Αποστολέας Θέμα: Τι κιθάρα ακουστική ή ηλεκτρακουστική έχετε και πως την κρίνετε?  (Αναγνώστηκε 89146 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Στόχος είναι να γίνουν εδώ κάποιες κριτικές για κιθάρες ακουστικές ή ηλεκτρακουστικές ώστε να μπορούμε να σχηματίσουμε κάποια άποψη όσοι σκοπεύουμε να προχωρήσουμε σε αγορα..
Εντάξει ξέρω ότι είναι υποκειμενικές κλπ αλλά ωστόσο κάτι θα προσφέρουν...Απλά παρακαλώ να είναι όσο πιο ειλικρινείς γίνεται...

« Τελευταία τροποποίηση: 30/12/03, 19:29 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Εχω μια ηλεκτροακουστική Ibanez. Είναι κιθάρα με φοβερό ήχο, ειδικά στον ενισχυτή. Το μόνο της ελάττωμα είναι ότι έχει χοντρό μανίκι και οι χορδές είναι λίγο ψηλά χωρίς δυνατότητα κατεβάσματος. Επίσης έχω και μια ηλεκτρική YAMAHA RGX 211M η οποία δεν είναι και κάτι το φοβερό. Υπάρχουν πολύ πολύ καλύτερες! Πιστεύω ότι για την αγορά μιας κιθάρας, πρέπει να ληφθεί υπόψιν, το πόσο άνετα μπορείς να παίξεις μ'αυτήν, αν έχει καλό ήχο, καλούς μαγνήτες, καλό ξύλο και αν είναι δυνατόν...... καλή τιμή!!!!!

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Taylor 314 CE :
Einai made in USA, me Sitka Spruce san kapaki, h tastiera einai apo ebeno, kai ola ta upoloipa apo mahagoni. Exei ena venetian cutaway kai einai megethos Grand auditorium. H kithara paizetai para polu eukola (san na paizei monh ths) exei enan para polu katharo kai diafanes hxo, o opoios krataei kai arketa polu...einai para polu kalh gia fingerpicking, gia strumming , idiatera otan thn baras kai thn xtupas anelehta, diamarturetai pou kai pou...einai euaisthhtoula (me thn ugrasia ktl), alla nazia den mou exei kanei akoma...o hlektrikos hxos ths einai par apolu kalos, an kai merikes fores ligo "lignos", xwris pisinh. Xwris hlektrikh enisxush (kai idiatera tis nuxtes, otan hremoun oi hxoi ths kathhemerinothtas), o hxos einai mia sketh apolaush...katharos, omorfos, droseros...exei ena para polu megalo bathos, kai akougetai to "kalo" xulo pou exei xrhsmopoihthei gia afthn thn kithara.

Lakewood D14 C
H kithara afth einai Dreadnought, ligo megaluterh apo thn taylor, me ena polu platu laimo...einai ftiagmenh apo ..den thumamai thn ellhnikh lexh..ZEDER (sta germanika), kai exei kai afth ena venetian cutaway.
O hxos ths einai polu pio dunatos apo thn taylor, usterei omws sthn diafaneia...otan thn agorasa metaxeirizmenh htan se mia polu kalh katastash...twra fianetai rhmagmenh...alla mporw na pw pws twra exei xarakthra. Opws eipa exei enan para polu dunato hxo, kai o hxos  exei to hxoxrwma apo kales jazz kithares (exei kapoia "stegnothta", akouste Rosenberg trio kai tha katalabete ti ennow). Einai h kithara pou pairnw mazi mou otan briskomai me parees kai paizoume mousikh, thn pairnw mazi mou se parka, se plateies, ktl...

Kai oi duo kithares einai massive.

Harley Benton:

SABOURA, kausoxulo.

Afta.

V.

Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Μέχρι πριν λίγο καιρό είχα μια Ovation Balander μαύρη με ριχο σκάφος .Ο ήχος της ήταν πολύ καλός στην κονσόλα με η χωρίς πεταλιέρα ,αλλά χωρίς ενίσχυση δεν με ικανοποιούσε καθόλου και αυτός μαζι με το ότι ήταν σχετικά σκληρή (χωρίς να παίρνει άλλο μαλ**ωμα ) ήταν και ο λόγος που την πούλησα .

