Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 695255 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
Απο την στιγμη που παιρνεις ιδια ταση σε ολα τα ποδια σημαινει οτι εχει γινει ενα πολυ μεγαλο βραχυκυκλωμα...
Ή οτι εχεις κανεις λαθος την καλωδιωση στο dc jack...
Στο pin 4 του lm386 η ταση θα επρεπε να ειναι 0volt!

http://www.national.com/ds/LM/LM386.pdf


πως γινεται η καλωδιωση στο  dc jack? γιατι στο γραμικο σχημα δεν ειναι τοσο εμφανες τι παει που .εχει μεν τρια ποδαρακια αλλα ας πουμε εγω επελεξα για γειωση το πιο απομακρισμενο απο τα τρια ποδαρακια με τα υπολοιπα για συν και πλην .θα τραβηξω και μια φωτογραφια και θα την ποσταρω αυριο,

ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Η καλωδιωση στο dc jack....
Συνδεεις ενα τροφοδοτικο στο jack...Μετα με το πολυμετρο σου, ο μαυρος ακροδεκτης τοποθετημενος εκει που σου δειχνω στην φωτογραφια,με τον κοκκινο μετρας τις αλλες δυο επαφες....
Οποια απο τις δυο σου δωσει ταση εκεινη θα παει στο κυκλωμα...στην αλλη θα συνδεσεις το κοκκινο καλωδιο της μπαταριας!

http://s1113.photobucket.com/albums/k504/tasos6/?action=view¤t=21mm_DC_jack.jpg

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
Η καλωδιωση στο dc jack....
Συνδεεις ενα τροφοδοτικο στο jack...Μετα με το πολυμετρο σου, ο μαυρος ακροδεκτης τοποθετημενος εκει που σου δειχνω στην φωτογραφια,με τον κοκκινο μετρας τις αλλες δυο επαφες....
Οποια απο τις δυο σου δωσει ταση εκεινη θα παει στο κυκλωμα...στην αλλη θα συνδεσεις το κοκκινο καλωδιο της μπαταριας!

http://s1113.photobucket.com/albums/k504/tasos6/?action=view¤t=21mm_DC_jack.jpg


ακολουθωντας τις οδηγιες σου (αν και τελικα ετσι τα ειχα συνδεσει απο την αρχη) εκανα παλι τις μετρησεις και δειχνουν τις ιδιες τιμες ,παραθετω φωτογραφιες με την καλωδιωση και την θεση του πολυμετρου που μετραω !!!!




ευχαριστω για το χρονο που διαθετεις ,ελπιζω να βγαλω μια ακρη !!!!

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
μετρησα και σχολαστικα ολες τις ραγες μηπως βραχυκυκλωνουν τα σημεια που εδειξε κατι τετοιο ηταν τελικα σημεια με γεφυρες και ετσι αφου βραχυκυκλωμα φαινετε ναμην εχει καλωδιωση και τοποθετηση φαινετε να ειναι ενταξει μενει μονο να αναμενω οτι βοηθεια παρω μεσα απο αυτο το forum !!!

:-)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Φίλε extrimer οι φωτογραφίες που πόσταρες λόγω των μεγάλων πυκνωτών εμποδίζουν τον εντοπισμό λαθών.

Το κύκλωμα είναι verified, οπότε είναι σίγουρο ότι υπάρχουν μία ή περισσότερες αστοχίες που το εμποδίζουν από το να δουλέψει. Κάνε πάλι μία σειρά από ελέγχους και πρόσεξε, διότι είναι πολύ εύκολο, τόσο μεγάλοι πυκνωτές, να βραχυκυκλώνουν με τους ακροδέκτες τους πλαϊνούς αγωγούς. Τσέκαρε βήμα βήμα όλο το κύκλωμα απο την αρχή.

Το socket δεν πειράζει να είναι ανάποδα, εφόσον το IC είναι σωστά τοποθετημένο.
Και το DC Jack φαίνεται να το έχεις καλωδιώσει σωστά:
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Δεν μπορω να διακρινω λογω του flash αλλα μηπως ειναι λαθος η καλωδιωση στο input?

