Αποστολέας Θέμα: ΤΙΜΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ???  (Αναγνώστηκε 4864 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foulis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Καλησπερα σε ολους.Ειχα παει να αγορασω χορδες(ετυχε να εχω και το μπασο μαζι) απο ενα μικρο, και οχι απο τα γνωστα καταστηματα μουσικων ειδων στα β-ανατολικα προαστεια που βρισκομαι,καθως ειμαι της αποψης να μην δινουμε τα χρηματα μας εξω αλλα σε τοπικες επιχειρησεις.Καθως κοιτουσα τριγυρω βλεπω εναν ενισχυτη μπασου fender που δεν ειχα ξαναδει ως τωρα.Εγραφε BRX twenty five.Τον κοιταξα καλυτερα και ειδα οτι ειναι 25watt με 10αρι ηχειο,ελαφρυς με αρκετα καλες διαστασεις και usa made,οχι Κινα κτλ οπως σχεδον τα παντα εδω και μια 10ετια τουλαχιστον.Εβαλα το μπασακι μου, και αφου επαιξα, εβγαλα το συμπερασμα οτι ηταν αρκετα καλο μηχανημα με γλυκο και γεματο ηχο.Ωραια λεω, να μαθουμε τιμη εφοσον δεν την γραφει καπου.Ρωταω και μου λεει 430 ευρω 400 για παρτη σου :o :o :o Μενω καγκελο και του λεω μηπως εχει κανει λαθος και να το ξαναδει διοτι μιλαμε για ενισχυτη 25 βαττ ο οποιος μαλιστα εχει σταματησει να παραγεται χρονια, και ειναι και εκτος συσκευασιας ποιος ξερει απο ποτε.Μου λεει φιλε το μηχανημα ειναι αμερικανικο και οχι τα καραγκιοζακια  που φτιαχνουν τωρα.Του απανταω οτι τα σημερινα china made δεν ειναι καθολου της πλακας και οτι πολυ απλα ο μισθος του κινεζου εργατη να μην πω τι ειναι και συμφερει τις εταιριες.Τελος παντων μου λεει δεν εχει σχεση με κινεζικο κτλ κτλ  και στον δινω 400 αν τον θες.Ρωταω τωρα.Ειναι τιμη αυτη για ενισχυτη 25βαττ??? Θυμαται κανεις να ειχαν τοσο οι ενισχυτες η ο τυπος εχει μπλεξει τα μπουτια του,τα κοστολογια και δεν ξερει τι του γινεται? ??? ? Δηλαδη ο αντιστοιχος σε 50 και 100βαττ ποσο θα κοστιζει??? Με 700 ευρω σημερα παιρνει κανεις πχ GK MB150!!! Στο τελος του ειπα οτι δεν ειναι τιμη αυτη και πως με τετοιες τιμες ο κοσμος ψωνιζει απο Γερμανιες κτλ και μονο που δεν μου εφερε κανα οργανο στο κεφαλι.Τι να πω ρε παιδια δεν ξερω.Μηπως ηταν λαμπατος και δεν το καταλαβα? ???
« Τελευταία τροποποίηση: 12/05/12, 02:36 από enola gay »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΤΙΜΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ???
« Απάντηση #1 στις: 11/05/12, 20:06 »
...καθως ειμαι της αποψης να μην δινουμε τα χρηματα μας εξω αλλα σε τοπικες επιχειρησεις.

Eίσαι ακόμα της ίδιας άποψης...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ΤΙΜΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ???
« Απάντηση #2 στις: 11/05/12, 20:17 »
Αυτά τα στοιχεία ίσως σε βοηθήσουν να εκτιμήσεις την κατάσταση:
..αυτή την έρευνα μπορείς να την κάνεις εύκολα και μόνος σου.. όλα τα ανωτέρω links είναι από την πρώτη σελίδα αποτελεσμάτων στο google..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: ΤΙΜΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ???
« Απάντηση #3 στις: 11/05/12, 20:17 »
Ένα από τα άσχημα που συμβαίνει στα τοπικά καταστήματα είναι ο πωλητής να "κόβει" φάτσες και ανάλογα να κοστολογεί τα προϊόντα του. Όσες φορές έχω πάει σε κατάστημα σε φάση "ψάχνω το x κομμάτι μουσικού εξοπλισμού, τι προτείνεις στα y ευρω", οι τιμές που ακούω είναι αρκετές φορές για σφαλιάρες. Αντιθέτως, όποτε έχω πάει με κατάλογο από μοντέλα του εφέ/ενισχυτή/κιθάρας που με ενδιαφέρει και ρωτήσω "τι έχεις από αυτά κι αν θες πρότεινέ μου και εσύ κάτι", οι πωλητές βλέπουν ότι έχω κάνει μια έρευνα αγοράς και οι τιμές που μου λένε είναι καλές, πολλές φορές και κάτω από τις τιμές τόμαν. Πολύ κακή επαγγελματική λογική, που οδηγεί και μας να φερόμαστε ανάλογα δυστυχώς ή ευτυχώς.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΤΙΜΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ???
« Απάντηση #4 στις: 11/05/12, 20:38 »
...καθως ειμαι της αποψης να μην δινουμε τα χρηματα μας εξω αλλα σε τοπικες επιχειρησεις.