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Εγω παιδιά πριν μερικες μερες αγορασα μια ηλεκτροακουστικη lawren(την ξερεται?) ???οκ μπορει να μην ειναι "μαρκα" αλλα για αρχη για μενα ηταν ιδανικη με πλαστικο σκαφος στυλ Ovetion με πολυ ωραιο χρωμα, καλη ποιοτητα ξυλου,και πολυ καλο ηχο.Τι λετε καλη αγορα  :-\
θα ηθελά να εχω μια απαντηση.

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Hi !

Ego exo mia YAMAHA APX4A (ilektroakoustiki) edo kai 3 xronia. An kai einai i pio xamili ekdosi tis seiras APX tis Yamaha (yparxei kai APX5,APX7 kai APX9), eimai para poly euxaristimenos.
Vgazei poly kalo ixo, se sygkrisi me alles pou exo akousei h' paiksei, kai eidika otan syndethei me enisxyti ta paei akoma kalytera.

Nomizo gia ta lefta tis einai apo tis poly kales epiloges.

CU!
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος Πελαργός

  • Ασσασινος κατοικος Κιθαρισταν
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Το Πετρωμενον Φαγειν Αδυνατον
    • Προφίλ
Εχω μια ηλεκτρακουστικη Vester.Ειναι απο μια εταιρια που νομιζω εχει βγαλει λιγες κιθαρες και τωρα εχει κλεισει.Χωρις να εχω την εμπειρια ή τις γνωσεις νομιζω πως ειναι αρκετα καλη.Ο ηχος της ειναι λιγο "πνιχτος",ρηχος αλλα κατα τ'αλλα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.
το ΕΙΝΑΙ ειναι αβασταχτα ελαφρυ

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Εχω μια Ovation Celebrity ηλεκτρακουστικη με το μεγαλο σκαφος...ο ηχος ειναι πολυ καλος..εχει διαρκεια..ογκο...αλλα εχει μερικες δυσκολιες...εχει πολυ μεγαλο σκαφος,τοσο που δεν βολευει ουτε οταν καθεσαι ουτε οταν εισαι ορθιος...επισης ειναι σχετικα σκληρη...η αληθεια βεβαια ειναι οτι εχω παχιες χορδες γιατι θελω ενταση και ογκο...μια φορα που ειχα βαλει λεπτες ηταν πολυ μαλακοτερη...και η ταστιερα της ειναι σχετικα παχια.. παντως ειμαι ευχαριστημενος...και θα ελεγα οτι παιζει πολυ καλα...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος ΒασίληςΔ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • Ωραία που 'ναι την αυγή, όταν γλυκοχαράζει...
    • Προφίλ
...η αληθεια βεβαια ειναι οτι εχω παχιες χορδες γιατι θελω ενταση και ογκο...μια φορα που ειχα βαλει λεπτες ηταν πολυ μαλακοτερη...
Τι χορδές φοράς;
"Στη φωτιά, ρίχνω όλα τα ταμένα
όνειρα, πάρτε με μαζί κι εμένα
να χαθώ σε τραγούδια περασμένα
κάπου εκεί, όσα έχω χρεωμένα ζω..."

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Εχω μια Ovation Celebrity ηλεκτρακουστικη με το μεγαλο σκαφος...ο ηχος ειναι πολυ καλος..εχει διαρκεια..ογκο...αλλα εχει μερικες δυσκολιες...εχει πολυ μεγαλο σκαφος,τοσο που δεν βολευει ουτε οταν καθεσαι ουτε οταν εισαι ορθιος...επισης ειναι σχετικα σκληρη...η αληθεια βεβαια ειναι οτι εχω παχιες χορδες γιατι θελω ενταση και ογκο...μια φορα που ειχα βαλει λεπτες ηταν πολυ μαλακοτερη...και η ταστιερα της ειναι σχετικα παχια.. παντως ειμαι ευχαριστημενος...και θα ελεγα οτι παιζει πολυ καλα...