Τις μετρησεις στο κυκλωμα πρεπει να τις κανεις με ενα καλωδιο κιθαρας στο input! ::)

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
Δεν μπορω να διακρινω λογω του flash αλλα μηπως ειναι λαθος η καλωδιωση στο input?

Τις μετρησεις στο κυκλωμα πρεπει να τις κανεις με ενα καλωδιο κιθαρας στο input! ::)

oxi ενταξει ειναι η καλωδιωση .
μαζι με το καλωδιο κιθαρας στο input πρεπει να εχω και την μπαταρια τοποθετημενη? αυτο εκανα παντως την προηγουμενη φορα δινωντας αυτες τις μετρησεις που παρεθεσα!
« Τελευταία τροποποίηση: 31/10/11, 18:56 από extrimer »

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Το τροφοδοτικο που χρησιμοποιεις ειναι το standard για πεταλια?(- μεσα , + εξω)?

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
Το τροφοδοτικο που χρησιμοποιεις ειναι το standard για πεταλια?(- μεσα , + εξω)?
ολες τις μετρησεις η δοκιμες τις εχω κανει με μπαταρια 9v διοτι δοκιμασα με τροφοδοτικο και εβγαζε βομβο !!!

Αποσυνδεδεμένος princeofdust

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Καλησπέρα συμφορουμίτες... Τις τελευταίες μέρες χαζεύοντας στο φόρουμ έπεσα πάνω σ αυτό το θέμα κ μου χει κινήσει αρκετά το ενδιαφέρον. Θα θελα να δοκιμάσω κάτι αντίστοιχο. Π.χ για το αρχικό "επίπεδο" του μπούστερ, φίλε Ανδριανέ αν καταφέρει κάποιος και το κάνει κ εν τέλει λειτουργεί θα είναι καλύτερο απο ένα φτηνό μπούστερ (τύπου Behringer) ??? Ή στα πιο προχωρημένα και περίπλοκα κυκλώματα, το τελικό αποτέλεσμα θα είναι αντάξιο πεταλιών μαζικής παραγωγής?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
.. αν καταφέρει κάποιος και το κάνει κ εν τέλει λειτουργεί θα είναι καλύτερο απο ένα φτηνό μπούστερ (τύπου Behringer) ??? Ή στα πιο προχωρημένα και περίπλοκα κυκλώματα, το τελικό αποτέλεσμα θα είναι αντάξιο πεταλιών μαζικής παραγωγής?
To DIY και η ενασχόληση με την κατασκευή, σκοπό έχει πάντα το καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα από τα πετάλια μαζικής παραγωγής.

Όταν παίρνουμε ένα έτοιμο σχέδιο και το υλοποιούμε μέσω του DIY, έχουμε τρεις παραμέτρους βελτίωσης:

1. Την επιλογή καλύτερων υλικών από τα μαζικά και εργοστασιακά. Καθώς τα υλικά έχουν πρωταρχικό ρόλο στον ήχο, καλύτερα υλικά σημαίνει καλύτερο αποτέλεσμα.

2. Την ευελιξία που παρέχει η  παραμετροποίηση του κυκλώματος και οι ρυθμίσεις για να φέρουμε τον ήχο στα δικά μας μέτρα. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να αλλάξουμε τιμές από εξαρτήματα για να κάνουμε την χροιά πιο ¨δική¨μας, του γούστου μας.

3. Την δυνατότητα να επεκτείνουμε το κύκλωμα και να προσθέσουμε επιπλέον δυνατότητες και ρυθμιστικά που δεν έχει προβλέψει/προσφέρει ο κατασκευαστής. 

Σε αυτά θα προσθέσω και την χαρά της δημιουργίας, που συνοδεύεται από την αύξηση των γνώσεων, την κατανόηση και την πρόοδο σε κατασκευαστικά θέματα, που αποτελούν ένα κεφάλαιο εμπειρίας που μένει και μας συνοδεύει για την υπόλοιπη ζωή μας και βελτιώνει τις μελλοντικές επιλογές μας, είτε κατασκευαστικές, είτε αγοραστικές.

