Ψηφοφορία

Θα είμαι εκεί! Θέλω να κρατήσω θέση/θέσεις:

Μία
10 (17.5%)
Δύο
18 (31.6%)
Τρείς
1 (1.8%)
Τέσσερις
4 (7%)
Δεν είμαι σίγουρος/η
7 (12.3%)
Καμία (δεν θα έρθω)
17 (29.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 57

Η ψηφοφορία έληξε: 10/01/09, 10:05

Αποστολέας Θέμα: Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας kithara.gr 2009  (Αναγνώστηκε 54227 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SEIRINE

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ακολουθήστε το κάλεσμα μου...
    • Προφίλ
Απ: Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας kithara.gr 2009
« Απάντηση #100 στις: 12/01/09, 16:21 »
Εγω τώρα τι να πώ??
Λίγο η απίστευτη,κατα παραγγελία,ολόγιομη ζωγραφιά γύρω απο τον Παρθενώνα,
λίγο η αμηχανία και η λαχτάρα όλα να πάνε καλά και να μείνουν όλοι ευχαριστημένοι,
λίγο η ανατριχιαστικές απαγγελίες απο την κ.Κατερίνα Βακαλοπούλου και γενικά η μεγάλη προσέλευση ''επωνύμων'' όπως η κ.Αστεριάδη.ο κ. Καλλίρης,ο κ. Νικόλαος Κολοκοτρώνης και αλλοι που μας έκαναν την τιμή να παρευρεθούν μαζί μας,
λίγο το kithara.gr και οι υπέροχοι συντελεστές του,που μας έδωσαν την ευκαιρία,να πραγματοποιήσουμε τις προσδοκίες μας,πιστέυοντας σε μάς και στην καλή μας θέληση και διάθεση,απέναντι σε αυτη την ιστοσελίδα,που έχει γίνει πια μέρος της ζωής μας,λίγο ο καλός και υπομονετικός Λάμπρος μας,που έδωσε τον καλύτερο του εαυτό,τρέχοντας και ρυθμίζοντας όσο μπορούσε,λόγω και της μεγάλης απόστασής του απο την Αθήνα, μέχρι και την τελευταία λεπτομέρια και εκρεμμότητα που θα μπορούσε να προκύψει,όλον αυτόν τον τελευταίο μήνα πριν την συνάντηση,
λίγο τα πανέμορφα λουλούδια της κυρίας Ιωαννίδου που στόλισαν υπέροχα την αίθουσα και μας πρόσφεραν και το μεγάλο και ξεχωριστό δώρο της βασιλόπιτας,
λίγο τα πολλά δώρα που δώθηκαν έτσι ώστε να φύγουν όσον το δυνατο λιγότερα άτομα με άδεια χέρια απο την εκδήλωση,λίγο ολοι εσείς,οι παλιοι γνώριμοι και φίλοι που δύσκολα σας αποχωρήστικα
και φυσικά,λίγο ολοι οι γνωστοί-άγνωστοι,που πήραν την απόφαση να συμμετάσχουν ενεργά σε αυτη τη προτοβουλία όλων μας να έρθουμε πιο κοντά και να στηρίξουμε αυτή μας τη συνάντηση...
...Ειλικρινά με συγκίνησαν πολύ!....

Έυχομαι να δέχτω πολλές ακόμα τέτοιες ευχάριστες συγκινήσεις και μάλιστα όσο το δυνατόν συντομότερα!!!...


Οσο για τα μικροπαραπονάκια που άκουσα παραπάνω,είναι θεμητά και αν πραγματικά νοιώθετε οτι κάτι δεν σας άρεσε απο την χθεσινή βραδιά,με χαρά,θα ακούσουμε όλοι μας τι έχετε να μας πείτε,δεν χρείαζεται ούτε θάρρος,όπως διάβασα παραπάνω,ούτε θράσος,μεταξύ μας είμαστε...Μπορούμε να συζητάμε τα πάντα...
Οσο αφορά όμως τους πραγματικά λίγο ''ριγμένους''μουσικούς μας,η αλήθεια ειναι οτι προσπαθήσαμε να κάνουμε ο,τι μπορούσαμε για να μην τους αδικήσουμε...Ειχαμε ζητήσει και πιάνο στην αίθουσα,γιατι και οι καλεσμένοι μας είχαν την διάθεση κάτι να μας τραγουδίσουν και τους υπέροχους μουσικούς μας θέλαμε να άκουσουμε να μας παίζουν κάτι,αλλά η απάντηση που πήραμε ήταν οτι ο χώρος δεν ενδείκνεται για ζωντανή μουσική..
Τώρα θα μου πείτε γιατι δεν το κάναμε κάπου αλλού,γιατι εκεί ειχε γίνει και η πρώτη συνάντηση και γι'αυτο νοιώθαμε το χώρο πιο οικείο και έτσι η ασφάλεια και η σιγουριά πως θα πάνε όλα καλά,ήταν μεγαλύτερη...
Πάντως επιφυλασόμαστε για το μέλλον..Τώρα όλοι μας είμαστε πιο έτοιμοι για μεγάλα βήματα...

Πιστέυω να μην ενοχλήσει κάποιους,που αν και δεν είμαι η κατ'εξοχήν αρμόδια για όλα αυτα,πήρα το θάρρος και σας έγραψα δύο λόγια,γιατί νοιώθω πια οτι σας ξέρω και μιλάω σε φίλους μου,όποτε συγχωρέστε μου την όποια επεξηγηματική διάθεση...

Να 'στε όλοι καλά!!
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/09, 17:01 από SEIRINE »

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας kithara.gr 2009
« Απάντηση #101 στις: 12/01/09, 16:46 »
Ήμουν κι εγώ εκεί χτες ναι.
Τρομερή οργάνωση και στήσιμο,μπράβο σε όσους ασχολήθηκαν ενεργά και δούλεψαν πραγματικά γι αυτή τη βραδιά.
Μου άρεσε πάρα πολύ η ανθοσύνθεση με την κιθάρα στη μέση,τα εισιτήρια που είχαν το λογότυπό μας καθώς και το λουλούδι που πήραμε ο καθένας ξεχωριστά.

