Αποστολέας Θέμα: Γνωμες για koch studiotone!  (Αναγνώστηκε 14618 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γνωμες για koch studiotone!
« στις: 28/02/11, 21:04 »
Χαιρετω τους κιθαροδους!
Μου παρουσιαστηκε μια ευκαιρια για τον συγκεκριμενο μοντελο σε μορφη κεφαλης!
Ψαχνω εδω και πολυ καιρο all around ενισχυτη για σπιτι αλλα και για live.
Παιζω απο blues μεχρι prog metal!Εχω 1 dual recto αλλα ειναι τερας και δεν κουμανταρεται  :P :P :P :P !!!
Τον koch θα τον παρω μεταχειρισμενο περιπου 600 ευρο ισως και λιγοτερο με αλλαγμενες μαμισιες λαμπες.
Ειναι ηλικια 1 μιση χρονων περιπου και εχει παιξει ελαχιστα!
Τον δοκιμασα ο ιδιος (τον κομπο)για 3-5 λεπτα και με ενθουσιασε!θα ξαναπαω να τον ακουσω και με την κιθαρα μου αυτην την εβδομαδα!
Θα ηθελα την γνωμη σας λοιπον!
Υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα που ισως να μην γνωριζω?


Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος basilmiltos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #1 στις: 28/02/11, 22:52 »
είναι φοβερό μηχάνημα φίλε μου....δεν θα μετανιώσεις τα λεφτά σου

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #2 στις: 28/02/11, 23:04 »
Νομίζω πως είναι εξαιρετικός ενισχυτής.

Από τις λίγες δοκιμές που έκανα στον Ζάχο με διάφορα πετάλια έμεινα εκστασιασμένος σε σημείο που μου μπήκε στο μυαλό να δώσω Engl Screamer και ENGL 2X12 καμπίνα για να τον αποκτήσω.

Πολύ καλά καθαρά και ωραίο overdrive κανάλι.Νομίζω πως σε αυτά τα λεφτά είναι ότι καλύτερο μπορείς να αγοράσεις.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #3 στις: 01/03/11, 10:55 »
Πολύ καλή περίπτωση, και σε καλά λεφτά, αν τον έχεις ακούσει και σου κάνει, χτύπα τον.

Πάντως ο χαρακτήρας του δεν είναι τύπου recto, αν δεν τον έχεις δοκιμάσει στην πράξη και θέλεις κάτι τέτοιο σε πιό μικρή συσκευασία να κουμαντάρεται, δεν είναι αυτό που ψάχνεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #4 στις: 01/03/11, 13:01 »
Πολύ καλή περίπτωση, και σε καλά λεφτά, αν τον έχεις ακούσει και σου κάνει, χτύπα τον.

Πάντως ο χαρακτήρας του δεν είναι τύπου recto, αν δεν τον έχεις δοκιμάσει στην πράξη και θέλεις κάτι τέτοιο σε πιό μικρή συσκευασία να κουμαντάρεται, δεν είναι αυτό που ψάχνεις.
Υπαρχει κατι ποιο μικρο που να ακουγεται σαν recto?(Επιφυλασομαι για καποιους ENGL αλλα νομιζω και αυτοι θελουν πολλα watt)!
Αυτο που με ενδιαφερει πιο πολυ ειναι το βρωμικο καναλι του να εχει χαρακτηρα και να με βοηθησει να χτισω δικο μου ηχο!!(το πολυ να βαλω 1 tube screamer μπροστα)
Το καθαρο του και το crunch ξερω οτι ειναι κορυφη!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #5 στις: 02/03/11, 01:20 »
Υπαρχει κατι ποιο μικρο που να ακουγεται σαν recto?
Υπάρχει κάτι μικρό, αλλά δεν θα σου αρέσει η τιμή του που είναι δυστυχώς δυσανάλογα μεγάλη..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #6 στις: 02/03/11, 01:22 »
shoot baby! >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D !!!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #7 στις: 02/03/11, 11:13 »
Ok, λοιπόν, το Hi 2 (Boogie Gain) στο κανάλι 2 είναι αυτό που πλησιάζει αυτό που θες στην κατηγορία:

Mesa Boogie TransAtlantic TA-30 Valve Amp Head
Mesa Boogie TransAtlantic TA-30 Valve Amp Head


