Αποστολέας Θέμα: μαθήματα κλασσικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 15159 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hello_earth

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
μαθήματα κλασσικής κιθάρας
« στις: 16/10/06, 10:10 »
φαντάζομαι να εχει γινει παρόμοια ερώτηση πολλές φορές.. ομως.. ξαναρωτάω :)
μηπως μπορείτε να μου δώσετε καμια συμβουλή για κανένα ωδείο (i don't feel comfortable at my place) ή εργαστήρι οπου να παραδίδει μαθήματα κλασσικής ένας κατά προτίμηση ανοιχτομύαλος, έμπειρος και μεθοδικός δάσκαλος (ζητάω πολλά ε?), και τα δίδακτρα να παραμένουν λογικά και σε μηνιαία βάση? (όχι 4 δώσεις το χρόνο, αλίμονο..)
Εκανα μαθήματα κλασσικής μικρός πριν απο >10 χρόνια (εκανα για 1.5 χρόνο) οπότε εχω κάποιες βασικές γνώσεις. Γενικά θα ήθελα να μάθω να αυτοσχεδιάζω - γνωρίζοντας ομως πως αυτό έρχεται με εμπειρία, δεν θα με χάλαγε καθόλου να βελτιώνω την τεχνική παίζοντας κλασσικά (μελαγχολία ολέ) κομμάτια. ευχαριστώ.

η παρακάτω λίστα είναι τεράστια!!
http://www.e-child.gr/OdeiaAthens.asp

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: μαθήματα κλασσικής κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 16/10/06, 11:27 »
Καλημέρα hello_earth.

Θα ήθελα να ξεκινήσω με μερικά σχόλια επάνω στο post σου.
Έκανες, λες, μαθήματα κλασσικής κιθάρας πριν 10 χρόνια, για ενάμιση χρόνο.
Εάν στα 10 χρόνια που μεσολάβησαν δεν είχες επαφή με το όργανο, τότε τα δάχτυλά σου σίγουρα δεν θα ακολουθούν εύκολα τις εντολές που θα τους δίνεις. Εάν πάλι έπαιζες έστω αραιά και που, τότε με επιμονή και προσπάθεια, γρήγορα θα μπορέσεις να τα ξαναφορμάρεις, δεδομένου πως έστω για κάποιο χρονικό διάστημα ασκούσες την τεχνική. Όπως και να’ χει, η δυνατότητά σου να διαβάζεις παρτιτούρα (με ότι συνεπάγεται αυτό) είναι ήδη μεγάλο κεφάλαιο.
Ψάχνεις ανοιχτόμυαλο δάσκαλο κλασσικής.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα.
Κατά καιρούς, όλοι εμείς που μάθαμε κλασσική κιθάρα, διαπιστώναμε πως ο συντηρητισμός βασιλεύει στην εκμάθηση των κλασσικών οργάνων.
Το να μάθεις να αυτοσχεδιάζεις σε οτιδήποτε, προϋποθέτει ουσιαστική γνώση του αντικειμένου. Χωρίς "ουσιαστική" να σημαίνει 10ετίες επάνω σε ένα συγκεκριμένο όργανο. Κατανοώντας τις ιδιαιτερότητες, και την δυνατότητα έκφρασης της κιθάρας πχ, σίγουρα θα καταφέρεις να αυτοσχεδιάσεις.
Και κάτι τελευταία για σένα αλλά και για όσους διαβάζουν το θέμα που άνοιξες.
Το μελαγχολία ολε είναι μάλλον ατυχές!
Φαντάζομαι πως στο διάστημα που έκανες μαθήματα, θα έπαιξες και ματζόρε κομμάτια!  ;D
Σίγουρα βέβαια δεν είναι ντιρι-ντάχτα ή extra power… ;D

Στο προκείμενο.
Εάν θέλεις θα σου στείλω πμ για το Ωδείο που πήγαινα αλλά και την καθηγήτρια που για πολλά χρόνια ήμουν υπό την καθοδήγηση της.
Προσωπικά θα σου την συνιστούσα ανεπιφύλακτα.
Για το οικονομικό θα φροντίσεις να μάθεις εσύ, καθότι έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που τελείωσα εγώ με το ωδείο και δεν ξέρω πως είναι οι τιμές τώρα.
Να σου πω βέβαια πως και τότε δεν ήταν από τα φθηνά.

Καλή επιτυχία σε ότι κάνεις.


