Αποστολέας Θέμα: Μερικές ερωτήσεις! Να ξεκινήσω Μπάσο;  (Αναγνώστηκε 17959 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Unstable

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Λοιπόν, χαιρετώ καταρχάς του φορουμίτες του kithara.gr! Γεια σας είμαι καινούργιος εδώ!
Σκέφτομαι να ξεκινήσω μπάσο και έχω μερικές απορίες (πιθανότατα ανόητες)
α) Είναι σχετικά εύκολο όργανο; δηλαδή έχω ακούσει πολλές γνώμες και δεν ξέρω, θα δυσκολευτώ γενικά να μάθω να παίζω; (όχι τέλεια αλλά καλά)
β) Ποιο μπάσο προτείνετε για αρχάριο και ποια η τιμή του;
γ) Ένας full εξοπλισμός μπάσου (ενισχυτές κλπ.) πόσο να πάει η τιμή του (για αρχάριο) ;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
« Τελευταία τροποποίηση: 18/03/12, 09:21 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μερικές ερωτήσεις!
« Απάντηση #1 στις: 17/03/12, 16:38 »
όλα έχουν τις δυσκολίες τους, τις ευκολίες τους και τις διαφορές τους με τα άλλα όργανα....επέλεξε ποιο θες να μάθεις και ξεκίνα το...σε όλα θα συναντήσεις δυσκολίες....


για αρχή θα σου πρότεινα κάποιο μεταχειρισμένο μπάσο και ενισχυτή ώστε να έχεις έναν Α ήχο για αρχή και να μην πάρεις κάποιο starter pack που έχουν άθλιο ήχο και μπορεί να σε αποτρέψει από το να συνεχίσεις λόγω αυτού....

καλά πραγματάκια μπορεί να βρεις και με 200-300Ε στις αγγελίες (όσο περισσότερα τόσο καλύτερα)

καλή αρχή και καλώς ήρθες! ;)

Αποσυνδεδεμένος Unstable

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Μερικές ερωτήσεις!
« Απάντηση #2 στις: 17/03/12, 21:22 »
ευχαριστώ που απάντησες φίλε!
εννοώ είναι δύσκολο στο παίξιμο το μπάσο? δηλ. για έναν αρχάριο θα'ναι βουνό μέχρι να μάθει να παίζει αξιοπρεπώς;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μερικές ερωτήσεις!
« Απάντηση #3 στις: 17/03/12, 21:43 »
αυτό που ρωτάς είναι υποκειμενικό....το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως είναι τόσο δύσκολο όσο το να ξεκινήσεις οποιοδήποτε όργανο από το 0.....

όταν ξεκινούσα ναι...μου φαινόταν δύσκολο και ξένο...τώρα που έχω μια Α άνεση...όχι...μου φαίνεται ευκολότερο! ;) :P

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Μερικές ερωτήσεις! Να ξεκινήσω Μπάσο;
« Απάντηση #4 στις: 18/03/12, 09:45 »
Φιλτατε...

οπως ειπε και hot sauce...το μπασο ειναι οπως τα αλλα οργανα.Δεν υπαρχει απαντηση στο ευκολο η δυσκολο ακριβως.Ωστοσο μπορει καποιοι απαιδευτοι να σου πουν τα εξης(εμενα δλδ παλια αυτα μου λεγαν):

1.Α!εχει 4 χορδες...αρα ειναι πιο ευκολο απο την κιθαρα!
2.Οι μπασιστες παιζουν λιγοτερα απο τους κιθαριστες...παρε μπασο...δεν χρειαζεται να παιζεις πολλα.
3.Μη μαθεις μπασο.Μαθε κιθαρα...και αν δε τα καταφερεις γυρισε το τοτε στο μπασο.
4.Οι αποτυχημενοι κιθαριστες ειναι οι μπασιστες.

Εγω ακουσα αυτα και πολλα αλλα που ασφαλως ειναι γελοια και δεν ισχυουν.Κοινως..να μην ακους τον οποιονδηποτε γιατι οι περισσοτεροι δεν ξερουν καν.Και η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια.

Απο προσωπικη μου εμπειρια σαν μπασιστας αλλα και επειδη παιζω και λιγο κιθαρα θα σου πω βεβαια το εξης.Το μπασο ειναι ενα διαφορετικο οργανο απο την κιθαρα.Η κιθαρα ειναι πιο "οργανο της παρεας".Το μπασο εχει την δικη του μαγεια.Ειναι ισως για ανθρωπους που δεν τους απασχολει να φαινονται εξω και να δειχνονται(αυτο βεβαια δεν ειναι κανονας γιατι ποζεραδες υπαρχουν παντου) και να κανουν επιδειξη.Η κιθαρα αποτελει πιο δημοφιλες οργανο και πιο "επιδειχτικο".