Ένιωσα όμως περίεργα αν και δεν ήταν ούτε κατά διάνοια η πρώτη μου συνάντηση και αυτό γιατί καταρχάς διαπίστωσα ότι ελάχιστα άτομα γνώριζα και αφετέρου γιατί δε μου θύμισε συνάντηση του κιθάρα στο ελάχιστο.
Ήμασταν αρκετά "στημένοι" αν μου επιτρέπεται η έκφραση καθώς δεν υπήρχε η κλασική στρογγυλη΄τοποθέτηση των καθισμάτων με αποτέλεσμα να μιλάμε μόνο με τους διπλανούς μας αφού δεν βοηθούσε ο χώρος για να γυροφέρνουμε.
Γνώρισα μερικούς ακόμα ευτυχώς πριν αρχίσει η εκδήλωση (macmisias τώρα ξέρω οτι έχει καλό support η ΑΕΚ στο forum ) αλλά και πάλι ένιωθα ξένη.

Επίσης θα ήταν καλό οι επίσημοι να παρουσιάζονταν από κάποιον καθώς πχ την κυρία Αστεριάδη ή τον κύριο Κολοκοτρώνη έπρεπε να βρω κάποιον εγώ να μου πει ποιοι ήταν.

Πιο πολύ ένιωσα ότι πήγα σε μια συγκέντρωση ποιητών παρά του κιθάρα.
Πάντα με καλή διάθεση λέω ό,τι λέω απλά επειδή με ξένισαν κάποια πράγματα.

Εις το επανιδείν λοιπόν.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/09, 16:51 από FSL »
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας kithara.gr 2009
« Απάντηση #102 στις: 12/01/09, 17:12 »
συνάντηση με απαγγελια ποιηματων...μάλιστα..κιθαρα καμια, να υποθέσω...?

Σε παρακαλώ... Είχαμε μία πανέμορφη ακουστική...

Αλλά ήταν κομμάτι του ανθοστολισμού...  ;D
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας kithara.gr 2009
« Απάντηση #103 στις: 12/01/09, 17:34 »
Βαγγέλη, το μαγαζί στο δίπλα ακριβώς χώρο είχε πιάνο με ουρά που έπαιζε απαλά μπλουζ και ο κόσμος έτρωγε υπό το φως των κεριών. Σκέψου να αρχίζαμε εμείς με τις γαϊδουροφωνάρες μας και με τις γαϊδουροκιθάρες μας να χαλάμε τον τόπο! Καταλαβαίνεις λοιπόν!!
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας kithara.gr 2009
« Απάντηση #104 στις: 12/01/09, 17:38 »
vaggeli & argo : ορε σαν τα παπουδια του muppet show κανετε!

καμια φωτο θα παιξετε για μας τους μακρινους' ?? και ποτε θα παιχτει το event στο kithara.tv? ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/09, 18:41 από taxfreesax »

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας kithara.gr 2009
« Απάντηση #105 στις: 12/01/09, 17:58 »
Εχει μια ιδιαιτερη γοητεια να βλεπεις και να γνωριζεις απο κοντα ατομα που εχεις ακουσει να παιζουν μουσικη η τα κομματια τους,η εχεις διαβασει τα ποιηματα τους..Η χθεσινη εκδηλωση,ηταν αριστα διοργανωμενη,ενα μπραβο για τα παιδια που ετρεξαν και διεθεσαν χρονο και κοπο,για να περασουμε ολοι καλα,θα ηταν λιγο.Ηαιθουσα ηταν καλη επιλογη,σαν τοποθεσια και χωρος.Αυτο που κατα τη γνωμη μου ελειπε,ηταν το στοιχειο "κιθαρα".Τι εννοω με αυτο?θα μπορουσε πχ αναμεσα στα ποιηματα να παιξει καποιος η καποιοι απο τα μελη μας που ξερουν κλασσικη κιθαρα,καποια κλασσικα κομματια η διασκευες κλασσικων rock κομματιων σε κλασσικη κιθαρα.Να φαινεται και να ακουγεται η αιτια και η αφορμη που μας εφερε ολους κοντα.Τιποτε αλλο.χαρηκα πολυ για τα παιδια που γνωρισα,και ελπιζω στην επομενη συναντηση να γνωρισω και αλλα. :)
Βαγγέλη, το μαγαζί στο δίπλα ακριβώς χώρο είχε πιάνο με ουρά που έπαιζε απαλά μπλουζ και ο κόσμος έτρωγε υπό το φως των κεριών. Σκέψου να αρχίζαμε εμείς με τις γαϊδουροφωνάρες μας και με τις γαϊδουροκιθάρες μας να χαλάμε τον τόπο! Καταλαβαίνεις λοιπόν!!
Απλα μονο μια κλασσικη κιθαρα θα ταιριαζε στην περιπτωση ;)
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας kithara.gr 2009
« Απάντηση #106 στις: 12/01/09, 18:08 »
Λοιπον..βλεπω πολλους παραπονουμενους και δεν μου αρεσει.. :P.Απ οτι φαινεται το λαικο αισθημα ζηταει κιθαρα..κρασοκατανυξη..και οβελια ;D!Το ιδιο και γω.Χτες δεν μπορεσα να ερθω γιατι με χωσαν στην δουλεια..αλλα μιας και ομολογω να πω οτι δεν ειμαι φαν της ποιησης..ισως να ηταν και καλυτερα.Με αφορμη τα παραπονα σας..θα ριξω λαδι στην φωτια..και θα πω..ο λαος θελει Κονακι..το Κιθαρα μπορει :D!Γι αυτο αφηστε την ποιηση και πιαστε τις κιθαρες και τα πιτογυρα!Ελπιζω να κανονιστει συντομα μια "παραδοσιακη" συναντηση του κιθαρα με τα ολα της ;).

Εμ..επειδη εχω μεινει με την απορια..αν μπορει και σε μας που δεν ηρθαν να μας πει καποιος ποιες ακριβως ηταν οι λεγομενες εκπληξεις.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας kithara.gr 2009
« Απάντηση #107 στις: 12/01/09, 19:07 »
Από το πρωϊ προσπαθω να μάθω τι έγινε σε αυτη την εκδήλωση.... Ακούω για πολλές εκπλήξεις, για 6 ποιηματα που απαγγέλθηκαν, για κρασιά που μοιράστηκαν, για εισητήρια με το λογότυπο, για ανθοστήλες, για κάτι τεσπα οργανωμένο με φιλότιμο πάνω απ όλα και μεράκι, χώρις όμως πλούσιες λεπτομέρειες όπως πιστεύω ότι αξίζει...για το μαμώτο του τρεξίματος δλδ..

Ανταυτού διαβάζω γκρίνια για τα 6 ποιήματα που απαγγέλθηκαν (που δεν πιστευω 6 ποιηματα να είναι πάνω από 1 τέταρτο υπόθεση), ότι δεν έπαιξε κανεις κιθάρα και δεν τραγούδησε (και γι αυτο οργάνωση ήθελε από τους άλλους?), ότι δεν είχε πιτόγυρα...

