Αποστολέας Θέμα: Isis  (Αναγνώστηκε 8131 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Isis
« στις: 14/07/06, 12:47 »
Λοιπόν, αυτή η μπάντα είναι απίστευτη! Έχουν απίστευτη ατμόσφαιρα στα τραγούδια τους και θεωρώ ότι τον επόμενο χρόνο θα παραμιλάμε όλοι με αυτούς. Τους ακούω εδώ και 2 χρόνια περίπου και περιμένω να ακούσω το καινούριο τους άλμπουμ που θα βγεί φέτος κάποια στιγμή. Παρόμοια συγκροτήματα είναι οι Neurosis, Cult Of Luna, Burst.
Ανήκουν σε ένα underground κίνημα που ονομάζεται post hardcore (εσείς που είστε φανατικοί hardcore-άδες θα ξενερώσετε) και πραγματικά, είναι από τα καλύτερα πράγματα που κυκλοφορούν. Προτείνω να αγοράσετε (ή να κατεβάσετε) Oceanic ή Panopticon.

In fiction.........
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Isis
« Απάντηση #1 στις: 15/07/06, 00:07 »
re fys bandara einai sumfwnw alla dn briskw to noima autou tou thematos.Dld dn blepw na kaneis kamia diskokritikh. Exei noima na arxisoume oloi na leme "pw pw bandara,theoi " kai blah blah?Me auto to skeptiko oti banda goustarw na bazw ena thema gia auth.Sto lew giati to kaneis suxna telaiutea

filika
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Isis
« Απάντηση #2 στις: 18/07/06, 09:07 »
Περίμενω να ακούσει ο κόσμος τίποτα από αυτούς έτσι ώστε να κάνει δισκοκριτική μόνος του και να απαντήσει. Αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι να φέρω καινούρια συγκροτήματα μέσα στο forum γιατί όλο τα ίδια και τα ίδια λένε. Οπότε...
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ TOOL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Isis
« Απάντηση #3 στις: 18/07/06, 22:17 »
εγω εχω το πανοπτικον το οποιο γαμει και θελω να παρω το αυστραλασια
περιμενω με αγωνια το καινουργιο

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Isis
« Απάντηση #4 στις: 18/07/06, 22:19 »
to australasia einai twn pelican re si  ::)
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Isis
« Απάντηση #5 στις: 19/07/06, 03:38 »
to australasia einai twn pelican re si  ::)

Όντως των Pelican είναι...κι εγώ το Panopticon έχω και είναι κορυφαίο...έχω ακούσει κάποια πράγματα από το Oceanic και φαίνεται φανταστικό...το In Fiction από το Panopticon είναι το αγαπημένο μου κομμάτι του δίσκου...γενικά ο δίσκος για όσους δε ξέρουν πως ηχούν οι Isis ηχεί στα δικά μου αυτιά (όπως έχω ξαναπει σε παλιότερη συζήτηση) σαν να τζαμάρουν οι Tool με τους Mastodon σε διασκευές Pink Floyd με ένα post-rock αέρα...δε μπορώ να βρώ καλύτερο τρόπο να το περιγράψω...οι δυναμικές αλλάζουν συνέχεια, τα brutal φωνητικά τα διαδέχονται καθαρά, οι αρμονίες (ειδικά στα ακουστικά περάσματα) είναι υπεράνω κριτικής και το μπάσο παίζει ηγετικό ρόλο στο όλο μουσικό οικοδόμημα...γενικά το όλο άκουσμα πρόκειται για εμπειρία...

Αποσυνδεδεμένος ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ TOOL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Isis
« Απάντηση #6 στις: 19/07/06, 15:36 »
to australasia einai twn pelican re si  ::)

Όντως των Pelican είναι...κι εγώ το Panopticon έχω και είναι κορυφαίο...έχω ακούσει κάποια πράγματα από το Oceanic και φαίνεται φανταστικό...το In Fiction από το Panopticon είναι το αγαπημένο μου κομμάτι του δίσκου...γενικά ο δίσκος για όσους δε ξέρουν πως ηχούν οι Isis ηχεί στα δικά μου αυτιά (όπως έχω ξαναπει σε παλιότερη συζήτηση) σαν να τζαμάρουν οι Tool με τους Mastodon σε διασκευές Pink Floyd με ένα post-rock αέρα...δε μπορώ να βρώ καλύτερο τρόπο να το περιγράψω...οι δυναμικές αλλάζουν συνέχεια, τα brutal φωνητικά τα διαδέχονται καθαρά, οι αρμονίες (ειδικά στα ακουστικά περάσματα) είναι υπεράνω κριτικής και το μπάσο παίζει ηγετικό ρόλο στο όλο μουσικό οικοδόμημα...γενικά το όλο άκουσμα πρόκειται για εμπειρία...

