Αποστολέας Θέμα: Χαμος στις αγγελιες....  (Αναγνώστηκε 4053 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Χαμος στις αγγελιες....
« στις: 14/12/05, 19:55 »
Επειδή παρατηρώ έναν πανικό στις αγγελίες όπου πεταγεται ο καθε ένας και λέει ότι του κατέβει (με το συμπάθιο) και δε λέω....ελευθερία έχουμε...αλλα γίνεται μπάχαλο!
Πετάγεται ένας σε μια αγγελία ενός...λέει κάτι...μετά ντου όλοι να το διορθώσουμε....ιμιτελής αγγελίες,υποδείξεις στις τιμές, παραπληροφόρηση και δώστου post και ξαναδώστου post...και μετά ψάχνουμε μια ώρα να δούμε τι έχει γίνει με μια αγγελία και έχει τραβήξει 3 σελίδες...

Σε κάποια άλλα fora δεν επιτρέπεται να βλέπουν τις αγγελίες μη-μέλη αλλά και τα νέα μέλη που δεν έχουν συγκεντρώσει ένα συγκεκριμένο αριθμό posts....Αυτό φαντάζομαι πως γίνεται να για μην έχουμε φαινόμενα απάτης, και φυσικά μελών που μπαίνουν, ρίχνουν την αγγελία και δεν ξαναπατάνε.
Αν το kithara.gr θέλει να λειτουργήσει και σαν χώρος αγγελιών (κάτι που νομίζω βοηθάει όλους μας όσους θέλουν να αγοράσουν κάτι και να πουλήσουν) τότε καλό θα ήταν να μην εφαρμοστεί αυτό ακριβώς αλλά κάτι παραπλήσιο..

Δικιά μου πρόταση είναι ΕΑΝ είναι εφικτό να ΜΗΝ επιτρέπεται η απάντηση σε thread με αγγελία απο κανέναν παρα μόνο απο αυτόν που έχει δημιουργήσει το θέμα.
Έτσι όποιος θέλει μπορεί να στείλει ένα pm σε αυτόν που έχει βάλει την αγγελία να του πει ΟΤΙ θέλει και αν ο άλλος κρίνει απαραίτητο να τροποποιήσει την αγγελία του, ή να την ανανεώσει στην λίστα.
Αν δεν θέλει καλώς....
Αλλά υποδείξεις για τιμή, περιγραφές και το τι κάνει αυτό και το άλλο, το αν είναι καλό η όχι και γενικότερα το κάθε τι άσχετο που υπάρχει στις αγγελίες δεν νομίζω ότι εξυπηρετούν τίποτα παρα μόνο τη σύγχυση.
Όποιος θέλει να βάλει μια αγγελία ας είναι σαφής. Αν δεν είναι, κακό του κεφαλιού του και αν θέλει ας τι διορθώσει μόνος του. Να ρίχνουν posts οι άλλοι για να διορθώνουν ορθά ή μη την αγγελία κάποιου νομίζω είναι ενοχλητικό....


ΥΓ:Τώρα πάλι νομίζω θα ήταν χαζό να κάνω μια επίκληση στο να προσέξουμε όλοι να μη γίνει παζάρι του πειραία ο χώρος με τις αγγελίες, με αγγελίες όπως "αυτό εδώ γαμαεί και δέρνει", "το άλλο είναι μαλ***α" κλπ...έλεος πια...
Ο καθένας βέβαια εκφράζεται όπως θέλει...Αλλά θέλω να πιστεύω πως όσοι μπαίνουν καιρό στο forum αυτό και ενδιαφέρονται να το κρατήσουν σε ένα επίπεδο δε θα έκαναν ποτέ τέτοιο πράγμα και πως ίσως ειναι φαινόμενο "περαστικών"?
« Τελευταία τροποποίηση: 14/12/05, 20:08 από drakoumel »
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Χαμος στις αγγελιες....
« Απάντηση #1 στις: 14/12/05, 20:26 »
Tωρα το πηρες χαμπαρι για το χαμο? ;D(εισαι και παλιος!)
Περα απο τη πλακα,ειναι χρησιμες οι πληροφοριες που δινουν και παιρνουν τα μελη σε αυτον που θελει να πουλησει.Φυσικα το κακο ειναι οταν το παρακανουμε καποια στιγμη και χαλαει ας το πουμε η αγγελια(ποστ ασχετα με το προιον).Αλλα δεν μπορουμε να παραβλεψουμε τα καλα της ανταλλαγης πληροφοριων.(Πολλες φορες οι ερωτησεις των αλλων σε καλυπτουν και δεν στελνεις συνεχεια p.m)Προσωπικα δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση το ΚΙΘΑΡΑ να γινει σαν εφημεριδα με απροσωπες "μικρες αγγελιες"...