Το αν θα συναντηθείτε για πιτόγυρα είναι άλλο θέμα και παρακαλώ να το ανοίξετε αλλού...  ελπίζω να είμαι κατανοητός και όχι παρεξηγήσιμος...για τον σεβασμό (και μόνο) προς τους βέγγους της εκδήλωσης μιλάω...

εχεί να αναφερθεί κάποιος με λεπτομέρειες στα καλά?

...και συγνώμη...αλλά κουράστηκα.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/09, 19:09 από qrusticks »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας kithara.gr 2009
« Απάντηση #108 στις: 12/01/09, 19:11 »
συνάντηση με απαγγελια ποιηματων...μάλιστα..κιθαρα καμια, να υποθέσω...?

Σε παρακαλώ... Είχαμε μία πανέμορφη ακουστική...

Αλλά ήταν κομμάτι του ανθοστολισμού...  ;D
Κλασσική ήταν...Σε παρακαλώ....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος argentina

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 466
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • argentina
Απ: Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας kithara.gr 2009
« Απάντηση #109 στις: 12/01/09, 19:18 »
Καλησπερα κι απο 'μενα!
Η πρωτη εκδηλωση κοπης πιτας του κιθαρα.γρ ειναι γεγονος.
Ηταν πταγματικα μια διαφορετικη συναντηση... Με επισημους προσκελημενους, απαγγελιες ποιηματων, κληρωση δωρων, λουλουδια...
Διαφορετικη η συναντηση, διαφορετικο και το περιβαλλον! Κατω απ'την Ακροπολη!
Ειμαστε ενα φορουμ, και αυτο που μας ενωνει δεν ειναι το ονομα του, αλλα η τεχνη! Η εκφραση! Η μουσική, η ποιηση...

Ειμασταν 45 ανθρωποι. Η επικοινωνια δεν ηταν απαγορευτικη! Οποιος ηθελε να γνωρισει μπορουσε να γνωρισει, οποιος ηθελε να μιλησει μπορουσε να μιλησει... Να γελασει, να κανει παρεα, να διασκεδασει!!
Δε λεω, το ταβερνακι...  η κιθαρουλα, τα κοψιδια, τα εβιβα...  μας φερνουν πιο κοντα! Αλλα αυτο δε σημαινει οτι μονο με αυτον τον τροπο ειμαστε ικανοι να περασουμε ομορφα.
Δεν εχουμε τη δυνατοτητα να βλεπομαστε ομαδικα καθε μερα, αλλα μπορουμε καθε μερα να επικοινωνουμε γραφοντας. Και αυτο που γραφουμε, ειναι αυτο που ειμαστε! Ας αφησουμε τις μιζεριες  και τις κλαψουρες λοιπον!
 
Αυτη ηταν μια πετυχημενη εκδηλωση κοπης πιτας.
Δεν μας εμποδιζει κανεις να κανουμε και μια κλασσικη κιθαροσυναντηση.











 
Τι τεράστιο ψέμα πρέπει να επινοήσει το μυαλό του... για να μπορέσει να κυριαρχήσει στις αισθήσεις του... να τις γαληνέψει...;
                                                                                                             R. M. Rilke

Αποσυνδεδεμένος argentina

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 466
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • argentina
Απ: Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας kithara.gr 2009
« Απάντηση #110 στις: 12/01/09, 19:21 »
Από το πρωϊ προσπαθω να μάθω τι έγινε σε αυτη την εκδήλωση.... Ακούω για πολλές εκπλήξεις, για 6 ποιηματα που απαγγέλθηκαν, για κρασιά που μοιράστηκαν, για εισητήρια με το λογότυπο, για ανθοστήλες, για κάτι τεσπα οργανωμένο με φιλότιμο πάνω απ όλα και μεράκι, χώρις όμως πλούσιες λεπτομέρειες όπως πιστεύω ότι αξίζει...για το μαμώτο του τρεξίματος δλδ..

Ανταυτού διαβάζω γκρίνια για τα 6 ποιήματα που απαγγέλθηκαν (που δεν πιστευω 6 ποιηματα να είναι πάνω από 1 τέταρτο υπόθεση), ότι δεν έπαιξε κανεις κιθάρα και δεν τραγούδησε (και γι αυτο οργάνωση ήθελε από τους άλλους?), ότι δεν είχε πιτόγυρα...

Το αν θα συναντηθείτε για πιτόγυρα είναι άλλο θέμα και παρακαλώ να το ανοίξετε αλλού...  ελπίζω να είμαι κατανοητός και όχι παρεξηγήσιμος...για τον σεβασμό (και μόνο) προς τους βέγγους της εκδήλωσης μιλάω...

εχεί να αναφερθεί κάποιος με λεπτομέρειες στα καλά?

...και συγνώμη...αλλά κουράστηκα.

Στεργιο οσο πληκτρολογουσα το προηγουμενο μηνυμα απαντησες....
Προσωπικα, σ'ευχαριστω πολυ!!!!
Οσο για τις λεπτομεριες της εκδηλωσης, θα επανελθω!
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/09, 19:23 από argentina »
Τι τεράστιο ψέμα πρέπει να επινοήσει το μυαλό του... για να μπορέσει να κυριαρχήσει στις αισθήσεις του... να τις γαληνέψει...;
                                                                                                             R. M. Rilke

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας kithara.gr 2009
« Απάντηση #111 στις: 12/01/09, 19:28 »


Το αν θα συναντηθείτε για πιτόγυρα είναι άλλο θέμα και παρακαλώ να το ανοίξετε αλλού...  ελπίζω να είμαι κατανοητός και όχι παρεξηγήσιμος...για τον σεβασμό (και μόνο) προς τους βέγγους της εκδήλωσης μιλάω...


συμφωνω μαζι σου Q ... αν και το λεω παραπανω,οτι δε εννοω να μειωσω την κοπη της πιτας,καλο θα ηταν να το μεταφερουμε σε αλλο thread..



εχεί να αναφερθεί κάποιος με λεπτομέρειες στα καλά?



