Αποστολέας Θέμα: Η θεληση του ανθρωπου  (Αναγνώστηκε 6670 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Η θεληση του ανθρωπου
« στις: 26/06/08, 11:54 »
Δανεισμενο απο γνωστο ελληνικο μουσικο forum

Παράθεση
Το επισυναπτόμενο βίντεο νομίζω ότι είναι μια από τις πιο συγκινητικές στιγμές στην ιστορία του ερασιτεχνικού αθλητισμού.
Η ιστορία με λίγα λόγια πάει κάπως έτσι. Ένα ζευγάρι αποκτά ένα παιδί που έχει σοβαρή ανατομική αναπηρία. Οι γιατροί τους λένε ότι το παιδί δεν θα έχει νοητική ανάπτυξη και δεν τους δίνουν ελπίδες για το μέλλον του. Ο μπαμπάς του σε πείσμα όλων των αντίθετων απόψεων αποκτά ένα κώδικα επικοινωνίας μαζί του και το παιδί αναπτύσσεται νοητικά κανονικά και πηγαίνει στο σχολείο. Ο μικρός κάποια στιγμή ζητά από τον μπαμπά του να αθληθεί. Ο μπαμπάς δεν έχει καμία σχέση με τον αθλητισμό και αρχίζει να προπονείται κουβαλώντας τον μικρό του γιό στα χέρια για να έχει κι αυτός την χαρά του αθλητισμού!!!
Το εκπληκτικό? Ο μπαμπάς πλέον έχει τρέξει δεκάδες μαραθώνιους και ironman πάντοτε με τη συντροφιά του γιού του!!
Το video δείχνει τη συμμετοχή τους σ' ένα ironman. Ο Dick Hoyt κολυμπάει έχοντας δεμένο πάνω του το γιό του σε βάρκα (!), μετά ποδητατεί 180 χιλιόμετρα (!) με το γιό του σε ειδική θέση πάνω στο ποδήλατο και τέλος τρέχει κι ένα μαραθώνιο σπρώχνοντας το αναπηρικό καρότσι του γιού του!!
Μια συγκινητική και απίστευτα δυνατή ιστορία.
 

http://www.youtube.com/watch?v=8gm7XwtIJdM&feature=related

Αρκετα δυνατο βιντεο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Η θεληση του ανθρωπου
« Απάντηση #1 στις: 26/06/08, 12:39 »
Πραγματικα πολυ δυνατο βιντεο.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος sof1a

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • https://www.facebook.com/SummerCampTheBand/
Απ: Η θεληση του ανθρωπου
« Απάντηση #2 στις: 26/06/08, 12:52 »
Πόσο διαφορετική θα ήταν η ζωή μας αν απλώς αποθηκεύαμε όλοι αυτό το βιντεάκι και κάθε φορά που νιώθαμε "απογοήτευση" αφιερώναμε 3' λεπτά για να το δούμε?? ............... Μπορεί να ακούγεται λίγο ... υπερβολικό ίσως αλλά με μενα μόλις έπιασε...

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Η θεληση του ανθρωπου
« Απάντηση #3 στις: 26/06/08, 13:40 »
Απιστευτο βιντεακι!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η θεληση του ανθρωπου
« Απάντηση #4 στις: 26/06/08, 13:47 »
Και γενικα ολος ο διαγωνισμος του ironman ( οπως λεγεται αυτο που κανει ο πατερας του παιδιου ) συγκεντρωνει ανθρωπους που ξεπερνανε τα ορια της αναπηριας τους και αποδεικνυουν πως οι μονοι αναπηροι ειμαστε εμεις, που στεκομαστε σε μικροπροβληματα της καθημερινοτητας με πανικο, ενω στην ουσια αυτοι οι ανθρωποι αντιμετωπιζουν προβληματα της ιδιας της ζωης!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Η θεληση του ανθρωπου
« Απάντηση #5 στις: 26/06/08, 14:48 »
Μου μοιάζει περισσότερο σαν προσπάθεια προβολής του πατέρα. Πολύ λυπηρό!

