Αποστολέας Θέμα: Τα δαχτυλα μου πετανε μακρυα απο την ταστιερα!  (Αναγνώστηκε 52488 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
κατ'αρχήν να ευχαριστήσω τα παιδιά απο πάνω για την υπεράσπιση . Δεν έχουμε παλιούς καινούριους εδώ ... ο αριθμός των ποστ δε λέει απολύτως τίποτα (στα μάτια μου τουλάχιστον)  ;)


καλό θα είναι όταν κάνουμε μια ερώτηση για ένα μας πρόβλημα , να είμαστε απόλυτα ειλικρινείς . Όπως είδες υπάρχει αρκετή διάθεση για βοήθεια και ανταλλαγή απόψεων .


Σκέψου όμως ότι ΑΝ έπαιζες τις ασκήσεις της πεντατονικής στο 230 ... (έστω και τέταρτα να έπαιζες) ΔΕΝ θα προλάβαιναν να σηκωθούν ο μέσος κι ο παράμεσος  ;) ;) .


ελπίζω να μη σε πρόσβαλα .... συνεργάσου για να συνεργαστούμε  :)   
« Τελευταία τροποποίηση: 16/04/11, 22:30 από kostas80 »
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Φιλε μου εγω θα πω την αποψη μου και σιγουρα πολλοι φιλοι εδω θα συμφωνησουν.
Δεν θελω να κατηγορησω τους δασκαλους σου αλλα τι σου μαθαινουν να κανεις τον μετρονομο απο τη στιγμη που δεν γνωριζεις τις αξιες??? Επισης ειναι δυνατον να σε βαζει ο ανθρωπος να παιζεις τις σκαλες με 200+ bpm??? Kαι αν ναι καλα απορησαν τα παιδια σε τι αξιες τα παιζεις??? Αναρωτιεμαι επισης αν ο ανθρωπος που εχει αναλαβει την εκμαθηση σου, σου εχει δειξει βασικες ασκησεις ανεξαρτησιας δαχτυλων ετσι ωστε να μην εχεις το συγκεκριμενο προβλημα που αναφερεις. Εγω πχ που παιζω 15 περιπου χρονια ακομα εχω μεσα στο practice routine μου την γνωστη σε ολους 1-2-3-4 (ξερουν ολοι σχεδον για ποια ασκηση μιλαω)  Αυτη η ασκηση και οι παραλλαγες της πχ 1-2-4 1-3-4  1-3-2-4  1-4-2-3 ειναι βασικες ασκησεις οι οποιες αν μη τι αλλο περα απο την εξοικιωση με την ταστιερα αποσκοπουν και στην ανεξαρτησια των δαχτυλων μεταξυ τους. Αν μπορεις να βρεις το βιβλιο του stetina speed mechanics for lead guitar ριξε μια ματια στις ασκησεις 1εως5 και στην ασκηση 8 που ειναι η απολυτη ασκηση ανεξαρτησιας. (και απο τις ποιο επιπονες ταυτοχρονα για αρχαριους)
Απο την αλλη αν τους ανθρωπους αυτους που ανεφερες τους πληρωνεις ξανασκεψου το....
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Εγώ θα σου προτεινα, σύμφωνα με την πείρα μου σαν δάσκαλος, να δουλέψεις λίγο τις μπαρέ συγχορδίες. Λέγοντας μπαρέ συγχορδίες, δεν εννοώ τα power chords αλλά ολόκληρο το ακκόρντο ( ματζόρε, μινόρε, 7, sus ) τέτοια πράγματα, που μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου.
Μην περιμένεις στα δύο χρόνια που παίζεις να γίνεις σολίστας...είναι φύση αδύνατο.
Επίσης, ποιός είναι αυτός ο δάσκαλος που λέει σε μαθητή του οτί δεν θα γίνει ποτέ καλός.?
όλοι μπορούν να γίνουν καλοί οργανοπαίχτες αρκεί να μελετήσουν....(ένας δάσκαλος όσο καλός και να είναι δεν μπορεί να καταφέρει τίποτα παραπάνω από το να σου δώσει να κατανοήσεις κάποια πράγματα πάνω στο όργανο - τα υπόλοιπα είναι θέμα μελέτης) και όταν λέω θέμα μελέτης, δεν εννοώ το " α, εντάξει διάβασα και στις 5 έχω μάθημα", αλλά την καθημερινή μελέτη με σύστημα.
Πές λοιπόν στο δάσκαλό σου, να σου δείξει έναν τρόπο συστηματικής μελέτης...( ζέσταμα, ασκήσεις δαχτυλοθεσίας, ασκήσεις συνοχής ακκόρντων, ασκήσεις με κλίμακες ).
Ταχύτητες και άλλες τέτοιες @@, μη σε απασχολούν ακόμα, δεν είναι η ώρα τους...θα έρθουν μόνα τους με την εξάσκηση....
Όλα τα μελετάμε αργά (το 60 είναι ένα πολύ καλό time για μελέτη)....όσο κι αν το βαριέσαι.....Άλλωστε κανένας δεν έτρεξε από την μέρα που γεννήθηκε...πρώτα περπατησε   8)