αυτο ακομα περιμενουμε τους ιθυνοντες να μας το ανακοινωσουν... ::)

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας kithara.gr 2009
« Απάντηση #112 στις: 12/01/09, 19:37 »
Πάντως εγώ από όσα άτομα μίλησα σήμερα, και ήταν αρκετά, μόνο καλά λόγια και άριστες εντυπώσεις άκουσα.Μπράβο σας παιδιά!!! :D

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας kithara.gr 2009
« Απάντηση #113 στις: 12/01/09, 19:41 »


Το αν θα συναντηθείτε για πιτόγυρα είναι άλλο θέμα και παρακαλώ να το ανοίξετε αλλού...  ελπίζω να είμαι κατανοητός και όχι παρεξηγήσιμος...για τον σεβασμό (και μόνο) προς τους βέγγους της εκδήλωσης μιλάω...


συμφωνω μαζι σου Q ... αν και το λεω παραπανω,οτι δε εννοω να μειωσω την κοπη της πιτας,καλο θα ηταν να το μεταφερουμε σε αλλο thread..


ε ας ανοιξει ενα νεο thread .... δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο...

οσο για την εκδηλωση εψες... δυστυχως δεν καθησα αρκετη ωρα καθως ειχα μια υποχρεωση το βραδυ... αλλα και απο το λιγο, πηρα μια πολυ καλη γευση...
καθε συναντηση για καλο ξερω γω... βρεθηκαμε με ατομα που ειχαμε καιρο να τα πουμε... γνωριστηκαμε με νεα...
τι μας εμποδιζει να περασουμε ακομα καλυτερα σε μελλοντικη συναντηση??

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας kithara.gr 2009
« Απάντηση #114 στις: 12/01/09, 19:53 »

ε ας ανοιξει ενα νεο thread .... δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο...

τι μας εμποδιζει να περασουμε ακομα καλυτερα σε μελλοντικη συναντηση??

ανοιξαμε και σας περιμενουμε!! :)

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας kithara.gr 2009
« Απάντηση #115 στις: 12/01/09, 20:53 »
Παιδιά, η ποικιλία είναι προσόν και όχι μειονέκτημα!

Το ότι έγινε μια συνάντηση διαφορετική από τις άλλες δεν σημαίνει ότι οι άλλες θα καταργηθούν! Η "διαφορετικότητα" σημαίνει εμπλουτισμό και πρέπει ο καθένας να δει τι καλό θα πάρει μέσα από αυτήν. Και μέσα στην κοινότητα του Κιθάρα, ένα από τα πιο βασικά μας πιστεύω είναι ότι δεν θίγουμε τις προτιμήσεις του άλλου.

Από την πλευρά μου, θα το έβλεπα "περίεργο" να γίνεται απαγγελία ποιημάτων από ηθοποιό ανάμεσα σε κοψίδια και πιτόγυρα... :P :P :P

Και όσοι πεθυμήσατε κιθαροσυνάντηση με ρετσίνες και τραγούδι μέχρι βραχνιάσματος, πολύ ευχαρίστως!!! Ο δρόμος, όπως πάντοτε, ανοιχτός και τα σκυλιά όχι μόνο δεμένα, αλλά τραγουδάνε με κιθάρες και μαντολίνα!
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας kithara.gr 2009
« Απάντηση #116 στις: 12/01/09, 21:01 »
Επειδή τελικά βλέπω να οδηγούμε τα πάντα στην καταστροφή να προσθέσω τώρα που μου ρθαν στο μυαλό μερικά ακόμα θετικότατα σημεία πέραν όσων ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμά μου.
Εκτός της θέας που ευτυχώς ο ουρανός ήταν καθαρός (αν και το κρύο τσάκιζε κόκκαλα χτες) και την απολαύσαμε η βασιλόπιτα ήταν πεντανόστιμη καθώς και η κιθάρα που δόθηκε σαν δώρο ήταν απίστευτη.Ευτυχώς ανακάλυψα ότι ο δημιουργός της μένει πολύ κοντά στο σπίτι μου και μπορεί να τον δωροδοκήσω κάποια στιγμή να μου φτιάξει και μένα μία....

Να ξαναπώ μπράβο σε όσους δούλεψαν γι αυτό με πρωτεργάτη το lampro γι αυτή την εκδήλωση.Γιατί αυτό ήταν μια εκδήλωση.
Όντως κάποιοι από μας έχουμε συνηθίσει το κιθάρα να χαλάει κόσμο όπου πάει αλλά τελικά νομίζω να βρούμε τη χρυσή τομή ώστε να συναντηθούν τα κέφια όλων.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας kithara.gr 2009
« Απάντηση #117 στις: 12/01/09, 23:51 »
Ευχαριστώ εκ καρδίας όσους βοήθησαν να πραγματοποιηθεί η εκδήλωση της κοπής πρωτοχρονιάτικης πίτας, κάτι που δεν είναι εύκολο, ιδίως όταν γίνεται για πρώτη φορά. Προσπαθήσαμε για πολλά πράγματα, τα περισσότερα τα καταφέραμε καλά, μερικά έτσι κι έτσι, και μερικά δεν έγιναν καθόλου. Χάρηκα πολύ που είδα αρκετό κόσμο και που οι περισσότεροι έφυγαν με δωράκια! Λυπάμαι που δεν κατάφερα να μιλήσω όσο θα ήθελα με όλους, αλλά έπρεπε να ασχοληθώ με πολλά και δεν προλάβαινα.

Χάρηκα επίσης που σε γενικές γραμμές δημιουργήθηκε μια θετική εικόνα. Τυχόν παραπονάκια, πάντα θα υπάρχουν, για οτιδήποτε. Πριν κάνετε την κριτική σας, έχετε υπόψη ότι αυτή η εκδήλωση ήταν κυρίως για την κοπή της πίτας και το μοίρασμα δώρων (ευγενικές προσφορές μελών της κοινότητάς μας), και αυτό πιστεύω ότι το κάναμε ικανοποιητικά. Και για πρώτη φορά είχαμε επίσημους καλεσμένους, που ήρθαν με καλή διάθεση απέναντί μας, και έφυγαν με ακόμα καλύτερη.

Δεν πήγαμε για να φάμε, ούτε για να πιούμε, ούτε για να παίξουμε μουσική όλοι μαζί χύμα. Αυτά τα κάνουμε σε άλλου είδους συναντήσεις και σε άλλο χώρο. Θέλαμε να έχουμε σχετικά υψηλό επίπεδο για αυτήν τη εκδήλωση, σε ένα ανάλογο χώρο, και με ανάλογους καλεσμένους. Όλες οι άλλες συναντήσεις που δεν χρειάζονται επισημότητα, φυσικά δεν θα ακολουθούν παρόμοιο πρότυπο.

