Αποστολέας Θέμα: Προβληματισμοι για το εργασιακο πλαισιο ηχοληπτων.  (Αναγνώστηκε 4790 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Δυστυχως, εν μεσω κρισης, οι περισσοτεροι απο εμας που δουλευουμε στο χωρο επαγγελματικα εχουμε "αισθανθει" τη μειωση του μισθολογιου, με την ταυτοχρονη αυξηση του κοστους ( κι οχι τοσο του πρωτογενους, δηλαδη του εξοπλισμου, οσο του δευτερογενους, δηλαδη των φορων, της μετακινησης, κλπ ). Κι αρκετοι ειτε εχουν κλεισει τις αδειες τους, ειτε βρισκονται στα προθυρα οικονομικης καταρρευσης, με συσσωρευμενα χρεη προς το κρατος ( λογω ασφαλισης κι εφοριας ) και τους προμηθευτες ( εαν μιλαμε για αγορες με πιστωτικο λογαριασμο ).

Μην αναφερω καν την περιπτωση των εταιριων του χωρου της τεχνικης καλυψης, που χρωστανε ακομα και στους υπαλληλους τους ( και βεβαια με μια καλη πτωχευση...μενουν στον αερα οι ανθρωποι ).


Ολα τα παραπανω ειναι λιγο ως πολυ γνωστα, οποτε για μενα δεν αποτελουν προβληματισμο, αλλα καθημερινοτητα, ιδιαιτερα εαν κρινω απο την κατασταση των συναδελφων μου ηχοληπτων.


Πραγματικος προβληματισμος ομως, κατ' εμε, ειναι η εισοδος στο χωρο αρκετων ανθρωπων που με τον εναν ή τον αλλον τροπο, αλλοιωνουν την ηδη υποβιβασμενη αγορα. Ανθρωπων που ειτε κοστολογουν την εργασια τους σε τελειως απαραδεκτα χαμηλα επιπεδα, ειτε δεν πληρωνονται καθολου.

Για την πρωτη περιπτωση μπορω να καταννοησω την αναγκη ορισμενων να ειναι ακομα στην αγορα και να δινουν τιμες κατω του κοστους, ομως δεν μπορω να τους κανω να αντιληφθουν πως αργα ή γρηγορα σε καθε δουλεια θα μπαινουν "μεσα" αφου δεν υπολογιζουν σωστα τα εσοδα εναντι των εξοδων τους. Αρκετοι απο αυτους  βεβαια δεν ειναι καν νομιμοι ( η κλασσικη "μαυρη αγορα" ), οποτε ηδη εχουν ενα μεγαλο "συν" απο την ελλειψη κοστολογιου για την ασφαλιση και την εφορια τους, ομως και παλι οι τιμες τους ειναι τραγικα χαμηλες για να μπορει καποιος να δικαιολογει την εργασια τους.

Πχ, προσφορα για ενα μικρου μεγεθους live open air μπορει να ξεκιναει απο εναν ηχητικο/ηχοληπτη στα 3000€ συν το ΦΠΑ του ( και σε χωρο κοντα στην εδρα του ) κι απο εναν "μαυρο" τεχνικο να φτανει μεχρι τα...1000€, "σκοτωνοντας" την αγορα.

Για την δευτερη περιπτωση ( του δωρεαν ), τα λογια ειναι περιττα. Ειναι ανθρωποι που κανουν απο "χομπι" ή "δευτερη δουλεια" το επαγγελμα, εχουν διαθεσει ενα ποσο για την αγορα ενος εξοπλισμου που στα ματια τους ( και στα αυτια τους ) φανταζει ικανος να καλυψουν οτιδηποτε και μονο για την "εμπειρια" κτυπανε δουλειες με απωτερο σκοπο την "εδραιωση" τους στην αγορα.

Ιδιαιτερα το τελευταιο χρονο εχω παρατηρησει αρκετες φορες πως η τελευταια περιπτωση "συναδελφων" ειναι το μοντελο του αποφοιτου φοιτητη ΙΕΚ, ο οποιος με τα ιδια λεφτα που σπουδασε ( του μπαμπα ), καταφερε να αποκτησει και τον εξοπλισμο...και θελει στου Κασιδη το κεφαλι να αποκτησει κι εμπειρια. Κι αν κανεις το λαθος να του πεις "Να σου πω, θες να σε προσλαβω για τη δουλεια και με δικο μου εξοπλισμο να βγαλεις και το μεροκαματο σου", αμεσως πιανει τα περι "εργοδοσιας" και "καταναγκαστικων εργων".... Ολοι διευθυντες του εαυτου τους  ;D