Έχω αναφέρει και στο παρελθόν, ότι το DIY δεν είναι για όλους. Όποιοι όμως αποφασίσουν ότι είναι για αυτούς, βρίσκουν σε αυτό ένα πολύ δημιουργικό χόμπυ, που αφήνει σημαντικό γνωστικό κεφάλαιο αλλά και πρακτικό, καθώς το αποτέλεσμα είναι απτό, και ενώνεται με την άλλη μεγάλη αγάπη μας που είναι η μουσική.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
μετα απο λιγο ψαξιμο ακομα, τελικα ειμαι σε πολυ καλυτερο σημειο .
το περιεργιο  πια ειναι οτι οταν βαζω την κιθαρα με μονοφωνικο βυσμα δεν ακουγεται τιποτα αλλα ομως οταν βαζω ενα  cd player με εξοδο απο μικρο καρφακι σε input  στο κυκλωμα στερεοφωνικο βυσμα τοτε ολα λειτουργουν και ακουω κανονικα με ολες τι ρυθμισεις να δουλευουν , τι γινετε ?
αλλες δυο ερωτησεις
1)αν θελω να συνδεσω το κυκλωματακι με ενα ηχειακι 4Ohm ΠΡΕΠΕΙ να κανω καποια μετατροπη στο κυκλωμα γιατι οι τιμες που εχετε δωσει ειναι 8ohm
2)το led  του  Grit ON/OFF δεν αναβει (δεν ειναι καμμενο το δοκιμασα) υπαρχει καποια αλλη θεση που μπορω να το βαλω για να παιρνει ταση για να αναβει ?

ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
μετα απο λιγο ψαξιμο ακομα, τελικα ειμαι σε πολυ καλυτερο σημειο .
το περιεργιο  πια ειναι οτι οταν βαζω την κιθαρα με μονοφωνικο βυσμα δεν ακουγεται τιποτα αλλα ομως οταν βαζω ενα  cd player με εξοδο απο μικρο καρφακι σε input  στο κυκλωμα στερεοφωνικο βυσμα τοτε ολα λειτουργουν και ακουω κανονικα με ολες τι ρυθμισεις να δουλευουν , τι γινετε ?
αλλες δυο ερωτησεις
1)αν θελω να συνδεσω το κυκλωματακι με ενα ηχειακι 4Ohm ΠΡΕΠΕΙ να κανω καποια μετατροπη στο κυκλωμα γιατι οι τιμες που εχετε δωσει ειναι 8ohm
2)το led  του  Grit ON/OFF δεν αναβει (δεν ειναι καμμενο το δοκιμασα) υπαρχει καποια αλλη θεση που μπορω να το βαλω για να παιρνει ταση για να αναβει ?
ευχαριστω
Βρηκες λοιπόν κάποια λαθάκια και τα διόρθωσες, μπράβο!.
Το βύσμα εισόδου είναι μαλλον λάθος καλωδιωμένο, έχεις μπερδέψει τους πόλους stereo μεταξύ τους, σου το είχε επισημάνει και ο ibanezbass. Κοίταξε το σχεδιάγραμμα πολύ προσεκτικά.
Το ένα Led αν δεν κάνω λάθος είπες ότι σου ανάβει από την αρχή, άρα το άλλο, εφόσον τροφοδοτείται από το ίδιο σημείο, πρέπει να λειτουργεί επίσης, άρα υπάρχει λάθος στην καλωδίωση του στον διακόπτη. Κοίταξε το καλύτερα.
Για τα Ohm, δεν θα έχεις πρόβλημα, το LM386 οδηγεί και 4 Ohm μεγάφωνα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
μετα απο λιγο ψαξιμο ακομα, τελικα ειμαι σε πολυ καλυτερο σημειο .
το περιεργιο  πια ειναι οτι οταν βαζω την κιθαρα με μονοφωνικο βυσμα δεν ακουγεται τιποτα αλλα ομως οταν βαζω ενα  cd player με εξοδο απο μικρο καρφακι σε input  στο κυκλωμα στερεοφωνικο βυσμα τοτε ολα λειτουργουν και ακουω κανονικα με ολες τι ρυθμισεις να δουλευουν , τι γινετε ?
αλλες δυο ερωτησεις
1)αν θελω να συνδεσω το κυκλωματακι με ενα ηχειακι 4Ohm ΠΡΕΠΕΙ να κανω καποια μετατροπη στο κυκλωμα γιατι οι τιμες που εχετε δωσει ειναι 8ohm
2)το led  του  Grit ON/OFF δεν αναβει (δεν ειναι καμμενο το δοκιμασα) υπαρχει καποια αλλη θεση που μπορω να το βαλω για να παιρνει ταση για να αναβει ?
ευχαριστω


