Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια στην επιλογη κιθαρας και ενισχυτη για αρχαριο!!!!  (Αναγνώστηκε 6142 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Buddy Guy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Αναζητω ενα συνολο κιθαρας ενισχυτη που να μ δινει την δυνατοτητα να κινουμε σε διαφορα ειδη .ξερω πως ζηταω πολλα εχοντας σαν budjet  280Ε.Απλα θελω την καλυτερη επιλογη με αυτο το ποσο..Μετα απο ερευνα π εκανα εχω ξεχωρισει τα παρακατω πακετα.Περιμενω της χρησιμες συμβουλες κ προτασεις σας..!!!
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=8415
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=7425

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Buddy Guy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απολλων σ'ευχαριστω που με παρεπεμπψες στο συγκεκριμενο θεματακι ηταν πολυ διαφωτιστικο...λοιπον μια ερωτηση ακομα και γενικα μετα απο τοσο διαβασμα καi ψαξιμο,ευελπιστω να ειναι και η τελευταια..λοιπον εχw κανει μια σκεψη και θα ηθελα να την κρινεις συγκεκριμενα.λοιπον για κιθαρα επελεξα   http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=7554
και για ενισχυτη
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=8295
η αποψη σου απο θεμα τιμης-αποδοσης και χρηστικοτητας γιατι απευθυνεται σε αρχαριο(περιπου) :)
ευχαριστω και καλες γιορτες σε ολους...!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Για τον ενισχυτη δεν θα ειχα καμια αντιρρηση. Ειναι ενα εξαιρετικο μηχανημα για αρχαριο (και οχι μονο). Οσον αφορα την κιθαρα ομως, νομιζω οτι εχεις ασυγκριτα καλυτερες επιλογες. Kαι δεδομενου οτι με την αγορα του Mustang απο ενα διαδικτυακο καταστημα θα σου εμεναν περιπου 150-160 Ευρω, εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις τις παρακατω:

Kramer Focus VT211S

Cort G210

Squier Affinity HSS Strat

H προσωπικη μου ψηφος θα πηγαινε στην Cort. Aν αγορασεις απο τον Thomann, θα σου κοστισει 143 Eυρω η κιθαρα και 105 ο ενισχυτης. Ακομα και με τα 20 Ευρω μεταφορικα, εισαι μεσα στον προυπολογισμο σου και θα σου μεινουν και κατι ψιλα για τα απαραιτητα καλωδια, πενες κλπ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Buddy Guy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απολλων πραγματικα αρχιζεις και με βγαζεις απο πολλες σκεψεις απο πολυ διαβασμα και ψαξιμο και σ'ευχαριστω παρα πολυ.Λοιπον αφου εφυγε το θεμα με τον ενισχυτη και εκλεισε.Η μονη και ευελπιστω τελευταια ερωτηση για να πουμε καλοριζικη ειναι ως προς την κιθαρα,Λοιπον θα ηθελα να μ προτυνεις καποιες λυσεις για κιθαρα μιας και θελω να κανω την παραγγελια απο ενα καταστημα και δη του εσωτερικου απο το οποιο θα παρω και τον ενισχυτη ολα πακετο.Αν δυνατον η κιθαρα να μην υπερβαινει τα 150Ε.Συγνωμη για το σπασιμο των νευρων και της πολλες ερωτησεις αλλα η λεξη ΑΡΧΑΡΙΟΣ  τα λεει ολα.!!!Της κιθαρες π μου προτεινες  δεν της βρηκα στο συγκεκριμενο καταστημα π θελω να κανω την παραγγελεια,και γι αυτο σε ρωταω για περαιτερω προιτασεις.!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 25/12/10, 01:48 από Buddy Guy »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Δυστυχως (για σενα) ειμαι κατοικος Αγγλιας και δεν εχω καμια επαφη με τα Ελληνικα καταστηματα και τα προιοντα τους. Και χωρις να αποκλειω την πιθανοτητα να βρεις τα ιδια πραγματα σε ενα Ελληνικο καταστημα και σε τιμες παρομοια με αυτες του Thomann η του DV247, κατι τετοιο δεν ειναι σε καμια περιπτωση σιγουρο. Οποτε μην απορριπτεις τη διαδικτυακη αγορα και οπωσδηποτε μην κολλας σε ενα μονο καταστημα. Εγω τουλαχιστον στη θεση σου θα προτιμουσα χωρις δευτερη σκεψη να αγορασω απο το εξωτερικο αν αυτο σημαινε οτι θα παρω εξοπλισμο καλυτερο απ' ο,τι θα μπορουσα να βρω με τα ιδια χρηματα στην εγχωρια αγορα. Εχε υποψη σου οτι τα διαδικτυακα καταστηματα δινουν και αρκετα μεγαλη περιοδο εγγυησης (3 χρονια ο Thomann και 4 το DV247), πραγμα που μεταφραζεται σε καποια ασφαλεια οταν αγοραζεις φτηνα οργανα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Buddy Guy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ'οτι διαβαζω απο ολους σας λετε οτι αν μια κιθαρα σ κανει το κλικ να την αποκτας,κατα ενα περιεργο λογο λοιπον εγω επαθα αυτο το κλικ με την παρακατω κιθαρα,http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=7554
Απολλων σε ευχαριστω για ολα αλλα εχω την τελευταια μ ερωτηση.αν την παρω την συγκεκριμενη πεταω τα λεφτα μ?????αξιζει? μ προτεινες καποιες αλλες και σε ευχαριστω π ασχοληθηκες αλλα λογο ειδικων περιστασεων και του κλικ π λεγαμε εχω κολλησει σ'αυτη.λοιπον να την παρω?η θα το μετανοιωσω?(εννοω αν ειναι καταλληλη απο τεχνικης πλευρας και χρηστικοτητας)?(Ακουσα τον ηχο της σε καποια βιντεακια στο youtube και μ αρεσε πολυ)..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Φίλε, υπάρχουν κάποια πράγματα τα οποία είναι δεδομένα:

Πρώτον, η Cort είναι σαφώς καλύτερη κιθάρα από την Bullet. Για μένα δεν υπάρχει καμία αμφιβολία, για αυτό και δεν θα συνιστούσα την Bullet.

Δεύτερον, το κλικ για το οποίο κάνεις λόγο καλό είναι να έρχεται μετά από μία δοκιμή, όχι απλώς κοιτώντας φωτογραφίες κιθάρων στις ιστοσελίδες ενός καταστήματος.

Tρίτον, ο ήχος που ακούς στα video του youtube δεν έρχεται αποκλειστικά απο την κιθάρα. Πιο μεγάλο μερίδιο στη δημιουργία του τελικού ήχου έχει ο ενισχυτής και πολύ μεγαλύτερο τα δάχτυλα αυτού που παίζει.