Τουλάχιστον εγώ δεν θα ήθελα να μου συμπεριφέρονται με αυτόν τον τρόπο. Ούτε και να αντιλαμβάνονται την σπαστικότητά μου ως χειρονομία νίκης.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η θεληση του ανθρωπου
« Απάντηση #6 στις: 26/06/08, 19:57 »
Μαλλον, ετσι φιλτραρηστηκε απο σενα papou, διοτι στο βιντεο εγω ειδα 2 ανθρωπους, να προσπαθουν για τον ιδιο σκοπο.
Ο γιος ειπε στον πατερα πως δεν αισθανεται πλεον "ατομο με ειδικες αναγκες" επειδη συμμετεχει σε κατι αθλητικο, ενω απο την αλλη ο πατερας ειδε πως θα μπορουσε να ωφελησει το γιο του απο αυτο.

Και εξαλλου ο γιος δεν μπορει να μιλησει, δεν μπορει καλα καλα να εξυπηρετησει τον εαυτο του. Ειναι πολυ πιο δυσκολο για ενα ρεπορταζ να "μιλησει" με το παιδι, παρα να δειξει ολη την προσπαθεια που ειναι πιο δυνατη σαν εικονα απο οποιοδηποτε αλλο σχολιο!

Υπο αυτο το πρισμα, σε παροτρυνω να κοιταξεις χωρις εγωισμο και ματιες του στυλ "ψαχνω να βρω το αναποδο", το βιντεο! Ισως να βρεις και εσυ αυτο το κατι που συγκινησε χιλιαδες κοσμου που ειδαν και σχολιασαν το βιντεο στο youtube και στα forum που φιλοξενηθηκε αυτο.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Η θεληση του ανθρωπου
« Απάντηση #7 στις: 26/06/08, 21:15 »
Με συγχωρείτε γι' αυτήν την εξεσημασμένα εγωιστική μου συμπεριφορά, δηλ να έχω προσωπική οπτική γωνία αντίληψης του φαινομένου και να τολμώ να την εκφράζω κιόλας!

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Η θεληση του ανθρωπου
« Απάντηση #8 στις: 26/06/08, 21:28 »
Eγω προσωπικα συγκινηθηκα πολυ...δεν εχω λογια.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η θεληση του ανθρωπου
« Απάντηση #9 στις: 26/06/08, 21:35 »
Με συγχωρείτε γι' αυτήν την εξεσημασμένα εγωιστική μου συμπεριφορά, δηλ να έχω προσωπική οπτική γωνία αντίληψης του φαινομένου και να τολμώ να την εκφράζω κιόλας!


Δεκτη ( αν και η ειρωνια ξεχειλιζε μεσα απο το post ). Το θεμα ειναι αρκετα συγκινητικο για να εχω τη διαθεση να αποδειξω το αντιθετο των λεγομενων σου papou, αλλα οπως βλεπεις ο καθενας που μπηκε και το ειδε εκφραζει μια τελειως διαφορετικη αποψη. Επικεντρωθηκε στο γεγονος και οχι στο τροπο που παρουσιαστηκε το ρεπορταζ. Ευχομαι να το δεις κι εσυ με την ιδια οπτικη γωνια.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος maria_skg (ex maria)

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Η θεληση του ανθρωπου
« Απάντηση #10 στις: 27/06/08, 11:20 »
Πραγματικά πολύ δυνατό video το οποίο δεν μπορεί παρά να αγγίξει τις πιο ευαίσθητες χορδές κάποιου.Εμένα προσωπικά με συγκίνησε ιδιαίτερα και μπορώ να πως πως με πήραν λίγο τα "ζουμιά" .Ειδικά το σημείο με την βάρκα όπου φαίνεται ένα παραπάνω (εγώ έτσι το είδα τουλάχιστον) η υπεράνθρωπη προσπάθεια αυτού του ανθρώπου.Μπράβο του , πραγματικά μπράβο του !
ξημερώματα στο δρόμο ρίχνω πετονιά ...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Η θεληση του ανθρωπου
« Απάντηση #11 στις: 27/06/08, 12:52 »
Υπο αυτο το πρισμα, σε παροτρυνω να κοιταξεις χωρις εγωισμο και ματιες του στυλ "ψαχνω να βρω το αναποδο",

Με συγχωρείτε γι' αυτήν την εξεσημασμένα εγωιστική μου συμπεριφορά, δηλ να έχω προσωπική οπτική γωνία αντίληψης του φαινομένου και να τολμώ να την εκφράζω κιόλας!