Mesa Boogie TransAtlantic TA-15 Guitar Amplifier Head
Mesa Boogie TransAtlantic TA-15 Guitar Amplifier Head
« Τελευταία τροποποίηση: 02/03/11, 11:16 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #8 στις: 02/03/11, 18:58 »
Νομιζα οτι θα ελεγες αλλη εταιρια και ψαρωσα!!!!!!!!
Πραγματικα εαν ειχε effect loop ο ΤΑ 15 θα τον ειχα παρει αμεσως!
Ο ΤΑ 30 εχει απαγορευτικη τιμη, 1500 ευρο πηρα τον Recto!Εκτος και αν τον πουλησω!! χμμμμμ!!!!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #9 στις: 03/03/11, 08:47 »
    Φανταστικός ενισχυτής ο Koch (και σε πολύ καλή τιμή), απλά  θα ρίξω την ιδέα μιας εναλλακτικής λύσης σε μορφή μικρού rack με preamp +  τελικο  (έτσι κι’αλλιώς ψάχνεις για κεφαλή)  , κάτι σαν αυτό (κοντά στην τιμή του μεταχειρισμένου Koch...) που θα σου  προσφερει ηχητική ευελιξία και επεκτασιμότητα στο μέλλον (αν το θελήσεις και  χρειαστεί...)
 
http://www.thomann.de/gr/amt_ss10.htm                              (444euro)
http://www.thomann.de/gr/rocktron_velocity100.htm           (262euro)
http://www.thomann.de/gr/thon_4he_economy_ii_rack.htm             (66euro)
 
Σύνολο:           772  euro

http://www.amtelectronics.com/products/amt_tube_guitar_preamp_series/amt_ss-10_guitar_preamp_1u-rack-mountable_device/ 
 
Και εδώ έχει demo samples του preamp:
http://www.amtelectronics.com/download/mp3/ss-10_demo_samples_mp3/
 
Τώρα στα ρακ δεν έχω καθόλου εμπειρία και μπορεί να έχω  πέσει έξω σε κάτι από αυτά που σου πρότεινα παραπάνω (μπορεί να χρειαστείς και άλλα  περιφερειακά - πχ http://www.thomann.de/gr/the_tracks_vm100_voltage_meter.htm  ) αλλά δεν χάνεις τίποτα να εξετάσεις και αυτή τη λύση (μιας και μιλάμε για  σεβαστό ποσό –ειδικά στις μέρες μας - ...) και τα παιδιά εδώ μέσα σίγουρα θα  σου προτείνουν και άλλες δοκιμασμένες λύσεις σε περίπτωση που κοιτάξεις και  προς αυτή τη μεριά. Καλές αγορές!!!
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #10 στις: 03/03/11, 09:40 »
Πολύ καλή περίπτωση, και σε καλά λεφτά, αν τον έχεις ακούσει και σου κάνει, χτύπα τον.

Πάντως ο χαρακτήρας του δεν είναι τύπου recto, αν δεν τον έχεις δοκιμάσει στην πράξη και θέλεις κάτι τέτοιο σε πιό μικρή συσκευασία να κουμαντάρεται, δεν είναι αυτό που ψάχνεις.

Υπαρχει κατι ποιο μικρο που να ακουγεται σαν recto?(Επιφυλασομαι για καποιους ENGL αλλα νομιζω και αυτοι θελουν πολλα watt)!
Αυτο που με ενδιαφερει πιο πολυ ειναι το βρωμικο καναλι του να εχει χαρακτηρα και να με βοηθησει να χτισω δικο μου ηχο!!(το πολυ να βαλω 1 tube screamer μπροστα)
Το καθαρο του και το crunch ξερω οτι ειναι κορυφη!


Ουπς!!! Τωρα μολις ειδα πόσο μικρός είναι ο Koch σε κεφαλή (ήξερα τον combo...) οποτε ψιλοακυρη η προταση μου αν σε ενδιαφερει μια compact λυση  ;D .

Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι αυτό (αν και πρέπει να το ακούσεις για να δεις αν σε καλύπτει o ήχος του - για μένα "διαφορετικός" από του Koch αλλά μου αρέσουν και οι 2 :) ):

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Engl-E-315-Gigmaster-Head-/art-GIT0019258-000
« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/11, 12:55 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #11 στις: 03/03/11, 15:02 »
Το Rocktron δεν ειναι solid state;
Ενδιαφερομαι μονο για λαμπα τελικο οποτε φευγουμε πολυ σε τιμη!
Εχω σκεφτει και εγω την λυση των rack,αλλα θα ξεκιναγα αναποδα!δλδ θα επερνα πρωτα τελικο,και θα εβαζα το pod για αρχη και μετα ισως κανενα engl e350 ισως και triaxis μεταχειρισμενο!
Επισης το κουβαλημα ειναι μεγαλο θεμα! :P

Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #12 στις: 03/03/11, 15:33 »
Το Rocktron δεν ειναι solid state;
Ενδιαφερομαι μονο για λαμπα τελικο οποτε φευγουμε πολυ σε τιμη!
Εχω σκεφτει και εγω την λυση των rack,αλλα θα ξεκιναγα αναποδα!δλδ θα επερνα πρωτα τελικο,και θα εβαζα το pod για αρχη και μετα ισως κανενα engl e350 ισως και triaxis μεταχειρισμενο!
Επισης το κουβαλημα ειναι μεγαλο θεμα! :P

Βασικά μπορείς να κουβαλάς μαζί σου μόνο τον preamp (AMT SS-10) και να τον κουμπώνεις απευθείας στην κονσόλα - active monitor / effects return κεφαλης προβαδικου.

Τα sound samples  τα άκουσες? ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #13 στις: 03/03/11, 16:14 »
Λοιπον τα high gain μου αρεσαν! Το καθαρο και το crunch οχι.
Κατευθειαν σε κονσολα εχω βαλει to pod,ολοι μου λεγανε ποπο φιλε ο ηχος σου ηταν σαν whitesnake στο 1987!
Εμενα ομως δεν μου αρεσε γιατι δεν εχει το gain που βγαζουν οι τελικες λαμπες!
Θελω και τα 2 σταδια της ενισχυσης να ειναι με λαμπες γιατι κατεληξα οτι αυτος ειναι ο ηχος που μου αρεσει!
Αν ακουσεις απο κοντα 1 Dual Recto ανοιγμενο στο 4-5 θα καταλαβεις τι λεω.
Ο koch δεν εχει την χρεια του Μεsa, αλλα απο οτι καταλαβα ειναι πολυ ποιοτικο μηχανημα,οποτε μετα απο πολυ ψαξιμο θα μου βγαλει αυτο που θελω και στισ χαμηλες και στις υψηλες εντασεις!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #14 στις: 03/03/11, 16:19 »
Μιας και λες παντως οτι εχεις recto και θες ηχο λαμπας αλλα σε λογικες εντασεις + ευκολια μεταφορας, αν εισαι διατεθιμενος να ξοδεψεις αρκετα χρηματα (ισως πουλωντας τον recto), καλο θα ηταν να ακουγες αν μπορουσες και να δοκιμαζες το Axe fx.
Eδωσα εναν Mesa Boogie 50/50 + Studio Preamp και εναν Plexi του 1973 για να το παρω και απο τοτε δεν ξανακοιταξα πισω ποτε...
Βεβαια μιλαμε για ενα σεβαστο ποσο χρηματων, αλλα αυτα που προσφερει και κυριως η ποιοτητα του ηχου και η αισθηση που παιρνεις, ειναι ιδια με λαμπατα μηχανηματα. Ψαξτο γιατι μπορει να βρεις αυτο ακριβως που ψαχνεις. Ειδικα αν γουσταρεις να ψαχνεις ηχους, να πειραματιζεσαι, να πειραζεις ενισχυτες κτλ, θα ελεγα οτι ειναι η ιδανικοτερη λυση για οποιονδηποτε ΔΕΝ θελει μονο εναν-δυο ηχους...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #15 στις: 03/03/11, 16:53 »
Αχ το Fractal=2300E!Μετα ομως θα χρειαστουν και αλλα μπλιμπλικια!
Πραγματικα δεν θελω πλεον να δωσω τοσα λ7 για κατι που δεν θα μου κανει ποτε αποσβεση!
Επισης το να δωσω τον Recto που απεκτησα με πολυ κοπο μου ειναι λιγο δυσκολο,ειδικα οταν εχω πουλησει την Gibson μου!
Εχωντας μετανοιωσει πικρα που εδωσα την κιθαρα,δυσκολευομαι να κανω το ιδιο και με τον Recto!
Οποτε μενουμε αυστηρα σε budget χομπυστα δλδ εως και 1000Ε πλεον και αυτα δυσκολα!
Ελπιζω να καταλαβαινεις το σκεπτικο μου!


Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #16 στις: 03/03/11, 17:52 »
To καταλαβαινω, το standard ειναι πιο φτηνο παντως (1600 νομιζω) και πιστεψε με αξιζει... Δεν χανεις τπτ τουλαχιστον να το ψαξεις, γιατι αν θες την γνωμη μου, τον recto ειναι που δεν θα μπορεσεις να εκμεταλλευτεις πληρως, οχι το axe fx.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #17 στις: 04/03/11, 02:03 »
To καταλαβαινω, το standard ειναι πιο φτηνο παντως (1600 νομιζω) και πιστεψε με αξιζει... Δεν χανεις τπτ τουλαχιστον να το ψαξεις, γιατι αν θες την γνωμη μου, τον recto ειναι που δεν θα μπορεσεις να εκμεταλλευτεις πληρως, οχι το axe fx.
Υπαρχει online μαγαζι να το πουλαει?
Για το standard ελεγα 2300!
Εσυ απο που το πηρες?Εχω μια εβδομαδα ακομη να απαντησω για τον Koch! :P
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #18 στις: 04/03/11, 09:36 »
http://www.g66.com/
O επισημος και ο αποκλειστικος (μοναδικος) εισαγωγεας για ολη την Ευρωπη. 1700 κανει τελικα (χεχε, το χα παρει 1500 πριν 2 χρονια).
Η fractal audio ειναι ουσιαστικα σαν ενας boutique κατασκευαστης, πουλαει μονο μεσω 1 αντιπροσωπου σε ολη την Ευρωπη και οι τιμες ειναι fix.
Βεβαια, να σε ενημερωσω, οτι αν πας για το axe fx, θα χρειαστει να επενδυσεις και λιγο χρονο για να το ψαξεις, μην ασχοληθεις πολυ με τα presets μιας και καταρχην ειναι φτιαγμενα για frfr χρηση, και κατα δευτερον, τα περισσοτερα απο αυτα ειναι φτιαγμενα για να επιδειξουν τα εφφε.
Εκει που βλεπεις ομως πραγματικα τι κανει το μηχανημα, ειναι οταν ασχοληθεις με δικα σου presets. Εχει λιγο διαβασμα μεχρι να καταλαβεις τι κανει τι (αν εχεις γνωσεις απο λαμπατους και λιγα τεχνικα πραγματακια, δεν ειναι τπτ το ιδιαιτερο και αν εχεις και καποιες γνωσεις μιξης/ηχοληψιας μπορεις να κανεις θαυματα).
Απλα εννοω οτι δεν ειναι και plug 'n' play σε στυλ pod.
Παντως κοιτα το, ψαξε και στο forum της fractal audio για clips απο χρηστες, διαβασε και το wiki (θα βρεις συνδεσμους στο g66.com) και αποφασιζεις.
Εγω απλα θα σου πω οτι απο τοτε που το πηρα δεν εχω ξαναζηλεψει ΚΑΝΕΝΑΝ απολυτως ενισχυτη/προενισχυτη (ενω παλιοτερα μονο με αυτα ασχολιομουν). Τωρα εχω GAS μονο για κιθαρες  ;D
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #19 στις: 05/03/11, 03:44 »
Καταπληκτικός ενισχυτής. Υπερβολικά δυνατός για σπίτι κατα τη γνώμη μου. Η κεφαλή με καμπίνα πολύ ανώτερη από το combo που λόγω μικρής καμπίνας ακούγεται πολύ "κατευθυντικό".


Όσο για τον ήχο "recto" στη θέση σου θα προσπαθούσα να τον πάρω από πετάλια. Δεν ξέρω αν το tube-screamer είναι ότι καλύτερο για αυτή την εφαρμογή. Αλλά για τόσο fat ήχους πιστεύω ότι τα πιο σημαντικά effects είναι ένας κομπρέσσορας αμέσως μετά την κιθάρα και ένα EQ πριν τον ενισχυτή σύν το όποιο/όποια overdrive/distortion χρησιμοποιήσεις ενδιάμεσα.


