Αποστολέας Θέμα: ολοι οι μουσικοι παιζουν πανω σε κλημακες?  (Αναγνώστηκε 8035 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
ο τιτλος τα λεει ολα.το εχω απορεια γιατι εγω δεν παιζω σε κλημακες.γιαθτο και δεν τις ξερω.και δεν ξερω και αν ποτε θα τις μαθω.δηλαδη οταν δεν παιζω ξερο ρυθμικο,βαραω 4-5 ημιτονια στην σειρα η και 5 τονους.αυτο βεβαια γινετε στο σπιτι οταν καθομαι και τρομπαρο μονος.οταν παιζω με τα παιδια εκει ολα ειναι νορμαλ εκτος αν με πιασει το κεφακι και κανο κανα υπουλο σε ανυποτπο χρονο.
εσεις παιζετε αυστηρα σε κλημακες,η.. ξεφευγετε??
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Δλδ σου αρέσει όταν παίζεις 4-5 ημιτόνια στη σειρά (χρωματική κλίμακα λέγεται αυτό);;; Σου ακούγεται εύηχο;; 5 τόνοι πάει κ έρχεται...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
μαλλον το εξεφρασα λαθος.οχι b,c,c#,d,d# αλλα παραδειγμα b,d,c#,c,d#
τθχαια εβαλα νοτες και σειρα τωρα αλλα αν πας να τα βαλεις με την σειρα του πενταγραμου ειναι μονο ημιτονια
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Δεν ξέρω αν κατάλαβα την ερώτηση. ΟτΙ και να παίξεις σε ένα σόλο ή θα είναι στη σωστή κλίμακα η Θα είναι φάλτσο....
Αυτό δεν σημαίνει ότι πριν το σόλο κάθομαι να θυμηθώ την εκάστοτε κλίμακα...βγαίνει αυθόρμητα

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
μαλλον το εξεφρασα λαθος.οχι b,c,c#,d,d# αλλα παραδειγμα b,d,c#,c,d#
τθχαια εβαλα νοτες και σειρα τωρα αλλα αν πας να τα βαλεις με την σειρα του πενταγραμου ειναι μονο ημιτονια

Και έτσι να τα βάλεις...δεν νομίζω ότι θα βγει κάτι καλό. Συνήθως η αλληλουχία νότων ανήκει σε κάποια κλίμακα...

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εξαρτάτε τι μουσική θέλεις να παίξεις.


Το να ξέρεις τις κλίμακες είναι απαραίτητο είτε παίζεις μέσα σε αυτές είτε τις προσεγγίζεις απ'έξω..Δηλαδή να χρησιμοποιήσεις και νότες εκτός κλίμακας.


Το πιο σημαντικό μέρος πιστεύω είναι τι μεσολαβεί ανάμεσα στις νότες, είτε αυτές είναι μέρος μιας κλίμακας είτε όχι..


Παράδειγμα.....
Pat Martino: The Great Stream



'Άλλο παράδειγμα σχετικά με τα ημιτόνια που ρωτάς....
2000 • George Benson - Danny Boy





https://www.youtube.com/watch?v=0yEd_WPouQA


Οπότε όπως καταλαβαίνεις όλα γίνονται...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/08/14, 21:47 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Saved, να σου πω εγώ το κουλό μου.....Ακόμη όταν δεν ήξερα κανένα μουσικό όργανο, πιστεύω όχι μόνο εγώ αλλά και ο περισσότερος κόσμος, όλο και κάτι θα έτυχε να σφυρίξει και να τραγουδήσει, που δεν είχε ακούσει πουθενά, δίχως να περιμένει να μάθει κάποια κλίμακα. Από την άλλη οι περισσότεροι, σίγουρα έχουν τραγουδήσει και σφυρίξει τραγούδια άλλων, που το πιθανότερο να βασίζονται σε κλίμακες, αυτό δε σημαίνει όμως ότι οι ίδιοι γνωρίζανε από κλίμακες. "Εδώ τώρα θα πω μεγάλη κουβέντα" ( που λέει και η Άντζελα Δημητρίου )

Έαν εσύ ή ο οποιοσδήποτε, κατά ένα μαγικό τρόπο, όπως ακριβώς σιγοτραγουδάς ή σφυράς για πρώτη φορά μία μελωδία ή αντιγράφεις μία μελωδία με τη φωνή σου, με το σφύριγμά σου, με το μουγκριτό σου, καταφέρνεις να το κάνεις αυτό και με την κιθάρα σε υψηλό επίπεδο και μάλιστα αυτοσχεδιάζεις και τζαμάρεις με άλλους μουσικούς τότε είσαι αστερίας. Διότι για κάποιο λόγο, μαγικό λόγο, τα χέρια σου και τα δάχτυλα σου, καρφώνονται ακριβώς πάνω στα τάστα που γουστάρει το μυαλό σου. Κάτι τέτοιο βέβαια σημαίνει ότι το μυαλό σου, έχει χαρτογραφήσει με μεγάλη ακρίβεια ηχητικά μουσικά ολόκληρη την ταστιέρα και η κιθάρα έχει γίνει το τρίτο σου χέρι και το δεύτερο λαρύγγι σου.