Η απαγγελία ποιημάτων ήταν μια μίνι παρένθεση, για να μπορέσουν να ακουστούν δημιουργίες στίχων/ποιημάτων με φωνή, από μια γυναίκα που ξέρει καλά πως να το κάνει. Πιστεύω ότι ήταν πολύ ενδιαφέρον, και επίσης έδωσε χαρά στους δημιουργούς που ενδιαφέρθηκαν να στείλουν τις δημιουργίες τους προς απαγγελία.

Η μουσική υπόκρουση, με μουσική μελών μας, δεν έγινε όχι γιατί θέλαμε να "εξυψώσουμε" τους ποιητές και να "ρίξουμε" τους μουσικούς, αλλά γιατί δεν υπήρξε σχεδόν κανένα ενδιαφέρον από μουσικούς για να προτείνουν τις συνθέσεις τους για να ακουστούν.

Όταν τελειώσαμε και με το μοίρασμα των δώρων, είχαμε καλύτερη δυνατότητα να κυκλοφορήσουμε λίγο στον χώρο και να μιλήσουμε μεταξύ μας. Εγώ πάντως την αξιοποίησα όσο μπορούσα!

Χαίρομαι επίσης που αυτή η εκδήλωση ήταν αφορμή για να ανάψει η επιθυμία για νέες συναντήσεις, και σε αυτούς που τους άρεσε η εκδήλωση (γιατί πέρασαν καλά) και σε αυτούς που γκρινιάζουν (γιατί θα προτιμούσαν κάτι διαφορετικό). Ας κανονίσουμε λοιπόν την επόμενη συνάντηση, σε πιο χαλαρό κλίμα για να κάνουμε ότι γουστάρουμε. Όμως να κανονιστεί σχετικά καλά, για να μην υπάρχουν άλλου είδους γκρίνιες, ότι όλα ήταν χύμα ::)

Καλή δημιουργική χρονιά!

Υ.Γ. Φωτογραφίες θα μπουν στο άλμπουμ σύντομα... (έχω και μια φανταστική, με την ακρόπολη και την πανσέληνο!). Όσοι έχουν φωτογραφίες, να μου στείλουν ΠΜ για να κανονίσουμε πως θα τις πάρω. Έχουμε και βίντεο, το περιμένω κι αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/09, 00:47 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας kithara.gr 2009
« Απάντηση #118 στις: 13/01/09, 00:34 »
Θέλω να πω ορισμένα πράγματα σχετικά με τα διάφορα "παραπονάκια" που γράφτηκαν, για τη χθεσινή εκδήλωση.

Το Kithara.gr να μη ξεχνάμε οτι είναι ένα site..ένα forum..ένα chat!! Πέρα από μια πολύ ζεστή κοινωνία (μουσική και οχι μόνο κοινωνία), πηγή ενημέρωσης, πληροφόρησης, επικοινωνίας και γιατί οχι, εκπαίδευσης, είναι ένα site.

Πόσα λοιπόν site πανελλαδικά, διοργανώνουν τέτοιες εκδηλώσεις ?? Εγώ δε γνωρίζω κανένα άλλο. Κι αν σκεφτούμε, πως δεν είναι η μοναδική προσπάθεια που κάνουν οι διαχειριστές αυτού του site, ουσιαστικά για όλους εμάς, δηλαδή τα μέλη του, τότε νομίζω πως είναι κρίμα και άδικο να στεκόμαστε στο αν ακούστηκαν 6 ή 16 ποιήματα ή στο αν για ακόμη μια φορά κάποιος μας έδειξε το ταλέντο του στην κιθάρα.

Από τη στιγμή που το site δίνει χώρο και "αέρα" και σε ποιητές, αυτό σημαίνει πως εκφράζει και άλλες μορφές τέχνης. Και η ποίηση είναι άμεσα συνδεδεμένη τέχνη με τη μουσική. Καλό θα ήταν να μη το ξεχνάμε και να μη το παραβλέπουμε αυτό.

Τα ποιήματα που ακούστηκαν ήταν μελών του Kithara.gr και οφείλουμε όλοι μας να σεβόμαστε την καλλιτεχνική και πνευματική προσπάθεια κάθε μέλους, ξεχωριστά.

Με συγχωρείτε αν τα γραπτά μου φαίνονται ολίγον επιθετικά...αλλά ας μην γινόμαστε "Έλληνες" παραπονιάρηδες με το παραμικρό... :)

Με εκτίμηση.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας kithara.gr 2009
« Απάντηση #119 στις: 13/01/09, 12:45 »
Ας πω τώρα μερικά παραπάνω για την συγκεκριμένη βραδιά, πέρα από αυτά που είπα ήδη...

Ο χώρος που μαζευτήκαμε ήταν όμορφος. Για μένα πάντως το καλύτερο ήταν η θέα προς την ακρόπολη, και η πανσέληνος που ανέτειλε πλαϊ της! Εγώ έφτασα πιο νωρίς για διάφορες ετοιμασίες. Δεν κατάφερα την ζωντανή αναμετάδοση της βραδιάς λόγω τεχνικών προβλημάτων, του μαγαζιού βασικά. Μέχρι να μαζευτεί ο κόσμος, είχαμε χρόνο για κουβεντούλα μεταξύ των μελών αλλά και των επίσημων προσκεκλημένων (επειδή δυσκολεύομαι να συγκρατώ ονόματα και δεν θέλω να ξεχάσω να αναφέρω κανέναν, παρακαλώ τον Λάμπρο να τους αναφέρει).

Πριν κόψουμε την πίτα αυτοσχεδίασα δυο λόγια για να πω στο μικρόφωνο (και φάνηκε ότι δεν είμαι καλός σε αυτό! :P) . Τελικά δεν ήταν δυνατόν να κόψουμε μία τεράστια πίτα για όλους, αλλά μια μικρή που μοιράστηκε κυρίως στους επίσημους, και στους υπόλοιπους δόθηκαν κομμάτια προ-κομμένης πίτας. Γι'αυτόν τον λόγο, το δώρο που συνόδευε το φλουρί (η ανθοσύνθεση), αποδεσμεύτηκε από το φλουρί και μπήκε στην κλήρωση. Το φλουρί κέρδισε ο Διονύσης, υιός του Σπύρος, μαζί με την αγάπη μας.