Δεκτη ( αν και η ειρωνια ξεχειλιζε μεσα απο το post ). Το θεμα ειναι αρκετα συγκινητικο για να εχω τη διαθεση να αποδειξω το αντιθετο των λεγομενων σου papou, αλλα οπως βλεπεις ο καθενας που μπηκε και το ειδε εκφραζει μια τελειως διαφορετικη αποψη.


Δηλ. freemind, δέχεσαι ότι είναι λανθασμένο να έχω μια διαφορετική άποψη για το φαινόμενο, και εφόσον μπορείς να μου αποδείξεις ότι ισχύει το αντίθετο από τα λεγόμενά μου (παρόλο που βαριέσαι και δεν το κάνεις), σημαίνει ότι εσύ έχεις αντικειμενική άποψη του θέματος αντίθετα με εμένα που έχω υποκειμενική.

Όμως freemind ξεχνάς ότι δεν χαρακτήρισα κανέναν με κριτήριο την άποψή του για το φαινόμενο, απλώς εξέφρασα την δική μου. Ενώ εσύ, ο ακραιφνής οπαδός της υποκειμενικότητας και του σχετιστικισμού, βιάστηκες να με χαρακτηρίσεις ως εγωιστή και αντιρησία. Που είναι λοιπόν ο σεβασμός της υποκειμενικότητας του άλλου? Για ποιον λόγο λες πως δέχεσαι την υποκειμενικότητα ως υποτειθέμενη στάση ζωής freemind? Ζεις καθώς εξαγγέλεις πως ζεις? Συμπίπτουν τα λόγια σου με τις πράξεις σου? Ή χρησιμοποιείς την θεωρία για να καλύψεις εσωτερικές σου αδυναμίες?

Απλώς ερωτήσεις κάνω! Τις ερωτήσεις που θα έκανα στον εαυτό μου εάν συμπεριφερόμουν με τον δικό σου τρόπο προσπαθώντας να μελετήσω την συμπεριφορά μου και τα φαινόμενα από διάφορες οπτικές γωνίες, όπως άλλωστε κάνω συνήθως.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Η θεληση του ανθρωπου
« Απάντηση #12 στις: 27/06/08, 18:29 »
O καθενας εχει την αποψη του.Καποιος μπορει να βλεπει τα πραγματα οπως πολυς κοσμος καποιος οχι.Ειναι δικαιωμα του καθενα.Στην προκειμενη περιπτωση εγω δυσκολευομαι να δω τα πραγματα τοσο κυνικα.

Προσπαθεια προβολης του πατερα εγω προσωπικα δεν βλεπω παντως.Αλλα ξερετε και κατι..?Μπραβο του που εχει την ψυχικη και σωματικη αντοχη να κανει τοσα πραγματα.Το χαμογελο του παιδιου του ειναι αρκετο για να του δωσει δυναμη.Και στην τελικη..ναι..ας προβαλλουν κατι τετοιο.Τετοιοι ανθρωποι πρεπει να φαινονται..να δινουν κουραγιο και παραδειγμα σε αλλους ανθρωπους.