Και για τις δυο περιπτωσεις η ζημια ειναι μεγαλη ( σε ο,τι αφορα τους υπολοιπους ). Αφενος μεν γιατι και οι ιδιοι δεν μπορουν να παραμεινουν στην αγορα για μεγαλο διαστημα εαν δεν κανουν αποσβεση της εργασιας και του εξοπλισμου τους, αφετερου δε γιατι "αλλοιωνοντας" την αγορα ως κοστολογιο θα βρεθουν κι αυτοι αργοτερα στην αναγκη εργασιας με σοβαρο αντιτιμο...και οι πελατες θα εχουν την απορια "Καλα ρε φιλε, εσυ δεν εδινες δουλειες μισοτιμης ή τσαμπα; Αν δεν το ξανακανεις, θα βρω αλλον που το κανει ακομα"...κι εκει τελειωνει το παραμυθι γιατι παντα θα υπαρχει καποιος να καλυψει τη θεση τους.


Ακομα ομως και μεσα στις εταιριες καλυψης, οι επαγγελματιες ηχοληπτες βρισκομαστε παντα στη μπουκα, γιατι ειτε με μπλοκακι, ειτε με ασφαλιση ΙΚΑ, ειμαστε παντα πιο "ακριβοι" απο τους "μαυρους" που θα κανουν δουλεια 12ωρου για 20€ ( και θα πουν κι ευχαριστω ).


Το απιθανο ειναι πως ειτε προκειται για εταιρια, ειτε προκειται για ιδιωτη πελατη, τα πραγματα κινουνται μονο με βαση το οικονομικο σκελος κι οχι το θεμα της ποιοτητας. Αυτο βεβαια ισχυε και πριν την κριση, ομως τωρα γινεται ολο και πιο εμφανες. Πελατης που καποτε γκρινιαζε για τον εξοπλισμο που πληρωνε με 400-500€, τωρα θεωρει καλοδεχουμενο το μισο εξοπλισμο με 100€ ( και μεσα στο ποσο ειναι ΚΑΙ ο ηχοληπτης ), αδιαφορωντας τελικα για την ποιοτητα του ηχου που εχει. Το ιδιο συμβαινει και σε εταιριες, οπου part time ασχετοι με το χωρο ειναι πιο "ωφελιμοι" γιατι κοστιζουν μονο 20€, ασχετα εαν δεν ξερουν να στησουν ουτε καν μια τρασα ή να ρυθμισουν ενα DSP processor.


Νομιζω πως πρεπει σιγα σιγα να αναλογιστουμε που θελουμε να οδηγηθει ο κλαδος της ηχοληψιας, σε ενα κρατος που δεν προστατευεται ( με εξαιρεση τους broadcast ηχοληπτες ) απο συγκεκριμενη εργασιακη αναγνωριση ( πλην της πιστοποιησης που κι αυτο ειναι μονο για θεσεις δημοσιου ) κι ως παροχοι υπηρεσιων κι εν δυναμει πελατες ( για τους μουσικους αναφερομαι ) να εχουμε κατα νου πως το χαμηλο ή το ανυπαρκτο κοστολογιο δεν συνδυαζεται παντα με την καλη ποιοτητα της υπηρεσιας που μισθωνουμε!  ;)

Θα ηταν ωραιο να συζητησουμε πανω σε αυτους ( και σε οποιους προκυψουν ) προβληματισμους, μιας κι αυτο αφορα και το χωρο των μουσικων ;).







Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
σημεία των καιρών , που οσο υπάρχει καναπές, σωτηρία δεν θα φαίνεται να έρχεται
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Εγω δεν θα ελεγα τα περι καναπε γιατι:

1) Η Ελλαδα, ως επισημο κρατος, δεν εχει ειδικοτητα "τεχνικος ηχου", αρα δεν εχει και μια λιστα με τις υποχρεωσεις και τα δικαιωματα του κλαδου ( που αμεσως τον προστατευουν εναντι κομπογιαννιτων ).

2) Η παραπανω ελλειψη οδηγει παρα πολλους να δηλωνουν "ηχοληπτες" και "φωτιστες", χωρις ομως να εχουν την απαραιτητη εκπαιδευση ( το οποιο ειναι μεγαλο ζητημα στην Ελλαδα, ιδιαιτερα γι' αυτο το κολπο του ΙΕΚ Ακμη και του κρατους για τα περι πιστοποιησης ). Και βεβαια οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι "εκτος" φορολογιας και υπαρξης, αφου δεν κοβουν τιμολογια ή δεν ασφαλιζονται με βαση την εργασια τους.

