Ψηφοφορία

Gibson vs Tokai, Greco, Burny, Orville,

Gibson made in USA
26 (33.8%)
ΙΑΠΩΝΙΚΗ ΥΠΕΡΟΧΗ (γράφει ο τίτλος)
45 (58.4%)
(Συνδιασμός των 2 παραπάνω)-->  Orville by Gibson
6 (7.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 77

Αποστολέας Θέμα: Μια ψηφοφορία που θα ανάψει τα αίματα:Ρ Japan vs USA  (Αναγνώστηκε 19263 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Παράθεση
Είναι συνήθως αυτοί που στην ερώτηση "τί κιθάρα προτείνετε?"........νομίζουν οτι άκουσαν "τί κιθάρα έχετε?!"... Smiley

ναι ειναι και αυτοι...
  :)







Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Για να μην είμαστε όμως άδικοι:
Ερώτηση: αν δύο εντελώς ίδιες ποιοτικά και κατασκευαστικά κιθάρες, μια γιαπωνέζικη και μια αμερικάνικη (πχ μια Tokai Les Paul και μια Gibson Les Paul), κόστιζαν ακριβώς τα ίδια χρήματα, πόσοι από εμάς που ψηφίσαμε το γιαπωνέζο θα αγοράζαμε τη γιαπωνέζικη;
Απάντηση: κανένας!

στην τιμή μιας κιθάρας που αγοράζεις απο ενα κατάστημα. πληρώνεις ΠΟΛΛΑ πράγματα ως τελικός αγοραστής.

επομένως για να έχουν την ίδια τιμή και ποιότητα σημαίνει επίσης παρα πολλά πράγματα.

θα αγόραζα την πιο σπάνια.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
θα αγόραζα την πιο σπάνια.
Αυτή είναι η πιο έξυπνη απάντηση φίλε cyclo.  :)
Συμφωνώ απόλυτα!
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
θα αγόραζα την πιο σπάνια.
Αυτή είναι η πιο έξυπνη απάντηση φίλε cyclo.  :)
Συμφωνώ απόλυτα!
τελικά τι θα γίνει με τις Greco μας; θα τις ανταλλάξουμε; :Ρ:Ρ
άντε γιατί θέλω και μια Orville by gibson=)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
θα αγόραζα την πιο σπάνια.

αυτο μας κανει 2 δηλαδη  ;)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
3ς.

Βεβαια η απαντηση εξαρταται και απο το αν θα ηταν το κυριο/μοναδικο μας οργανο.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
τελικά τι θα γίνει με τις Greco μας; θα τις ανταλλάξουμε; :Ρ:Ρ

Ναι!!! Είμαι μέσα! Είτε μόνιμη ανταλλαγή είτε για κάποιο διάστημα, 3-4 μήνες. Όσο θέλουμε!
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
τελικά τι θα γίνει με τις Greco μας; θα τις ανταλλάξουμε; :Ρ:Ρ

Ναι!!! Είμαι μέσα! Είτε μόνιμη ανταλλαγή είτε για κάποιο διάστημα, 3-4 μήνες. Όσο θέλουμε!
χαχα=) είσαι μακριά όμως ρε φίλε. τι να κάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος LOD

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εχω 1 ESP Eclipse-II Japan...Να πω τν αληθεια τν προτημω απο 1 Gibson Les Paul...
1. Εχουν ιδια ξυλα...
2. Η ESP εχει πολυ πιο βολικο μπρατσο...
3. Aν εχουν πανω κατω τν ιδια τιμη ESP τσ θεριζουν χαλαρα τσ Gibson...
Μ λιγα λογια χανεις ποιοτητα για ν κερδησεις μοστρα κ ονομα...
thanks αλλα προτημω ν αγορασω κατι που ν αξιζει τ λεφτα...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com

2. Η ESP εχει πολυ πιο βολικο μπρατσο...


