Αποστολέας Θέμα: μαγνητες για blues  (Αναγνώστηκε 5844 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BLUESPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
μαγνητες για blues
« στις: 24/05/09, 13:36 »
εχω μια ibanez rg320 και οι μαγνητες που εχει δεν με ικανοποιουν,ετσι θελω να τους αλλαξω(ισως να αλλαξω μονο τον ενα)και να βαλω κατι καλυτερο,παιζω blues και πιο πολυ στο καθαρο.αξιζει να αλλαξω τον ενα και αν ναι σε ποια θεση neck η brigde?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: μαγνητες για blues
« Απάντηση #1 στις: 24/05/09, 14:04 »
Αυτο θα εξαρτηθει απο τι ειδους blues παιζεις...
Stevie Ray Vaughan blues ή BB King Blues?
Σου αναφερω αυτα τα δυο ονοματα ως εκ διαμετρου διαφορετικα σε ηχο και κιθαρες.
Με την ibanez σου (αν δεν κανω λαθος εχει basswood body - humbuckers) δυστυχως τα σκασιματα του SRV δεν τα εχεις...
Τωρα το 2ο ηχο (πιο γεματο Gibson - ηχο) του King παλι λογω σωματος δεν μπορεις να τον πρεσεγγισεις 100%...
Που θελω να καταληξω? Η κιθαρα σου δεν κανει τοσο για blues...
Εχοντας λοιπον ως δεδομενο οτι Clapton, SRV, Hendrix ηχους με αυτη την κιθαρα δε βγαζεις θα σου προτεινα αν θες τα παραπανω, να κανεις λιγη οικονομια/ υπομονη και να στραφεις προς Fender Mexico.
Αν παλι αναζητας ηχους της 2ης σχολης (BB King, Albert King, Gary Moore etc) ισως μια αλλαγη μαγνωτων να σε βοηθουσε χωρις ομως και παλι να φτασεις 100% στο επιθυμητο αποτελεσμα.
Αυτα απο μενα. ;)


Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: μαγνητες για blues
« Απάντηση #2 στις: 24/05/09, 14:07 »
χωρίς να θέλω να φανώ αρνητικός.....ibanez και μπλουζ = πρόβατα και harley davidson.....καμία σχέση..... :P

τεσπά....για να μην μεινω με την κακία.....μπορεις να δεις τους sd 59 (reissue) και τον pearly gates....τoυς εχω στην καινούρια μου tele και ειναι πολυυυυυ μπλουζιάρηδες οι άτιμοι.....

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: μαγνητες για blues
« Απάντηση #3 στις: 24/05/09, 14:11 »
Ασχετα απο αυτα που ειπαν οι απο πανω,αν και συμφωνω,
δεν γινεται να σου πουμε εμεις ποιον μαγνητη να αλλαξεις...
Αυτο θα εξαρτηθει καθαρα απο το ποιον χρησιμοποιεις εσυ πιο πολυ....
ΝΑ ρωτησω και κατι....
Παιζεις καιρο και θελεις αλλαγη μαγνητων??...τι ενισχυτη εχεις?...

Αποσυνδεδεμένος BLUESPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: μαγνητες για blues
« Απάντηση #4 στις: 24/05/09, 14:13 »
εκτιμω την ειλικρινια σας φιλοι το ξερω πως ειναι λιγο αταιριαστο αλλα μεχρι να παρω μια tele που θελω ατι πρεπει να κανω,οσον αφορα τον ηχο μου αρεσει πολυ ο ηχος του buddy guy δηλαδη περιπου σαν του bb king.φιλε παιζω κιθαρα περιπου 15 χρονια αλλα επαιζα αλλα ειδη πιο πολυ metal,αλλα πλεον θελω να ασχοληθω μονο με το blues απο ενισχυτη εχω τον kustom defender.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/05/09, 14:17 από BLUESPL »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: μαγνητες για blues
« Απάντηση #5 στις: 24/05/09, 14:19 »
Μουσικα μοιαζουν με τον King αλλα ηχητικα οχι και τοσο... Ο Guy παιζει με Fender βλεπεις...
Σε βλεπω να φευγεις για καμια classic player 50's... Τσεκαρε την... ;)


Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: μαγνητες για blues
« Απάντηση #6 στις: 24/05/09, 14:28 »
Μην παρεξηγεις την ερωτηση μου απλα την εθεσα διοτι πιο μεγαλο ρολο θα παιξει ο ενισχυτης και μετα οι μαγνητες σου....
εκει στοχευε η ερωτηση μου..
Αποψη μου ειναι πρωτα να σκεφτεις αν σε καλυπτει ο ενισχυτης στο ειδος που θελεις και μετα να πας για κιθαρα...