Eίσαι ακόμα της ίδιας άποψης...;

εγώ πιστεύω πως από τέτοια σκηνικά μαθαίνεις να εμπιστεύεσαι συγκεκριμένα μαγαζιά και όχι "όλα ή τίποτα"

όποιος σου φέρεται σωστά, και συνεχίζει να το κάνει, ξαναπάς....όποιος δεν δίνει και ιδιαίτερη βάση, ή δε σε κάνει να αισθάνεσαι άνετα και καλοδεχούμενος στο μαγαζί του τέλος πάντων, να ναι καλά....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΤΙΜΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ???
« Απάντηση #5 στις: 11/05/12, 21:20 »
εγώ πιστεύω πως από τέτοια σκηνικά μαθαίνεις να εμπιστεύεσαι συγκεκριμένα μαγαζιά και όχι "όλα ή τίποτα"

όποιος σου φέρεται σωστά, και συνεχίζει να το κάνει, ξαναπάς....όποιος δεν δίνει και ιδιαίτερη βάση, ή δε σε κάνει να αισθάνεσαι άνετα και καλοδεχούμενος στο μαγαζί του τέλος πάντων, να ναι καλά....

Δεν διαφωνώ με αυτό, τουλάχιστον θεωρητικά, και εννοείται ότι ο καθένας έτσι ακριβώς θα πράξει. Το θέμα όμως είναι γιατί να φέρεται έτσι ένας καταστηματάρχης. Εδώ έχουμε έναν πελάτη ο οποίος έχει την καλή πρόθεση να στηρίξει το τοπικό μουσικό κατάστημα (γιατί είμαι 99% βέβαιος ότι θα μπορούσε να βρει τις χορδές που θέλει φτηνότερα μέσω Διαδικτύου) και αντί για εκτίμηση και σωστή εξυπηρέτηση έρχεται αντιμέτωπος με αυτή τη συμπεριφορά. Και δεν μπορώ να δεχτώ ότι ο συγκεκριμένος πωλητής έχει κάνει κάποιο λάθος εν καλή πίστη, γιατί αυτό θα σήμαινε ότι μάλλον δεν ξέρει τη δουλειά του. Απ' ό,τι έχω δει εδώ μέσα και σε άλλα Ελληνικά fora, τέτοια φαινόμενα δυστυχώς δεν περιορίζονται σε μια μικρή μειοψηφία καταστημάτων. Με αυτά τα δεδομένα, γιατί να μην αγοράσει κάποιος από Γερμανία, Αγγλία ή και από άλλο πλανήτη ακόμα; Στη συγκεκριμένη περίπτωση φαίνεται ότι ακόμα και αγορά από το Aμερικάνικο ebay (με όποια έξοδα αποστολής και δασμούς συνεπάγεται κάτι τέτοιο) θα ήταν πιο συμφέρουσα, πράγμα το οποίο είναι εντελώς γελοίο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΤΙΜΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ???
« Απάντηση #6 στις: 11/05/12, 21:46 »
Απόλλων, ο καθένας πράττει όπως κρίνει καλύτερα αλλά και εγώ, απ'την πλευρά μου, θα πράξω ανάλογα....

τώρα, αν ο συγκεκριμένος καταστηματάρχης, κρίνει πως αυτή η συμπεριφορά τον βοηθάει στην δουλειά του και του φέρνει λεφτά....χαίρομαι...απλά σίγουρα δεν είναι από μένα και μερικούς άλλους φίλους...

από την άλλη, αν δεν μπορεί να καταλάβει τις συνέπειες της συμπεριφοράς του....κρίμας....

