Αποστολέας Θέμα: Κριτική ή Κρητικοί?  (Αναγνώστηκε 15549 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Κριτική ή Κρητικοί?
« Απάντηση #50 στις: 14/02/10, 20:08 »

Υ.Γ Κάποτε η πρώτη μου γυναίκα καθόταν και τράβαγε τυχαία γραμμές σε μιά κόλλα χαρτί γιατί βαριόταν. Μαζί μας βρισκόταν και ένας φίλος σπουδαστής τότε της σχολής καλών τεχνών και σήμερα ζωγράφος. Είδε τις γραμμές και τη ρώτησε "Τι είναι αυτό"; . Η πρώτη μου γυναίκα είχε ένα πολύ σπουδαίο προσόν, σπάνιο για κορίτσι και αυτό ήταν το χιούμορ...Πολύ σοβαρά λοιπόν του απάντησε..."Η Κατάρα της Μάνας"... Ο φίλος στα επόμενα 15 λεπτά, αναγνώρισε και τη κατάρα και τη μάνα και μας έκανε μια εμπεριστατωμένη ανάλυση της δημιουργίας...Γελάσαμε πολύ και οι δύο...


Θα διαφωνήσω, δεν είναι σπάνιο προσόν το χιούμορ στα κορίτσια. Το διαθέτουν σε μεγαλύτερη δόση από τα αγόρια.
Η απάντηση της πρώτης σου γυναίκας και η ανάλυση του σπουδαστή της σχολής Καλών Τεχνών, μας φανερώνει το μεγάλο πρόβλημα που μας ταλανίζει. Αφού το είδε ο άλλος, ας το δω και γω για να μη φανώ αδαής και άσχετος.

Δεν ασχολήθηκε χωρίς λόγο ολόκληρος Χανς Κρίστιαν Άντερσεν με τα καινούρια ρούχα του βασιλιά. Δεν κάνουμε κακό με το να είμαστε άσχετοι, τουναντίον το κακό γίνεται όταν πάμε να παραστήσουμε τους ειδήμονες από μια πίκα και μόνο...

Σύμφωνώ με το σχόλιο για τον Χανς Κρίστιαν Άντερσεν και γενικά για τη τάση που έχουν πολλοί άνθρωποι να δηλώνουν ειδήμονες. Από εκεί και πέρα να ξεκαθαρίσω κάτι και για το σχόλιό μου για τα κορίτσια. Μακρυά από μένα όποιος φαλλοκρατισμός ή σωβινισμός, αλλά πιστεύω γενικά ότι η κωμωδία δεν είναι το δυνατό χαρτί του γυναικείου φύλλου. Αν δούμε και ποιά είναι η αναλογία ανάμεσα σε άντρες και σε γυναίκες κωμικούς, το αποτέλεσμα γέρνει σαφώς υπέρ των πρώτων. Ίσως γιατί το χιούμορ είναι και ένα στοιχείο του φλερτ που καλούντε οι άντρες να χρησιμοποιήσουν, ενώ οι γυναίκες σε γενικές γραμμές μαθαίνουν να χρησιμοποιούν άλλα ...όπλα. Τέλος του off topic  :) .
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Κριτική ή Κρητικοί?
« Απάντηση #51 στις: 16/02/10, 12:43 »
Η έμπνευση δεν είναι μια μυστηριακή κατάσταση στην οποία μετέχεις μετά από συγκεκριμένες τελετές και επικλήσεις. Είναι φυσική διαδικασία, ο κάθε άνθρωπος μπορεί να την γευτεί.
Εν τω μεταξύ δεν είναι απαραίτητο να οδηγεί σε εύγευστα και εύπεπτα προϊόντα, μπορεί να ξύνει πληγές.
Πχ οι στίχοι
Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή

δεν διακρίνονται για την "ομορφιά" τους, και όμως αποτέλεσαν τον θούριο και το σύνθημα ενός λαού.

Ο μύθος του Άντερσεν για την "Αόρατη στολή του Αυτοκράτορα" στοχεύει ακριβώς στο ένστικτο και στην πρωτόπλαστη "παιδική" γνώμη, και τις προτείνει ως την πιο αυθεντική και πραγματιστική κριτική.

