Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για επιλογή ακουστικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 7117 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Καλησπέρα συμφορουμίτες, ο κολλητός μου θέλει να ξεκινήσει τα πρώτα βήματα στην κιθάρα και γι αυτό μου ζήτησε να τον βοηθήσω να διαλέξει μία ακουστική κιθάρα για να ξεκινήσει μαθήματα. Απευθύνομαι σε εσάς για βοήθεια διότι εγώ μια ζωή ηλεκτρική κιθάρα παίζω και δεν ξέρω πολύ καλά τι παίζει στην αγορά με τις ακουστικές. Το budget του είναι 200-300 ευρώ μαξ επειδή τώρα ξεκινάει και δεν θέλει να ξοδέψει ένα τεράστιο ποσό για επαγγελματική ακουστική κιθάρα γιατί φοβάται μήπως δεν του αρέσει και τα παρατήσει και απ' την άλλη δεν θέλει να πάρει και μία πολύ φτηνή γιατί θέλει μία τίμια κιθάρα που να του δίνει κίνητρο να παίζει. Εγώ μετά από λίγη έρευνα στο διαδίκτυο σκέφτηκα να του προτείνω την epiphone humingbird pro η οποία έχει πολύ καλές κριτικές στο ίντερνετ απ' ότι είδα και εμφανισιακά είναι πολύ καλή και αν κατάλαβα καλά έχει και προενίσχυση. Πέρα από αυτά είδα ότι είναι γύρω στα 250 οπότε είναι μέσα στο budget του. Εσείς που παίζετε αρκετό καιρό ακουστική κιθάρα τι γνώμη έχετε για τη συγκεκριμένη κιθάρα και ποια κιθάρα θα του προτείνατε αν πιστεύετε ότι η humingbird δεν είναι καλή?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/15, 04:20 από The Rocker »

Αποσυνδεδεμένος theodoros 40

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή ακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 03/05/15, 00:38 »
Εαν εχει μασιφ ξυλα  μαονι στα πλευρα ,και τον πατο(συνηθως σε αυτη την τιμη) και καπακι ελατινο  να την παρει ο φιλος σου, αν ειναι κοντρα πλακε τοτε ειναι οτι πρεπει για την σομπα.Η πλακα ειναι οτι εχει κοθωνια που αγοραζουν μοντελα με μαονι martin και taylor πανακριβα λογο ονοματος ενω οι γνωστες  της κατασκευης ξερουν πως τα οργανα με μαονι ειναι φθηνοκατασκευες και σε καμοια περiπτωση δεν φτανουν την ποιoτητα στον ηχο των rosewoods η του maple.Eνω τις αγοραζουν με το μεταπωλητικο κριτηριο ως συνηθως στο τελος χανουν τα λεφτα τους πουλωντας τες παμφθηνα .Προτεινω να ψαξεις στο εγχωριο ιντερνετ κυκλοφορουν ευκαιριες  με ακριβα οργανα ισως κατι λιγα παραπανω απο 300 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος george.dede

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή ακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 26/05/15, 14:11 »
Εγω θα του ελεγα την cort earth 75 που ηταν η πρωτη μου ακουστική και τη χρησιμοποιώ ακομα και σημερα σε λαιβ και ηχογραφήσεις(solid καπάκι που δεν βρίσκεις εύκολα σε αυτες τις τιμες) και επιπλέον πολυ οικονομική σημερα. Οτι και να επιλέξει πάντως να την παει για σετ απ ώστε να γινει το όργανο πιο μαλακό και φιλικό στον παίχτη. Ειναι το χειρότερο λαθος που κανουν οι αρχαίοι που ξεκινούν ακουστική.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
« Τελευταία τροποποίηση: 26/05/15, 15:31 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Jumantzi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή ακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 04/06/15, 17:33 »
Takamine EG320 c. Η απολυτη κιθαρα.

Αποσυνδεδεμένος kingjulio

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή ακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 20/08/15, 16:20 »
Καλησπέρα και απο μενα παιδια . Ρταω εδω μην ανοιγω και αλλο θεμα. Ενας φιλος αρχάριος θελει να παρει ακουστική low budget και εχει καταλυξει σε δυο.
1) Yamaha F310
2)Epiphone AJ220 s
  Δεβ εχει δυνατότητα δοκιμής . Η γνωμη μου ηταν να παει προς την epiphone για λογους solid stika καπακιου. Τι λέτε εσείς ;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
10067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 16:29
από MISTREATED
18 Απαντήσεις
6389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 17:47
από proToolsLe
1 Απαντήσεις
2930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 20:43
από apressas
14 Απαντήσεις
5951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/09, 15:28
από stelllaras_cy
19 Απαντήσεις
5810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/10, 10:57
από afterforever
18 Απαντήσεις
6195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/10, 21:08
από Απόλλων
114 Απαντήσεις
27783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/12, 23:34
από Kosthrash
21 Απαντήσεις
5906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/12, 19:32
από DeniaHD
11 Απαντήσεις
5054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/12, 22:25
από alin
5 Απαντήσεις
11027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/13, 09:55
από naikmama