Αποστολέας Θέμα: Μου φευγει η ........ πεννα!  (Αναγνώστηκε 26562 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Μου φευγει η ........ πεννα!
« Απάντηση #25 στις: 28/12/06, 17:21 »
Πιστεύω ότι το γλίστρημα στην πένα οφείλετε καθαρά στην τεχνική. Κι εμένα μου έφευγε παλια η πένα όταν πρωτο αρχισα να εξασκώ το picking μου το μυστικό είναι ότι πρέπει να μελετάς ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ (εγω δν ειχα την υπομομονη να το κανω αυτο βεβαια  :P) και να φροντίζεις να κάνεις pick ΟΛΕΣ τις νότες μην αφηνεις δλδ μερικές νότες στην τύχη να ακουστούν απο το legato παίξτα όλα με πένα και να παρακολουθείς το δεξι σου χέρι περισσοτερο απο το αριστερο αυτα  ;)

  exeis σχεδον απολυτο δικιο!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος loustas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Μου φευγει η ........ πεννα!
« Απάντηση #26 στις: 04/02/07, 02:07 »
Ρε παιδιά ποιός είναι ο σωστός τρόπος για να κρατάς την πένα;
Μεταξύ αντίχειρα και δείκτη; με τρία δάκτυλα(αντίχειρας, δείκτης, μέσος); Μεταξύ αντίχειρα-μέσου;
Το χέρι πρέπει να είναι κλειστό σε γροθιά η τα μη συμμετέχοντα δάχτυλα πρέπει να είναι
ελεύθερα και να κοιτούν το πάτωμα;

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Μου φευγει η ........ πεννα!
« Απάντηση #27 στις: 04/02/07, 02:22 »
Σωστός είναι ο τρόπος που σε  βολεύει να παίζεις χωρίς να ζορίζεσαι! ;)

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Μου φευγει η ........ πεννα!
« Απάντηση #28 στις: 05/02/07, 11:22 »
Σωστός είναι ο τρόπος που σε  βολεύει να παίζεις χωρίς να ζορίζεσαι! ;)


   ...λάθος, όμως ειναι, οτρόπος που σκέφτεσαι! Η πέννα κρατιέται ανάμεσα στον δείκτη και στον αντίχειρα και "ακουμπαει" ανάμεσα στη 1η και 2η φάλλαγα του δεικτη.

δείτε εδω ορισμενες φωτο.
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Μου φευγει η ........ πεννα!
« Απάντηση #29 στις: 06/02/07, 02:24 »
Nαι όντως αυτός είναι ο σωστός τρόπος κρατήματος της πένας τώρα όσο για τα υπόλοιπα δάχτυλα οι γνώμες διίστανται άλλοι προτιμούν να ακουμπάνε και τα 3 δάχτυλα (μεσος παραμεσος και το μικρο) την ώρα που παίζουν πάνω στο σώμα τις κιθάρας (βλέπε Angelo) αλλοι ακουμπάνε μονο τα 2 (παραμεσος και μικρο ενώ ο μεσος είναι στον αερα) και αλλοι προτιμούν να έχουν όλα τα δάχτυλα στον αέρα (βλέπε Gilbert).  Εμένα με βολεύει ο τελευταίος τρόπος αλλα αυτο είναι προσωπική υπόθεση του καθενός το θέμα είναι να κοιτάξεις σε πια στάση μπορεις να παίζεις πιο ξεκούραστα οι περισσότεροι προτιμούν την 2η στάση των χεριών παντως
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Μου φευγει η ........ πεννα!
« Απάντηση #30 στις: 24/07/07, 21:29 »
άλλοι προτιμούν να ακουμπάνε και τα 3 δάχτυλα (μεσος παραμεσος και το μικρο) την ώρα που παίζουν πάνω στο σώμα τις κιθάρας (βλέπε Angelo) αλλοι ακουμπάνε μονο τα 2 (παραμεσος και μικρο ενώ ο μεσος είναι στον αερα)


Έχω διαβάσει σε άρθρα και ξένα forum πχ. εδώ : http://www.ultimate-guitar.com/forum/showthread.php?t=339913&page=1&pp=20

ότι αυτό είναι μια πολύ κακή συνήθεια που σου κόβει ταχύτητα και αυξάνει τον κίνδυνο τραυματισμού. Ποιά είναι η γνώμη σας;

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Μου φευγει η ........ πεννα!
« Απάντηση #31 στις: 24/07/07, 21:31 »
[quote author=Το Φαινομενο γνωστο εως τα περατα του κοσμου ως: Στρατάρχης eosforum sotriani
δείτε εδω ορισμενες φωτο.
[/quote]

Το νυχακι μ'αρεσει... ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Μου φευγει η ........ πεννα!
« Απάντηση #32 στις: 24/07/07, 22:48 »
Έχω διαβάσει σε άρθρα και ξένα forum πχ. εδώ : http://www.ultimate-guitar.com/forum/showthread.php?t=339913&page=1&pp=20
ότι αυτό είναι μια πολύ κακή συνήθεια που σου κόβει ταχύτητα και αυξάνει τον κίνδυνο τραυματισμού. Ποιά είναι η γνώμη σας;


ε κοίτα με 16 notes per second που πιανει ο Angelo δεν νομιζω οτι ειναι και μικρη ταχύτητα δλδ ποσο πιο πολυ να έπιανε  :P
μπα δεν νομίζω να ισχύει κάτι τετοιο σε κάθε σταση του χεριού υπάρχουν οι ίδιοι κινδυνοι
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Μου φευγει η ........ πεννα!
« Απάντηση #33 στις: 25/07/07, 17:04 »
Άσε τα νύχια σου να μακρύνουν. Ο αντίχειρας δουλεύει σαν την πένα, έχεις καλύτερη επαφή με τις χορδές και τα υπόλοιπα δάχτυλα βοηθούν στο string skipping. Δεν είναι και εύκολο αλλά αν άρχισες με κλασσική θα'ναι πιθανότατα ευκολότερο.