Βρηκες λοιπόν κάποια λαθάκια και τα διόρθωσες, μπράβο!.
Το βύσμα εισόδου είναι μαλλον λάθος καλωδιωμένο, έχεις μπερδέψει τους πόλους stereo μεταξύ τους, σου το είχε επισημάνει και ο ibanezbass. Κοίταξε το σχεδιάγραμμα πολύ προσεκτικά.
Το ένα Led αν δεν κάνω λάθος είπες ότι σου ανάβει από την αρχή, άρα το άλλο, εφόσον τροφοδοτείται από το ίδιο σημείο, πρέπει να λειτουργεί επίσης, άρα υπάρχει λάθος στην καλωδίωση του στον διακόπτη. Κοίταξε το καλύτερα.
Για τα Ohm, δεν θα έχεις πρόβλημα, το LM386 οδηγεί και 4 Ohm μεγάφωνα.

οι καλωδιωσεις ειναι σωστες και στον διακοπτη-led  και στο input ,να αρχισω να πειραματιζομαι?να βαλω το  καλωδιο  που παει στο διακοπτη σε αλλο σημειο?
 να αλλαξω τους πολους στο jack ? υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιω αλλου τυπου jack και για αυτο εχω και αυτα τα δυο προβληματα ?

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Μπα...δοκιμασε ενα απλο mono jack με δυο επαφες στην εισοδο για να δεις εαν σου δημιουργειται απο το jack το προβλημα....

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
Μπα...δοκιμασε ενα απλο mono jack με δυο επαφες στην εισοδο για να δεις εαν σου δημιουργειται απο το jack το προβλημα....

οκ πως θα συνδεσω τρια καλωδια σε δυο πολους ?θα το κανω το απογευμα που θα  φτασω στο σπιτι !!!

ευχαριστω !!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Εάν η καλωδίωση είναι σωστή δεν χρειάζεται να βάλεις mono, το stereo έχει την έννοια να ενώνει την γείωση της μπαταρίας όταν εισέρχεται βύσμα, ώστε να παίρνει τροφοδοσία το κύκλωμα.

Ίσως εδώ που φαίνεται να υπάρχει βραχυκύκλωμα οφείλεται το ότι δεν ανάβει το LED:


Επιθεώρησε προσεκτικά όλη την πλακέτα σου για βραχυκυκλώματα ειδικά στο πίσω μέρος..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
βαζοντας το μονοφωνικο βυσμα δεν αλλαξε κατι δυστηχως ,αρα εχω μεινη στο να λειτουργη μονο οταν βαζω ενα cd player με στρεοφωνικο βυσμα input και οχι με την κιθαρα με ενα led ανοιχτο και το αλλο να μην λειτουργει .θα κοιταξω ξανα για πολλοστη φορα αν βραχυκυκλωνει και βλεπουμε ,ουυυφ κουρατικα ,ευχαριστω για αλλη μια φορα ολου σας για το χρονο σας .




Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
μια απο τα ιδια απλα δινω και καποιες νεες πληροφοριες για τυχον βοηθεια
1)το συνδεσα με ηχειο 4 ohm  και  βγαζει ενα ηχο σαν κορνα αμα ανοιξω το volume ,tone ,gain παραπανω απο τη μιση αποσταση
2)το τραντσιστορ που το ακουμπησα ειναι παραπολυ ζεστο
3)οι τιμες που μετρησα το  ολοκληρωμενο με αριθμηση οπως το δειχνη το ηλεκτρονικο σχεδιαγραμμα  στα 8 ποδαρακια ειναι :
    1) 1,34    8)1,34
    2) 0         7)3,84
    3) 0         6)7,68
    4) 0         5)3,44