Εγω το βλεπω πολυ θετικα το ολο γεγονος κ σε οσο κοσμο εχω δειξει το βιντεο το βρηκε εξισου συγκινητικο.Ετσι οπως παρουσιαζεται..ναι..εχει μια σκηνοθεσια..και λογω του κομματιου που επιλεχθηκε ως background..εχει ενα ιδιαιτερα "δυνατο" αποτελεσμα.Ε και..?Αμα ετσι ευαισθητοποιησει τον κοσμο..γιατι οχι?Δεν παραποιει κατι αλλωστε..απλα βρισκει τον τροπο να αγγιξει τον καθενα..κατι που ειναι σημαντικο στις μερες μας.

Αυτα...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος morpheas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Η θεληση του ανθρωπου
« Απάντηση #13 στις: 27/06/08, 18:47 »
To βίντεο.. είναι πραγματικά συγκινητικό!
Απλά καπληκτικό... σε κάνει να σκέφτεσαι.. 
πώς... θα ήσουν εσύ στη θέση αυτού του πατέρα..
πώς.. θα έκανες.. εσύ... τι θέληση θα είχες...
πώς και τί.. θα σκευτόσουν... και στην τελική..
τί άποψη θα είχες.. για τον κόσμο... τί είναι
το σημαντικο.. τί είναι το ασήμαντο... ποιοί
είναι οι στόχοι τις ζωή μας... τι κάνουμε.. εδώ πέρα!!!
Όπως.. είπε.. κι ο Μάνος.. το μουσικό υπόβαθρο..
που έχει βοηθάει.. εξίσου πολύ!!!Το τραγούδι.. αν και
δεν ανήκει στην κατηγορία τραγουδιών που ακούμε οι περισσότεροι..
είναι πάρα πολύ καλό(και ήδη έχει βγεί στην κιθάρα μου..)!!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η θεληση του ανθρωπου
« Απάντηση #14 στις: 28/06/08, 01:10 »
Συγνωμη παππου που δεν εχω τη διαθεση να μπω σε αυτη τη διαδικασια λογοπαιγνιων που θες. Το pm μου το ξερεις, μπορεις να παιξεις οσο θελεις με αυτο. Οχι ομως σε αυτο το θεμα. Το θεμα αυτο ανηκει στο παιδι και στον πατερα, που αποδεικνυουν ποσο μικροπρεπεις ειμαστε εμεις οι υπολοιποι!