3) Υπαρχει σοβαρη ελλειψη καποιου οργανου των ηχοληπτων PA. Σε αντιθεση με τους συναδελφους που βρισκονται στο broadcast ( και οι οποιοι εχουν τρομερο union ), οι ηχοληπτες PA δεν εχουν καταφερει να δημιουργησουν ενα οργανο που να τους αντιπροσωπευει. Και βασικη αιτια που δεν υπαρχει τετοιο οργανο ειναι οι ιδιες οι εταιριες που μισθωνουν PA-τζηδες ηχοληπτες, αφου δεν τους συμφερει να υπαρχει μια συμβαση εργασιας που να προερχεται υστερα απο συζητηση μεταξυ του οργανου των PA τεχνικων και των εταιριων.



Γενικοτερα, υπηρχε καποτε η θεληση να συσταθει ενας οργανισμος ελεγχου των live κι αν εβρισκαν κομπογιαννιτη πισω απο κονσολα να του εστελναν κατευθειαν την επιθεωρηση εργασιας. Ομως πρεπει να φτασουμε στο σημειο να φοραμε μια κουκουλα ολοι ωστε ο κλαδος να ερθει στα ισια του;

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν δεν το ξανακανεις, θα βρω αλλον που το κανει ακομα"...κι εκει τελειωνει το παραμυθι γιατι παντα θα υπαρχει καποιος να καλυψει τη θεση τους.
Λόγω μεγέθους και ανομοιομορφίας (πλέον) της κοινωνίας μας ΠΆΝΤΑ θα υπάρχουν και ποτέ δε θα μπορέσεις να τους ελέγξεις ή να τους κάνεις να συμμορφωθούν σε "κανονισμούς" ή συμφωνίες μιας κεντρικής οργάνωσης γιατί πέρα απ'το καλό της "ηχοληπτικής κοινότητας" υπάρχει το καλό της οικογένειάς τους (σε πρώτη φάση) και της τσέπης τους (σε δεύτερη, και τα βάζω με αυτή τη σειρά γιατί είμαι καλός :P ).

Ό,ΤΙ και να πεις περί αυτού δίκιο θα έχεις αλλά ποτέ κανείς όταν δεν θα βγαίνει η οικογένειά του δεν θα πει "Α, όχι, δεν θα πάρω αυτή τη δουλειά με 100Ε και το μισό εξοπλισμό γιατί υποβαθμίζω τον κλάδο μου".

Θα ήταν σωστό από μία άποψη αλλά δε μπορεί να υποστηριχθεί από διάφορες άλλες.

Παράθεση
Ομως πρεπει να φτασουμε στο σημειο να φοραμε μια κουκουλα ολοι ωστε ο κλαδος να ερθει στα ισια του;
Όταν δεν υπάρχει καν φορέας, όπως ανέφερες, πόσο μάλλον "υπεύθυνος".....δε μπορεί να γίνει κάτι.


Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Παντοτε υπηρχαν οι "κομπογιαννιτες" και "φτηνοι" τεχνικοι ηχου, μονο που πριν την κριση κανεις δεν τους εδινε σημασια λογω της μεγαλης αγορας που επρεπε να διαχειριστουν. Με την συρρικνωση της αγορας ομως, ολο και περισσοτεροι "low budget" τεχνικοι εχουν εμφανιστει απο το πουθενα και αποτελειωνουν τελειως την ηδη αποτελειωμενη αγορα.

Για να το θεσω αλλιως: Δεν γινεται να υπαρχει τεχνικος ηχου που να δουλευει σε μαγαζι και να παιρνει 20-30€ μεροκαματο. Και δεν αναφερομαι σε φιλικες τιμες ή φιλικες καταστασεις, αλλα σε ηχοληπτη που δουλευει σε ξενο μαγαζι.

Οταν θα του "φυγει" ο συγκεκριμενος ηχοληπτης και θα παω εγω να δωσω προσφορα, τα 50-70€ ( τα οποια τα θεωρω λιγα, αλλα εν μεσω κρισης ειναι μια λογικη τιμη ) θα του φανουν "βουνο"...και το πιο σιγουρο ειναι πως θα προτιμησει να βρει παλι εναν αντιστοιχο "20"αρη για να του κανει τη δουλεια.


