Αποστολέας Θέμα: Satch Exercise  (Αναγνώστηκε 2119 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Satch Exercise
« στις: 06/12/10, 11:47 »
Χελόου ουανς μορ.  ;D

Λεπόν... Έπεσε στα χέρια μου ένα τευχάκι με άρθρα του Satriani σχετικά με τεχνικές και τα λοιπά και τα λοιπά και μια άσκηση μου τράβηξε το ενδιαφέρον.
Θα μπορούσε κοινώς το παρόν θέμα να πάει και στα μαθήματα αλλά επειδή βαριέμαι να κάνω μάθημα το βάζω εδώ μαζί με ένα sample. :P

Ο τύπος λοιπόν είχε μια εξαιρετική ιδέα για να βοηθήσει τους μαθητές του να εξασκηθούν στις κλίμακες και πως αυτές αλληλεπιδρούν μεταξύ τους
και πως να μειώσει τον πανικό που αντιμετωπίζουμε οι περισσότεροι σε μια αλλαγή κλειδιού. Έγραψε λεπόν ένα κομματάκι και με τις δώδεκα μινόρε και η άσκηση είναι να παίξει
ο μαθητής τα ρυθμικά και μετά να αυτοσχεδιάσει. Τα ρυθμικά είναι finger cracking και μετά από αρκετό ιδρώτα αποφάσισα να χρησιμοποιήσω τη σύγχρονη τεχνολογία για να σκαρώσω ένα
κομματάκι και να σολάρω από πάνω.
Θα ανεβάσω μια δική μου προσπάθεια έτσι για να δείτε το στυλ και να θάψετε και ελεύθερα και για αρχή το backing track που χρησιμοποίησα. Εννοείται πως θα παρέχω την ακολουθία των συγχορδιών και μετά θα ανεβάσω κάθε κλειδί σε loop έτσι ώστε όποιος γουστάρει να μπορεί να πατάει το repeat στο Winamp και να δοκιμάζει όλες τις θέσεις.
Για αρχή πάρτε το sample και αν δω ανταπόκριση θα φουλάρω υλικό! :P

Sample: http://www.box.net/shared/rprih822m4

Backing Track: http://www.box.net/shared/5s24c3n3k3

Η πρώτη μινόρε συγχορδία δηλώνει και το αντίστοιχο aeolian mode που θα χρησιμοποιήσει ο καθένας για δυο μέτρα. Κοινώς
Bmadd9 Gadd9 --> B aeolian
Emadd9 Cadd9 --> E aeolian κ.ο.κ



Υ.Γ. Έχω την αμυδρή εντύπωση πως κάπου υποβόσκει ένα λαθάκι αλλά βαριέμαι να το ψάξω. Αν το βρέιτε πείτε μου.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Satch Exercise
« Απάντηση #1 στις: 06/12/10, 18:18 »
Άντε ρε κανεις δε με παίρνει στα σοβαρα;  ;D :P

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Satch Exercise
« Απάντηση #2 στις: 07/12/10, 11:01 »
    «Ηχητικά», στο score της άσκησης, δεν υπάρχει λάθος.  Θεωρητικά, αφού η άσκηση κινείται με τέταρτες, θα έπρεπε μετά το Bbm –  Gb, να πάει στο Ebm –  Cb και  όχι Ebm – B (στην κλίμακα της Ebm, δεν υπάρχει καν η νότα Β, πόσο μάλλον η συγχορδία). Όμως οι  νότες και συγχορδίες Cb  & B, είναι  εναρμόνιες, δηλαδή ονομάζονται διαφορετικά, αλλά ηχούν το ίδιο. Προφανώς, για  να ευκολύνει τον σπουδαστή χρησιμοποιεί εναρμόνιες και στη συνέχεια (G#m – E, αντί για Abm – Fb). Από το G#m και έπειτα, οι αρμονίες κινούνται  κανονικά με τέταρτες μέχρι το τέλος, χωρίς την χρήση εναρμόνιων συγχορδιών ή  κάποιου άλλου «κόλπου».

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Satch Exercise
« Απάντηση #3 στις: 07/12/10, 12:05 »
Τώρα τι να σου πω πραγματικά; :P
Ούτε καν το είδα. Δίκιο έχεις (αν και ενίσταμαι για εκείνο το Ab) αλλά δεν έχει και πολύ σημασία.
Λογικά είναι για διευκόλυνση. Αν και για να λέμε την αλήθεια το B σου έρχεται πιο εύκολα απο το Cb....
Είχα καιρό να συζητήσω θεωρίες, μπράβο! :P


Ψέμματα, δεν ενίσταμαι. Άκυρον.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/12/10, 16:49 από Υπνοβάτης... »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
6108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/03, 16:44
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
15 Απαντήσεις
5806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/08, 20:30
από mehiko
9 Απαντήσεις
3980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 12:51
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
10 Απαντήσεις
4015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/11, 14:13
από Spyros Delta