(για τις τιμές δε μιλάω γιατί μετά από διάφορους μεσάζοντες μπορεί οι τιμές να αφήνουν όντως ελάχιστο κέρδος σε αυτόν....)


edit: βέβαια, στο συγκεκριμένο παράδειγμα, ο adr1anos απέδειξε πως ο ενισχυτής ήταν όντως υπερτιμημένος
« Τελευταία τροποποίηση: 11/05/12, 21:48 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΤΙΜΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ???
« Απάντηση #7 στις: 12/05/12, 10:51 »
edit: βέβαια, στο συγκεκριμένο παράδειγμα, ο adr1anos απέδειξε πως ο ενισχυτής ήταν όντως υπερτιμημένος

Αυτό είναι μέρος του προβλήματος. Και δεν αποκλείω να συμβαίνει αυτό που ανέφερε ο Ριχάρδος. Αν κάποιος είχε κάνει τη σχετική έρευνα και γνώριζε όλα αυτά που αναφέρθηκαν εδώ, πιθανόν η τιμή του συγκεκριμένου ενισχυτή να μειωνόταν ως δια μαγείας και να ήταν πιο κοντά στην πραγματική. Όταν όμως δουν έναν πελάτη που κρίνουν ότι δεν ξέρει, προσπαθούν να τού πουλήσουν ακριβά ένα discontinued μηχάνημα (και demo, που τα Ευρωπαϊκά καταστήματα τα δίνουν σε χαμηλότερες τιμές) αραδιάζοντάς ένα σωρό ανοησίες για να δικαιολογήσουν την υπερβολική τιμή, και "αν σού αρέσει". Ευτυχώς σήμερα για όποιον δεν τού αρέσει, υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές εκτός από το τοπικό κατάστημα.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/05/12, 14:32 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος foulis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: ΤΙΜΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ???
« Απάντηση #8 στις: 12/05/12, 12:54 »
edit: βέβαια, στο συγκεκριμένο παράδειγμα, ο adr1anos απέδειξε πως ο ενισχυτής ήταν όντως υπερτιμημένος

Αυτό είναι μέρος του προβλήματος. Και δεν αποκλείω να συμβαίνει αυτό που ανέφερε ο Ριχάρδος. Αν κάποιος είχε κάνει τη σχετική έρευνα και γνώριζε όλα αυτά που αναφέρθηκαν εδώ, πιθανόν η τιμή του συγκεκριμένου ενισχυτή να μειωνόταν ως δια μαγείας και να ήταν πιο κοντά στην πραγματική. Όταν όμως δουν έναν πελάτη που κρίνουν ότι δεν ξέρει, προσπαθούν να τού πουλήσουν ακριβά ένα discontinued μηχάνημα (και demo, που τα Ευρωπαϊκά καταστήματα τα δίνουν σε χαμηλότερες τιμές) αραδιάζοντάς ένα σωρό ανοησίες για να δικαιολογήσουν την υπερβολική τιμή, και "αν σού αρέσει". Ευτυχώς σήμερα για όποιον δεν τού αρέσει, υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές από το τοπικό κατάστημα.
Προσωπικα προτιθεμαι να πληρωσω παραπανω χρηματα  σε καποιο τοπικο καταστημα παρα να το παρω απ᾽ εξω, διοτι δεν μου αρεσει να κλεινουν τα εδω καταστηματα.Αυτη ειναι η αποψη μου βεβαια, και παντα βγαινω χαμενος διοτι οταν εχω παει να πουλησω καποιο οργανο ολοι το κοστολογουν με τιμες εξωτερικου και οχι Ελλαδας ,οποτε χανω παραπανω χρηματα απο οτι θα εχανα αν επαιρνα κατι πχ απο Γερμανια.Σιγουρα τα μεγαλα καταστηματα του εξωτερικου εχουν καλυτερες τιμες απο την στιγμη που κανουν τεραστιες παραγγελιες, αλλα πιστευω οτι με ψαξιμο μπορουμε να πετυχουμε και εδω μια καποια καλυτερη τιμη.Στην συγκεκριμενη περιπτωση ομως παιζουν πολλα πραγματα οπως αναφερατε και σεις παραπανω, τα οποια δεν βγαζουν νοημα.Ξαναμιλησα  με τον καταστηματαρχη, του ειπα για 2η φορα οτι η τιμη αυτη δεν στεκει σε καμια περιπτωση για ενα μηχανημα εκτος συσκευασιας και αρκετων ετων, και πως η τιμη πρεπει να πεσει διοτι δεν ειναι καποιο κλασσικο αυτοκινητο ωστε να αυξανεται η τιμη με τα χρονια...Μου απαντησε μαλιστα  οτι η τιμη των 400 ευρω ειναι η παλια τιμη και κανονικα ειχε παραπανω!!!Πως γινεται αυτο ομως απο την στιγμη που εχει σταματησει να παραγεται? ??? Μειναμε στο οτι θα μιλησει με τον αντιπροσωπο της φεντερ να δει μηπως  εχει κανει λαθος τελικα και η τιμη δεν ειναι αυτη.Εχω την εντυπωση οτι απο δευτερα που θα μιλησω ξανα θα μου πει οτι εκανε οντως λαθος και η τιμη του ενισχυτη ειναι παραπανω απο 430 καθοτι πανω απο ολα αμερικανικος!!!!!  Δε λεω...εχω ενα καποιο θεμα με το που ειναι κατασκευασμενο κατι, αλλα να πληρωσω τον κουκο παγωνι για ενα usa made απο την στιγμη που τα σημερινα μηχανηματα Κινα,Κορεα ειναι τοσο αξιολογα παει πολυ...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/05/12, 02:03 από enola gay »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΤΙΜΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ???
« Απάντηση #9 στις: 12/05/12, 14:39 »
Προσωπικα προτιθεμαι να πληρωσω κατι ακριβοτερα σε καποιο τοπικο καταστημα παρα να το παρω απ᾽ εξω, διοτι δεν μου αρεσει να κλεινουν τα εδω καταστηματα.