Αποσυνδεδεμένος hello_earth

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
Απ: μαθήματα κλασσικής κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 16/10/06, 11:57 »
σ'ευχαριστώ πολύ για την εκτενέστατη απάντησή σου, Βάγια.
η αλίθεια είναι πως θα ήθελα απλως να ασχοληθώ με κάτι - και θα ήθελα να συνεχίσω την κιθάρα επειδή την γρατζουνάω για πολλά χρόνια τώρα - ασε που φοράω και νύχια απο τότε που έκανα κιθάρα σε ωδείο.
μάλλον θα ήθελα να ξαναζήσω την κιθάρα όπως ήταν τότε - κάναμε μάθημα σε ενα μικρό δωματειάκι, γεμάτο με ράφια απο βινύλια και παρτητούρες, και μια λάμπα με κόκκινο coil για να ζεσταίνεται ο χώρος, και να ζεσταίνουμε τα χέρια μας όταν ερχόμασταν απο έξω.
και ο δάσκαλος.. βασικά ήταν από τους πιο σεβαστούς στην πόλη μου - αν και στην ηλικία που ήμουν δεν είχα ιδέα για το πόσο πλήρωνε η μανα μου για τα μαθήματα - θυμάμαι πως ήταν αρκετά, και τα δίδακτρα αυξανονταν κάθε τόσο. το αξιοπερίεργο είναι οτι τότε δεν υπήρχαν πολλά βιβλία με παρτητούρες στην χώρα μου - ιδίως βιβλία απο εξωτερικό,  - το μόνο που υπήρχε ήταν οι φωτογραφίες - ναι - φωτογραφισμένες παρτητούρες σε glossy χοντρό χαρτί - πολλές φορές τόσο θωλά που ίσα ίσα διέκρινες που πεφτει η συγκεκριμένη νότα :) underground λεμε!!! :)))
ο δάσκαλός μου έπαιζε τα κομμάτια που μου έβαζε και με ρώταγε καθε φορά αν μ'αρέσει, και όποιο μου άρεσε μελετούσαμε. μάλιστα είχε ενα τετράδιο οπου συμπλήρωνε κάτι σαν ημερολόγιο - ασκήσεις για το σπίτι, πως να παίζω τα κομμάτια, και την επόμενη φορά μου έβαζε βαθμό για το κάθε task και τελικά έβγαζε και το μέσο βαθμό για την μέρα - χαχα ήταν πολύ συνεπής σε αυτό - και με έκανε να ντρέπομαι μερικές φορές που δεν είχα μελετήσει σωστά κάποια πράγματα - μαλλον είχα συνηθίσει τότε να με πιέζουν λιγάκι για να στρώνομαι - αλλά πιστεύω πως είναι σωστή πίεση - καθόλου υπερβολική.
βεβαια όταν σε αντιμετωπίζουν σαν μεγάλο άνθρωπο, σε αφήνουν πιο πολύ να προετοιμάζεσαι όσο θέλεις.
χεχε και τα κομμάτια που μου άρεσαν ήταν στην πλεοψηφία μινόρε :))) εκτός απο μια διασκευή σε ενα ρώσικο παραδοσιακό τραγούδι, και ενα άλλο τραγούδι για clowns - που όμως ηχούσε πιο μακάβριο παρά ματζόρε..

τέλος πάντων, θα κάνω μια βόλτα απο ενα-δυο ωδεία να δω πως είναι τα πράγματα.. το θέμα είναι οτι - νομίζω πολλές φορές σοβαροί δάσκαλοι δεν θέλουν να ασχολούνται και να παραδίδουν μαθήματα ιδίως σε μεγαλύτερα άτομα ή ξερωγώ σε άτομα σαν και μένα που τριγυρνάνε ανάμεσα στην λαιμαργία και στην απογοήτευση και την ανορεξία για την μελέτη. αν θέλεις, στείλε μου σε pm τις συντεταγμένες της δασκάλας που λες - για να ρωτήσω - διαφορετικά, δεν μπειράζει :)) ευχαριστώ οπως και να έχει!!

cheers!

Αποσυνδεδεμένος V a n

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είναι ωραία η θάλασσα γιατί με σένα μοιάζει
    • Προφίλ
Απ: μαθήματα κλασσικής κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 19/01/07, 14:50 »
Καλησπέρα
Ενδιαφέρομαι κι εγώ να κάνω μαθήματα κλασικής κιθάρας αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.
Προτιμώ τα μαθήματα στο σπίτι λόγω χρόνου αλλά και γιατί πιστεύω ότι αποδίδουν περισσότερο.
Μένω Θεσσαλονίκη,ανατολικά.Υπάρχει κάποιος εδώ που παραδίδει μαθήματα;
Όποιος πρόθυμος ας απαντήσει.

Ευχαριστώ
I am not a complete idiot,several parts are missing

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
14462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/09, 11:04
από if_it_is?
6 Απαντήσεις
15466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/14, 12:11
από nasiaser
5 Απαντήσεις
8101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/09, 02:03
από jim.ni
1 Απαντήσεις
2637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/10, 19:58
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
10515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 19:31
από pop4life
0 Απαντήσεις
3240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/10, 21:46
από Class_21
2 Απαντήσεις
3054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/10, 23:34
από Gabriel6th
5 Απαντήσεις
9085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/11, 11:45
από Transformer
1 Απαντήσεις
38447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/12, 13:28
από Άννα Π.
6 Απαντήσεις
4466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/14, 13:10
από Guitar Fan