Δημήτρη από ότι είδα σε φωτογραφία το σκάφος της είναι αυτό το μεγάλο που έχουν οι ακουστικές , όπως η δική μου νομίζω.
Δεν ξέρω αν κάνω λάθος..οπότε περιμένω να μου πεις...
Τώρα το μανίκι είναι παρόμοιο με ηλεκτρικής?
Γιατί έχω ακούσει ότι οι Oavtion φημίζονται για αυτό αλλά δεν ξέρω αν ισχύει σε όλα τα μοντέλα ή μόνο σε αυτά που έχουν πλαστικό κέλυφος στο πίσω μέρος.
Επίσης εκτός από όγκο έχεις bright ήχο στις σολ,σι,μι? και τέλος πόσο την αγόρασες?
Α ναι και γράψε και τι χορδές φοράς 11 ή 12 και τι μάρκα?

Επίσης πολύ θα με βοηθούσε , επειδή έπαιξες με την δική μου , αν μπορείς να κάνεις κάποια σύγκριση , ως προς τον όγκο το μανίκι κλπ...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/03, 12:18 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Μέχρι πριν λίγο καιρό είχα μια Ovation Balander μαύρη με ριχο σκάφος .Ο ήχος της ήταν πολύ καλός στην κονσόλα με η χωρίς πεταλιέρα ,αλλά χωρίς ενίσχυση δεν με ικανοποιούσε καθόλου και αυτός μαζι με το ότι ήταν σχετικά σκληρή (χωρίς να παίρνει άλλο μαλ**ωμα ) ήταν και ο λόγος που την πούλησα .

Θοδωρή αν μπορείς εξήγησε λίγο τι ακριβώς σημαίνει " σκληρή " και πως ακριβώς γίνεται το "μαλ**ωμα".
Εντάξει υποψιάζομαι τι εννοείς αλλά θέλω να έχω μια πιο ξεκάθαρη γνώμη...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Εννοώ ότι ειναι ψηλά οι χορδές και σε παίξιμο αρκετών ωρών κουράζεσαι.Ρυθμίζεται το μπράτσο επάνω με άλλεν κλειδί αλλά την είχα ρυθμίσει στο τέρμα και παρόλα αυτά την θεωρούσα σκληρή.

Αποσυνδεδεμένος Fighter

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο,τι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
    • Προφίλ
    • dimos_mp
 ;)Λοιπόν,εγώ εχω μια ηλεκτροακουστική Yamaha FX-310... :)με εχει ικανοποιήσει αρκετα αν και σε μερικα χρονια (1-2) σκεφτομαι να την αλλαξω...οχι για κανενα αλλο λογο,αλλα γιατι μεγαλώνουν οι απαιτησεις...Εχω και ενα ενισχυτη samick...και στον ενισχυτη πολυ καλα τα παει (ισως και καλυτερα απ'οτι unplugged)...αρα μάλλον αξιζε τον κοπο το χοντρο ψάξιμο που εριξα... ;D ;D ;D

Παράθεση
kapou exw sta germanika ena test me akoustikes kithares.endiaferetai kaneis na to metafrasw??

Φυσικα και ενδιαφερόμαστε jagmaster...θα ειναι πολυ χρησιμο και ενδιαφέρον πιστεύω για όλους... ;)

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Εχω μια Ovation Celebrity ηλεκτρακουστικη με το μεγαλο σκαφος...ο ηχος ειναι πολυ καλος..εχει διαρκεια..ογκο...αλλα εχει μερικες δυσκολιες...εχει πολυ μεγαλο σκαφος,τοσο που δεν βολευει ουτε οταν καθεσαι ουτε οταν εισαι ορθιος...επισης ειναι σχετικα σκληρη...η αληθεια βεβαια ειναι οτι εχω παχιες χορδες γιατι θελω ενταση και ογκο...μια φορα που ειχα βαλει λεπτες ηταν πολυ μαλακοτερη...και η ταστιερα της ειναι σχετικα παχια.. παντως ειμαι ευχαριστημενος...και θα ελεγα οτι παιζει πολυ καλα...

