Αποστολέας Θέμα: θνητός ή αθάνατος?  (Αναγνώστηκε 24132 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Louminis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: θνητός ή αθάνατος?
« Απάντηση #50 στις: 24/09/07, 15:40 »
Εγώ αν και φοβάμαι το θάνατο φοβάμαι πολύ περισσότερο την αθανασία. Στο θάνατο αυτό που πιστεύω είναι πως όλα τελειώνουν, είναι όπως πριν γεννηθώ, που δεν καταλάβαινα γιατί δεν υπήρχα. Βέβαια εάν σκεφτώ την αθανασία... θα δώ πως έπειτα από 1000,2000 χρόνια κάποια στιγμή θα βαρεθώ, θα είμαι πάρα πολύ κουρασμένος, θα τα έχω δει όλα με όλους τους τρόπος κ δεν θα μπορώ να σταματήσω.... φοβερά επώδυνο. Ας μείναι αθάνατο το έργο μου, όποιο και αν είναι αυτό

Αποσυνδεδεμένος nop90

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θνητός ή αθάνατος?
« Απάντηση #51 στις: 24/09/07, 16:15 »
Εγώ φοβάμαι την απώλεια συνείδησης-ταυτότητας πάνω απ' όλα τα άλλα.Τρέμω τον θάνατο όσο και την αμνησία...
Στο ερώτημα τώρα, δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα βαριόμουν ποτέ ή ότι θα έχανα την ανθρωπιά μου( με την έννοια της εκτιμησης της ζωής) αν ήμουν αθανατος. Θα προτιμούσα ακόμη και να γερνάω και να είμαι αθανατος...αρκεί να μην "ξεκουτιάσω"... επειδή όμως είμαι θνητός, έχω καταλήξει ότι με το να σκέφτομαι πως θα ήταν να είμαι αθάνατος, χάνω περισσοτερο χρόνο! :P

Αποσυνδεδεμένος Vamptessa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Trapped in my dreams...
    • Προφίλ
Απ: θνητός ή αθάνατος?
« Απάντηση #52 στις: 16/10/07, 00:50 »
Ιn my point of view,I think that both of them are devastating..Being a mortal means suffering from the every day problems of life,while on the other hand,being an immortal means suffering from the loss of your beloved ones and solitude.You'll see them die slowly one after another while you live through eternity yearning for the end to come.I would accept to be an immortal If only I could spend eternity with the one that would reflect my soul...
Dreadful thoughts darken my mind..Sorrow consumed my soul..Fallen angels taste my tears..

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: θνητός ή αθάνατος?
« Απάντηση #53 στις: 28/10/07, 02:11 »
να ζεις ομως πολλά παραπάνω χρόνια από τους άλλους, χωρίς να κατεστρέφεται το σώμα σου, αυτο ειναι ωραιο...
Τι νόημα έχει να ζεις αιώνια όταν η αγάπη(ότι αγαπάς γενικότερα ) πρέπει να πεθαίνει  ???

Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος ΠΟΙΟΣ

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 642
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: θνητός ή αθάνατος?
« Απάντηση #54 στις: 27/05/16, 08:43 »
εγω δεν με νοιαζει να'μαι αθανατος η θνητος.να μην πεθανω ζωντανος με νοιαζει
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΘΥΜHΘΩ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ




Ερασιτεχνικα

Αποσυνδεδεμένος Vassilis_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θνητός ή αθάνατος?
« Απάντηση #55 στις: 14/03/21, 13:12 »
Στο θάνατο αυτό που πιστεύω είναι πως όλα τελειώνουν

Κάνεις λάθος.

Το θέμα αυτό το έχει αποσαφηνίσει η Επιστήμη. Στο κείμενο που παραπέμπει ο σύνδεσμος
αυτός: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=815782&postcount=3
χρησιμοποιήθηκαν οι μέθοδοι της Επιστήμης “Επαγωγική λογική” και “Εις άτοπον απαγωγή”, δια των οποίων
απέδειξε αληθείς, τις βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, θέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας.

Αυτό σημαίνει ότι με το θάνατο δεν τελειώνουν όλα, αλλά υπάρχει και συνέχεια μετά από αυτόν.


Αποσυνδεδεμένος vartanis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεγαλωσα.....
    • Προφίλ
Απ: θνητός ή αθάνατος?
« Απάντηση #56 στις: 14/03/21, 13:50 »
« Τελευταία τροποποίηση: 14/03/21, 13:52 από vartanis »
Ανοιξαμε και σας περιμενουμε:
www.myspace.com/vartanis

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/10, 01:56
από ilianthos-Kanlis