Tο καταλαβαίνω, γι αυτό και μίλησα για εκτίμηση και σωστή αντιμετώπιση του πελάτη από πλευράς του καταστηματάρχη. Και στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν φαίνεται να συμβαίνει κάτι τέτοιο...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: ΤΙΜΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ???
« Απάντηση #10 στις: 15/05/12, 00:30 »
Θα μοιραστω και εγω μια εμπειρια μαζι σας..
Προκειται για εναν ενισχυτη behringer που γνωστο καταστημα εδω στην Θεσσαλονικη ειχε σε πολυ καλη τιμη...
Ε μιας και ενας φιλος ψαχνοταν λεω δεν τον ριχνω ενα αυτι...(κεφαλη και 1X15'')
Μου αρεσε αρκετα τοτε και τον ακουσα κανα τεταρτακι με ενθουσιασμο...Μολις μας ειδε ο μαγαζατορας ενθουσιασμενους με την τιμη/αποδοση λεει:''Παιδια εχει γινει λαθος στην τιμη και ειναι +50€''

Ουτε να ενθουσιαστει δεν μπορει κανεις ρε γ**ωτο ;D

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΤΙΜΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ???
« Απάντηση #11 στις: 15/05/12, 02:09 »
Εκείνη τη στιγμή έπρεπε να του πεις: "συγνώμη, τότε κι εμείς μπήκαμε σε λάθος μαγαζί" :P

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ΤΙΜΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ???
« Απάντηση #12 στις: 15/05/12, 09:59 »
..Μολις μας ειδε ο μαγαζατορας ενθουσιασμενους με την τιμη/αποδοση λεει:''Παιδια εχει γινει λαθος στην τιμη και ειναι +50€''
Ουτε να ενθουσιαστει δεν μπορει κανεις ρε γ**ωτο ;D
Απίθανη ξεφτίλα!. δεν καταλαβαίνει αυτός ο άνθρωπος ότι έχει τελειώσει από εσενα και όλους τους γνωστούς σου εμπορικά?..
Πόσους νομίζουμε ότι μπορεί να κοροιδέψουμε πριν μας πετάξει έξω η αγορά?..
..και μετά αναρωτιόμαστε γιατί δεν είμαστε ανταγωνιστικοί και γιατί δεν μπορούμε να επιβιώσουμε!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
64 Απαντήσεις
23257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/06, 21:08
από Marios Demigod
33 Απαντήσεις
10861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/08, 18:31
από thanasis93
71 Απαντήσεις
34638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/09, 11:47
από onou12345
3 Απαντήσεις
2256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/08, 22:04
από Ibanezακιας
49 Απαντήσεις
17031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/09, 15:14
από Baroness
23 Απαντήσεις
7940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/09, 21:18
από ogyon21
2 Απαντήσεις
2689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/09, 19:04
από Player
6 Απαντήσεις
3038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 01:15
από PetrosHM
1 Απαντήσεις
3848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/15, 14:52
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
2 Απαντήσεις
4055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/16, 14:44
από Βραζίλης