Με το Axe-fx δεν έχω παίξει αλλά με τρομάζουν τα πολλά κουμπάκια και το ενδεχόμενο ψάξιμο.


Ίσως να είναι λόγω της ασχετοσύνης μου, αλλά προσωπικά θεωρώ τους μοντέρνους μπούγκι απλά γκαζωμένους fender με solid state gain stages. Σε κάθε περίπτωση δε θα αγόραζα ποτέ καινούριο μπούγκι στην ευρώπη (οχι μόνο στην Ελλάδα) πληρώνοντας 2χ την πραγματική τιμή του.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #20 στις: 06/03/11, 11:59 »
Καταπληκτικός ενισχυτής. Υπερβολικά δυνατός για σπίτι κατα τη γνώμη μου. Η κεφαλή με καμπίνα πολύ ανώτερη από το combo που λόγω μικρής καμπίνας ακούγεται πολύ "κατευθυντικό".


Όσο για τον ήχο "recto" στη θέση σου θα προσπαθούσα να τον πάρω από πετάλια. Δεν ξέρω αν το tube-screamer είναι ότι καλύτερο για αυτή την εφαρμογή. Αλλά για τόσο fat ήχους πιστεύω ότι τα πιο σημαντικά effects είναι ένας κομπρέσσορας αμέσως μετά την κιθάρα και ένα EQ πριν τον ενισχυτή σύν το όποιο/όποια overdrive/distortion χρησιμοποιήσεις ενδιάμεσα.


Με το Axe-fx δεν έχω παίξει αλλά με τρομάζουν τα πολλά κουμπάκια και το ενδεχόμενο ψάξιμο.


Ίσως να είναι λόγω της ασχετοσύνης μου, αλλά προσωπικά θεωρώ τους μοντέρνους μπούγκι απλά γκαζωμένους fender με solid state gain stages. Σε κάθε περίπτωση δε θα αγόραζα ποτέ καινούριο μπούγκι στην ευρώπη (οχι μόνο στην Ελλάδα) πληρώνοντας 2χ την πραγματική τιμή του.
To tubescreamer θα το χρησιμοποιω σαν booster για πιο δεμενο ηχo. θα παιζω με το gain του ενισχυτη!Σιγουρα θα βαλω και eq για το mxr σκεφτομαι!
Ας μπορουσα να το παρω το axe fx και περναγε και 1 μηνας μεχρι να μαθω τα βασικα!
Οι boogie ξεκινησαν οπως λες,o δικος μου ειναι παραγωγης 2001 νομιζω, και απο πανω του ακριβος ειναι ενας fender bassman!Απολυτος καμια σχεση μεταξυ τους!
Στον koch τωρα! Επειδη υπαρχει προβλημα στην παραγωγη και νεοι ενισχυτες θα ερθουν μετα απο 2 εβδομαδες(ωστε να παρω τον παλιο εγω) ,ψαχνω να βρω samples,video
με το od+ καναλι του koch.Αυτα στο youtube δεν βοηθανε.Αν καποιος τον εχει ας γραψει κατι ωστε να παρω μια ιδεα γιατι περασε καιρος απο τοτε που τον δοκιμασα και ο ντουκας θα φερει μετα απο 2 εβδομαδες για να παω να τον ξαναδοκιμασω!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #21 στις: 09/03/11, 14:28 »
Για δες μηπως και μπορεις να παρεις τον ιδιο ηχο με την κεφαλη στουντιοτον και απο αυτο το πεταλι/ preamp:

http://www.thomann.de/gr/koch_amps_pedaltone.htm

Μονο ο poweramp θα σου λειπει μετα (αν και αυτο εχει ενσωματωμενο ενα μικρο poweramp 0.5watt για practice)  ;) + οτι ειναι η πλεον φορητη και πρακτικη λυση (ουτε footswitch χρειαζεσαι με αυτο :) )
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #22 στις: 09/03/11, 21:58 »
Τα δεδομενα συνεχως αλλαζουν!
Μολις κυκλοφορησε αυτο το βιντεο στο facebook!