Προσωπικα γουσταρω να παιζω κιθαρα...αλλα το μπασο ειναι αυτο που με ταξιδευει.Το μπασο ειναι αυτο που προσεχα στα τραγουδια προτου καν μαθω μπασο.Και προτου καν μαθω μουσικη ακουγα μεσα στο κεφαλι μου συχνα καποιον ρυθμο.

Αν ολα αυτα σου λενε κατι μαθε μπασο.Αν οχι..ισως πρεπει να το καλοσκεφτεις.
Αν λοιπον παρεις την αποφαση θα επιλεξεις ενα φτηνο πακετο ετσι ωστε να μην κλαις τα λεφτα σου σε περιπτωση που αλλαξεις γνωμη.
Παντως προσωπικη μου συμβουλη ειναι να κανεις μερικα μαθηματα στο ξεκινημα.Θα σε βοηθησουν πολυ.Εγω εκανα καμια 20αρια και με βοηθησαν πολυ.

εδω ειναι μερικα λινκ που ισως σε βοηθησουν:

http://www.thomann.de/gr/bass_sets.html

http://www.musicorama.gr/eshop/index.php?c_id=1107

http://http://www.artmusic.gr/main.php?cPath=44

http://www.adagio.gr/product_list.php?catid=24


Kαλη τυχη!
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Unstable

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Μερικές ερωτήσεις! Να ξεκινήσω Μπάσο;
« Απάντηση #5 στις: 18/03/12, 17:05 »
ευχαριστώ παιδιά! επισης κατι αλλο σε περιπτωση που αποφασισω να ξεκινησω!


ειναι καλυτερα να μαθω με καποιον δασκαλο ή αυτοδίδαχτα από το διαδίκτυο; δηλαδη τι απ'τα 2 βοηθαει περισσοτερο;
ααα και ενας δασκαλος ποσα παιρνει ανα το μαθημα;

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Μερικές ερωτήσεις! Να ξεκινήσω Μπάσο;
« Απάντηση #6 στις: 18/03/12, 19:59 »
Eννοειται καλυτερα με δασκαλο.Μπορεις να βρεις απο 15-20Ε.Εχει τυχει να βρω και με 10.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Μερικές ερωτήσεις! Να ξεκινήσω Μπάσο;
« Απάντηση #7 στις: 20/03/12, 11:40 »
Πρώτα απ`όλα welcome, welcome, we bid thee welcome...

Αν μου επιτρέπετε μια μικρή ακόμα παρατήρηση (ωστόσο ουσιαστική) ως προς το μπάσο και την ευκολία (ή όποια δυσκολία) στην εκμάθηση του...

Unstable έχεις τον ρυθμό μέσα σου; Από κάποιο καπρίτσιο της φύσης σου είναι εύκολο να μετράς beats, αξίες, χρόνους, να βγάζεις groove αβίαστα, να μπορείς να πατάς πάνω στα drums λες και βγάζεις τον σκύλο σου βόλτα; Κάποια πράγματα είναι έμφυτα, κάποια άλλα χρειάζονται δουλεία.  Με μουσικό αυτί γεννιέσαι, ωστόσο κλίμακες και τεχνικές τις μαθαίνεις στην πορεία.  Όλα αυτά θα σε κάνουν υπέροχο μπασίστα για τους άλλους και πολύτιμο απόκτημα για κάθε μπάντα... Αν αυτό θες πραγματικά.  Βλέπεις υπάρχουν εκατομμύρια κιθαρίστες εκεί έξω και συμπαντικά λιγότεροι μπασίστες, ωστόσο μπάντα με μέτριο κιθαρίστα προκοπή κάνει, μπάντα με απαίσιο rhythm section όχι...
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Μερικές ερωτήσεις! Να ξεκινήσω Μπάσο;
« Απάντηση #8 στις: 21/03/12, 10:35 »
Πρώτα απ`όλα welcome, welcome, we bid thee welcome...

Αν μου επιτρέπετε μια μικρή ακόμα παρατήρηση (ωστόσο ουσιαστική) ως προς το μπάσο και την ευκολία (ή όποια δυσκολία) στην εκμάθηση του...