αυτο συμβαινει γιατι η γκιμπσον πουλαει την ιστορια της και κιθαρες που να ειναι οσο πιο κοντα σε αυτες του '59 (υποτιθεται) κτλ, ενω οι υπολοιποι κατασκευαστες προσπαθουν να εξελιξουν το σχεδιο, εργονομικα και οχι μονο.
Ειδικα το νεκ-χιλ πρεπει η γκιμπσον καποια στιγμη να το αλλαξει, σε καποια μοντελα τουλαχιστον...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παροτι η main κιθαρα μου ειναι η Heritage www.heritageguitar.com H-150CM Ultra, Single cutaway, Solid body, Solid Carved Ultra Curly Maple Top and Solid Mahogany Back, Cream Bound, Gold Cover HRW pickups, Black Translucent finish, Gold Hardware, Custom handcrafting in Kalamazoo, Michigan, U.S.A. Τολμω να γραψω (και να ψηφισω) οτι οι Japan made (ESP Eclipse, Tokai LS250...) Les Paul type Guitars εχουν ανεβασει τον "πηχη" ποιοτητας κατασκευης εναντι κοστους (Value for Money) σε απιστευτα υψηλο βαθμο εναντι μιας Gibson Les Paul std. η' μιας Gibson Les Paul V.O.S. guitar... Οποτε στην ερωτηση "Ποιες κιθαρες θεωρεις πιο "τιμιες" για τα λεφτα που "σκας"?... Η απαντηση μου θα ηταν & ειναι οι Japan made Les Paul type guitars... Αν τωρα καποιος γουσταρει & "φτιαχνεται" με το Gibson shape του headstock και με το Gibson "name" και "φαντασιώνεται" οτι ειναι ο Zakky η' ο Dave Navaro αυτο "ειναι αλλουνου παπα βαγκελιο..." και εχει να κανει με "ψυχολογικους"  παράγοντες & οχι με ακουστικους παραγοντες... Ζουμε σε μια "ελευτερη" αγορα και επειδή οι επιλογες μας ειναι πολλες, καλο ειναι -για μας- να "test-αρουμε" πολυ καλα τα ανταγωνιστικα μουσικα οργανα & να επιλεγουμε το καλυτερο -για μας- προιον... Μην ξεχναμε οτι η υπαρξη (η' οχι) των μουσικων εταιριων αυτων, εξαρταται απο τον οικ. παραγοντα (π.χ. εμας που τα "σκαμε"...) οποτε καλο ειναι οι αγορες αυτες να ειναι πιο Συνειδητές... Αυτα τα ολιγα. Spartan.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
H-150CM Ultra, Single cutaway, Solid body, Solid Carved Ultra Curly Maple Top and Solid Mahogany Back, Cream Bound, Gold Cover HRW pickups, Black Translucent finish, Gold Hardware, Custom handcrafting in Kalamazoo, Michigan, U.S.A.
όλο αυτό είναι το όνομα της κιθάρας σου? :P

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οχι, φτανει απλα το Heritage H-150CM Ultra... Σου "εβαλα" ολα τα specs για να καταλαβεις (& ξεχασα το Αluminum tailpiece μεσα σε ολα αυτα) για το τι εχω... Παρ'οτι κατοχος μιας "Custom" U.S.A. made κιθαρας εξακολουθω να πιστευω οτι οι Japan made (ESP Eclipse, Tokai LS250...) Les Paul type Guitars ειναι πιο "τιμιες" για τα λεφτα τους... B.t.w. Ξεχασα τον Randy Rhoads (R.I.P.), μεγαλο (& αδικοχαμενο) κιθαριστα στα 80's, που η επιρροή του ηταν τεραστια στην γενια μου... Αυτα τα ολιγα. Spartan.

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ

2. Η ESP εχει πολυ πιο βολικο μπρατσο...