Δημήτρη από ότι είδα σε φωτογραφία το σκάφος της είναι αυτό το μεγάλο που έχουν οι ακουστικές , όπως η δική μου νομίζω.
Δεν ξέρω αν κάνω λάθος..οπότε περιμένω να μου πεις...
Τώρα το μανίκι είναι παρόμοιο με ηλεκτρικής?
Γιατί έχω ακούσει ότι οι Oavtion φημίζονται για αυτό αλλά δεν ξέρω αν ισχύει σε όλα τα μοντέλα ή μόνο σε αυτά που έχουν πλαστικό κέλυφος στο πίσω μέρος.
Επίσης εκτός από όγκο έχεις bright ήχο στις σολ,σι,μι? και τέλος πόσο την αγόρασες?
Α ναι και γράψε και τι χορδές φοράς 11 ή 12 και τι μάρκα?

Επίσης πολύ θα με βοηθούσε , επειδή έπαιξες με την δική μου , αν μπορείς να κάνεις κάποια σύγκριση , ως προς τον όγκο το μανίκι κλπ...

Ξεκιναμε...το σκαφος παρπεν ειναι μεγαλυτερο απο μιας ακουστικης..θα ελεγα αρκετα μεγαλυτερο...και πισω ειναι κοιλο...το μανικι δεν μοιαζει πολυ με αυτο της ηλεκτρικης...ειναι πιο καμπυλωτο...στο πισω μερος...και πανω στην ταστιερα..και το πισω μερος δεν ειναι πλαστικο αλλα ανθρακονηματα...ο ηχος εχει ογκο στις μπασες και ειναι πιο bright οπως λες στις ψηλες...φοραω δωδεκαρες Ernesto Palla...τωρα σε σχεση με την δικη σου θα μπορουσα να πω οτι εχει περισοτερο ογκο και διαρκεια...και περισοτερο σκασιμο...αλλα το μπροατσο της νομιζω οτι ειναι πιο δυσκολοπαιχτο..αλλα δεν θυμαμαι και πολυ καλα...εκεινο το τριημερο επαιξα πολλες κιθαρες και οι αποψεις μου ειναι λιγο μπερδεμενες...Σκεφτεσαι για αγορα Ovation??? ειναι ακριβες...και νομιζω οτι μπορεις να βρεις κατι το ιδιο καλο με λιγοτερα χρηματα...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος dshakes

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • O παλιος ειναι ωραιος...
    • Προφίλ
Τα χριστουγεννα η αγαπημενη μου γυναικα μου εκανε δωρο μια Samick ηλεκτρακουστικη (μπλε) και εναν cramer ενισχυτη. εχει σχετικα μικρο ηχειο, πολυ καλη ταστιερα, ενσωματομενο κουρδιστηρι και πολυ καλο ηχο χωρις ενισχυτη. δεν την εχω δοκιμασει σε μεγαλο ενισχυτη για να εχω γνωμη μια και ο δικος μου ειναι μικρος και δεν βγαζει ικανοποιητικα μπασα...

Επισης εχω μια ηλεκρικη Honher (αν θυμαμαι καλα) made in Roumania. Εχει τρεμολο (καλο δεν θυμαμαι μαρκα) πολυ καλο μπρατσο και ταστιερα, τρεις μονους ενισχυτες (θα γραψω μαρκα σε αλλο ποστ) και ειναι υπογεγραμμενη απο τον ντραμμερ των Dream Theater, Mike Portnoy (εφυγε αδιαβαστος οταν του την πηγα να την υπογραψει!!)