Unstable έχεις τον ρυθμό μέσα σου; Από κάποιο καπρίτσιο της φύσης σου είναι εύκολο να μετράς beats, αξίες, χρόνους, να βγάζεις groove αβίαστα, να μπορείς να πατάς πάνω στα drums λες και βγάζεις τον σκύλο σου βόλτα; Κάποια πράγματα είναι έμφυτα, κάποια άλλα χρειάζονται δουλεία.  Με μουσικό αυτί γεννιέσαι, ωστόσο κλίμακες και τεχνικές τις μαθαίνεις στην πορεία.  Όλα αυτά θα σε κάνουν υπέροχο μπασίστα για τους άλλους και πολύτιμο απόκτημα για κάθε μπάντα... Αν αυτό θες πραγματικά.  Βλέπεις υπάρχουν εκατομμύρια κιθαρίστες εκεί έξω και συμπαντικά λιγότεροι μπασίστες, ωστόσο μπάντα με μέτριο κιθαρίστα προκοπή κάνει, μπάντα με απαίσιο rhythm section όχι...
σωστότατος.με λίγα λόγια όλη η ουσία επί του θέματος!!!

Αποσυνδεδεμένος dn88

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μερικές ερωτήσεις! Να ξεκινήσω Μπάσο;
« Απάντηση #9 στις: 11/05/12, 02:29 »
Καλησπέρα! Είμαι κ εγώ απο τα άτομα που δε ξέρουν μπάσο κ δεν εχω μάθει ποτέ καποιο άλλο όργανο.
Θέλω όμως πολύ να μάθω..
Διάβασα πολλές απόψεις εδώ στο φόρουμ! και με βοήθησαν λιγάκι.
Σκέφτομαι να παρω πρώτα τηλ. σε καποιο ωδείο ώστε να μάθω τιμές (γιατι απο οικονομικά δεν ειμαι κ τελεια). Βέβαια έχω κ έναν γνωστό που μπορεί να μου μάθει, όμως απο όσες απόψεις διάβασα κατέληξα οτι καλύτερα θα'ταν να μαθω κ απο δασκαλο ε(?), μιας κ δε ξερω χριστό!
Αν όμως δε κάτσει σε ωδείο τότε για αρχή θα μαθω απο εκείνο τον γνωστό μου.
Τωρα είμαι μπερδεμένη στο θεμα της αγορας, να παρω μεταχειρισμένο, καινούριο, μέσω ίντερνετ ή απο μαγαζι? :-\
διαβασα οτι για πρωτη φορα το μεταχειρισμενο ισως ηταν καλύτερο..(?)


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μερικές ερωτήσεις! Να ξεκινήσω Μπάσο;
« Απάντηση #10 στις: 11/05/12, 09:34 »
καλημέρα και καλώς ήρθες....

σαφώς και στα μεταχειρισμένα βρίσκεις καλύτερα σε χαμηλότερες τιμές αλλά πρέπει να στο διαλέξει κάποιος που ξέρει μιας και εσύ ακόμα δεν θα ξέρεις τι να ψάξεις.....

όσο για το πως να μάθεις μπάσο...αν δεν αντέχεις οικονομικά το ωδείο, ξεκίνα με το γνωστό σου, ώστε να έχεις μια πρώτη επαφή με το όργανο και το κρίνεις στην πορεία.... ;)

Αποσυνδεδεμένος BASSKILLER

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Μερικές ερωτήσεις! Να ξεκινήσω Μπάσο;
« Απάντηση #11 στις: 11/05/12, 13:44 »
Βρες ενα δασκαλο συζητα μαζι του πιστευω οτι θα καταλαβεις αρκετα γυρω απο το μπασο ,μονος σου δεν νομιζω οτι ειναι οτι το καλυτερο ;) ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μερικές ερωτήσεις! Να ξεκινήσω Μπάσο;
« Απάντηση #12 στις: 11/05/12, 16:12 »

@BASSKILLER

Τωρα είμαι μπερδεμένη


 :P

Αποσυνδεδεμένος dn88

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μερικές ερωτήσεις! Να ξεκινήσω Μπάσο;
« Απάντηση #13 στις: 12/05/12, 00:58 »
ok.. θα μιλήσω το συντομότερο με δάσκαλο για να με βοηθήσει.
Thanks για τις απαντήσεις! :)