Φιλικα

Αποσυνδεδεμένος BLUESPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: μαγνητες για blues
« Απάντηση #7 στις: 24/05/09, 14:29 »
επειδη αυτον τον καιρο οι δουλειες δεν πανε και πολυ καλα μου ειναι δυσκολο να παρω κιθαρα σιγουρα αυτη που προτεινεις φιλε ειναι μια χαρα.ο ενισχυτης ειναι μια χαρα με υπερκαλυπτει για αρχη.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/05/09, 14:31 από BLUESPL »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: μαγνητες για blues
« Απάντηση #8 στις: 24/05/09, 16:31 »
Αν και θα συμφωνήσω κατ' αρχήν ότι η κιθάρα αυτή δεν είναι η πιο κατάλληλη για το συγκεκριμένο είδος μουσικής, αφού μιλάς για blues και μάλιστα σε σχετικά καθαρό setting, τότε μάλλον ψάχνεις για humbuckers με vintage ήχο. Οι προτάσεις του master of puppets επομένως είναι σωστές ως ιδέα. Αν δεν θέλεις να ξοδέψεις πολλά λεφτά, θα σού έλεγα να κοιτάξεις τους GFS Vintage '59, τους Tonerider Classic PAFs, και τους Giovanni GVH-1 Vintage 59ers και GVH-2 (θα τούς βρεις στο Axesrus).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος BLUESPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: μαγνητες για blues
« Απάντηση #9 στις: 24/05/09, 18:01 »
φιλε Απολλων οι μαγνητες που αναφερεις υπαρχουν καπου στην ελλαδα?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: μαγνητες για blues
« Απάντηση #10 στις: 24/05/09, 21:00 »
φιλε Απολλων οι μαγνητες που αναφερεις υπαρχουν καπου στην ελλαδα?

Eίναι από αμφίβολο έως εξαιρετικά απίθανο να βρείς αυτές τις μάρκες στην Ελλάδα. Οι GFS είναι διαθέσιμοι μόνο από την ιστοσελίδα του Guitar Fetish και το ebay store τους. Οι Giovanni και οι Tonerider υπάρχουν στο Axesrus, ένα Βρετανικό κατάστημα που αποστέλει σε όλο τον κόσμο σε πολύ λογικές τιμές. Νομίζω ότι για ένα ζευγάρι μαγνητών τα μεταφορικά δεν θα ήταν παραπάνω από 10 λίρες.

Σχετικά με τους Tonerider, είναι μια μάλλον άγνωστη μάρκα ακόμα και στην Αγγλία, αλλά η ποιότητα των μαγνητών τους είναι φανταστική. Υπάρχουν 1-2 καταστήματα που τούς έχουν, απ' όσο έχω ψάξει, αλλά μόνο για το Axesrus ξέρω σίγουρα ότι αποστέλουν και στο εξωτερικό. Πάντως εδώ στην Αγγλία υπάρχουν πολλοί "μικροί" κατασκευαστές μαγνητών, περισσότερο, λιγότερο ή και καθόλου γνωστοί (Wilkinson, Bareknuckles, Irongear, Swineshead, Catswhiskers κλπ) που προσφέρουν πολύ καλά προϊόντα, αν και τις περισσότερες φορές οι τιμές τους είναι παρόμοιες με αυτές των γνωστών κατασκευαστών όπως Seymour Duncan ή DiMarzio. Οι Τonerider αποτελούν μια πολύ καλή επιλογή για ποιοτικούς μαγνήτες με εξαιρετικό ήχο σε πολύ συμφέρουσες τιμές, αφού μπορείς να βρεις ένα σετ μαγνητών για λιγότερα λεφτά απ' όσα θα πλήρωνες για ένα μόνο μαγνήτη μιας πιο γνωστής φίρμας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος BLUESPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: μαγνητες για blues
« Απάντηση #11 στις: 25/05/09, 12:09 »
επειδη φιλε μου ειναι δυσκολο να παραγγειλω απο το εξωτερικο μηπως μπορεις να προτεινεις καποιους μαγνητες απο τις γνωστες φιρμες(dimarzio,seymour duncan)ετσι ωστε να τους αγορασω απο εδω.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: μαγνητες για blues
« Απάντηση #12 στις: 25/05/09, 14:10 »
επειδη φιλε μου ειναι δυσκολο να παραγγειλω απο το εξωτερικο μηπως μπορεις να προτεινεις καποιους μαγνητες απο τις γνωστες φιρμες(dimarzio,seymour duncan)ετσι ωστε να τους αγορασω απο εδω.

