Αποστολέας Θέμα: Σκληρές χορδές.  (Αναγνώστηκε 9742 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος madhouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σκληρές χορδές.
« στις: 31/08/12, 06:40 »
Γεια χαρά σε όλους. Κάνω μια έρευνα αγοράς αυτές τις ημέρες και προκειμένου να μην περιμένω 2-3 μήνες να αλλάζω χορδές, για να δοκιμάζω κάθε φορά και διαφορετικές, σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να έχω την χρήσιμη και πάντα αξιόπιστη  βοήθεια σας. Λοιπόν, παίζω με τα δάχτυλα, παίζω metal και hard rock κυρίως και επειδή είμαστε κουρδισμένοι σε ρε με τη μπάντα που παίζω τώρα, θα ήθελα να μου προτείνετε χορδές που να είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σκληρές ( ... κλασικά ...  για να έχουν μικρή ταλάντωση και να με διευκολύνουν στο δεξί όταν παίζω γρήγορα). Αυτό που εννοώ, νομίζω πως αλλιώς λέγεται και << θέλω χορδές με υψηλό tension >> ??? ΑΝ δεν κάνω λάθος. ΑΝ κάνω λάθος διορθώστε με. Το μέγεθος που έχω καταλήξει πως με βολεύει στο παίξιμο, καλύτερα απ όλα είναι 45 - 65 - 80 - 100 ή άντε και 45 - 65 - 85 - 105. Οπότε εδώ είναι που θέλω τώρα τη βοήθεια σας. Θέλω να μου πείτε ποιες είναι οι πιο σκληρές χορδές που έχετε δοκιμάσει σε αυτό το μέγεθος. Σε 45άρες δηλαδή. Απ ότι έχω ακούσει, οι πιο σκληρές χορδές είναι οι stainless steel και απο μάρκες εχω ακούσει πως, πολύ σκληρές χορδές είναι οι DR και οι Rottosound. Ισχύουν αυτά ? Για διαφωτίστε με λίγο ... Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/12, 12:16 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος bassakos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Σκληρές χορδές.
« Απάντηση #1 στις: 01/09/12, 12:07 »
χωρις να εχω παιξει ποτε με ροτοσαουντ, εχω διαβασει απο reviews  οτι ειναι σκληρες

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Σκληρές χορδές.
« Απάντηση #2 στις: 03/09/12, 17:49 »
DR LoRiders, 40-100 ή 40-95 gauge, σχετικά όλες οι flatwounds...
 
Aν είσαι πιο μερακλής τσέκαρε και εδώ : http://www.thomastik-infeld.com/guitars/index.html
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος madhouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σκληρές χορδές.
« Απάντηση #3 στις: 04/09/12, 17:45 »
οι Lo Riders που λες εννοείς  flatwood ?  Και όταν λες  << σχετικά όλες οι flatwood >>  εννοείς ότι, όλες οι flatwood είναι σχετικά πιο σκληρές ? Γιατί έχω την εντύπωση οτι συνήθως ,  οι stainless steel είναι που ειναι πιο σκληρές, πιο άκαμπτες ...

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Σκληρές χορδές.
« Απάντηση #4 στις: 07/09/12, 11:40 »
Oι Lo Rider της DR δεν ειναι flatwounds αλλα roundwounds... "Stainless Steel Bass Strings wound on Hexagonal Cores   Lo-Rider stainless steel bass strings are round wound and constructed upon a hexagonal core. They provide more depth of tone, and are a bit stiffer than Hi-Beams. Bass players who are into slapping, popping, and tapping will love the high end and depth of Lo-Rider. The slight bit of stiffness makes Lo-Rider bass strings very accurate when playing harmonics. Great consistency, and great string-to-string balance are DR hallmarks"
 
more info εδώ : http://www.drstrings.com/catalogs/bass-strings
 
και rotosound δεν είναι κακές... http://www.rotosound.com/sh_77.php
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος madhouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σκληρές χορδές.
« Απάντηση #5 στις: 08/09/12, 21:18 »
 Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τα κατατοπιστικά links. Σε αυτές τις 2 εταιρίες έλεγα κι εγώ να κινηθώ για αρχή, απλός έλεγα μήπως μπορούσε κάποιος να μου προτείνει και κανα 2-3 άλλες επιλογές σε Hi Tension Bass Strings. Και μια που το ανέφερα, εχει δοκιμάσει κανένας συνφορουμίτης, και θα μπορούσε ΑΝ θέλει να μας κάνει ενα μικρό review για αυτές τις χορδές   http://www.thomann.de/gr/dunlop_lemmy_signature_strings.htm  ??? ???

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Σκληρές χορδές.
« Απάντηση #6 στις: 10/09/12, 13:06 »
δεν τις έχω δοκιμάσει...
ωστόσο το gauge 50-70-85-105 δεν είναι κάτι ξεχωριστό όπως και το γεγονός οτι αντι για νίκελ φοράνε ατσάλι.
Σε ένα φόρουμ διάβασα αυτό: "After using them in a few practices I had to turn down my slight boosted mids due to their extreme presence. The high end is lacking on them and I would say they're not very balanced. All mids".  Γενικότερα δεν βλέπω κάτι πραγματικά ξεχωριστό πέρα απο κάποιο marketing gimmick.
 
Θα ερευνήσω και θα επανέλθω επι του θέματος... :-\
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
6206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/06, 02:28
από Ax_Wield
χορδές

Ξεκίνησε από BilliSsS Μπάσο

9 Απαντήσεις
7202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/08, 18:36
από YmiRLinG
0 Απαντήσεις
1994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/09, 17:34
από RadStar
6 Απαντήσεις
3223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 15:47
από Mistral
11 Απαντήσεις
3871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/10, 20:00
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/10, 22:38
από chrislour96
4 Απαντήσεις
2931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/11, 17:57
από jimaras97
2 Απαντήσεις
3151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/11, 12:35
από Δημητρης.Δομ
6 Απαντήσεις
6196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/11, 23:48
από yiannakis
12 Απαντήσεις
4653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/15, 00:45
από AnimaPura