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Μου φευγει η ........ πεννα!
« Απάντηση #34 στις: 25/07/07, 17:23 »
Άσε τα νύχια σου να μακρύνουν. Ο αντίχειρας δουλεύει σαν την πένα, έχεις καλύτερη επαφή με τις χορδές και τα υπόλοιπα δάχτυλα βοηθούν στο string skipping. Δεν είναι και εύκολο αλλά αν άρχισες με κλασσική θα'ναι πιθανότατα ευκολότερο.


Μμμμμ.Ναι αλλα αν αφησει νυχια καλυτερα να την ξεχασει την ηλεκτρικη.Υπαρχουν και εξαιρεσεις βεβαια που παιζουν με δαχτυλα και παιζουν απιστευτα(βλ.Κωστας Βρεττος).Αλλα τα νυχια το δυσκολευουν το παιξιμο στην ηλεκτρικη.

Αποσυνδεδεμένος .:°:. Apollon .:°:.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • St.Gus ♪
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Μου φευγει η ........ πεννα!
« Απάντηση #36 στις: 15/01/08, 12:11 »
Άσε τα νύχια σου να μακρύνουν. Ο αντίχειρας δουλεύει σαν την πένα, έχεις καλύτερη επαφή με τις χορδές και τα υπόλοιπα δάχτυλα βοηθούν στο string skipping. Δεν είναι και εύκολο αλλά αν άρχισες με κλασσική θα'ναι πιθανότατα ευκολότερο.

Προσωπικά πιστεύω οτι η χρήση του αντίχειτα σαν πένα, δεν είναι τόσο καλή ιδέα, καθώς πολύ απο τη κίνηση της πένας, κανονικά, βασίζεται στη κίνηση του αντίχειρα. Χρησιμοποιόντας το νύχι του αντίχειρα, χάνεις όλη τη κίνηση.

Προσωπικά χρησιμοποιώ το νύχι του δείκτη ως πένα, όταν χρειάζεται, παρόλα αυτά, μια ιδέα που μου έχει κολλήσει αυτές τις μέρες είναι η χρήση του δείκτη στα downstroke  και αντίχειρα στα upstroke,που αφορα περισσότερο την ομοιογένεια του ήχου
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μου φευγει η ........ πεννα!
« Απάντηση #37 στις: 15/01/08, 20:11 »
χρήση του δείκτη στα downstroke  και αντίχειρα στα upstroke
Μήπως το αντίστροφο (αντίχειρας - downstroke, δείκτης - upstroke)? ::) Όχι τπτ άλλο αλλά αυτό δε φαίνεται να βολεύει και πολύ!! :-\

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Μου φευγει η ........ πεννα!
« Απάντηση #38 στις: 20/01/08, 07:46 »
χρήση του δείκτη στα downstroke  και αντίχειρα στα upstroke
Μήπως το αντίστροφο (αντίχειρας - downstroke, δείκτης - upstroke)? ::) Όχι τπτ άλλο αλλά αυτό δε φαίνεται να βολεύει και πολύ!! :-\
Αυτό που δεν διευκρίνησα είναι οτι παικτικά, πρόκειται για μια προσομοίωση πένας με τα νύχια. Υποκρίνεσαι δλδ οτι κρατάς πένα, και χρησιμοποιείς τα νύχια όπως περιέγραψα.
Όταν κάνεις fingerpicking, και χρησιμοποιείς νύχια, είναι λογικό να χτυπάς με τη μέσα πλευρά του νυχιού, καθώς η κίνηση βγαίνει απο το δάχτυλο.
Όταν όμως πάς να χρησιμοποιήσεις το καρπό για να δημιουργήσεις τη κίνηση, η κλίση που έχουν τα περισσότερα νύχια προς τα μέσα καθιστά αυτή τη κίνηση απαγορετική, με αποτέλεσμα να χρειάζεται να χρησιμοποιείς την εξωτερική πλευρά του νυχιού.Αυτό ισχύει και για τα 2 νύχια.

Δεν είπα οτι βολεύει, και για αυτό είπα "μου έχει κολλήσει μια ιδέα" και όχι "αυτές τις μέρες χρησιμοποιώ"... ;) ;)

Αυτό που περιγράφεις, προτιμώ να το κάνω μαζί με μέσο και παράμεσο :) :)
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
3891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/06, 11:20
από metalouda
8 Απαντήσεις
3532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/07, 22:23
από thepianist
3 Απαντήσεις
2615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/07, 16:23
από thepianist
30 Απαντήσεις
10094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 01:57
από Garvin