σου πρότεινα εγώ ήδη στο προηγούμενο post μου...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: μαγνητες για blues
« Απάντηση #13 στις: 25/05/09, 14:40 »
επειδη φιλε μου ειναι δυσκολο να παραγγειλω απο το εξωτερικο μηπως μπορεις να προτεινεις καποιους μαγνητες απο τις γνωστες φιρμες(dimarzio,seymour duncan)ετσι ωστε να τους αγορασω απο εδω.

Από το Axesrus δεν είναι καθόλου δύσκολο να παραγγείλεις, εκτός αν δεν έχεις πιστωτική κάρτα ή υπάρχει κάποιο παρόμοιο πρόβλημα. Πάντως αν έχεις πρόβλημα γενικά με διαδικτυακές αγορές, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας μια βόλτα στα διάφορα μαγαζιά ώστε να δεις τι μπορείς να αγοράσεις αυτοπροσώπως.

Αν θέλεις γνωστές μάρκες, θα σού πρότεινα από Seymour Duncan αυτούς που ανέφερε ο master of puppets, καθώς και τον Alnico II Pro και τον Jazz, ειδικά για neck θέση. Από DiMarzio, θα σού έλεγα να κοιτάξεις τον Αir Classic και τον Eric Johnson Custom, αν και ομολογουμένως τoυς DiMarzio δεν τούς έχω ψάξει πολύ. Θα ήθελα να ακούσω κάποια στιγμή τον Bluesbucker, ο οποίος αν και κλασσικός humbucker υποτίθεται ότι ακούγεται σαν P90, χωρίς φυσικά τον κλασσικό θόρυβο. Για blues πιστεύω ότι ίσως να είναι αρκετά καλή επιλογή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: μαγνητες για blues
« Απάντηση #14 στις: 25/05/09, 14:51 »
Απόλλωνα μου φαίνεται ότι για τον jazz έχει γίνει πολύς ντόρος χωρίς να ειναι κάτι το ιδιαίτερο.....τεσπα...απόψεις είναι αυτές....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: μαγνητες για blues
« Απάντηση #15 στις: 25/05/09, 15:43 »
Απόλλωνα μου φαίνεται ότι για τον jazz έχει γίνει πολύς ντόρος χωρίς να ειναι κάτι το ιδιαίτερο.....τεσπα...απόψεις είναι αυτές....

Έχω την εντύπωση ότι ο "ντόρος" που λές οφείλεται στο γεγονός ότι ο συνδυασμός JB bridge και Jazz neck αποτελεί ένα πολύ δημοφιλές σετάκι. Ίσως επειδή ο Jazz είναι ένα πολύ καθαρός και ευκρινής μαγνήτης, οπότε υποτίθεται ότι εξισορροπεί καλά τον JB ο οποίος είναι πιο high output μαγνήτης. Ακριβώς όμως αυτή η καθαρότητά του είναι που τον κάνει πολύ καλό για κάποια είδη μουσικής ή για κάποιους κιθαρίστες που θέλουν έναν πιο διαυγή ήχο από τον humbucker. Ίσως στη συγκεκριμένη περίπτωση να μην είναι η καταλληλότερη επιλογή για τον BLUESPL. Προσωπικά πιστεύω ότι για blues είναι επιθυμητό, αν όχι απαραίτητο, λίγο γρέζι (crunch) στη χροιά του ήχου.

Πάντως επειδή τα γούστα και τα αυτιά του καθενός είναι διαφορετικά, και επειδή ο ίδιος μαγνήτης σε διαφορετικές κιθάρες θα έχει και την ανάλογη ηχητική απόδοση, όσα λέμε εδώ είναι απλά γνώμες...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος BLUESPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: μαγνητες για blues
« Απάντηση #16 στις: 26/05/09, 12:13 »
καλημερα,μαλλον θα βαλω το σετακι που προτεινει ο master of puppets,οσον αφορα τον sd59 φιλε εννοεις τον  SH-1N 59 η τον TB59??και τι σημαινει το p.a.f.?
« Τελευταία τροποποίηση: 26/05/09, 13:56 από BLUESPL »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/02, 18:29
από Θοδωρής
5 Απαντήσεις
3408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/05, 17:56
από D@ve Murray
2 Απαντήσεις
3425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/12, 17:03
από Alx86
16 Απαντήσεις
5746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/08, 18:08
από King Lui
9 Απαντήσεις
4185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 00:46
από Ibanezακιας
15 Απαντήσεις
4918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/08, 00:12
από BluesMe
35 Απαντήσεις
11293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/08, 01:13
από groovymood
0 Απαντήσεις
2535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/08, 11:03
από armagedon
18 Απαντήσεις
8254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/12, 09:34
από kostas80
23 Απαντήσεις
5809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/12, 09:57
από adr1anos