Αυτα τα ολιγα...
Ειμαι πολυ χαρουμενος... Κάτι κυριοι με ασπρα ήρθαν χτες στο σπιτι μου και μου εκαναν δωρο ενα μπουφαν που κουμπωνει αναποδα...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Ας κάνω και εγώ με την σειρά μου κριτική στην δική μου ακουστική κιθάρα...
Είναι μια Yamaha F310 την οποία την αγόρασα πριν από 18 μήνες περίπου. Ο Νάκας την έχει 77.000 δρχ αλλά την έχω βρεί και με 66.000 δρχ. σε άλλο κατάστημα...
Μέχρι και πριν από 3 μήνες περίπου αν έγραφα θα την χαρακτήριζα αρκετα ικανοποιητική... Δυστυχώς τώρα δεν μπορώ να πω το ίδιο..
Τι μεσολάβησε?
Το γεγονός ότι μου δόθηκε η ευκαιρία να παίξω και με κάποιες άλλες κιθάρες. Σαφώς και αυτο είχε γίνει και παλαιότερα όμως κλείνοντας σχεδόν 2 χρόνια παίζοντας κιθάρα το αυτί μου έχει αρχίσει πλέον να μπορεί να αναγνωρίσει τις διαφορές...Πριν όλες ίδιες μου φαινόταν..

Ποιό συγκεκριμένα η κιθάρα είναι στυλ Dreadnought και παρόλα αυτά ο ήχος της μου φαίνεται αρκετά αδύναμος , ξεπλυμένος και χωρίς όγκο... Δεν θα έλεγα ότι έχει ιδιαίτερα βολικό μανίκι και μάλλον δεν συνίσταται για γρήγορα παιξίματα...
Ίσως στην κατηγορία τιμής της όλα αυτά να είναι αναμενόμενα αλλά για όσους σκέφτεστε να αγοράσετε τώρα ακουστική καλύτερα να την αποφύγετε....Δώστε 30-40 χιλιάδες παραπάνω και αποκτήστε κάτι καλύτερο....Μάλιστα μια Fender DG-7 με την οποία έπαιξα πρόσφατα μου έκανε ιδιαίτερα καλή εντύπωση...Βέβαια είχε 11άρες χορδές αλλά δεν νομίζω ότι η δική μου έστω και με 11άρες χορδές ( η επόμενη δοκιμή μου ) θα την πλησιάσει στον ήχο...Η συγκεκριμένη κιθάρα και όγκο είχε αλλά και αρκετά bright  και γλυκό ήχο , και είναι και από τα φθηνότερα μοντέλα της εταιρίας....
Αυτά....

Ελπίζω σύντομα να γράψω και κριτική για μια Ηλεκτρακουστική Tanglewood TM07 που αγόρασε ένας φίλος μου...
« Τελευταία τροποποίηση: 30/12/03, 19:42 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Νεότερα από το μέτωπο!!!!!

Larrivee D03-E

Ηλεκτροακουστική σε σχήμα Dreadnoucht.

Η κιθάρα είναι χειροποίητη made in Canada.
Το soundboard είναι από Έλατο , το πίσω και τα πλαινά από μαόνι όπως επίσης και ο λαιμός ενώ η ταστιέρα και το bridge από έβενο.
Φυσικά είναι solid κατσκευή και στο εμπρόσθιο μέρος αλλά και στο πίσω και στα πλαινά.

Ο προενισχυτής είναι κατηγορίας Α5. Διαθέτει ρύθμιση μπάσσων , πρίμων και επίσης επιλογέα συχνότητας ο οποίος σε συνδυασμό με τον επιλογέα contour σου δίνει την δυνατότητα cut ή boost οποιασδήποτε συχνότητας από 20Κhz μέχρι 250 Hz.
Επίσης διαθέτει ανεξάρτητο επιλογέα Brilliance φίλτρο Notch και διακόπτη fasher. Επίσης επιλογέα έντασης.

Το φινίρισμά της είναι semi-gloss βερνίκι ουρεθάνης, κάτι που κάνει τον ήχο ποιό φυσικό και ποιό briht. Βέβαια αυτό έχει ως συνέπεια να χρειάζεται περισσότερη προσοχή αφού είναι ποιό ευαίσθητη στα χτυπήματα εν απουσία σκληρού βερνικιού που θα την προστάτευε περισσότερο.