To chanel 2 vintage ακουγεται ουαου!Φανταζομαι με Orange h Mesa καμπινα πως θα ακουγετε!
Απριλιο λενε ερχετε Ελλαδα!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #23 στις: 13/04/11, 20:33 »
Μηπως να κρατησεις τον Dual Recto και να παρεις καποιο attenuator η κατι παρομοιο?
Η ειναι το μεγεθος το προβλημα και οχι η ενταση?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για koch studiotone!
« Απάντηση #24 στις: 13/04/11, 21:29 »
απο τις 7.30 το απογευμα ειμαι κατοχος ενος studiotone combo (να σαι καλα παναγιωτη) :) .

χωρις να εχω μεγαλη πειρα απο ενισχυτες (ο δευτερος λαμπατος μου μετα τον vox ac30 cc1),μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα ιδιαιτερα.αν και τον εχω στην κατοχη μολις μια ωρα,βιαζομαι να γραψω λιγα πραγματακια, περισσοτερο για να μοιραστω τη χαρα μου παρα για να κανω καποιο review.

καταρχην δε μασαει απο κιθαρες.ειτε επαιζα με μια yamaha (HSH) των 250 ευρω,ειτε με μια squier (SSS) ξεχαρβαλομενη του 1998,ειτε με την peavey wolfgang (HH) των 1000 ευρω,ο ηχος ηταν καταπληκτικος.

η ευελιξια του τρομερη.
το καθαρο καναλι ειναι....πεντακαθαρο!!το overdrive kai to overdive+ σου δινουν απο χαλαρους cruncy ηχους εως αρκετο distorsion για τους πιο ανησυχους.
βεβαια υπαρχει μεγαλη ποικιλια στους ηχους,χωρις καν να πειραξεις το εκουαλαιζερ.
-εχει το bright που ειναι 3ων θεσεων
-εχει το med switch για περισσοτερα μεσαια που ειναι 2 θεσεων
-εχει ενα switch 3ων θεσεων που ειναι LO,MED KAI HI
-εννοειται εxει ρυθμιστικο gain
-εχει reverb (δεν το σχολιαζω γιατι δεν εχω μεγαλη πειρα απο δαυτα).

το βαρος του?απορω πως και δεν τον κανανε να λειτουργει και με μπαταριες να τον παιρνω τα καλοκαιρια στις παραλιες ;D !!!παιδια,ειναι ελαφρυς ο ενισχυτης (καμια 15αρια κιλα).

η ενταση?μεσα στο σπιτι δεν θα τον βαλεις πανω απο το 3 εκτος αν το κοντινοτερο σπιτι βρισκεται 2 τεραγωνα μακρυα,η εχεις κουφους γειτονες,η τα εχεις κανει πλακακια με την αστυνομια.βεβαια δεν ξερω εαν σε live μπορεσεις και τον βαλεις πανω απο το 3!!
παρολα αυτα παιζει θαυμασια χαμηλα.μπορεις ανετα να τον χρησιμοποιησεις για εξασκηση στο δωματιο (αυτη ειναι η χρηση που θα του κανω και γω δηλαδη).
εχει και εξοδο για ακουστικα!!

δεν εχω εξοπλισμο για να σας κανω ενα κλιπακι,αλλα καποια στιγμη θα γινει με οτι μεσο βρω.
θα τον δοκιμασω με την tonelab μπροστα και στη λουπα και θα σας πω περισσοτερα.προς το παρον παω να συνεχισω το σκαλισμα >:D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Γνώμες για Jackson

Ξεκίνησε από Lord-George « 1 2 » Τα καλύτερα...

38 Απαντήσεις
26313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 13:44
από Pandemonium
Γνώμες για ESP

Ξεκίνησε από Ikaros « 1 2 ... 5 6 » Τα καλύτερα...

143 Απαντήσεις
71823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 17:01
από ibanez123
63 Απαντήσεις
40222 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/08, 15:05
από Si_rah
4 Απαντήσεις
3503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/10, 21:05
από tech21man
6 Απαντήσεις
3260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 10:47
από Kosthrash
7 Απαντήσεις
3346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/11, 23:20
από aragorn23984
11 Απαντήσεις
5385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/12, 10:22
από adr1anos
17 Απαντήσεις
6196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/14, 13:25
από tech21man
5 Απαντήσεις
20429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/15, 00:04
από Mistral
0 Απαντήσεις
5372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/18, 14:05
από JAM pedals