Αυτά....!!!

Αποσυνδεδεμένος Χάρος(Χάρης)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Κατα-κατα-κατα-καταρεω.....
    • Προφίλ
Νιρβανα το σχολιο αυτο πιστευω εγινε διοτι δε γινεται να κανεις μαθηματα 2 χρονια και να εχεις αλλαξει και 2 δασκαλους και να μην ξερεις τι ειναι οι αξιες, πραγμα που μαθαινεις απο τα πρωτα κιολας μαθηματα, φανηκε περιεργο, γι'αυτο ;)
Ουτε τωρα ξερω τι ειναι οι αξιες,αλλα τελος παντων

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Χρονικές αξίες,
Ολόκληρο, τέταρτο, δέκατο έκτο, τα έχεις ακούσει ποτέ αυτά έστω ως λέξεις ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος Χάρος(Χάρης)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Κατα-κατα-κατα-καταρεω.....
    • Προφίλ
Χρονικές αξίες,
Ολόκληρο, τέταρτο, δέκατο έκτο, τα έχεις ακούσει ποτέ αυτά έστω ως λέξεις ή όχι;
Ξερω βρε την χρηση τους αλλα δεν τις εχω διδακτει ποτε,απο κανενα

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Φίλε Νιρβάνα, συγγνώμη κιόλας που θα σου το πω (και ας γίνω ολίγον "κακούλης" ), αλλά απο αυτά που διάβασα, μάλλον καινούριο δάσκαλο χρειάζεσαι  :( Όλα αυτά που γράφεις διορθώνονται και μάλιστα εύκολα αλλά... όταν ο δάσκαλός σου δε σου έχει μάθει στοιχειώδη θεωρία, πως θα σου λύσει όλα τα υπόλοιπα προβλήματα;

Είναι πραγματικός δάσκαλος ή απλά κάποιος που παίζει καλή (ίσως και αυτοδίδακτη) κιθάρα και σου δείχνει απλά πως να παίζεις πεντατονικές;;;

Υ.Γ. Θεωρώ πάντως απαράδεκτο, κάποιος να πηγαίνει σε δάσκαλο κιθάρας, να πληρώνει (με χρήματα που σίγουρα ΔΕΝ του περισσεύουν) και να ψάχνει μετά μέσα σε forum να βρει λύση σε πολύ απλά πράγματα και μάλιστα αποκαρδιωμένος απο τον ίδιο του το δάσκαλο!!! Γι'αυτό έγινα και κακός...
« Τελευταία τροποποίηση: 18/06/12, 13:34 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν μπορείς στείλε μου με pm ποιός είναι αυτός ο "δάσκαλος" που σου κάνει μάθημα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
9717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/02, 14:21
από Σωτήρης
13 Απαντήσεις
10784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/05, 22:32
από profsokin
64 Απαντήσεις
41684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/09, 19:40
από jkstigma
3 Απαντήσεις
3775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/03, 21:06
από Σιδηρόπουλος
12 Απαντήσεις
11133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 13:37
από EdwardScissorhands
10 Απαντήσεις
4729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/09, 09:35
από GEO_ZZZZ
2 Απαντήσεις
3050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/10, 22:02
από AIDONOGLOU NEKTARIA
0 Απαντήσεις
4150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/19, 14:52
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/21, 17:46
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/22, 01:00
από Ioannis Anastassakis