αυτο συμβαινει γιατι η γκιμπσον πουλαει την ιστορια της και κιθαρες που να ειναι οσο πιο κοντα σε αυτες του '59 (υποτιθεται) κτλ, ενω οι υπολοιποι κατασκευαστες προσπαθουν να εξελιξουν το σχεδιο, εργονομικα και οχι μονο.
Ειδικα το νεκ-χιλ πρεπει η γκιμπσον καποια στιγμη να το αλλαξει, σε καποια μοντελα τουλαχιστον...

Πιο βολικό για ποιον; Για κάποιον που έχει συνηθίσει σε μπουζουκοταστιέρες;  8)
Γιατί εγώ που έχω μια παλάμη να-με το συμπάθειο-βρίσκω πιο βολικό το 50's (χοντρό) μπράτσο της LP Standard μου  ;)

Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Για τη συνδεση μπρατσου με το σωμα μιλουσα  :)
Ενοειτε πως η εργονομια ειναι υποκειμενικη (και σε καποιες καταστασεις θεμα συνηθειας), αλλα το τεραστιο νεκ-χιλ στη συνδεση σιγουρα δυσκολευει το παιξιμο στα ψηλα ταστα, σε σχεση με τα ανυπαρκτα νεκ-χιλ καποιων ανταγωνιστων.  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
ειναι πιο "τιμιες" για τα λεφτα τους...

Αλλο αυτο, αλλο αν ειναι καλυτερες  ;)
Η κιθαρα σου θεωρεις οτι ειναι χειροτερη απο καποια tokai; Ασε τα χρηματα απεξω, μετρα μονο τις "επιδοσεις".

Εγω δεν εχω ακουσει κανεναν παντως να δωσει 3,4,5 χιλιαρικα για καλη κιθαρα και να παρει tokai, made in japan κτλ....
για αυτο εγραψα πιο παλια, οτι για 7,8,9 κατοσταρικα που ειναι το κυρίως target group τους, ειναι ok, αλλα για πιο σοβαρες καταστασεις δε νομιζω...
« Τελευταία τροποποίηση: 28/03/09, 01:10 από J.P. DiMaggio »
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Η Eclipse μου εχει πανω απο 3 χιλιαρικα κανονικα  ;D και ειναι τζαπαν, και ειναι απο τις καλυτερες (αν οχι η καλυτερη) κιθαρες που εχω πιασει, και εχω πιασει πολλες... (ειδικα αν σκευτεις ποσο κουλος κιθαριστας ειμαι  ;D )
 :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Παράθεση
Εγω δεν εχω ακουσει κανεναν παντως να δωσει 3,4,5 χιλιαρικα για καλη κιθαρα και να παρει tokai, made in japan κτλ....
Mια απο τις Ibanez που εχω κανει 2,5 χιλιαρικα, και η αλλη 1,5.  Ξεκολατε επιτελους απο την νοοτροπια που λεει παιρνει Ιαπωνεζα γιατι ειναι πιο φτηνη. 
Παράθεση
αλλο αν ειναι καλυτερες 
Πολλες φορες το τι ειναι καλυτερο ειναι υποκειμενικο.  Αλλα οπως και να το κανουμε οι τιμες δεν αντικατοπτριζουν τις δυνατοτητες των οργανων, μια κιθαρα μπορει να εχει αξια 25 χιλιαρικα γιατι εχουν φτιαχτει περιορισμενα κομματια και εχει συλεκτικη αξια.  Πολυ πιθανον να παιζει οπως μια αλλη που κοστιζει 3 χιλιαρικα, να εχουν το ιδιο ομορφο ηχο και ειναι το ιδιο ομορφη εμφανισιακα.  Το εχουμε δει πολλες φορες.
As long as we're happy with our own toys, it's all good. :)