Ακολούθησε η κλήρωση των δώρων, με τα κουπόνια της εισόδου στο μαγαζί, συν μερικά έξτρα κουπόνια που αγοραζόντουσαν από όποιον ήθελε. Το πρώτο δώρο, μια πανέμορφη ανθοσύνθεση με μια κιθάρα να ξεπροβαλλει σαν να'χει φυτρώσει, κέρδισε ο καλεσμένος μας κ. Κολοκοτρώνης, ποιητής. Το δεύτερο δώρο, ενα ασημένιο χειροποίητο μενταγιόν σε σχήμα κιθάρας, κέρδισε το μέλος axrwmos. Από ένα μπουκάλι κρασί κέρδισαν 18 παρευρισκόμενοι. Από ένα CD κέρδισαν 12 παρευρισκόμενοι. (Δείτε λεπτομερή λίστα δώρων στο αρχικό μήνυμα της συζήτησης). Επίσης δόθηκαν αναλόγιο, ραδιοφωνάκι, πένες, που δεν είχαν ανακοινωθεί, και πρέπει να αναφέρω τώρα ότι ήταν προσφορά της εταιρίας Φίλιππος Νάκας.

Ξεκίνησα να γράφω ευχαριστίες για αυτούς που ασχολήθηκαν για να πραγματοποιηθεί αυτή η εκδήλωση, αλλά τελικά δίστασα, γιατί είναι αρκετοί και φοβάμαι μην ξεχάσω κανέναν. Άλλωστε, απ'ότι κατάλαβα, δεν τους ενδιαφέρουν τόσο οι δημόσιες ευχαριστίες. Προσωπικά, έχουν ήδη λάβει τις ευχαριστίες και την εκτίμησή μου! :)

Ευχαριστώ τους επίσημους καλεσμένους μας που μας έκαναν την τιμή να είναι μαζί μας, και αφού απ'ότι φαίνεται τους άρεσε η κοινότητά μας ελπίζω να τους ξαναδούμε σε κάποια πιο "χαλαρή" συνάντηση (να πουν και κανα τραγούδι, να πιούν κανά κρασί!) και -γιατί όχι- ως μέλη του φόρουμ.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/09, 12:49 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ Τ.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας kithara.gr 2009
« Απάντηση #120 στις: 13/01/09, 13:10 »


Πόσα λοιπόν site πανελλαδικά, διοργανώνουν τέτοιες εκδηλώσεις ?? Εγώ δε γνωρίζω κανένα άλλο. Κι αν σκεφτούμε, πως δεν είναι η μοναδική προσπάθεια που κάνουν οι διαχειριστές αυτού του site, ουσιαστικά για όλους εμάς, δηλαδή τα μέλη του, τότε νομίζω πως είναι κρίμα και άδικο να στεκόμαστε στο αν ακούστηκαν 6 ή 16 ποιήματα ή στο αν για ακόμη μια φορά κάποιος μας έδειξε το ταλέντο του στην κιθάρα.




Θα συμφωνήσω απόλυτα με το φιλο blues me,πάραπονα και τέτοια σχόλια για μια τέτοια εκδήλωση δεν αξίζει να γίνονται,δε ξέρω κανενα άλλο site που να προσπαθει τοσο πολύ για τα μέλη του και τα μέλη να προσπαθουν για το site,απο τη προχτεσινη βραδιά ωφεληθηκαμε όλοι,ένα μεγαλο μπράβο σε αυτους που για μένα ήταν οι πρωτεργατες της ολης προσπάθειας.Οσοι θέλανε κοψίδια και τα λοιπά ηπήρξανε και μεθεόρτια αλλά δεν μείνατε και πολλά άτομα στο τέλος βρε παιδιά.
Θέλω να πω και κάτι ακόμα..Οι στιχουργοί χρειάζονται τους μουσικούς και οι μουσικοί το αντίστροφο.Αν για κάτι λυπάμαι δεν είναι οι κιθάρες που δεν ακουστήκαν αλλά τα μέλη που λείψανε αναγκαστικά όπως ο  kuiper  και ο Νεος κιθαρωδός.

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας kithara.gr 2009
« Απάντηση #121 στις: 13/01/09, 15:33 »

Γνωρίζατε όλοι πως μαζί μας θα βρίσκεται ο Θάνος Καλλίρης… ως Μέλος της Κ. Επιτροπής του Διαγωνισμού Στίχου… και ήρθε στην ώρα του… στην ώρα τους ήρθαν και όσοι  θέλησαν να τιμήσουν την 1η κοπή πίτας του κιθάρα…
Η κα. Πόπη Αστεράδη, ο συνθέτης κος. Χρήστος Μπέλτσιος, ο συγγραφέας κος. Νικόλας Κολοκοτρώνης,
η ηθοποιός κα. Κατερίνα Βακαλοπούλου, ο ζωγράφος και διευθυντής της Δ. Πινακοθήκης Καλλιθέας κος Κέντση Ρούτσης και ήρθαν όλοι στην ώρα τους…
Στην ώρα τους δυστυχώς δεν ήρθαν πολλά από τα μέλη του kithara… που είχαν κάνει κρατήσεις θέσεων. (περίπου 20 κρατημένες θέσεις ήταν άδειες)

Το kithara σήμερα, είναι τι;  Δυο μεγάλες οικογένειες… Μουσικών και Ποιητών…αλλά όχι μόνο… Εκπροσωπήθηκαν όσο το δυνατόν περισσότερες μορφές τέχνης…
Σε μια εκδήλωση 3 ωρών, μπορεί να ενόχλησαν 10 λεπτά με 6 ποιήματα μελών που ήταν εκεί και το δήλωσαν στο συγκεκριμένο θέμα της σελίδας τους;
Δείτε στο αντίστοιχο θέμα των μουσικών’’Δικές μας συνθέσεις και τραγούδια’’, για την μουσική επένδυση της εκδήλωσης, πού εστιάστηκε το ενδιαφέρον… Δεν υπήρξε ανάλογο ενδιαφέρον και γι αυτό λυπάμαι… και ήταν ίσως το μόνο ‘’μελανό’’ σημείο.
Υπήρξαν τεχνικές δυσκολίες για την ζωντανή αναμετάδοση… Μαγνητοσκοπήθηκε όμως και θα μπορείτε σύντομα όσοι ενδιαφέρεστε να δείτε τι ακριβώς συνέβη… Δεν θα δείτε όμως τη ζεστασιά…την λάμψη των ματιών, τον Ιερό βράχο κάτω από την λάμψη της πανσελήνου… να προσπαθεί να αποζημιώσει όλους εκεί, για τις πιθανές ‘’ατέλειες’’ του προγράμματος που ναι, υπήρξαν...
Όλοι σήμερα εκτός του φόρουμ, μιλούν για μια ‘’εκδήλωση’’ που κατάφερε να μην είναι ψυχρή και στημένη…
Σαφώς η ‘’ποίηση’’ δεν ζητιανεύει από κανέναν κατανόηση… όμως υπάρχει παντού γύρω σας… Με χαρά διαπίστωσα πως  σε λίγες ημέρες θα υπάρξει μια σουβλακοσυνάντηση  με κιθάρες. Θα προσπαθήσω να είμαι εκεί… αλλά θα θελα να μου πείτε αλήθεια, τι θα ερμηνεύσετε; Στίχους και ποιήματα ή την άλφα βήτα;
Η μουσική χρειάζεται την ποίηση και η ποίηση την μουσική…
Το kithara, καταφέρνει να ισορροπεί και τους δυο κόσμους… και να προσπαθεί μέσα από την ενεργή συμμετοχή των μελών του ( γιατί αυτό είναι) να τους φέρει πιο κοντά…

