Αποστολέας Θέμα: Τασταρισμα σε ακουστικη  (Αναγνώστηκε 8462 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Left hander

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Τασταρισμα σε ακουστικη
« στις: 03/03/18, 13:08 »
Καλησπερα φιλοι. Η ακουστικη μου κιθαρα τασταρει στο 8ο ταστο συγκεκριμενα. Τι μπορει να φταιει?? Δεν χαμηλωνω το action κατω απο τα 3mm αναμεσα μπασας μι και 12ου ταστου γιατι η πριμα μι στο 8ο πολυ απλα μετα δεν θα ακουγεται. Θα εχω Σι - Περιεργος ηχος απ τον αδη - Ντο# - Ρε κλπ. Ρυθμιζεται αυτο το πραγμα? Ευχαριστω☺

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Τασταρισμα σε ακουστικη
« Απάντηση #1 στις: 03/03/18, 13:46 »
Καλησπερα φιλοι. Η ακουστικη μου κιθαρα τασταρει στο 8ο ταστο συγκεκριμενα. Τι μπορει να φταιει?? Δεν χαμηλωνω το action κατω απο τα 3mm αναμεσα μπασας μι και 12ου ταστου γιατι η πριμα μι στο 8ο πολυ απλα μετα δεν θα ακουγεται. Θα εχω Σι - Περιεργος ηχος απ τον αδη - Ντο# - Ρε κλπ. Ρυθμιζεται αυτο το πραγμα? Ευχαριστω☺

3mm είναι αστρονομικό νούμερο. Ψάξε για την μέθοδο του fret rocker, και προσπάθησε να δείς/αποδείξεις οτι το προηγούμενο και το επόμενο τάστο είναι ψηλότερα απο το 8ο. Αν απο αυτην την διαδικσια προκύψει οτι όντως ισχύει, τότε η μόνη λύση είναι να αλλάξεις το τάστο.
Προσωπικά θα έκανα και ένα πείραμα να το σηκώσω (είτε προσθέτοντας καλάι στην κορυφή - ΟΧΙ ΜΟΛΥΒΔΟΥ, είτε απλά σηκώνοντάς το απο την βάση του), κοιτώντας όμως να μην γίνει κάποια ζημιά.

Αποσυνδεδεμένος Left hander

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Τασταρισμα σε ακουστικη
« Απάντηση #2 στις: 03/03/18, 19:57 »
Φιλε μου θα το κανω! Μια ερωτηση. Εννοεις αατρονομικο οτι ειναι ψηλα ετσι?? Γιατι τα 3mm ακομα δεν τα εχουμε αγγιξει ειμαστε στα 3,5 με 4mm
« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/18, 19:59 από Left hander »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Τασταρισμα σε ακουστικη
« Απάντηση #3 στις: 03/03/18, 20:34 »
Φιλε μου θα το κανω! Μια ερωτηση. Εννοεις αατρονομικο οτι ειναι ψηλα ετσι?? Γιατι τα 3mm ακομα δεν τα εχουμε αγγιξει ειμαστε στα 3,5 με 4mm

πολύ ψηλά!
εμενα οι ηλεκτρικές μου είναι στο 1.1mm -> 1.4mm (ψιλή Mi μπάσα Μι/Σι) στο 24ο... χωρίς buzz... (οχι οτι μπορεί μια ακουστική να πάει εκεί αλλά για αναφορά το λέω)
εν πάσει περιπτώση, υπάρχει και η καλή περίπτωση να είναι πολύ ψηλό το 9ο, πράγμα που θα σου δείξει η διαδικασία που σου είπα. Μπορείς να δοκιμάσεις και με αλενάκια, αφού πρώτα βεβαιωθείς οτι είναι ευθεία. Δες βιντεάκια πρώτα να δεις την θεωρία και μετά τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε.

Επίσης μετρα και relief.