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Χαμος στις αγγελιες....
« Απάντηση #2 στις: 14/12/05, 21:03 »
Έ απλά κάποια στιγμή πρέπει να γίνει κάτι...
Οι πληροφορίες φυσικά είναι χρήσιμες...
Και γι αυτό είπα, όποιος θέλει ας στέλνει pm με την παρατηρηση του και αν ο πωλητής τη βρεί σωστή ας τροποποιήσει την αγγελία του..Αλλά μόνο αυτός και κανένας άλλος.
Αν πχ εγώ δίνω κάτι σε μια τιμή και κάποιος έχει ένσταση δε νομίζω ότι ενδιαφέρει όλο το κόσμο.Τη λέει σε μένα και αν κρίνω φρόνημο αλλάζω την τιμή ή ότι άλλο θέλω. Αν έκανα κάποιο λάθος στην αγγέλία μου..και πάλι το ίδιο.

Κοινώς την εκάστοτε αγγελία να τη διαχειρίζεται με αυτόν τον έμεσο τρόπο μόνο ο συντάκτης της.
Τώρα πάλι αν μπορεί να γίνει κάτι άλλο να καθαρίζουν οι αγγελίες με άλλο τρόπο....περιμένω προτάσεις και απο άλλους.

Και μεταξύ του "απρόσωπου χώρου" και της χάβρας του "αυτό το πουλάει ο τάδε πιο φθηνά, άλλαξε την τιμή" ή "αυτό δεν έχει εκείνο, γιατι να το πάρω" κλπ μάλλον θα προτιμήσω το πρώτο καθώς είναι πιο κόσμιο.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/12/05, 21:06 από drakoumel »
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Χαμος στις αγγελιες....
« Απάντηση #3 στις: 14/12/05, 21:26 »
Φίλε ξεχνάς ένα πράγμα. Είμαστε σε ένα φόρουμ όπου εκθέτουμε τις διάφορες απόψεις μας σχετικά με την κιθάρα.
Δική μου άποψη είναι ότι αν κάποιος πιστεύει ότι είναι μάγκας και μπόρει να πουλήσει κάτι πιο ακριβά από την αντικειμενική του αξία
ας πάει κάπου αλλού. Και να σου δώσω ένα παράδειγμα.
Έστω οτι εγώ είμαι άσχετος και ψάχνω για κιθάρα μεταχ. Μπαίνω εδώ και βρίσκω μια αγγελία. Δεν θέλω να χρειαστεί να ψάχνω για ώρες στο ιντερνετ και να ρωτάω φίλους για το αν η τιμή είναι καλή η όχι.(δηλαδή αν θα μου πιάσει τον κ... ή όχι)
Όπως επίσης θα θελα αν κάποιος έχει βρεί μια υπερπροσφορά για την συγκεκριμένη κιθάρα (πχ ένα μαγαζί που να την δίνει μισοτιμής, και συνεπώς πιο φτηνά απο την μεταχ) να το πεί.
Όπως επίσης αν αυτός που την πουλάει την είχε πάρει πριν 2 χρόνια 300 ευρώ και κρίνοντας απο αυτό την δίνει 200 τώρα θα ήθελα κάποιος να μου πει ότι τώρα στα μαγαζιά κάνει 180.
Εσύ ίσως να πεις ότι χαλάμε την αγγελία. Ε ναι αν είναι ετσι φυσικά και θα την χαλάσουμε. Γιατί δηλαδή πάντα οι πιο έξυπνοι να εκμεταλεύονται τους λιγότερο έξυπνους?? Αν θέλει να πιάσει κάποιος κώτσο ας πάει σε κανα fleamarket, χρυσή ευκαιρία......
Τελικά πιστεύω ότι καλύτερα να υπάρξει ένας που δεν θα πουλήσει την κιθάρα του εδώ παρά κάποιος που την αγόρασε πιο ακριβά απ' ότι έπρεπε.
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Χαμος στις αγγελιες....
« Απάντηση #4 στις: 15/12/05, 08:55 »