Ο ήχος της καταπληκτικός. Φοβερός όγκος ( αισθάνεσαι το μπάσσο με αποτέλεσμα να θες να χτυπάς συνέχεια την Μι!!!!!). Άλλη αίσθηση!!!! Επίσης άριστη και η απόκριση στις μεσαίες και υψηλές....

Ο λαιμός της είναι μια ενδιάμεση κατάσταση ανάμεσα σε folk και σε λαιμούς ηλεκτρικών. Καλύτερος από τον λαιμό της Yamaha που έχω καλύτερος από αυτόν που έχουν οι Takamine και οι fender που δοκίμασα , αλλά προσωπικά με βόλεψε περισσότερο ο λαιμός των Ovation. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα προβληματίσει κανέναν στο παίξιμο.
Φοράει χορδές 0.13 και αυτές είναι και η σύσταση του κατασκευαστή και μάλιστα Elixir...
Όποιος θέλει να επενδύσει περί τα 1500 Euro για να αγοράσει ακουστική , πιστεύω ότι δεν πρέπει να το πράξει πριν ακούσει μια Larrivee....
« Τελευταία τροποποίηση: 29/01/04, 01:17 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος kostis88

  • Ο γραντζουνιστής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Φύλο: Άντρας
  • τι αλλο να πω πια??
    • Προφίλ
    • rigorous_rifle
εγω επαιξα με την ηλεκτρακουστικη ενος παιδιου και δε σταματαγα...ηταν μια norman made in canada με μασιφ ξυλα και ελατο..700 euro την ειχε παρει...
Ειμαι ενας φασιστοκουμουνοσοσιαλιστικοκαπιταλιστης οικολογος

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Σίγουρα είχε έλατο η Norman? Δεν έχω δει μέχρι τώρα τέτοιο μοντέλο.Συνήθως έχουν soundboard από κέδρο ή μαόνι. Μήπως θυμάσαι το μοτέλο?
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος kostis88

  • Ο γραντζουνιστής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Φύλο: Άντρας
  • τι αλλο να πω πια??
    • Προφίλ
    • rigorous_rifle
για το ελατο δεν ειμαι 100% σιγουρος..θα τον πωτησω και θα σου πω.
Ειμαι ενας φασιστοκουμουνοσοσιαλιστικοκαπιταλιστης οικολογος

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Ego eho mia Stagg pou tin pira prosfora 86 E. O ihos tis den einai kalos alla ego tin thelo gia ekdromes ktlp, opote kalitera, giati de me niazei kai poli...
Pantos gia ta lefta tis einai teleia.
reveduncurieux.blogspot.com

FiGaRo

  • Επισκέπτης
Προσφατα απεκτησα μια ακουστική

Tacoma DR12. (dreadnaught)

Ειναι made in USA, ολη απο rosewood, χειροποιητη.

Οτι κ να πω ειναι λιγο... Αψογα μπασσα, απολυτα μετρημενος ηχος. Επισης ειναι εξαιρετικα ανετη... Απολαυση πραγματικη να παιζεις κ να την ακους !

Ακριβως αυτο που ζητουσα...
Στην ουσια ο ηχος της ειναι ενα επιπεδο κατω απ τον ηχο των Guild κ των Martin, που θεωρουνται οι κορυφαίες ακουστικες κιθαρες.

Βεβαια εβαλα κ βαθια το χερι στην τσεπη...
1600Ε η τιμή της.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/01/04, 00:12 από FiGaRo »

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Νεότερα από το μέτωπο!!!

Από το απόγευμα και για όλο το Σ/Κ , έχω στην διάθεσή μου μια Ovation Adamas Millenium Edition αξίας 3.500 €

Την πρώτη εντύπωση μου την δημιούργησε το μπράτσο....
Φοβερό άπαιχτο....ταχύτατο σαν να παίζεις σε ηλεκτρική...Πολύ μαλακά πατήματα δεν με κούραζε καθόλου....
Φορούσε χορδές Alchemy της Dean Markley 11άρες. Οι χορδές αυτές έχουν περίβλημα όπως οι elixir αλλά είναι χυτό , όχι όπως οι elixir δηλαδή και μάλιστα και στις 6 χορδές.