Σου ευχομαι καποια στιγμη να συγκινηθεις απο τετοιες σκηνες...Γιατι πισω απο ενα ολοκληρο δεντρο, υπαρχει ενα τεραστιο δασος...Γιατι εαν δεν μπορεις να συγκινηθεις με κατι τετοιο, τοτε μαλλον δεν μπορεις να νοεισαι ανθρωπος.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Η θεληση του ανθρωπου
« Απάντηση #15 στις: 28/06/08, 02:51 »
Δυστυχώς, ένας άνθρωπος με τόσο μεγάλο πρόβλημα, μια ζωή παραμένει με αυτό το πρόβλημα.
Το να χαμογελά, κάποιος σε ένα τομέα, δεν σημαίνει ότι και νίκησε το πρόβλημά του.
Είναι σημαντικό βέβαια για τη ψυχολογία αυτού του ανθρώπου να χαμογελά έστω με αυτό το τρόπο.
Ο παππούς είπε, μου μοιάζει περισσότερο και όχι είναι προσπάθεια προβολής του πατέρα.
Έαν λοιπόν είναι προβολή του πατέρα είναι όντως λυπηρό.
Δεν είναι και λίγες οι φορές που ο φακός χρησιμοποιεί ανάλογες καταστάσεις, προς συμφέρον.
Σίγουρα αυτός ο άνθρωπος καταβάλει διπλή προσπάθεια για να κάνει αυτό που κάνει.
Σίγουρα χαίρεται που το παιδί του παίρνει ευχαρίστηση από αυτό.
Σίγουρα ξεπερνά και κάποιες τύψεις που έχει, μιας και αυτός το έφερε στο κόσμο.
Σίγουρα το θέλει αυτό που κάνει.
Αλλά αυτό δεν λύνει κανένα πρόβλημα.
Εσύ παππού, σίγουρα, δεν θα ήθελες κάτι τέτοιο για τον εαυτό σου. Άλλα το κοιτάς από τη δική σου μεριά.
Θέλω να πιστεύω ότι είσαι ένας υγιέστατος άνθρωπος. Και εγώ από αυτή τη πλευρά, βλέπω μια κοροιδία ας πούμε. Σα να του γεμίζουνε το μυαλό μπαρούφα. Κοίτα είσαι μέσα σε ένα καροτσάκι εντελώς ανάπηρος αλλά νικάς.
'Ομως ένας τέτοιος άνθρωπος σαν κι αυτόν, με τόση αναπηρία. Κάτι πρέπει να κάνει. Και επειδή δεν μπορεί να κάνει κάτι μόνος του. Σίγουρα χρειάζεται παρέα. Δεν νομίζω να γελά επειδή νίκησε εκείνος. Αλλά επειδή νίκησε ο πατέρας του. Ο πατέρας του αγωνίζεται και το παλικάρι του κάνει παρέα.
Έαν πάλι όντως πιστεύει ότι νικά ο ίδιος, δεν ξέρουμε πόσο νοητικά ανεπτυγμένος είναι, ώστε να σκεφτεί αυτό που λες σπαστικότητα ως χειρονομία νίκης.
'Οπως και να έχει πάντως, αν δεν είναι προβολή του πατέρα. είναι ωραίο να συνεργάζονται 2 άνθρωποι και να ξεπερνούν κάποια προβλήματα. Και όχι ως συνήθως ο δυνατότερος να το παίζει υπεράνω και από την άλλη ο πιο αδύναμος να έχει κομπλεξ κατωτερότητας και να φοβάται κάθε κίνηση στη ζωή του.
Συνεργασία και χαμόγελο λοιπόν, για 2 άνθρωπους που αγωνίζονται για τον ίδιο σκοπό με όποιο τρόπο μπορούν να συνεργάζονται.Όπως είπε και ο Freemind να μην κολλάμε σε προβλήματα όταν έχουμε ένα κοινό σκοπό.
Μπορεί τη μία φορά να είναι δυνατότερος ο ένας, μπορεί την άλλη να είναι δυνατότερος ο άλλος.
Συνεργασία και χαμόγελο θέλει και νικάς.
Αλλιώς........

"Ποιος είπε τάχα, πως Νικά ο Επιμένων ?? Νικάει εκείνος που Πουλά Επικερδώς το Χτες.."
(Μικρές περιπλανήσεις.)
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η θεληση του ανθρωπου
« Απάντηση #16 στις: 28/06/08, 02:59 »
ΚΑι το πιο ωραιο ειναι πως οντως κερδιζουν οι ανθρωποι που συμμετεχουν στο ironman..Οχι τη πρωτη θεση, αλλα τη θεληση να υπαρχουν και να αξιωνουν ιση μεταχειριση απο τους υπολοιπους "υγιεις" ανθρωπους.
Το παιδι, συμφωνα με το 2ο βιντεο, ζητησε απο τον πατερα να τρεξει σε ενα φιλανθρωπικο αγωνα αρχικα. Οταν γυρισαν σπιτι, εγραψε στην οθονη του υπολογιστη του ( το μονο πραγμα που το κανει να επικοινωνει με τον κοσμο ) "Μετα απο αυτο, δεν αισθανομαι πλεον..disabled..Ατομο με ειδικες αναγκες"...Και ο πατερας, πηρε τη δυναμη να αντιμετωπισει το σωματικο κοπο και να δινει καθε φορα που τρεχει στο ironman τη δυνατοτητα στο γιο του να ειναι ελευθερος...

