Αποστολέας Θέμα: ENGL E570 ή MESA Triaxis  (Αναγνώστηκε 2745 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JOHNAN

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
ENGL E570 ή MESA Triaxis
« στις: 14/04/08, 18:21 »
Ψάχνω για καινούργιο προενισχυτή για να αντικαταστήσω το Tech21 PSA 1.1 που έχω τώρα. Ο ήχος που έχω στο μυαλό μου είναι Metallica της εποχης του Master of Puppets/Black album. Νομίζω ότι ο πιο κατάλληλος γι αυτή την δουλειά είναι ένας Mesa/Boogie Studio, αλλά θέλω να αποφύγω την αγορά μεταχειρισμένου και ο συγκεκριμένος δεν υπάρχει πια καινούργιος.

Η επόμενη πρόταση είναι ένα Triaxis αλλά έχω ενδιασμούς για δύο λόγους:
- είναι πανάκριβο!! (2500 ευρώ)
- μου την σπάνε τα κουμπιά (προτιμώ knobs)
- Δεν χρειάζομαι πολλούς διαφορετικούς ήχους. Συνήθως βρίσκω έναν καλό distortion ήχο που μου αρέσει και τον χρησιμοποιώ για...μερικά χρόνια μέχρι να τον αλλάξω!

(τελικά ήταν τρεις οι λόγοι)

Σαν εναλακτική και φθηνότερη λύση σκέφτομαι τον Ε570 της ENGL (περίπου στα 1500 ευρώ). Εδώ λοιπόν είναι που θέλω γνώμες.  Από ποιότητα ήχου πως συγκρίνεται με το triaxis? Πόσο καλά μπορεί να πετύχει τον ήχο που ψάχνω; Σαν ήχος είναι παρόμοιος με τον (πολύ ακριβότερο) Ε580 (εδώ μάλλον ειδικός είναι ο mace...);

Επίσης, ξέρει κανείς ποιος φέρνει στην Αθήνα τον Ε570 για να τον δοκιμάσω;

A! και κάτι τελευταίο: ψάχνομαι και για κιθάρα και σκέφτομαι την ESP Horizon.  Για ρίχτε ρε παιδιά καμια γνώμη να ξεστραβωθούμε (την Jackson DKMG και ESP M-II που κοίταγα τις απέρριψα τελικα...).

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: ENGL E570 ή MESA Triaxis
« Απάντηση #1 στις: 14/04/08, 20:44 »
Εγώ πάντως θα σου προτίνω να κοιτάξεις για ADA MP1 και Marshall JMP μιας και ψάχνεις για τέτοιους ήχους. Ο Engl είναι πολύ ποιοτικός και προσωπικά θα τον προτιμούσα από τον triaxis που έχει αρχίσει να δείχνει την ηλικεία του. αλλλά για να φτιάξεις 1 ήχο, ίσως να μη χρειάζεσαι προενισχυτή αλλά κάποια πετάλια και ένα καλό κανάλι για βάση.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: ENGL E570 ή MESA Triaxis
« Απάντηση #2 στις: 14/04/08, 21:23 »
To triaxis το αγορασα εδω και κανα μηνα!!! ;D
Απωθημενο...
Θελει πολυ tweaking...και επιπλεον δεν το εχω δοκιμασει live που ηταν και ενας απο τους λογους για τους οποιους το πηρα.
Για καινουριο εχεις δικιο ειναι πανακριβο.Ελα που ομως κρυβει μεσα του οτι γουσταρεις απο τον κλασσικο boogie/metallica ηχο
Βλεπε δηλ mark IV,III,IIC+ klp αντε κ λιγο rectifier(οχι ακριβως αλλα ''ακουμπαει'')
Ψαξτο μεταχειρισμενο ή ψαξε κατι αλλο.
Φιλικα... ;) 

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ENGL E570 ή MESA Triaxis
« Απάντηση #3 στις: 15/04/08, 09:10 »
Παρε εναν studio pre amp και εναν 50/50. Δεν θα κοιταξεις πισω ξανα... Μονο να εχεις υποψην πως αν θες να εχεις ταυτοχρονα και κρυσταλινα καθαρα και πολυ βρωμα θα εχεις προβλημα, μιας και μοιραζεται το eq section, volume του καθαρου και το βρωμικο καναλι, και λογω κατασκευης το eq, volume δινει gain οποτε δεν μπορεις να εχεις πχ πολυ χαμηλα το volume του καθαρου και μετα να τσιτωσεις το drive του βρωμικου, γιατι θα βρωμισει μεν το βρωμικο αλλα θα του λειπει ογκος... Εμενα προσωπικα δεν με απασχολει αυτο μιας και ποτρε δεν παιζω με πολυ καθαρα... Αλλα για ηχο τυπου master of puppets, Petrucci κτλ θα εισαι πολυ πιο ευχαριστημενος απο οτι με οτιδηποτε αλλο πιστευω (εκτος ισως αν μπορεσεις να βρεις εναν Mark IIC+).
Oποτε γνωμη μου, πηγαινε σε μεταχειρισμενο τρεχοντας...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
17540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 15:14
από get down
13 Απαντήσεις
6831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/08, 11:36
από Nexis
41 Απαντήσεις
16816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 06:43
από Jezus
8 Απαντήσεις
4455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/08, 20:24
από mace
Engl Fireball

Ξεκίνησε από Metalhead765 « 1 2 » Ενισχυτές

26 Απαντήσεις
9515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/08, 18:34
από dunkan
2 Απαντήσεις
2609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/08, 20:16
από xaris_sg
11 Απαντήσεις
4325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/08, 23:29
από Jezus
15 Απαντήσεις
6225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/08, 17:51
από Johnie Darko
6 Απαντήσεις
3164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/09, 17:35
από the bard
4 Απαντήσεις
6211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/17, 13:17
από tech21man