οτι θα πεσουμε στην πρεζα και στις κτηνοβασιες αν παντρευτουν 2 αντρες ή 2 γυναικες.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #323 στις: 20/06/08, 21:47 »
Ελεος ρε παιδια με το τρολλαρισμα!
Απο το γαμο των ομοφυλοφιλων που ειναι το θεμα σε λιγο θα διαβασουμε οτι θα πεσουμε στην πρεζα και στις κτηνοβασιες αν παντρευτουν 2 αντρες ή 2 γυναικες.


Αφού φθάσαμε να μιλάμε για το γάμο των ομοφυλόφιλων γιατί να μη μιλάμε και για άλλα ? Δηλαδή μόνο οτι σου αρέσει ?
 ;)

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #324 στις: 20/06/08, 21:48 »
Ωραία SWEET*STRINGS, είμαστε δυό, είμαστε τρεις, θα γίνουμε χίλιοι δεκατρείς, και σε μικρό χρονικό διάστημα να δεις που θα γίνουμε κίνημα.

Ας παραμερίσουμε τις όποιες διαφορές μας και ας ενώσουμε τις δυνάμεις μας γι' αυτόν τον κοινό σκοπό. Έτσι για να δείξουμε και στους νεώτερους τον τρόπο με τον οποίο μεθοδεύονται οι δίκαιες διεκδικήσεις!!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
5345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/06, 12:28
από ilektrojohn
11 Απαντήσεις
23828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 00:29
από Αλκιβιαδης
0 Απαντήσεις
2031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/10, 08:19
από fifi
4 Απαντήσεις
6118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/11, 18:52
από denisgiann
7 Απαντήσεις
4989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/11, 11:19
από ScorpionsManiac
6 Απαντήσεις
4197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/11, 04:47
από Snowy
2 Απαντήσεις
24297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/13, 23:05
από Καθόδιος (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
3461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/14, 16:37
από modfori
23 Απαντήσεις
8521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/16, 00:15
από saved
0 Απαντήσεις
10562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/18, 14:20
από STEFANOS604