Αποστολέας Θέμα: Αφήνει κάποιο σημάδι το προστατευτικό για τις πενιές στην κιθάρα;  (Αναγνώστηκε 2742 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια σας παιδιά Γιάννη με λένε και είμαι καινούριος στην παρέα.

Βασικά πήρα μια ηλεκτροακουστική κιθάρα τις προάλλες ( Takamine EG541 SC ---> http://lh5.ggpht.com/_GhNSxJRhN3E/RkOWK2_m_4I/AAAAAAAAAKU/dW2eippFe9w/guitar2.jpg ) και δεν είχε προστατευτικό κάλυμα για τις πενιές και σκέφτομαι να βάλω εγώ ένα (συγκεκριμένα αυτό ---> http://www.thomann.de/gr/harley_benton_schlagbrett_western_gstyle.htm )...Αυτό που θέλω να ρωτίσω είναι καταρχήν μερικές γνώμες γι αυτήν την κιθάρα και αν σε περίπτωση που θέλω να βγάλω το προστατευτικό μείνει κάποιο σημάδι με το σχήμα του πάνω στην κιθάρα !!

Αυτά τα λίγα :P

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν ξερω παρα πολλα "τεχνικα" της κιθαρας, απλα θα σ πω τη γνωμη μου.

Εχω μια Takamine Jasmine s33, μου την εκαναν δωρο, ομως ειμαι αριστεροχειρας και δυστυχως αυτο δεν υπολογιστηκε. Οποτε αναγκαστικα τα εβαλα ολα αναποδα, αλλαξα γεφυρα κλπ, με αποτελεσμα το προστατευτικο που λες να ειναι κ αυτο αναποδα :-X
Με την ως τωρα χρηση, περιπου 2,5-3 χρονια, δεν μπορω να πω οτι εχω δει σοβαρη βλαβη στο ξυλο. Μονο αν το δεις κοντρα στο φως βλεπεις το βερνικι λιγο πιο ταλαιπωρημενο, αλλα και παλι πρεπει να την κοιταξεις πολυ προσεκτικα.
Η δικη σου κιθαρα, αντιθετα απο τη δικη μου, δεν ειναι βερνικωμενη αλλα βαμμενη. Προσωπικα, οι περισσοτερες κιθαρες που εχω δει βαμμενες μαυρες δεν εχουν προστατευτικο -ισως απλα να ετυχε. Μπορει να κανω και λαθος αλλα πιστευω οτι ισως δεν τους ειναι τοσο απαραιτητο μιας και τα χρωματα που χρησιμοποιουνται ειναι μαλλον πιο ανθεκτικα απο το βερνικι.
Εαν παρολαυτα θελεις να εχεις το κεφαλι σου εντελως ησυχο και να τη διατηρησεις οσο πιο κουκλα μπορεις, ή εαν σου αρεσει αισθητικα, βαλτο.
Τωρα το να το βγαλεις, ειναι μια αλλη ιστορια. Φερ'ειπειν οταν ειχα παει να αλλαξω γεφυρα, μολις πηρα την κιθαρα μου ειπε ο μαστορας οτι το μονο που εχει μεινει δεξιοχειρο ειναι αυτο το προστατευτικο... απο την συζητηση καταλαβα οτι δεν μπορουσε να το αλλαξει, αν και προσωπικα δεν με ενοιαζει τοσο ωστε να πληρωσω για να του αλλαξω θεση.
Μπορει να υπαρχει κανενας καλυτερος που να μπορει να σου το αφαιρεσει, αν και δεν καταλαβαινω (μιας κ οπως φαινεται, το θελεις) γιατι να σκεφτεις να το βγαλεις.

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν ξερω παρα πολλα "τεχνικα" της κιθαρας, απλα θα σ πω τη γνωμη μου.

Εχω μια Takamine Jasmine s33, μου την εκαναν δωρο, ομως ειμαι αριστεροχειρας και δυστυχως αυτο δεν υπολογιστηκε. Οποτε αναγκαστικα τα εβαλα ολα αναποδα, αλλαξα γεφυρα κλπ, με αποτελεσμα το προστατευτικο που λες να ειναι κ αυτο αναποδα :-X
Με την ως τωρα χρηση, περιπου 2,5-3 χρονια, δεν μπορω να πω οτι εχω δει σοβαρη βλαβη στο ξυλο. Μονο αν το δεις κοντρα στο φως βλεπεις το βερνικι λιγο πιο ταλαιπωρημενο, αλλα και παλι πρεπει να την κοιταξεις πολυ προσεκτικα.
Η δικη σου κιθαρα, αντιθετα απο τη δικη μου, δεν ειναι βερνικωμενη αλλα βαμμενη. Προσωπικα, οι περισσοτερες κιθαρες που εχω δει βαμμενες μαυρες δεν εχουν προστατευτικο -ισως απλα να ετυχε. Μπορει να κανω και λαθος αλλα πιστευω οτι ισως δεν τους ειναι τοσο απαραιτητο μιας και τα χρωματα που χρησιμοποιουνται ειναι μαλλον πιο ανθεκτικα απο το βερνικι.
Εαν παρολαυτα θελεις να εχεις το κεφαλι σου εντελως ησυχο και να τη διατηρησεις οσο πιο κουκλα μπορεις, ή εαν σου αρεσει αισθητικα, βαλτο.
Τωρα το να το βγαλεις, ειναι μια αλλη ιστορια. Φερ'ειπειν οταν ειχα παει να αλλαξω γεφυρα, μολις πηρα την κιθαρα μου ειπε ο μαστορας οτι το μονο που εχει μεινει δεξιοχειρο ειναι αυτο το προστατευτικο... απο την συζητηση καταλαβα οτι δεν μπορουσε να το αλλαξει, αν και προσωπικα δεν με ενοιαζει τοσο ωστε να πληρωσω για να του αλλαξω θεση.
Μπορει να υπαρχει κανενας καλυτερος που να μπορει να σου το αφαιρεσει, αν και δεν καταλαβαινω (μιας κ οπως φαινεται, το θελεις) γιατι να σκεφτεις να το βγαλεις.


Οκ φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ...Βασικά σκέφτομαι οτί με τον καιρό φθίρονται και θέλουν άλλαγμα...αλλά άμα είναι να είναι πιο ανθεκτικό το χρώμα απ το βερνίκι ίσως όπως λες να μην χρειάζεται...Μπορεί μετά άπο χρόνια αν έχει καμιά φθορά εξωτερική ίσως να την βάψω...σε ευχαριστώ πολύ πάντως !!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/02, 18:11
από Θοδωρής
5 Απαντήσεις
4717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/04, 17:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
25 Απαντήσεις
22831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/07, 23:39
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
23 Απαντήσεις
18610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:15
από Ioannis Anastassakis
3 Απαντήσεις
2129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/07, 01:58
από KuKnoS
10 Απαντήσεις
5098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/08, 11:36
από teo_gp
3 Απαντήσεις
3420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 02:11
από Giorgos K.
9 Απαντήσεις
3017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/09, 11:27
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
0 Απαντήσεις
1563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/09, 08:58
από ivikos
0 Απαντήσεις
1702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/16, 12:18
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