και κατι ακομα που  νομιζω οτι εχει σημασια στις ραγες i 9 - i 12  με j 9-j12 δεινη το πολυμετρο μου οτι κατι βραχυκυκλωνει ενω δεν υπαρχει κατι που να ακουμπαι εκτος και αν ετσι πρεπει  αλλιως η R3 10ohm 2W  δημιουργει αυτο το θεμα ?
« Τελευταία τροποποίηση: 03/11/11, 22:20 από extrimer »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
μια απο τα ιδια απλα δινω και καποιες νεες πληροφοριες για τυχον βοηθεια
1)το συνδεσα με ηχειο 4 ohm  και  βγαζει ενα ηχο σαν κορνα αμα ανοιξω το volume ,tone ,gain παραπανω απο τη μιση αποσταση
2)το τραντσιστορ που το ακουμπησα ειναι παραπολυ ζεστο
3)οι τιμες που μετρησα το  ολοκληρωμενο με αριθμηση οπως το δειχνη το ηλεκτρονικο σχεδιαγραμμα  στα 8 ποδαρακια ειναι :
    1) 1,34    8)1,34
    2) 0         7)3,84
    3) 0         6)7,68
    4) 0         5)3,44
και κατι ακομα που  νομιζω οτι εχει σημασια στις ραγες i 9 - i 12  με j 9-j12 δεινη το πολυμετρο μου οτι κατι βραχυκυκλωνει ενω δεν υπαρχει κατι που να ακουμπαι εκτος και αν ετσι πρεπει  αλλιως η R3 10ohm 2W  δημιουργει αυτο το θεμα ?
Τα 3) και 4) είναι σωστά 0
Το 6) είναι λάθος, πρέπει να είναι 9v
Το 2) εξαρτάται από το τι ισχύ έχει το σήμα στην είσοδο, όπως και το 5) στην έξοδο, ενώ τα 1) και 8 ) εξαρτώνται από το gain pot.
Το 7) πρέπει να δείχνει 0 όταν δεν υπάρχει σήμα, με τον διακόπτη του grit στο off.
Η R3 δεν είναι 10Ohm, είναι 4,7K, η R4 είνα 10Ohm και ναι θα σου έδινε βραχυκύκλωμα. Γιαυτό όμως δεν μετράμε ποτέ για βραχυκυκλώματα με τα Ohm στο πολύμετρο, αφού τοποθετήσουμε τα υλικά, μόνο πριν. Μετά, μόνο οπτικά ή με μετρήσεις τάσεων μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.
Κοίταξε το 6) ακολούθησε τα κόκκινα χρώματα στα tracks και βρες γιατί δεν παίρνει πλήρη τάση 9v.
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Μπορεί να έχει αδειάσει λίγο η μπαταρία και να παρέχει 7.58V.

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
μια απο τα ιδια απλα δινω και καποιες νεες πληροφοριες για τυχον βοηθεια
1)το συνδεσα με ηχειο 4 ohm  και  βγαζει ενα ηχο σαν κορνα αμα ανοιξω το volume ,tone ,gain παραπανω απο τη μιση αποσταση
2)το τραντσιστορ που το ακουμπησα ειναι παραπολυ ζεστο
3)οι τιμες που μετρησα το  ολοκληρωμενο με αριθμηση οπως το δειχνη το ηλεκτρονικο σχεδιαγραμμα  στα 8 ποδαρακια ειναι :
    1) 1,34    8)1,34
    2) 0         7)3,84
    3) 0         6)7,68
    4) 0         5)3,44
και κατι ακομα που  νομιζω οτι εχει σημασια στις ραγες i 9 - i 12  με j 9-j12 δεινη το πολυμετρο μου οτι κατι βραχυκυκλωνει ενω δεν υπαρχει κατι που να ακουμπαι εκτος και αν ετσι πρεπει  αλλιως η R3 10ohm 2W  δημιουργει αυτο το θεμα ?
Τα 3) και 4) είναι σωστά 0
Το 6) είναι λάθος, πρέπει να είναι 9v
Το 2) εξαρτάται από το τι ισχύ έχει το σήμα στην είσοδο, όπως και το 5) στην έξοδο, ενώ τα 1) και 8 ) εξαρτώνται από το gain pot.
Το 7) πρέπει να δείχνει 0 όταν δεν υπάρχει σήμα, με τον διακόπτη του grit στο off.
Η R3 δεν είναι 10Ohm, είναι 4,7K, η R4 είνα 10Ohm και ναι θα σου έδινε βραχυκύκλωμα. Γιαυτό όμως δεν μετράμε ποτέ για βραχυκυκλώματα με τα Ohm στο πολύμετρο, αφού τοποθετήσουμε τα υλικά, μόνο πριν. Μετά, μόνο οπτικά ή με μετρήσεις τάσεων μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.
Κοίταξε το 6) ακολούθησε τα κόκκινα χρώματα στα tracks και βρες γιατί δεν παίρνει πλήρη τάση 9v.
 