Αποσυνδεδεμένος foulis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Μερικές ερωτήσεις! Να ξεκινήσω Μπάσο;
« Απάντηση #14 στις: 13/05/12, 00:27 »
Λοιπόν, χαιρετώ καταρχάς του φορουμίτες του kithara.gr! Γεια σας είμαι καινούργιος εδώ!
Σκέφτομαι να ξεκινήσω μπάσο και έχω μερικές απορίες (πιθανότατα ανόητες)
α) Είναι σχετικά εύκολο όργανο; δηλαδή έχω ακούσει πολλές γνώμες και δεν ξέρω, θα δυσκολευτώ γενικά να μάθω να παίζω; (όχι τέλεια αλλά καλά)
β) Ποιο μπάσο προτείνετε για αρχάριο και ποια η τιμή του;
γ) Ένας full εξοπλισμός μπάσου (ενισχυτές κλπ.) πόσο να πάει η τιμή του (για αρχάριο) ;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
Καλησπερα.Οπως ειπαν τα παιδια, τιποτα δεν ειναι ευκολο, τιποτα δεν ειναι δυσκολο, αρκει να το θελεις.Επειδη και εγω ειμαι νεος στον χωρο του μπασου(ενα χρονο) θα σου πω τι ειδα και βλεπω απο προσωπικη εμπειρια.Το μπασο οπως και ολα τα μουσικα οργανα θελει μελετη και σιγουρα δεν ειναι δευτερατζα οργανο οπως αρκετοι λενε.Υπαρχουν απειρα γρουπ που εχουν το μπασο πολυ "ψηλα"(sabbath,thin lizzy,cream,dead kennedys),και κανει πολλα παραπανω απο το να κραταει απλα ρυθμο. Σου προτεινω να μελετας καθημερινα,και να μην το αφηνεις διοτι θα πηγαινεις πισω.Εγω ξεκινησα και συνεχιζω με δασκαλο διοτι εκτος του οτι κοστιζει λιγοτερο απο ωδειο,εχεις καλυτερη ανταποκριση κατα την γνωμη μου.Μπορεις να του ζητησεις αμεσα να σου μαθει καποια απλα κομματια που σου αρεσουν ετσι ωστε να μην ξενερωνεις με την θεωρια, τις κλιμακες, τις ασκησεις κτλ(που ειναι πολυ βασικα πραγματα και θα το δεις στην συνεχεια) συν οτι τον ενοχλεις οποτε θελεις για τυχον αποριες.Σιγουρα υπαρχουν site με  tabs που μπορεις να παιζεις μονος σου αλλα δυστηχως εκτος του οτι λιγα κομματια ειναι σωστα οπως θα διαπιστωσεις κι εσυ,θα μαθεις να παπαγαλιζεις και οχι να παιζεις μπασο.Πιστευω λοιπον πως ο δασκαλος ειναι κατι πολυ βασικο στο ξεκινημα αλλα και μετα,μαζι με την μελετη και την υπομονη.Παρε ενα μπασακι που να σου αρεσει λοιπον,ξεκινα,διαβαζε καθημερινα και γρηγορα θα βελτιωθεις και θα ψαχνεις χρονο να παιζεις ολο και περισσοτερο.Σε διαστημα ενος ετους εχω καταφερει αρκετα κομματια και ουτε καν το φανταζομουν οταν ξεκινουσα.Μην νομιζεις οτι χρειαζεσαι τα απειρα χρονια λοιπον.Με σωστη δουλεια θα δεις που θα βρισκεσαι σε λιγους μηνες.Προσωπικα ημουν και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τις σειρες classic vibe και vintage modified της squier.Απιθανα οργανα που τα χρησιμοποιουν ακομα και παιδια που παιζουν live,και το βασικοτερο σε σχετικα χαμηλες τιμες.Ενισχυτη θα σου ελεγα οτι ενας 15-30watt max ειναι τελειος για αρχη αλλα και μετα.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/05/12, 03:49 από enola gay »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
83 Απαντήσεις
27281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/09, 17:43
από Vaggelis...
7 Απαντήσεις
4426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/09, 18:59
από Und3ad
3 Απαντήσεις
2496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/10, 15:13
από stratocasteros
20 Απαντήσεις
7621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/10, 01:06
από k-chol
7 Απαντήσεις
4789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/10, 16:12
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
2784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/11, 23:44
από Μelexdy
3 Απαντήσεις
3093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/12, 10:58
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
14 Απαντήσεις
5777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/12, 16:05
από adr1anos
16 Απαντήσεις
6410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/12, 17:48
από kbasilis
3 Απαντήσεις
3633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/14, 13:32
από adr1anos