Συμπερασματικά δεν μπορώ να πω οτι αγοράζοντας τη συγκεκριμένη κιθάρα πετάς τα λεφτά σου. Εξάλλου το youtube είναι γεμάτο με άτομα που βγάζουν πολύ καλό ήχο με κιθάρες και ενισχυτές 100 ή 150 Ευρώ. Απλά εγώ πιστεύω ότι με λίγα Ευρώ παραπάνω μπορείς να πάρεις ένα λίγο πιο ποιοτικό όργανο, του οποίου οι περιορισμοί ίσως δεν θα γίνουν εμφανείς σε ελάχιστο χρονικό διάστημα όπως με τη Bullet. Και δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς εννοείς όταν μιλάς για «χρηστικότητα» και «καταλληλότητα από τεχνικής πλευράς», αλλά φυσικά ο προϋπολογισμός σου σε περιορίζει σε κιθάρες που αντικειμενικα δεν θα είναι σοβαρής ποιότητας. Τώρα αν επιπλέον οι περιστάσεις σε αναγκάζουν να αγοράσεις από το συγκεκριμένο κατάστημα, τότε με τον προϋπολογισμό που έχεις η Bullet μάλλον αποτελεί μονόδρομο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Buddy Guy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απολλωνα μετα απο αυτα π μ ειπες και αφου το σκεφτηκα λιγο καλυτερα αποφασησα να ακολουθησω την συμβουλη σου και να αγορασω την παρακατω κιθαρα.
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=4488
εβαλα λιγο νερο στο κρασι, και λιγο παραπανω χρημα και λεω να διαλεξω αυτη..σαν πακετο με τον ενισχυτη http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=8295 πιστευω οτι ειναι αρκετα καλο συνολο για μενα.Εχω επισης μια απορια,την κιθαρα οταν μ την στειλουν ειναι ρυθμισμενη κτλπ?η πρεπει να κανω κατι εγω?

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συνηθως η κιθαρα ειναι σεταρισμενη απο το εργοστασιο παραγωγης.
Τωρα το αν εχουν κανει καλο σεταπ στην κιθαρα απο το εργοστασιο...θα φανει στο παιξιμο. Αν δεις τις χορδες μαυρισμενες και το υψος των χορδων πολυ ψηλα, τοτε πρεπει να την πας σε ενα μαγαζι και να στην κανουν σερβις(αλλαγη χορδων, ρυθμιση γεφυρας, κλπ...) Παντως πολυ καλη επιλογη στον ενισχυτη. Οπως και η κιθαρα, την οποια αδικει η φωτο ;)
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Eξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί δεν πας στο Μουσικόραμα (εφόσον για κάποιο λόγο φαίνεσαι αποφασισμένος να αγοράσεις από εκεί) να δοκιμάσεις ότι κιθάρες έχουν σε αυτά τα λεφτά. Εγώ σού είπα μια γνώμη, αλλά μπορεί πολύ εύκολα να σε πάρω στο λαιμό μου αν αποδειχτεί ότι η συγκεκριμένη κιθάρα δεν σού κάθεται καλά στο χέρι. Π.χ. οι Affinity έχουν σχετικά λεπτό και στενό μπράτσο το οποίο δεν ξέρεις αν θα σε βολεύει. Γιατί να μην αποφύγεις κάτι τέτοιο με μια απλή δοκιμή πριν την αγορά; Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και πήγαινε μια βόλτα από το κατάστημα. Αν δεν πιάσεις κιθάρες στα χέρια σου, ό,τι και να σού πούμε εμείς είναι αμφίβολο.

Και φυσικά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να βασιστείς στο εργοστασιακό setup της κιθάρας. Εκτός του ότι στις περισσότερες περιπτώσεις και ειδικά σε τόσο φτηνά όργανα το σετάρισμα αυτό κυμαίνεται από υποτυπώδες έως ανύπαρκτο, δεν ξέρεις τι έχει μεσολαβήσει από τη στιγμή που η κιθάρα έφυγε από το εργοστάσιο κατασκευής της (κάπου στην Ασία) μέχρι να φτάσει στο μαγαζί από όπου θα την πάρεις εσύ. Οπότε ακόμα κι αν είχαν κάνει καλό setup στο εργοστάσιο, αυτό δεν σημαίνει ότι θα παραλάβεις μια κιθάρα σεταρισμένη.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Και φυσικά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να βασιστείς στο εργοστασιακό setup της κιθάρας. Εκτός του ότι στις περισσότερες περιπτώσεις και ειδικά σε τόσο φτηνά όργανα το σετάρισμα αυτό κυμαίνεται από υποτυπώδες έως ανύπαρκτο, δεν ξέρεις τι έχει μεσολαβήσει από τη στιγμή που η κιθάρα έφυγε από το εργοστάσιο κατασκευής της (κάπου στην Ασία) μέχρι να φτάσει στο μαγαζί από όπου θα την πάρεις εσύ. Οπότε ακόμα κι αν είχαν κάνει καλό setup στο εργοστάσιο, αυτό δεν σημαίνει ότι θα παραλάβεις μια κιθάρα σεταρισμένη.