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πολλες φορες το τι ειναι καλυτερο ειναι υποκειμενικο, J.P. DiMaggio. Οι κιθαρες ειναι σαν τις γυναίκες... Αλλες τις "γ@μ@ς" για την "ιστορια" που εχουν μαζι σου & αλλες για τα specs που εχουν ... H Gibson Co. U.S.A. (οπως και η Fender Co...)  αποφάσισαν να "επενδύσουν" στο "συναισθηματικό" relationship με τον αγοραστη τους, να του "πουλησουν" History, Myth & Name & να "over-γ@μισουνε" το πορτοφολι του αγοραστη σε αυτο τον τομεα, ενω οι ανταγωνιστές τους (Heritage U.S.A., ESP, Tokai, John Suhr Guitars, Tom Anderson Guitars, Zion Guitars, Nush Guitars (να μην ξεχασω & τις "αδικοχαμενες" Valley Arts Guitars) αποφάσισαν να "επενδύσουν" στα specs & "ανεβαζουν" τον ανταγωνισμό στο επιπεδο της Quality Constraction, Pickups, Hardware... Ναι, η δικιά μου Heritage H-150CM Ultra U.S.A. (του τριχίλιαρου) ειναι πιο γ**άτη απο μια Gibson Les Paul V.O.S. για τα Hard Rock Blues που παιζω, αλλα αυτο δεν την κανει καλυτερη απο την ESP Eclipse I CTM VBK Vintage Black, incl. Case € 1,598.00 - *RRP(DE):  1,903.00€ www.musicstore.com του φιλου μου Θωμα, που τον εχει "καραβολεψει" με τους EMG Pickups & το neck της στα Thrush - Nu-Metal κομμάτια που παιζει & γραφει... Οποτε πρεπει να "test-αρουμε" τις κιθαρες πολυ καλα, αν ικανοποιουν τις αναγκες μας, πριν τα "σκασουμε"... Αυτα τα ολιγα, Spartan.

Αποσυνδεδεμένος death

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
πιστευω japan οι usa μαλλον πουλανε ονομα.το βλεπω κ λιγο σαν marketing.(καχυποπτος αγοραστης)...  >:D

Αποσυνδεδεμένος mohok

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Προσωπικά επιλέγω Ιαπωνία

α) Γιατί η ποιότητα κατασκευής είναι καλή
β) Η μόστρα των οργάνων ως συνήθως είναι καλή
γ) ο ήχος είναι αξιοπρεπέστατοσ
δ) Η Αμερική έχει καβαλήσει καλάμι και σε σύγκριση Ιαπωνικών μοντέλων με USA βλέπεις την σκιστομάτα να κοστίζει  Π.Χ. 1000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΈΝA MADE IN USA που στην πραγματικότητα το όργανο δεν έχει και πολλά παραπάνω να προσφέρει (αν έχει και κάτι παραπάνω να προσφέρει σε αρκετές περιπτώσεις) η αξία του μπορεί να φτάσει και ως 3 φορές πάνω... δηλαδή 3000 ΕΥΡΩ.  Στο κάτω κάτω η Ιαπωνία έχει αποδείξει πως τα όργανα που φτιάχνουν είναι αρκετά αξιόπιστα και η αναλογία τιμή/ποιότητα είναι εκεί που πρέπει (συγκριτικά με τις αμερικάνικες).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
6770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/06, 18:40
από {SLASH}
124 Απαντήσεις
39760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/06, 02:32
από Garvin
32 Απαντήσεις
11623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/08, 22:57
από Gabriel6th
42 Απαντήσεις
13577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/09, 09:05
από armagedon
16 Απαντήσεις
6155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/10, 11:05
από ploutwnios
8 Απαντήσεις
4422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/10, 14:28
από coolatos94
2 Απαντήσεις
2332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/10, 01:27
από Μητσάκος
0 Απαντήσεις
2143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/12, 23:30
από James Basdanis
7 Απαντήσεις
3775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/13, 10:42
από Βραζίλης
74 Απαντήσεις
15229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/19, 23:03
από TsulfasGuitars