Κύριοι της μουσικής οικογένειας του kithara ετοιμαστείτε…. Γιατί όπως και η αρχική ανακοίνωση της πρόσκλησης για την κοπή έλεγε, εκεί σας περίμεναν εκπλήξεις…από αυτές προέκυψαν (όπως ήταν αναμενόμενο) και άλλες… έτσι λοιπόν  μην απορήσετε αν η επόμενη εκδήλωση που αφορά ποιητές και απαγγελίες  γίνει στον ΙΑΝΟ, ούτε αν πραγματοποιηθεί φεστιβάλ μουσικής του kithara, ούτε για το ότι η κα. Πόπη Αστεριάδη, θα ναι ο τελικός κριτής και ερμηνευτής του νικητήριου θέματος του επόμενου διαγωνισμού στίχου και σύνθεσης… (Της έγινε η πρόταση από τα μέλη της Ο.Ε. του παρόντος διαγωνισμού και το  θεώρησε μεγάλη της τιμή. Δεν θέλω να πω σήμερα κάτι παραπάνω γι αυτό. Εύχομαι μόνο να μπορέσουμε να σταθούμε άξιοι της πρόκλησης). Σε λίγο επιστρέφει με ένα νέο cd…όχι όπως η ίδια δήλωσε, για να κάνει μια νέα καριέρα… αλλά γιατί το θέλει και μπορεί… Το θέλει επίσης και μπορεί, να συμμετέχει σε ‘’υγιής‘’  διαδικασίες που θα βοηθήσουν νέους δημιουργούς...
Αν αναλογιστούμε τώρα, πως η Ιστορία, την έχει άρρηκτα συνδέσει με την χρυσή εποχή του ελληνικού τραγουδιού και αν και πόσο μεγάλη είναι η ‘’πρόκληση’’ για όλους εμάς εδώ… θα ασχολούμαστε άλλο, με το εαν στο Διόνυσο…  πήγαμε για σουβλάκια!
Η ‘’γκρίνια’’  οδηγεί μόνο στην απογοήτευση… και δεν αξίζει σε κανέναν εδώ…

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα την κα. Εφη Ιωαννίδου και το ανθοπωλείο fertilia, γιατί μέσα από μια άλλη μορφή τέχνης, ξεπέρασαν τις προσδοκίες μας…

Φυσικά υπήρχε και το λογότυπο του κιθάρα… και γούρι 2009  μαζί με ένα τριαντάφυλλο, για τον κάθε ένα που ήρθε… και δώρα που δεν είχαν προλάβει να ανακοινωθούν. Ως προς την ανακοίνωση- πρόσκληση για την κοπή λοιπόν, ήμασταν συνεπείς… (υπήρξαν πολλές εκπλήξεις!)  Ως προς τον χώρο επίσης… Για τις αναγγελίες των επισήμων… δεν κρίθηκε αναγκαίο μιας και όλοι τους ήρθαν, όχι για να κάνουν δημόσιες σχέσεις… Συστήθηκαν όλοι κατά την διαδικασία της κλήρωσης και έστειλαν σε όλους τις ευχές τους…

Οι άνθρωποι που ‘’δούλεψαν’’ για την εκδήλωση της κοπής…(εύχομαι) να το κάνουν με το ίδιο πάθος και για ότι αυτήν, θα ακολουθήσει…
argentina,  pinelopi , Neikos , x-versous , SEIRINE, ΓΙΩΡΓΟΣ Τ. … AtticanSky,
armagedon, Ο Νέος Κιθαρωδός, MACMISIAS…και φυσικά ο Βραζίλης.

Εγώ σας ευχαριστώ πολύ… καταφέρατε να κάνετε ότι ως σήμερα, κανένα άλλο  ‘’φορουμ’’… 
Καταφέρατε να κάνετε μια κοπή πίτας… εκδήλωση Πολιτισμού…
 
Φυσικά και δεν είναι υποχρεωτικό, να το αντιληφθούν ή να το αναγνωρίσουν ή να το κατανοήσουν όλοι… ειδικά όταν γίνετε για πρώτη φορά…

Μπράβο σε όλους σας κι ευχαριστούμε όλους και για όλα.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/03/09, 16:37 από lampros. »

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας kithara.gr 2009
« Απάντηση #122 στις: 13/01/09, 17:06 »
να πω και γω δυο λόγια για την εκδήλωση αυτή  :)

Ας ξεκινήσω με ειλικρινείς ευχαριστίες σε όλους όσους στήριξαν με την παρουσία τους αυτήν την πρωτοβουλία, επίσημους και ανεπίσημους.
Ήταν τιμή για μας που αναλάβαμε να φέρουμε σε πέρας αυτήν την εκδήλωση να παρευρεθείτε όλοι εσείς.

Δεν ήταν εύκολη δουλειά το στήσιμο μιας τέτοιας εκδήλωσης ιδιαίτερα επειδή ήταν η πρώτη φορά που επιχειρήθηκε κάτι τέτοιο και επίσης επειδή οι περισσότερες προσπάθειες συνεννόησης μεταξύ μας λάμβαναν χώρα μέσα από τις οθόνες μας.

Η πρώτη κοπή της πίτας του 2009 για το Κιθάρα στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία ! Έλειπαν τα πιτόγυρα αλλά υπήρχε η πεντανόστιμη βασιλόπιτα  ;D

Και...βρε παιδιά όλοι εσείς που γκρινιάξατε μου θυμίσατε λιγουλάκι (ακριβώς από την απέναντι πλευρά) αυτούς τους δήθεν κουλτουριάρηδες αυτούς τους ντεμέκ διανοούμενους που αδυνατούν να παρευρεθούν σε εκδήλωση αν δεν υπάρχει μουσική υπόκρουση Μπαχ, αν δε ρέει άφθονη γαλλική σαμπάνια και αν δεν υπάρχει πάνω στο ξεροψημένο κράκερ καπνιστός σολωμός και χαβιάρι λουστρίνι!