Κι αυτο το βιντεο ειναι πραγματικα μια μορφη της αληθειας. Προσφατα εκανα μια ηχητικη καλυψη σε ενα ξεχωριστο σχολειο στον Πειραια. Το γνωστο Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Πειραια ( Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης ), στο οποιο συμμετεχουν παιδια που υπο κανονικες συνθηκες χαρακτηριζονται "ΑΜΕΑ" ( ή καθυστερημενα οπως ειπε χαιρεκακα ενας εξυπνος υπευθυνος φωτισμου ). Επαιξαν μουσικοχορευτικα εργα, τραγουδησαν, χορεψαν, παρουσιασαν τις δουλειες τους ( οι ειδικοτητες που γινονται σε αυτο το σχολειο ειναι υδραυλικοι, ξυλογλυπτες και ξυλουργοι, ανθοκομοι και μοδιστρες ) και καθε λεπτο που περναγε αισθανομουν πως εγω ημουν ο ΑΜΕΑ ( ατομο με ειδικες αναγκες ) και οχι αυτα.

Και ισως ηταν η μονη φορα που εβλεπα χαμογελο σε προσωπο παιδιου επειδη το χειροκροτουσαν γιατι βγηκε στο μικροφωνο και ειπε "Ααα..αααα" και ελαμπε ολοκληρο απο τη χαρα του...

Ισως οι χαρες της ζωης να ειναι πιο απλες και πιο μικρες απο αυτες που αναζητουμε πισω απο λεξεις, χρηματα και καταναλωτισμο.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/08, 03:05 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Η θεληση του ανθρωπου
« Απάντηση #17 στις: 28/06/08, 21:16 »
Freemind.
Εδώ γίνεται ακριβώς το αντίθετο.
Ένας νορμαλ άνθρωπος όπως όλοι μας, με "ειδικές ανάγκες."
Ξεκινά να ζει, ζει με χαμόγελο, γιατί τον φροντίζει ένας ανάπηρος άνθρωπος.



Συνεργασία, αγάπη και κοινός στόχος.
Τι προβλήματα,πίεση,ιστορίες,δεν μπορώ και τα λοιπά.
Έαν το έχεις μέσα σου, δεν κολλάς πουθενά και κάνεις παπάδες.
Αυτό είναι που λέμε μαγκιά.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η θεληση του ανθρωπου
« Απάντηση #18 στις: 29/06/08, 10:09 »
Συγνωμη παππου που δεν εχω τη διαθεση να μπω σε αυτη τη διαδικασια λογοπαιγνιων που θες. Το pm μου το ξερεις, μπορεις να παιξεις οσο θελεις με αυτο. Οχι ομως σε αυτο το θεμα. Το θεμα αυτο ανηκει στο παιδι και στον πατερα, που αποδεικνυουν ποσο μικροπρεπεις ειμαστε εμεις οι υπολοιποι!

Σου ευχομαι καποια στιγμη να συγκινηθεις απο τετοιες σκηνες...Γιατι πισω απο ενα ολοκληρο δεντρο, υπαρχει ενα τεραστιο δασος...Γιατι εαν δεν μπορεις να συγκινηθεις με κατι τετοιο, τοτε μαλλον δεν μπορεις να νοεισαι ανθρωπος.
Είσαι τουλάχιστον υπερόπτης και στα τελευταία σου ποστ (στην αντιπαράθεση με τον παππού) το εκφράζεις μεγαλόπρεπα, αν μη τι άλλο σεβάσου αυτή τη μικρούλα ιδιότητα του κιθαροσυντονιστή, κατέβα απο το καλάμι και μάθε (αν μη τι άλλο) να ακούς. Είμαι βέβαιος οτι τα χρόνια που θα περάσουν θα σε κάνουν  καλύτερο στο να σέβεσαι τη γνώμη των άλλων αλλά εσύ καλό θα είναι να ξεκινήσεις τώρα να αγωνίζεσαι.
Θα έπρεπε να ντρέπεσαι  για τη πρωτοφανή επίθεση και  αν δεν έχεις το σθένος να ζητήσω εγώ συγνώμη για σένα απο τον παππού.
Παππού στο παρελθόν έχουμε μαλώσει πολλάκις ωστόσο αυτή τη γαιδουρινή υπεροψία δεν την ξαναείδα απο κανένα μέλος πόσο δε να την περίμενα απο συντονιστή, η διαφορά των απόψεων όλων, καταδυκνείει τη διαφορετικότητα των χαρακτήρων μας και αυτό μας κάνει μοναδικούς, ακόμα το δικαίωμα της έκφρασης και  της μοναδικότητας προστατεύεται και απο το σύνταγμα, που δεν καταφέρε κανένα τρομο-πολίτευμα να το κατανικήσει (το δικαίωμα). Συγνώμη απο μέρους του.