.το οκεανικ εννουσα.απλως θελω να παρω και το πελικαν και τα μπερδεψα

Αποσυνδεδεμένος om

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • [...]
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Isis
« Απάντηση #7 στις: 22/07/06, 04:08 »
Wills Dissolve

Αποσυνδεδεμένος Bachante

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't look too far..
    • Προφίλ
Απ: Isis
« Απάντηση #8 στις: 24/08/06, 10:53 »
 ακουσα το oceanic 2 η 3 φορες σε ενα φιλο μου και μου αρεσε πολυ. αρκετα διαφορετικο απο οτιδιποτε κυκλοφορει στισ μερες μας. Μελαγχολικο, ατμοχφαιρικο, αργο και μινιμαλιστικο, σιγουρα θα πρεπει να τους ψαξω παραπανω τους Isis

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Isis
« Απάντηση #9 στις: 24/08/06, 13:20 »
ακουσα το oceanic 2 η 3 φορες σε ενα φιλο μου και μου αρεσε πολυ. αρκετα διαφορετικο απο οτιδιποτε κυκλοφορει στισ μερες μας. Μελαγχολικο, ατμοχφαιρικο, αργο και μινιμαλιστικο, σιγουρα θα πρεπει να τους ψαξω παραπανω τους Isis
Έχουν βγεί αρκετές μπάντες που παίζουν στο στυλ των Isis όπως οι Cult Of Luna, Burst, Callisto, Envy κτλ
Absence Of Truth θα λέγεται το καίνουριο άλμπουμ των Isis και θα κυκλοφορήσει στις 31 Οκτωβρίου. Για να δούμε..
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος Bachante

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't look too far..
    • Προφίλ
Απ: Isis
« Απάντηση #10 στις: 24/08/06, 23:44 »
ακουσα το oceanic 2 η 3 φορες σε ενα φιλο μου και μου αρεσε πολυ. αρκετα διαφορετικο απο οτιδιποτε κυκλοφορει στισ μερες μας. Μελαγχολικο, ατμοχφαιρικο, αργο και μινιμαλιστικο, σιγουρα θα πρεπει να τους ψαξω παραπανω τους Isis
Έχουν βγεί αρκετές μπάντες που παίζουν στο στυλ των Isis όπως οι Cult Of Luna, Burst, Callisto, Envy κτλ
Absence Of Truth θα λέγεται το καίνουριο άλμπουμ των Isis και θα κυκλοφορήσει στις 31 Οκτωβρίου. Για να δούμε..

Μαλακια. Δε ξερω κανεναν! απο τις μπαντες.... Βασικα εγω ακοθω κυριως gothic, industrial & doom οποτε... δικαιολογουμε κατα καποιο τροπο....Θα τους ψαξω ομως. Και θα παρω το oceanic! thanx for suggestions. οσοι δεν ακουσατε Isis ακουστε αξιζει τον κοπο!

Αποσυνδεδεμένος Balleader

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • With tired eyes,mind,soul I ...slept
    • Προφίλ
Απ: Isis
« Απάντηση #11 στις: 25/08/06, 19:38 »
Πραγματι πολυ καλοι οι Isis.Ειναι κατι το διαφορετικο απ'ολους τους αλλους.
Εχω ακουσει ομως πως το καινουριο τους δεν θα εχει καμια σχεση με τα υπολοιπα(πολυ πιο εμπορικο).
Θα δουμε...
665 neighbor of the Beast

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Isis
« Απάντηση #12 στις: 27/08/06, 06:07 »
Με βάση τα όσα διάβασα, το καινούριο τους "κυκλοφόρησε" ήδη.

Επίσης Fys...αν θες απλώς να μιλήσεις για ένα συγκρότημα, υπάρχει κι η κατηγορία "Μουσικά νέα και συζητήσεις". Η παρούσα αφορά δισκοκριτικές και καλό είναι αυτός που ανοίγει το thread, να προβαίνει και σε μια τέτοια κι όχι να τις αναμένει ή να τις προκαλεί εμμέσως.

Αποσυνδεδεμένος jon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποιος θα στρίψει ??
    • Προφίλ
Απ: Isis
« Απάντηση #13 στις: 27/08/06, 06:13 »
False light...

Wills dissolve...

So did we...