Επειδή αυτό είναι δύσκολο θεωρώ να το έχει κάποιος, ένα χάρισμα, μαγικό χάρισμα, ε χρειάζεται να μάθει κάποιος αρκετή θεωρία μουσικής, να παιδευτεί με το όργανο, να κινηθεί πάνω σε κάποια μονοπάτια, να ακολουθήσει κάποιες πεπατημένες, κάποια μεθοδολογία, ώστε να καταφέρει και να παίζει στην κιθάρα του σε real time ακριβώς αυτό που σκέφτεται στο μυαλό του. Ιδιαίτερα όταν επρόκειται για σύνθετα πράγματα, που αν και είμαι άσχετος από μουσική, τολμώ να σκεφτώ ότι μιλώ για πράγματα που ξεπερνούν τις 1-2-3 συνεχόμενες οκτάβες σε πολυπλοκότητα.

Στην ουσία δηλαδή σε ρωτάω, αν πατήσω εγώ τη νότα C, σε ένα συγκεκριμένο τάστο της κιθάρας, μπορείς να καταλάβεις ποια είναι η νότα αλλά περισσότερο από το pitch της νότας, σε πιο τάστο και πια χορδή βρίσκομαι ?
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/14, 01:58 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος mad_nassos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • Blues guy
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • mad_nassos homepage
Στην ουσία δηλαδή σε ρωτάω, αν πατήσω εγώ τη νότα C, σε ένα συγκεκριμένο τάστο της κιθάρας, μπορείς να καταλάβεις ποια είναι η νότα αλλά περισσότερο από το pitch της νότας, σε πιο τάστο και πια χορδή βρίσκομαι ?

Αν παίξεις μία σκέτη Ντο, μπορείς να καταλάβεις πάνω κάτω σε ποια χορδή/τάστο βρίσκεσαι, ακούγεται απ' το sustain, τον όγκο, κτλ.
Αντιθέτως, αν δεν έχεις σημείο αναφοράς δεν μπορείς να μαντέψεις ότι είναι η Ντο, εκτός αν έχεις απόλυτο αφτί.
Αν απ' την άλλη σου δώσει κάποιος μία Ντο και μετά σου παίξει μία άλλη νότα, μπορείς να βρεις και τη νότα και τη χορδή/τάστο...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ Νάσσο για τις συμβουλές. Μακάρι να μπορούσα να τα κάνω αυτά που λες και μάλιστα όχι μόνο σε μία νότα, αλλά σε μία αλληλουχία διαφορετικών νοτών, που μάλιστα βρίσκονται σε διαφορετικές χορδές, δηλαδή αυτό που λέω παραπάνω διαφορετικές οκτάβες. Βεβαίως και γνωρίζω άτομα που το κάνουν αυτό, αλλά έχουν παίξει και διαβάσει αρκετά, κάτι βέβαια που εγώ δεν έχω κάνει ούτε στα όνειρά μου. Αυτό που λέω στο φίλο παραπάνω, είναι ακριβώς αυτό, ότι διαβάζοντας μεθοδικά και παίζοντας αρκετά, αυτό μπορεί να συμβεί, γιατί μοιάζει να σκέφτεται και να παίζει ο μουσικός εντελώς αυτόματα, έτσι στην ουσία μοιάζει να μη χρειάζεται πια καν τις κλίμακες, αφού ότι ήχο ή μελωδία σκέφτεται τον παίζει απευθείας πάνω στην κιθάρα. Αυτό που δεν μου έχει τύχει ποτέ, είναι να γνωρίσω κάποιον που να παίζει με τον παραπάνω τρόπο, δίχως να έχει μελετήσει κλίμακες, κατά έναν έμφυτο τρόπο, με λιγοστό practice πάνω στην κιθάρα, ιδιαίτερα σε σύνθετα πράγματα. Μέχρι τώρα ότι τραγούδι βγάζω, το κάνω ακουστικά, αλλά με αρκετό κόπο, οπότε γνωρίζω πως είναι αρκετά δύσκολο να κάνει κάποιος δουλειά, δίχως κλίμακες και μέθοδο. Μάλιστα τα τραγούδια που βγάζω είναι συνήθως ρεμπέτικα στο μπουζούκι, στην κιθάρα τα πράγματα είναι πολύ πιο σύνθετα και ψαγμένα σε σύνθεση και τεχνική παιξίματος. Πάντα θαύμαζα και θαυμάζω τους μουσικούς, που βρίσκονται παρέα και δίχως να έχουν μελετήσει από πριν κάποιο κομμάτι, αρχίζουν και παίζουν μαζί λες και πριν κάνα μισάωρο το κάνανε πρόβα + ότι αυτοσχεδιάζουν επί τόπου.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
εγω προσωπικα δεν ειμαι καθολου καλος στο να αναγνοριζω τις νοτες που ακουω.ομως εχοντας την μελωδια κρατημενη στο μυαλο ( η οτι εχει μεινει εκει που θα επρεπε να ειναι το μυαλο ) μου,μετα κοπων και βασανων βρησκω την μελωδια.απλα επειδη μου ειναι αρκετα κουραστικο,καθομαι και παιζω δικα μου οτι να ναι οταν θελω να παιξω χαλαρος.αλλιως..ιντερνετ,βλεπω το κομματι και ολα κομπλε.αλλα προτημω να παιζω δικη μου μουσικη και οχι τραγουδια αλλων οποτε 9 στις 10 φορες τζαμαρω στα κουτουρου
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
...αλλα προτημω να παιζω δικη μου μουσικη και οχι τραγουδια αλλων οποτε 9 στις 10 φορες τζαμαρω στα κουτουρου
1α) αυτά που παίζεις στα κουτουρού σου αρέσουν τελικά;
         edit: 1β)αρέσουν σε κάποιον άλλο;
2) μετά από μέρες θυμάσαι να τα ξαναπαίξεις;
3) έχεις αναρωτηθεί ποτέ αν ανήκουν σε κάποια(ες) κλίμακα(ες) αυτά που παίζεις;
      edit: 4) έχει χρειαστεί να παίξεις κάποια ακκόρντα όταν "τζαμάρεις";