Από εκεί και πέρα όσοι μύθοι μπορούν να προταθούν πάνω στο συγκεκριμένο και σε κάθε πρόβλημα, είναι ευπρόσδεκτοι - αυτό άλλωστε σημαίνει πολυφωνία - αλλά καλό είναι να υποστούν κι αυτοί την πρωτόπλαστη κριτική.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Κριτική ή Κρητικοί?
« Απάντηση #52 στις: 16/02/10, 17:25 »
Υπάρχουνε δηλαδή, μυστηριακές καταστάσεις ? Οι μυστηριακές καταστάσεις, δεν είναι φυσικές διαδικασίες ? Δεν μπορεί να μετέχει σε αυτές κάθε άνθρωπος μετά από συγκεκριμένες τελετές και επικλήσεις ? Μπορούμε μία φυσική διαδικασία, ντύνοντας της με επικλήσεις και τελετές να την μετατρέψουμε σε μυστηριακή κατάσταση ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κριτική ή Κρητικοί?
« Απάντηση #53 στις: 16/02/10, 17:54 »
Δεν είναι σωστό να μονοπωλείτε το ενδιαφέρον σε ένα θέμα που δεν έχει πλέον σχέση με το αρχικό κείμενο.
Αυτή η συζήτηση παρακαλώ να μη συνεχιστεί.


Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Κριτική ή Κρητικοί?
« Απάντηση #54 στις: 19/02/10, 05:54 »
Παρακαλώ, να σβηστεί και ο τελευταίος σχολιασμός μου, που έχει να κάνει με κάποια απορία μου, ώστε να είναι ολοκληρωμένο το έργο.

Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος amfenster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "...τ'ανοιχτά παραθύρια που ανασαίνουν την ώρα..."
    • Προφίλ
Απ: Κριτική ή Κρητικοί?
« Απάντηση #55 στις: 19/02/10, 11:18 »
Δεν είναι σωστό να μονοπωλείτε το ενδιαφέρον σε ένα θέμα που δεν έχει πλέον σχέση με το αρχικό κείμενο.
Αυτή η συζήτηση παρακαλώ να μη συνεχιστεί.



Μπορείτε παρακαλώ κύριε Γιάννη να μου εξηγήσετε τη λογική αυτής της τακτικής; Έχω καιρό να περάσω από εδώ και φανταζόμουν πως θα έχουν γίνει αλλαγές. Τέτοιες "αλλαγές" όμως, ούτε τις περίμενα, ούτε τις ευχόμουν.
...Και μέσα στην τρέλα μου βρήκα και τα δυο: λευτεριά και σιγουριά.Τη λευτεριά της μοναξιάς και τη σιγουριά πως δε με καταλαβαίνουν...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Κριτική ή Κρητικοί?
« Απάντηση #56 στις: 22/02/10, 09:20 »
Το συγκεκριμένο Link κατά τη γνώμη μου έχει άμεση σχέση με το "ποίημα" του θέματος, αλλά και τις απόψεις που εξέφρασα.

Απ: Αν θελήσεις... Άσματα ηθικά, πειραστικά
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος bobkatsionis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • To avoid criticism: Do nothing and be nothing.
    • Προφίλ
    • Find me at Myspace!
Απ: Κριτική ή Κρητικοί?
« Απάντηση #57 στις: 22/02/10, 16:08 »
Σαν στιχοι απο το επομενο υπερ-hit του ποιητη/τραγουδοποιου των ημερων μας Dr.Phillipos Pliatsikas μου φανηκαν εμενα.
Σε στυλ "Μαλαkiες Επιτρεπονται" και τετοια!

Δηθεν αλλα με αμεσοτητα (ισως και να τους ραπαρει καποιος νεγρος στη μεση του κομματιου)

 :)
Keyboard and Guitar player of FIREWIND & OUTLOUD.

Recording Engineer,Director,Photographer for PROGRESSIVE VISION GROUP.

www.myspace.com/katsionis
www.myspace.com/soundsymmetrystudio
www.facebook.com/bobkatsionis

E-mail : bob_katsionis@yahoo.gr

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
10338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/04, 14:25
από freemind
3 Απαντήσεις
3832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/05, 10:54
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
3479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/05, 21:03
από jazzer_n_rocker
0 Απαντήσεις
1496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/05, 02:57
από Vern
17 Απαντήσεις
6977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 17:31
από Iced Jacob
19 Απαντήσεις
16946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/12, 23:18
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
1463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/12, 21:43
από gers
6 Απαντήσεις
4206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/13, 18:48
από IxNiLaTiS
25 Απαντήσεις
15604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/14, 16:04
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
2868 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/18, 22:14
από Dagoth