Εκεί που οι Mogwai συναντούν τους Tool... Άντε να ακούσουμε και κάτι καινούριο...
Stay Hungry. Stay Foolish.


Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Isis
« Απάντηση #14 στις: 28/08/06, 14:39 »
Παιδιά, από εδώ και πέρα, θα μιλάτε μόνο για τους δίσκους των Isis και τίποτα άλλο. Αν κάποιος θέλει να ανακοινώσει ότι θεωρεί τους Isis καλή μπάντα, θα ανοίξει ένα θέμα στα μουσικά νέα και συζητήσεις. Αν τώρα κάποιος θέλει να θαυμάσει των ήχο τους, θα μεταβεί στον τομέα μουσικά νέα και εξοπλισμός. Όποιος παραβεί τα παραπάνω θα καταδικάζεται σε θάνατο από τον βασιλιά schizm. Τι πράγμα είναι αυτή η γραφειοκρατία? Έλεος!!
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Isis
« Απάντηση #15 στις: 28/08/06, 17:17 »
Καλός ο εξυπνακισμός κι η φανφαρολογία, αλλά και λίγη αυτοκριτική δε βλάπτει. Όσο λοιπόν κι αν σου φαίνεται περίεργο που στο αναφέρουν, οι ενότητες εξυπηρετούν κάποιες συγκεκριμένες ανάγκες και δημιουργήθηκαν για να διευκολύνουν την αναζήτηση και τον καταμερισμό της πληροφορίας. Αν τώρα δυσκολεύεσαι να αποδεχτείς μια πραγματικότητα όπως αυτή (ελέω εγωισμού προφανώς), ορίστε κι η δική μου συμβολή στο παρόν thread, στα πλαίσια πάντα της ασυδοσίας και της ελευθεριάζουσας αισθητικής που εκτιμάς κι ιδιαιτέρως:

Αρνάκι Πρασοσέλινο Θεσσαλίας υπό τους ήχους του Sawblade και με αφίσα του Aaron Turner στον τοίχο πάνω από τον απορροφητήρα, να σοδομίζει την κιθάρα του.

Υλικά:

1 1/2 κιλού καθαρισμένα και κομμένα σε κομμάτια 4 εκ. περίπου Πράσα
1/2 κιλό καθαρισμένες και κομμένες σε τέταρτα ή έκτα Σελινόριζες
2/3 κούπας ελαιόλαδο Ελαιόλαδο
2 κιλά ψαχνό χωρίς το κόκαλο σε μερίδες Αρνάκι
1/2 κούπας Ζωμός Βοδινού
Αλάτι
φρεσκοτριμμένο Πιπέρι
Για το Αυγολέμονο
2 Αυγά
1/3 κούπας Χυμός λεμονιού
To cd του Sawblade, το poster που λέγαμε και μερικές πινέζες.

Εκτέλεση:

Αχνίστε χωριστά τα πράσα και χωριστά τις σελινόριζες και στραγγίστε τες καλά. Βάλτε το λάδι σε κατσαρόλα επάνω σε δυνατή φωτιά και σοτάρετε μέσα σ' αυτό το κρέας, να ροδίσει ελαφρά. Προσθέστε το ζωμό κρέατος, σκεπάστε και σιγοβράστε, ώσπου να μισομαλακώσει το κρέας.

Ρίξτε τα πράσα, αλάτι, πιπέρι και συνεχίστε το βράσιμο, ώσπου να μισομαλακώσουν τα πράσα. Προσθέστε τις σελινόριζες, ανακατέψτε ελαφρά, σκεπάστε και σιγοβράστε, ώσπου να βράσουν το κρέας και τα λαχανικά, χωρίς να λιώσουν. Πρέπει να μείνουν με λίγη σάλτσα και να κρατάνε. Ισως χρειασθεί να προσθέσετε λίγο ακόμη ζωμό κρέατος ή νερό.

Σ' ένα μπολ χτυπήστε τ' αυγά με το χυμό λεμονιού. Συνεχίζοντας το χτύπημα ρίξτε μέσα μερικές κουταλιές από τη σάλτσα του φαγητού κι αδειάστε το αυγολέμονο μέσα στην καταρόλα με το φαγητό, κουνώντας την κυκλικά για να πάει παντού. Πασπαλίστε το φαγητό με φρεσκοτριμμένο πιπέρι και σερβίρετέ το ζεστό.

Τοποθετήστε το Sawblade στο cd player. Πάρτε τις πινέζες και κρεμάστε με προσοχή το poster πάνω από τον απορροφητήρα.

Καλή σας όρεξη!


Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Isis
« Απάντηση #16 στις: 28/08/06, 17:37 »
Δεν ηξερα οτι ηξερες και παραδοσιακες συνταγες..Ωραιος!
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Isis
« Απάντηση #17 στις: 28/08/06, 18:07 »


Αρνάκι Πρασοσέλινο Θεσσαλίας υπό τους ήχους του Sawblade και με αφίσα του Aaron Turner στον τοίχο πάνω από τον απορροφητήρα, να σοδομίζει την κιθάρα του.





hahaha respect
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Isis
« Απάντηση #18 στις: 29/08/06, 09:53 »
Χαχαχαχα!! Καλό! Αλλά νομίζω ότι εσύ είσαι αρκετά έξυπνος για να καταλάβεις τι εννοώ σε σχέση με κάποιους άλλους γενικά... Μην ευνουχίζεις τον άλλον όταν αρχίζει να μιλάει για μια μπάντα με συναίσθημα.. Η ειδίκευση όπως έιπες υπάρχει για εξυπηρέτηση.. Άμα θέλω να γράψω για τους Isis τι πρέπει να κάνω? Να αρχίζω ένα καινούριο θέμα σε κάθε τομέα για να είμαι ο τέλειος πολίτης? Άμα θέλετε, μετακινήστε το, έτσι και αλλιώς δε νομίζω να ξαναγράψει κανείς σε αυτό το θέμα..
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Isis
« Απάντηση #19 στις: 31/08/06, 13:24 »
Πραγματι πολυ καλοι οι Isis.Ειναι κατι το διαφορετικο απ'ολους τους αλλους.
Εχω ακουσει ομως πως το καινουριο τους δεν θα εχει καμια σχεση με τα υπολοιπα(πολυ πιο εμπορικο).
Θα δουμε...

1ον που το ακουσες αυτο?Γιατι οι ιδιοι τετοιο πραγμα δν εχουν πει ποτε,εκτος αν εχεις κονε με τον ηχοληπτη τους  :P
2ον Πως γινεται ενα αλμπουμ των isis να γινει εμπορικο?Ακομα και θεωρητικα ατοπο μου ακουγεται  ;)
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος om

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • [...]
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Isis
« Απάντηση #20 στις: 31/08/06, 17:02 »
Εμπορικο γινεται ανετα αν συμμετεχει η madonna και αν σκασει ο aaron μετα απο αλλαγη φυλου με stringακι σε σεξουλιαρικο κλιπ! χαχαχα
Περα απο την πλακα τωρα, το αλμπουμ δεν εχει φτασει στα δισκοπολεια ακομα και εμεις λεμε πως θα ακουγεται. Υπομονη λιγο να βγει, να το παρουμε να το ακουσουμε με το πασο μας και μετα να δουμε τι παιζει!!! Chill guys και εγω εχω πορωθει!!!!!

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Isis
« Απάντηση #21 στις: 01/09/06, 01:19 »
Στην εποχή του DSL αμφιβάλλω αν είναι και τόσοι πολλοί εκείνοι που αναμένουν την επίσημη κυκλοφορία. Το cd υπάρχει ήδη στο διαδίκτυο.

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Isis
« Απάντηση #22 στις: 01/09/06, 01:26 »
Στην εποχή του DSL αμφιβάλλω αν είναι και τόσοι πολλοί εκείνοι που αναμένουν την επίσημη κυκλοφορία. Το cd υπάρχει ήδη στο διαδίκτυο.

Για εμάς τους εναπομείναντες ρομαντικούς...αυθεντικό CD μόνο!!!

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Isis
« Απάντηση #23 στις: 01/09/06, 01:50 »
Με 2 χιλιάδες και κάτι αυθεντικά CD κι ο ίδιος, μάλλον στους αθεράπευτα μ@λάκες ανήκω κι όχι στους ρομαντικούς, όσον αφορά την τσέπη μου, αλλά αυτό δε με εμποδίζει να δίνω τα λεφτά μου εκεί που αξίζει, έχοντας προηγουμένως ακούσει το album. Όχι να με πιάνουν και κώτσο οι δισκογραφικές...

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Isis
« Απάντηση #24 στις: 01/09/06, 09:35 »
Έτσι Ax - Wield, όπως θα πάρουμε το καινούριο Isis έτσι θα πάρουμε και το καινούριο Mastodon. Αυτά είναι!!
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
4138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/06, 02:06
από Fys
1 Απαντήσεις
5503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/09, 05:13
από Kli Klis
20 Απαντήσεις
7276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 15:08
από Neikos
4 Απαντήσεις
2418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/10, 18:52
από s.s.