Αδέρφια, το kithara, όπως λέει και στην πρώτη σελίδα, είναι κατ' αρχήν μια κοινότητα, μια οικογένεια. Και, όπως σε κάθε οικογένεια, εκείνοι που γνωρίζουν πιό πολλά, προστατεύουν εμάς τους υπόλοιπους "άσχετους" από τους διάφορους "πονηρούς", που προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την άγνοιά μας. Αυτό δεν είναι μόνο θεμιτό, αλλά και αξιέπαινο! Όσοι γουστάρουν τους νόμους της "ελεύθερης αγοράς"...ας ανοίξουν ένα μαγαζί!
Δεν θυμάμαι ποιός admin το' χει σαν υπογραφή, αλλά πάει κάπως έτσι: "Μπορώ να γράφω ότι μα...κια μου κατέβει και κανένας να μη μου τη λέει; Ναι, αλλά όχι σ' αυτό το forum"!!! Δέκα με τόνο ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 15/12/05, 08:59 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Χαμος στις αγγελιες....
« Απάντηση #5 στις: 15/12/05, 09:11 »
και εγω πιστεύω ότι είναι πολύ κουραστικό αυτό που συμβαίνει, αλλα είμαι της άποψης ότι το λα ληφθούν μέτρα σε μια κατηγορία που άνετα μπορούν πιο ανάιμακτα να λυθούν τα προβλήματα είναι περιττό. Και εμένα όπως είπαν και παραπανω μου αρέσει να υπάρχουν υποδείξεις...και δεν νομίζω ότι αν επιδείξουμε μια κάποια ευασισθησία σε αυτά που γράφουμε και στον τρόπο που τα γραφουμε θα δημιουργηθεί θέμα...βεβαια επειδη η ευαισθησία είναι κατι σχετικά σπάνιο ευτυχώς υπάρχουν και συντόνιστες...και σβήνουν κανα ποστ...
Και η φράση αν θυμάμαι καλα ήταν του Dave... ;D
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Χαμος στις αγγελιες....
« Απάντηση #6 στις: 15/12/05, 11:08 »
Η πιο αποτελεσματική λύση στο πρόβλημα ,είναι να μπορέσουμε όλοι να προστατέψουμε όλα τα θέματα που μπαίνουν ,για να μπορούν να προσφέρουν και να είναι αποδοτικά.Ας  αφήσουμε τον χαβαλέ και τις εκτός θέματος συζητήσεις ,για εκεί που έχουν θέση .

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/04, 02:49
από παπ50
2 Απαντήσεις
3512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/08, 17:56
από KostasVap
5 Απαντήσεις
4066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/08, 10:15
από Ο Νέος Κιθαρωδός
1 Απαντήσεις
2576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/08, 23:23
από Βραζίλης
12 Απαντήσεις
6709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/09, 10:34
από Βραζίλης
6 Απαντήσεις
32796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/11, 11:03
από Βραζίλης
10 Απαντήσεις
4767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/10, 16:36
από Lo.Lee.Ta
18 Απαντήσεις
10754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/12, 19:12
από metalmike
15 Απαντήσεις
6549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/12, 17:38
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/13, 01:22
από stihoplokos