ναι λαθος εκανα η  R4  ειναι αλλα ειναι λες λογικο ειτε εξω απο το κυκλωμα ειται πανω στην πλακετα αυτη η αντισταση βαζοντας το πολυμετρο  μου στην θεση που ειναι μια διοδο για να μετρησω αν βραχυκυκλωνουν πραγματα να μου δειχνη οτι  βραχυκυκλωνει ? και εξω απο την πλακετα αν βαλω το μαυρο στο ενα ποδαρακι τις αντιστασης και το κοκκινο στο αλλο το ιδιο κανει .ακουγετε ο ηχος απο το πολυμετρο οτι βραχυκυκλωνει !!!!!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
ναι λαθος εκανα η  R4  ειναι αλλα ειναι λες λογικο ειτε εξω απο το κυκλωμα ειται πανω στην πλακετα αυτη η αντισταση βαζοντας το πολυμετρο  μου στην θεση που ειναι μια διοδο για να μετρησω αν βραχυκυκλωνουν πραγματα να μου δειχνη οτι  βραχυκυκλωνει ? και εξω απο την πλακετα αν βαλω το μαυρο στο ενα ποδαρακι τις αντιστασης και το κοκκινο στο αλλο το ιδιο κανει .ακουγετε ο ηχος απο το πολυμετρο οτι βραχυκυκλωνει !!!!!!
Ναι, είναι λογικό διότι 10 Ohm είναι πολύ κοντά στο απλό καλώδιο, δηλαδή το βραχυκύκλωμα..  τουλάχιστον όσον αφορά το diode test του πολύμετρου σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/11/11, 15:44 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
ναι λαθος εκανα η  R4  ειναι αλλα ειναι λες λογικο ειτε εξω απο το κυκλωμα ειται πανω στην πλακετα αυτη η αντισταση βαζοντας το πολυμετρο  μου στην θεση που ειναι μια διοδο για να μετρησω αν βραχυκυκλωνουν πραγματα να μου δειχνη οτι  βραχυκυκλωνει ? και εξω απο την πλακετα αν βαλω το μαυρο στο ενα ποδαρακι τις αντιστασης και το κοκκινο στο αλλο το ιδιο κανει .ακουγετε ο ηχος απο το πολυμετρο οτι βραχυκυκλωνει !!!!!!
Ναι, είναι λογικό διότι 10 Ohm είναι πολύ κοντά στο απλό καλώδιο, δηλαδή το βραχυκύκλωμα..  τουλάχιστον όσον αφορά το diode test του πολύμετρου σου.

αν θελω να αλλαξω αυτην την αντισταση με μια αλλη οχι 10ohm 2w TI τιμη πρεπει να παρω ετσι για δοκιμη ?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
αν θελω να αλλαξω αυτην την αντισταση με μια αλλη οχι 10ohm 2w TI τιμη πρεπει να παρω ετσι για δοκιμη ?
Είναι μέρος του κυκλώματος, δεν μπορείς να την αλλάξεις.. και έτσι και αλλιώς, δεν είναι εκεί το θέμα σου.
Ψαξε που είναι το λάθος στα σημεία που σου επισήμανα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)