Τώρα για το βιντεάκι η άποψη μου (αν δεν ενοχλεί κανένα) πως ο πατέρας βρήκε την  απίστευτη δύναμη  που υπάρχει σε όλους μας και την αξιοποίησε όπως νόμιζε. Το άτυχο παιδί (μέσα στη ατυχία του και πάντα μέσω του πατέρα του), βρήκε ένα σκοπό, ένα νόημα, απο το να κάθεται σε ενα κρεβάτι ολημερίς, και γενικότερα αυτή η διαδικασία βάζει σε λειτουργία οτι μηχανισμό έχει αυτό το παιδί πράγμα που πιθανόλογώ δεν θα βελτιώσει τη κινητική του δυσχέρεια αλλά θα του φτιάξει τη διάθεση, και καθώς τη ψυχολογία μας εμείς τη καθορίζουμε θα του φτιάξει  και τη ζωή.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η θεληση του ανθρωπου
« Απάντηση #19 στις: 29/06/08, 15:50 »
Ευχαριστω για τη συσταση Sweet strings. Μπορεις να ζητησεις οσα συγνωμη θελεις, αλλα οχι εξ'ονοματος κανενος, ποσο μαλλον το δικο μου. Σ'ευχαριστω επισης για τους χαρακτηρισμους, ομως να ξερεις πως ενα γαϊδουρι εχει περισσοτερη ψυχη απο εναν αυτο-αποκαλούμενο ανθρωπο.

Το θεμα ειναι πιο σημαντικο απο ενα ασημαντο "τσακωμο" κι εκει πρεπει να επικεντρωθουμε νομιζω.

Οποιος εχει προβλημα με την αποψη μου και τον τροπο που την εκφραζω, ξερει πως να μου στειλει pm με παραπονα.

Υποψιν, η δημοκρατικοτητα αυτου του forum επιτρεπει σε πολλα μελη να συμπεριφερονται ως trolls εις βαρος της ποιοτητας των συζητησεων που θελουν τα περισσοτερα μελη. Οποτε, αστοχος ο χαρακτηρισμος περι δημοκρατιας και ελευθεριας της αποψης, μιας κι ουτε φιμωσα, αλλα ουτε διεγραψα την αποψη του pappou.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η θεληση του ανθρωπου
« Απάντηση #20 στις: 29/06/08, 23:52 »
Ευχαριστω για τη συσταση Sweet strings. Μπορεις να ζητησεις οσα συγνωμη θελεις, αλλα οχι εξ'ονοματος κανενος, ποσο μαλλον το δικο μου. Σ'ευχαριστω επισης για τους χαρακτηρισμους, ομως να ξερεις πως ενα γαϊδουρι εχει περισσοτερη ψυχη απο εναν αυτο-αποκαλούμενο ανθρωπο.

Το θεμα ειναι πιο σημαντικο απο ενα ασημαντο "τσακωμο" κι εκει πρεπει να επικεντρωθουμε νομιζω.

Οποιος εχει προβλημα με την αποψη μου και τον τροπο που την εκφραζω, ξερει πως να μου στειλει pm με παραπονα.