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τασταρισμα σε ακουστικη
« Απάντηση #4 στις: 03/03/18, 20:38 »
Κανε ένα έλεγχο στην ταστιέρα σου στο σημείο που ενώνεται  με το σώμα (14-12 τάστο) κοιτώντας την από το headstock και προς τα κάτω άλλα και από το πλάι και σιγουρέψου οτι δεν σου έχει πετάξει το λεγόμενο "βυζί" στο συγκεκριμένο σημείο.

Αν είναι αυτή η περίπτωση σου θα χρειαστείς λιμάρισμα τάστων από το σημείο που φουσκώνει και κάτω μέχρι να έρθουν τα ταστα στην ευθεία με τα προηγούμενα.
 
Στα 3,5 χιλιοστά η γνώμη μου είναι ότι έχεις ένα ιδανικό action για live ξερό παίξιμο σε ακουστική αλλά και από θέμα έντασης-ποιότητας ήχου .
Βέβαια χρειάζεσαι "καλά" χεριά για αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/18, 20:42 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος Left hander

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Τασταρισμα σε ακουστικη
« Απάντηση #5 στις: 04/03/18, 14:49 »
Παιδια δοκιμασα οπως ειπε ο panixgr με το αλενακι λες και ηταν στο μυαλο μου και μαλλον παμε για λιμαρισμα του 9ου γιατι ειναι ψηλα...εγω με το buzz δεν εχω θεμα. Ισα ισα μ αρεσει κιολας χαχαχα. Απλα οι πριμες δεν μπαζαρουν αλλα μπουκωνουν. Θα παει για φαγωμα ταστου το ibanezακι. Σας ευχαριστω ρε μαγκες να στε καλα

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Τασταρισμα σε ακουστικη
« Απάντηση #6 στις: 04/03/18, 15:35 »
Παιδια δοκιμασα οπως ειπε ο panixgr με το αλενακι λες και ηταν στο μυαλο μου και μαλλον παμε για λιμαρισμα του 9ου γιατι ειναι ψηλα...εγω με το buzz δεν εχω θεμα. Ισα ισα μ αρεσει κιολας χαχαχα. Απλα οι πριμες δεν μπαζαρουν αλλα μπουκωνουν. Θα παει για φαγωμα ταστου το ibanezακι. Σας ευχαριστω ρε μαγκες να στε καλα

ΠΕΡΙΜΕΝΕ!!! ΣΟΣ!!!

Πριν λιμάρεις, βεβαιώσου οτι το 9ο δεν είναι πεταγμένο έξω, ξεκολημένο! Εχεις λαστιχένιο σφυρί?

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Τασταρισμα σε ακουστικη
« Απάντηση #7 στις: 04/03/18, 16:45 »
πριν λιμάρεις , πριν κοπανήσεις με σφυρί κτλ πάρε το αλενάκι σου και χτύπα το εν λόγω τάστο και σύγκρινε τον ήχο που ακούγεται με τα υπόλοιπα τάστα . αν ακούγεται ξερά και κούφια παίζει να στο'χει πετάξει
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Left hander

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Τασταρισμα σε ακουστικη
« Απάντηση #8 στις: 05/03/18, 11:55 »
Mε προλαβες φιλε στο τσακ!!! Δοκιμαζω σμεσως

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
7986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/03, 11:42
από kabamaru-x-
2 Απαντήσεις
2270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/08, 16:05
από apressas
30 Απαντήσεις
7191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/10, 02:17
από Crazy Heart
0 Απαντήσεις
1663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/11, 03:06
από MARIOS F
2 Απαντήσεις
4213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/11, 21:52
από Edward The Great
19 Απαντήσεις
7126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/11, 13:04
από adr1anos
2 Απαντήσεις
2545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/12, 14:58
από Γιωργος_777
13 Απαντήσεις
5004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/12, 23:13
από Arwindan
20 Απαντήσεις
9085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/16, 17:48
από vegos
24 Απαντήσεις
9866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/16, 09:16
από Left hander