στα ρωτάω αυτά γιατί εγώ όταν πάω να "αυτοσχεδιάσω" πέφτω πάντα σε κάποια γνωστή μου κλίμακα... (και πολλές φορές μου θυμίζω  κομμάτια άλλων...)

edit: sorry, μετά είδα πως εσύ άνοιξες το θέμα και διαβάζοντας το πρωτο σου ποστ, είδα πως δεν ξέρεις τις κλίμακες.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/14, 14:38 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
εγω προσωπικα δεν ειμαι καθολου καλος στο να αναγνοριζω τις νοτες που ακουω.ομως εχοντας την μελωδια κρατημενη στο μυαλο ( η οτι εχει μεινει εκει που θα επρεπε να ειναι το μυαλο ) μου,μετα κοπων και βασανων βρησκω την μελωδια.απλα επειδη μου ειναι αρκετα κουραστικο,καθομαι και παιζω δικα μου οτι να ναι οταν θελω να παιξω χαλαρος.αλλιως..ιντερνετ,βλεπω το κομματι και ολα κομπλε.αλλα προτημω να παιζω δικη μου μουσικη και οχι τραγουδια αλλων οποτε 9 στις 10 φορες τζαμαρω στα κουτουρου


το καλύτερο απ' όλα θα ήταν να ηχογραφήσεις αυτά που παίζεις και να τα ανεβάσεις στο utube (ας πούμε) για να μπορέσουμε να ακούσουμε την μουσική σου άποψη και να την συγκρίνουμε με τις δικές μας.
Υπάρχουν πολλοί που παίζουν "εκτός" πχ. Eberhard Weber, το θέμα όμως πάντα είναι αν αρέσει στα αυτιά των άλλων.
Το θέμα της έμπνευσης είναι κάτι το ξεχωριστό και νομίζω πρέπει να αξιολογείται με πιο χαλαρά κριτήρια, δηλ. ακόμα και να μην μου αρέσει ηχητικά ένα κομμάτι θα προσπαθήσω να μπω στην ψυχή του δημιουργού για να κατανοήσω το έργο του καλύτερα.
Γι' αυτό ανέβασε το έργο σου να έχουμε ένα σημείο αναφοράς.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
η αλειθεια ειναι πως πηρα πριν ενα χρονο καρτα ηχου μονο και μονο επειδη διαβασα σε βιβλιο απο gary willis πως αν γραφεις τι παιζεις και το ακους τοτε σε βοηθαει γιατι ειναι σαν να μην σταματησες απο την προηγουμενη φορα την "μελετη-τζαμ"
ισως το κανω αν και κολληομε γιατι στην τελικη δεν ξερω την τυφλα μου απο το μπασο  :-\
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
9302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/06, 01:17
από Gazaki
8 Απαντήσεις
5136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/04, 22:46
από Σιδηρόπουλος
1 Απαντήσεις
4500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/04, 00:36
από Johnie Darko
25 Απαντήσεις
8981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/09, 18:58
από LILAKI
3 Απαντήσεις
2056 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/11, 17:51
από diji grampsas
10 Απαντήσεις
4465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/11, 19:37
από V_for_vedouza
4 Απαντήσεις
2674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/12, 16:46
από Καθόδιος (φλουτσ)
8 Απαντήσεις
7407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/12, 20:38
από Harpwood
16 Απαντήσεις
5970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/13, 17:19
από hot_sauce (φλουτσ)
45 Απαντήσεις
24016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/18, 12:15
από mouz