Υποψιν, η δημοκρατικοτητα αυτου του forum επιτρεπει σε πολλα μελη να συμπεριφερονται ως trolls εις βαρος της ποιοτητας των συζητησεων που θελουν τα περισσοτερα μελη. Οποτε, αστοχος ο χαρακτηρισμος περι δημοκρατιας και ελευθεριας της αποψης, μιας κι ουτε φιμωσα, αλλα ουτε διεγραψα την αποψη του pappou.
1)συγνώμη εξ' ονόματος αυτών που δεν μάθανε στη ζωή τους να τη ζητάνε.....
2)Η φίμωση (που δεν έκανες) είναι εξ' ίσου απαγορευτική με τη σπίλωση καθώς και το λάσπωμα (που όμως έκανες).
3)Επιτρέπεται το τρολάρισμα και απαγορεύεται η διαφορετική άποψη ??? Μάλλον θέλεις δουλειά εσύ.
Κοίτα να είσαι πιο προσεκτικός στο μέλλον

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η θεληση του ανθρωπου
« Απάντηση #21 στις: 30/06/08, 00:03 »
Το pm μου το εχεις, μπορεις να μου πεις κι εκει οτιδηποτε δεν εχει σχεση με εδω. Δεν φιμωσα ομως, ουτε λασπολογησα κανεναν, παραπανω απο αυτο που φροντισε ο καθενας για τον εαυτο του.

Το θεμα ειναι η θεληση του ανθρωπου και θα επιμεινω σε αυτο. Οτιδηποτε αλλο, pm. Ευχαριστω.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Η θεληση του ανθρωπου
« Απάντηση #22 στις: 07/07/08, 17:54 »
Εκτός θέματος απάντηση:

Συγνωμη παππου που δεν εχω τη διαθεση να μπω σε αυτη τη διαδικασια λογοπαιγνιων που θες. Το pm μου το ξερεις, μπορεις να παιξεις οσο θελεις με αυτο. Οχι ομως σε αυτο το θεμα. Το θεμα αυτο ανηκει στο παιδι και στον πατερα, που αποδεικνυουν ποσο μικροπρεπεις ειμαστε εμεις οι υπολοιποι!

Σου ευχομαι καποια στιγμη να συγκινηθεις απο τετοιες σκηνες...Γιατι πισω απο ενα ολοκληρο δεντρο, υπαρχει ενα τεραστιο δασος...Γιατι εαν δεν μπορεις να συγκινηθεις με κατι τετοιο, τοτε μαλλον δεν μπορεις να νοεισαι ανθρωπος.

Θα μπορούσες να μου ευχηθείς σε ΠΜ. Μην ξεχνάς ότι αυτό το θέμα ανήκει στην "θέληση του ανθρώπου" και όχι σε ευχετήρια τρολαρίσματα.

Εντός θέματος:
Πάρα πολύ πιθανόν είναι, διάφοροι άνθρωποι να μην έχουν συν-κινηθεί ποτέ τους ή να μην μπορούν να συν-κινηθούν με άλλους λόγω αδυναμίας.

Σαφώς όμως αν κάποιος θέλει να συν-κινηθεί (=να συν-εργαστεί με κοινό σκοπό, με αφορμή ένα ερέθισμα) δεν είναι ανάγκη να στρέξει σε εξωτικά μέρη ή μακρυνές καταστάσεις. Μπορεί να το πράξει και στον τόπο του. Και μέσα σ' αυτήν την συζήτηση.

Έχω καθημερινά παραδείγματα εκαντοτάδων ανθρώπων που συνεργάζονται με κοινό σκοπό: Σε ερευνητικά εργαστήρια, σε δάση, σε παραλίες, σε πορείες, σε μουσικά συγκροτήματα, σε χορωδίες, σε υποχθόνια μέσα με σκοπό την καταστροφή των άλλων και την επικράτησή τους.

Και οπωσδήποτε, άλλοι τα καταφέρνουν και άλλοι όχι. Σημασία έχει ο αγώνας και όχι η νίκη. Ή όχι?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3351 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/08, 11:14
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
1 Απαντήσεις
2522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 15:06
από Neikos
132 Απαντήσεις
35046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/10, 18:29
από papous
28 Απαντήσεις
9006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/11, 14:15
από papous
17 Απαντήσεις
6685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/10, 13:29
από Βραζίλης
8 Απαντήσεις
3133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/16, 09:18
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
1696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/18, 00:26
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