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό...έχει περάσει ωκεανούς και πολλά χιλιόμετρα η κιθάρα...και "επαγγελματικό σέταπ στις προτιμήσεις του Steve vai" :P να είχε γίνει στο εργοστάσιο εδώ δεν θα έφτανε σεταρισμένη σωστα(αν και αυτό το σωστά είναι και υποκειμενικό μέχρι κάποιου σημείου)...και αυτό ισχύει και για όργανα τως 200€ και των 800€ αλλά και των 2000€...μη σε παραξενεύει...

Αποσυνδεδεμένος Buddy Guy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απολλων ακουσα την συμβουλη σ και πηγα τελικα και  ειδα απο κοντα, ειμαι αναμεσα λοιπον στην προταση π μ ειχες κανει την http://www.prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=2332 και σε αυτην(πολυ ωραιος ηχος) http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=4488 ειδα και αλλες πολλες αλλα καμια δεν μ αρεσε και κατεληξα σε αυτες της δυο π μ αρεσουν εξισου,επειδη ομως δεν μπορω να παρω δυο κιθαρες θα θελα μια γνωμη.Ευχαριστω οσους ασχοληθηκαν και μου δωσαν τα φωτα τους και της χρησιμες συμβουλες τους.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Και οι δύο είναι καλές κιθάρες και η διαφορά στην τιμή δεν είναι μεγάλη. Σκέψου όμως και τον ενισχυτή και τα υπόλοιπα εξαρτήματα που πρέπει να αγοράσεις (καλώδιο, πένες, ζώνη και ίσως θήκη, κουρδιστήρι κλπ), ώστε να κανονίσεις ανάλογα τον προϋπολογισμό σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος bLaStLP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εστι την πατησα και εγω..πηρα εναν 10αρι ενισχυτη για αρχη και μετα απο λιγο επρεπε να παρω μεγαλυτερο..σαν φιλίκη συμβουλη θα σου ελεγα να παρεις εναν ενισχυτη 15βατ και ανω..http://www.thomann.de/gr/ibanez_grx70dxjujb.htm σου προτεινω αυτην την κιθαρα που θα σε κρατησει για πιο πολυ καιρο απο καποια αλλη στα χρηματα που θα εδινες..αν και αυτο το σετ εχει 10αρι ενισχυτη  :/
Don't let the spirit of metal die..!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
εστι την πατησα και εγω..πηρα εναν 10αρι ενισχυτη για αρχη και μετα απο λιγο επρεπε να παρω μεγαλυτερο..σαν φιλίκη συμβουλη θα σου ελεγα να παρεις εναν ενισχυτη 15βατ και ανω..

Αν είχες διαβάσει προσεκτικά τη συζήτηση, θα έβλεπες ότι ο ενισχυτής στον οποίο έχει καταλήξει ο Buddy Guy είναι 20 Watt...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
5948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/09, 15:28
από stelllaras_cy
19 Απαντήσεις
6542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 01:52
από Jezus
21 Απαντήσεις
13008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/11, 02:41
από no slave
19 Απαντήσεις
6769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/11, 13:44
από Crazy Heart
7 Απαντήσεις
4910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/12, 12:46
από atav (φλουτσ)
39 Απαντήσεις
16886 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/13, 16:27
από Spyros Delta
0 Απαντήσεις
2363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/13, 16:58
από freemind
4 Απαντήσεις
3678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/14, 02:47
από Μητσάκος
13 Απαντήσεις
7706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/16, 10:03
από Kosthrash
11 Απαντήσεις
8810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/16, 13:58
από Kosthrash