Οσον αφορα την οικογενεια και το κοστος εργασιας, θα σου πω πως εαν κοστολογει καποιος τον εαυτο του στα 20€, μαλλον δεν εχει εκτιμησει σωστα τα εξοδα του. Η μετακινηση, η διατροφη και η εργασια του ειναι σιγουρα παρα πολυ πιο πανω απο 20€ παντως. Κι αν εχει κι ασφαλιση; Τοτε 10000% "μπαινει" μεσα!


Το θεμα ειναι πως κι εργοδοτες χαιρονται απο αυτη την κατασταση γιατι ξερουν πως "οκ, μπορει να μην εχω τον εμπειρο τεχνικο των 100€, αλλα ρε φιλε με 40€ μπορω να βρω δυο τεχνικους που ολο θα ελεγχει ο ενας τον αλλον στα μπαλωματα που κανουν". Και βεβαια εχει τυχει πολλες φορες, ακομα και μετα απο τετοιες συμφωνιες, ο εργοδοτης να δηλωνει "ξερετε, δεν βγηκε ο μηνας φετος, δεν θα παρετε ολο το ποσο σας" κι αυτοι καθονται και λενε ναι.

Δεν μιλαω πλεον για σωματεια και γενικο ελεγχο, αλλα για αξιοπρεπεια....
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Το ίδιο συμβαίνει και σε άλλους εργασιακούς κλάδους, δυστυχώς. Π.χ. πολλά αφεντικά πιστεύουν ότι μπορούν να έχουν σοβαρή και στιβαρή μηχανογράφηση επιχείρησης με απόφοιτους σχολών χαμηλού επιπέδου και μικρής διάρκειας φοίτησης, χωρίς εργασιακή εμπειρία.

Θα ήθελα να σας πω μια μικρή χιουμοριστική ιστορία, που όμως κρύβει μια μεγάλη αλήθεια:

Μια φορά κι ένα καιρό ήταν ένα αφεντικό που είχε μια εταιρία η λειτουργία της οποίας βασιζόταν πάνω σε μια κρίσιμη εφαρμογή μηχανογράφησης και σε έναν υπερσύγχρονο και πολύπλοκο κεντρικό Η/Υ (server).
Κάποια μέρα, ξαφνικά ο server σταμάτησε να λειτουργεί... Η εφαρμογή δεν δούλευε και δεν μπορούσε κανένας υπάλληλος να κάνει δουλειά. Το αφεντικό πανικοβλήθηκε και πήρε αμέσως τηλέφωνο τον τεχνικό, που ήταν ειδικός σε αυτού του είδους τον server. Του λέει "τρέχα, γρήγορα, έχουν νεκρώσει τα πάντα, δεν μπορούμε να δουλέψουμε, η εταιρία χάνει λεφτά κάθε στιγμή που περνάει!". Πάει λοιπόν γρήγορα ο τεχνικός και βρίσκεται μπροστά στον server. Τον κοιτάει για λίγο από εδώ κι από εκεί, και τελικά πατάει ένα από τα πολλά κουμπιά. Αμέσως ο server επανήλθε σε λειτουργία και όλη η μηχανογράφηση της εταιρίας λειτούργησε ξανά. Ενθουσιασμένο το αφεντικό αναφωνεί: "Να είσαι καλά φίλε μου! Τι θα έκανα χωρίς εσένα; Με έσωσες! Σε ευχαριστώ! Πες μου τι σου οφείλω;".
Ο τεχνικός απαντά ψυχρά: "1000€". Το αφεντικό φρικάρει και λέει: "Μα, είσαι τρελός;; Ζητάς 1000€ για μια εργασία ενός λεπτού; Μα τι τόσο σημαντικό έκανες; ένα κουμπί πάτησες μονάχα! Δεν σε πιστεύω! Δεν πληρώνω αν δεν μου στείλεις τιμολόγιο όπου θα γράφεις αναλυτικά τι εργασίες έκανες!".
Την άλλη μέρα, έφτασε στην εταιρία ένα τιμολόγιο το οποίο έγραφε:
1) Πάτημα ενός κουμπιού: 1€
2) Γνώση του ποιό κουμπί πρέπει να πατηθεί: 999€
Σύνολο: 1000€

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/10, 16:49
από δενξερωκιθαρα
8 Απαντήσεις
3888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/12, 01:12
από kkmspm (φλουτσ)
49 Απαντήσεις
12979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/14, 20:55
από Vaiking
20 Απαντήσεις
8563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/17, 23:17
από Uriah