Είμαστε όλα!

Είμαστε και ντονέρ με χύμα ρετσίνα , είμαστε παϊδάκι και κοψίδι να λαδώνει το δάχτυλο μέχρι αηδίας, είμαστε και τζαζ και ροκ, είμαστε και ποιητές κι ανεμοστρόβιλοι, είμαστε και βασιλόπιτα με θέα την ακρόπολη, είμαστε και Πόπη Αστεριάδη και Πέγκυ Ζήνα και Πασχαλίδης και Βέρντι και Παπακωνσταντίκου και Μάλαμας και "έχω ένα μυστικό κρυμμένο στης καρδιάς τα βάθη...", είμαστε και το Ρέκβιεμ ενός Ονείρου είμαστε και Δεσποινίς Διευθυντής και ο Μπακαλόγατος!

Είμαστε και κιθάρα και μπουζούκι και τσέμπαλο και τουμπελέκι και πιάνο με ουρά και ότι γουστάρουμε, όποτε γουστάρουμε!

Ξεκολλάτε.....δεν είναι η ποίηση κολλητική.... μόνο πολιτισμός είναι μη τη φοβάστε  ;)

Είμαστε και ντίρλα είμαστε και γκλαμουράτοι, είμαστε παντός καιρού βρε παιδιά, μαγκιά μας  !!!!!!!!!!!!!
Μην κατηγοριοποιήστε...μην βάζετε ταμπελίτσες

Δεν είμαστε ΜΟΝΟ ποιητές και χλίδα και κολωνάτο ποτήρι, είμαστε ΟΛΑ και πάνω απ' όλα έχουμε κέφι και διάθεση να φτιάχνουμε και να δημιουργούμε καινούρια πράγματα και να χαιρόμαστε σαν μικρά παιδιά κάθετί όμορφο.
Κι αυτό το προχθεσινό ήταν όμορφο από πολλές πολλές πλευρές  :)


όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας kithara.gr 2009
« Απάντηση #123 στις: 13/01/09, 17:08 »
Ήταν πραγματικά υπέροχα!Πέρασα πολύ όμορφα!Ένα μεγάλο μπράβο στους διοργανωτές...ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!Χικ! :)


Ήσουν στο χθεσινό, και λες "χικ"?

Αν είχε γίνει στο "Κονάκι" δηλαδή, θα ξύπναγες σε κανα παγκάκι να υποθέσω...
Το ''χικ'' πήγαινε στο κρασί που κέρδισα...χε,χε ;D Pascal, σκέφτεσαι σαν εμένα,ΣΩΣΤΗ!
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/09, 17:15 από LILAKI »
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας kithara.gr 2009
« Απάντηση #124 στις: 13/01/09, 20:41 »
Είμαστε και ντονέρ με χύμα ρετσίνα , είμαστε παϊδάκι και κοψίδι να λαδώνει το δάχτυλο μέχρι αηδίας, είμαστε και τζαζ και ροκ, είμαστε και ποιητές κι ανεμοστρόβιλοι, είμαστε και βασιλόπιτα με θέα την ακρόπολη, είμαστε και Πόπη Αστεριάδη και Πέγκυ Ζήνα και Πασχαλίδης και Βέρντι και Παπακωνσταντίκου και Μάλαμας και "έχω ένα μυστικό κρυμμένο στης καρδιάς τα βάθη...", είμαστε και το Ρέκβιεμ ενός Ονείρου είμαστε και Δεσποινίς Διευθυντής και ο Μπακαλόγατος!

Είμαστε και κιθάρα και μπουζούκι και τσέμπαλο και τουμπελέκι και πιάνο με ουρά και ότι γουστάρουμε, όποτε γουστάρουμε!



Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!  :)

Δε μπορώ να καταλάβω τι κακό μπορούν να δημιουργήσουν 6 ποιήματα, βρε παιδιά! Πόση ώρα κράτησαν, για όνομα! Δεν έχετε ποτέ βρεθεί σε παρέες που να βαριέστε αφάνταστα και να αναρωτιέστε "τι θέλω εγώ εδώ πέρα?" και να μετράτε την ώρα να την κάνετε? 6 ποιήματα σας χάλασαν?  :(
Εντάξει, δεν αρέσει σε όλους η ποίηση, αλλά και μόνο που αυτά τα ποιήματα είναι "παιδιά" μελών του φόρουμ μας, άξιζαν να τους δώσετε λίγη προσοχή...

Τώρα, για τα άλλα "παραπονάκια", ένα έχω να πω:
Ήρθα προχθές με ένα μη μέλος του Κιθάρα (μουσικός, όπως οι περισότεροι εδώ μέσα). Μαζί πήγαμε και παλαιότερα σε μια "μη επίσημη" ταβερνοσυνάντηση, με όλα όσα περιγράφετε πως συμβαίνουν σε μια τέτοια (φάγαμε και ήπιαμε του σκασμού, παίξαμε και τραγουδήσαμε μέχρι να καούν τα δάχτυλα και οι χορδές της φωνής μας!). Προχθές όμως έγινε μέλος του Κιθάρα! Όχι γιατί πέρασε καλύτερα, αλλά γιατί αναγνώρισε τη προσπάθεια του φόρουμ μας. Τη προσπάθεια να φέρει κοντά αξιόλογους δημιουργούς και να αναδείξει το ταλέντο τους σε μια εποχή όπου οι "καλοί" πάνε στο πάτο του βαρελιού, ενώ οι φελλοί επιπλέουν...

Άντε, καλή χρονιά να έχουμε!
Και του χρόνου!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/08, 20:00
από DREAM AWAY
6 Απαντήσεις
3930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/09, 02:10
από zeromancer
10 Απαντήσεις
5459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/09, 08:32
από philip the great
0 Απαντήσεις
3480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/08, 19:52
από Βραζίλης
271 Απαντήσεις
76503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/09, 21:36
από Arg0
94 Απαντήσεις
29594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/09, 00:14
από taxfreesax
47 Απαντήσεις
15645 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/09, 20:59
από D@ve Murray
73 Απαντήσεις
19933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/09, 14:47
από hoba
155 Απαντήσεις
38473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/09, 21:19
από Spell@lchemist!
143 Απαντήσεις
41027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/09, 21:58
από Vasilis P.