Ο ήχος της θα έλεγα αρκετά ζεστός και ισορροπημένος. Πολύ καλή τονικότητα πολύ καλά χαμηλά , αρκετός όγκος και κυρίως θα έλεγα ότι δεν υπάρχουν οι άχρηστες αντιχήσεις που συναντάμε σε άλλες κιθάρες.
Έβγαινε αυτό που έπρεπε να βγεί και τίποτα περισσότερο.
Είχε δύναμη και ένταση και δεν σου δημιουργούσε την επιθυμία να βαράς με δύναμη όπως π.χ συμβαίνει με τις Dreadnoucht...

Το μοναδικό μειονέκτημά της ( εκτός από την τιμή της ) είναι το γεγονός ότι αισθάνθηκα ότι ο ήχος δεν είναι ο φυσικός ήχος που σου δίνει η ξύλινη κιθάρα....Δηλαδή μπορεί να ήταν όλα ωραία...αλλά κάτι της έλειπε το οποίο δεν μπορώ να το προσδιορίσω....

Πάντως είναι πολλά τα λεφτά....που λέει και ο ποιητής και δεν ξέρω αν θα τα έδινα....

Κλείνοντας να πω για μια ακόμη φορά ότι ακουστική με καλύτερη και πιο γρήγορη ταστιέρα από τούτη , δεν έχω ξαναπιάσει...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/04/04, 10:32 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος ASSOS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Του μοιάζω μόνο στα μαλιά!!!! :)
    • Προφίλ
Τελικά αγόρασα την Takamine G530SC
« Απάντηση #23 στις: 16/04/04, 12:37 »
ΔΕΙΤΕ PHOTO ΕΔΩ: http://www.prototypo.gr/taka.jpg
Έπειτα από πολύ ψάξιμο και κάνοντας "διδακτορικό" στην έρευνα αγοράς κιθάρας κατέληξα. :)
Το όριο τιμής ήταν στα 1000 Euro.
Ψάχνοντας σε ξένα forums αντίστοιχα με του kithara.gr είδα ότι η Takamine G530SC είχε καλές κριτικές για τα χρήματά της.  (581 Euro - stollas.gr)
Πήγα λοιπόν και άκουσα στο Στόλλα διάφορες κιθάρες Takamine και Fender.
Από τις "φτηνές" μόνο η 530sc κάπως ξεχώριζε. Οι άλλες ήταν "ρηχές" και όλες μου φάνηκαν σκληρές στο πέξιμο.
Από τις fender η κορυφαία GD47sce (890 Euro) με εντυπωσίασε και στο μπράτσο και στον ήχο που ήταν γεμάτος λόγο του μεγάλου σκάφους και του μπράτσου με δυνατά μπάσα.
Όταν όμως τις βάλαμε σε ενισχυτή η Takamine έδειξε τα κάλλη της. Σε καμιά περίπτωση δεν ξεπέρασε την fender σε όγκο και μπάσα αλλά ήταν πολύ πιο "Bright" και σε βάρβαρο παίξιμο ακουγόταν πιο καθαρά.
Η fender φάνηκε πως ήταν για προχωρημένους κιθαρίστες που παίζουν με δάκτυλα κομμάτια solo και η Takamine για συνοδεία άλλων οργάνων και τραγούδι.
Έτσι λοιπόν πήρα την Taka και με τα χρήματα που θα έδινα για την fender έδωσα και κάτι παραπάνω και πήρα και ένα μικρόφωνο Ber B2 και μια κονσολίτσα καθώς και διάφορα παρελκυόμενα (θύκη, βάση κιθάρας, χορδές κ.α.).

Έχει και κάτι αρκετά χρήσιμο για αρχάριους και μη! Στον προενυσιτή έχει ελεγχτή τόνου για να κουρδίζεις την κιθάρα στο ακέραιο...!!!

Για πρώτη ηλεκτροακουστική κιθάρα πιστεύω ότι είναι αρκετά καλή και "τίμια" για τα χρήματά της. Σε 1-2 χρώνια που θα έχουν προχωρήσει οι ανάγκες μου σε ήχο και μπράτσο θα πάρω κάτι πολύ καλύτερο με 1500 Euro και πάνω (Σε αυτά τα λεφτά πέρνεις πραγματική κιθάρα).

Εάν τύχει να πάρετε ηλεκ/κή ακούστε την G530SC και μην ξεχάσετε και σε ενισχυτή.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/04/04, 12:44 από ASSOS »
Τα έχω με τη Νότα. Κάθε μέρα κάνουμε έρωτα και τα παιδιά μας τα ονομάζουμε μουσική :)

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Stagg A1006.

Ηλεκτρακουστική σε στυλ Ovation. Σκάφος Mid Depth.
Τιμή 190 ευρώ.

Μια κιθάρα με πάρα πολύ καλό μπράτσο. Το αρχικό της setup ήταν με 10 χορδές και φυσικά είναι πολύ μαλακή ( θα βάλω 11άρες συντόμως και θα επανέλθω επ'αυτού).
Με 10άρες χορδές και το κύριο χαρακτηριστικό στον ήχο είναι η αρκετή ένταση που διαθέτει με ικανοποιητικό όγκο ( τι να περιμένεις από τέτοια κατηγορία ).
Ο ήχος της κάπως ηλεκτρικός και bright χωρίς ωστόσο να ανταποκρίνεται και τόσο καλά στο θέμα της καθαρότητας.
Την επέλεξα μεταξύ μιας άλλης stagg και μιας Tanglewood ( ήταν πιο ακριβές ) εξαιτίας του γεγονότος ότι την κιθάρα την προορίζω για εξωτερική χρήση σε γιορτές πανηγύρια συναντήσεις κλπ. Οπότε με ενδιέφερε κυρίως η ένταση η ευχρηστία και ο όγκος της και όχι άλλα χαρακτηριστικά. Έτσι ως προς αυτά με καλύπτει πλήρως.( οι άλλες ήταν ποιο καθαρές αλλά με λιγότερο όγκο και ένταση ακουστικά πάντα)
Τα ηλεκτρικά της πάμπτωχα...Δεν έχει προενισχυτή ( δεν χρειάζεται μπαταρία) και ρυθμίζεται μόνο το volume. Υπάρχει και ένας μόνο ρυθμιστής Bas-Treble ο οποιός δεν προσφέρει και τίποτα το ιδιαίτερο...
Όταν την έβαλα στην κονσόλα το αποτέλεσμα ήταν καλούτσικο.
Φυσικά έδωσα τέρμα μπάσα και έκοψα κάπως μεσαίες και ψηλές.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ακουστικά τα μπάσα είναι καλούτσικα αλλά στο βύσμα ήταν ανύπαρκτα.
Δεν μπορώ να πω ότι είναι για live με την συγκεκριμένη κιθάρα σε κύριο ρόλο , αλλά για συνοδεία ρυθμική είναι μια χαρά....

Αυτά για το συγκεκριμένο μοντέλο το οποίο είναι πολύ καλό για μια πρόχειρη κιθάρα για κάθε χρήση και ιδιαίτερα εαν βαράμε κάμποσες ώρες...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/04/04, 12:27 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
25775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/07, 16:45
από Anarhikos_Mousikos
130 Απαντήσεις
80587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/10, 18:37
από Machiavelli
2 Απαντήσεις
26143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 14:09
από Απόλλων
8 Απαντήσεις
6646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/08, 23:33
από Gabriel6th
10 Απαντήσεις
6940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/08, 16:25
από les-makis
25 Απαντήσεις
22291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/10, 18:23
από DIKOMAR
26 Απαντήσεις
9774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 03:04
από Απόλλων
1 Απαντήσεις
2893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/10, 20:33
από Wintermute23
7 Απαντήσεις
4217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/10, 19:38
από geovrettos1908
0 Απαντήσεις
3457 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/14, 19:28
από Sabbath_Prayer